Μετάβαση στο περιεχόμενο

Comicdom Con Athens 2015 (24/4-26/4)


GeoTrou

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20697
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Στην τελευταία φωτογραφία αντικρύζετε δίπλα απο τους καμβάδες με τα έργα τέχνης, δυο δικά μας έργα τέχνης! :lol::best::dj:

  • Like 20
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 168
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3776 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

γμτ ακόμα και δίπλα στον killmath, χοντρός φαίνομαι!

 

 

Λοιπόν ήταν πολύ ωραία και σήμερα. Όλος ο κόσμος του φόρουμ πέρασε από όλα τα μέρη της Ελλάδας. Κανονική γιορτή δηλαδή. Τα events δεν ξέρω τι έλεγαν αλλά όλα τα υπόλοιπα ήταν στο γνωστό κλίμα με αρκετά περισσότερο κόσμο.

 

Σίγουρα το μέρος είναι πολύ μικρό για μια εκδήλωση στην οποία μαζεύεται τόσος κόσμος... Η ατμόσφαιρα ήταν αρκετά βαριά όπως είπαν. 

 

Στις αυτοεκδόσεις είχε αρκετό κόσμο (από όλες τις πλευρές), τώρα δεν ξέρω κατά πόσο τα παιδιά με τα αρτμπουκ στους διαδρόμους κατάφεραν να προωθήσουν τη δουλειά τους σε σχέση με όσους είχαν σχεδόν κανονικές και ακριβές εκδόσεις στην αίθουσα (A i yorgis, subgarden κτλ). Όσα είδα ήταν αρκετά καλές προσπάθειες. Νομίζω πως έχει γίνει συνήθεια το να βγαίνουν και συνέχειες... (κουπε2, λεσβιες2, ταλεςφρομδεστριπ2 κτλ.) τώρα το αποτέλεσμα θα δείξει... 

 

Από φανζινάκια πήρα: το GC Φανζιν 5 :P ,το φανζινάκι της ομάδας του Σαββάτου, τις λεσβίες και τα tales from the strip μιας και πέρυσι δεν τα πήρα. Τέλος, το πακετάκι με τα UGH, μια απόδραση από φλάνδρα και τις μικρές ζωές :)

 

Δεν πήρα αν και τα ήθελα: το γυρνώ σα νυχτερίδα (θα το πάρω όμως μόλις βρεθεί φθηνά), τον a i yorgis γιατί ήταν ακριβό και τα κουραφέλκηθρα light γιατί το ξέχασα. 

 

:beer5:

Επεξεργασία από totally_wired
  • Like 24
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104525
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Στην τελευταία φωτογραφία αντικρύζετε δίπλα απο τους καμβάδες με τα έργα τέχνης, δυο δικά μας έργα τέχνης!

 

 

Σαν γλυπτά (ευτυχώς όχι γυμνά) αρχαίων θεών από μουσείο βγαλμένα..... :D

 

:valtnino:

  • Like 21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29286
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1057
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4010 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Έγω πάλι ήμουν από τους αποφασισμένους για να παρακολουθήσω το cosplay και έπιασα θέση στην ουρά, ώρα 2:05.

Πόλυ κουραστική η διαδικασία, λίγη τροφή και νερό για αντοχή στην ανάγκη τουαλέτας και πολύ υπομονή και επιμονή

είναι απαραίτητες προυποθέσεις. Στο τέλος όμως κατάφερα να κερδίσω μία καλή θέση στην αίθουσα και να παρακολουθήσω

τον διαγωνισμό του cosplay. Υπέροχο το κλίμα και απλά μαγευτικό να συναντάς τόσους ανθρώπους να μοιράζονται το ίδιο χόμπι

μαζί σου. Σίγουρα σε ανταμείβει για την πολύωρη υπομονή.

 

Ευτύχως είχα πάει από τις 12:14 και είχα σχετικά αρκετό χρόνο να περιηγηθώ στον χώρο και να κάνω τις αγορές μου.

  • Like 21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22418
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  639
  • Reputation:   7528
  • Achievement Points:  639
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4612 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Δύο περασματάκια τα έκανα και εγώ.

 

  Το πρώτο και βιαστικό ήταν το Σάββατο το πρωί, όπου βρήκα καλά παιδιά της παρέας του φόρουμ να λιάζονται στις γύρω καφετέριες. Αυτό που μου έκανε εντύπωση  ήταν το πόσο στριμόκωλα ήταν μέσα στον χώρο με τα φανζινάκια και αδυνατώ να σκεφτώ τι θα έγινε εκεί τις ώρες αιχμής.

