Μετάβαση στο περιεχόμενο

KINGDOM COME: ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΤΙΤΑΝΩΝ


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
KINGDOM COME: ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΤΙΤΑΝΩΝ
Σενάριο/Kείμενα:
Mark Waid
Σχέδιο:
Alex Ross
Hμερ. έκδοσης:
24-11-2014
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
216
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Χρήστος Βλάχος
Πρωτότυπος τίτλος:
Kingdome Come
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-497-781-9
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

KINGDOMCOME_0001z.jpgKINGDOMCOME_0001.jpg



«Πάτερ ημών
ο εν τοις ουρανοίς,
αγιασθήτω το όνομά Σου,
ελθέτω η Βασιλεία σου...

 

Μία νέα γενιά υπερανθρώπων έχει αναλάβει τα ηνία τα τελευταία 10 χρόνια. Μια γενιά που δεν έχει ηθικούς φραγμούς και έχει μετατρέψει τους δρόμους σε καθημερινό πεδίο μάχης, βάζοντας σε συνεχές κίνδυνο την ανθρωπότητα την οποία υποτίθεται πως υπερασπίζεται. Ως αποτέλεσμα, οι άνθρωποι έχουν σταματήσει να έχουν φιλοδοξίες. Έχουν σταματήσει να καταφέρνουν επιτεύγματα. Έχουν σταματήσει να ελπίζουν και να εμπνέονται. Μέσα σε αυτούς και ο Πάστορας Νόρμαν Μακ Κέυ που προσπαθεί να βρει έναν λόγο στο να συνεχίζει να πιστεύει στα διδάγματα της πίστης του, με όλα αυτά που συμβαίνουν. Μέχρι που ένα καταστροφικό γεγονός, αναγκάζει τον Σούπερμαν να επιστρέψει από την αυτό-εξορία για να βάλει τα πράγματα στην τάξη, μαζεύοντας και τα υπόλοιπα μέλη της Justice League που τα είχαν επί το πλείστον παρατήσει και αυτοί. Μια επιστροφή που έρχεται πάνω στην ώρα για να ξεσκεπάσει μια μεγάλη σκευωρία.

 

Αυτή είναι μέσες-άκρες (και χωρίς πολλά spoilers :) ) η υπόθεση του Kingdom Come, ενός άλμπουμ που ήταν στους καταλόγους της Anubis υπό έκδοση για πολλά χρόνια. Η ιδέα για το Kingdom Come ήρθε στον Ross την περίοδο που δούλευε στο Marvels και σκέφτηκε πως θα μπορούσε να υπάρξει αντίστοιχο έπος και για τους χαρακτήρες της DC. Εξού και ο χαρακτήρας του Πάστορα Νόρμαν Μακ Κέυ, ο οποίος αναλαμβάνει - με την βοήθεια του Spectre - τον ρόλο του παρατηρητή από την πλευρά των ανθρώπων, φέρνοντας επιπλέον ένα θρησκευτικό στοιχείο στην όλη εξιστόρηση. Ο τίτλος εξάλλου σημαίνει Ελθέτω η Βασιλεία, χωρίς το Thy/σου για να μην προκαλεί, αλλά οι παραλληλισμοί είναι εμφανείς μέσα σε όλο το έργο. :) Έργο που αρχικά είχε κυκλοφορήσει σε 4 ενισχυμένα τεύχη το 1996 στις ΗΠΑ.

 

Η έκδοση είναι στα γνωστά στάνταρ που μας έχει συνηθίσει τα τελευταία 2+ χρόνια. Καλή και ίσως πιο στιβαρή από άλμπουμ με λιγότερες σελίδες, αλλά τίποτα ιδιαίτερο.

