Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ducktales (2017- )


Θρηνωδός

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Και ξεθαβω το θεμα γιατι στις 4 Απριλιου ξεκινησε η τριτη σεζον με 2 επεισοδια και συνολο μεχρι σημερα εχουν βγει 5.

 

1ο) "Challenge of the Senior Junior Woodchucks", Ο Χιουη διαγωνιζεται για την προαγωγη του στις ταξεις των Μικρων Εξερευνητων. Συγχρονως οι υπολοιποι ακολουθουν το θειο Σκρουτζ στην ανακαλυψη καποιου μυστικου θησαυρου μιας σπουδαιας εξερευνητριας.  Μετριο επεισοδιο που λειτουργει σαν εισαγωγικο της σεζον.

Spoiler

στο τελος ανακαλυπτουν ενα ημερολογιο με διαφορα αλυτα μυστηρια τα οποια θα προσπαθησουν να λυσουν στο μελλον. Το 1ο της λιστας το κυνηγανε στο 4ο επεισοδιο

 

2ο) "Quack Pack!", Ξεκινωντας το επεισοδιο οι ηρωες μας ειναι πρωταγωνιστες μια κωμωδιας καταστασεων αρκετα κιτς που γυριζεται μπροστα σε ζωντανο κοινο. Συντομα θα αντιληφθουν οτι κατι δεν παει καλα και θα προσπαθησουν να ξεφυγουν. Παραξενο επεισοδιο, μου αρεσε το πως κοροιδευαν τα sitcom.

Spoiler

γκεστ σταρ ο Γκουφυ και σαφης αναφορα στην σειρα της δεκαετιας 90 Quack Pack

 

3ο) "Double-O-Duck in You Only Crash Twice!". Σαφης η αναφορα στον Τζεημς Μποντ στον τιτλο. Ο Ντιουη και ο Λαντσμπαντ κολλανε σε ενα βιντεο παιχνιδι εικονικης πραγματικοτητας οπου παιζουν τους κατασκοπους ομως συντομα θα βρεθουν αντιμετωποι με την οργανωση FOWL. Μετριο προς καλο επεισοδιο με ισσοροπια σε γελιο και αγωνια.

Spoiler

Γκεστ εμφανιση των 4 πρωταγωνιστων απο την σειρα Chip Dale Rescue Rangers

 

4ο) "The Lost Harp of Mervana!", Πληρης η οικογενεια αναζητα ενα χαμενο θησαυρο υποθαλασσια! Καλο επεισοδιο, καθαροαιμη παπιοπεριπετεια

 

5ο) "Louie's Eleven!". Οι 3 καμπαλερος επιστρεφουν και προσπαθουν να γινουν διασημοι τραγουδιστες. Ο Λιουη βαζει σε εφαρμογη ενα σχεδιο να τους βαλει μεσα σε ενα γκαλα ωστε να γινουν διασημοι εκει που μετραει δηλ στο ιντερνετ! Δεν ειχε Σκρουτζη το επεισοδιο αλλα μου αρεσε.

 

Spoiler

Προφανης η αναφορα του τιτλου στην ταινια Oceans Eleven. Εμφανιση χαρακτηρα που ηταν εμπνευσμενος απο την Anne Wintour και γενικα εδειχνε την τρελα του ιντερνετ και της εφημερης διασημοτητας και τη δυναμη των bloggers πλεον. Επισης εμφανιστηκε και η Μαργαριτα Ντακ και ειχαμε ερωτα με τον Δοναλδιο! :hug2:

 

 

On 11/6/2019 at 10:20 AM, xristaras1978 said:

Σε εμένα πάντως δεν αρέσουν τα γραφικά και όπως έχουν κάνει τους παπιοηρωες

 

Σε κανενα δεν αρεσει! Τετραγωνισανε το κυκλο οι σχεδιαστες!

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

6o) "Astro B.O.Y.D.!"    Προφανης η αναφορα στο τιτλο στο γνωστο μανγκα (και ταινιες, ανιμε, κτλ κτλ) και φυσικα εχει και χαρακτηρα ονοματι Tezuka μεσα. Εξελισσεται στην Ιαπωνια οπου πηγαινουν ο Κυρος, ο Χιουη και ο Φεντον. Μετριο επεισοδιο (αμα λειπει ο Σκρουτζης...)

 

7ο) "The Rumble for Ragnarok!" . Επεισοδιο με ταξιδι στην Βαλχαλα με Σκρουτζη και ανιψακια και γκεστ ρολο ο Kristofer Hivju και περιμενα πολλα πραγματα. Τελικα το επεισοδιο δεν μου αρεσε καθολου

 

Spoiler

Εμπνευσμενο απο τα σοου της παλης στην αμερικανικη τηλεοραση (αυτα που καποτε προβαλαν εδω σαν "γιγαντες του κατς" με χαλκ χογκαν κτλ εκεινη την εποχη) απλα ηθελε να περασει καποια οικογενειακα μηνυματα περι κουραγιου και συνεργασιας

 

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Και συνεχιζει μετα απο μηνες η 3η σεζον των τετραγωνων παπακιων με το 8ο επεισοδιο

 

8ο) "The Phantom and the Sorceress!". Αλλο ενα μετριο επεισοδιο με πρωταγωνιστριες τα κοριτσια και κυριως τη Λενα που ειχε μερικες καλες στιγμες με την εμφανιση των  

Spoiler

Γκαστονε και Ματζικα

 

Να δουμε πως θα παει και αυτη η σεζον

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

9o) "They Put a Moonlander on the Earth!".  Μετριο επεισοδιο με πρωταγωνιστρια την Γουεμπυ που προχωρα λιγο την ιστορια των κατοικων της Σεληνης.

