Μετάβαση στο περιεχόμενο

Image Comics News (κουβεντούλα κτλ)


The_Sandman

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Νέα σειρά από τον Χίκμαν βγαίνει τον Νοέμβριο. Το Frontier παίρνει την θεματολογία του Σταρ Τρεκ από την ανάποδη.

 

FRON-poly-342eb.jpg

 

http://www.comicbookresources.com/article/hickman-launches-frontier-image-like-star-trek-but-super-depressing

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το Seven to eternity του Ρέμεντερ και του Οπένα που βγήκε χθες έκανε ένα ιδιαίτερα πετυχημένο ντεμπούτο. Τόσο που αποφάσισαν να το βγάλουν για δεύτερη έκδοση την ίδια μέρα, στέλνοντας και τα νέα σε έξτρα newsletter.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3285
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επίσης ωραίο δείχνει και το Reborn των Millar , Capullo που βγαίνει 12/10.

Έχει κάποια πολύ καλά εξώφυλλα για να διαλέξετε!

Επεξεργασία από Cassidy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4468 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Teaser για τη νέα solo σειρά της Magdalena που θα ξεκινήσει το Μάρτιο.

 

post-24335-0-87382000-1480447987_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3285
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Fix , Kill or be killed , Postal , Monstress και Jupiters Legacy   προτεινόμενα από εμένα...

Reborn , Seven to Eternity αξίζει να τα τσεκάρετε (φοβερό σχέδιο και τα δύο) . Απλώς εγώ δεν περιμένω πότε θα βγει το τεύχος όπως

σχεδόν γίνεται με τα παραπάνω.Από τις πιο παλιές σειρές είμαι update μόνο με τα Lazarus , Southern Bastards 

To A.D.: After Death που διάβασα σήμερα (Snyder Lemire) είναι κάτι ανάμεσα σε λογοτεχνεία και κομικς!

Γενικά 7/10 σειρές είναι πολύ καλές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   26482
  • Achievement Points:  4708
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Fix , Kill or be killed , Postal , Monstress και Jupiters Legacy   προτεινόμενα από εμένα...

 

3 στα 5 παίρνω κι εγώ :)

Καλά το Jupiters Legacy καίγομαι να το διαβάσω με το που παραλαμβάνω τα τεύχη μου!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15093
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Fix , Kill or be killed , Postal , Monstress και Jupiters Legacy   προτεινόμενα από εμένα...

Reborn , Seven to Eternity αξίζει να τα τσεκάρετε (φοβερό σχέδιο και τα δύο) . Απλώς εγώ δεν περιμένω πότε θα βγει το τεύχος όπως

σχεδόν γίνεται με τα παραπάνω.Από τις πιο παλιές σειρές είμαι update μόνο με τα Lazarus , Southern Bastards 

To A.D.: After Death που διάβασα σήμερα (Snyder Lemire) είναι κάτι ανάμεσα σε λογοτεχνεία και κομικς!

Γενικά 7/10 σειρές είναι πολύ καλές.

 

Kill or be Killed διαβάζω ήδη. Monstress και Seven to Eternity φαίνονται αρκετά καλά, νομίζω ότι θα τα ξεκινήσω. Για το Reborn δεν είμαι σίγουρος, αλλά μάλλον και αυτό, αφού είναι στην αρχή του.

 

Το Jupiter's Legacy έχει πραγματικά πολύ ενδιαφέρον setting και τα εξώφυλλά του μου αρέσουν πολύ, οπότε θα το ξεκινήσω και αν είναι όσο καλό φαίνεται θα μπει ο τόμος στην wishlist. Postal ( έχει σχέση με τα παιχνίδια; ) και Fix για την ώρα προσπερνάω, δεν φαίνονται του γούστου μου.

Από πιο παλιές σειρές, θέλω να αρχίσω RUNLOVEKILL (ναι, τα εξώφυλλα με τράβηξαν και έψαξα να δω τι είναι :P ) και Invisible Republic. Αν τις έχει διαβάσει κανείς, ας γράψει μια γνώμη.

 

Ευχαριστώ για τις προτάσεις, Cassidy.  :up:

Επεξεργασία από DaDiRa
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   26482
  • Achievement Points:  4708
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

To POSTAL έχει αρκετά ενδιαφέρον περιβάλλον, καθώς έχει πρωταγωνιστή τον ταχυδρόμο μιας μικρής πόλης όπου όλοι οι κάτοικοι είναι (κρυμμένοι) εγκληματίες. Είναι από τις σειρές που παίρνω, αν και έχω μείνει αρκετά τεύχη πίσω στο διάβασμα... μάλλον δεν με έχει ενθουσιάσει όσο θα περίμενα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3285
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Fix είναι το αγαπημένο μου. Μπάτσοι-Εγληματίες-Βλάκες πρωταγωνιστές. Χαρακτήρες γενικότερα μέσα από ταινία των Κοέν.

