Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
MISTER NO ... ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ
Εκδοτική:
COMICS & CROSSWORDS PUBLICATIONS E.E. Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
09-04-2015
Hμερ. τελευταίου τεύχους:
31-08-2017
Εξώφυλλα:
24 + 24 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
24
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Πολυθεματικό
Μέγεθος:
15.0 x 21.0
Σελίδες:
172
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ιταλική
ISBN:
9772408018000
ISSN:
24080187
Ονομαστική τιμή:
4,50€
Ομαδοποίηση:
Iστορίες στη βάση:
3
Τίτλος:
MISTER NO ... ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ (TOMOI)
Εκδοτική:
COMICS & CROSSWORDS PUBLICATIONS E.E. Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
08-2016
Εξώφυλλα:
12 + 12 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τόμοι:
12
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Περιπέτεια
Περιοδικότητα:
Διμηνιαία
Σελίδες:
344
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ιταλική
Ονομαστική τιμή:
4,90€
Ομαδοποίηση:
  • Απαντήσεις 202
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ενθουσιάζομαι όταν βγαίνει μία νέα σειρά στα περίπτερα...! :yes:

Εύχομαι να είναι καλοτάξιδη κι αυτή η έκδοση...! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8465
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Δεν το έχω πιάσει ακόμα στα χέρια μου, αλλά χτες η εκδοτική έβαλε αυτές τις τρεις εικόνες στο Facebook:

 

post-13632-0-11604500-1428563248_thumb.jpg post-13632-0-64297400-1428563232_thumb.jpg post-13632-0-84843800-1428563217_thumb.jpg

 

οπότε λογικά περιέχει τα:

  • Dylan in Wonderland από το Dylan Dog Color Fest 1 (2007). Σενάριο Giovanni Gualdoni, σχέδιο Bruno Brindisi, 32 σελίδες.
  • L'uomo sbagliato από το Color Tex 4 (2013). Σενάριο Tito Faraci, σχέδιο Giampiero Casertano, 32 σελίδες.
και μάλλον οι υπόλοιπες ~100 σελίδες περιέχουν το τεύχος 57 του Μίστερ Νο (δηλαδή συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε η έκδοση του 1986), αν κρίνω από το εξώφυλλο. Αν κατάλαβα καλά, η ιστορία που ξεκινάει στο 57 τελειώνει στο 59 της ιταλικής έκδοσης, άρα θα ολοκληρωθεί στο 3ο τεύχος της ελληνικής σειράς.

 

Οι ιστορίες των Dylan Dog και Tex δεν μοιάζουν σαν κάτι τρομερό, απλά συμπληρωματικές για κάποιον που έχει ήδη εξοικειωθεί με τους χαρακτήρες, αλλά τουλάχιστον είναι αυτοτελείς και δεν έχουμε πετσοκόμματα ώστε να χωρέσουν στο τεύχος. :best:

 

 

Άραγε η επιλογή αυτών των μικρών ιστοριών έγινε επειδή η Jemma έχει τα δικαιώματα για τις κανονικές ιστορίες των Tex & Dylan Dog; :thinking: Δε γνωρίζω κάτι, απλά αναρωτιέμαι αν έπαιξε ρόλο αυτό.

 

Τέλος πάντων, τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. :D Φαίνεται τίμιο τευχάκι, πάω στο περίπτερο να το πάρω! :xm:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  66
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7764
  • Achievement Points:  980
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

oh when the saints-oh when the saints-hick!!μολις το διαβασα!! :yes: πολυ ωραια ιστορια ο μιστερ νο.μου θυμισε εντονα μια ταινια-δε λεω ποια γιατι μπορει να θεωρηθει σποιλερ!και το τεξ ωραιο!λιγο το ντιλαν ντογκ δεν με τραβαει!καλως μας ηρθε λοιπον!!ραντεβου τον ιουνη τωρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Μόλις πήρα κι εγώ το τεύχος και δεν έχω σχεδόν προλάβει να το ξεφυλλίσω .Αυτό που βλέπω με πρώτη ματιά μ αρέσει .Πολύ θα έλεγα .

 

Οι χρωματισμοί είναι σαφέστατα καλύτεροι από τους αντίστοιχους στο Μπλεκ .Ακόμα και για έναν λάτρη του παλιού ασπρόμαυρου και του σέπια ,σαν κι εμένα ,το αποτελεσμα φαντάζει πολύ καλό .

