Μετάβαση στο περιεχόμενο

Athens Comics Library - The Crime


gkouk

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5038
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  78
  • Reputation:   564
  • Achievement Points:  78
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5890 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

"Η πρώτη και μοναδική βιβλιοθήκη αποκλειστικά αφιερωμένη στα κόμικς" φαίνεται ότι ως φράση εκνεύρισε φίλους και γνωστούς από τη ΛΕΦΙΚ. Αυτό έγραψα στο σαββατιάτικο άρθρο στην Εφημερίδα των Συντακτών για την Athens Comics Library και φυσικά εννοούσα ότι είναι αποκλειστικά βιβλιοθήκη (έχει μόνο βιβλία, τα δανείζει κ.λπ.) Αν κάποιοι θεώρησαν εαυτούς θιγμένους δηλώνω προς πάσα κατεύθυνση ότι δεν υποτιμώ το έργο της ΛΕΦΙΚ και τη βιβλιοθήκη της. Αλλά, διάολε, λέσχη είναι! Εννοείται ότι θα έχει και βιβλιοθήκη και καρέκλες και ψυγείο και όλα τα συμπαρομαρτούντα. Δεν καταλαβαινόμαστε; Στη Λέσχη έχω έρθει δεκάδες φορές, έχω ακούσει ομιλίες, έχω πάρει μέρος σε αυτές, έχω αγοράσει βιβλία, έχω διασκεδάσει. Δεν είναι κατανοητό τι εννοούσα με το άρθρο μου; Ότι αυτό που μόλις άνοιξε είναι το μόνο πράμα στον τόπο που είναι μόνο βιβλιοθήκη! Κάποιος έγραψε στο Fb ότι κάνω δημοσιογραφία του καναπέ... Έλεος. Και επειδή και πάλι κάποιοι θα παραμένουν δυσαρεστημένοι, στο ερχόμενο φύλλο θα βάλω επανόρθωση, γράφοντας ότι φυσικά υπάρχει και η βιβλιοθήκη της ΛΕΦΙΚ. Δεν το κρίνω απαραίτητο αλλά θα το κάνω για να μη νομίζει και κανείς ότι τα πιάνω από την Athens Comics Library ή ότι με λάδωσαν για να υποβαθμίσω τη ΛΕΦΙΚ. 

 

Υ.Γ.1. Αν γράψω για τη ΛΕΦΙΚ τη φράση "Η πρώτη και μοναδική λέσχη αποκλειστικά αφιερωμένη στα κόμικς", θα έχουν δίκιο να με βρίζουν τα παιδιά της Athens Comics Library? Μάλλον όχι...

Υ.Γ.2. Επιπλέον, οι βιβλιοθήκες έχουν βιβλιοθηκονόμο, καρτέλες, λέξεις κλειδιά, σύνδεση με το εθνικό σύστημα, ψαχτήρια, καταλογογράφηση και άλλα πολλά. Κατάλαβα ότι η Athens Comics Library θα τα έχει όλα αυτά. Η βιβλιοθήκη της ΛΕΦΙΚ, αξιέπαινη καθ' όλα και φτιαγμένη με αγάπη και μεράκι από θαυμάσια παιδιά, τα έχει; Ξαναλέω: τη θαυμάζω και υποκλίνομαι σε όσους τη δημιούργησαν από το υστέρημα του χρόνου τους αλλά μιλάμε για διαφορετικά πράγματα.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3774 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

η αυστηρά προσωπική μου άποψη είναι πως από τη στιγμή που εξακολουθείς και δεν καταλαβαίνεις το λάθος σου, δεν έχει και νόημα να επανορθώσεις... 

