Μετάβαση στο περιεχόμενο

FADE OUT (THE) [ ED BRUBAKER - SEAN PHILLIPS ]


kwtsos

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21721
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4391 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

post-25002-0-20618500-1430763513_thumb.jpg

 

Το 2014 οι Ed Brubaker και Sean Phillips υπογράψαν ένα πενταετές συμβόλαιο με την Image το οποίο τους εξασφαλίζει ότι μπορούν να εκδόσουν όποιο project θέλουν. Το Fade Out αποτελεί το πρώτο κόμικ που εκδίδεται υπό αυτή την συμφωνία.

 

Λίγα λόγια την υπόθεση. Ο Charlie Parish γράφει σενάρια για κινηματογραφικές ταινίες όταν μετά από ένα party ξυπνάει σε κάποιο από τα φθηνά ενοικιαζόμενα δωμάτια του Hollywood με ένα κενό μνήμης σε ότι αφορά την προηγούμενη νύχτα. Γρήγορα ανακαλύπτει νεκρή την Valerie, την πρωταγωνίστρια της ταινίας στην παραγωγή της οποίας δουλεύει. Από κει και πέρα αρχίζουν να αναπτύσσονται πολλά storylines που περιέχουν την εντυπωσιακή αναπληρώτρια της Valerie, ίντριγκες μεταξύ ηθοποιών, τον βρώμικο κόσμο πίσω από τη λαμπερή βιομηχανία του Hollywood ακόμα και πράκτορες του FBI. Σε ότι αφορά το σχέδιο, η δουλειά του Sean Phillips είναι πλέον γνωστή και από τις πλέον αναγνωρίσιμες. Όμως σε αρκετά καρέ που αφορούν όνειρα ή αναμνήσεις ξεφεύγει λίγο από τα συνηθισμένα του με εντυπωσιακά αποτελέσματα.

 

post-25002-0-43595500-1430763514_thumb.jpgpost-25002-0-43755300-1430763518_thumb.jpg

 

Προς το παρόν έχουν κυκλοφορήσει 5 τεύχη, τα 4 εκ των οποίων σχηματίζουν το πρώτο trade της σειράς. Αν και ακόμα είναι νωρίς πιστεύω ότι μετά το μέτριο κατά την γνώμη μου Fatale οι δημιουργοί επανέρχονται με αυτό το noir comic που έχει όλα τα στοιχεία των 50s που κάνουν τις σχετικές με αυτή τη δεκαετία ιστορίες τόσο ελκυστικές σε μένα. Hollywood, κινηματογραφικά studio στις δόξες τους, φιλόδοξοι ηθοποιοί, διεφθαρμένες υπηρεσίες, ψυχροπολεμικό αντικομμουνιστικό κλίμα με το FBI να χώνει την μύτη του παντού. Αν το συνεχίσουν έτσι πιστεύω ότι θα είναι όσο καλό όσο το Criminal. Πολύ ενδιαφέρον ακόμα, ότι στο τέλος κάθε τεύχους υπάρχει μια αληθινή ιστοριά από το Hollywood. Έτσι μαθαίνουμε για τον Johhny Stompanato και το επεισόδιο με τον Sean Connery στο σετ του Another Time, Another Place επειδή ζήλευε την Lana Turner, για την ιστορία της νεαρής ηθοποιού Peg Entwistle που πήδηξε στο κενό από το H της γνωστής πινακίδας Hollywood και άλλες τραγικές ιστορίες.

 

post-25002-0-10486600-1430763516_thumb.jpg

 

Εννοείται ότι προτείνεται σε όλους τους λάτρεις των κομικ του διδυμου. kwtsoκλιμακα 9/10 :)

 

Aφιέρωμα στον Ed Brubaker ΕΔΩ

 

Περισσότερα κόμικς του Ed Brubaker και Sean Phillips :

 

Incognito

 

Sleeper

 

Άλλες σχετικές δουλειές:

 

Batman (Panini)

 

Scene Of The Crime

 

An Accidental Death

 

Gotham Central

 

Marvel Zombies: Ακόρεστη Πείνα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25054
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

! Το κορυφαίο είναι ότι το χτύπησα σήμερα για να χω κατι να διαβάζω στην άνοδο για Σαλονικα! Εύγε Κώστα για τα ωραια σου γούστα! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26437
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Εκπληκτική σειρά... τι να λέμε... :)

 

Οι τύποι βρίσκονται ακριβώς στο αντικείμενό τους και κεντάνε, ό,τι καλύτερο διαβάζω τους τελευταίους μήνες!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25054
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Το διάβασα ανεβαίνοντας Θεσσαλονίκη για το Comicon, στο κτελ, δίπλα απο μια κυρία γηραιά και έχοντας πίσω μου Kabuki και Kotsos. Το χειρότερο σημείο δηλαδή για να διαβάσει κανείς κόμικς.

