Μετάβαση στο περιεχόμενο

Spider-Man: Homecoming [Spider-Man: Η επιστροφή στον τόπο του] (2017)


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31208
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  99
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  99
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Κάποιος είπε ότι έχει "από τα καλύτερα post credit sequences που έχω δει". Ισχύει;

 

Hehehehe... :D   :fiou: Ισχύει. Trust me.  :notalk:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δέχτηκε λεκτικές απειλές για την ζωή του, λέει ο Φλας Τόμσον της ταινίας.

 

http://www.cbr.com/spider-man-homecomings-death-threats/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5973
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

η πιο διασκεδαστική υπερηρωική ταινία που έχω δει. εντάξει δεν είμαι και εντελώς αντικειμενικός αλλά την ευχαριστήθηκα υπερβολικά. οι ερμηνείες μου άρεσαν και ο Tom Holland είναι στην κυριολεξία για εμένα  Ο spiderman. Ωραίος και ο Μάικλ Κίτον. Η σκηνή στο αμάξι που του φωτίζει το μισό πρόσωπο το κόκκινο φαναρι ήταν απλά respect. Οι μάχες είχαν ένα κάποιο θέμα κατα την άποψη μου γιατί μου φαινόντουσαν θολές. Κατά τα άλλα σούπερ ταινία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6421
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3899 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Tι ωραία ταινία... Πέρασαμε υπέροχα. Είναι ο σπάιντυ που αξίζουμε να δούμε. ο Πήτερ βγαλμένος από τις σελίδες του Ditko. Ανάλαφρος,εξυπνάκιας, αστείος, ατζαμής και αυτοσαρκαστικός αλλά παράλληλα και  ο ευαισθητος πιτσιρικάς με τα καθημερινά του προβλήματα που γνωρίζει σιγά σιγά μαζί μας τα όρια και τις δυνάμεις του. Μπράβο Τομ Χόλαντ και μπράβο στην παραγωγή. Πήραν τα καλύτερα στοιχεία των προηγούμενων ταινιών και τα ανέπτυξαν πανέξυπνα. Ο Κήτον ήταν το κερασάκι στην τουρτα, καθώς  έδωσε στην ταινία αλλά και στον χαρακτηρα του το πάραπάνω βάθος και την πολυπλοκότητα των κινήτρων του. Πωπω, είναι δυο τρεις εικονικές σκηνές βγαλμένες από κόμικ άλλων εποχών, που με έκαναν να ανατριχιάσω.... Μπράβο και πάλι μπράβο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5973
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

απλά το αφήνω εδώ. ο νοών νοείτω.

 

post-25899-0-38812600-1499668648_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Καλή ταινία, προσεγμένη αλλά πρώτη φορά ένιωσα τόοοοοσο μεγάλος βλέποντας ταινία της Marvel.

 

Η ταινία απευθυνόταν φανερά σε μικρότερες ηλικίες από όλες τις υπόλοιπες ταινίες του MCU, χοντρικά σε ηλικίες 8+.

 

Πέρασα καλά πάντως και ειδικά τους δίνω εύσημα για το γεγονός που δεν είδαμε για πολλοστή φορά τον Peter Parker να τσιμπιέται από αράχνη, να ανακαλύπτει τις δυνάμεις του κλπ κλπ.

 

Καλός κακός, με κάποιο λόγο για τον οποίο έγινε κακός και όχι για άλλη μια φορά κάποιος που είναι κακός γιατί απλά είναι παρανοϊκός.

 

Καλή προσπάθεια από την Sony, η καλύτερη ταινία για το Spider-Man μέχρι τώρα και ταιριαστός ο πρωταγωνιστής.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6421
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3899 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

απλά το αφήνω εδώ. ο νοών νοείτω.

 

Amazing-Spider-Man-33-cover.jpg

Ναι ρε φίλε! Ανατριχίλα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31208
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  99
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  99
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

απλά το αφήνω εδώ. ο νοών νοείτω.

 

attachicon.gifAmazing-Spider-Man-33-cover.jpg

 

Η ηθοποιία του Tom Holland, ειδικά σε αυτή τη σκηνή, ήταν άψογη! :clap2:  