  Το δεύτερο και απολαυστικό πέρασμα το έκανα την Κυριακή το απόγευμα οικογενειακώς. Ήταν η πρώτη φορά για την μικρή μου κόρη, και εντυπωσιάστηκε. Ήθελε να πάει παντού, να τα δει όλα, μέχρι και να δηλώσει συμμετοχή σε ένα διαγωνισμό που άκουσε από τα μεγάφωνα για ένα ταξίδι στο Λονδίνο!

Αφού περιπλανηθήκαμε λίγο, πέτυχα αρκετούς δημιουργούς ευπρόσιτους να μιλήσουν για την δουλειά τους, είδα όμορφες εικόνες και από άλλες οικογένειες που έφεραν μικρά παιδιά, και γενικά την βόλτα την ευχαριστήθηκα.

   

Οι αγορές που έκανα ήταν πιο συγκρατημένες από άλλες χρονιές, αν και είχα σκοπό να πάρω ακόμα λιγότερα.Πήρα

- Την μεγάλη βδομάδα του Πρεζάκη, των αγαπητών Πέτρου-Βανέλλη

- Το μικρές ζωές του Θοδωρή

- Τον Αδάμαστο

- Τα κουραφέλκυθρα light

- Τα νεκρά όνειρα του Λαγού

 

Και μερικά πρώτα σχόλια και σκέψεις

- Υπήρχαν πολλά νέα φανζινάκια, τα περισσότερα προσεγμένες δουλειές, αλλά μου φάνηκε ότι είχαν περισσέψει πολλά αντίτυπα την Κυριακή το απόγευμα.

- Αν ήθελες κομικ μαζικής παραγωγής σε πολλές περιπτώσεις έπρεπε να πληρώσεις 30% παραπάνω από ότι θα έδινες σε ένα βιβλιοπωλείο.

- Το μανιφέστο του Κυριαζή μου άρεσε πιο πολύ απλωμένο στην προηγούμενη μεγαλύτερη σελίδα του

- Ο πυρετός της Ουμπικάρδης στην επανέκδοση του είχε χάλια εξώφυλλο.

 

:clean:

  • Like 24
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3657 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τρίτη μέρα, πιο χαλαρά. Στο workshop του Ζαφειριάδη με τον κύριο saveapenguin, περάσαμε ωραία (αν και θέλαμε κι άλλο). Βολτάραμε, τσίμπησα μερικά ακόμα φανζίν που ήθελα, πήρα σχέδια και υπογραφές. Μην με παρεξηγήσετε, αλλά ψιλομπούχτισα τόσα κόμικς και δεν έκατσα στο sketch event, όπως σκόπευα. :P

Γενικά το κλίμα υπέροχο, νέες γνωριμίες, συζητήσεις με συμπαθητικούς δημιουργούς και άλλα ωραία.

Επειδή θέλω να μοιραστώ μαζί σας τις πολλές αγορές μου (μα γιατί το λέτε ποζεριά; :P), θ ' ανοίξει κάποιο θέμα του τύπου "Τι πήρατε από το φετινό Comidcom";

 

Υ.Γ.: Ξέρω ότι δεν είναι εύκολο, αλλά εσείς εκεί στο Comicdom, προσπαθήστε να βρείτε μεγαλύτερο χώρο!  :please:

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9673
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4637 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ανάμεικτα συναισθήματα φέτος από το Comicdom. Σε τελικό συμπέρασμα ήταν μέτρια η διοργάνωση. Με όσους μίλησα είπαν το ίδιο. Δεν υπήρχε φέτος ο ενθουσιασμός των περασμένων ετών και οι εκδηλώσεις έχαναν σε δημιουργικότητα. Άδιαφορα τα περισσότερα που στήθηκαν με αποτέλεσμα να έκατσα λιγότερο απ' ότι άλλες χρονιές. Είδωμεν τα επόμενα χρόνια...

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5722 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ανάμεικτα συναισθήματα φέτος από το Comicdom. Σε τελικό συμπέρασμα ήταν μέτρια η διοργάνωση. Με όσους μίλησα είπαν το ίδιο. Δεν υπήρχε φέτος ο ενθουσιασμός των περασμένων ετών και οι εκδηλώσεις έχαναν σε δημιουργικότητα. Άδιαφορα τα περισσότερα που στήθηκαν με αποτέλεσμα να έκατσα λιγότερο απ' ότι άλλες χρονιές. Είδωμεν τα επόμενα χρόνια...