 

10ο)"The Trickening!".  Αλλο ενα μετριο (στην καλυτερη) επεισοδιο με θεμα το Χαλογουιν. Απολαυστικος ο Λαντσμπαντ αλλα μεχρι εκει

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31617
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  6
  • Reputation:   45
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2848 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Για αυτό το reboot υπήρχε γενικά μεγάλη προσμονή και ενθουσιασμός αλλά έχω την αίσθηση ότι εξατμίσθηκε αυτός ο ενθουσιασμός μόλις βγήκαν τα πρώτα επεισόδια χωρίς να λέω ότι είναι για πέταμα η σειρά.Εγώ είχα δεί τις δύο πρώτες σεζόν με μπέρδευε το ότι τα επεισόδια έβγαιναν σε άτακτα χρονικά διαστήματα πότε 2-3 μαζί και πότε μετά από κανά εξάμηνο.Μπορώ να πω ότι από όσο θυμάμαι η κεντρική θεματική της κάθε σεζόν,το βασικό plotline είχε ενα ενδιαφέρον δεν ήταν άσχημα και το μυστήριο με την ανιψιά της μάτζικα και οι εξελίξεις με την ντέλα όπως επίσης καλά ήταν και τα επεισόδια με όλους μαζί τους χαρακτήρες ιδίως όταν κυνηγούσαν κάποιο θησαυρό,επιστροφή στις ρίζες δηλαδή.Υπήρχαν όμως και πολλά fillers επεισόδια με μόνο τα ανιψάκια και τη γουέμπι που για μένα ήταν εντελώς αδιάφορα και παιδιάστικα κάτι νέοι χαρακτήρες με την τεχνολογία και το γκίζμοντακ ανεκδιήγητοι πραγματικά.Με λιγότερα(και πιο ποιοτικά) επεισόδια και με περισσότερο σκρόυτζη και ντόναλντ σε αυτά νομίζω η σειρά θα ήταν απείρως καλύτερη.Στα + ότι οι δημιουργοί είχαν το θάρρος να ασχοληθούν με το ζήτημα της Ντέλας και μπορώ να πω ότι προσέγγισαν το θέμα με αρκετή σοβαρότητα και διακριτικότητα, στα - ο σχεδιασμός του Χρυσοκούκη(γενικά με ξένισε λίγο το σχέδιο με τα τετράγωνα κεφάλια αλλά με αυτόν το παράκαναν) και το πώς έπλασαν το χαρακτήρα του Κύρου.Την είχα ξεχάσει την σειρά μου άνοιξε η όρεξη ίσως την ξαναρχίσω αν βρω υπότιτλους έστω αγγλικούς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3454
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1517 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Δεν ήξερα καθόλου για αυτό το θέμα. Και εγώ έχω δει αν θυμάμαι καλά τουλάχιστον τις δύο πρώτες σεζόν και γενικά σαν σειρά μου άρεσε πολύ . Συμφωνώ με τα λεγόμενα  του φίλου @Σκρουτζαλλά δεν είμαι απόλυτα σύμφωνος  με την επανείσοδο της Ντέλα στη σειρά . Δεν λέω ότι με ενοχλεί αλλά διαφοροποιεί την σειρά από τα κόμικς και ουσιαστικά πιστεύω ότι έτσι δείχνει και η disney ότι δεν την νοιάζει καθόλου το προυπάρχον σύμπαν και το αλλοιώνει . Επίσης το σχέδιο των χαρακτήρων μου ψιλό αρέσει αλλά ταυτόχρονα και το μισώ καθώς σκέφτομαι σχέδια δια χειρός Carl Barks (αν μπερδευτήκατε από τα τελευταία μου λόγια δεν πειράζει και εγώ μαζί σας    :lol: ) 

Τέλος αυτό που κρατάω είναι ότι η σειρά μου αρέσει σε γενικές γραμμές και θεωρώ πως ήταν μια αξιόλογη προσπάθεια από την Disney και το γεγονός ότι οι χαρακτήρες ήταν παλιοί καλοί και αγαπημένοι μου έδωσε έναν παραπάνω λόγο για να την δω μιας και τα τελευταία χρόνια βγάζει μόνο σειρές με κάτι παιδικές σαχλές και άθλιες ιστορίες και ήρωες . Γενικά στις τωρινές τις σειρές δεν προμοτάρει του παλιούς και καλύτερούς τις χαρακτήρες (Μίκυ, Ντόναλντ κα)  για αυτό και οι ducktales ήταν μια ακόμη ευχάριστη έκπληξη για μένα.   :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Ορίστε, σπάσατε το σερί του @albertus magnus, νιώθετε καλά τώρα με τους εαυτούς σας; :lol:

 

 

Στο θέμα μας, προσωπικά έχω δει ολόκληρο μόνο το 1ο επεισόδιο. Από εκεί και πέρα, μόνο αποσπάσματα. Μ αρέσει πάντως σε γενικές γραμμές αυτό που βλέπω, έχει κάποιες πολύ ωραίες στιγμές χαρακτήρων και γενικά θα ήθελα να το τσεκάρω ολόκληρο κάποια στιγμή. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  144
  • Reputation:   977
  • Achievement Points:  144
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

On 26/4/2020 στο 4:42 ΠΜ, albertus magnus είπε:

... Σε κανενα δεν αρεσει! Τετραγωνισανε το κυκλο οι σχεδιαστες!

Το αυτόν!! 