 

Επίσης σ οτι αφορά τον Τεξ ( άλλον εναν αγαπημένο μου ήρωα από τα παλιά ) αυτό που παρατηρώ είναι οτι το σκίτσο δεν μοιάζει με καμία από τις παλιότερες εμφανίσεις του στα περιοδικά ΤΕΞ ,ΡΟΚ και ΡΟΝΤΕΟ που ειχαν κυκλοφορήσει παλιότερα στη χώρα μας .Ουτε φυσικά και στο ΤΕΞ που κυκλοφορησε η Jemma με το εξαιρετικό σκίτσο του Kubert .

 

Αλλα πέρα απ αυτά θα ήθελα να επισημάνω την για μια ακόμα φορά ,συμμετοχή ενός "δικού μας " ,του Αντρέα Τσιρώνη στην προσπάθεια αυτή .

 

Πολλά συγχαρητήρια και εύχομαι πραγματικά η προσπάθεια αυτή να τραβήξει σε βάθος χρόνου και να έχει την αποδοχή που της αξίζει . :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25820
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  402
  • Reputation:   5411
  • Achievement Points:  402
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4218 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Τα παρελαβα κ εγω σημερα κ οντως αρκετα εχουν θεμα τσαλακωματος στα εξωφυλλα.Ισως θα πρεπει να γινει λιγο πιο χοντρο γιατι οι περισσοτεροι διανομεις πρακτορειων τυπου ειναι του στυλ "να τα μοιρασουμε γρηγορα κ οπως ναναι, να τελειωνουμε, μη τα χουμε εδω". :popcorn:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Οι χρωματισμοί είναι καλοί στον Ντύλαν Ντογκ και στον Τεξ, και αυτό γιατί προφανώς είναι οι χρωματισμοί των Ιταλών. Στο Μίστερ Νο είναι της ίδιας αισθητικής με το Μπλεκ, αισθητική που έχει κολλήσει στην δεκαετία του '90 και με τον τρόπο που χρωμάτιζαν τα Μπλεκ της εποχής. Λίγο πιο μαλακά τα χρώματα μεν, αλλά ίδιας νοοτροπίας. Σαφώς επιδέχεται βελτίωσης.

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το πήρα κι εγώ...

 

Η αισθητική του εξωφυλλου και η διαφήμιση του επόμενου στο οπισθόφυλλο. με γύρισαν πίσω περίπου 30 χρόνια και μου αρέσει αυτό...

Φυσικά και ΔΕΝ θα διαβάσω την ιστορία του Μιστερ ΝΟ, αφού συνεχίζεται στο επόμενο, γιατί μετά από 2 μήνες θα την έχω ξεχάσει.

Επίσης, με ξεκουράζει το "διαφορετικό" σκίτσο του Ντύλαν Ντογκ, σε ένα τέτοιο περιοδικό...

 

Όμορφο, χορταστικό τομάκι...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3951 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πηρα κι εγω τον πρωτο τομο του νεου Μιστερ Νο και γυρισα τουλαχιστον 30 ετη πισω απο την τελευταια φορα που ειχα διαβασει τον συγκεκριμενο ηρωα

Με ενθουσιασε αλλα δεν θα μπλεξω να ψαχνω τα παλια γιατι ειναι μυλος εκτος κι αν μου κατσει πακετο με τα περισσοτερα

Τους αλλους ηρωες δεν τους διαβασα ακομη και οι εντυπωσεις θα εστιασουν στην ολικη εικονα της εκδοσης

 

Το χαρτι εσωτερικως ειναι πολυ ανωτερο απο τα αντιστοιχα Μπλεκ καθως και οι χρωματισμοι ειναι υπεροχοι

Οι ενοτητες ανα ηρωα ειναι ευρηματικοι και ομορφοι σαν στησιμο

Εκει που πασχει αρκετα ειναι στο εξωφυλλο τοσο αισθητικα οσο και ποιοτικα

Το αισθητικα ειναι μυλος γιατι ο εκδοτης πιθανον να θελει να παραπεμψει σε αναλογες εικονες των 80s οποτε αυτο δεν θα το λαβουμε πολυ υποψιν

Το χαρτι του εξωφυλλου ομως θα πρεπει να γινει πιο χοντρο ωστε να ειναι και περισσοτερο ανθεκτικο

