Μετάβαση στο περιεχόμενο

RUMBLE [ JOHN ARCUDI - JAMES HARREN ]


GeoTrou

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

SCN_0003.jpg

Στην χθεσινή μου επίσκεψη στη Jemma, αποφάσισα να τσιμπήσω ένα τευχάκι που μου είχε γυαλίσει την προηγούμενη φορά. Της Image είναι, ωραίο εξώφυλλο έχει, θα κάνω και παρουσίαση ( :P), δεν ήθελα και πολύ. Το Rumble, λοιπόν, είναι ένα κόμικ που συνδυάζει τη φαντασία, τον τρόμο και ενίοτε το χιούμορ, με φόντο μια παρακμάζουσα πόλη. Η δημιουργική ομάδα αποτελείται από τους John Arcudi (σενάριο), James Harren (σχέδιο) και Dave Stewart (χρωματισμό).

 

Έχοντας διαβάσει μόνο το πρώτο τεύχος, δυσκολεύομαι να καταλάβω την κεντρική ιδέα της ιστορίας ή μάλλον το πού θα πάει η βαλίτσα. Ο πρωταγωνιστής φαίνεται να είναι ο Bobby, μπάρμαν σ’ ένα καταγώγι. Μια νύχτα ένας περίεργος τύπος, που τελικά δεν είναι καν άνθρωπος, ακρωτηριάζει έναν πελάτη, που μόλις είχε βγει από το μαγαζί. Πιθανολογώ ότι ο κυριούλης αυτός θα παίξει (συμ)πρωταγωνιστικό ρόλο αργότερα.

SCN_0002.jpg

Το σχέδιο μου άρεσε πάρα πολύ. Ψιλοκαρτουνίστικο μεν, λεπτομερές και ταιριαστό δε. Στα χρώματα έχει γίνει επίσης μια υπέροχη δουλειά και θεωρώ ότι αυτά είναι τα δύο κυριότερα πλεονεκτήματα του τεύχους. Η ιστορία φαίνεται ότι θα εξελιχθεί σε κάτι ενδιαφέρον και σίγουρα πρωτότυπο. Αλλά. Δεν είναι χορταστική και νομίζω ότι δεν πείθει τον αναγνώστη ν’ αναζητήσει τα επόμενα τεύχη. Τουλάχιστον εγώ δε θα μπω στον κόπο ν’ αγοράσω.

SCN_0001.jpg

Πρόκειται για ένα καλό κόμικ. Μου άφησε μια καλή επίγευση, αλλά δεν ενθουσιάστηκα. Ίσως να το αδικώ, επειδή δεν έχω διαβάσει κάνα δυο τεύχη ακόμα. Το προτείνω σε άτομα που τους αρέσει ένα τέτοιο ανακάτεμα genre. Βαθμολογία: 7,7/10

 

Υ.Γ.: Το lettering του κόμικ έχει αναλάβει ο γνωστός Chris Eliopoulos. Με αφορμή την καταγωγή του και τα πολλά του βραβεία, θα ήθελα να εκφράσω την εξής απορία. Μήπως είναι επιτέλους η στιγμή ν’ αρχίσουν και οι εδώ δημιουργοί να ασχολούνται πιο σοβαρά με το lettering;

 

 

Για περισσοτερα κομικς του John Arcudi περαστε μια βολτα απο τα :

 

SIR EDWARD GREY, WITCHFINDER

 

CREEP

Επεξεργασία από kwtsos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

:thanks: για την παρουσιαση ! :) Αλλα επειδη οι παρουσιασεις καλο ειναι να γινονται αφου εχει τελειωσει το πρωτο κομματι της ιστοριας τουλαχιστον, γιατι απο ενα τευχος δυσκολο να εξαγουμε συμπερασματα, περιμενουμε να εμπλουτισεις την παρουσιαση μολις τελειωσει το πρωτο αρκ ! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

:up:

I'll be back then!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  25157
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2774
  • Achievement Points:  475
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

καλός τίτλος!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.