Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόκομμα απο παλιό Μίκυ Μάους-Αναζήτηση στοιχείων


albert

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17596
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Φίλoi  καλο Σ/Κ να εχετε!

 

Μια ερωτηση θα ηθελα να σας κανω μιας κ ειλικρινα δεν βλεπω αλλα πιο καταληλα ατομα για να ρωτησω.

 

 

Θα σας εχει τυχει πολλες φορες φανταζομαι να βρισκετε κομματια-μικρα- απο παλια κομιξ μικυ μαους κτλ

 

 

που δυστυχως σαν παιδι δεν ειχατε αντιληφθει οτι οταν τα κατεστρεφατε (κοβοντας τα σχιζοντας τα και πολλα αλλα ¨ωραια")

 

 

μετα δεν θα μπορουσατε να βρειτε καποια στοιχεια (εστω κ απο τα μικρα αποκομματα που εχουν απομεινει δυστυχως..)

 

 

 

 

 

Εχω στα χερια μου δυο μικρα αποκομματα απο περιοδικα disney (μικυ μαους προφανως καπου τελη 80s αρχες 90s υποθετω) 

 

 

Μηπως μπορειτε να μου δωσετε καποιο στοιχειο;ο,τι μα ο,τι στοιχειο

 

 

βρεθει  θα το εκτιμουσα δεοντος..

 

 

Τα εχω σκαναρει (κ τις 2 οψεις τους) ετσι ωστε αν γνωριζετε κατι-απο ποιο τευχος ειναι 

 

 

αν ξερετε οτιδηποτε-σχεδιαστη ο,τιδηποτε θα ηταν θετικο..

 

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΙΕΥΚΡΥΝΗΣΗ!!

 

 

 

 

 

Το 1ο (α οψη με τον Μίκυ-εχω την εντυπωση..οτι μαλλον ειναι απο μικυ μαους απο μια στηλη με ζωδια."Τα αστροπαιχνιδισματα" 

 

 

αν θυμαστε ετσι τα λεγαν

 

 

αλλα στο inducks που εψαξα -ολο αρκετες φορες-κ οπου αλλου δεν βρηκα κατι σιγουρο...)

 

 

Η 2η οψη του δευτερου αποκομματος-με τον Ντοναλντ αν βοηθαει-μου θυμιζει ιστορια με Φερθρυ κ Σκρουτζ νομιζω απο 

 

 

το χερι του Jack Bradbury-εικάζω-

 

 

Ευχαριστω ακομα κ για τον κοπο να ριξετε μια ματια..

 

 

Scan10001.jpg

 

 

Scan10002.jpg

 

 

 
Το 2ο αποκομμα ειναι πιο δυσκολο σιγουρα κ σιγουρα εχω λιγοτερες πιθανοτητες να βρεθει κατι αλλα ας σας ρωτησω..
 
ποιος ξερει;Διακρινεται ενα μουργολυκος..Μηπως 
 
μπορει να αναγνωριστει εστω ποιος ειναι ο σχεδιαστης της ιστοριας;;
 
Scan10001.jpg
 
Scan10002.jpg

 

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 23
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8970
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Πιθανότατα αυτό με τον μουργόλυκο είναι του Βίκαρ! Για τα άλλα δεν ξέρω δεν μπορώ να βοηθήσω...

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3352 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Το πιο περιεργο απο ολα δεν ειναι το οτι ρωτας κατι τετοιο η ο λογος που ρωτας...Το πιο περιεργο ειναι πως καποιος ισως οντως να ξερει να σου πει!!!

 

υ.γ:Πως ηταν να δολοφονεις με μικυ μαους?Τις παρατηρησαμε ολοι οι ντετεκτιβ τις κοιληδες στα 2 τελευταια δειγματα.. :P :P

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Από όλα τα requests που έχω δει, αυτό παίζει να είναι το πιο ζόρικο (όσον αφορά τα Disney πάντα). Ας δούμε το πρώτο, μιας και έχει μεγάλο υπόβαθρο. Παραθέτω σκόρπια στοιχεία.