Αλλο μειον ειναι για μενα η τιμη στα 4,5 ευρω αναλογικα με την εποχη και την κατασταση οπου οι περισσοτεροι εχουν απωλεσει μεγαλο μερος του εισοδηματος τους απο τις περικοπες λογω κρισης

Αλλα και παλι βλεπω οτι ολοι οι εκδοτες εξακολουθουν να εχουν σχεδον την παλια τιμολογηση απο τις καλες εποχες του προσφατου παρελθοντος... οποτε κι αυτο μπορει να περασει στο ντουκου

Μεγαλο μειον ομως αποτελει η διμηνη εκδοση...... Δικαιολογηται ομως πιστευω απο την χρηματικη ανεπαρκεια που υπαρχει σε πολλους ωστε να ευημερησει η εκδοση......

 

Γενικα ειναι μια πολυ τιμια χορταστικη εκδοση που πιστευω να κρατησει αρκετα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13393
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  370
  • Reputation:   2984
  • Achievement Points:  370
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4914 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Να ευχηθώ με την σειρά μου καλή επιτυχία στην νέα προσπάθεια του Ανεμοδούρα.

Αυτή τη στιγμή το έχω στα χέρια μου και το ξεφυλλίζω με λαχτάρα.

:yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5120 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Θα ενισχύσω την εκδότική αυτή προσπάθεια γιατί αξίζει τον κόπο να βλέπουμε παλιά καλά κόμικς να συνεχίζονται σήμερα, εξάλλου πήραμε σε προσφορά τους παλιούς τόμους και θέλω να δω τη συνέχεια.

Μακάρι να πάει καλά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Τίμησα κι εγώ το πρώτο τεύχος, λίγο από περιέργεια, λίγο να στηρίξω την έκδοση στα πρώτα της βήματα, αλλά μου άρεσε πολύ περισσότερο απ'ότι περίμενα. Με ικανοποίησαν και οι τρεις ιστορίες, ειδικά του Dylan Dog που αν και διαφορετική από άλλες που έχω διαβάσει, ήταν τελικά η αγαπημένη μου του τεύχους. 

 

Ο χρωματισμός είναι αρκετά καλός, εννοείται προτιμώ αυτό από το χρωματισμό του Μπλεκ, αλλά έχω ενστάσεις κι εδώ για την ποιότητα του χαρτιού τόσο στο εσωτερικό του τεύχους όσο και στο εξώφυλλο. Επίσης κάτι άλλο που δε μου άρεσε ήταν οι παρουσιάσεις των ηρώων που διακόπτονται σε ψιλοάκυρα σημεία για να συνεχιστούν στο επόμενο τεύχος. Νομίζω θα ήταν καλύτερο να παρουσίαζαν σε κάθε τεύχος έναν ήρωα αλλά ολοκληρωμένα. Από την άλλη και αυτό είναι το πιο σημαντικό, οι ίδιες οι ιστορίες είναι αυτοτελείς ενώ ακόμα και του Μίστερ Νο που συνεχίζεται στο επόμενος τεύχος, κόβεται σε νορμάλ σημείο και στέκεται μια χαρά και μόνη της. 

 

Σίγουρα θα πάρω και το επόμενο και βλέπουμε. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τελείωσα την ανάγνωση του τεύχους και μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά...!Και η ποιότητα της έκδοσης και οι χαρακτήρες,αλλά και οι ιστορίες τους με άφησαν πολύ ικανοποιημένο...!Η κεντρική ιστορία,του Μίστερ Νο,την βρήκα χορταστική και είχε καλό σενάριο...!Το ίδιο καλή ήταν και η ιστορία του Τεξ...!Η ιστορία του Ντύλαν Ντογκ δεν ήταν κακή αλλά δεν με ενθουσίασε τόσο το σενάριο...!Μου άρεσε όμως πολύ το σχέδιό της...!

 

Γενικά φαίνεται ότι έχουν κάνει καλή δουλειά οι υπεύθυνοι της έκδοσης κι ελπίζω να συνεχιστεί αυτό το εγχείρημα για πολύ καιρό...! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 περίπτερα γύρισα σήμερα για να βρω ένα αντίτυπο! ΄Ή ξεπούλησε γρήγορα ή έχει θέμα η διανομή......

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μάλλον το δεύτερο. Μερικά περίπτερα έχουν κάμποσα αντίτυπα και μερικά καθόλου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κι εγώ δυσκολεύτηκα να το βρω στο γαλάτσι, μαλλον υπάρχει πρόβλημα διανομης, το ανέφερε κι ο Moviefan.