 

(βέβαια για τη λεφικ καλό είναι είναι να επανορθώσεις)

 

"Η πρώτη και μοναδική βιβλιοθήκη αποκλειστικά αφιερωμένη στα κόμικς" φαίνεται ότι ως φράση εκνεύρισε φίλους και γνωστούς από τη ΛΕΦΙΚ. Αυτό έγραψα στο σαββατιάτικο άρθρο στην Εφημερίδα των Συντακτών για την Athens Comics Library και φυσικά εννοούσα ότι είναι αποκλειστικά βιβλιοθήκη (έχει μόνο βιβλία, τα δανείζει κ.λπ.) Αν κάποιοι θεώρησαν εαυτούς θιγμένους δηλώνω προς πάσα κατεύθυνση ότι δεν υποτιμώ το έργο της ΛΕΦΙΚ και τη βιβλιοθήκη της. Αλλά, διάολε, λέσχη είναι! Εννοείται ότι θα έχει και βιβλιοθήκη και καρέκλες και ψυγείο και όλα τα συμπαρομαρτούντα. Δεν καταλαβαινόμαστε; Στη Λέσχη έχω έρθει δεκάδες φορές, έχω ακούσει ομιλίες, έχω πάρει μέρος σε αυτές, έχω αγοράσει βιβλία, έχω διασκεδάσει. Δεν είναι κατανοητό τι εννοούσα με το άρθρο μου; Ότι αυτό που μόλις άνοιξε είναι το μόνο πράμα στον τόπο που είναι μόνο βιβλιοθήκη! Κάποιος έγραψε στο Fb ότι κάνω δημοσιογραφία του καναπέ... Έλεος. Και επειδή και πάλι κάποιοι θα παραμένουν δυσαρεστημένοι, στο ερχόμενο φύλλο θα βάλω επανόρθωση, γράφοντας ότι φυσικά υπάρχει και η βιβλιοθήκη της ΛΕΦΙΚ. Δεν το κρίνω απαραίτητο αλλά θα το κάνω για να μη νομίζει και κανείς ότι τα πιάνω από την Athens Comics Library ή ότι με λάδωσαν για να υποβαθμίσω τη ΛΕΦΙΚ. 

 

Υ.Γ.1. Αν γράψω για τη ΛΕΦΙΚ τη φράση "Η πρώτη και μοναδική λέσχη αποκλειστικά αφιερωμένη στα κόμικς", θα έχουν δίκιο να με βρίζουν τα παιδιά της Athens Comics Library? Μάλλον όχι...

Υ.Γ.2. Επιπλέον, οι βιβλιοθήκες έχουν βιβλιοθηκονόμο, καρτέλες, λέξεις κλειδιά, σύνδεση με το εθνικό σύστημα, ψαχτήρια, καταλογογράφηση και άλλα πολλά. Κατάλαβα ότι η Athens Comics Library θα τα έχει όλα αυτά. Η βιβλιοθήκη της ΛΕΦΙΚ, αξιέπαινη καθ' όλα και φτιαγμένη με αγάπη και μεράκι από θαυμάσια παιδιά, τα έχει; Ξαναλέω: τη θαυμάζω και υποκλίνομαι σε όσους τη δημιούργησαν από το υστέρημα του χρόνου τους αλλά μιλάμε για διαφορετικά πράγματα.

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5038
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  78
  • Reputation:   564
  • Achievement Points:  78
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5890 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

η αυστηρά προσωπική μου άποψη είναι πως από τη στιγμή που εξακολουθείς και δεν καταλαβαίνεις το λάθος σου, δεν έχει και νόημα να επανορθώσεις... 

 

(βέβαια για τη λεφικ καλό είναι είναι να επανορθώσεις)

Αφού δεν το καταλαβαίνω, δεν είναι πιο εύκολο για χάρη της συζήτησης να μου το εξηγήσεις; (Και, όχι, δεν ειρωνεύομαι, καλοπροαίρετα ερωτώ)

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9673
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4635 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι οι λέξεις "Λέσχη" και "Βιβλιοθήκη" ο καθένας τις αντιλαμβάνεται διαφορετικά. Γι' αυτό καλύτερα να μην υπάρξει διευκρίνιση μέσω της εφημερίδας. Το μόνο που θα προκαλέσει είναι περισσότερες παρεξηγήσεις.