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Την είδα χτες και δυστυχώς αν πω ότι ενθουσιάστηκα όσο εσείς, μάλλον θα έλεγα ψέματα. Ξέροντας το πώς απεικονίζεται ο Αραχνούλης σήμερα στα κόμικς και τις σειρές καρτούνς (κυρίως μέσα από σχόλια, άρθρα και κλεφτές ματιές), ο Χόλαντ σίγουρα έπαιξε άψογα τον ρόλο του και δεν έχω να του καταλογίσω το παραμικρό. Από την άλλη, όμως, εγώ γνώρισα τον Σπάιντερ-Μαν στα 90s μέσα από τα κόμικς της Μαμούθ, το Amazing Friends, την live-action σειρά που έβλεπα στο mega και φυσικά την σειράρα Spider-Man TAS. Έκτοτε ούτε που έχω αγγίξει κόμικς και έχω δει ελάχιστες από τις μεταγενέστερες σειρές. Και όχι γιατί δεν μου αρέσει ο Αραχνούλης, αλλά γιατί δεν μπόρεσε ποτέ καμιά να ξεπεράσει για μένα την απεικόνισή του στο TAS. Έχοντας μέσα στο μυαλό μου έναν Αραχνούλη μεγαλύτερο ηλικιακά και αρκούντως ωριμότερο, στο πρώτο μισό της ταινίας απλά βαρέθηκα (ίσως και περισσότερο από το να έβλεπα ξανά το origin story) και συνεχώς σκεφτόμουν "ένα τόσο έξυπνο παιδί και με τόσες δυνάμεις, πώς γίνεται και είναι τόσο-μα-τόσο χαζοβιόλης;;" Και ναι απαντούσα στον εαυτό μου ότι βλέπω ένα 15χρονο εν έτη 2017 και τον δικαιολογούσα, αλλά απλά δεν μου ήταν αρκετό. Ήταν μια ταινία για πιτσιρικάδες, άντε εφήβους, ένιωθα ότι είμαι πολύ μεγάλος για να νιώσω τον Πάρκερ και ένιωθα ότι βλέπω τον LEGO Spidey σε live-action. Ίσως σε μερικά χρόνια όταν ο Χόλαντ μεγαλώσει και ωριμάσει (και ο ίδιος και σαν χαρακτήρας), ίσως τότε και να εξελιχθεί σε κάποιον αγαπημένο. Μέχρι τότε, θα έχω πάντα τον Γκάρφιλντ. Στα πολύ θετικά της ταινίας, η μικρή εμφάνιση του Σταρκ τόσο όσο χρειαζόταν και η εξαιρετική ερμηνεία του Κίτον ως Όρνιο και η εμβάθυνση στον χαρακτήρα του. Πραγματικά από τις λίγες φορές που καταλαβαίνω το γιατί ένας κακός είναι κακός. Η συνέχεια μέσα σε spoiler...

 

 

Η αραχνοστολή γαμάτη, αλλά για τα δεδομένα μου το ξεφτίλισαν με τα γκατζετάκια. Μετά από κάποιο σημείο, νόμιζα ότι έβλεπα τον Μπάτμαν. Ο Έντι Φλας κwλόπαιδο μεν, όχι ο Φλας που εγώ ξέρω δε. Η Λιζ ωραία και δε με χάλασε όσο περίμενα λόγω χρώματος και μαλλιού, αλλά εκεί που μας πρόκευψε κόρη του Όρνιου ήμουν μεταξύ wtf και πόσο μλκς είναι. Η Εμ Τζέι ενδιαφέρουσα ως χαρακτήρας, φουλ αδιάφορη ως Εμ Τζέι. Ούτε Μαίρη-Τζέην λέγεται, ούτε εμφανισιακά της μοιάζει στο παραμικρό, ούτε και σαν χαρακτήρας. Και ειλικρινά ως θεατής και φαν, εισέπραξα ότι δεν ήθελαν να ξεκολλήσουν από την ενδόμυχη (και παράλογη κατ' εμένα) ανάγκη τους για πολίτικαλ κορέκτ και βρήκαν τη φόρμουλα "θα φτιάξουμε μια Λιζ και μια Εμ Τζέι, θα τους αλλάξουμε όνομα, χαρακτήρα και υπόβαθρο και θα πούμε ότι είναι εναλλακτικές εκδοχές τους ή με μια λέξη θα κάνουμε μια ξεπέτα και γ@μ@ τους φανς". Οι μόνοι που δεν με ξενέρωσαν ήταν ο Νεντ αφενός γιατί δεν δίνω δεκάρα για το αν θα γίνει Χόμπγκομπλιν ή όχι και αφετέρου γιατί ήταν ωραίος ο πιτσιρικάς στο παίξιμό του και φυσικά η Μέι. Για την δεύτερη μάλιστα ενθουσιάστηκα που ανακάλυψε την διπλή ζωή του Πίτερ. Εφόσον θέλουμε έναν Πάρκερ όπως ο Χόλαντ, η μονή λογική συνέχεια θα ήταν μια Μέι όπως η Τομέι. Τέλος οι σκηνές των credits, η πρώτη αδιάφορη ως σκηνή, αλλά αναμενόμενη ως αντίδραση του Όρνιου. Έσωσε τη ζωή της κόρης του, έσωσε τον ίδιο, το ελάχιστο του το χρωστούσε στον Σπάιντυ. Η δεύτερη με τον Κάπτεν Αμέρικα απλά ξεράθηκα στα γέλια και σκέφτηκα "πόσο μλκς είναι?!"...αλλά με την καλή έννοια αυτή τη φορά. :lol: 

