Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ρίζα του κακού


Επισκέπτης

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Μετά από πολλές παρακλήσεις από πολλά και διάφορα μέλη (τουλάχιστον δύο) αποφασίσαμε να διαθέσουμε ελέυθερα την ιστορία μας που δεν μπήκε το GC Fanzine .

 

Η ιστορία μας λοιπόν κόπηκε για να μην ανοιχθεί το κουτί της πανδώρας και στο μέλλον μυριάδες σχεδιαστές και σεναριογράφοι αποθρασυνθούν και αρχίσουν να στέλνουν ιστορίες-omnibus των 4353466 σελίδων, πράγμα που είμαστε βέβαιοι πως δεν συνάδει με το παρεϊστικο κλίμα του greekcomics.

 

Εξακολουθούμε να διαφωνούμε με αυτό που έγινε, εξακολουθούμε να θεωρούμε ότι μόνο και μόνο στα πλαίσια του "είμαστε μια παρέα" έπρεπε να γίνει μια εξαίρεση, εξακολουθούμε να πιστεύουμε πως η αντιμετώπιση που δεχθήκαμε ήταν τουλάχιστον χοντροκομμένη, ωστόσο τα αφήνουμε όλα αυτά πίσω μας και "διαρρέουμε" την ιστορία ,για να την δείτε όλοι σας.Less talking, more action λοιπόν και περιμένουμε σχόλια/παρατηρήσεις.

                                                                                     

 

                                                                                                                                 -zade & kuf

 

 

 

 

Η ΡΙΖΑ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ

 

Κείμενο: Άγγελος "zade" Γόντικας

Σχέδιο: kuf

 

 

 

(Κλικ στις εικόνες για zoom)

 

post-29990-0-16401900-1429562295_thumb.jpg

post-29990-0-15267500-1429562448_thumb.png

post-29990-0-27199000-1429562703_thumb.png

post-29990-0-00507500-1429562889_thumb.png

post-29990-0-56977700-1429563025_thumb.png

post-29990-0-94971600-1429563177_thumb.png

post-29990-0-05083100-1429563397_thumb.png

post-29990-0-33759600-1429563547_thumb.png

post-29990-0-98024700-1429563719_thumb.png

post-29990-0-98921000-1429563893_thumb.png

Επεξεργασία από kuf
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ωραία ιστορία, και με προσεγμένο σχέδιο! :best:

Επεξεργασία από Lord Makro
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ωραία ιστορία... κρίμα που δεν θα την δούμε τυπωμένη

 

το δένδρο είναι το λεγόμενο dragon tree?

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Dracaena_cinnabari

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ωραία! :best:

και  το στορυ και το σχέδιο!

 

Η γραμματοσειρά ήθελε ομως βελτίωση :)

 

Επίσης μπορω να το φανταστω και με χρωμα :)

 

μπραβο παιδια! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Kαταπληκτικό σχέδιο. :yahoo:  Ειλικρινά δεν έχω τίποτε να κατακρίνω. Με εξαίρεση το τελευταίο "καρέ" το οποίο δεν θα έπρεπε να είχε περίγραμμα.

 

Oι διάλογοι πριν την "δράση" δεν λένε και πολλά, imho. Ιδιαίτερα το "κάναμε το καθήκον μας κτλ" το επαναλαμβάνουν με τροποποιήση κανα 3 φορές. Κατά τα άλλα, μια χαρά. Δεν είναι τυπικά "τρομακτικό" αλλά είναι καλό για αυτό που είναι.

 

Θα προτιμούσα να ήταν ψηφιακό το lettering.

 

Κάνατε πολύ καλά που το ποστάρατε. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Αρχικα ειναι σιγουρα κριμα που δε μπηκε (ασχετως ποιοτητας). Πχ η ιστορια που καναμε με τον tightwad ηταν 3σελιδη (5σελιδες λιγοτερες απο το οριο)..Υποθετω οι περισσοτεροι κανανε ιστοριες <8 σελιδες..Οποτε 1 και μοναδικη εξαιρεση θα μπορουσε να γινει..Τελος παντων,δεν εχουμε και πληρη εικονα της καταστασης ας παμε παρακατω..

 

Παρα πολυ καλη η ιστορία σας παιδια!Τόσο σχεδιαστικά όσο και στο σενάριο. Μόνο ενα πραγμα πορω να σκεφτω καπως διαφορετικα..Θα θελα λιγο πιο μαυριλα στη σελιδα,για να εχει πιο ταιριαστή ατμόσφαιρα,οχι ομως οτι δεν ειναι πολυ καλο και ετσι..

 

Κατα τη γνωμη μου δεν επρεπε να την ανεβασετε βεβαια,τουλαχιστον οχι προτου εξαντλουσατε τις προοπτικες να δημοσιευθει καπου αλλου ;) (ισως βεβαια αυτο δεν αποτρεπεται απο το οτι την ανεβασατε)

 

Μια ιστορία που ανταποκρίθηκε στο μυθο που δημιουργησε :P  ,μπραβο παιδια!

(Οχι ;) ) παντα τετοια!! 