Τιμή: 19,90€

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104527
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Μην σας τρομάζει πάντως η ονομαστική τιμή 19,90€. Στα γνωστά μαγαζιά (ξέρετε όλοι ποιά λέω), πωλείται με 40% έκπτωση κάτι λιγότερο από 12€, τιμή προσιτή. Αξίζει να το πάρετε.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σεναριακά λέει τίποτα; Γιατί έχω διαβάσει κάποια σχόλια που με έκαναν επιφυλακτικό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν θεωρείται σημαντικό έργο για την πλάκα του. Από εκεί και πέρα, το αν θα είναι του γούστου σου η εξέλιξη της ιστορίας είναι άλλο θέμα. Γενικά είναι από τα κόμικς που πρέπει να το διαβάσεις για να μάθεις αν σου αρέσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Το διάβασα την πρώτη κιόλας μέρα κυκλοφορίας του! Κατά τη γνώμη μου πάρα πολύ καλό! Το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Επεξεργασία από GeorgeTheSuper
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3657 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Σήμερα ολοκλήρωσα την αμερικανική έκδοση, που είχα αγοράσει λίγο πριν ανακοινωθεί η ελληνική :shit2: 

Περίμενα λιγότερο μπλα-μπλα, αλλά τελικά αυτό ήταν που μου άρεσε. Το συνέκρινα με το Marvels (όπου επίσης βλέπουμε έναν απλό άνθρωπο ως "πρωταγωνιστή") και παρότι δεν μου άρεσε τόσο, με κούρασε λιγότερο. :P

Από περιέργεια ξεφύλλισα και της Anubis και μου φαίνεται πως έχει γίνει καλή δουλειά στη μετάφραση και το lettering, αλλά δεν κοίταξα αν έχει τα πολλά και ωραία έξτρα της ξένης. Από άποψης περιεχομένου λοιπόν το προτείνω ακόμα και σε όσους δεν έχουν σχέση με υπερηρωικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ήθελα να το ποστάρω από τον Μάιο και όλο το ξέχναγα.

 

Φέτος, συμπληρώθηκαν 20 χρόνια από την κυκλοφορία του Kingdom Come και ο Τζον Σιάντριας στο Word Balloon podcast πήρε συνεντεύξεις από τον Μάρκ Γουέιντ και τον Άλεξ Ρος για το παρασκήνιο της δημιουργίας του.

 

Εδώ θα βρείτε το πρώτο μέρος με την συνέντευξη του Γουέιντ και εδώ το δεύτερο - και μεγαλύτερο - μέρος με την συνέντευξη του Ρος. Παρόλο που υπήρχε αντιπαλότητα μεταξύ των δύο για κάποιες σεναριακές αποφάσεις, κατά μεγάλο μέρος φαίνεται να έχει αμβλυνθεί με το πέρασμα του χρόνου, οπότε οι συνεντεύξεις δεν είναι μια μεγάλη λασπολογία μεταξύ των δύο δημιουργών, ευτυχώς ή δυστυχώς (ανάλογα που στέκεστε πάνω σε τέτοια ζητήματα).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28464
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4579 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μετα απο τη δευτερη και μαλλον τελευταια αναγνωση, ας καταθεσω κι εγω την αποψη μου:

 

Μια υπερηρωικη ιστορια, με πολλες βιβλικες και γενικοτερα θρησκευτικες αναφορες, η οποια αγκομαχαει, να γινει κατι περισσοτερο απο αυτο που μπορει στα αληθεια να ειναι. Φλυαρο, μεγαλοστομο, ηθικολογει ακαταπαυστα... οπως ηταν αναμενομενο για εμενα, δεν με κερδισε ποτε σεναριακα. Η ολη ιστορια παρουσιαζεται απο τα ματια του παστορα, ο οποιος εν τελει, για να δικαιολογηθει η παρουσια του στο κομικ, αναγκαζεται να βγει ο Superman out of character (και να επανελθει φυσικα, με τρομερη ευκολια). Τρομερο fail κατα την γνωμη μου. Ειχε σιγουρα αρκετες καλες στιγμες σεναριακα, δεν εφτασαν ομως να με κερδισουν. Επισης εντελως out of character, αν και το γραφω αυτο με καποια μικρη επιφυλαξη, μου φανηκε και ο Lex Luthor. 