 

Επεξεργασία από BATNICK
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31208
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  99
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  99
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

 εγώ γνώρισα τον Σπάιντερ-Μαν στα 90s μέσα από τα κόμικς της Μαμούθ, το Amazing Friends, την live-action σειρά που έβλεπα στο mega και φυσικά την σειράρα Spider-Man TAS. Έκτοτε ούτε που έχω αγγίξει κόμικς και έχω δει ελάχιστες από τις μεταγενέστερες σειρές. Και όχι γιατί δεν μου αρέσει ο Αραχνούλης, αλλά γιατί δεν μπόρεσε ποτέ καμιά να ξεπεράσει για μένα την απεικόνισή του στο TAS. Έχοντας μέσα στο μυαλό μου έναν Αραχνούλη μεγαλύτερο ηλικιακά 

 

Δε νομίζω ότι παίζει ρόλο η ηλικία και η εκδοχή, προκειμένου να αγαπήσει κανείς τον Spider-Man (τουλάχιστον έτσι πιστεύω). 

 

 

Τα πρώτα τεύχη του Spidey που έπεσαν στα χέρια μου όταν ήμουν πολύ μικρός (τέλη νηπιαγωγίου-αρχές Δημοτικού... ναι ήξερα να διαβάζω από τότε) ήταν αυτά της Modern Times, με σχέδιο του John Romita Jr, όπου είχαν μια πολύ ώριμη και "μεγαλίστικη" απεικόνηση του Peter. Ήταν παντρεμένος, δούλευε στην εφημερίδα, πάσχιζε να πληρώσει τους λογαριασμούς, επέστρεψε μαζί με τη γυναίκα του στο πανεπιστήμιο για να τελειώσουν τις σπουδές τους και παράλληλα πολεμούσε και το έγλημα ως Spider-Man (και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, υπέφερε και από πονοκεφάλους από τη δαγκωματιά που του είχε "σκασει" ο Morbius ο βρυκόλακας μερικά τεύχη πριν και "κατέβαζε" τα παυσίπονα το ένα μετά το άλλο. Γενικά, ήταν μια πολύ "μουντή" περίοδος στη ζωή του Spidey, ίσως όχι η καλύτερη για να κάνεις κάποιον introduce στο χαρακτηρα, ειδικά ένα μικρό παιδί. Παρ'όλα αυτά, τον λάτρεψα! Δεν ξέρω γιατί, ίσως γιατί μου φαινόταν τόσο ενδιαφέρον και ασυνήθιστο ένας υπερ-ήρωας να αντιμετωπίζει τόσο ρεαλιστικά προβλήματα της καθημερινότητας... ίσως γιατί μου θύμιζε τους γονείς μου και το πως πάλευαν αυτοί να τα βγάλουν πέρα. Το θέμα είναι ότι απ'τη στιγμή που τον γνώρισα, ήξερα ότι ο Spidey θα είναι ο αγαπημένος μου χαρακτήρας. Από τότε, απέκτησα αρκετά τεύχη του Spidey, όλα σκόρπια, από διαφορετικές χρονικές περιόδους και εκδόσεις. Είχα αυτά από τις εκδόσεις Καμπανα, μερικά από της Modern Times, της Μαμουθ Κομιξ, μερικούς τόμους με ανατυπώσεις από τις πρώτες ιστορίες του Spider-Man από το 60', έβλεπα και το TAS, και πιο μετά το Spectacular Spider-Man (που είναι αντικειμενικά η καλύτερη animated Spider-Man σειρά) κτλπ. Μου άρεσαν όλα! Ε, πιο ύστερα, όταν ήμουν 14-15, άρχισα να διαβάζω και το Ultimate Spider-Man, που ήταν μια εκμοντερνισμένη (και πιο καλογραμμένη κατά τη γνώμη μου) εκδοχή του Spidey... και εκεί ήταν η πρώτη φορά που άρχισα και να ταυτίζομαι με το χαρακτήρα. 

