Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ


Βασιλεύς των κόμικς

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ
Σενάριο/Kείμενα:
Γαβριήλ Τομπαλίδης
Σχέδιο:
Γαβριήλ Τομπαλίδης
Εκδοτική:
ΑΥΤΟΕΚΔΟΣΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
24-04-2015
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
30.0 x 42.0
Σελίδες:
2
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική

  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  


 

Ονομαστική τιμή:1€

 

     Οι Ιστορίες για πέταμα είναι ακριβώς αυτό που λένε,για πέταμα  στα σκουπίδια.Ο Τόμπυ το έκανε το θαύμα του και πάλι.Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα απο την αρχη: comicon of Athens 2015,περίπτερο της comicworld,στην γωνιά κάθεται ο Γαβριήλ έχοντας μπροστά ένα καλάθι των αχρήστων που μέσα του υπάρχουν τσαλακωμένα χαρτιά σε σχήμα μπάλας.Πάρτε ένα ,έλεγε,και ρίχτε ένα ευρώ με δύναμη εδώ,δείχνωντας ένα τενεκεδένιο κουτάκι.Όταν ξετσαλάκωνες το χαρτί βρισκόσουνα μπροστά σε τεραστίου μέγεθος χαρτιού με κόμιξ 2 σελίδων όπου ο Σπάΐντερ-μαν,ο Μπλεκ, ο Σεραφίνο,ο Αστεριξ,Ο Φαντομ αλλά και ο συνονοματός του Ντακ,Ο Χουλκ-ναι Χουλκ, και όχι Χαλκ,πως φαίνονται οι παλιοι αναγνώστες του Καμπανά-αλλά και άλλοι ήρωες μπερδεύονται σε μία ιστορία που είναι για ...πέταμα.  

    Ο Γαβριήλ μου είπε ότι πρόκειται για δήλωση,για τοποθέτηση και όχι για ξεπέτα.Αγνωσται οι βουλαί του καλλιτεχνη.Τι εννοεί για πέταμα ;οι ήρωες που μεγαλώσαμε εμεις οι 50άρηδες είναι πια παρελθον;για πεταμα δηλαδή;τα Πόκεμον,ο Γιουγκι-ο,οι Γκορμίτι,ο Μπεν-10 κάνανε ήρωες που μεγαλώσανε γενιές και γενιές πέρα,τους ρίξανε στους κάδους των σκουπιδιών;Ή μήπως εννοεί ότι τα χρόνια περάσαν εμείς οι αναγνώστες μεγαλώσαμε πενηνταρίσαμε(και βάλε) ξεχάσαμε με τι γεμίζαμε τις βαλίτσες των παιδικών μας αναμνησεων και μαζι  με αυτες και οι χαρτινοι ήρωες Κάπτεν Μαρκ,Ακιμ,Ντικ Τρέηση,Πατ Παλούκα,Ομπραξ και τόσοι άλλοι.Μεγαλώσαμε,ξεχάσαμε. 

 Εγω περιμένω την στιγμή που ο κάτοχος του βραβείου για το KAPΟW  θα κάνει το έργο που του αξίζει γιατί ξέρω ότι το έχει αλλά δε του έχει βγεί ακόμα.

                                                                           Ειμαι o comicsking

                                                                          για το greekcomics 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Δεν το βρηκα την κυριακη,μιας και δεν το πετυχα ουτε το Σαββατο :( Αν καποιος ξερει που μπορουμε να το βρουμε ας μου πει,γιατι στο τελος θα αρχισω να ψαχνω και γω στα σκουπιδια :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Η καμμενιά του Τομπαλίδη είναι η ένοχη απόλαυση κάθε comicdom....... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

To είδα από τον KILLMATH, ο οποίος το είχε πάρει και δεν πίστευα στα μάτια μου .

 

Τολμώ να πω οτι μου άρεσε  και βρήκα την ιδέα πολύ προχω......