 

Πάμε να βρούμε την εικόνα του Μίκυ, μιας και είναι λίγο πιο εύκολο. Εικάζεις πως η εικόνα είναι από τα αστροπαιχνιδίσματα, μία στήλη του Μίκυ Μάους. Από τη στήλη αυτή, στο Inducks βλέπουμε περί τα ~30 αποτελέσματα, όχι με την συγκεκριμένη εικόνα, αλλά με παρεμφερείς που είναι στο ίδιο στυλ. Βέβαια λες πως το έψαξες εκεί πέρα και δεν βρήκες τίποτα. Δεν είναι καθόλου παράλογο, μιας και στο Inducks δεν έχουν περαστεί 100% όλα τα τεύχη, ακόμα κι αν φαίνονται ως τέτοια. Τι εννοώ; Εννοώ πως σε πολλά τεύχη, ειδικά την πρώτη περίοδο που τα καταχωρούσαμε, δεν περνούσαμε μέσα διαφημίσεις, παιχνίδια, εγκυκλοπαίδειες, κλπ, παρά μόνο τις ιστορίες αυτές καθαυτές. Αργότερα μάθαμε πως μπορούμε να καταχωρούμε κι άλλα στοιχεία πέραν των ιστοριών. Αυτός είναι και ο λόγος που βλέπεις π.χ. τεύχος που έχει καταχωρισμένες μόνο τις ιστορίες (MM 1157), τεύχος που έχει καταχωρισμένες ιστορίες και παιχνίδι (ΜΜ 1200) και τεύχος που έχει ιστορίες, παιχνίδι και διαφήμιση (1206). Παρεμπιπτόντως κοίτα αυτά τα τεύχη, υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να είναι αυτά που ψάχνεις.

 

Τέσπα, ας συνεχίσουμε. Τι σημαίνουν τα παραπάνω; Σημαίνει πως αστροπαιχνιδίσματα υπάρχουν και σε άλλα τεύχη του Μίκυ Μάους που δεν έχουν περαστεί στο Inducks. Η πρώτη καταγεγραμμένη παρουσίαση στο Inducks είναι στο τεύχος 1.150. Το αμέσως προηγούμενο της συλλογής μου είναι το 1.100, το οποίο δεν περιλαμβάνει τέτοια στήλη, επομένως ξεκίνησε κάπου εκεί. Στο Inducks πάλι, βλέπουμε την τελευταία παρουσίαση της στήλης στο τεύχος 1.300. Στο αμέσως επόμενο της συλλογής μου, το 1.303, βλέπω πως η στήλη έχει αντικατασταθεί με το ωροσκόπιο.  Το συμπέρασμα είναι πως ΑΝ η εικόνα είναι όντως από τα αστροπαιχνιδίσματα, δημοσιεύτηκε κάπου μεταξύ των τευχών 1.100 έως 1.300, με πιθανότερο το φάσμα των 1.150 έως 1.300, που εκδόθηκαν από το 1988 έως το 1991. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να πας στη λέσχη και να ξεφυλλίσεις τα τεύχη που βρίσκονται εκεί πέρα, μπας και βρεις την εικόνα του Μίκυ. Ξεφύλλισμα 150 συγκεκριμένων τευχών δεν νομίζω να σου πάρουν πάνω από κάνα 30λεπτο.

 

Περισσότερα στοιχεία. Βλέπουμε πως από την μία έχουμε την εικόνα και από την άλλη ένα καρέ ιστορίας. Αν το καρέ ήταν από την πρώτη σελίδα της ιστορίας, το πιθανότερο είναι πως θα φαινόταν μέρος της επικεφαλίδας, επομένως είναι πιο πιθανό να είναι από την τελευταία σελίδα, κάτι που μας δυσκολεύει ακόμα περισσότερο μιας και δεν μπορούμε να την ταυτοποιήσουμε άμεσα από το Inducks. Αυτή η πληροφορία δεν μας βοηθάει και πολύ (έως καθόλου :P) όμως την αναφέρω καλού κακού. Όσο για το καρέ του Ντόναλντ, θυμίζει όντως Jack Bradbury, όμως από την άλλη φέρνει λίιγο και προς κάποιες ιστορίες του Tony Strobl. Είναι λογικό, μιας και πολλές φορές το άτομο που μελάνωνε τις ιστορίες τους ήταν ο ίδιος, ο Steve Steere.