 

Εικαστικα, οσο και ομορφη να ειναι η δουλεια του Alex Ross, δεν μου κανει για ιστοριες κομικς. Πνιγει την ιστορια να το πω; Με κουραζει να το πω; Δεν ξερω, σιγουρα παντως δεν αρκει απο μονη της για να κρατησει ενα κομικ στην συλλογη μου. Οπως παλιοτερα το Marvels, ετσι και το Kingdom come, θα παει να βρει αλλου μια ζεστη αγκαλια για τον χειμωνα. 

 

Η εκδοση της Anubis στα γνωστα standar, αν και εχουν βελτιωσει το δεσιμο στην ραχη τα τελευταια χρονια, δεν μου εδωσε την σιγουρια, πως αν τον ανοιξω λιιιιιγο παραπανω τον τομο, δεν θα εχει θεμα. Στα της μεταφρασης-επιμελειας αρκετα λαθη, κορυφαιο ολων, στην σελιδα 34, το agriculture εχει μεταφραστει ως "αγροτικη κουλτουρα", κατι που ειναι τοσο λαθος νοηματικα, ωστε δεν μπορει να γινει σε "επαγγελματικη" μεταφραση, ή ετσι τουλαχιστον νομιζα  :wall:

 

Προτινεται μονο για ελαφριες αναγνωσεις, δεν ειναι κακο κομικ, αλλα ουτε αυτο που προσπαθησε να γινει (τουλαχιστον στα ματια μου).

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3425 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

 

 

Εικαστικα, οσο και ομορφη να ειναι η δουλεια του Alex Ross, δεν μου κανει για ιστοριες κομικς. Πνιγει την ιστορια να το πω; Με κουραζει να το πω; Δεν ξερω, σιγουρα παντως δεν αρκει απο μονη της για να κρατησει ενα κομικ στην συλλογη μου. Οπως παλιοτερα το Marvels, ετσι και το Kingdom come, θα παει να βρει αλλου μια ζεστη αγκαλια για τον χειμωνα. 

 

Η εκδοση της Anubis στα γνωστα standar, αν και εχουν βελτιωσει το δεσιμο στην ραχη τα τελευταια χρονια, δεν μου εδωσε την σιγουρια, πως αν τον ανοιξω λιιιιιγο παραπανω τον τομο, δεν θα εχει θεμα. Στα της μεταφρασης-επιμελειας αρκετα λαθη, κορυφαιο ολων, στην σελιδα 34, το agriculture εχει μεταφραστει ως "αγροτικη κουλτουρα", κατι που ειναι τοσο λαθος νοηματικα, ωστε δεν μπορει να γινει σε "επαγγελματικη" μεταφραση, ή ετσι τουλαχιστον νομιζα  :wall:

 

 

Όπως είπες, το σχέδιο του είναι φοβερό εικαστικά αλλά θεωρώ ότι υπερκαλύπτει το σενάριο τις περισσότερες φορές. Σίγουρα περισσότερο στο Kingdom come και αρκετά λιγότερο στο Marvels, αλλά συμβαίνει. Από την άλλη αναρωτιέμαι πως αλλιώς θα μπορούσαμε να δούμε την δουλειά του χωρίς να την συγκρίνουμε ως 50% μιας συνεργασίας όπως συμβαίνει στα κόμικς που έχουμε πάνω από έναν συντελεστή. Ίσως σε μορφή έκθεσης πιο κοντά στη ζωγραφική παρά στην εικονογραφία; Τουλάχιστον έτσι χορταίνει το μάτι.

