Jump to content
Ion

ΜΙΝΙ-ΜΙΝΙ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΩΝ ΣΑΪΝΙΩΝ

Recommended Posts

Τίτλος:
ΜΙΝΙ-ΜΙΝΙ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΩΝ ΣΑΪΝΙΩΝ
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
04-1994
Εξώφυλλα:
8 + 8 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Βιβλίο
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Εκπαιδευτικό
Περιοδικότητα:
Μηνιαία
Μέγεθος:
5.5 x 6.5
Σελίδες:
100
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)

ΜΙΝΙ - ΜΙΝΙ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΩΝ ΣΑΪΝΙΩΝ

MINISAINIA_199412.jpg  MINISAINIA_199501.jpg  MINISAINIA_199503.jpg  MINISAINIA_199506.jpg

Άγνωστης ημερομηνίας

08α.jpg08β.jpg  10α.jpg10β.jpg

11α.jpg11β.jpg12α.jpg12β.jpg

13α.jpg13β.jpg

Το 1994 ξεκίνησε να δίνεται σαν δώρο - ένθετο με το περιοδικό Τα Σαΐνια μια σειρά μίνι βιβλίων. Κάθε βιβλιαράκι είχε διαφορετική θεματική ενότητα, ήταν εμπλουτισμένο με την τρέλα των Σαϊνιών, περιελάμβανε πολλές γνώσεις και πληροφορίες, ενώ οι σελίδες του περιείχαν μπόλικα χιουμοριστικά σκίτσα. Το πρώτο βιβλίο δόθηκε στο τεύχος # 25 τον Απρίλιο του 1994 (βασιζόμενος στην ανακοίνωση του εξωφύλλου), για τη συμπλήρωση των 2 χρόνων του περιοδικού. Σίγουρα συνεχίστηκε ως το τεύχος # 43 του Οκτωβρίου 1995, γιατί είναι το τελευταίο που έχω στην κατοχή μου, αλλά δεν αποκλείεται φυσικά να βγήκαν περισσότερα. Στην αρχή δεν υπήρχε καμία αρίθμηση ώστε να μπορώ να τα βάλω σε κάποια σειρά, αλλά τουλάχιστον στην πορεία άρχισε να αναφέρεται στο οπισθόφυλλο η ημερομηνία έκδοσης.

• Like 21
  • Respect 1

Ωχ,δεν υπήρχε παρουσίαση για την μίνι βιβλιοθήκη των Σαϊνιών...?

Τόσα χρόνια τα έχω και δεν τα παρουσίαζα...! :(

• Like 8

παιζει να εχω καποια απο αυτα ακομα :D

• Like 6

αυτα ειναι αρκετα παλια,εχω παρα μα παρα πολλα απο αυτα που εβγαλαν αργοτερα,με ανεκδοτα,οφθαλμαπατες κλπ κλπ..Αν βγουν ποτε οι κουτες απο το παταρι..

• Like 6

Τα έχω όλα και τα έχω και πρόχειρα, αν ετοιμάσετε σελίδα εξωφύλλων σφυρίξτε να συμπληρώσω! :)

• Like 6

@Indian @rotagiatipino  @PhantomDuck Βοηθήστε να κάνουμε αποδελτίωση ...

Θέλουμε ημερομηνίες για τα 5 τελευταία τεύχη που έχει ανεβάσει ο Ίονας. Αν έχετε κάποιο που δεν υπάρχει, ανεβάστε το :)

Φυσικά, αυτά ισχύουν και για οποιονδήποτε έχει κάποιο από τα τεύχη

Τα ζητούμενα είναι από τεύχη 25-32 (Απρίλιος 94 έως Νοέμβριος 94)

:valt:

• Like 5

Χριστέ μου, πόσες εκκρεμότητες έχω :(  Τα έχω ακόμα στα χέρια μου αλλά στο πατρικό μου από το οποίο έχω απομακρυνθεί για καλό και για κακό. Ανάλογα με την πορεία του ιού, ανάλογα με το ωράριο της βιβλιοθήκης (όπου έχω το σκάνερ κι όπου πλέον μετράνε την αποδοτικότητά μας άρα δε βρίσκω πολύ ελεύθερο χρόνο για σκανάρισμα) θα προσπαθήσω, πάντως είναι πάρα πολλά κι ελπίζω να έχουν ημερομηνίες (ή έστω να είχα γράψει εγώ με το χέρι). Συγνώμη....

• Like 2
  • Thanks 1

@Valtasar Κι εγώ όταν πάω στο πατρικό μου και τα βρω, θα τσεκάρω ημερομηνίες και θα σου πω.

Τι θέλεις να κάνω? Απλά να δω αν αναγράφουν ημερομηνίες? Θέλεις κάτι άλλο? :)

:beer:

• Like 1
  • Thanks 1

@Indian Κανονικά θέλουν όλα τα εξώφυλλα/οπισθόφυλλα σκαννάρισμα γιατί είναι εκτός προδιαγραφών... από εκεί και πέρα, δες αν έχεις κάποια από τις ελλείψεις και αν μπορείς να βρεις πότε κυκλοφόρησαν (ή με ποιό τεύχος)

:efxaristo: 

• Like 1
  • Thanks 1

τέλεια! ειδικά τα μαγικά!

• Like 2

Ημερομηνίες δεν έχουν σίγουρα, στα οπισθόφυλλα μονάχα αναγράφεται ο μήνας και το έτος κυκλοφορίας τους, όπως θα έχεις ήδη διαπιστώσει Γιώργο. Στη 2η εσωτερική σελίδα έχουν επίσης ένα ISSN. Για παράδειγμα, στο "Τσιμπήματα Δαγκώματα και Άλλα Δεινά των Διακοπών" είναι το 1105-7629.