 

 

 

Τι προτείνω εν τέλει:

 

Α)  Πάρε σβάρνα και δες αν τα παρακάτω εξώφυλλα σου θυμίζουν τίποτα:

1051-1100

1101-1150

1151-1200

1201-1250

1251-1300

άντε και 1001-1050

Πιστεύω πως αν είναι ένα τεύχος που σου είχε κάνει εντύπωση (εδώ θυμόσουν τα αστροπαιχνιδίσματα), θα θυμηθείς το εξώφυλλο.

 

Β) Πηγαίνεις στη λέσχη (ή σε κάνα φίλο, ή σε όποιον έχει παλιά τεύχη γενικότερα) και ξεκινάς να τσεκάρεις την συγκεκριμένη 150άδα.

 

Γ) Αν θέλεις για κάτι πιο άμεσο, μπορείς να τσεκάρεις για ιστορίες των συγκεκριμένων δημιουργών στα συγκεκριμένα τεύχη. Για να σε διευκολύνω, εδώ μπορείς να βρεις τις ιστορίες του Jack Bradbury που έχουν δημοσιευτεί στα συγκεκριμένα τεύχη, κι εδώ τις ιστορίες των Tony Strobl - Steve Steer.

 

Απλά έχε υπ' όψιν σου πως από ένα καρέ μόνο, είναι δύσκολο να βρούμε με 100% σιγουριά τον σχεδιαστή. Ακόμα κι αυτά που σου πρότεινα, δεν μπορώ να εγγυηθώ πως θα σου χρησιμεύσουν, μιας και όλα στηρίζονται στην παραδοχή πως η εικόνα είναι από την στήλη των αστροπαιχνιδισμάτων. Μπορεί όλα όσα έγραψα να αποδειχθούν άτοπα. Επομένως, πριν μπούμε στο χρονοβόρο τριπάκι του ψαξίματος των σχεδιαστών, ας ελέγξεις πρώτα την συγκεκριμένη 150άδα. Πιστεύω πως σε κάποιο από τα τεύχη θα βρεις την εικόνα του Μίκυ και από πίσω το καρέ του Ντόναλντ. Αν δεν μας κάτσει, βλέπουμε.

 

Όσο για το δεύτερο καρέ, είναι πολύ ζόρικο. Θα το βρούμε, ΟΜΩΣ όχι άμεσα. Θα γίνει σε κάποια ξέμπαρκη φάση που θα ξεφυλλίζω άσχετα τεύχη για άλλο λόγο και όταν δω μπροστά μου τον συγκεκριμένο δημιουργό, πιστεύω πως θα τον καταλάβω, μιας και το στυλ του δεν μου είναι άγνωστο, απλά δεν μπορώ να τον ταυτοποιήσω αυτή τη στιγμή. Θα μπορούσαμε να βάλουμε κάποιες εικασίες για να ξεκινήσουμε το ψάξιμο, όμως είναι εξαιρετικά χρονοβόρο και δυστυχώς δεν μπορώ να εναποθέσω τόσον χρόνο. Ίσως να μπορεί να βοηθήσει κάποιος άλλος για το συγκεκριμένο καρέ.

 

Αυτά τα ολίγα :)

  • Like 21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το γκρουπ 1001-1041 μάλλον δεν παίζει, γιατί αν δεν κάνω λάθος αυτά τα τεύχη ήταν μισές σελίδες έγχρωμες μισές ασπρόμαυρες. Όχι;  :valt:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λάθος. Του Jack Bradbury είναι ο Μουργόλυκος(ίσως :P ).