 

:beer:

Επεξεργασία από dimious
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Η ιστορία μου άρεσε πολύ. Έχει κάτι να πει, έχει πολύ ωραία ροή και εξίσου ωραίο σχέδιο. Βελτιώσεις σίγουρα παίρνει, αυτά όμως κερδίζονται με τον καιρό και ελπίζω να μην μείνετε μόνο σε αυτήν.

 

Για το γιατί δεν μπήκε, αν έπρεπε να μπει κτλ δεν θέλω να αναλωθούμε άλλο. Δεν μπορεί να αλλάξει πια κάτι. Θα αρκεστώ μόνο στο ότι όταν πάρθηκε η απόφαση να μην μπει τελικά στο φανζίν, στεναχωρήθηκα. Έγινε προσπάθεια μήπως τελικά τα καταφέρναμε, το τελικό κόστος όμως με συν δώδεκα σελίδες, θα ξέφευγε αρκετά. Δυστυχώς ήταν μονόδρομος. :( Τα υπόλοιπα λίγο πολύ τα ξέρετε.

 

Όπως είπα, ελπίζω να μην μείνετε μόνο σε αυτήν! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Mου αρεσε!! Σχεδιο και σεναριο!! Πολυ καλη δουλεια στο σχεδιο kuf, εμεινα εντυπωσιασμενος!! Πολυ ωραιο το μηνυμα που περασες στο τελος, zade! Ευγε :best::clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3351 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Εξαιρετικο και χαρηκα πολυ την θεματολογια-δεν το περιμενα!!!Συγχαρητηρια παιδια!!!

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

ωραία ιστορία... κρίμα που δεν θα την δούμε τυπωμένη

 

το δένδρο είναι το λεγόμενο dragon tree?

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Dracaena_cinnabari

 

Στην πραγματικότητα είναι το λεγόμενο Banyan Tree ωστόσο έτσι πως το απέδωσε ο kuf είναι ένα κράμα μεταξύ των δύο δέντρων. Επέλεξα το συγκεκριμένο δέντρο λόγω του ότι είναι αυτοφυές στο Πακιστάν και λόγω του ότι μου αρέσει να κάνω τρομακτικά πολλή έρευνα προτού γράψω κάτι, ώστε να είναι όσο το δυνατόν πιστότερη. Στο προηγούμενο φανζίν, είχα μάθει τα πάντα για τις γάτες της αρχαίας Αιγύπτου...

 

 

 

Kαταπληκτικό σχέδιο. :yahoo:  Ειλικρινά δεν έχω τίποτε να κατακρίνω. Με εξαίρεση το τελευταίο "καρέ" το οποίο δεν θα έπρεπε να είχε περίγραμμα.

 

Oι διάλογοι πριν την "δράση" δεν λένε και πολλά, imho. Ιδιαίτερα το "κάναμε το καθήκον μας κτλ" το επαναλαμβάνουν με τροποποιήση κανα 3 φορές. Κατά τα άλλα, μια χαρά. Δεν είναι τυπικά "τρομακτικό" αλλά είναι καλό για αυτό που είναι.

 

Θα προτιμούσα να ήταν ψηφιακό το lettering.

 

Κάνατε πολλοί καλά που το ποστάρατε. :best:

 

Οι διαλογοι επίτηδες δεν είναι "πλουμιστοί" ή με πολλές διαφοροποιήσεις. Ήθελα να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά στην πραγματικότητα και γι αυτό έκατσα και είδα κανονικά βίντεο από τα τάγματα εφόδου και τα λοιπά δημοκρατικά μέσα της ακροδεξιάς. Στην πραγματικότητα είναι όλοι παρμένοι από πραγματικές περιπτώσεις. Οι ακροδεξιοί δεν είναι και τίποτα σοβαροί γνώστες ή χρήστες της γλώσσας...

 

Γενικά δεν γράφω (ή τουλάχιστον προσπαθώ να μην γράφω) ποτέ τυπικά πράγματα. Άμα δεν πρωτοτυπήσεις, λίγη σημασία θα σου δώσει ο αναγνώστης...

 

Αρχικα ειναι σιγουρα κριμα που δε μπηκε (ασχετως ποιοτητας). Πχ η ιστορια που καναμε με τον tightwad ηταν 3σελιδη (5σελιδες λιγοτερες απο το οριο)..Υποθετω οι περισσοτεροι κανανε ιστοριες <8 σελιδες..Οποτε 1 και μοναδικη εξαιρεση θα μπορουσε να γινει..Τελος παντων,δεν εχουμε και πληρη εικονα της καταστασης ας παμε παρακατω..

 

Παρα πολυ καλη η ιστορία σας παιδια!Τόσο σχεδιαστικά όσο και στο σενάριο. Μόνο ενα πραγμα πορω να σκεφτω καπως διαφορετικα..Θα θελα λιγο πιο μαυριλα στη σελιδα,για να εχει πιο ταιριαστή ατμόσφαιρα,οχι ομως οτι δεν ειναι πολυ καλο και ετσι..