 

Λίγο πολύ στο ζήτημα έχουμε τοποθετηθεί όλοι, πλην της ίδιας της ΛΕΦΙΚ. Από τη στιγμή που ο πρόεδρος δεν έχει τοποθετηθεί επί του θέματος, θεωρώ παράτερη την όποια δημόσια έκφραση προσωπικών απόψεων μέσω ΜΜΕ σε θέματα που αφορούν τις προσπάθειες τρίτων. Είτε είναι της Λέσχης, είτε της Βιβλιοθήκης. Ίσως εκεί είναι και το λάθος σου. Αν είσαι δημοσιογράφος της εφημερίδας και κάλυψες το θέμα, τότε απλά έκανες τη δουλειά σου και ίσως χρησιμοποιήσες μια ατυχή παράλειψη (πράγμα που είναι και υποκειμενικό). Αν όμως είσαι απλά ένας πολίτης που έστειλε ένα άρθρο στην εφημερίδα, τότε όντως το πράγμα σηκώνει συζήτηση. (πολιτισμένα πάντα)

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82133
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6060 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Να αναφέρω ότι εγώ ήμουν αυτός που σχολίασε σε τοίχο facebook κάποιου γνωστού μου.

 

1ον Είμαι πολύ χαρούμενος που βλέπω μια ακόμη βιβλιοθήκη κόμικς στην Ελλάδα. Μόνο περισσότεροι αναγνώστες θα βγουν. Και θα βγούμε κερδισμένοι όλοι. Ο Τερζόπουλος σχολίασε ότι τα λιγότερα περίπτερα έκαναν τον κόσμο να μην ασχολείται με τις εκδόσεις του. Χρειαζόμαστε τα  πολλά περίπτερα. Ο εγγονός Ανεμοδούρας μας είπε ότι οι εκδότες του ΜΠΛΕΚ και ΑΓΟΡΙού όχι μόνο είχαν άριστες σχέσεις αλλά και ο ένας δάνειζε ιστορίες στον άλλον. Γι' αυτό και κόμικς όπως Καπταιν Μαρκ και Ιππότης της Ασφάλτου εκδίδονταν και από τους δυο. Καταλάβαιναν ότι είχαν ανάγκη ο ένας τον άλλον για να παρουσιάζεται ένα πλούσιο σταντ στα παιδιά και να έχουν λόγο τα παιδιά να έρχονται και να ξανάρχονται. Μέσα από την καρδιά μου ελπίζω να καταλάβει κάποιος τι θέλω να πω. Μου αρέσει να μιλάω με ιστορίες και μόλις σας είπα μία.

 

2ον Δεν αντέχω να ασχοληθώ περισσότερο με αυτό το θέμα. Με χαρά να διαβάσω το επόμενο κείμενό σου. Σε παρακαλώ μη χρησιμοποιείς μερικές λέξεις που συγχέουν κάποια συγκεκριμένα θέματα.

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5038
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  78
  • Reputation:   564
  • Achievement Points:  78
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5890 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι οι λέξεις "Λέσχη" και "Βιβλιοθήκη" ο καθένας τις αντιλαμβάνεται διαφορετικά. Γι' αυτό καλύτερα να μην υπάρξει διευκρίνιση μέσω της εφημερίδας. Το μόνο που θα προκαλέσει είναι περισσότερες παρεξηγήσεις.

 

Λίγο πολύ στο ζήτημα έχουμε τοποθετηθεί όλοι, πλην της ίδιας της ΛΕΦΙΚ. Από τη στιγμή που ο πρόεδρος δεν έχει τοποθετηθεί επί του θέματος, θεωρώ παράτερη την όποια δημόσια έκφραση προσωπικών απόψεων μέσω ΜΜΕ σε θέματα που αφορούν τις προσπάθειες τρίτων. Είτε είναι της Λέσχης, είτε της Βιβλιοθήκης. Ίσως εκεί είναι και το λάθος σου. Αν είσαι δημοσιογράφος της εφημερίδας και κάλυψες το θέμα, τότε απλά έκανες τη δουλειά σου και ίσως χρησιμοποιήσες μια ατυχή παράλειψη (πράγμα που είναι και υποκειμενικό). Αν όμως είσαι απλά ένας πολίτης που έστειλε ένα άρθρο στην εφημερίδα, τότε όντως το πράγμα σηκώνει συζήτηση. (πολιτισμένα πάντα)