Ενος απο εκεινους τους αχρηστους αμερικανους σχεδιαστες εκεινης της εποχης τελος παντων, τι σημασία εχει...

οι ιστορίες του Bradbury με τους Μουργόλυκους που έχουν δημοσιευτεί στην Ελλάδα είναι λίγες... http://coa.inducks.org/comp2.php?code=&keyw=&keywt=i&exactpg=&pg1=1&pg2=&bro2=&bro3=&kind=n&rowsperpage=0&columnsperpage=0&hero=&xapp=%CE%9C%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CF%8C%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%BF%CE%B9&univ=&xa2=&creat=Jack+Bradbury&creat2=&plot=&plot2=&writ=&writ2=&art=&art2=&ink=&ink2=&pub1=&pub2=&zgr=on&ser=&xref=&mref=&xrefd=&repabb=&repabbc=eg&imgmode=1&vdesc2=on&vdesc=en&vgr=on&sort1=s.firstpublicationdate

Επεξεργασία από Rorschach
  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

:lol: Παρακαλώ να γίνει ένα τόπικ για τα αυτιά των Λύκων και πως τα σχεδιάζει ο κάθε ένας :lol: Σε πολλούς Ιταλους βλέπω να τα κάνουν ανθρώπινα και όχι όπως στα μπιγκλ

 

Πάντως θα την πω την αμαρτία μου. Ιεροσυλία ίσως να πηγαίνω κόντρα σε παπιά που το έχουν εντρυφήσει και με το παραπάνω, αλλά... :D Στο δεύτερο, στην πίσω σελίδα, ο τρόπος που είναι στημένο το χέρι/η κίνηση του τυπά με το μπλε κοστούμι και τα κίτρινα γάντια, μου θυμίζει Murry.

 

There. I said it και το έβγαλα από μέσα μου :D

 

:cheers5:

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Χμμμ... Θα έλεγα να κοιτάξεις Pete Alvarado ή Jack Manning. Μάλλον Pete Alvarado.

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17596
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Παιδια σας ευχαριστω για την αμεση κινητοποιηση..Εισαστε φοβεροι!!! PhantomDuck τσεκαρα μεσω ψηφιοποιημενων ΜΜ που βρηκα τα 1200 κ 1206 κ εντελει δεν ειναι αυτα.Μενει να βρεθει κ το 1157 για να δω μηπως..

Ο τυπας με το μπλε κουστουμι μου κανει πιο πολυ κατι σε αστυνομικο ή σε θυρωρο ξενοδοχείο.Τελος παντων κατι σε χαρακτηρα με στολη..

Θα τσεκαρω τον Jack Bradbury μια κ εχει λιγες δημοσιευσεις μηπως βρω κατι..

Pete Alvarado; Να σου πω κ εγω το σκεφτηκα..

Επεξεργασία από albert
  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα αυτια των Μουργολυκων ηταν αυτο που τσεκαρα και εγω.

Ο Τονυ Στρομπλ τα κανει σκυλισια μερικες φορες αλλα συνηθως τα κανει ανθρωπινα.  παραδειγμα 1 και 2.

Ο Bradbury τα κάνει σκυλίσια. http://coa.inducks.org/story.php?c=S+66164

Alvarado, Murry, Kay Wright, Jack Manning που ελεγξα τα κανουν ολοι ανθρωπινα.

Επεξεργασία από Rorschach
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δεν είναι απλά σκυλίσια. Εδώ κρέμονται τελείως, σαν ανάποδα "π". Λογικά λόγω της "γωνίας". Διότι κοιτάζωντας το gallery στο inducks όταν δεν είναι σε προφίλ, αλλά ελαφρώς στραμμένοι (ή και ανφας), τότε τα κάνουν "σαν μπαστουνάκι" (μικρό ανασήκωμα στη "ρίζα" και μετά πέσιμο). 