 

Κατα τη γνωμη μου δεν επρεπε να την ανεβασετε βεβαια,τουλαχιστον οχι προτου εξαντλουσατε τις προοπτικες να δημοσιευθει καπου αλλου ;) (ισως βεβαια αυτο δεν αποτρεπεται απο το οτι την ανεβασατε)

 

Μια ιστορία που ανταποκρίθηκε στο μυθο που δημιουργησε :P  ,μπραβο παιδια!

(Οχι ;) ) παντα τετοια!! 

 

:beer:

 

Ε ήτα λίγο ξενέρωμα που δεν δημοσιεύθηκε, αλλά από την άλλη, τελικά ο στόχος είναι να σε διαβάσουν οι αναγνώστες, οπότε είπαμε ότι πρέπει να την δείτε. Άσε που και θεματολογικά είναι ενδιαφέρουσα και έχει πράγματα να πει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Κανονικά είμαι λάτρης του στίχου "αφού δεν είχε νέα ευχάριστα να πει, καλύτερα να μη μας πει κανένα" και τον ακολουθώ συχνά :) Επειδή όμως το σενάριο είναι του Άγγελου, θα σχολιάσω ντόμπρα και μπεσαλίδικα :)

 

Η θεματολογία δεν μου κάνει κλικ αφού δεν πολυσυμπαθώ ούτε τα "τρόμου" αλλά ούτε και αυτά που έχουν κάτι το "διδαχτικό" μέσα (προτιμώ το "διδαχτικό" να βγαίνει μέσα από άλλους δρόμους, σαν παρεπόμενο της ιστορίας). Από εκεί και πέρα όμως τεχνικά το βρίσκω άρτιο ως ροή της ιστορίας. Δε νομίζω ότι υπάρχει ούτε μισό καρέ παραπάνω ή παρακάτω απ'όσα χρειάζονταν :)

 

Σχεδιαστικά μια χαρά, με αγαπημένη στιγμή το ζούπηγμα με το Γκουλκ :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εξαιρετικό σενάριο και σκίτσο! Το ένα καλύτερο από το άλλο!!!

 

Το μόνο μου σχόλιο σε 2 πραγματάκια:

 

1. Η ταφή μέσα στη μέση του δρόμου-παράδρομου (?) (Βέβαια έτσι δείχνεις και το δέντρο σε όλη του τη μεγαλοπρέπεια)

2. Μάλλον, αν κρίνω από την άνεσή τους, δεν ήταν η πρώτη φορά που σκοτώνουν κάποιον, οπότε θα πρέπει να αναλώνωνται όλο το χρόνο να πηγαίνουν στις "επετείους" τους...

 

Μιλάμε όμως για κόμικ και αυτά λίγη σημασία έχουν...

Αυτό που έχει σημασία, είναι το μήνυμα που περνάει και είναι συγκλονιστικό!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Μετα την "απαγορευση" η ιστορια απεκτησε την αιγλη των ρεμπετικων :P

 

Στα σοβαρα τωρα. Θεωρω οτι η ιστορια ειναι καλη και στα συν η επικαιρη θεματολογια. Μονη ενσταση, οτι μου φαινεται οτι οι φασιστες δεν μιλανε ετσι οταν ειναι *μεταξυ* τους, κραταν δηλαδη τα τσιτατα τους για οταν προκειται να εχουν ακροατηριο. Κατα τα αλλα, και το σχεδιο ειναι πολυ ταιριαστο. Οι σκηνες δρασης μου θυμισαν κατι απο Parasyte. Θεωρω και γω οτι το ψηφιακο lettering θα ηταν καλυτερη επιλογη, λεπτομερεια ομως. Μου αρεσε επισης που η επιλογη του δεντρου ηταν προιον ερευνας. Σαν συνολο πολυ προσεγμενη δουλεια που εχει και κατι να πει. Mου αρεσε :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Θα προσπαθήσω να απαντάω σε όλους σας χωρίς να ξεχνάω κανέναν οπότε θα πάρει λίγο χρόνο. Εάν δεν δείτε απάντησή μου, απλά περιμένετε. Δεν θα αργήσει.

 

 

Η ιστορία μου άρεσε πολύ. Έχει κάτι να πει, έχει πολύ ωραία ροή και εξίσου ωραίο σχέδιο. Βελτιώσεις σίγουρα παίρνει, αυτά όμως κερδίζονται με τον καιρό και ελπίζω να μην μείνετε μόνο σε αυτήν.

 

Για το γιατί δεν μπήκε, αν έπρεπε να μπει κτλ δεν θέλω να αναλωθούμε άλλο. Δεν μπορεί να αλλάξει πια κάτι. Θα αρκεστώ μόνο στο ότι όταν πάρθηκε η απόφαση να μην μπει τελικά στο φανζίν, στεναχωρήθηκα. Έγινε προσπάθεια μήπως τελικά τα καταφέρναμε, το τελικό κόστος όμως με συν δώδεκα σελίδες, θα ξέφευγε αρκετά. Δυστυχώς ήταν μονόδρομος. :( Τα υπόλοιπα λίγο πολύ τα ξέρετε.