Οι σχεδιαστές θα έπρεπε να εξοστρακιστούν εις το πυρ το εξώτερον ή να τουφεκιστούν ή ακόμα καλύτερα να αλειφτούν με μέλι και να εγκαταλειφθούν δεμένοι έξω από γιγάντιες φωλιές μυρμηγκιών του Αμαζονίου*.  :lol:

 

*( Ο γηγενής πληθυσμός των Satere-Mawe κατοικεί στο τροπικό δάσος του Αμαζονίου στη Βραζιλία. Οι επαφές του με τους ανθρώπους εκτός της φυλής τους είναι περιορισμένες. Παρόλα αυτά, η φυλή έχει τραβήξει την προσοχή του κοινού εξαιτίας ενός ακραίου εθίμου. Στο τελετουργικό συμμετέχουν αγόρια που έχουν κλείσει τα 13 τους χρόνια. Τα νεαρά αγόρια πρέπει να περάσουν τη δοκιμασία με επιτυχία, πριν φτάσουν στο σημείο να θεωρούνται ενήλικοι άνδρες. Μπαίνουν στη ζούγκλα και εκεί καλούνται αρχικά να εντοπίσουν μια μεγάλη ποσότητα από μυρμήγκια, τα οποία στη συνέχεια θα χρησιμοποιηθούν στην τελετή. Ο αρχηγός της φυλής ναρκώνει τα επιθετικά μυρμήγκια και γεμίζει με αυτά τα γάντια που θα φορέσουν τα νεαρά αγόρια, για να ολοκληρώσουν τη διαδικασία. Το τελετουργικό ξεκινά. Τα αγόρια αναγκάζονται να χορεύουν 20 λεπτά, φορώντας τα γάντια. Τα έντομα που επιλέγονται για το τελετουργικό της ωρίμανσης των παιδιών διαθέτουν κεντρί. Το τσίμπημα θεωρείται από τα πιο οδυνηρά.Τα συγκεκριμένα μυρμήγκια, μάλιστα, λέγεται πως τσιμπάνε τόσο δυνατά, όσο όταν μια σφαίρα χτυπάει το δέρμα. Η ένταση του τσιμπήματος από τα αυτά τα μυρμήγκια θεωρείται 30 φορές πιο ισχυρή από ότι το τσίμπημα μιας μέλισσας. Εκτός από τον φριχτό πόνο, το τσίμπημα από το κεντρί προκαλεί παράλυση. Για να συνέλθουν τα αγόρια χρειάζονται 24 ώρες μέχρι οι τοξίνες που έχουν εισέλθει στον οργανισμό τους να διαλυθούν. Οδύρονται και πολλές φορές κλαίνε από τον πόνο. Σύμφωνα με τα μέλη της φυλής, ο πόνος είναι απαραίτητος ώστε οι νέοι να είναι έτοιμοι να αντιμετωπίσουν τις δυσκολίες της ζωής. Αν καταφέρουν να ολοκληρώσουν τη δοκιμασία θεωρούνται ικανοί να ανταποκριθούν στις υποχρεώσεις ενός άντρα.... 


Διαβάστε όλο το άρθρο: http://www.mixanitouxronou.gr/to-odyniro-ethimo-quot-enilikiosis-quot-ton-agorion-ston-amazonio-ta-tsimpimata-apo-ta-myrmigkia-poy-prokaloyn-paralysi-kai-frichto-pono-i-simasia-toy-teletoyrgikoy-vinteo/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34887
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ακυρώθηκε και επίσημα το DuckTales

 

Παράθεση

Το Disney XD επιβεβαίωσε την είδηση πως το reboot του DuckTales δεν θα έχει τέταρτη σεζόν και ανέφερε πως το φινάλε της σειράς κινουμένων σχεδίων θα είναι επικό και θα προβληθεί μέσα στο 2021.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Έχω δει κάποια επεισόδια της σειράς και θα πω ότι είναι λυπηρό αυτό αλλά βέβαια η σειρά δεν ήταν ακριβώς όπως θα την ήθελα... Βέβαια δεν έχουν ανακοινώσει την επιστροφή του Darkwing Duck με νέα σειρά; Μάλλον δεν χρειάζονται και τις 2 και ακύρωσαν τη μια. Ακόμα κάπου διάβασα ότι τα νούμερα της σειράς ελαττώθηκαν αρκετά... Μπορεί και για αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Λυπηρή αυτή η είδηση, αλλά προσωπικά δεν με συγκίνησε ποτέ η συγκεκριμένη σειρά, σε σύγκριση με την προηγούμενη των '80s. Ίσως να οφείλεται στο γεγονός ότι είμαι παλιομοδίτης. :lol:

 

12 ώρες πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Βέβαια δεν έχουν ανακοινώσει την επιστροφή του Darkwing Duck με νέα σειρά;

 

Darkwing Duck, ε? Πολύ ενδιαφέρον! :mafia:

 

Φοβάμαι, όμως, ότι ούτε αυτή η σειρά θα μου αρέσει και ξέρετε γιατί? Γιατί είμαι παλιομοδίτης! Δεν το μάθατε ακόμα? :lol:

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36177
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  156
  • Reputation:   842
  • Achievement Points:  165
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1434 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ με στενοχώρησε η είδηση της ακύρωσης των Ducktales παρότι έχω δει πολύ λίγα επεισόδια :sad1:

Το να βλέπεις μια σειρά σαν αυτή να ακυρώνεται, ακόμα κι αν δεν σου άρεσε πάρα πολύ, είναι λυπητερό! 

:crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Εχω δει εδω και μερες οτι σχολιασε και καποιος αλλος εκτος απο μενα και τσιμπηθηκα για να το πιστεψω! Και ηταν και αρκετα τα Posts μαλιστα! Και τωρα που βρηκα χρονο και τελειωσα και τα επεισοδια  θα γραψω ως συνηθως δυο λογια για το καθενα συν καποια γενικα σχολια.