 

Αυτό που θέλω να πω με όλο αυτό το κατεβατό, είναι ότι ο Spider-Man έχει περάσει πολλές "φάσεις" όλα αυτά τα χρόνια, αλλά η κάθε μια έχει τη χάρη της. Σαφώς και κάποιες θα μας αρέσουν περισσότερο, κάποιες λιγότερο, αλλά νομίζω ότι δεν πρέπει να αφήνουμε τη νοσταλγία να μας "κλείνει τα μάτια" και να κρίνουμε μια ταινία με βάση μόνο τα δικά μας δεδομένα και μόνο το source material με το οποίο εμείς μεγαλώσαμε.

πχ, στα κόμιξ που μπορεί να διάβασες εσύ και στο the Animated Series, ο Spidey μπορεί να μη χρησιμοποιούσε τόσα gadget, άλλα σε παλιότερα τεύχη έχει χρησιμοποιήσει ένα σωρό. Το utility belt, τα spider-tracers, το spider-signal, τα web-wings, εκτοξευτές, διάφορα είδη ιστού με διαφορετικές λειτουργίες και για διαφορετικές περιστάσεις όπως τα taser webs, έχουν όλα εμφανιστεί συχνά στα original κομιξ. Για να μην αναφέρω τη στολή που έχει στα σύγχρονα κόμιξ, που είναι πιο εξελιγμενη και από αυτή της ταινίας (και γενικά όλη την κατάσταση με το Parker Industries). 

 

Και θα μου πεις βέβαια "κάτσε ρε φίλε, εσύ μας το παίζεις φανατικός οπαδός του Spidey, άλλα πως δε σε ενοχλούν οι αλλαγές στους δευτερεύοντες χαρακτήρες και λες ότι το Homecoming είναι η καλύτερη ταινία Spider-Man μέχρι τώρα, ενώ οι προηγούμενες ταινίες ήταν πιο πιστές?"

 

Σαφώς και με ενοχλούν. Αλλά βάζω κάποια πράγματα με σειρά προτεραιότητας. Με ενοχλούν αλλαγές που γίνονται μόνο και μόνο για το diversity, με ενοχλούν οι αλλαγές που γίνονται χωρίς λόγο, όπως η Betty Brant Gwen Stacy, αντί να φτιάχνουν καινούριους χαρακτήρες. (όπως θα έπρεπε να είναι η Michelle αντί να μας "κοτσάρουν" στο τέλος το

MJ

Θέλω να βλέπω κάτι γνώριμο στην οθόνη, κάτι που έχω δει προηγουμένως στα κόμιξ (616 ή Ultimate) ή στα animated series (Η Liz παρεμπιπτόντως, είναι ίδια η Liz από το Spectacular). Αλλά αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως, είναι να γίνεται σωστά ο χαρακτήρας του Peter Parker/Spider-Man. Και αυτό, μόνο το Homecoming το έχει πετύχει. Δεν είναι ότι είμαι "MCU fanboy" (που είμαι)... αλλά από μικρός που έβλεπα τις ταινίες του Raimi, δεν ήμουν 100% ευχαριστημένος με το πως απεικόνιζαν το χαρακτήρα του Peter Parker/Spider-Man. Και ενώ στις ταινίες με τον Garfield ήμουν σχετικά ευχαριστημένος με τον Spider-man, ο Peter Parker του δε θα μπορούσε να είναι χειρότερος. Και οι δευτερεύοντες χαρακτήρες και πάλι δεν ήταν τελείως πιστοί ακόμα και στις προηγούμενες τριλογίες. (ειδικά ο χαρακτήρας της MJ στην τριλογία του Raimi ήταν απαίσιος)

 

Εντάξει, γνώμες είναι αυτές και προσωπικές προτιμήσεις... Απλά πιστεύω ότι κάποιοι είναι πολύ κολλημένοι σε ένα-δυο πράγματα, (οι περισσότεροι με τις ταινίες του Raimi και το TAS) κυρίως λόγω νοσταλγίας, και ό,τι και να γίνει, δεν πρόκειται να δουν καινούριες εκδοχές (ή εκδοχές που οι ίδιοι προσωπικά δεν έχουν γνωρίσει) με καλό μάτι. 

Επεξεργασία από Alex7795
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

...δεν πρέπει να αφήνουμε τη νοσταλγία να μας "κλείνει τα μάτια" και να κρίνουμε μια ταινία με βάση μόνο τα δικά μας δεδομένα και μόνο το source material με το οποίο εμείς μεγαλώσαμε...