 

Στο ψητό τωρα :mafia:

 

Συνολικά είναι καλύτερο απ' ότι το περίμενα, αλλά επιδέχεται βελτιώσεις :)

 

Για το εξωφυλλο είχα γράψει και στο τοπικ ανακοινωσης κυκλοφορίας: ειναι αρκετα παλιομοδιτικο, θέλει δουλεια και αλλαγή στυλ για να προσελκύσει νεο αναγνωστικο κοινο :)

 

Παραδόξως η ιστορία που μου αρεσε λιγότερο ήταν του Μιστερ Νο. Σεναριακά κινήθηκε στα γνωστα μοτίβα, αλλά ο χρωματισμός (που τον θεωρώ παρωχημένο για τη σημερινή εποχή) αντί να "σκεπάσει" τα όποια προβληματακια του σχεδίου καταφερνε να τα αναδείξει :P Σιγουρα προτιμώ την ασπρόμαυρη βερσιον του Μιστερ Νο  Επίσης κι η μεταφραση (ειδικά στα μπινελίκα) μου φαίνεται ότι θέλει σοβαρο εκσυγχρονισμό :)

 

Δε με χάλασε παντως, έχει μια ολντσκουλιά και μια καλτια που πολλές στιγμές μ αρεσει  - ειδικά όταν έχει να κανει με εναν ήρωα που γουσταρα πολύ όταν ήμουν πιτσιρικα :)

 

Η ιστορία του Ντυλαν Ντογκ μου άρεσε. Σενάριο, σχέδιο, χρωματισμός λειτουργουν μια χαρά και δίνουν ένα πολύ καλό συγχρονο αποτελεσμα :)

 

Η ιστορία του Τεξ με εξεπληξε ευχάριστα, πολύ καλό σχέδιο και χρώμα, αξιοπρεπής ιστορία, μου έδωσε την αίσθηση ενός φρέσκου γουεστερν κομικ :)

 

Οσον αφορά τα αφιερώματα στους ήρωες θα συμφωνήσω μ αυτό που είπε ο saveapenguin

 

Επίσης κάτι άλλο που δε μου άρεσε ήταν οι παρουσιάσεις των ηρώων που διακόπτονται σε ψιλοάκυρα σημεία για να συνεχιστούν στο επόμενο τεύχος. Νομίζω θα ήταν καλύτερο να παρουσίαζαν σε κάθε τεύχος έναν ήρωα αλλά ολοκληρωμένα

 

 

σκοπεύω να τιμήσω και το επόμενο! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στην Καλαμαριά γύρισα 4-5 περίπτερα και δεν υπήρχε πουθενά. Όχι πως θα το αγόραζα, αλλά ήθελα να το ξεφυλλίσω να δω πως είναι. 4,50 ευρώ πάντως είναι πολλά για κάποιον που θα σκεφτόταν να αγοράσει ένα τεύχος δοκιμαστικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Τα 4,5 ευρω ειναι οντως πολλα για καποιον που το αγοραζει δοκιμαστικα.Παρολα αυτα το πηρα,γιατι οπως ειπαν κι αλλα παιδια παραπανω ειναι ωραιο να βλεπεις παλια κομικς να ξαναεμφανιζονται στο περιπτερο. :)

Ο μονος γνωριμος μου απο το παρελθον ειναι οΤεξ απο κανα δυο τομους Ροντεο που ειχα αγορασει πριν πολλα χρονια.Απο τους αλλους δεν ειχα κατι σε εντυπη μορφη.

Μου αρεσε πολυ που το τευχος ηταν εγχρωμο.Η ιστορια με τον Μιστερ Νο πολυ ωραια και ισως να παρω και το δευτερο για να διαβασω την συνεχεια.

Περισσοτερο ειχα περιεργεια να διαβασω Ντυλαν Ντογκ γιατι μου αρεσε το story γυρω απο αυτο το ατομο.Απογοητηκα λιγο,γιατι περιμενα μια ιστορια με τον Ντυλαν ενηλικα,αλλα η ιστορια ηταν καλη,αν και μικρη.

Τελος ομορφη και η ιστορια με  τον Τεξ αλλα μικρη επισης.