 

11ο) "The Forbidden Fountain of the Foreverglades!"    Σκρουτζης, Χρυσαφια και ανιψακια σε εξωτικο μερος αναζητουν μυθικο θησαυρο. Καλουτσικο επεισοδιο.

 

12ο) "Let's Get Dangerous!"  διπλο χορταστικο επεισοδιο που οπως φαινεται και απο τον τιτλο αφορα τον Μαυροφερο Παπιο και συμφωνα με πληροφοριες θα αποκτησει ξανα δικη του σειρα.

 

13ο) "Escape from the ImpossiBin!"  Ο Σκρουτζης θεελει να δοκιμασει τις νεες αμυνες του θησαυροφυλακιου αλλα αυτες βγαινουν εκτος ελεγχου. Καλουτσικο επεισοδιο και αυτο.

 

14ο) "The Split Sword of Swanstantine!". Περιπετεια στην Κωνσταντινουπολη (με λιγο αλλαγμενο ονομα) αναζητωντας ενα ακομα κειμηλιο. Μετριο επεισοδιο.

 

15ο) "New Gods on the Block!".  Οταν ο Διας χανει την την θεικη του ιδιοτητα τα ανιψακια και η Γουεμπι περνανε οντισιον για να γινουν θεοι καθως θελουν να αποδειξουν στον Σκρουτζη οτι αξιζουν. Μετριο επεισοδιο με ενδιαφερον στοιχειο

 

Spoiler

το 2ο ραντεβου Δοναλδιου Μαργαριτας!!! Ενας ερωτας γεννιεται!

 

16ο) "The First Adventure!". Πολυ καλο επεισοδιο που εξελισσεται στο παρελθον και δειχνει την πρωτη περιπετεια Σκρουτζη με τα μικρα του ανιψακια Ντοναλντ και Ντελλα.

 

17o) "The Fight for Castle McDuck!".  Μετριοτατο επεισοδιο (παρολο που περιμενα κατι καλυτερο με βαση τον τιτλο) με τον Σκρουτζη και την αδελφη του να συμπεριφερονται σαν εφηβοι και να κανουν κοντρες για την ευνοια της μαμας και του μπαμπα.

 

18ο) "How Santa Stole Christmas!".  Ενα ωραιο χριστουγεννιατικο επεισοδιο που μας γνωριζει ενα παλιο συνεταιρο του Σκρουτζη.

 

 

Γενικα σχολια.

 

Η σεζον αυτη τελειωσε καπως καλα με μερικα δυνατα επεισοδια. Σε γενικες γραμμες η σειρα εχει μεγαλες αποκλισεις με επεισοδια μπαρουφες αλλα και επεισοδια ομορφα. Ενα απο τα κακα ειναι οτι αποκλινει πολυ απο αυτα που θεωρουμε canon απο τα κομικ. Απαραιτητο ισως βεβαια για να γινει πιο μοντερνα η σειρα και να δικαιολογησει καποια πραγματα. Για το σχεδιο δε χρειαζεται να ξαναμιλησω τα εχουμε πει.

 

Θα συμφωνησω με τα παιδια που ειπαν οτι περιμεναν περισσοτερα απο τη σειρα αυτη. Να πω κιολας οτι ειναι κριμα να εχουμε τοσες και τοσες πολυ καλες ιστοριες απο τα κομικ και να μην τα χρησιμοποιουν σαν βαση για ωραια σεναρια. Να θυμισω οτι η παλια σειρα βασιστηκε πολλες φορες στο εργο του Μπαρκς και για αυτο νομιζω ηταν πετυχημενη.

 

Το οτι ανακοινωθηκε οτι θα διακοπει το αναφερατε ηδη οποτε δεν το ξαναλεω. Διαβασα οτι θα τελειωσει στα 75 επεισοδια οποτε λογικα θα βγουν αλλα 10 μεσα στο 2021 και ελπιζω να εχουν καμια καλουτσικη ιδεα εστω για το τελειωμα.

 

Για τον φιλο που ρωτησε αν υπαρχουν υποτιτλοι εστω στα Αγγλικα να πω οτι υπαρχουν και μαλιστα δεν χρειαζεται να τους ψαχνεις ξεχωρα καθως οι πιο πολλες βερσιον που κυκλοφορουν στο διαδικτυο εχουν μεσα αγγλικους υποτιτλους ηδη.

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Και τελικα βγηκαν μερικα πεισοδια ακομα απο 22 Φλεβαρη μεχρι 15 Μαρτη και η σειρα ολοκληρωθηκε πλεον και επισημα.

 

19ο)"Beaks in the Shell!"  καλο επεισοδιακι με πρωταγωνιστες τον Φεντον και την Γκαντρα.  Μας ετοιμαζει ουσιαστικα για το μεγαλο φιναλε.

 

20ο) "The Lost Cargo of Kit Cloudkicker!"    Απο τον τιτλο φαινεται ποιον παλιο χαρακτηρα συνανταμε ενηλικα πλεον σαν γκεστ! Πρωταγωνιστρια η Ντελλα και οι Ντιουη Χιουη

 

Spoiler

Εγω συγκινηθηκα ομολογω γιατι καθως ειμαι γεννημενος το 1984 η σειρα Talespin ειναι απο τις πρωτες ντισνεικες που θυμαμαι που εδειχνε το Μεγκα τοτε αρχες 90ς μεσω του Ντισνευκλαμπ μαζι με κλασικα κομματια βεβαια.  