 

Αν ίσχυε αυτό που λες, θα την χαρακτήριζα ως τη χειρότερη ενσάρκωση του Αραχνούλη. Και πίστεψέ με σε σημεία-σημεία βαρέθηκα τόσο, που άνετα μπορούσα να το κάνω. Αλλά θα ήταν ψέμα και θα ήμουν υποκειμενικός. Στο Civil War μου άρεσε. Δεν είναι ο ίδιος Πάρκερ; Ασφαλώς και είναι. Απλά ήταν γκεστ και δεν αναπτύχθηκε τόσο, ώστε να έχω γενική εικόνα. Και πάλι είπα ότι ο Χόλαντ ήταν εξαιρετικός ως Πάρκερ και ως Σπάιντυ, αλλά όχι ο Πάρκερ/Σπάιντυ που εγώ προσωπικά θέλω να βλέπω. Αν και πήγα υποψιασμένος, αποδείχθηκε πολύ παιδικότερος απ' ότι περίμενα εξ ου και η κριτική μου φαίνεται σκληρότερη. Οι πιο σκληροπυρηνικοί κομιξόφιλοι Σπάιντερ-φανς θα τον λατρέψουν. Οι πιτσιρικάδες εκεί γύρω στα 15-25 θα ταυτιστούν άνετα μαζί του. Αλλά εγώ δεν είμαι τίποτα από τα δύο, και απλά δεν λειτούργησε η όλη φάση. Για την ώρα θα αρκεστώ να τον βλέπω στις ταινίες των Avengers, γιατί για σόλο δεν με ξανακόβω να το επιχειρώ, όχι κινηματογραφικά τουλάχιστον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10438
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  148
  • Reputation:   857
  • Achievement Points:  148
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5389 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Άντε πάλι με το political correctness και το diversity και την μασωνία.

Πραγματικά, γιατί ακριβώς σας αφορά; Σας επηρεάζει κάπως; Εσάς ή το τελικό αποτέλεσμα;

Να στείλετε μια ομαδική επιστολή ρε παιδιά στην Marvel και στην DC, να τους κρατήσουν όλους και όλες λευκούς, όπως όταν δημιουργήθηκαν τις δεκαετίες 40-50-60'.

Από λευκούς προς λευκούς, οπότε όλα ωραία και καλά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Ναι με ενοχλεί και δεν ντρέπομαι να το πω, ούτε και δέχομαι να θεωρούμαι ρατσιστής γι' αυτό ή να αφήνεται να εννοηθεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

(...) Οι μόνοι που δεν με ξενέρωσαν ήταν ο Νεντ (...) και φυσικά η Μέι. Για την δεύτερη μάλιστα ενθουσιάστηκα που

ανακάλυψε την διπλή ζωή του Πίτερ. (...) 

 

 

Καλά, μετρίασε τον ενθουσιασμό σου, γιατί αν σκεφτείς πόσες φορές στα κόμιξ η θεία Μέι 

έχει δει τον Πήτερ με τη στολή του Σπάιντερμαν και πόσες δικαιολογίες έχει πει ο Πήτερ για να ξεγλυστρήσει ("πάω σε αποκριάτικο πάρτυ" κλπ), θα δεις ότι δεν έγινε και τίποτα που χάριν εντυπωσιασμού έκλεισε έτσι η ταινία

 

 

:cheers5:

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31208
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  99
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  99
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Καλά, μετρίασε τον ενθουσιασμό σου, γιατί αν σκεφτείς πόσες φορές στα κόμιξ η θεία Μέι 

έχει δει τον Πήτερ με τη στολή του Σπάιντερμαν και πόσες δικαιολογίες έχει πει ο Πήτερ για να ξεγλυστρήσει ("πάω σε αποκριάτικο πάρτυ" κλπ), θα δεις ότι δεν έγινε και τίποτα που χάριν εντυπωσιασμού έκλεισε έτσι η ταινία

 

 

:cheers5:

Μπα, δε νομίζω ότι θα γίνει έτσι. Στα Ultimate comics (αλλά και στα 616)

