Μετάβαση στο περιεχόμενο

Steins;Gate / Shutainzu Gēto (2011)


Monkey D. Luffy

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3604 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

post-30150-0-94795500-1428095798_thumb.jpg

 

Άνιμε βασισμένο στο ομώνυμο visual novel game, το Steins;Gate ακολουθεί τα βήματα ενός αυτοαποκαλούμενου "τρελού επιστήμονα", ο οποίος, μαζί με τους φίλους του, κατορθώνει να εφεύρει έναν φούρνο μικροκυμάτων που μπορεί να στέλνει μηνύματα στο παρελθόν, επιτρέποντάς του, έτσι, να ταξιδεύει σε εναλλακτικούς κόσμους! Αν σας διέγειραν το ενδιαφέρον αυτά, περιμένετε να ακούσετε ότι στην ιστορία έρχεται να προστεθεί και ο, ίσως, μεγαλύτερος αστικός μύθος στον κόσμο, αυτός του χρονοταξιδιώτη John Titor!

 

 

post-30150-0-67869900-1428098770_thumb.jpg

 

Για όσους δε γνωρίζουν για αυτόν (ούτε εγώ μέχρι να δω το άνιμε), οι πρώτες δημοσιεύσεις του εμφανίστηκαν στις 2 Νοεμβρίου του 2000, ενώ λίγο καιρό αργότερα άρχισε να ισχυρίζεται ότι ήταν ένα στρατιώτης απ' το μέλλον, εν έτει 2036, και είχε επιστρέψει στο παρελθόν, για να αποτρέψει τον Γ' Παγκόσμιο Πόλεμο που θα ξεσπούσε το 2015! Αν νομίζετε ότι όλα αυτά είναι βλακείες (κι εγώ μαζί), πιστέψτε ότι το πρόσωπο αυτό κέρδισε και αρκετούς υποστηρικτές και έγινε ένα σύγχρονο μυστήριο! Έπειτα από λίγο καιρό δεν ξανάκουσε κανείς νέα του!

 

 

Ας γυρίσουμε, όμως, στη σειρά:

 

 

Πρωταγωνιστές

 

 

Rintarō Okabe

 

 

post-30150-0-12786600-1428094506_thumb.jpg

 

 

Ο εκκεντρικός αυτοαποκαλούμενος "τρελός επιστήμονας" δίνει την εικόνα ενός υπερόπτη, ενώ συχνά τον πιάνουν μανιακά γέλια και υποδύεται ότι συνομιλεί στο κινητό με μια μυστική οργάνωση! Αν δε σας φαίνονται αρκετά αυτά, να αναφερθεί ότι ανακαλύπτει πως είναι ο μοναδικός άνθρωπος που διαθέτει την ικανότητα να καταλαβαίνει τις διαφορές των εναλλακτικών κόσμων που δημιουργεί και να έχει αναμνήσεις από αυτούς!

 

 

Kurisu Makise

 

 

post-30150-0-78790700-1428095129_thumb.jpg

 

 

Η κύρια θηλυκή πρωταγωνίστρια του άνιμε, η οποία είναι νευροεπιστημονική ερευνήτρια σε αμερικανικό πανεπιστήμιο, είναι ο μοναδικός άνθρωπος που μπορεί να τιθασεύσει τον εκκεντρικό "αρχηγό" της παρέας! Οι δυο τους βρίσκονται σε μια συνεχή κόντρα, όμως κάτω απ' αυτήν υποθάλπτονται κάποια ξεχωριστά αμοιβαία αισθήματα! Τέλος, η συμβολή της στη σειρά είναι καθοριστική.

 

 

Mayuri Shiina

 

 

post-30150-0-52167400-1428095741_thumb.jpg

 

 

Η χαζούλα παιδική φίλη του Okabe βρίσκεται πάντα στο πλευρό των φίλων της, με ιδιαίτερη συμπαράσταση στον Okabe. Όταν η ζωή της τεθεί σε κίνδυνο, ο εκκεντρικός φίλος της θα κάνει τα πάντα για να την σώσει!

 

 

Itaru "Daru" Hashida

 

 

post-30150-0-50462300-1428096315_thumb.jpg

 

 

Ο επονομαζόμενος "Χάκερ", φίλος του Okabe απ' το Λύκειο, χρησιμοποιεί όλη την εμπειρία του, προκειμένου αυτός και οι φίλοι του να κατορθώνουν να έχουν πρόσβαση σε άκρως απόρρητα αρχεία! Η συμβολή του στη σειρά καθοριστική!

