Μετάβαση στο περιεχόμενο

The New Mutants (2020)


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Την είδα και εγώ. Μετριότατη ταινία, αλλά αξιοπρεπής και σε καμμιά περίπτωση χειρότερη απο το Fantastic Four. Στα θετικά της το cast (ο μόνος που δεν μου άρεσε ήταν ο canonball), οι ερμηνείες και η ατμόσφαιρα της ταινίας. Στα αρνητικά το ότι η ταινία είναι μικρή και σαφώς θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη και η ιστορία να αναπτυχθεί περισσότερο. Επίσης η δράση είναι σχετικά λίγη και θα ήθελα να δώ περισσότερα πράγματα από κάποιους χαρακτήρες.  Θα την συνιστούσα μόνο σε αυτούς που γνωρίζουν το κόμιξ.

 

Βαθμολογία 5/10 

Επεξεργασία από Hayate
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μια χαρά. Δεν είναι αριστούργημα, αλλά δεν είναι επουδενί κακή. Καλύτερη από πάρα πολλές πιο ονομαστές και θεωρητικά "καλύτερες". Μια χαρά ήταν το μήκος της. Αρκετά b-movie αισθητική χάρη στο πολύ μικρό της καστ. Τσούλαγε πάρα πολύ καλά. Σε μια φάση άλλαξα οθόνη και ενώ νόμιζα πως είχα δει 5-10 λεπτά, ξαφνικά διαπίστωσα πως είχε ήδη δει μισή ώρα χωρίς να το καταλάβω :) Δεν σήκωνε παραπάνω. Ήδη φαινόταν το που το πήγαινε και μάλλον θα πλάτιαζε αναίτια αν είχε κι άλλο. Αιώνες πιο πιστή στο πνεύμα των X-Men των 80ς από οτιδήποτε άλλο έχω δει. Αυτοί εδώ ήταν πραγματικά κυνηγημένοι/underdogs. 

 

Δεν έχω καταλάβει και τι ακριβώς έγινε με όλα τα reshoots. Θα ήταν καλύτερη άμα είχαν παρατήσει τον σκηνοθέτη στην ησυχία του να δώσει αυτό που ήθελε? Ή μήπως τον συνεφέραν και το βελτιώσαν? Φαντάζομαι το πρώτο, αλλά μπορεί να είναι οι δικές μου προκαταλήψεις :) Άμα δεν καταλάβω τι ήταν δικό του και τι του αλλάξαν... :) 

anyhow. b-movie ψυχολογικού τρόμου που παίρνει έξτρα πόντους σε όσους αγαπάνε τους X-Men και το συγκεκριμένο σύμπαν. Οι άλλοι σίγουρα θα βρούνε καλύτερες ταινίες τρόμου. Δεν είμαι σίγουρος όμως ότι θα απογοητευθούν από τον ρυθμό και το στορυ αυτής εδώ. Μάλλον θα το βρούνε απλά συνηθισμένο.


 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μιας και το βρήκα στο Disney Plus είπα να το βάλω να το δω χθες. Δεν την είχα πάρει με καλό μάτι την ταινία, ήξερα μεν ότι ο Josh Boone ήταν παθιασμένος για το project και το ήθελε τριλογία, αλλά οι συνεχείς καθυστερήσεις, ο χαμός στα γυρίσματα, το ότι κόντεψαν τα παιδιά να γίνουν γονείς μετά από τόσα χρόνια που έμενε στο συρτάρι, ε δε με προϊδέαζε θετικά.

 

Ε προφανώς είναι μια μέτρια προς κακή ταινία και το κορυφαίο είναι ότι είχε προδιαγραφές για κάτι καλύτερο. Το χειρότερο της στοιχείο είναι η παντελής απουσία δεύτερης πράξης. Ξεκινάει συστήνοντας μας τους χαρακτήρες, αναπτύσσει τις σχέσεις τους και ύστερα από 1 ώρα περίπου που διαρκεί η πρώτη πράξη περνάμε κατευθείαν στην τρίτη και την τελική μάχη. Τα εφέ δεν είναι κακά, αλλά το horror στοιχείο που τόσο πολύ είχε τονιστεί ότι θα υπάρχει, κάνει την παρουσία του αισθητή κυρίως στο τέλος.

 

Τίποτα το σπουδαίο και αν δεν έχεις βάλει στόχο να δεις ό,τι comic book movie έχει βγει όπως εγώ, δεν έχει νόημα καν να κάτσεις να τη δεις. Ας ελπίσουμε η Marvel να φτιάξει κάποια στιγμή κάτι πιο ενδιαφέρον γύρω από τους συγκεκριμένους χαρακτήρες, αν ασχοληθεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Όντως η 2η πράξη έχει μείνει στο cutting room floor. Ελπίζω κάποια στιγμή μελλοντικά να βγάλουν κάποιο director's cut που να περιέχει τη μια ώρα και βάλε που έκοψαν, μπας και καταλάβουμε τι ταινία ήθελαν να βγάλουν -- αν και δεν το βλέπω...

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.