η θεία του έχει μάθει τη μυστική του ταυτότητα. Ειδικά στα Ultimate, είναι πολύ ωραίες οι συζητήσεις τους σχετικά με το θέμα. Μπορούμε να έχουμε πολύ ωραίες συναισθηματικές στιγμές στην επόμενη ταινία καθώς ο Peter της εξηγεί γιατί κάνει ότι κάνει. Ίσως ακόμα να αναφερθεί και ο θείος Μπεν. Επίσης, στην εκδοχή του MCU η θεία May είναι πιο νέα. Δεν είναι το ίδιο εύκολο να ξεγελάσεις μία γριούλα και το ίδιο να ξεγελάσεις μια σχετικά νέα και έξυπνη γυναίκα. Ό,τι δικαιολογία και αν της ξεφουρνήσει ο Peter, θα βάλει τα πράγματα κάτω, θα σκεφτεί λογικά και θα καταλάβει την αλήθεια, όπως πολύ ωραία έκανε και ο Vulture σε αυτή την καταπληκτική σκηνή. Ξέρει ότι ο Peter το σκάει από το σπίτι το βράδυ, ξέρει ότι κάνει κοπάνες, το ατύχημα που έγινε στην DC και εμφανίστηκε εκεί ο Spider-Man ενώ έτυχε να είναι και ο Peter εκεί, η ληστεία στην τράπεζα και το ατύχημα στο ψιλικατζίδικο του Queens λίγα τετράγωνα μακριά από το σπίτι τους, η ανάμειξη του Tony Stark, το μαυρισμένο μάτι που είχε ο Peter στο τέλος του Civil War, και τέλος ο Peter να φοράει τη στολή του Spider-Man στο δωμάτιό του. Δεν υπάρχει περίπτωση να τον πιστέψει, ό,τι δικαιολογία και αν ακούσει. Ελπίζω μόνο να το "εξερευνήσουν" αυτό στην επόμενη ταινία, να μας τους δείξουν να συζητάνε μεταξύ τους για αυτό το θέμα αντί να κάνουν "skip" αυτό το μέρος και μας δείξουν ότι τώρα απλά η θεία του ξέρει ότι είναι ο Spider-Man.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Θα περιμένω να δω τι θα αποφασίσουν να κάνουν...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

για την ταινία δεν θα πω τίποτα αλλά θα σας γράψω τι συνέβη  δίπλα μου στον κινηματογραφο και ακόμη γελάω.. :lol:

 

 

 

 

η σκηνή στο παρτυ με τον φλας να κάνει τον ντιτζει και να φωνάζει: "όταν θα λέω πέος, θα λέτε παρκερ, πέος παρκερ, πέος παρκερ κτλ" η ότι έλεγε 

τέλος πάντων...

 

και κοριτσάκι δίπλα μου πρώτες τάξεις του δημοτικού ηλικιακά, γυρίζει και κάνει στη μάνα της.. "μαμά, τι είναι το πέος;;" 

 

και η μανα ακόμη γελάει και αυτή.. δεν νομίζω να περίμενε να ακούσει τέτοια ερώτηση απο την κόρη της σε ταινία του σπαιντερμαν  :P

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31208
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  99
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  99
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

για την ταινία δεν θα πω τίποτα αλλά θα σας γράψω τι συνέβη  δίπλα μου στον κινηματογραφο και ακόμη γελάω.. :lol:

 

 

 

 

η σκηνή στο παρτυ με τον φλας να κάνει τον ντιτζει και να φωνάζει: "όταν θα λέω πέος, θα λέτε παρκερ, πέος παρκερ, πέος παρκερ κτλ" η ότι έλεγε 

τέλος πάντων...

 

και κοριτσάκι δίπλα μου πρώτες τάξεις του δημοτικού ηλικιακά, γυρίζει και κάνει στη μάνα της.. "μαμά, τι είναι το πέος;;" 

 

και η μανα ακόμη γελάει και αυτή.. δεν νομίζω να περίμενε να ακούσει τέτοια ερώτηση απο την κόρη της σε ταινία του σπαιντερμαν  :P

 

 

 

:lmao:  Το ίδιο ακριβώς έγινε στην αίθουσα που ήμουν εγώ στη σκηνή που πιάνει στα πράσα τον Ned στους υπολογιστές και της λέει ότι

έβλεπε πορνό

 

Ήτανε μπροστά μια οικογένεια, μια μαμά με 4 παιδάκια, το ένα μεγαλύτερο από το άλλο. Σε αυτή τη σκηνή, βλέπω το μικρότερο να γυρίζει και να ρωτάει τη μαμά του, και τα υπόλοιπα παιδάκια να γελάνε, να κοιτάζουν το ένα το άλλο και να έχουν αυτή την πονηρή έκφραση στα πρόσωπά τους...   :lol:  :fiou:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Μπα, δε νομίζω ότι θα γίνει έτσι. Στα Ultimate comics (αλλά και στα 616)

