Jump to content
Dio

X-MEN DAYS OF FUTURE PAST ( CHRIS CLAREMONT - JOHN BYRNE )

Recommended Posts

X-MEN DAYS OF FUTURE PAST ( CHRIS CLAREMONT - JOHN BYRNE )

To Days of Future Past είναι μία από τις διασημότερες περιπέτειες των Uncanny Χ-ΜΕΝ, και δημοσιεύτηκε στα τεύχη #141-142 της ομώνυμης σειράς. Στην Ελλάδα, για κάποιον ανεξήγητο :et: λόγο δεν εκδόθηκε ποτέ από την Μαμούθ.παρόλο που οι ίδιοι διαφήμιζαν ότι θα το κάνουν.Εάν εκδιδόταν θα ήταν μεταξύ του #42 και 43 της σειράς, γιάυτο και τιμής ένεκεν στην εκδοτική που μας χάρισε τόσες υπέροχες στιγμές με αυτές τις σειρές, θα δείτε στην ελληνική αρίθμηση των τευχών τα νουμερα 42.1 και 42.2 με το λογότυπο της σειράς τότε.

Η ιστορία εξαιρετικά πρωτοποριακή για την εποχή της, αναφέρεται σε ένα ζοφερό μέλλον όπου η Β.Αμερική και ο Καναδάς, έχουν καταληφθεί από ρομπότ,τους γνωστούς Φρουρούς( Sentinels). Η μεσήλικας πλέον Kέιτ Πράιντ, μία από τους λίγους επιζώντες της ομάδας των Χ-ΜΕΝ, αναλαμβάνει την αποστολή να ταξιδέψει νοερά στο παρελθόν και στον νεότερο της εαυτό ως προσπάθεια να αποτρέψει ένα συμβάν που θα σηματοδοτούσε και την έναρξη μιας αλληλουχίας γεγονότων που θα είχε ως αποτέλεσμα το μαρτυρικό αυτό μέλλον και την καταστροφή του κόσμου !

Η ιστορία αυτή ήταν επίσης η βάση του σεναρίου της πρόσφατης ομώνυμης κινηματογραφικής επιτυχίας.

H ανάλυση είναι 2008x2835 στα 300dpi

Enjoy! :D

• Submitter
    Dio
  • Submitted
    05/18/2015
  • Category
  • Δημιουργοί
    Claremont Chris, Byrne John

• Like 29
  • Respect 1
  • Thanks 1

Κάπου το έχω γράψει εδώ μέσα, αλλά δεν το βρίσκω για να το παραθέσω τώρα, οπότε το ξαναγράφω. :)

Τα φιλμς που έστελνε για εκτύπωση η Μάρβελ, προέρχονταν από το X-Men Classics και όχι από τον κανονικό τίτλο. Στον συγκεκριμένο τίτλο επανεκδίδονταν παλιές ιστορίες των X-Men, αλλά δεν βγήκε το DOFP γιατί το είχαν βγάλει - στην Αμερική - πρόσφατα σε αυτόνομη συλλογή, κάτι που με τα τότε στάνταρ, ήταν περιττό να βγει και μέσω του περιοδικού τόσο πρόσφατα. Προφανώς λοιπόν ήταν παράλειψη από την Μάρβελ ή δεν κάλυπτε το συμβόλαιο τους με την Μαμούθ υλικό από άλλη έκδοση.  :) Για αυτό τον λόγο επίσης, δεν είχε και κάθε τεύχος της Ελληνικής έκδοσης εξώφυλλο από τον τίτλο των X-Men, μιας και δεν συμπεριλαμβανόταν πάντα τα αυθεντικά εξώφυλλα στο X-Men Classics.  :)

Επί την ευκαιρία, η Anubis ήταν να βγάλει το Trade με το Storyline αυτό με αφορμή την περσινή ταινία των X-Men, αλλά ακόμα το περιμένουμε. Απ' ότι κατάλαβα όταν ρώτησα στο παζάρι που είχαν κάνει, μπορεί κάποια στιγμή να βγει, μιας και ακόμα δεν έχουν σταματήσει να συνεργάζονται με την Marvel. :)

Edited by GreekComicFan
  • Like 13

Oρίστε λοιπόν λύσαμε την απορία ;)

Καταρχήν να ζητήσω συγνώμη γιατί χτύπησε ο δαίμων του photoshop και της μετατροπής αρχείου και μπερδεύτηκαν οι σελίδες.  :oops: Ανέβηκε νέο διορθωμένο αρχειο. :best: 

Οσο για την Anubis, εγώ έχω την ακριβώς αντίθετη πληροφόρηση, τουλάχιστον για το 2015, αλλίως δεν θα έμπαινα στην διαδικασία να το κάνω,αλλά ας το βγάλουν αυτοί και χαλάλι, ας κατεβεί χίλιες φορές μετά , μακάρι να διαψευστώ. :beer:

Edited by Dio
  • Like 10

Δεν έχω πληροφόρηση πως θα βγει φέτος ή πότε θα βγει γενικά. Απλά μου είπαν πως ακόμα συνεργάζονται με την Μάρβελ και πως δεν αποκλείουν τίποτα. :)

• Like 8

:(

• Like 7

:(

τωρα πρεπει να ναι ενταξει :)

:thanks:για αλλη μια φορα Dio!

• Like 7

υπέροχος!!!!