 

Όπως είπα, ελπίζω να μην μείνετε μόνο σε αυτήν! :)

 

Thank you για το σχόλιο για την ροή. Γενικά οι ιστορίες μου έχουν την τάση να είναι πυκνογραμμένες , πράγμα που τις καθιστά ίσως λίγο φλύαρες. Αυτή τη φορά προσπάθησα να το αποφύγω και πιστεύω το πέτυχα σε μεγάλο βαθμό. Αλλά από την άλλη εάν τελικά γινόταν μόνον 8 σελίδες, όλο το αποτέλεσμα που βλέπεις θα χάλαγε και θα ήταν αισθητά πιο  άτσαλο.

 

Δεν θα μείνουμε πάντως μόνο σε αυτήν. Η συνεργασία μας δεν τελειώνει εδώ. Θα κάνουμε και άλλα πράγματα. Για αρχή, σκοπεύουμε να βγαίνουμε περιπολίες τα βράδια και να τσακώνουμε λαθρομετανάστες.

 

Mου αρεσε!! Σχεδιο και σεναριο!! Πολυ καλη δουλεια στο σχεδιο kuf, εμεινα εντυπωσιασμενος!! Πολυ ωραιο το μηνυμα που περασες στο τελος, zade! Ευγε :best::clap2:

 

Γενικά σιχαίνομαι να περνάω μυνήματα, μιας και θεωρώ ότι τα κόμικς δεν πρέπει να είναι για να προβληματίζεσαι αλλά ήμουν αρκετά εξοργισμένος όταν την έγραφα και γι αυτό έκαμψα λίγο τις αντιστάσεις μου.

 

Εξαιρετικο και χαρηκα πολυ την θεματολογια-δεν το περιμενα!!!Συγχαρητηρια παιδια!!!

:beer:

 

Ε η θεματολογία horror έχει πολλά παρακλάδια. Δεν ξέρω που θα κατέτασα το συγκεκριμένο... Μάλλον προς τον κοινωνικό τρόμο/σπλατεριά θα το πήγαινα. Δεν ξέρω κιόλας πάντως αν φαίνεται, αλλά έχει και στοιχεία χιούμορ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Μια χαρά ιστορία τη βρήκα γι αυτό που είναι. Μια δημιουργία φίλων/αναγνωστών κόμικς που προορίζεται για ενα περιοδικό που βγαζουν φίλοι/αναγνώστες κόμικς.

 

Αυτός ήταν και ο λόγος άλλωστε όταν πρώτο κυκλοφόρησε το gc fanzine. Μάλιστα θα μου άρεσε να δω την ιστορία σας τυπωμένη, παρά τις ιστορίες άλλων "δημιουργών" που δεν εχουν συμμετοχή στο GC.. Anyway, το μονο που δε μ άρεσε ηταν η γραμματοσειρά. Χαλάει την καλή προσπάθεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γενικά δεν γράφω (ή τουλάχιστον προσπαθώ να μην γράφω) ποτέ τυπικά πράγματα. Άμα δεν πρωτοτυπήσεις, λίγη σημασία θα σου δώσει ο αναγνώστης...

Καλά κάνεις, και νομίζω ότι είναι ατού της ιστορίας το γεγονός ότι δεν είναι μια παραδοσιακή τρόμου.

 

Οι διαλογοι επίτηδες δεν είναι "πλουμιστοί" ή με πολλές διαφοροποιήσεις. Ήθελα να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά στην πραγματικότητα και γι αυτό έκατσα και είδα κανονικά βίντεο από τα τάγματα εφόδου και τα λοιπά δημοκρατικά μέσα της ακροδεξιάς. Στην πραγματικότητα είναι όλοι παρμένοι από πραγματικές περιπτώσεις. Οι ακροδεξιοί δεν είναι και τίποτα σοβαροί γνώστες ή χρήστες της γλώσσας...

Εδώ θα διαφωνήσω. Δεν χρειάζονται να μιλάνε σαν καθηγητές φιλοσοφίας, αλλά αυτό είναι ουσιαστικά το άλλο άκρο. Επειδή αφορά ακροδεξιούς ο διάλογος θα πρέπει να έχει μέσα κλισέ, αλλά δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνεται το ίδιο κλισέ με τέτοια συχνότητα. Παραδείγματος χάρη το American History X. Κλισέ "επιχειρήματα" που είναι ήδη λίγο-πολύ γνωστά, αλλά υπάρχει μεγάλη ποικιλομορφία στην χρήση τους στον διάλογο. :beer:

 

ΥΓ,

 

ρεποστάρω το εξής ορθογραφικό λάθος για λόγους self-deprecation:

Κάνατε πολλοί καλά που το ποστάρατε. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ωραιο είναι,μετα γραμματα δεν εχω πρόβλημα μπορω να πω ότι ταιριαζουν με την αισθητικη,το μονο ισως που μου φανηκε καπως βαρυ είναι οι μπλούζες των νεοναζί που εχουν αυτό το πλακατο μαυρο.Ισως πρεπει να ειχαν και καποιες σκιες να ταιριαζουν με το περιβαλλον,σαν σχεδιο το βρηκα καλο αρκετα ρεαλιστικο.Καποια καρε πιστευω πρεπει να ειχαν άλλη προοπτικη,οπως εκει που δειχνατε τον ταφο από πανω,νομιζω επρεπε να το δειτε από άλλη γωνια.Τωρα για το σεναριο μπορω να πω ότι είναι αρκετα καλο και η εξελιξη ταιριαζει με τον αριθμο των σελιδων,πιστευω ότι επρεπε να γινει ποιο τρομακτικο και τι θελω να πω,επρεπε οι σκηνες που το δεντρο σκοτωνε τους νεοναζί και επερνε εκδικηση να ηταν ποιο εντονες δηλαδή περισσοτερο αιμα και εκφρασεις ποιο τρομακτικες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Αυτός ήταν και ο λόγος άλλωστε όταν πρώτο κυκλοφόρησε το gc fanzine. Μάλιστα θα μου άρεσε να δω την ιστορία σας τυπωμένη, παρά τις ιστορίες άλλων "δημιουργών" που δεν εχουν συμμετοχή στο GC.. Anyway, το μονο που δε μ άρεσε ηταν η γραμματοσειρά.

 

Εδώ συμφωνώ κι εγώ ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πάρα πολύ καλό!!! Σίγουρα έγχρωμο θα έδειχνε πιο ζωντανό!!! Θα συμφωνήσω και εγώ πως θα μπορούσε να γίνει χρήση καλύτερης γραμματοσειράς!!! Δε πιστεύω ότι θα χρειαζόταν περισσότερο αίμα... Μου άρεσε περισσότερο η τρίτη σελίδα που έδειχνε το μεγάλωμα του δέντρου!!! Πολύ έξυπνη σεναριακή ιδέα ο τρόπος εκδίκησης ου θύματος προς τους θύτες τους!!!

Μπράβο Άγγελε και kuf!!! Η συνεργασία σας έφερε πολύ καλό αποτέλεσμα και μακάρι να δούμε και άλλες δουλειές σας στο μέλλον!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πολύ πολύ καλό! :up:  Μου άρεσε και το σχέδιο και το σενάριο. Κι εγώ φυσικά θα το προτιμούσα με χρώμα, αλλά αυτό θα ήταν πολυτέλεια. Γραμματοσειρά πράγματι θα μπορούσε να μπει καλύτερη, αλλά δε νομίζω ότι με πείραξε κιόλας η υπάρχουσα. Ουσιαστικά μόνη μου μικρή "ένσταση" ότι θα την προτιμούσα λίγο μικρότερη σε αριθμό σελίδων για το υπάρχον σενάριο (μη με ρωτήσετε πώς θα μπορούσε να γίνει, απλά έτσι μου κάθεται καλύτερα). Εύγε και στους δυο σας! 

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Κανονικά είμαι λάτρης του στίχου "αφού δεν είχε νέα ευχάριστα να πει, καλύτερα να μη μας πει κανένα" και τον ακολουθώ συχνά :) Επειδή όμως το σενάριο είναι του Άγγελου, θα σχολιάσω ντόμπρα και μπεσαλίδικα :)

 

Η θεματολογία δεν μου κάνει κλικ αφού δεν πολυσυμπαθώ ούτε τα "τρόμου" αλλά ούτε και αυτά που έχουν κάτι το "διδαχτικό" μέσα (προτιμώ το "διδαχτικό" να βγαίνει μέσα από άλλους δρόμους, σαν παρεπόμενο της ιστορίας). Από εκεί και πέρα όμως τεχνικά το βρίσκω άρτιο ως ροή της ιστορίας. Δε νομίζω ότι υπάρχει ούτε μισό καρέ παραπάνω ή παρακάτω απ'όσα χρειάζονταν :)

 

Σχεδιαστικά μια χαρά, με αγαπημένη στιγμή το ζούπηγμα με το Γκουλκ :)

 

:cheers5:

 

 

Κατ αρχάς thanks που σχολιάζεις και τα λες σταράτα. Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ σιχαίνομαι να γίνομαι διδακτικός μιας και πιστεύω ότι δεν χρειάζεται ο κοινωνικός προβληματισμός στα κόμικ αλλά  επειδή τρέφω ιδιαίτερες ευαισθησίες στο συγκεκριμένο ζήτημα, και επειδή είναι ζήτημα στο οποίο δεν υφίσταται η λεγόμενη ουδετερότητα, αποφάσισα να γράψω κάτι που θα περνάει και κοινωνικά μυνήματα. Ήταν πάντως τόσο εξόφθαλμος ο κοινωνικός προβληματισμός έ;

 

Όσον αφορά την ροή, χαίρομαι που σου άρεσε, και είναι αλήθεια ότι χρειάστηκαν αυτές οι +2 σελίδες παραπάνω. Με 8 σελίδες θα έβγαινε πάρα πολύ ζορισμένο και ιδιαίτερα φλύαρο. Βλέποντας την ιστορία εκ των υστέρων, το μόνο που ίσως άλλαζα είναι το το πρώτο καρέ της 5ης σελίδας ( που λέει «έχω μια ιδέα») να το έκανα τελευταίο της 4ης για να μεσολαβεί ένας τέλος σελίδας ανάμεσα στον χρόνο που διανύθηκε. Βοηθάει έτσι στην ψευδαίσθηση ότι ο χρόνος κυλά, αλλά από την άλλη έτσι θα έβγαινε πολύ βαριά η 4η σελίδα, οπότε μου αρέσει κι έτσι.