 

21ο) "The Life and Crimes of Scrooge McDuck!".  Ο Σκρουτζης μεταφερεται σε ενα καρμικο διακστηριο οπου πρεπει να απολογηθει για παλιες του πραξεις και αν αυτες δημιουργησαν τους κακους που τον κυνηγανε.  Μετριο επεισοδιο

 

22ο) "The Last Adventure!" Τριπλο χορταστικο επεισοδιο καθαρης διαρκειας 67 λεπτων περιπου που κλεινει με αρκετη περιπετεια και πιστευω με καλο τροπο εν γενει τη σειρα.   Φυσικα πρωταγωνιστης ο Σκρουτζης και εμφανιζεται ολη μα ολη η οικογενεια και οι συμαχοι τους εναντια στους κακους σε μια τελικα αναμετρηση που κουμπωνει με πολλες απο τις αναζητησεις αντικειμενων απο προηγουμενα επεισοδια. Νομιζω πολυ καλο σαν φιναλε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  2415
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  166
  • Reputation:   626
  • Achievement Points:  166
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Βλέπω τώρα την παλιά σειρά , μαζί με Talespin και Darkwing, δηλ τη χρυσή εποχή της Ντίσνεϊ και είπα να δω λίγο το reboot.

 

Λίγα δευτερόλεπτα είδα που μιλάν τα 3 ανίψια και έκλεισα το βίντεο. Πώς αντέχετε τέτοιες χάλια και αταίριαστες φωνές; Στο παλιό οι φωνές τους ήταν τελειες, εδώ είναι σα να μιλά ενήλικας.

 

Ακόμα και στις άλλες Παπιοπεριπετειες, την Quack Pack, που ούτε αυτή μου άρεσε, είχαν πολύ καλύτερη απόδοση και φωνές ως έφηβα παπιά.

 

Και αυτοί οι διάλογοι δεν ταιριαζουν σε κόμικ Ντίσνεϊ περιπέτειας αλλά σε εφηβική τηλεοπτικη κωμωδία. 

 

Αλλά και πάλι δεν με πειράζει αυτό όσο η αλλαγή στις φωνές.

Επεξεργασία από petran79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Στο οπισθόφυλλο του τεύχους #395 του Μίκυ Μάους, ανακοινώθηκε ότι η σειρά θα προβάλλεται από το Disney Channel, κάθε Σαββατοκύριακο. :) 

 

MIKYMAOUSE_0395z.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  2415
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  166
  • Reputation:   626
  • Achievement Points:  166
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

On 28/7/2017 στο 4:42 ΜΜ, falconara90 είπε:

2) Σε κάποια φάση πρέπει να καταλάβουμε ότι η σειρά είναι το νέο Ducktales, απλά δεν είναι το δικό μας Ducktales.

 

Συμφωνω απολυτα. Και προσθέτω πως αυτή η σειρά επισης στοχεύει σε νεοτερο κοινό που δεν εχει καν διαβασει τα κλασσικα κομικς με Ντοναλντ και Σκρουτζ μιας και μεγαλωσε με αλλα αναγνωσματα και κινουμενα σχεδια  περισσοτερο δημοφιλη πλεον, αλλα και διαφορετικης σχολης και νοοτροπιας.

Μην πω πως στοχευει και σε μεγαλυτερους που τα παλια Ducktales τα θεωρουν σα μια μακρινη παιδικη αναμνηση που ομως δεν θα μπει στον κοπο να την ξαναδει με αφοσιωση, θεωρωντας πως η νεοτερη ειναι καλυτερη λογω των ποντων νοσταλγιας της παλιοτερης,

 

Θεωρω ασκοπο να συγκρινεται με την παλια σειρα. Κριμα ομως που παει να προκαταλαβει τους θεατες κατα της παλιας σειρας απο το πρωτο επεισοδιο ηδη, οταν στο δωματιο της Webby βλεπεις στον τοιχο μια καρφωμενη κουκλα που μοιαζει στη Webby της πρωτης σειρας. Γιατι εδω ειναι σα να σου λεει, στο διαολο με την παλια σειρα , εδω η Webby ειναι ατρωτη , τα βαζει με κανονικους ενηλικες οπως και τα ανηψια και τους νικα και ολοι το παιζουν εξυπνακιες αλλα με κουραστικους διαλογους.  Εχουν χασει τελειως τη μπαλα δηλαδη.

 

Ειδα 2 επεισοδια αλλα θα τη σταματησω. Ειναι κουραστικη σειρα και αυτο το σχεδιο και το animation κουραζει ακομα περισσοτερο. 1000 φορες καλυτερα και πιο ομαλα ηταν τα κινουμενα σχεδια των Κορεατων και των Ιαπωνων και ας μην ειχαν υπολογιστες.  Τουλαχιστον στα Ελληνικα ειναι καλυτερη με πιο εμπειρους ηθοποιους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13515
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

3 ώρες πριν, petran79 είπε:

Ειδα 2 επεισοδια αλλα θα τη σταματησω. Ειναι κουραστικη σειρα και αυτο το σχεδιο και το animation κουραζει ακομα περισσοτερο

 

Ο λογος που το σταματησα και εγω . Ειχα δει την 1η σεζον, μετα κανανε κανα 8μηνο για τα επομενα , τα ξεχασα και δεν ξανασχοληθηκα. Πολυ παιδικο animation και σεναριο μουφα.

Οι Αμερικανοι δεν εχουν ιδεα απο Ντισνεϋ ,δεν τους απασχολει η συνεχεια του Ροσα, οποτε δεν εξεπλαγην που κοπηκε γρηγορα. Αμα ηταν κανα Batman ή Spider-man θα πουλαγε σα τρελο, αλλά θα εχουν τους λογους τους που δεν τα βγαζουν σε καρτουν. Ισως πονταρουν στις ταινιες για μαζικο χρημα.:mafia:

 

3 ώρες πριν, petran79 είπε:

Τουλαχιστον στα Ελληνικα ειναι καλυτερη με πιο εμπειρους ηθοποιους.