 

 

Moeka Kiryū

 

 

post-30150-0-40404500-1428096791_thumb.jpg

 

 

Ντροπαλή και καθόλου ομιλητική, προτιμά να συνομιλεί με τους άλλους μέσω μηνυμάτων απ' το κινητό της, ενώ είναι υπερπροστατευτική προς αυτό. Εκτός των άλλων, αποτελεί απρόσμενο και ανερχόμενο κίνδυνο για την παρέα!

 

 

Ruka Urushibara

 

 

post-30150-0-91181000-1428097150_thumb.jpg

 

 

Φίλος (ναι, καλά διαβάσατε :P) του Okabe, ντροπαλός, με έντονη θηλυκή εμφάνιση, εύχεται να γεννιόταν γυναίκα! Σε αυτό το άνιμε, όμως, όλες οι ευχές μπορούν να πραγματοποιηθούν...

 

 

Faris Nyannyan

 


post-30150-0-69142100-1428098035_thumb.jpg

 

Είναι η διασημότερη σερβιτόρα στην καφετέρια που εργάζεται μαζί με την Shiina, ενώ η οικογένειά της κατέχει το πολεοδομικό διαμέρισμα της Akihabara, όπου διαμένουν τα μέλη της παρέας!

 

 

Suzuha Amane

 

 

post-30150-0-91068200-1428098863_thumb.jpg

 

 

Κορίτσι που υπόσχεται πολλές εκπλήξεις, έχει μια μυστηριώδη σύνδεση με το θρύλο του John Titor!

 

[mal type=anime id=9253]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4462 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Μια απο τις πλεον αγαπημενες μου ανιμε σειρες.Emotional και heartbreaking.Μπορει το πρωτο μισο της σειρας να ειναι λιγο χαλαρο και βαρετο αλλα οταν παρει φορα (απο το επεισοδιο 12 και μετα αν θυμαμαι καλα) δε σταματαει με τιποτα.Απο τις λιγες φορες που καταφερα να δεθω με τους πρωταγωνιστες.

Τις τελευταιες μερες σκεφτομουν να το ξαναδω.Με αφορμη αυτη τη παρουσιαση,θα το ξεκινησω σημερα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29286
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1057
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4003 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Νομίζω το συγκεκριμένο βασίζεται σε visual novel, όπως και το fate zero, οπότε δεν το λες ακριβώς παιχνίδι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3604 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νομίζω το συγκεκριμένο βασίζεται σε visual novel, όπως και το fate zero, οπότε δεν το λες ακριβώς παιχνίδι.

Έχεις απόλυτο δίκιο, φίλε μου, γι' αυτό το διόρθωσα. Ήταν κάτι που μου είχε διαφύγει. :best:

 

Υ.Γ.: Murphy συμφωνώ απολύτως με τα λεγόμενά σου! :)

Επεξεργασία από Monkey D. Luffy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  29286
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1057
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4003 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

<<Για όσους δε γνωρίζουν για αυτόν (ούτε εγώ μέχρι να δω το άνιμε ), οι πρώτες δημοσιεύσεις του εμφανίστηκαν στις 2 Νοεμβρίου του 2000, ενώ λίγο καιρό αργότερα άρχισε να ισχυρίζεται ότι ήταν ένα στρατιώτης απ' το μέλλον, εν έτει 2036, και είχε επιστρέψει στο παρελθόν, για να αποτρέψει τον Γ' Παγκόσμιο Πόλεμο που θα ξεσπούσε το 2015! Αν νομίζετε ότι όλα αυτά είναι βλακείες (κι εγώ μαζί), πιστέψτε ότι το πρόσωπο αυτό κέρδισε και αρκετούς υποστηρικτές και έγινε ένα σύγχρονο μυστήριο! Έπειτα από λίγο καιρό δεν ξανάκουσε κανείς νέα του!>>


 


Μάθαμε και κάτι καινούργιο. Στα του θέματος τώρα. Έχω ακούσει πολλές φορές θετικά σχόλια για το συγκεκριμένο και το έχω στα υπόψιν.


Το επόμενο που θα αρχίσω θα είναι λογικά αυτό ή το Squid girl. :spidey_yeah_that: :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  29286
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1057
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4003 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Τελείωσα το Steins;Gate και πραγματικά είναι από τις περιπτώσεις που από το πρώτο επισόδειο καταλαβαίνεις περί τίνος

πρόκειται. Δεν φανταζόμουν ότι θα ήταν τόσο καλό. Αξίζει δείτε το!

:up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29286
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1057
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4003 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Επειδή το κανονικά topic είναι κλειδωμένο, το γράφω εδώ.

 

Εκείνο το manga festival που είχε γίνει το καλοκαίρι του 2014 και θα ξαναγινόταν το καλοκαίρι του 2015, αλλά

πήρε παράταση για το χειμώνα του 2015 τελικά τι απέγινε. Γνωρίζει κανείς;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.