η θεία του έχει μάθει τη μυστική του ταυτότητα. Ειδικά στα Ultimate, είναι πολύ ωραίες οι συζητήσεις τους σχετικά με το θέμα. Μπορούμε να έχουμε πολύ ωραίες συναισθηματικές στιγμές στην επόμενη ταινία καθώς ο Peter της εξηγεί γιατί κάνει ότι κάνει. Ίσως ακόμα να αναφερθεί και ο θείος Μπεν. Επίσης, στην εκδοχή του MCU η θεία May είναι πιο νέα. Δεν είναι το ίδιο εύκολο να ξεγελάσεις μία γριούλα και το ίδιο να ξεγελάσεις μια σχετικά νέα και έξυπνη γυναίκα. Ό,τι δικαιολογία και αν της ξεφουρνήσει ο Peter, θα βάλει τα πράγματα κάτω, θα σκεφτεί λογικά και θα καταλάβει την αλήθεια, όπως πολύ ωραία έκανε και ο Vulture σε αυτή την καταπληκτική σκηνή. Ξέρει ότι ο Peter το σκάει από το σπίτι το βράδυ, ξέρει ότι κάνει κοπάνες, το ατύχημα που έγινε στην DC και εμφανίστηκε εκεί ο Spider-Man ενώ έτυχε να είναι και ο Peter εκεί, η ληστεία στην τράπεζα και το ατύχημα στο ψιλικατζίδικο του Queens λίγα τετράγωνα μακριά από το σπίτι τους, η ανάμειξη του Tony Stark, το μαυρισμένο μάτι που είχε ο Peter στο τέλος του Civil War, και τέλος ο Peter να φοράει τη στολή του Spider-Man στο δωμάτιό του. Δεν υπάρχει περίπτωση να τον πιστέψει, ό,τι δικαιολογία και αν ακούσει. Ελπίζω μόνο να το "εξερευνήσουν" αυτό στην επόμενη ταινία, να μας τους δείξουν να συζητάνε μεταξύ τους για αυτό το θέμα αντί να κάνουν "skip" αυτό το μέρος και μας δείξουν ότι τώρα απλά η θεία του ξέρει ότι είναι ο Spider-Man.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα και πραγματικά ελπίζω στην επόμενη να εξερευνήσουν το θέμα.  :pray:

 

Υ.Γ. Ήμουν σίγουρος ότι θα υπάρχουν ανάλογα σκηνικά με τα πιτσιρίκια στην αίθουσα  :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3040 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Δεν θελω να γραψω τιποτα, οτι και να γραψω θα την αδικησει.

Δεν ειναι τελεια αλλα πλησιαζει τοσο πολυ, με υποκειμενικα κριτηρια παντα.  :cheers3:  :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4610 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Πλάκα είχε, αλλά δεν ένιωσα ότι είδα ταινία Spider-Man.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5973
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Προσωπικά θεωρώ πως είναι ότι πιο κοντινό σε spiderman μας έχουν παρουσιάσει μέχρι στιγμής. Σχεδόν τέλεια απεικόνιση του 15χρονου χαρακτήρα και χωρίς τα χιλιοειπωμένα origin πια που έχουμε δει στις 2 προηγούμενες ενσαρκώσεις του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Υπάρχει ένα θέμα ότι δεν έδειξε καθόλου την αραχνο-αίσθηση του σπάιντερμαν στην ταινία. Κάποιοι είπαν ότι το ρόλο της αραχνο-αίσθησης έπαιξε η στολή του σπάιντερμαν που του μιλούσε λες και ήταν ο Iron Man Jr. 

 

Βγήκαν μετά οι συντελεστές της ταινίας και είπαν κάποιες δικαιολογίες του τύπου "μπορεί να αναπτύξει την αραχνο-αίσθηση αργότερα" κλπ

 

Για μένα αυτή η αντικατάσταση της αρχανο-αίσθησης από την hi-tech στολή ήταν το μόνο σημείο που δεν μου άρεσε. :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6421
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3899 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εγω πιστεύω πως η χρησιμοποιήση της Καρεν, εξυπηρέτησε στην ταινία την απόδοση των συχνών και συνεχών μονολόγων που κάνει ο Πήτερ στα κόμικς  . Θα φαινόταν άγαρμπο να μιλάει μόνος του και γι'αυτό πιστεύω ήταν μια πανέξυπνη επιλογή. Και εμένα με ξένισε που δεν υπήρε αραχνοαίσθηση, αλλά θέλω να πιστεύω πως στις επόμενες ταινίες θα κάνει την εμφανιση της κι αυτή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31208
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  99
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  99
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Υπάρχει ένα θέμα ότι δεν έδειξε καθόλου την αραχνο-αίσθηση του σπάιντερμαν στην ταινία. 

Οι δημιουργοί επέλεξαν να μη δώσουν έμφαση στην αραχνοαίσθηση, γιατί της είχαν δώσει πολύ έμφαση οι προηγούμενες ταινίες (και ως γνωστόν, η αραχνοαίσθηση είναι μια πολύ "ασυνεπής" δύναμη, και στις ταινίες και στα κόμιξ. Πότε λειτουργεί-πότε όχι, ανάλογα με το πως βολεύει την ιστορία, με το κοινό να αναρωτιέται κάθε φορά το κατά πόσο λειτούργησε σε μια συγκεκριμένη στιγμή και το γιατί).