 

Παρεμπιπτόντως, βλέπω ότι ο Barks τα έκανε και σκυλίσια και ανθρώπινα (στο καρέ του 1954 από τη Τσιμπόλα)

 

:cheers5:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4827 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο Ντοναλντ οντως θυμιζει Αλβαραντο. Τσεκαρε τα μικυ μαους 1196 και 1093.

Επεξεργασία από cypavlos
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το πιο περιεργο απο ολα δεν ειναι το οτι ρωτας κατι τετοιο η ο λογος που ρωτας...Το πιο περιεργο ειναι πως καποιος ισως οντως να ξερει να σου πει!!!

 

υ.γ:Πως ηταν να δολοφονεις με μικυ μαους?Τις παρατηρησαμε ολοι οι ντετεκτιβ τις κοιληδες στα 2 τελευταια δειγματα.. :P :P

 

Πραγματικά. Οχι μόνο κάποιος ξέρει να σου πει, αλλά γίνεται ολόκληρη σφαγή για το περίφημο ΜΜ που ανήκουν τα μισοσκισμένα κομματάκια!! Πως το λέγαν οι Κατσιμιχαίοι? Συγκάτοικοι είμαστε όλοι στην τρέλα:: :lol:  :lol:  https://www.youtube.com/watch?v=AN582TebIYM

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

$(KGrHqR,!nQE8Yt8y!m7BPNl6Vd6H!~~60_35.J

 

δε βοηθάει σε τίποτα :P

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17596
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

$(KGrHqR,!nQE8Yt8y!m7BPNl6Vd6H!~~60_35.J

 

δε βοηθάει σε τίποτα :P

Πλακα-πλακα μηπως μπορει να βρεθει ποιος ειναι ο σχεδιαστης του συγκ. Μικυ;;Ειναι νομίζω ιδιος με αυτον που ανεβασα..!!

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17596
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Μια απορια για ενα αποκομμα που βρηκα απο Μικυ Μαους πιθανον, επειτα απο δωρο με πακετο απο Μικυ

που μου εκανε καλος φίλος..Αναζητω τυχον στοιχεια Τιτλο ιστοριας και ο,τι τυχον βρεθει..Να ειστε καλα..

(Παραθετω κ τις 2 οψεις..)

Scan10001.jpgScan10002.jpg

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Luciano Gatto

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Σωστότατος ο Ρόρσαχ από πάνω. Συγκεκριμένα είναι η ιστορία "20 χιλιάδες λεύγες υπό την θάλασσα" που δημοσιεύτηκε στα Μίκυ Μάους #858 και Κλασικά #130.

 

Εσύ προφανώς έχεις την έκδοση του Μίκυ Μάους, μιας και η ανατύπωση των Κλασικών είναι μόνο με έγχρωμες σελίδες.

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17596
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Eυχαριστω πάρα-παρα πολυ..Οντως πρεπει να ειναι κομματι απο το  Μίκυ Μάους # 858..

Η χαρα μου που βρηκατε απο που προερχεται αυτο το αποκκομα ειναι μεγαλη!!

Πλακα πλακα εχω κ το τευχος των Κλασικων που επαναδημοσιευθηκε ετσι μπορω να διαβασω  κανονικα την ιστορια..

Επεξεργασία από albert
  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το πεδίο των Μίκυ Μάους είναι 100% καταχωρισμένο στο Inducks, επομένως αν ήταν από Μίκυ Μάους, είναι σίγουρα από το 858. Αν έχεις κι άλλες αναζητήσεις, πες. Γι' αυτά τα ψαξίματα ζω :P

 

Πλέον είναι εύκολο να πας στο Inducks και να ψάξεις μία ιστορία, ακόμα και με τον ελληνικό τίτλο. Κάποτε υπήρχε μία εποχή όμως που έπρεπε να ψάχνεις για ιστορίες ανάλογα με τους ήρωες που εμφανίζονται, με τον δημιουργό που πίστευες πως την είχε φτιάξει ή με το πόσες σελίδες είκαζες πως είχε, μιας και πολλές φορές στα ελληνικά έντυπα γινόταν αναδιοργάνωση των καρέ ώστε να έχουν 3 σειρές ανά σελίδα αντί για 4 που είχε πολλές φορές το πρωτότυπο, με αποτέλεσμα να ανεβαίνει ο αριθμός των σελίδων. Τώρα για να καταχωρήσεις τα νέα τεύχη, απλά βάζεις τον κωδικό που έχει σχεδόν πάντα πάνω της η ιστορία και τελείωσε η υπόθεση, όμως μου έχει λείψει αυτή η αναζήτηση που ρίχναμε προκειμένου να καταχωρήσουμε τα πρώτα τεύχη των Μίκυ Μάους και των Κλασικών.