Ευχομαι το περιοδικο να εχει καλη επιτυχια και συνεχεια! :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   370
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  113

Η έκδοση σαν σύνολο θυμίζει αντίστοιχες εκδόσεις του '90, ίσως και παλαιότερες.
Η ιστορία του Μίστερ No, παρόλο που δείχνει τα χρονάκια της, με κέρδισε. Ίσως να φταίει ότι ήταν απο τους αγαπημένους ήρωες, ίσως να ήταν πράγματι καλή.
Ο Ντύλαν Ντογκ μου άρεσε πολύ σαν σχέδιο και το παιχνίδισμα με το λογοτεχνικό βιβλίο ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον.

Ο Τεξ είχε όμορφο σχέδιο αλλά το σενάριο αρκετά αφελές και ιδιαίτερα προβλέψιμο.
Θεωρώ την τιμή του υψηλή αλλά θα του δώσω 2-3 ευκαιρίες να δω αν θα με κρατήσει σαν αναγνώστη.

 

Επειδή έχω τα θεματάκια μου με οτιδήποτε τυπωμένο υπάρχει στην κατοχή μου, δεν μου άρεσε καθόλου η βιβλιοδεσία του.
Τα εσωτερικά καρέ ή ήταν πολύ στριμωγμένα στο εσωτερικό της σελίδας ή κόβονταν και δυσκόλευαν την ανάγνωση.

Οι εντελώς πρόχειρες φωτό θα δείξουν το πρόβλημα του τεύχους που αγόρασα.

 

post-2289-0-95522500-1429284853_thumb.jpg post-2289-0-95444400-1429284871_thumb.jpg

Σε αντίθεση με την kabuki, το τεύχος το βρήκα εύκολα στο Γαλάτσι. Υποθέτω ότι πούλησε στην περιοχή μου.

Το αγόρασα από το τρίτο περίπτερο που επισκέφθηκα αφού η ποιότητα των 2 τουλάχιστον αντίτυπων που διέθεταν τα προηγούμενα δεν με ικανοποιούσε.

Όχι, στο τρίτο δεν ήταν το καλύτερο αντίτυπο, ίδιο με τα προηγούμενα ήταν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5568
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5071 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

ο λογος που το πηρα ηταν ο ντυλαν ντογκ , τελικα εγινα φανατικος του μιστερ νο, αρχισα να αγωρασζω τους  τομους του  που κυκλοφορησαν το1986, το μονο προβλημα ειναι η διμηνη κυκλοφορια του αν το κανουν μηνιεο θα ειναι καλητερα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

"MISTER NO και οι... άλλοι" Νέο Τεύχος Νο 2

Το 2ο τεύχος του νέου μας περιοδικού "MISTER NO και οι... άλλοι",με τους ήρωες Μίστερ Νο, Ντύλαν Ντογκ και Τεξ, θα είναι στις 2 Ιουνίου και πάλι κοντά σας!!

 

 

11066624_951146778242190_7039595718620545550_n.jpg -------------> φωτο απο facebook

 

11235437_1615856668682150_8689360455583091943_n.jpg

 

10430365_951148084908726_6956735538182269991_n.jpg        11219336_951148108242057_5219699114385171502_n.jpg       11269503_951148154908719_3926039581966763129_n.jpg

 

                                                                             :havefun:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν το λέω για αυτό το λόγο... 

π.χ.

1. έχει σχέση με τα προηγούμενα? Χρειάζεται να έχεις κάποιες γνώσεις από το τι συνέβη στα προηγούμενα stories? της δεκαετιάς του 80? 

2. Οι ιστορίες που περιέχονται γράφτηκαν τα τελευταία χρόνια ή απλώς είναι ιστορίες που δεν κυκλοφόρησαν τότε στα ελληνικά?

3. Υπάρχει κάποια συνδεση μετα μιστερ Νο -Μπλεκ κτλ?