 

Xωρίς να έχω έρθει φέτος, από την αρχή που έβλεπα πως πήγαινε το πράγμα είχα ακριβώς την ίδια εντύπωση. Πως πλέον ο θεσμός έχει "κουραστεί" κατά κάποιον τρόπο. Δεν ξέρω εάν οφείλεται σε έλλειψη ενθουσιασμού εκ μέρους των συντελεστών, στο ότι έχουμε συνηθίσει ή στο ότι είναι δύσκολο πλέον να εκπλαγούμε, πάντως την ίδια αίσθηση αποκομισα κι εγώ. Αυτή η εντύπωση άρχισε να μου δημιουργείται μετά το τέταρτο μου στην σειρά comicdom.

 

Δεν θυμάμαι ποιό ήταν (έχω την εντύπωση αυτό του 2013) αλλά έβλεπα πως το φεστιβάλ σιγά σιγά τελμάτωνε. Σαν να έπιασε κορυφή την χρονιά που ήρθε ο Romita (2010) και μετά από κει και ύστερα ολίσθαινε σιγά σιγά. Δηλαδή ναι την είδαμε την Ελληνοαμερικάνικη ένωση, είδαμε το χώρο των fanzine, είδαμε το bazaar , είδαμε τα ντοκυμαντέρ, τους καλεσμένους, είδαμε και αυτούς τους 5-10-30 νοματαίους που θεωρούμε παρέα μας αλλά πόσο μπορούν να σε κρατήσουν ενθουσιασμένο και γεμάτο όρεξη αυτά τα πράγματα; 5 χρόνια; 7 Χρόνια; Κάπου στα 10 χρόνια, νιώθεις πως δεν είναι το ίδιο πια.

 

Δεν ξέρω τι κινήσεις πρέπει να γίνουν για να αναζωογονηθεί ο θεσμός -πέραν της απαραίτητης αλλαγής χώρου- αλλά έχω την εντύπωση πως παρόλη την άυξηση των επισκεπτών κάθε χρονιά, εμείς οι "βετεράνοι" της διοργάνωσης, νιώθουμε κάπως όπως ο falconara.

Επεξεργασία από zade
  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Σαν να έπιασε κορυφή την χρονιά που ήρθε ο Romita (2010) και μετά από κει και ύστερα ολίσθαινε σιγά σιγά. Δηλαδή ναι την είδαμε την Ελληνοαμερικάνικη ένωση, είδαμε το χώρο των fanzine, είδαμε το bazaar , είδαμε τα ντοκυμαντέρ, τους καλεσμένους, είδαμε και αυτούς τους 5-10-30 νοματαίους που θεωρούμε παρέα μας αλλά πόσο μπορούν να σε κρατήσουν ενθουσιασμένο και γεμάτο όρεξη αυτά τα πράγματα; 5 χρόνια; 7 Χρόνια; Κάπου στα 10 χρόνια, νιώθεις πως δεν είναι το ίδιο πια.

Εντάξει όντως δεν είχε κάποια υπέρλαμπρη ανανέωση τα τελευταία χρόνια αλλά δεν είναι και εύκολα πράγματα αυτά... Σχετικά με το χώρο όντως κάποια στιγμή χθες και σήμερα απόγευμα ήμουν σε κατάσταση ασφυξίας από τον πολύ κόσμο :P Το σημαντικό στην όλη κατάσταση είναι ότι αποκτά κάθε χρόνο όλο και περισσότερη επισκεψιμότητα και λάτρεις του είδους. Ήταν από τις λίγες χρονιές που είδα κόσμο στο δρόμο να με βλέπει με σακούλα της Ελληνοαμερικάνικης Ένωσης και να με ρωτάει για το event ημέρες κτλ.. 