 

Τώρα για σχέδια, τα έυσημα να δοθούν στον kuf. Εγώ είχα κάποιες ιδέες για φόνους -γιατί αυτό μετράει στα σπλάτερ, να έχεις καλούς φόνους- και ο kuf πέραν του ότι τις απέδωσε καλύτερα από ότι το έιχα στο νου μου, μου έκανε και κάποιες συστάσεις που με βοήθησαν πολύ. Πως λένε και οι Αμερικάνοι, the art of creating is the art of collaborating. ή μπορεί και να μην το λένε οι Αμερικανοί και να μου ήρθε έτσι τώρα...

 

Εξαιρετικό σενάριο και σκίτσο! Το ένα καλύτερο από το άλλο!!!

 

Το μόνο μου σχόλιο σε 2 πραγματάκια:

 

1. Η ταφή μέσα στη μέση του δρόμου-παράδρομου (?) (Βέβαια έτσι δείχνεις και το δέντρο σε όλη του τη μεγαλοπρέπεια)

2. Μάλλον, αν κρίνω από την άνεσή τους, δεν ήταν η πρώτη φορά που σκοτώνουν κάποιον, οπότε θα πρέπει να αναλώνωνται όλο το χρόνο να πηγαίνουν στις "επετείους" τους...

 

Μιλάμε όμως για κόμικ και αυτά λίγη σημασία έχουν...

Αυτό που έχει σημασία, είναι το μήνυμα που περνάει και είναι συγκλονιστικό!

 

1) Ε πες ότι πήγαν ότι κάπου λίγο μετά την Βάρη σε ένα από τα πολλά χωράφια που υπάρχουν εκεί. Δεν τους βρίσκει κανένας μην φοβάσαι.

 

2) Δεν ξέρεις πόσο ανταμειφτική είναι η ζωή του ακροδεξιού. Κάθε δεύτερη μέρα έχει γιορτές και πανυγήρια. :nek:

 

Μετα την "απαγορευση" η ιστορια απεκτησε την αιγλη των ρεμπετικων :P

 

Στα σοβαρα τωρα. Θεωρω οτι η ιστορια ειναι καλη και στα συν η επικαιρη θεματολογια. Μονη ενσταση, οτι μου φαινεται οτι οι φασιστες δεν μιλανε ετσι οταν ειναι *μεταξυ* τους, κραταν δηλαδη τα τσιτατα τους για οταν προκειται να εχουν ακροατηριο. Κατα τα αλλα, και το σχεδιο ειναι πολυ ταιριαστο. Οι σκηνες δρασης μου θυμισαν κατι απο Parasyte. Θεωρω και γω οτι το ψηφιακο lettering θα ηταν καλυτερη επιλογη, λεπτομερεια ομως. Μου αρεσε επισης που η επιλογη του δεντρου ηταν προιον ερευνας. Σαν συνολο πολυ προσεγμενη δουλεια που εχει και κατι να πει. Mου αρεσε :best:

 

Δεν έχω διαβάσει ποτέ parasyte. Η ιδέα για δέντρο/φονιά δεν ξέρω πως μου ήρθε. Μάλλον είχα διαβάσει το ποίημα του Χριστιανόπουλου και είχα δει πρόσφατα και το evil dead (rape tree) και αυτά τα δύο στοιχεία συνήργησαν ώστε να καταλήξω στο δικό μου banyan killing tree αλλά δεν μπορώ να είμαι και σίγουρος. Ξέρω πάντως ότι έσπασα το κεφάλι μου για να είναι ο κάθε φόνος διαφορετικός απ τον άλλον.

 

Επίσης για την έρευνα, να φανταστείς ότι το συγκεκριμένο είναι από τα σχετικά light σχετικά με το πόση έρευνα έχω ρίξει για την επόμενη ιστορία μου. Έχω μεγάλο βίτσιο με την ακρίβεια και την όσο το συνατόν μεγαλύτερη πιστότητα.

 

Μια χαρά ιστορία τη βρήκα γι αυτό που είναι. Μια δημιουργία φίλων/αναγνωστών κόμικς που προορίζεται για ενα περιοδικό που βγαζουν φίλοι/αναγνώστες κόμικς.

 

Αυτός ήταν και ο λόγος άλλωστε όταν πρώτο κυκλοφόρησε το gc fanzine. Μάλιστα θα μου άρεσε να δω την ιστορία σας τυπωμένη, παρά τις ιστορίες άλλων "δημιουργών" που δεν εχουν συμμετοχή στο GC.. Anyway, το μονο που δε μ άρεσε ηταν η γραμματοσειρά. Χαλάει την καλή προσπάθεια.