1. οι ιστορίες του Μιστερ Νο έβγαιναν παλια αυτοτελεις, η συγκεκριμένη του 1ου τόμου συνεχίζεται στον 2ο (δεν ειναι απαραιτητο να χεις διαβασει τις παλιες ιστοριες, θα καταλάβεις τι γινεται) . Οι ιστοριες του Ντυλαν Ντογκ και του Τεξ ειναι αυτοτελεις

2. Οι ιστορίες του Μιστερ Νο ειναι παλιες, συνεχίζουν απο εκει που σταματησε η ελληνική εκδοση τοτε, οι ιστοριες Ντυλαν Ντογκ και Τεξ ειναι συγχρονες

3. Δεν ξερω, αλλά δε νομιζω

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Μετά από τις διευκρινίσεις της Kabuki (ευχαριστώ!) του έδωσα και γω μια ευκαιρία... και καλά έκανα μιας και έμεινα αρκετά ικανοποιημένος! Δεν κρύβω ότι η έγχρωμη εικονογράφηση με τράβηξε περισσότερο, αλλιώς δεν θα το είχα επιχειρήσει καν. Ως παιδί που (σχεδόν) δεν πρόλαβα τα ασπρόμαυρα κόμικς δεν μου κάθονται και πολύ καλά. 

 

Προετοιμασμένος για τα χειρότερα... διάβασα το story του Μιστερ Νο και το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον. 

Έγινα φαν του Ντύλαν Ντογκ (Τόσο πολύ που μελλοντικά σκέφτομαι να αγοράσω και τις εκδόσεις του 2010 της Jemma Press)! Στον Τεξ και Ντυλαν Ντογκ έμεινα πολύ ευχαριστημένος από τα χρώματα και το σχέδιο (μιας και είναι και πιο σύγχρονα). 

 

Σχετικά με την έκδοση την τιμή του δεν τη θεωρώ ούτε πολύ ούτε λίγο για ένα διμηνιαίο περιοδικό (από την άποψη ότι δεν είναι και πολλά έξοδα ανα δύο μήνες). Θα προτιμούσα όμως λίγο καλύτερη ποιότητα χαρτιού και βιβλιοδεσίας, όσο αυτό του το επιτρέπει η τιμή του. Άρα το προτείνω και γω με τη σειρά μου σε κάποιο καινούριο αναγνώστη.  :best:

Επεξεργασία από GeorgeTheSuper
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Το τεύχος Νο2 του Μιστερ Νο κυκλοφόρησε .

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

Η ιστορία του Μιστερ Νο συνεχίζεται και στο επόμενο τεύχος ,ενώ αυτές των Ντυλαν Ντογκ και Τεξ είναι και πάλι αυτοτελείς.Το επίπεδο των χρωματισμών είναι το ίδιο καλό και στο τευχος αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ωραίο το 2ο τεύχος... Οι χρωματισμοί και στις τρεις ιστορίες ήταν πολύ καλοί. 

 

Το 2ο μέρος από το story του Mister No ήταν αρκετά ενδιαφέρον. Dylan Dog μέτρια ιστορία αυτή τη φορά. Τεξ.. ειναι αυτό που λέμε «μπαμ! μπαμ! και τελείωσες» :gun2:  Οι πυροβολισμοί ήταν περισσότεροι και από τις σελίδες της ιστορίας... :P καλύτερη πλοκή από αυτή του πρώτου τεύχους σίγουρα. Από ποιότητα χαρτιού νομίζω η ίδια. Χωρίς "κυματάκια" οι σελίδες αυτή τη φορά μπορεί να έτυχε στο δικό μου δε ξέρω πάντως και άλλο ένα που είχε ο περιπτεράς πάλι καλό ήταν.  :yes:

Επεξεργασία από GeorgeTheSuper
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  5323
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  137
  • Reputation:   1587
  • Achievement Points:  137
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5834 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Κατ΄ αρχήν, αυτή η σειρά είναι αξιόλογη και αξίζει κανείς να την ακολουθεί. Μόνο ένα παράπονο. Δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω ότι η νοσταλγία είναι ένα τρομερά δυνατό συναίσθημα και να καταλαβαίνω εν μέρει το σκεπτικό του Ανεμοδουρα Jr., όμως το "...και οι άλλοι" στον τίτλο που παραπέμπει στα Ντύλαν Ντογκ και Τεξ Γουίλερ, ακούγεται μάλλον προσβλητικό για δυο σειρές που, κατά τη γνώμη μου, είναι αρκετα σπουδαιότερες του Νο στην ιστορία των ιταλικών mainstream κόμικς. Ειδικά ο Ντογκ, που μαζί με τον αξεπέραστο πρωταθλητή Ντιαμπολίκ, αποτελούν την αφρόκρεμα αυτών των κόμικς, είναι εντελώς άδικο να αναφέρεται ως ο ένας εκ των δύο "άλλων" σε αυτό το περιοδικό. Εδώ βέβαια ο Λεωκράτης επηρεάστηκε από τον τίτλο του πονήματος των Παπαδάκη και Νικολαίδη και το προσάρμοσε στη σειρά χωρίς μάλλον να το πολυσκεφτεί, όμως θα έπρεπε να εξετάσει και λίγο την ιστορία και την παρακαταθήκη αυτών των "άλλων" στα οποία αναφέρεται. Ούτως ή άλλως -ώπα, να, το είπα κι εγώ!- το "...και οι άλλοι" δεν είναι καθόλου απαραίτητο, αφού τα λογότυπα των δευτερευόντων σειρών κοσμούν και τα δύο εξώφυλλα. Αρκετά όμως με αυτό το παράπονο, η σειρά είναι καλη, γεμίζει με την ιδιαίτερη παρουσία της τα περίπτερα και της εύχομαι να τα εκατοστήσει!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