 

Αλλά! Τι να λέμε! Πολύ καλό κομικ! Σενάριο, που ενω έχω διαβάσει αρκετά παρόμοια, σε κρατάει απο την πρώτη μεχρι την τελευταία σελίδα. Πολυ καλό και το σκίτσο, δένει άψογα με τη ροή του λόγου.

 

Σίγουρη αγορά και ο 2ος τόμος, όταν βγει!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Διάβασα κι εγώ τα δυο tpb που έχουν βγει μέχρι στιγμής. Στο πρώτο καλά πήγαινε αλλά δε με ξετρέλανε ιδιαίτερα. Όσο προχωράει, όμως, γίνεται όλο και καλύτερο και τον δεύτερο τόμο τον βρήκα εξαιρετικό. Έχει καταφέρει να χτίσει πολύ καλά τον κόσμο και την υπόθεση σε σημείο που μόλις έμαθα ότι θα είναι μόνο 12 τεύχη έμεινα, γιατί μπορεί να έχει όσο ψωμί θες. Εξαιρετικά καλογραμμένο στο είδος.

 

Επίσης, γενικά το στήσιμο μου θυμίζει λίγο και 2η σεζόν True Detective. Όπου υπάρχουν 'άπειρα' πρόσωπα και γεγονότα αλλά στο κόμικ βλέπεις κάποια σημεία από την ιστορία τους, φτιάχνοντας κόσμο που σου δίνει ξεκάθαρα την αίσθηση ότι ήταν εκει πριν από σενα και ακόμα και όταν δεν το διαβάζεις αυτός είναι εκεί. (οκ σταματάω μη βαράτε.  :fishing:  )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25054
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Ανάμεσα στις αγορές του Λονδίνου ήταν και οι 2ος και 3ος τόμος που ολοκληρώνουν το κόμικ.

 

Τελικά το Fade Out είναι ενα απίστευτα καλό κόμικ! Εξαιρετικό! Είχα καιρό να διαβάσω κάτι τόσο καλό. Ο Brubaker, δίνει ρεσιτάλ γραφής καλού νουάρ. Χρησιμοποιεί όλους τους χαρακτήρες και τα κλισέ που περιμένει κανείς να δει σ ενα τέτοιο αφήγημα, αλλά το κάνει μ ενα τρόπο εξαιρετικό!

 

Αν σας αρέσει το νουάρ, το παλιό καλό νουάρ, να το διαβάσετε! Οπωσδήποτε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Διάβασα τον πρώτο τόμο και πρόκειται όντως για ένα εξαιρετικό κόμικ. Είναι η πρώτη μου επαφή με τον Brubaker και θαύμασα το γράψιμό του: εκπληκτική ροή, ωραίοι διάλογοι/captions και ενδιαφέροντες -παρότι stock- χαρακτήρες. Η απεικόνιση της εποχής δίνει αυτό το κάτι παραπάνω στην ιστορία και μου άρεσε ιδιαίτερα ο συγχρωτισμός των χαρακτήρων με αληθινά πρόσωπα.

Σχεδιαστικά, μου έκανε επίσης κλικ και ήταν ένας βασικός λόγος που το αγόρασα. Για να δούμε τι λέει και η συνέχεια... detective-smiley-emoticon.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το τελείωσα χθες διαβάζοντας ξανά και τα δύο πρώτα TPB και μου φαίνεται πως είναι ένα καταπληκτικό κόμικ. Γενικά δεν είχα τον Brubaker σε ιδιαίτερη προσωπική εκτίμηση. Δηλαδή, ενώ γνώριζα τη σημασία που έχει για πολλούς στο είδος, δε μου έκανε ποτέ αυτό το κλικ ώστε να ενδιαφέρομαι για τα κόμικς του. Γενικά σε crime, noir, κτλ. ήμουνα πιο Sin City. ΑΝΤΡΙΛΑ.- και τα σχετικά. Με το Fade Out, όμως κόλλησα. Δεν ξέρω αν φταίει, βέβαια, ότι μου θυμίζει άπειρα τη δεύτερη σεζόν True Detective(την οποια λάτρεψα). Όπως και να'χει, πάντως, πιστεύω πως έχει εξαιρετικό γράψιμο, πολύ δυνατούς χαρακτήρες, και απίστευτο storytelling. Θα'θελα πάρα πολύ να μάθω αν το στήσιμο της σελίδας βρίσκεται στο σενάριο ή είναι επιλογές του Phillips ή και των δύο. Γιατί πολλές φορές μένω έκπληκτος με το πως απεικονίζουν κάποια πράγματα. Με έκανε να καταλάβω αρκετά το 'άλλο άκρο' του Watchmen. Πως, δηλαδή, χρησιμοποιούνται τα κόμικς ως μέσο καθαρά εικαστικά. Ενώ το Watchmen προσπαθούσε να σε αναγκάσει να το δεις αυτό, το Fade Out το κάνει έξω από την προσοχή σου ώστε να μη χαλάσει την ψευδαίσθηση της ιστορίας με εικόνες.