 

Όσον αφορά την μετάφραση στο συγκεκριμένο, τίποτα δεν συγκρίνεται με την Αγγλική έκδοση που στο σημείο που σκάει ο Σούπερ άνδρας στο συμβούλιο των Εθνών και όλοι φωνάζουν τρομαγμένοι, ο Έλληνας σύμβουλος/πολιτικός αναφωνεί με απόλυτη φυσικότητα "ΘΑ ΜΑΣ ΣΚΟΤΩΚΕΙ!".  :banana:  :div:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4811 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μάριε εγραψες την κριτικη που αμελησα να γραψω οταν το διαβασα. Ταυτιση 90% τουλαχιστον των αποψεων μας (δε θυμαμαι αυτο που λες για τον Λουθορ,αλλιως θα λεγα 100% ).

και συμφωνω 100% με αυτο που λες για το σχεδιο του alex ross, ειναι βαρυ για ενα ολοκληρο κομικ οσο ομορφο σχεδιο και αν κανει. Δε με χαλαει που εχει κανει και αυτες τις δουλειες,σε καμια περιπτωση αλλα θα μου καθοταν πιο ωραιο να εκανε κυριως εξωφυλλα κλπ

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1367
  • Reputation:   9852
  • Achievement Points:  1383
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3082 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Εμένα το σχέδιο δεν μου άρεσε καθόλου. Γενικά θέλω να είναι ξεκάθαρο το τι βλέπω σε κάθε καρέ και όχι να προσπαθώ να μαντεψω τι κρυβεται πίσω απο τις θολούρες (όπως έκανα σε μεγαλύτερο βαθμό στο Batman Europa).
Όσο για την ιστορία επίσης δεν μου άρεσε.

Μα καλά, φαλάκρα ο Green Arrow!;

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5722 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Με ψήσατε να το ξαναδιαβάσω τώρα. Λες να "ξεθωριάζει" τόσο πολύ με την πάροδο των ετών;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12982
  • Reputation:   95071
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4652 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Θετικότατες εντυπώσεις μου άφησε το συγκεκριμένο graphic novel...! :)

 

Ο συγγραφέας πρωτοτυπεί στο σενάριο,στο οποίο βλέπουμε ορισμένες καταστάσεις που εντυπωσιάζουν,τουλάχιστον εμάς τους μη μυημένους...!Βέβαια οι πολλές αναφορές στην θρησκεία και οι βαρύγδουπες εκφράσεις κουράζουν από ένα σημείο και μετά και χάνεται λίγο το νόημα...!Παρακολουθούμε λοιπόν τους υπερήρωες που αγαπήσαμε να είναι γερασμένοι και οι περισσότεροι αποσυρμένοι από την ενεργό δράση,ενώ κάποιοι έχουν παραιτηθεί ατιμωτικά...!Παρατηρούμε επίσης τον ρόλο που παίζουν οι θνητοί στην όλη μάχη...!Τελικά τίποτα δεν μπορεί ν'αντισταθεί στα σατανικά μυαλά των ανθρώπων...!Το φάντασμα κι ο Πάστορας μου θύμισαν τα "Χριστουγεννιάτικα κάλαντα"...! :P Το σχέδιο είναι ίσως από τα πιο ζωντανά που έχω δει...! :wow: Ήταν σαν να διάβαζα φωτορομάντζο...! :D Η έκδοση της Anubis είναι πολυτελέστατη...!Εκτίμησα που περιείχε ικανοποιητικό αριθμό σελίδων με προσχέδια...!  :best:

 

Κι εγώ παραξενεύτηκα όταν είδα τον Oliver Queen με φαλάκρα και τον Bruce Wayne με μεταλλικό κηδεμόνα...!  :NoNo:

 

 

:beer:

Επεξεργασία από Indian
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  31588
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  360
  • Reputation:   1948
  • Achievement Points:  404
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2893 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Σχέδιο: είναι σα φωτογραφίες/σκίτσα. Σίγουρα καλοδουλεμένο , λεπτομερές και για κάποιους κουραστικό.