 

Σε αυτο δε συμφωνω. Ηταν γνωστα ονοματα οι Αμερικανοι ηθοποιοι στις φωνες. Στα πολυ θετικα , κανανε εξαιρετικη δουλεια στο κομματι του καστινγκ.

 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2415
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  166
  • Reputation:   626
  • Achievement Points:  166
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

4 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Ο λογος που το σταματησα και εγω . Ειχα δει την 1η σεζον, μετα κανανε κανα 8μηνο για τα επομενα , τα ξεχασα και δεν ξανασχοληθηκα. Πολυ παιδικο animation και σεναριο μουφα.

Οι Αμερικανοι δεν εχουν ιδεα απο Ντισνεϋ ,δεν τους απασχολει η συνεχεια του Ροσα, οποτε δεν εξεπλαγην που κοπηκε γρηγορα. Αμα ηταν κανα Batman ή Spider-man θα πουλαγε σα τρελο, αλλά θα εχουν τους λογους τους που δεν τα βγαζουν σε καρτουν. Ισως πονταρουν στις ταινιες για μαζικο χρημα.:mafia:

ναι, σα να βλέπεις τα γνωστά κινούμενα σχέδια στο nicktoons και το cartoon network μοιάζει, πάρα σειρά από κόμικ Ντισνει.

 

Τουλάχιστον αυτά όμως είναι πίστα σε αυτό που ξεκίνησαν, δεν κάναν αλλαγή 180 μοιρών. 

 

Αλλα τα ίδια και χειρότερα κάναν και με το Lion King  λίγο πριν με τη σειρά Lion Guard. 

 

Το χειρότερο πάντως το κάναν με το Τσιπ και Ντεηλ Rescue Rangers η ταινία. 

 

Πήγα να δω λίγα λεπτά και δεν άντεξα. Σα να σου λένε "πάρε ότι πιο ωραίο έχει βγει σε κινούμενα σχέδια παλιά και κατάστρεψε το βάζοντας meta -, αναφορές, υπαρξιακους διαλογους κλπ" σαν ένα κακέκτυπο του Ρότζερ Ραμπιτ. 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2415
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  166
  • Reputation:   626
  • Achievement Points:  166
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

9 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Σε αυτο δε συμφωνω. Ηταν γνωστα ονοματα οι Αμερικανοι ηθοποιοι στις φωνες. Στα πολυ θετικα , κανανε εξαιρετικη δουλεια στο κομματι του καστινγκ.

 

 

είδα το βιογραφικό τους. Νέοι οι περισσότεροι. Οι Έλληνες ειναι πιο έμπειροι κατά μερικά χρόνια στη μεταγλώττιση  ακόμα και στον Σκρουτζ και με περισσότερη ποικιλία ρόλων, αν τους συγκρίνεις στο greekdb.

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2415
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  166
  • Reputation:   626
  • Achievement Points:  166
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Eνδιαφερον οπου παραθετει αποσπασματα και απο τα κομικς
 
This was one of the hardest ones to get approved by the network in S1. This being a “kid’s channel,” they sometimes get antsy whenever kids don’t feature prominently in the story. Even more so when they’re sidelined for two “senior citizens”. #DuckTales #rewritehistory

 

https://twitter.com/FrankAngones/status/1198133239786790913?s=20&t=4GeN1tzPTj2sx9HbPfPtjQhttps://twitter.com/FrankAngones/status/1198133239786790913?s=20&t=4GeN1tzPTj2sx9HbPfPtjQ

 

Kαι θα συμφωνισω με ενα σχολιο απο αλλο φορουμ

Did the comics focus on the triplets a lot? Because a big problem I had with the 2017 series is too much focus on the kids and not enough on Scrooge. The 2017 series couldn't even follow up with Scrooge and Magica DeSpell's plot decently because the show had to keep focus on the kids.

 

They did not. The kids had their own sitcom style Junior Woodchucks stories, but on The Adventures they played second fiddle to both Donald AND Scrooge. Interestingly, while the DuckTales reboot's only real saving grace is the fact that it's the FIRST animated Disney project ever to make Donald the moral center and group conscience (a role he had in the comics) the series sucks because the nephews are far more well-known for that specific role and balance in the comics. Their Membership in the Junior Woodchucks emphasizes both knowledge and conservation. The fact that the show thought it was appropriate to make Dewey and Louie of all characters, self-obsessed sociopaths is probably that reboot's biggest failing. The nephews are supposed to be the heart and soul of the Ducks, and their relationship with Donald equal parts totally dysfunctional and still emotional healthier than it has any right to be. There is a heartwarming balance in the dynamic of the Comic Duck family that is totally absent by making the nephews conniving, self-promoting con artists.

Επεξεργασία από petran79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37864
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  6
  • Reputation:   34
  • Achievement Points:  22
  • Days Won:  0
  • With Us For:  944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν καταλαβαίνω πως κάποιος μπορεί να κρίνει μια σειρά αν δεν την έχει δει όλη.Και ακόμα περισσότερο μου σπάει τα νεύρα το ότι επειδή είναι reboot τότε πρέπει να είναι ίδιο και με την παλιά σειρά.Ναι,φτιάξανε το reboot για να κάνουν κάτι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2415
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  166
  • Reputation:   626
  • Achievement Points:  166
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

13 ώρες πριν, Donald ducko είπε:

Δεν καταλαβαίνω πως κάποιος μπορεί να κρίνει μια σειρά αν δεν την έχει δει όλη.Και ακόμα περισσότερο μου σπάει τα νεύρα το ότι επειδή είναι reboot τότε πρέπει να είναι ίδιο και με την παλιά σειρά.Ναι,φτιάξανε το reboot για να κάνουν κάτι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ.