:party: :party: :party:

:woots: :woots: :woots:

:cheers4:

• Like 7

Βασικά όταν χρησιμοποιούσε Ο Καμπανάς τον τίτλο MARVEL TALES με τις επανεκδιδόμενες ιστορίες του Spider-man φαινόταν καθαρά ότι τα εξώφυλλα ήταν την επανέκδοσης. Ειδικά στο μεγάλο Σπάιντερ-μαν με τα MARVEL TEAM-UP. Και σε δεύτερο επίπεδο στην πρώτη σελίδα της ιστορίας υπήρχε ο ρουφιάνος "originally presented in Amazing Spider-man ***"

Αυτό όμως δεν υπήρχε στον ελληνικό τίτλο των Χ-ΜΕΝ. Άντε στην πρώτη σελίδα να σβήνανε το κουτάκι των credits, που πάλι θα φαινόταν η επέμβαση, αλλά δε χρησιμοποιήσανε ποτέ το εξώφυλλο των Classic X-Men ώστε να δηλώσουν ότι εξυπηρετήθηκαν από αυτόν τον τίτλο για τις εκδόσεις τους. Τώρα γιατί έλειπαν τα τεύχη DOFP δεν μπορώ να δώσω καλύτερη εξήγηση.

• Like 8

Και εγώ έτσι νομίζω, γιατί την αλλαγη εξωφύλλου την κάνανε και στους άλλους τίτλους (βλ΄. 4 Φανταστικοί,Σπάιντεργούμαν,Α. Αράχνη κτλ) βάζοντας το αντίστοιχο εξώφυλλο της δεύτερης η τρίτης ιστορίας(wCA, New Mutants,Thor κτλ) :thinking:

Edited by Dio
  • Like 8

Στα πρώτα τεύχη του Classic X-Men τα credits ήταν σε ξεχωριστή σελίδα. Π.χ.

Classic X-Men 21.jpg

Και στα υπόλοιπα τεύχη όταν την κατάργησαν, μπορούσαν να καλυφθούν σχετικά εύκολα αν ενδιαφέρονταν κανείς να το κάνει. Αυτό υποθέτοντας πως τα φιλμς που τους έστελναν περιλάμβαναν και το κουτάκι "ρουφιάνο" που δεν το πιστεύω. Μιας και από αυτά τα φιλμς έβγαζαν λεφτά με το licenscing στις ξένες αγορές.

Ο Καμπανάς απλά φωτογράφιζε το τεύχος, όταν έφτασε στην έγχρωμη περίοδο του, οπότε δεν είναι ενδεικτικός για το τι έκαναν οι άλλοι. :)

Edited by GreekComicFan
  • Like 8

:awesome:  :clap2:  :yes:  :dimis3:

• Like 2

Πατάω το view file για να το κατεβάσω και με πετάει σε κενή σελίδα  :thinking:

[[Template downloads/front/view/view is throwing an error. This theme may be out of date. Run the support tool in the AdminCP to restore the default theme.]]

Nα ΄σαι καλά Dio :)
Ήθελα να διαβάσω ένα X-Men αλλά χωρίς να το αγοράσω, μιας και δεν ήξερα αν θα μου άρεζε.
Δεν με πολυτραβάνε οι συγκεκριμένοι ήρωες.
Διάβασα όμως το Days of Future Past και αναθεωρώ.
Με το σενάριο να πω την αλήθεια δεν έκοψα φλέβα. Όχι ότι δεν ήταν καλό φυσικά. Απλά περίμενα κάτι παραπάνω.
Μ΄άρεσε όμως το σύμπαν, μ΄άρεσε ο τρόπος γραφής του Claremont και το ότι εξηγούσε τι βλέπουμε και ποιους βλέπουμε ώστε κι ένας άσχετος να μπαίνει στο νόημα.
Θα δώσω κι άλλη ευκαιρία στους μεταλλαγμένους και θα πάρω σε 1η φάση το Gifted που θα βγάλει η Hachette στη συλλογή της :)

• Like 3

59 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Δώσε ευκαιρίες και όχι μόνο μια ή δυο διότι κατά τη γνώμη μου είναι ότι καλύτερο έχει η Μαρβελ μαζί με τον Σπαιντερ-μαν. Μετά είναι οι Fantastic 4. :) 

• Thanks 2

12 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Nα ΄σαι καλά Dio :)
Ήθελα να διαβάσω ένα X-Men αλλά χωρίς να το αγοράσω, μιας και δεν ήξερα αν θα μου άρεζε.
Διάβασα όμως το Days of Future Past και αναθεωρώ.
Με το σενάριο να πω την αλήθεια δεν έκοψα φλέβα. Όχι ότι δεν ήταν καλό φυσικά. Απλά περίμενα κάτι παραπάνω.
Μ΄άρεσε όμως το σύμπαν, μ΄άρεσε ο τρόπος γραφής του Claremont και το ότι εξηγούσε τι βλέπουμε και ποιους βλέπουμε ώστε κι ένας άσχετος να μπαίνει στο νόημα.
Θα δώσω κι άλλη ευκαιρία στους μεταλλαγμένους και θα πάρω σε 1η φάση το Gifted που θα βγάλει η Hachette στη συλλογή της :)

καμια σχεση το gifted με το days of future past. Μιλαμε για τελειως διαφορετικη χρονολογια. Ωστοσο, αμφοτερα ειναι εξαιρετικα... το Astonishing X-Men ειναι η αγαπημενη μου ιστορια Χ-Μεν μεταφρασμενη στα ελληνικα.

• Like 1
  • Thanks 1

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.