"Ίσως εκεί να είναι το λάθος σου". ΠΟΥ; Πάλι δεν καταλαβαίνω... Γενικά, δεν πολυκατάλαβα την απάντησή σου. Συνεργάτης της εφημερίδας είμαι, επιμελούμαι και γράφω ολόκληρο το τετρασέλιδο ένθετο ΚΑΡΕ ΚΑΡΕ του Σαββάτου εδώ κι έναν χρόνο. Τι σημασία έχει αυτό;

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3774 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

αααα πραγματικά δεν νομίζω πως μπορώ να σου εξηγήσω αν έχεις λάθος ή όχι... καθώς το συγκεκριμένο αφορά τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβανόμαστε ορισμένα πράγματα (και αυτά δεν αλλάζουν)

 

νομίζω πως σαν εσύ, σαν δημοσιογράφος-συντάκτης, πρέπει να κάνεις αυτό που αντιλαμβάνεσαι και νομίζεις σωστό και όχι αυτό που θέλουν οι άλλοι.

 

σε κάθε περίπτωση: είτε συμφωνούμε, είτε διαφωνούμε, είτε κάνεις αυτό που θέλουν οι άλλοι, κρίνεσαι για την αξιοπιστία σου.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64362
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6433 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Να πει και η Λέσχη (μέσω εμού) την άποψή της για να μην υπάρχουν ερωτήματα.

 

Μίλησα με τον Γιάννη μέσω τηλεφώνου και τον ρώτησα τι εννοούσε (μου είπε ακριβώς αυτά που ανέφερε στο θέμα του) γιατί ΠΑΝΤΑ δεν βιάζομαι να βγάλω εύκολα συμπεράσματα και να αφορίζω ανθρώπους (ειδικά ανθρώπους με σημαντικό και πλούσιο ιστορικό).

 

Το ότι η Athens Comics Library είναι ένα θετικό βήμα το έχω ξαναπεί. Η ΛΕΦΙΚ επουδενί δεν είναι ανταγωνιστική με κανέναν που προωθεί τα κόμικς. Μην τα ξαναλέω πάλι.

 

Επί του θέματος που είναι ο χαρακτηρισμός του Γιάννη στο άρθρο. (να σημειώσω ότι παρακάλεσα να μην γίνει καμία διευκρινιστική δημοσίευση εκ μέρους του)

- Το "δανειστικό" δεν χαρακτηρίζει τις βιβλιοθήκες, άσχετα αν οι περισσότερες το κάνουν (όχι όλες όμως).

- Το "συνδρομητικό" που έχουν τα παιδιά, επίσης δεν χαρακτηρίζει τις βιβλιοθήκες,

- Ο τίτλος τους ιδρύματος/συλλόγου/εταιρείας/ιδιώτη ΕΠΙΣΗΣ δεν χαρακτηρίζει τις βιβλιοθήκες. Υπάρχουν πάρα πολλές σε ιδρύματα που δεν έχουν το προσωνύμιο "βιβλιοθήκη" ή Library....αναφέρονται στις λίστες βιβλιοθηκών χωρίς ο κεντρικός τίτλος να έχει την λέξη βιβλιοθήκη.

- Αναφέρεις : "οι βιβλιοθήκες έχουν βιβλιοθηκονόμο, καρτέλες, λέξεις κλειδιά, σύνδεση με το εθνικό σύστημα, ψαχτήρια, καταλογογράφηση και άλλα πολλά. Κατάλαβα ότι η Athens Comics Library θα τα έχει όλα αυτά."

ΔΕΝ έχουν όλες οι βιβλιοθήκες βιβλιοθηκονόμο (εμείς πάντως συμβουλευτήκαμε δύο που είναι μέλη μας), καρτέλες, λέξεις κλειδιά, σύνδεση με το εθνικό σύστημα........ έχουμε καταλογογράφηση, έχουμε ψαχτήρια....... και βασικό είναι ότι..... τα έχουμε ήδη (δεν θα τα έχουμε στο μέλλον).