 

 

αλλο διαφορετικο και αλλο προβληματικο

 

εδώ ο ίδιος ο δημιουργός σου λέει πως τους αναγκάζαν να βάζουν σε κάθε επεισόδιο τα ανιψιά και σε πρωταγωνιστικο ρόλο, με ελάχιστες εξαιρέσεις. 

 

 

 

Επεξεργασία από petran79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37864
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  6
  • Reputation:   34
  • Achievement Points:  22
  • Days Won:  0
  • With Us For:  944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι αλλά έχεις δει μόνο δύο επεισόδια δηλαδή ούτε το 1/3 της σειράς.Πώς μπορείς να την κρίνεις μόνο από δύο επεισόδια;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2415
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  166
  • Reputation:   626
  • Achievement Points:  166
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

4 ώρες πριν, Donald ducko είπε:

Ναι αλλά έχεις δει μόνο δύο επεισόδια δηλαδή ούτε το 1/3 της σειράς.Πώς μπορείς να την κρίνεις μόνο από δύο επεισόδια;

είδα μέχρι το 10. Δεν είδα καμιά σπουδαία αλλαγή. Και είδα και ένα από την τελευταία σαιζόν που βάζουν τον Steelbeak και που τον κάναν πιο χαζό από τη σειρά Darkwing Duck. 

 

Αν θες κι άλλο πάντως....Ο δημιουργός τα αντιμετωπίζει σα να παίζει με παιχνίδια... 

 

 

Αλλα με κάλυψαν οι φίλοι στο forum anime superhero. Επειδή δεν ενδιαφέρομαι και δεν έχω δει προς το παρόν αυτές  τις παρακάτω σειρές για να καταλαβω τη στάμπα και επιρροη που άφησαν, λογικό είναι να μη μου κινεί το ενδιαφέρον η νέα Ducktales. Δεν υπάρχει παρθένογεννεση στα γούστα τελικά. 

 

To be fair, this show did have Gravity Falls and Wander Over Yonder alumni on board so make that what you will.

 

Besides wasn't this inevitable given this was produced in the modern age of cartoons where they're more story arc oriented and darker/dramatic in tone with kid protagonists. From Disney alone, Ducktales 2017 was produced alongside Gravity Falls, Star vs the Forces of Evil, Milo Murphy's Law, Big City Greens, Amphibia, and The Owl House so combined with how there is a crew overlap between these shows, it is inevitable all of these shows would take inspiration from each other. Wonder how those other Disney shows I mentioned fare?

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37864
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  6
  • Reputation:   34
  • Achievement Points:  22
  • Days Won:  0
  • With Us For:  944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλά αφού δεν σου τραβάει το ενδιαφέρον.Εμένα πάντως μου άρεσε η σειρά αλλά εντάξει γούστα είναι αυτά.

Επεξεργασία από Donald ducko
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2415
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  166
  • Reputation:   626
  • Achievement Points:  166
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Το ειδα τελικα μιας και ειχα την ανεση να δω ολα τα επεισοδια αντι να περιοριζομαι στον 1 μηνα συνδρομης. Οι εντυπωσεις μου

 

+Η σειρα οντως προσπαθει να εμφυσησει κατι καινουργιο στον κοσμο των παπιών, εστω και μεσω τηλεοπτικης διασκευής.

+Καλή αποπειρα παρωδίας και χιουμορ της παλιοτερης σειρας αλλα και των κομικς

+εξτρα χαρακτηρες απο αλλες σειρες Ντισνευ κανουν την εμφανιση τους (Darkwing Duck, Talespin, Goof Troop , Rescue Rangers κλπ) εστω και περιστασιακα

+επιπλεον χαρακτηρες απο τα κομικς, εστω και διαφορετικοι απο οτι τους περιμεναμε. Μου αρεσε η ιστορια με τη Ντελα στη δευτερη σαιζον.

+αρκετα καλο animation που λογω της τεχνολογιας περιεχει σκηνες που δεν θα ηταν εφικτες στην παλια σειρα.

+επιτελους εμαθα να ξεχωριζω τους Χιουι, Λιουι, Ντιουι

+καλη αποπειρα "μοντερνοποιησης" της σειρας με προσθηκη ιντερνετ και ορων τεχνολογιας

+πραγματικο φιναλε  οπως και με τα Λαστιχενια Αρκουδακια, αντι να διακοπτεται η σειρα και να πηγαινει στην επομενη

+ο Ντοναλντ εχει μεγαλυτερο ρολο και σε μερικα επεισοδια θυμιζει αυτον των κομικς, ιδιως οταν αλλαζει η φωνη του

 

 

-παρολο που προσπαθει να βαλει κατι καινουργιο, καταντα μερικες φορες σε κλισε. Πχ το φιναλε της σειρας θυμιζει περισσοτερο γιαπωνιζικη σειρα κινουμενων σχεδιων δρασης, παρα σειρα Ντισνευ. Γενικα με το να συμπτυξουν τοσα πολλα σε τοσο λιγα επεισοδια, εκανε το αποτελεσμα βιαστικο και φευγαλεο.

-τη βρηκα αρκετα πιο βιαιη απο την παλια σειρα, κατι που δεν μου αρεσε. Και δεν μιλαμε απλα για καρτουνιστικη αστεια βια αλλα εχει και καποιες εντονες σκηνες.