 

Τέτοιες αναζητήσεις μου αρέσουν, επειδή επιστρατεύεις στο μέγιστο τις γνώσεις σου σε συνδυασμό με τις δυνατότητες της βάσης δεδομένων. Να περιορίζεις δηλαδή στο ελάχιστο τα πιθανά αποτελέσματα μέχρι να βρεις την ιστορία που σε ενδιαφέρει. Συγκεκριμένα για την αναζήτησή σου η διαδικασία που ακολουθήθηκε ήταν:

 

 

Ιστορίες του Luciano Gatto με τον Ντόναλντ: 344

Ελληνικές ιστορίες του Luciano Gatto με τον Ντόναλντ: 120

Ελληνικές ιστορίες του Luciano Gatto με τον Ντόναλντ και τα ανιψάκια (μιας και αυτά θα κυνηγάει με την βούρτσα, δεν μπορεί να είναι κάποιος άλλος): 92

Ελληνικές ιστορίες του Luciano Gatto με τον Ντόναλντ, τα ανιψάκια, και τον Ντόναλντ πρωταγωνιστή (γι' αυτό δεν ήμουν 100% σίγουρος, όμως ήταν πολύ πιο πιθανό από το να είναι ο Σκρουτζ πρωταγωνιστής): 49

Ελληνικές ιστορίες του Luciano Gatto με τον Ντόναλντ, τα ανιψάκια, τον Ντόναλντ πρωταγωνιστή και δημοσίευση σε «Μίκυ Μάους»: 38

Από τα παραπάνω, κρατάμε τα τεύχη που έχω στη συλλογή μου (μιας και θυμάμαι πως είχα διαβάσει την ιστορία): 25

 

 

Ε, 25 τευχάκια είναι πολύ εύκολο να τα τσεκάρω, όπως και έγινε :P

 

  • Like 12
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

[...]

 

Αν έχεις κι άλλες αναζητήσεις, πες. Γι' αυτά τα ψαξίματα ζω :P

 

[...]

 

Αφού σ'αρέσουν τέτοιες αναζητήσεις, εδώ υπάρχουν μερικές ιστορίες για τις οποίες δεν κατάφερα να βρω τον κωδικό τους ώστε να τις αρχειοθετήσω ορθά στο inducks. Αν έχεις όρεξη για ψάξιμο....

 

Αν δεν έχεις τα τεύχη, πες μου αν χρειάζεσαι να αναρτήσω συγκεκριμένες εικόνες (έχω τα τεύχη 1-6, 10-11, 17-25).

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17596
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Φιλε μου PhantomDuck θαυμαζω απεριοριστα την μεθοδικοτητα που ακουλουθειτε τοσο εσυ οσο κ αρκετα μελη εδω..

Φυσικα χρειαζεται να υπαρχει η σχετικη γνωση αλλα χωρις διαθεση ευρηματικοτητα κ υπομονη δεν θα ειχατε καταφερει

να μου δωσετε αμεσα μια απαντηση..

Σε επομενο μου ζητημα θα ξερω ποιους θα ρωτησω,αν κ ευχομαι να βρισκω οσο το δυνατον γινεται ακεραια τευχη.. :)

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Αφού σ'αρέσουν τέτοιες αναζητήσεις, εδώ υπάρχουν μερικές ιστορίες για τις οποίες δεν κατάφερα να βρω τον κωδικό τους ώστε να τις αρχειοθετήσω ορθά στο inducks. Αν έχεις όρεξη για ψάξιμο....