 

Μην τα λες σ' εμένα αυτά. Να τα πεις στους αφεντικούς που είναι οι υπεύθυνοι :(

Επεξεργασία από zade
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Αγγελε, δεν έχω δικαίωμα να τους πω κάτι. Απ τη στιγμή που κάποιοι άνθρωποι αποφάσισαν να δώσουν, απ το χρήμα τους και το χρόνο τους για να κάνουν μια κατασταση που προβάλει κάποιους άλλους και αν βγει και κέρδος αυτο να παει, οχι στις τσέπες τους, αλλά στη Λέσχη, μπορουν να κάνουν οτι θέλουν αυτοί.

 

Μπορεί να συμφωνώ με το αποτέλεσμα, μπορει να διαφωνώ με το αποτέλεσμα, αλλά η αλήθεια είναι πως εγω κρινω εκ του ασφαλούς, με βάση τα δικά μου γούστα, αραχτος στον καναπε μου, κάνοντας αέρα στα παπάκια μου.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Μόλις παρατήρησα ότι ανέβασα την ιστορία στις 21 απριλίου.230.gif

Αν ρωτήσει κανείς,πέστε του πως το 'κάνα επίτηδες,για συμβολισμό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πραγματικά πολύ όμορφη ιστορία και επίκαιρη...!Θα συμφωνήσω με την Λένα ότι ήθελε λίγη δουλειά παραπάνω η γραμματοσειρά,αλλά κατά τα άλλα,τόσο σε σενάριο,όσο και σε σχέδιο με άφησε πολύ ικανοποιημένο...!Πολλά μπράβο και στους δύο σας...! :respect:

 

Γιατί δεν μιλάτε με τον Malk μήπως και μπορέσει να μπει σε κάποιο από τα επόμενα τεύχη της "Ρίγης"...? :idea:

Νομίζω ότι το θέμα είναι αρκετά horror για να μπει στο συγκεκριμένο περιοδικό...!Ποτέ δεν ξέρεις...! ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Καλά κάνεις, και νομίζω ότι είναι ατού της ιστορίας το γεγονός ότι δεν είναι μια παραδοσιακή τρόμου.

 

Εδώ θα διαφωνήσω. Δεν χρειάζονται να μιλάνε σαν καθηγητές φιλοσοφίας, αλλά αυτό είναι ουσιαστικά το άλλο άκρο. Επειδή αφορά ακροδεξιούς ο διάλογος θα πρέπει να έχει μέσα κλισέ, αλλά δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνεται το ίδιο κλισέ με τέτοια συχνότητα. Παραδείγματος χάρη το American History X. Κλισέ "επιχειρήματα" που είναι ήδη λίγο-πολύ γνωστά, αλλά υπάρχει μεγάλη ποικιλομορφία στην χρήση τους στον διάλογο. :beer:

 

ΥΓ,

 

ρεποστάρω το εξής ορθογραφικό λάθος για λόγους self-deprecation:

 

Να σου πω την αλήθεια, επειδή έχω συνανστραφεί και με ακροδεξιούς εμένα τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε πως μιλούσαν. Όλο τα ίδια και τα ίδια και όλο χωρίς νόημα ή ειρμό. παρ' όλα αυτά τώρα που το σκέφτομαι μάλλον έχεις και ένα δίκιο.... Point taken.

 

Υ.Γ: Το ορθογραφικό το είδα και μου έκανε εντύπωση γιατί δεν τα κάνεις εσύ κάτι τέτοια, αλλά δεν το σχολίασα. Λεπτότης...

 

Ωραιο είναι,μετα γραμματα δεν εχω πρόβλημα μπορω να πω ότι ταιριαζουν με την αισθητικη,το μονο ισως που μου φανηκε καπως βαρυ είναι οι μπλούζες των νεοναζί που εχουν αυτό το πλακατο μαυρο.Ισως πρεπει να ειχαν και καποιες σκιες να ταιριαζουν με το περιβαλλον,σαν σχεδιο το βρηκα καλο αρκετα ρεαλιστικο.Καποια καρε πιστευω πρεπει να ειχαν άλλη προοπτικη,οπως εκει που δειχνατε τον ταφο από πανω,νομιζω επρεπε να το δειτε από άλλη γωνια.Τωρα για το σεναριο μπορω να πω ότι είναι αρκετα καλο και η εξελιξη ταιριαζει με τον αριθμο των σελιδων,πιστευω ότι επρεπε να γινει ποιο τρομακτικο και τι θελω να πω,επρεπε οι σκηνες που το δεντρο σκοτωνε τους νεοναζί και επερνε εκδικηση να ηταν ποιο εντονες δηλαδή περισσοτερο αιμα και εκφρασεις ποιο τρομακτικες.