 

Σιγά σιγά θα εξελιχθεί κι άλλο πιστεύω. Απλά υπομονή. Φέτος που το επισκέφθηκα πάντως περισσότερο από κάθε άλλη χρονιά πέρασα πολύ ωραία. Μην ξεχνάμε ότι πλέον αποτελεί σταθμός κάθε χρόνο αυτή η διοργάνωση, όλες οι εκδοτικές κάνουν το «μπαμ» στο Comicdom και βλέπουμε νέες κυκλοφορίες που είναι κάτι πολύ ευχάριστο. Πέρασα επίσης υπέροχα στο αποψινό Make Mine Blank Variants με τους 10 ταλαντούχους καλλιτέχνες να σκιτσάρουν σχέδια της Marvel (βέβαια ο Γιώργος Ξύδης στην παρουσίαση ήταν όλα τα λεφτά)...

 

Και του χρόνου λοιπόν με ακόμα καλύτερα events!!! :)

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4811 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

:lmao:  :lmao:  :lmao:  :lmao:

λακωνικος ο αλαν,πως το παθε;; :P χωρια οτι γραφει και greeklish ο ασεβαστος!

 

 

παει λοιπον και το κομικντομ του 2015..μαααλιστα..τι να πεις τωρα..αναμικτα συναισθηματα.. Αν με ρωτησεις αν περασα καλα,θα πω ναι,σε οσους με ρωτησαν μεχρι στιγμης αυτο ειπα τουλαχιστον :P

Αλλα κατι με χαλαει μεσα μου,κατι θα ηθελα καλυτερο.. Σιγουρα το ενα και μεγαλο μου προβλημα ειναι ο χωρος..Δαιδαλωδης με πολλα στενα περασματα..Χωρο για εκθεση κομικς χρειαζομαστε,οχι πεδιο μαχης για να μην μειονεκτουμε απεναντι σε εναν κατα πολυ μεγαλυτερο στρατο...

 

υπηρχαν ωρες που ο κοσμος γεμιζε κυριολεκτικα τον χωρο των καταστηματων..Αν βαλεις και τα κατα τοπους μπουλουκια που προσπαθουσαν να ψαξουν στα ραφια και στους παγκους ή περιμεναν να παρουν υπογραφες/σκιτσακια υπηρχαν σημεια π επρεπε να κανεις κουμάντο σε στυλ

"κανε ενα βημα πισω και παρτο λιγο αριστερα,ωπα θα βρει η τσαντα σου τον ρουμπουλια!οπως εισαι τωρα ολο δεξια να περασω και να σου κανω χωρο να μπεις και συ να δεις τη ραφιερα της τζεμα"..απλα ταλαιπωρια..που ορεξη για ξεφυλλισμα και χαζεμα μετα..

 

αλλο θεμα ηταν το φετινο προγραμμα, και ως προς τις συζητησεις αλλα και ως προς τους καλεσμενους..δεν ειμαι και κανας ειδικος στους αμερικανους δημιουργους αλλα κανενα μα κανεναν ονομα δε μου ηταν γνωστο,ουτε και οι δουλειες τους μου κινησαν το ενδιαφερον οποτε δεν εκατσα ουτε να ψαξω κατι δικο τους για να μου το υπογραψουν ..Δεν εχει και νοημα για μενα αυτο,θελω να χω υπογραφες στα αγαπημενα μου τευχη,οχι σε οσα ειναι απο αυτους που φερνουν στο comicdom :P 

 

Τωρα πιθανοτατα θα γινω λιγο αδικος αλλα και εκδοτικα μου φανηκε αδιαφορο το φετινο κομικντομ..Λεω ισως γιατι φετος ειναι και η τσεπη μου (και το περιεχομενο της) πολυ αδιαφορη..Νομιζω ομως οτι μικρο ποσοστο των (ελαττωμενων) φετινων εκδοσεων μου κινησαν το ενδιαφερον..[βεβαια παλι γεματος ανεβηκα(ολο αντιφασκω,πρεπει να το κοιταξω)]

 

"Καλα ρε φιλε,και πως περασες καλα;" ειμαι σιγουρος οτι σκεφτεστε απο μεσα σας τωρα..Εμ,αφου το κομικντομ για μενα δεν ειναι μονο τα παραπανω,ειναι ο γενικοτερος τζερτζελες!Να κατεβω κατεβω κατω,να βλεπω γνωστους δεξια και αριστερα,αλλους να καναν την βολτα τους και να ξεκουρααζονται,αλλοι να φτανουν μαζι μου,αλλους να τους περιμενουμε..κουβεντουλα δεξια και αριστερα,να κατσεις λιγο στον παγκο να βλεπεις τον κοσμο να ερχεται πανω κατω αεναως,ολα αυτα εχουν τη φαση τους!