-χαλια "κακοι" χαρακτηρες. Στην παλια σειρα οι Gloomgold, οι Λυκοι και οι μαμα τους ηταν πολυ καλυτεροι και εξυπνοτεροι ως χαρακτηρες. Βαζω και τον El Capitan στην αρχη. Σε μερικα επεισοδια μαλιστα ο Gloomgold ξεπερνουσε και τον Σκρουτζ στις εντυπωσεις και την πανουργια του. Στη νεα σειρα τους καναν εντελως ηλιθιους και υλικο για παρωδια. Οποτε τους βαζανε το επεισοδιο εχανε αρκετα. Βεβαια και στην παλια σειρα δεν ηταν ολοι οι Λυκοι εξυπνοι αλλα δεν ηταν δα και αυτο το χαλι. Μεχρι και τη μαμα τους την κανανε ανικανη. Μονο με τη Ματζικα πηγαν να κανουν κατι αλλα μονο στην πρωτη σαιζον. Μετα την βαλανε και αυτην μαζι με τους υπολοιπους. Και παλι ομως, προτιμω την Ματζικα της πρωτης σειρας με αυτη τη χαρακτηστικη φωνη και προφορα.  Κριμα να δινουν περισσοτερο εμφαση στον Bigs, στον στρατηγο και τον τελευταιο κακο. Και ο Taurus Bulba επισης ηταν καλουτσικος για κακος. Ομως τους Don Carnage & Steelbeak τους πετσοκοψανε απλα ενω το σχεδιο του πρωτου ηταν χαλια. Κριμα γιατι οι διαλογοι των Σκρουτζ και των ανιψιων του ηταν καλοι. Αν υπηρχε και ο αντιλογος απο τους κακους, θα ειχε πολυ καλυτερη ποιοτητα.

 

-αλλαγες στους πρωταγωνιστες που δεν βρηκα καλες:

 

1.Οσον αφορα τη Ουεμπι. Καταλαβαινω πως η παλια Ουεμπι τους προκαλουσε αηδια και θελαν να την ξεφορτωθουν, ομως και η παλια Ουεμπι ξεχωριζε σε καποια επεισοδια, οταν πχ ειχε φορεσει τη στολη του Γκιζμο για να πιασει τους Λυκους, εκει που πριν ειχαν αποτυχει τα ξαδερφακια της. Ενα αλλο επεισοδιο επισης διαδραματιζεται στο μελλον και η ενηλικη Ουεμπι μαζι με το συζηγο της Ντουφους, γλιτωνουν τον Σκρουτζ απο τη Ματζικα και τους 3 μεγαλους πια ανιψιους του που εγιναν και αυτοι επιχειρηματιες αρπακτικα σα το Σκρουτζ, οπως δηλαδη ο Λιουι στη νεα σειρα. Απο τις σπανιες περιπτωσεις μπηχτης παλιας σειρας στη νεοτερη. Και παλι ομως η Gosalyn απο το παλιο Darkwing Duck 30 χρονια πριν ειχε βαλει τα γυαλια για το πως πρεπει να ειναι τετοιοι χαρακτηρες. Κριμα που η εμφανιση της στη νεα σειρα εχει ελαχιστες ομοιοτητες με αυτην της παλιας. Λιγοτερο ζωντανος χαρακτηρας.


2. Προτιμουσα τη χημεια της παλιοτερης σειρας για τους Μπικλει και Ντακγουορθ. Οι φωνες τους ηταν απιστευτες και ο τροπος που εκαναν παρατηρηση και ειρωνευονταν τον Σκρουτζ μοναδικος. Στη νεα σειρα την Μπικλει την αλλαξαν προς το χειροτερο, ενω ο Ντακγουορθ που στην παλια σειρα του αφιερωθηκε ολοκληρο επεισοδιο, εδω λεει μονο λιγες λεξεις.

 

3.Μικτες οι εντυπωσεις για την αλλαγη του Κυρου, αλλα μπορω να πω πως πετυχε.

 

4. Ο Μπαμπα δυστηχως μονο σε ενα επεισοδιο εμφανιζεται. Γενικα οι δημιουργοι καναν το παν να μην εμφανιστει οποιοσδηποτε παλιος χαρακτηρας, ειτε κακος ειτε καλος, που θα επισκιαζε τα παιδια

 

5. Ο Ντουφους στην παλια σειρα ηταν ενας απο τους καλους χαρακτηρες που καταφερνε να κερδισει την αποδοχη των αλλων. Εδω τον καταστρεψανε κανοντας τον ενα κακομαθημενο πλουσιοπαιδο.

 

6. Με το να βαζουν μονο τον Χιουι να ασχοληται με τους μικρους εξερευνητες, η νεα σειρα εχασε αρκετα μιας και αυτο το κομματι ηταν απο τα σημαντικα τοσο της παλιας σειρας, οσο και τον κομικς.

 

7.Η μαμα του Φεντον ηταν πολυ πιο αστεια και καυστικη στην παλια σειρα.

 

8. Οι Darkwing Duck, Launchpad, Gizmo Duck, Gosalyn ηταν πολυ καλυτεροι στις παλιοτερες σειρες.


Γενικα δεν θα την ξαναβλεπα τοσο ευκολα οσο την παλια. Την ειδα μαζι με τη Φρουρα των Λιονταριων αλλα η διαφορα προσεγγισης εκει ηταν σα τη μερα με τη νυχτα, πολυ πιο πιστη στο πρωτοτυπο.

Επομενη σειρα : Bonkers (υπαρχει στο Ντισνευ το αμερικανικο μεσω vpn αλλα διχως την ελληνικη μεταγλωττιση). Ελπιζω να την φερουν εδω συντομα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.