Προφανώς μπερδεύεις τις δημόσιες βιβλιοθήκες (που έχουν γίνει με κρατικά κονδύλια) με τις ιδιωτικές βιβλιοθήκες (που πιστεύω είμαστε και οι δύο).

 

Μου ανέφερες ότι εκεί δεν κάνουν παρουσιάσεις, εκδηλώσεις, συζητήσεις ενώ εμείς κάνουμε...... απ' ότι ξέρω ήδη ξεκίνησαν να προγραμματίζουν όλα αυτά (άλλωστε ποιός απαγορεύει σε μια ιδιωτική βιβλιοθήκη να κάνει εκδηλώσεις; )

 

Αυτό που πιστεύω εγώ ότι κρίνει μια βιβλιοθήκη είναι το αυτονόητο : να είναι ανοιχτή στο κοινό και σε κάθε ενδιαφερόμενο (αν και υπάρχουν μερικές που είναι καθαρά ιδιωτικές και απρόσιτες)

 

Σαν συμπέρασμα πιστεύω ότι η ΛΕΦΙΚ είναι ο πρώτος οργανισμός/ΜΚΕ που διέθεσε στο κοινό μια αμιγώς βιβλιοθήκη κόμικς με υλικό που δεν υπάρχει πουθενά αλλού μαζεμένο.

 

Φυσικά, δεν υπάρχει καμιά παρεξήγηση ούτε υπόνοια για την δουλειά σου, την οποία θεωρώ εξαιρετική. Απλά θεωρώ ότι έχουμε διαφορετική άποψη για ένα ήσσονος σημασίας θέμα που σε τελική ανάλυση, έχει σημασία μόνο για αυτούς που τυχόν θα γράψουν την ιστορία των κόμικς στην Ελλάδα.....(και θα ασχοληθούν με τέτοιες λεπτομέρειες)

 

:cheers3:

  • Like 38
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5038
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  78
  • Reputation:   564
  • Achievement Points:  78
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5890 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Δε συνηθίζω να ποστάρω δικά μου άρθρα αλλά επειδή αποτελεί εξήγηση/διευκρίνιση γύρω από το θέμα της βιβλιοθήκης αναγκάζομαι να το κάνω. Δημοσιεύτηκε στην Εφημερίδα των Συντακτών στο ένθετο ΚΑΡΕ ΚΑΡΕ για τα κόμικς, το Σάββατο 28-2-2015 και τη Δευτέρα θα βρίσκεται και στο site της εφημερίδας. Ελπίζω να αποσαφηνίζει τη θέση μου...

 

 

 

Περί Βιβλιοθηκών

 

Στο προηγούμενο τεύχος παρουσιάσαμε την Athens Comics Library με την φράση «η πρώτη και μοναδική βιβλιοθήκη αποκλειστικά αφιερωμένη στα κόμικς». Αναφερόμασταν στο ότι η συγκεκριμένη βιβλιοθήκη θα λειτουργεί αποκλειστικά ως βιβλιοθήκη με την παραδοσιακή έννοια της λέξης (δανεισμός, βιβλιοθηκονόμοι, σύνδεση με το εθνικό δίκτυο κ.λπ.). Σε καμιά περίπτωση δεν επιθυμούσαμε να υποβαθμίσουμε ή να αποσιωπήσουμε το σπουδαίο έργο της Λέσχης Φίλων Κόμικς που διαθέτει μια σπουδαία και διαρκώς διευρυνόμενη βιβλιοθήκη. Το έργο των παιδιών της ΛΕΦΙΚ αναφορικά με τη διάδοση των κόμικς στην Ελλάδα είναι αναμφίβολα σημαντικό και η βιβλιοθήκη τους ενημερωμένη και φιλόξενη. Σε μελλοντικό τεύχος, άλλωστε, σκοπεύουμε να παρουσιάσουμε τις δραστηριότητες της ΛΕΦΙΚ αναλυτικά. Ως τότε, μια επίσκεψη στην Λέσχη (Αγίας Ειρήνης 5 - Μοναστηράκι) για κόμικς με καφέ και καλή παρέα είναι ένα από τα αντίδοτα στην κατήφεια και την καταχνιά των καιρών.

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.