"Mister No και οι... άλλοι" Νο 3 για να σας κρατήσει συντροφιά στις καλοκαιρινές σας διακοπές!

Το τεύχος Νο 3 θα κυκλοφορήσει στις 4 Αυγούστου (και όχι στις 31 Ιουλίου) σε όλα τα περίπτερα της Ελλάδας. ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΕΤΕ!!!

 

11828730_1639437736324043_6859274571301849314_n.jpg  ------------------> φωτο απο facebook

 

11825845_1639435112990972_6029764951721850724_n.jpg

 

 

Στις σελίδες του θα βρείτε το 3ο και τελευταίο μέρος της ιστορίας του Μίστερ Νο "Πιάστε τον ΖΩΝΤΑΝΟ!", 11703376_1639437766324040_3129532839948846331_n.jpg

τον ξεχωριστό Ντύλαν Ντογκ στον "Μπόγια των Ονείρων" 11061996_1639437862990697_3204489098788503976_n.jpg

και τον διαχρονικό Τεξ σε άλλη μια συναρπαστική ιστορία με τίτλο "Ο τελευταίος στη λίστα".11825777_1639437876324029_727327331676663862_n.jpg

 

 

                                      :havefun:

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εξώφυλλο και οπισθόφυλλο του τεύχους 3.

 

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Όντως πολύ ωραίο το 3ο τεύχος...!

 

Η ιστορία του Μίστερ Νο μπορώ να πω ότι μ'εντυπωσίασε...!Όσο όμορφα ξεκίνησε,άλλο τόσο εκπληκτικά τελείωσε....!Είχε υπέροχο σενάριο με ανατροπές, "σκληρές" σκηνές που τις έχουμε δει σε πολεμικές ταινίες,υπόκοσμο και έρωτα...!Πραγματικά από τις λίγες ιστορίες που απόλαυσα τόσο πολύ...!

Εξαιρετική βρήκα και την ιστορία του Τεξ...!Μου άρεσε πολύ ο χρωματισμός,αλλά και το σενάριο...!Την ανατροπή στο τέλος την βρήκα πανέξυπνη και δεν την περίμενα...!

Όσον αφορά τον Ντύλαν Ντογκ,να πω την αλήθεια,η ιστορία του υστερούσε σε σχέση με τις υπόλοιπες του τεύχους...!Όχι ότι δεν μου άρεσε,αλλά νομίζω ότι ο Μίστερ Νο την επισκίασε...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Όντως (σταθερά) καλό (και) το τρίτο τεύχος. Το ευχάριστο (για μένα τουλάχιστον) είναι ότι βελτιώθηκε αισθητά και η ποιότητα της έκδοσης.

 

Για να πω και την αμαρτία μου όμως άρχισε να με κουράζει κάπως ο χρωματισμός -μιλάω αποκλειστικά για το Μίστερ Νο. Προσωπικά, έχοντας ως δεδομένο το αποτέλεσμα που πιάνω τρεις τέσσερις μήνες τώρα στα χέρια μου, θα προτιμούσα τον τίτλο μηνιαίο και ασπρόμαυρο παρά έγχρωμο και κάθε δίμηνο. Και σίγουρα αυτόνομο με τρίτο (αν δεν κάνω λάθος) περιοδικό τον Ντύλαν Ντογκ και τον Τεξ σε δικό τους τίτλο, έστω και με λιγότερες σελίδες. Και ας βγαίνουν αθροιστικά πιο ακριβά. Είναι χρήματα που αντέχει (ακόμα) η τσέπη μου να δώσω. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.