Μετάβαση στο περιεχόμενο

Είναι τα comic cons για παιδιά;


success4a

Είναι τα comic cons για παιδιά;  

24 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29304
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  425
  • Reputation:   4685
  • Achievement Points:  427
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4002 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πρόσφατα επισκέφτηκα για πρώτη φορά comic con. :spidey_yeah_that:  Ένα απο αυτά που μου έκαναν εντύπωση είναι τα λίγα παιδιά που συνάντησα. Η πλειοψηφία του κόσμου έπαιζε στα 25-30. Συζητώντας με καφέ και τσιγάρο έξω με τον christs για το θέμα μου διηγήθηκε ένα περιστατικό όπου, κομικσόφιλος μάλλον, μπαμπάς προσπαθούσε να σύρει το αγοράκι του μέσα στην εκδήλωση και αυτο τον τραβούσε πίσω λέγοντας του οτι "μπαμπά δεν έχει τίποτα για μένα εδώ", "εδώ είναι για μεγάλους".

Που απευθύνεται, λοιπόν, ένα comic con; "είναι για μεγάλους" ;

Θα έπρεπε να περιλαμβάνει παράλληλες εκδηλώσεις, παιδικές εκδόσεις κτλ, για παιδιά μικρότερης ηλικίας;

Πως θα διαιωνιστεί, τέλος πάντων, το είδος των nerds;

ποιται γνομαις

 

:blabla:

Επεξεργασία από Locke
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6425
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ρώτα και μένα που έβλεπα μερικά πιτσιρίκια να μετράνε τα φραγκάκια τους και να προσπαθούν να αποφασίσουν πιο απ'όλα να πάρουν με αυτά που είχαν,έφευγαν με μια χαρμολύπη, και την άλλη μέρα έσερναν το μπαμπά η την μαμά να τους πάρουν κι άλλα !!! Σαν να βλέπω τον εαυτό μου μικρό. Ασε που τον @@στη τον Flash και τον Spiderman τους ξετίναξαν. .Ηρθε 8χρονο και πήρε Marvel Zombies και όταν είπα με τρόπο στον μπαμπά ότι δεν είναι για την ηλικία του, με μάλωσε κι ολας και μου είπε αφού αυτό θέλει το παιδί. Ποιους μεγάλους λες τώρα χαμός,χαχα... Εδω τον δικό μου (6+) δεν μπόρεσα να τον πάρω μαζί μου και δεν μου μιλούσε δύο μέρες, για να εξιλεωθώ ξεπατώθηκα να χτίζω λέγκο (ναι, άλλο που δεν ήθελα και εγώ ο μωρός...  :pinokio: ) Οπως και στους μεγάλους, δεν είναι θέμα ηλικίας είναι θέμα προτίμησεων. Απλά σε κάποιες περιπτώσεις παιδιά έσερναν μπαμπάδες και μαμάδες και σε άλλες το αντίθετο. :lol:

Επεξεργασία από Dio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Κάτσε, κάτω από 10 δεν είμαστε όλοι εδώ μέσα (νοητικά); :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Η μοναδική φωτογραφία που τράβηξα ολόκληρο το τριήμερο :)

 

post-10460-0-80830100-1432327358_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20697
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Πιστευω οτι θα μπορουσαν να υπαρχουν περισσοτερα "παιδικα" event, αν θελετε και παραπλευρα με την κανονικη ροη του προγραμματος, κατα τη διαρκεια του τριημερου. Ουτως η αλλως ο κοσμος που θα ακολουθουσε το κανονικο προγραμμα, θα ηταν διαφορετικος απο το ηλικιακο φασμα που θα απευθυνοντουσαν τα παιδικα events. Ετσι ισως θα δινοταν η ευκαιρια σε πιτσιρίκια να ερθουν πιο κοντα με υπερηρωες που δε γνωριζουν, να μαθουν περισσοτερα για τους ηδη αγαπημενους τους, και γενικά να φυτευτεί περισσότερο το μικρόβιο!! Εχθρος του καλού ειναι το καλύτερο, μη ξεχνάμε ότι ηταν μολις το πρώτο THE (θε) comic con :P

 

p.s. για την ακριβεια, ο μπαμπας ελεγε στο παιδι του (ειχε 2 γιους, απευθυνοταν στον πιο μικρο) : 'Νομιζα οτι θα εχει spider-man, αυτά ειναι για πιο μεγάλα παιδάκια, δεν το ήξερα" :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ειναι και για παιδια, αν και θεωρω ότι δεν ειναι κυρίως για παιδια :)

 

Και καλως είναι έτσι, καθως υπάρχουν πλήθος και ενήλικα κόμικς, όπως και ενήλικες που ασχολούνται μ αυτα, όχι μόνο γιατι τους φερνουν στο μυαλο παιδικες αναμνησεις :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4468 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Για μεγαλα παιδια θα ελεγα εγω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3656 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τα con είναι ιδανικός τόπος για την μύηση των μικρών ηλικιών στα κόμικς, μιας και βομβαρδίζονται από παντού και μέσα στην ποικιλία όλο και κάτι θα τα προσελκύσει. Σίγουρα πρέπει να υπάρχουν event, κάτι που τουλάχιστον το Comicdom το κάνει καλά και συστηματικά. Για το The Con δεν έχω άποψη, αλλά πιστεύω ότι κάτι θα γίνει στο μέλλον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4395 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Διαφωνω με το σκεπτικο οτι πρεπει σωνει και ντε "οι μυημενοι" να μυησουν τα παιδια στα κομικς. Τα κομικς ειναι εδω πολλα χρονια και θα ειναι για οποιον θελει να τα ανακαλυψει. Επισης δεν ειναι παιδικα by default. Υπαρχουν και παιδικα κομικς, οπως υπαρχουν και παιδικες ταινιες. Η πλειοψηφια των ταινιων δεν ειναι παιδικες ομως, ουτε πολλα παιδια θα χαιροντουσαν να πανε να δουνε ταινιες σε φεστιβαλ κινηματογραφου. Ομοιως δεν ξερω ποσα παιδακια θα ψηνοντουσαν να κατσουν να δουν πανελ δημιουργων ή να στηθουν σε ουρες για τζιφρες,τις  βασικες δηλαδη ατραξιον των con. Ολο και καποια θα υπαρχουν και μαγκια τους που ειναι μερακλιδικα απο τοσο νωρις αλλα δεν γινεται να ειναι αυτο ο κανονας.

 

Επισης θεωρω την ηλικιακη συνθεση οσων cons εχω παει μια χαρα. Φυσικα το να υπαρχουν παραπλευρες εκδηλωσεις για τα παιδια ειναι θετικο (τα κρατανε και απασχολημενα να μην γκρινιαζουν :lol: ) αλλα δεν θα πηγαινα σε con αν μου θυμιζαν παιδοτοπο :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3378 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

να πο κε γο γνομι λιπων.Θα επρεπε να ειναι για παιδια.."Παιδια" ανευ ηλικιας.Αλλα για να ειμαι ειλικρινης μαλλον δεν θα πηγαινα ενα πιτσιρικι σε καποια τετοια διοργανωση και οπως και να'χει θα το καταλαβαινα αν δεν ηθελε να πατησει ποδι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.