 

Εκεί για τον τάφο, εγώ στο μυαλό μου το είχα διαφορετικά. Συγκεκριμένα όλη την σελίδα που μεγαλώνει το δέντρο (page 3), την είχα σκεφτεί ως 5 μακρόστενα πάνελ που πιάνουν από άκρη σ' άκρη την σελίδα και η "κάμερά" μας είναι τοποθετημένη στο επίπεδο του εδάφους οπότε βλέπουμε πιο καλά το δέντρο να μεγαλώνει. Στο τελευταίο πάνελ θα βλέπαμε μόνο τις μπότες των "ηρώων" γύρω από το δέντρο. Ο kuf όμως το απέδωσε διαφορετικά και έτσι πως το έκανε είναι καλύτερο.

Μπορεί αυτό που είχα εγώ στο μυαλό μου να κερδίζει ίσως σε ατμόσφαιρα και να έχει πιο κινηματογραφική ροή αλλά χάνει σε ισορροπία. Εάν γινόταν όπως ήθελα εγώ, ο αναγνώστης - που δεν είναι μέσα στο μυαλό μου (ο ανανγώστης που έιναι μέσα στο μυαλό μου παρακαλώ να βγει γιατί δεν μας χωράει) , δεν μπορεί ακριβώς να  προσδιορίσει τι συμβαίνει. Καταλαβαίνει ότι το δέντρο μεγαλώνει, αλλά όχι το μέγεθος που έχει ή το πως εκτείνεται στον χώρο. Γι αυτό και έτσι πως το έκανε ο kuf είναι καλύτερο.

 

Όσον αφορά την βια που λες, συνηδειτά δεν είναι τόσο έντονη. Αφενός δεν υπάρχει λόγος να δεις μέχρι και τον τελευταίο αποκεφαλισμό (γι αυτό και το σναπ) και αφετέρου, μπορείς πολύ καλά να καταλάβεις τι γίνεται και μόνο από αυτά που σε αφήνω να δεις. Ήδη το κόμικ φλερτάρει έντονα με το "άσε μας ρε φίλε"  οπότε αν έβαζα παραπάνω αίμα πχ πίδακες να αναβλύζουν ,θα πήγαινε στο "τελείως" κωμωδία οπότε γι αυτό και το κράτησα έτσι.

 

Πάρα πολύ καλό!!! Σίγουρα έγχρωμο θα έδειχνε πιο ζωντανό!!! Θα συμφωνήσω και εγώ πως θα μπορούσε να γίνει χρήση καλύτερης γραμματοσειράς!!! Δε πιστεύω ότι θα χρειαζόταν περισσότερο αίμα... Μου άρεσε περισσότερο η τρίτη σελίδα που έδειχνε το μεγάλωμα του δέντρου!!! Πολύ έξυπνη σεναριακή ιδέα ο τρόπος εκδίκησης ου θύματος προς τους θύτες τους!!!

 

Μπράβο Άγγελε και kuf!!! Η συνεργασία σας έφερε πολύ καλό αποτέλεσμα και μακάρι να δούμε και άλλες δουλειές σας στο μέλλον!!!

 

Κάνω κάτι τέτοια gimmicks όπως η εκδίκηση του δέντρου.Γενικά προσπαθώ να κάνω πράγματα που δεν έχουν ξαναγίνει ή τουλάχιστον που δεν έχω δει εγώ να έχουν ξαναγίνει. Το θέμα είναι ότι κάτι φορές παρασύρομαι και τελικά μένω μόνο στο gimmick. Με τον καιρό βελτιώνομαι πάντως. Ελπίζω δηλαδή.

 

Όσο για μελλοντικές δουλειές, πιστεύω πως κάτι θα γίνει.

 

 

Πολύ πολύ καλό! :up:  Μου άρεσε και το σχέδιο και το σενάριο. Κι εγώ φυσικά θα το προτιμούσα με χρώμα, αλλά αυτό θα ήταν πολυτέλεια. Γραμματοσειρά πράγματι θα μπορούσε να μπει καλύτερη, αλλά δε νομίζω ότι με πείραξε κιόλας η υπάρχουσα. Ουσιαστικά μόνη μου μικρή "ένσταση" ότι θα την προτιμούσα λίγο μικρότερη σε αριθμό σελίδων για το υπάρχον σενάριο (μη με ρωτήσετε πώς θα μπορούσε να γίνει, απλά έτσι μου κάθεται καλύτερα). Εύγε και στους δυο σας! 

 

:cheers2:

 

Δεν ξέρω πως θα μπορούσε να γίνει σε λιγότερες σελίδες. Το αρχικό πλάνο ήταν για 8άρα που μέχρι την σελίδα 5 θα είναι ακριβώς όπως τώρα και  στις 3 τελευταίες θα πέθαινε ο κόσμος, αλλά είχα 4 φόνους και 3 σελίδες και ήθελα και ένα επιμύθιο/επιστέγασμα οπότε για να έχω καλή ροή ήθελε παραπάνω από 8.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  30232
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  121
  • Reputation:   761
  • Achievement Points:  123
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3548 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Wow, απίστευτο σχέδιο. Μια ιστορία επίκαιρη και με ωραίο νόημα... Θα ήταν πολύ ωραίο αν έκανες και άλλες ιστορίες με παρόμοιες καταλήξεις και νόημα και να τις συγκέντρωνες σε ένα τομακι...

 

Respect...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.