Σενάριο:νομίζω το θέμα καλύφθηκε από τους προηγούμενους.Σε κάποιους θ αρέσει ,σε κάποιους όχι. Σίγουρα πάντως μια ιστορία που δεν είναι παιδική.

Έκδοση : πολύ καλή . Νομίζω λείπει ένα άρθρο με κάποιες παραπάνω πληροφορίες για την ιστορία.         

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3070
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Συμφωνώ με τους προηγούμενους, σαν ιστορία μου φάνηκε ενδιαφέρουσα, το σχέδιο δεν θυμίζει υπερ-ηρωικό (το εξώφυλλο δεν μου άρεσε είναι η αλήθεια)  αλλά σαν σύνολο μου άρεσε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32941
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τον Mark Waid τον έμαθα απ΄το πολύ καλό Superman Birthright και είπα να διαβάσω κι άλλες δουλειές του :)
Αλλιώς δεν θα άγγιζα το Kingdom Come. Απ΄την περίληψη και μόνο είχα καταλάβει ότι δεν θα΄ναι και πολύ στα γούστα μου.

Τελικά... δεν έπεσα και πολύ έξω.

 

Η αρχική ιδέα είχε σίγουρα ένα ενδιαφέρον. Και δύο να μην πω.
Σ΄ένα elseworlds σύμπαν οι παραδοσιακοί υπερήρωες μεγάλωσαν κι αποσύρθηκαν και στη θέση τους ήρθαν νέοι, οι οποίοι όμως δεν είχαν τις ηθικές αξίες των παλιών και δημιούργησαν φόβο στους ανθρώπους κι ένα χάος στην κοινωνία.
Έτσι επιστρατεύτηκε η παλιά Justice League με τον Superman επικεφαλής να δώσει λύση.
Ωραία όλα αυτά, μ΄άρεσαν και οι αντικρουόμενες απόψεις απ΄τα μέλη της JLA σχετικά με το πως θα δράσουν :)
Αυτό που δεν κατάλαβα ήταν ο ρόλος του πάστορα στην υπόθεση.
Και θα συμφωνήσω με τους από πάνω ότι η παρουσία του, όπως και όλες αυτές οι θρησκευτικές αναφορές που βλέπαμε, πήγαν να δώσουν στο σενάριο μεγαλύτερη αξία απ΄όση είχε. Και τελικά αντί να το απογειώσουν, μάλλον το κούρασαν :thinking:
 

Συνολικά μπορώ να πω ότι διάβασα ένα αρκετά καλό κόμικ, αλλά όχι όσο καλό προοριζόταν/πίστευε να γίνει.

Θα ξαναδιαβαστεί μια 2η φορά. Τώρα για 3η λίγο δύσκολο.

 

Λαζοβαθμός: 7/10  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11181
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Συμφωνώ κι εμένα μου φάνηκε σαν να προσπαθεί πολύ να έχει ένα επιτηδευμένο βάθος που τελικά μείωσε την ιστορία αντί να την βοηθήσει. Θέλω σίγουρα να το ξαναδιαβάσω πάντως. Επίσης κράξτε με αλλά δεν μ'αρέσει το σχέδιο του Alex Ross. Μην με παρεξηγείτε, είναι πανέμορφο αλλά μου φαίνεται πολύ στατικό. Σαν να βλέπω απλά πίνακες ζωγραφικής, ελαιογραφίες. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35245
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

9 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Συμφωνώ κι εμένα μου φάνηκε σαν να προσπαθεί πολύ να έχει ένα επιτηδευμένο βάθος που τελικά μείωσε την ιστορία αντί να την βοηθήσει. Θέλω σίγουρα να το ξαναδιαβάσω πάντως. Επίσης κράξτε με αλλά δεν μ'αρέσει το σχέδιο του Alex Ross. Μην με παρεξηγείτε, είναι πανέμορφο αλλά μου φαίνεται πολύ στατικό. Σαν να βλέπω απλά πίνακες ζωγραφικής, ελαιογραφίες. 