 

Αν δεν έχεις τα τεύχη, πες μου αν χρειάζεσαι να αναρτήσω συγκεκριμένες εικόνες (έχω τα τεύχη 1-6, 10-11, 17-25).

 

Δυστυχώς δεν έχω τα τεύχη. Μπορείς όμως να βάλεις σε αυτό το thread πληροφορίες (εικόνες, σελίδες, ήρωες που συμμετέχουν στην ιστορία, κλπ) ώστε να είναι πιο οργανωμένο, να το δει περισσότερος κόσμος και να γίνει καλύτερη δουλειά :)

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μια και κάνατε όλη την προεργασία, να κάνω κι εγώ το τελευταίο βήμα. Το πρώτο απόκομμα είναι από το Μικυ Μαους 1289:

 

post-25930-0-14774700-1430764524_thumb.jpg post-25930-0-74600600-1430764536_thumb.jpg

 

Η σελίδα πίσω από τα αστροπαιχνιδίσματα είναι η τελευταία από την ιστορία πρώτες βοήθειες, σε σενάριο Dick Kinney και σχέδιο Pete Alvarado.

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17596
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

ΠΩ!!!!!!!!!!!!!!!!Τι ειπες τωρα φιλε μου Kriton;;EΓΡΑΨΕΣ!!Αρα εγω καλα θυμόμουν τα αστροπαιχνιδίσματα...

Και το 1289 τωρα που το βλεπω ειναι απο τα τευχη που είχα..καποτε και χαθηκε με μυστυριο τροπο..

(εκαθαρρισεις μανας...)

Να σαι καλα!!Δεν ξερεις ποσα πολλα χρονια εψαχνα την απαντηση, να το ταυτοποιησω..εστω..

Να σαι καλα!!

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17596
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Καλησπερα σε προσπαθεια editing τευχους κλασικων φιλου που μου παραχωρησε επειτα απο σαρωση,παρατηρησα σε ενα λευκο φυλλο

αχνα να φαινονται καποια σχεδια απο καποια ιστορια..Το συγκεκριμενο φυλλο ειναι το σωστο φωτοτυπημενο οπισθοφυλλο του συγκ. τευχους,

μιας κ το τσεκαρα ηδη πως ειναι το δικο του.

Η ιστορια σιγουρα δεν ανηκει στο τευχος των κλασικων (26)που σαρωθηκε μιας κ υπαρχουν ιστοριες μονο με μικυ μαους ενω

εδω βλεπουμε παπιες κ πιο συγκεκριμενα τον Ντοναλντ τον Λουντβιχτ καθως και εναν παπαγαλο..(μαλλον ¨Αργαντουας (;;;;) η κατι τετοιο)

που απο οτι δειχνει στο στιγμιοτυπο διακρινει το σωστο απο το ψεμα..

Προσπαθησα να κανω οσο καλυτερα γινοταν διακριτο το σχεδιο..Η ερωτηση μου ειναι απο ποια ιστορια μπορει να προερχεται;;

 image.jpg

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το σχέδιο βρωμάει Franco Lostaffa. Αν τον συνδυάσουμε και με τον χαρακτηριστικό παπαγάλο που ξεχωρίζει την αλήθεια από το ψέμα, κάτι που διακρίνεται και στο κείμενο που σκάναρες, πιστεύω πως κατά 99% η ιστορία είναι: Η αλήθεια είναι πικρή που δημοσιεύτηκε στο Μίκυ Μάους 424 (1974) & Κλασικά 77(1985).

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17596
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Εγραψες φίλε PhadomDuck!!!Oντως εντοπισα πως το φυλλο ανηκει στην επανεκδοση της ιστοριας απο τ κλασικα 77 δηλαδη μιας

κ κατω αριστερα ψιλοδιεκρινα τον αριθμο "149" οπως εμπαινε στα τευχη αυτης της εποχης Σε υπερ-ευχαριστω!! :) :)

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.