Πάντως ο Peter έχει την αραχνοαίσθησή του στο MCU, την έδειξαν αρκετά στο Civil War. Στη σκηνή όπου ο Ant-Man έχει κρυφτεί στην ασπίδα του Captain America, ο Spidey διαισθάνεται ότι κάτι δεν πάει καλά και ξεκινάει να λέει: "Hey guys, something..." πριν ο Ant-Man ξαναγίνει μεγάλος, κλοτσώντας τον στη μούρη και του ξαναπάρει πίσω την ασπίδα.

Ακόμα, στη σκηνή όπου ο Stark τον κοροιδεύει για τα goggles της στολής του, του απαντά ότι τον βοηθάνε να συγκεντρωθεί επειδή οι αισθήσεις του έχουν αυξηθεί κατά πολύ και υπάρχει υπερβολικό "input".

Επίσης, στη σκηνή όπου παλεύει με τον Falcon και τον Winter Soldier, ο Winter Soldier του πετάει ένα αντικείμενο, χωρίς να κοιτάξει πίσω του, τα "μάτια" του ανοίγουν διάπλατα, λέει "oh, god" και το αποφεύγει. Τέλος, στο prelude comic της ταινίας που αγόρασα, έχει αυτή τη σκηνή, και αναφέρει κανονικά την αραχνοαίσθησή του. 

spidersense1.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  839
  • Reputation:   6490
  • Achievement Points:  852
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3619 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάλι καλά που δεν έγινε και ο spiderman μαύρος. Σαν διαφήμιση της Benetton είναι αυτή η αφίσα.   :P​ 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εχασες το νοημα πισω απο την αφισα :)  large_bxGl9YZrQscDGh69IxmTweY01X.jpg

 

Χιλιες φορες αυτη η αφισα απο τουτο δω  Spider-Man_Homecoming_poster.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Δεν ξερωτι με κραταει απο το να πω οτι ηταν η καλυτερη ταινια spiderman που εχει βγει. Δεν ξερω αν οι σκηνες του οριτζιν του Σπαιντι,οι σκηνες του κελιου και ο Jameson απο την πρωτη ταινια ή η νοσταλγια ειναι αυτο που κραταει στο μυαλο μου τοσο ψηλα την ταινια του 2004. Ο,τι και να ναι προχτες που ειδα την ταινια γελασα αβιαστα,πορωθηκα και γενικα περασα φοβερά. Τωρα οσον αφορα τις ταινιες του MCU δεν ενιωσα οτι απευθυνεται σε τοσο νεοτερο κοινο απο οτι οι υπολοιπες ταινιες.. 

 

επειδη εκει που πηγα να τη δω μας εκοψαν τα δευτερα credits υπηρχε και δευτερη after credits σκηνη; Αν ναι θα μπορουσε καποιο καλο παιδι να τη γραψει εδω σε ενα σποιλερ; :) :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31208
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  99
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  99
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Δεν ξερωτι με κραταει απο το να πω οτι ηταν η καλυτερη ταινια spiderman που εχει βγει. Δεν ξερω αν οι σκηνες του οριτζιν του Σπαιντι,οι σκηνες του κελιου και ο Jameson απο την πρωτη ταινια ή η νοσταλγια ειναι αυτο που κραταει στο μυαλο μου τοσο ψηλα την ταινια του 2004. Ο,τι και να ναι προχτες που ειδα την ταινια γελασα αβιαστα,πορωθηκα και γενικα περασα φοβερά. Τωρα οσον αφορα τις ταινιες του MCU δεν ενιωσα οτι απευθυνεται σε τοσο νεοτερο κοινο απο οτι οι υπολοιπες ταινιες.. 

 

επειδη εκει που πηγα να τη δω μας εκοψαν τα δευτερα credits υπηρχε και δευτερη after credits σκηνη; Αν ναι θα μπορουσε καποιο καλο παιδι να τη γραψει εδω σε ενα σποιλερ; :) :)

 

Όπως έχω ξαναπεί... το Homecoming δεν ήταν σε καμία περίπτωση η τέλεια ταινία, υπάρχουν πολλά περιθώρια για βελτίωση στα sequel, και πιστεύω ότι το Spider-Man 2 είναι όντως καλύτερο σαν "film". Αλλά όσον αφορά το χαρακτήρα του Spider-Man/Peter Parker είναι η καλύτερη ταινία Spider-Man μέχρι τώρα. 

Όσο για το δεύτερο end credits scene (που κακώς σας το έκοψαν) μπορείς να το δεις σε αυτό το link, το έχω ανεβάσει στο Google Drive. 

https://drive.google.com/file/d/0B9P3nvhtSOr_RTd4QlZYaFFLTjg/view?usp=sharing

Enjoy!  :lol:  :lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.