 

Νομίζω δε θα μπορούσα να το περιγράψω καλύτερα από την πρώτη πρόταση. Οι Mark Waid-Alex Ross είναι και οι δύο λατρεμένοι δημιουργοί και το αποτέλεσμα του Kingdom Come είναι σίγουρα πολύ καλό, το διασκέδασα, απλά ο Waid προσπαθεί να δώσει αυτό το επιτηδευμένο βάθος και κάπου το έχασε. Το σχέδιο του Alex Ross είναι όμορφο όπως πάντα, πολύ ρεαλιστικό, αλλά στο συγκεκριμένο μου φαίνεται κάπως "θολό", όχι 100% καθαρό, ενώ στο Marvels ήταν σαφέστατα ανώτερο. Γενικά πάντως είναι ωραίο κόμικ, αξίζει να διαβαστεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32941
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το Marvels το έχω σταμπάρει από καιρό. Έχω ακούσει/διαβάσει πολύ καλά λόγια και περιμένω να επανεκδοθεί μέσω της συλλογής της Hachette.
Είναι κι εκείνο σαν το Kingdom Come ή καλύτερο;
Αν είναι σαν το KC να ξέρω να μην έχω πολλές απαιτήσεις και απογοητευτώ :thinking:

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3898 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Στα περισσότερα με έχουν καλύψει τα προηγούμενα σχόλια (όμορφο και ρεαλιστικό σκίτσο, που κουράζει όμως σε μια τόσο μεγάλη ιστορία, πρωτότυπο σενάριο που προσπαθεί να γίνει κορυφαίο αλλά αποτυγχάνει...).

Γενικά έχουν ειπωθεί πολλές γνώμες εδώ για το Kingdom Come κι αυτό είναι σίγουρα θετικό.

 

Για μένα το δυνατό σημείο της ιστορίας είναι οι προσωπικές στιγμές ανάμεσα στους χαρακτήρες.

-Η σκηνή που ο Σούπερμαν συναντά επιτέλους τον Μαγώγ

Spoiler

και το εξαιρετικό φινάλε της σκηνής, όταν ο Μαγώγ καταρρέει από τις ενοχές του αντί να ανταλλάξουν γροθιές οι δυο τους

-Κάθε συζήτηση του Σούπερμαν με τον Μπάτμαν, όπου διαγράφονται ατόφιοι οι χαρακτήρες τους

-Η συζήτηση Σούπερμαν και Γουόντερ Γούμαν στο φεγγάρι, αν θυμάμαι καλά 

-Ο αντίπαλος-έκπληξη της τελικής μάχης του Σούπερμαν

-Η επίσκεψη των τριών κορυφαίων υπερηρώων στο εστιατόριο, όπου οι σερβιτόροι ντύνονται σαν υπερήρωες:lol:

 

Γενικά το κόμικ θα ήταν πολύ πολύ καλύτερο αν απέφευγαν τις υπερβολικές ρητορείες κι εστίαζαν περισσότερο σε παρόμοιες στιγμές. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν αξίζει να διαβάζονται ξανά και ξανά οι παραπάνω στιγμές, ως αριστουργηματικά αποσπάσματα:)

 

53 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Το Marvels το έχω σταμπάρει από καιρό. Έχω ακούσει/διαβάσει πολύ καλά λόγια και περιμένω να επανεκδοθεί μέσω της συλλογής της Hachette.
Είναι κι εκείνο σαν το Kingdom Come ή καλύτερο

 