 

Εξαιρετικό. Μου δημιούργησε μια αγάπη για το δίδυμο Brubaker-Phillips που δεν πίστευα ποτέ ότι θα αποκτούσα. (Βέβαια, πάλι είμαι υπέρ Sin City και ΑΝΤΡΙΛΑΣ.-, μην τρελαθούμε κιόλας. :rabbit: ) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Νόμιζα ότι είχα γράψει γνώμη όταν το ολοκληρωσα. Το θυμήθηκα πριν από λίγο, οπότε ας ξαναζεστάνω το θέμα. :P

Δυνατό κόμικ, σενάριο και σχέδιο σε υψηλότατα επίπεδα. Η αλήθεια είναι ότι το τέλος μου φάνηκε κάπως αναιμικό. Ψιλοκαταλαβαίνεις πού το πάει, απλά ήθελα ένα πιο εκρηκτικό/δραματικό φινάλε. Όπως και να 'χει, όμως, το θεωρώ σπουδαίο νουάρ κόμικ και το προτείνω σε όσους αρέσκονται σε αυτό το είδος. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Καιρό είχα να απορροφηθώ τόσο από κόμικ ώστε να το διαβάσω με την μία. Το Fade Out με συνεπήρε και το τελείωσα σε ένα πρωινό από την συγκεντρωτική έκδοση (η οποία ήταν απρόσμενο δωράκι  :flower3: ). 

 

Στο τέλος ήμουν κάπως έτσι  :wow: . Επαναπροσδιόρισε το είδος και έφερε πίσω στο νουάρ μια αίγλη που είχε χάσει προ πολλού. Δεν βρήκα κάποιο έντονο ψεγάδι στο κόμικ, το ευχαριστήθηκα και όντας η πρώτη δουλειά των δύο που διαβάζω, πάω ολοταχώς για το sleeper. 

 

Ένα πραγματικά πολύ καλό κόμικ. Πέρα από την πανέξυπνη σκηνοθεσία των καρέ που θύμιζε κινηματογραφία της ίδιας εποχής την οποία διαπραγματεύεται η ιστορία, πέρα από την εξίσου κινηματογραφική ροή που δεν σε άφηνε να πάρεις ανάσα και τους καλοδουλεμένους χαρακτήρες (για τους οποίους υπήρχε τεράστια παρακαταθήκη βέβαια αλλά το πως τους διαχειρίζεται ο Brubaker είναι το θέμα), αυτό που θα μου μείνει είναι το εξής: Σε κάμποσα δισέλιδα χρησιμοποιούνταν ένα τρικ που δεν ξέρω αν ήταν ιδέα του Brubaker ή του Phillips. Στο τέλος της πρώτης σελίδας υπήρχε ένα καρέ - συνήθως οι δύο πρωταγωνιστές της σκηνής σε μια συγκεκριμένη στάση - στην επόμενη σελίδα η ιστορία εξελίσσεται πολύ ή λίγο και στο τέλος της δεύτερης βλέπουμε ξανά το ίδιο ακριβώς καρέ. Τακτική που εμένα τουλάχιστον μου έδωσε άλλο αέρα ως προς τις σκέψεις των ηρώων και το πανέξυπνο αφηγηματικό στιλ. Ίσως έγινε για να δηλώσει την παραίτηση του Charlie, ίσως για να μεταφέρει πιο άμεσα πως as injustice goes, όσο και να πάλευαν ενάντια στο σύστημα όλα αλλάζουν και όλα τα ίδια μένουν. 