 

Ηταν απόλαυση να το ξεδιπλώνεις και μετά να το τσαλακώνεις ,να του αλλάζεις τα φωτα και να το πετάς στο πατωμα λέγοντας και κανένα μπινελίκι. :D

 

Ειναι οτι ακριβώς δεν μπορεί να κανει ο καθε ψυχαναγκαστικός συλλέκτης κομικς ,ο οποίος διαβαζει τα κομικς του φορώντας χειρουργικά γαντια και παθαίνει απανωτά εγκεφαλικά στο παραμικρό τσαλακωμα του τελευταιου εκατοστού του οπισθόφυλλου. :lol: 

 

Το κομικ δεν το διαβασα ,αφου οση ωρα το ειχα στα χέρια μου το τσαλακωνα και το ξεδιπλωνα διαρκώς πετώντας το απο δω κι απο κεί και παίζοντας μπάλα μ αυτό  ...... :lol:

 

 

Γιατρέ μου είμαι καλά ????? :doctor:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ομολογώ ότι δεν το πήρε το μάτι μου στο Comicdom...! :(

 

Από τις περιγραφές πάντως θα συμφωνήσω ότι είναι η πιο πρωτότυπη έκδοση κόμικ που έχω ακούσει...!Στην τελική,εάν δεν σου αρέσει η υπόθεση του κόμικ,απλά το τσαλακώνεις και το πετάς...! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Το καλύτερο κόμικ όλων των εποχών, απο τον καλύτερο δημιουργό όλων των εποχών!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν το βρηκα την κυριακη,μιας και δεν το πετυχα ουτε το Σαββατο :( Αν καποιος ξερει που μπορουμε να το βρουμε ας μου πει,γιατι στο τελος θα αρχισω να ψαχνω και γω στα σκουπιδια :P

 

To κόμιξ δινόταν μόνο τις ώρες που ο Γαβριήλ ήταν στο περίπτερο της C.W.2 ώρες κάθε απόγευμα.Γιατί αν το άφηνε έκθετο (το καλάθι)ο καθένας δεν θα καταλάβαινε ότι πρόκειται για κόμιξαλλά χαρτοσκουπίδια,ασε που υπήρχε κίνδυνος να πετάνε τα αποτσιγαρά τους μέσα,ή να τα πετάξει η καθαρίστρια. 

 

Ηταν απόλαυση να το ξεδιπλώνες και μετά να το τσαλακώνεις ,να του αλλάζεις τα φωτα και να το πετάς στο πατωμα λέγοντας και κανένα μπινελίκι. Ειναι οτι ακριβώς δεν μπορεί να κανει ο καθε ψυχαναγκαστικός συλλέκτης κομικς ,ο οποίος διαβαζει τα κομικς του φορώντας χειρουργικά γαντια και παθαίνει απανωτά εγκεφαλικά στο παραμικρό τσαλακωμα του τελευταιου εκατοστού του οπισθόφυλλου. :lol:

 

Το κομικ δεν το διαβασα ,αφου οση ωρα το ειχα στα χέρια μου το τσαλακωνα και το ξεδιπλωνα διαρκώς πετώντας το απο δω κι απο κεί και παίζοντας μπάλα μ αυτό  ...... :lol:

 

 

Γιατρέ μου είμαι καλά ????? :doctor:

Για κατοικίδιο είσαι μια χαρά,το ίδιο κάνουν και οι γάτες μου όταν βλέπουν χαρτομπαλες.Για άνθρωπος τώρα...

 

Ομολογώ ότι δεν το πήρε το μάτι μου στο Comicdom...! :(

 

Από τις περιγραφές πάντως θα συμφωνήσω ότι είναι η πιο πρωτότυπη έκδοση κόμικ που έχω ακούσει...!Στην τελική,εάν δεν σου αρέσει η υπόθεση του κόμικ,απλά το τσαλακώνεις και το πετάς...! :D

ποιά υπόθεση;

Χθές που είδα τον Γ.και συζητάγαμε περί ανέμων και κόμικς μου υπενθύμισε ότι εδω και 20 χρόνια -ναι δεν εγραψα λάθος 20 χρόνια-εχει στο μυαλό του κάτι το πολύ καλό.Ελπίζω πριν πεθάνω να το έχει ετοιμάσει.Και το άλλο που μου θύμισε-και τον μισώ για αυτο-είναι ότι είναι μεγαλύτερος συλλεκτης απο μένα κατα 10000 κόμιξ πάνω απο 40000,μάλλον κάποιος θα του κάνει ριφιφι στο σπίτι του,τις προσεχεις μέρες κάποιος που αυτομάτως θα εχει πάνω απο 70000 κόμιξ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.