Θα έλεγα ότι είναι λίιιγο καλύτερο, διότι βλέπουμε όλα τα γεγονότα από την οπτική γωνία ενός απλού ανθρώπου, ενός φωτογράφου που αναρωτιέται αν οι υπερήρωες όντως προστατεύουν τους ανθρώπους. Οι σκέψεις του και οι άμεσες εμπειρίες του σχετικά με τους υπερήρωες προσδίδουν μια οικειότητα στα γεγονότα και μια καλύτερη συνοχή στην ιστορία ως σύνολο:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35245
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πριν από 1 ώρα, Laz33 είπε:

Το Marvels το έχω σταμπάρει από καιρό. Έχω ακούσει/διαβάσει πολύ καλά λόγια και περιμένω να επανεκδοθεί μέσω της συλλογής της Hachette.
Είναι κι εκείνο σαν το Kingdom Come ή καλύτερο;
Αν είναι σαν το KC να ξέρω να μην έχω πολλές απαιτήσεις και απογοητευτώ :thinking:

 

 

Θα συμφωνήσω με τον @Super Goofy 000 απόλυτα, είναι καλύτερο από το Kingdom Come, γιατί βλέπουμε κάποιες ιστορικές μάχες της Marvel και πολλούς ήρωες υπό την οπτική γωνία των ανθρώπων. Γενικά στο υπερηρωικό κόμικ και τις ταινίες υπάρχει συχνά η κριτική ότι εστιάζει στους ήρωες και όχι στους απλούς ανθρώπους. Για παράδειγμα το Man of Steel ως ταινία επικρίθηκε για την τελική του μάχη, γι' αυτό και η πρώτη σκηνή στο BvS έδειχνε πως παρακολουθούσε και τι ζούσε ο απλός κόσμος κατά τη διάρκεια αυτής της μάχης.

Αυτό κάνει και το Marvels δίνοντας μία καλύτερη προσέγγιση στο πως εκλαμβάνει ένας απλός άνθρωπος ή η κοινωνία τους υπερήρωες θέτοντας προβληματισμούς για τα υπερηρωικά ιδανικά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

1 hour ago, Laz33 said:

Το Marvels το έχω σταμπάρει από καιρό. Έχω ακούσει/διαβάσει πολύ καλά λόγια και περιμένω να επανεκδοθεί μέσω της συλλογής της Hachette.
Είναι κι εκείνο σαν το Kingdom Come ή καλύτερο;
Αν είναι σαν το KC να ξέρω να μην έχω πολλές απαιτήσεις και απογοητευτώ :thinking:

 


Αιώνες καλύτερο :) Στην τελική ο Busiek έχει αιώνες καλύτερη πένα από τον Waid. Αυτό που δεν ξέρω όμως είναι κατά πόσο θα μπορείς να το εκτιμήσεις τώρα από τη στιγμή που δεν έχεις βιώσει τις ιστορίες του Μαρβελοσύμπαντος που επανιστορεί. Θα σου αρέσει μεν, θα περάσεις καλά, αλλά δεν θα καταλάβεις what the fuss is all about.

 

:cheers5: 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27016
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το "Marvels" ασφαλώς και είναι καλύτερο!! Κρίμα που δεν έχουμε παρά ελάχιστα δείγματα στην Ελλάδα απ' την "WildStorm" για να είχαμε την ελπίδα να δούμε κάποια στιγμή να βγαίνει κι ένα "Astro City"... :wall: Αν και πλέον το "σύμπαν" της επανεκκινήθηκε νομίζω και ενσωματώθηκε στο "The New 52", οπότε εξακολουθώ να ελπίζω μήπως γίνει κάνα θαύμα... http://images.vefblog.net/vefblog.net/a/u/aurore/photos_gros/2007/03/aurore117398576779_gros.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Loss changed the title to KINGDOM COME: ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΤΙΤΑΝΩΝ
  • 1 year later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2222
  • Reputation:   22069
  • Achievement Points:  2261
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2351 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Οπισθόφυλλο-εξώφυλλο σε μεγαλύτερη ανάλυση

 

KINGDOMCOME_0001z.jpgKINGDOMCOME_0001.jpg

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.