 

Οχι ομως οτι δεν μπορουμε να περναμε και καλυτερα :) Πανω σε αυτο καπου διασπαρτα εχω πει τις αποψεις μου,ας μην τα ξαναλεω

 

ΥΓ:καλα ρε δε ντρεπεστε;;αντε εγω ημουν απο κινητο και δε μπορουσα να γραφω μακρυναρια..αλλα επιτρεπεται να μην εχει αναφερθει ακομα κανεις στο επιτομο της ΤΡΙΛΟΓΙΑΣ της μαυρης φουστανελας;;;;  :NoNo:

  • Like 21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4922 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καθώς το CCA 15 έλαβε τέλος,,θέλω να ευχαριστήσω όσους πέρασαν από το περίπτερο του star comics και με τίμησαν με την παρουσία τους!

  • Like 21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35622
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ανέβασα αρκετές φωτογραφίες εδώ για όσους θα ήθελαν φωτορεπορτάζ :)

 

Εγώ πήγα Παρασκευή και Σάββατο, και έκατσα από κάνα 3ωρο τουλάχιστον την κάθε μέρα. Το φεστιβάλ είναι μια καλή ευκαιρία να βλέπεις φίλους που ασχολούνται με το ίδιο σπορ! Και αφού πάρω τη δόση μου, δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από μια επίσκεψη στη ΛΕΦΙΚ.

 

Εννοείται ότι πέρασα πολύ καλά και στο φετινό Comicdom, και είμαι ευγνώμων που ένα τόσο μεγάλο φεστιβάλ γίνεται δίπλα στο σπίτι μου. Είναι θετικό ότι κάθε χρόνο έρχεται περισσότερος λαός, αλλά δυστυχώς αυτό σημαίνει ότι κάθε χρόνο η Ελληνοαμερικάνικη Ένωση δείχνει ακόμα μικρότερη. Αυτό με αποτρέπει από οποιαδήποτε συμμετοχή μου στα events τους φεστιβάλ, και έτσι αρκούμαι σε επίσκεψη στα καταστήματα, στους πάγκους των fanzine, και σε μπλα μπλα με φίλους... αλλά ούτε καν προσπαθώ να τρυπώσω σε signing, ομιλίες, workshop κλπ, γιατί δεν θέλω να φάω στρίμωγμα. Πιστεύω ότι αν λυθεί κάποια στιγμή το θέμα του χώρου, το φεστιβάλ θα αποκτήσει άλλη αίγλη.

 

:cheers2:

  • Like 26
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85720
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Πολύ όμορφες φωτογραφίες !! :respect:

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Φέτος δεν έκατσα πολλές ώρες. Παρασκευή ήμουν κατενθουσιασμένος, Κυριακή όμως ήμουν με έναν γενικότερο εκνευρισμό (ίσως διότι έφαγα κάτι ωραία μποτιλιαρίσματα λόγω του ποδηλατικού αγώνα και εν συνεχεία λόγω του 6ου λαϊκου αγώνα δρόμου στη Νέα Χαλκηδόνα/Φιλαδέλφεια............................. ίσως και λόγω επαγγελματικών εκκρεμοτήτων). Από πράγματα που διαβάζω, μάλλον ήμουν τυχερός που δεν πήγα Σάββατο. Μάλλον γλίτωσα απίστευτο στριμωξίδι. Υπέροχο πράγμα που είναι τόσο πετυχημένη η εκδήλωση και που έρχεται συνέχεια περισσότερος κόσμος, αλλά..... Και όντως Παρασκευή είχα ένα χ θέμα με τις οσμές στον χώρο :) Πάντως είναι φοβερό το πως ο χώρος των φανζίν είναι χώρος ιδρώτα no matter what the weather outside :lol: .... Αν και αυτό ήταν θέμα όταν ήταν στον πρώτο, μετά έπαυσε όταν μετακόμισαν στον τρίτο και τώρα ξαναέγινε.... ω γουελ :)

 