 

:clap2:  :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35616
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Διάβασα τις διθυραμβικές κριτικές που έχουν γραφτεί για αυτό το κόμικ, αλλά όπως φαίνεται είμαι ο μόνος που δεν εντυπωσιάστηκε από αυτό. Χωρίς να είναι σε καμία περίπτωση κακό, βρήκα το σενάριο καλογραμμένο μεν αλλά σε πολλά σημεία βαρετό, και τελικά το ολοκλήρωσα έχοντας κάνει αρκετά διαλείμματα. Με λίγα λόγια απλά δεν μου άρεσε ιδιαίτερα η ιστορία, αν και ήταν μια κλασική νουάρ και καταλαβαίνω για ποιο λόγο άρεσε σε όλο τον υπόλοιπο (φυσιολογικό) κόσμο. Για το σχέδιο πάντως, αλλά και για την πανέμορφη σκληρόδετη συγκεντρωτική έκδοση της Image, μόνο τα καλύτερα έχω να πω, αν και αυτό δεν έσωσε κατά πολύ την κατάσταση και λογικά θα αργήσω να το ξαναδιαβάσω. Πάντως εννοείται ότι θα δώσω και άλλες ευκαιρίες στο δίδυμο των δημιουργών με άλλα κόμικς τους.

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9587
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5459 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Άλλο ένα κόμικ που αποδεικνύει ότι το όνομα του Brubaker αποτελεί εγγύηση στα κόμικς, τρομερό storytelling και στήσιμο-ανάλυση χαρακτήρων.

 

Θα συμφωνήσω με τον GeoTrou για το τέλος, ξέρεις περίπου τι να περιμένεις αλλά σαν να σταματάει απότομα, σαν να έχει και κάτι ακόμα να πει αλλά το μετανιώνει και το αφήνει στη μέση.

 

 

Δυνατό κόμικ, σενάριο και σχέδιο σε υψηλότατα επίπεδα. Η αλήθεια είναι ότι το τέλος μου φάνηκε κάπως αναιμικό. Ψιλοκαταλαβαίνεις πού το πάει, απλά ήθελα ένα πιο εκρηκτικό/δραματικό φινάλε. Όπως και να 'χει, όμως, το θεωρώ σπουδαίο νουάρ κόμικ και το προτείνω σε όσους αρέσκονται σε αυτό το είδος. :)

 

Από την άλλη το τέλος επιβεβαιώνει το παρακάτω πολύ εύστοχο σχόλιο. Είναι σαν να βλέπεις αποσπάσματα από την αληθινή ζωή αληθινών προσώπων. Και η ζωή δεν έχει ούτε ομαλό ούτε φαντασμαγορικό τέλος, δεν σταματά ποτέ, απλά συνεχίζει.

 

υπάρχουν 'άπειρα' πρόσωπα και γεγονότα αλλά στο κόμικ βλέπεις κάποια σημεία από την ιστορία τους, φτιάχνοντας κόσμο που σου δίνει ξεκάθαρα την αίσθηση ότι ήταν εκει πριν από σενα και ακόμα και όταν δεν το διαβάζεις αυτός είναι εκεί.

Επεξεργασία από saveapenguin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4358
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4218 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μόλις τελείωσα και εγώ το Fade Out. Μου άρεσε πάρα πολύ,  τόσο σεναριακά όσο και εικαστικά. Η αφήγηση με απορρόφησε, μου άρεσαν οι χαρακτήρες και οι διάλογοι. Το φινάλε θα το ήθελα λίγο πιο εκρηκτικό, αλλά και με αυτό που εν τέλει πήραμε δεν είχα πρόβλημα. Σπάει και λίγο το κλισέ. Γενικά άλλο ένα διαμαντάκι από τους Brubaker και Phillips.  Τώρα έχοντας διαβάσει πλέον τα  Criminal και Fade Out από τό δίδυμο,  έχω βάλει σαν στόχο να διαβάσω το Sleeper το οποίο θα βγει σε 2 καινούργια μεγάλα paperbacks. Πολύ χαρούμενος για τις δουλειές τους μέχρι στιγμής :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Μεγάλος αρχηγός ο BRU. Είναι μάλλον ο μόνος που εξακολουθώ να ακολουθώ, κι ας μην μου άρεσε τόσο το ΦΑΤΑΛΕ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26437
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

To deluxe του Fade Out δείχνει υπέροχο αλλά αν παίρνεις τα τεύχη δεν μπορείς να τα έχεις όλα... :P:D

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.