Η κυριότερη ένστασή μου όμως αφορά τις τιμές. Δεν θα πιάσω το "αυτό ήταν ακριβό" ή whatever. Δε νομίζω ότι κάποιος έκατσε και έβγαλε ένα μαχαίρι και είπε "τώρα θα γδάρω". Ως επί το πλείστον οι τιμές συμβάδιζαν με το μέγεθος και με το φορμά. Θα πω όμως ότι δεν χρειαζόταν να βγούνε τόσα πράγματα σε φορμά το οποίο θα κόστιζε τόσο. Δεν νομίζω ότι έχουν βελτιωθεί τα οικονομικά μας ώστε να μπορούμε να αγοράζουμε ακριβότερες εκδόσεις. Αυτό βέβαια είναι η δική μου άποψη :) Που δεν κυνηγάω τα σκληρόδετα, τα omnibi και τις συλλεκτικές εκδόσεις που εμπεριέχουν τρίχες από συγκεκριμένο μέρος του σώματος του δημιουργού :) (πλην του Hellboy Artist's Edition όπου εκεί όμως μιλάμε για έναν από τους Τοπ 10 λατρεμένους μου καλλιτέχνες :) ) Anyhow. Κοντός ψαλμός αλληλούια. Το μέλλον θα δείξει εάν όσοι επέλεξαν να βγάλουν κόμικ που λόγω μεγέθους/φορμά καταλήγουν να είναι ακριβά θα το μετανιώσουν ή όχι :) Η Ο2Η πάντως που έβγαζε εξαιρετικά κομιξάκια, πλην όμως σε αρκετά πολυτελείς εκδόσεις, δεν έζησε και πολύ (και τα έβγαζε τον καιρό των παχιών αγελάδων :) ) (διότι δεν θα κλάψω εάν δεν μπορέσω να αγοράσω κάποιο κόμικ, θα στεναχωρηθώ όμως εάν κάποιος πέσει σε τέτοια οικονομική λούμπα που δεν θα μπορεί να μου προσφέρει νέες εκδόσεις)

 

:cheers5:

 

 

εδιτ ναι. οι τιμές δεν αφορούν την ίδια την εκδήλωση :) αλλά από την άλλη όταν *τώρα* βγαίνει το 90% της παραγωγής.... :D τώρα θα κάνω και το σχόλιο :) και ας είναι παρεπόμενο της εκδήλωσης.

  • Like 24
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104525
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Οι τιμές μου φάνηκαν από πολύ έως εξαιρετικά ακριβές. Τελεία και παύλα. :moutra2:

Τα fanzines μου φαίνεται ότι έχουν χάσει τον προσανατολισμό τους. Δεύτερη τελεία και παύλα. :moutra2:

 

:valtnino:

  • Like 22
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3776 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:spidey_yeah_that: Τελεία και Παύλος

  • Like 19
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Τα fanzines μου φαίνεται ότι έχουν χάσει τον προσανατολισμό τους. Δεύτερη τελεία και παύλα. :moutra2:

 

Αυτό χρήζει επέκτασης φίλτατε.

Ελα

πες

Just_Cuz_19.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4358
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Περασα και εγω μια βολτα το Σαββατο το πρωι. Τσιμπησα και καποια πραγματακια απο το bazzar και καποιες αυτοεκδοσεις. Γενικα, ηταν ωραια αλλα νομιζω οτι ελειπε αυτο το "κατι". Θεωρω οτι τις προηγουμενες χρονιες ηταν καλυτερα. Οπως και να χει, και του χρονου να ειμαστε καλα να πηγαινουμε σε εκδηλωσεις που αφορουν τα κομικ.  :)

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26501
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ακόμα ένα φανταστικό τριήμερο έλαβε τέλος.

Δεν ξέρω γιατί λέτε κάποιοι ότι δεν ήταν τόσο καλά όσο άλλες χρονιές, προσωπικά δεν βρήκα κάτι αρνητικό (εκτός από το ότι δεν υπήρχε κάποιο πραγματικά μεγάλο όνομα από το εξωτερικό, πράγμα που δεν επηρεάζει όμως το πώς πέρασα).

Χαίρομαι πολύ που είδα και τα είπα με τόσους φίλους (πράγμα που δεν μπορώ να κάνω συχνά λόγω απόστασης), μακάρι να υπήρχε χρόνος να μιλήσω περισσότερο με όλους σας, αλλά τι να πρωτοκάνει κανείς σε 2 μέρες! :):P

 

Ευχαριστώ επίσης όσους πήραν το "καρπούζι" ήδη λαμβάνω πολύ θετικά μηνύματα και παίρνω δυνάμεις για τη συνέχεια :D :D

 

Ραντεβού σε κάποια άλλη εκδήλωση, ελπίζω πριν από το 2016!

 

  • Like 20
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.