Το Postal και εγώ το είχα σταματήσει γύρω στο 5 , αλλά πριν από 10μέρες διάβασα 5-16 σε μία μέρα.H σειρά γίνεται πιο ενδιαφέρουσα ...

Το RunOverKill έχει πολύ μέτριες κριτικές και νομίζω ότι το σταμάτησαν στο 4

Διαλέχτε από  εδώ 

και εδώ

Προτείνω από αυτά που έχω διαβάσει. ( Δεν βάζω Saga The Walking Dead και τα hot  Seven to Eternity   Reborn)

Age of Bronze

Alex + Ada

Chew

Clone

Descender

Fatale

Fell

I Kill Giants

Jupiter's Legacy Jupiter's Legacy Vol. 2

Kill Or Be Killed  

Lazarus

Monstress

Nowhere Men

Orc Stain

Postal

Southern Bastards

Starlight

The Fade Out

The Fix

Think Tank

Todd, The Ugliest Kid on Earth

Velvet

Witch Doctor

Wytches

Zero

 

 

Δυστυχώς είναι και αρκετά που φαίνονται καλά αλλά δεν έχω προλάβει να τα ξεκινήσω όπως

Renato Jones: The One %

Rumble

Paper Girls

Deadly Class

 

 

 

Διαβάστε με δική σας ευθύνη κομικς των Kieron Gillen   Rick Remender   Ales Kot   Jonathan Hickman ή το Manifest Destiny

 

Μάλλον το post είναι εκτός θέματος. Δεν έγραψα κανένα νέο... :oops:

Επεξεργασία από Cassidy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   26482
  • Achievement Points:  4708
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

To Manifest Destiny το διαβάζει κανείς;

Είναι από τις σειρές που ήμουν στο τσακ να ξεκινήσω όταν ανακοινώθηκε αλλά συγκρατήθηκα. Η θεματολογία του πάντως είναι του γούστου μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3656 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Αχέμ... :P

Πλέον την έχω παρατήσει, αλλά αποτελεί τη μία από τις δύο σειρές (η άλλη είναι το Fables) που συνέχισα περισσότερο από κάθε άλλη. Νομίζω αξίζει και μου κάνει εντύπωση που δεν είναι πιο γνωστή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   26482
  • Achievement Points:  4708
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Α ναι, τώρα που έβαλες το link, την είχα διαβάσει τότε την παρουσίαση...

Πώς και το παράτησες λοιπόν; Εκανε κοιλιά ή απλά βαριέσαι να παρακολουθείς μεγάλες σειρές; :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3656 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Κανένα από τα δύο βασικά, αν και το δεύτερο ισχύει σε γενικές γραμμές.

Σε κάποιο σημείο τα είχα διαβάσει όλα. Περίμενα λοιπόν να μαζευτούν κι άλλα τεύχη και απλά ξεχάστηκα. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3285
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εμένα μου την έσπασε και το παράτησα στο 7-8 νομίζω.

Αυτά που προτείνω με έχουν κρατήσει μέχρι το τελευταίο τέυχος. Γούστα είναι αυτά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5059 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Το Manifest Destiny είναι από τα πιο όμορφα σχεδιασμένα κόμικ της Image αυτή την εποχή. Ίσως όχι τόσο οι χαρακτήρες, οι οποίοι είναι λίγο "κατρουνέ" για τα γούστα μου. Εκεί που πραγματικά δίνει ρέστα είναι στα τοπία και στους χρωματισμούς.

 

Η ιστορία είναι αρκετά καλή. Δεν είναι κάτι τρελό, αλλά έχει ωραίο υπόβαθρο, καλό μυστήριο και ενδιαφέρουσα πλοκή. Σίγουρα μου άρεσαν τα πρώτα 2-3 arc περισσότερο από τα επόμενα, αλλά παραμένει σε ικανοποιητικό επίπεδο.

 

Είχα ρωτήσει τον συγγραφέα στο twitter αν έχουν στα σχέδια να βγάλουν HC τόμους. Μου απάντησε μέσα σε 3(!) λεπτά λέγοντας μου ότι δεν ξέρει τον σχεδιασμό της Image. Όταν τον ξαναρώτησα γιατί απόφασίζει η Image, αφού εκεί οι δημιουργοί αποφασίζουν και όχι η εταιρεία..... δεν μου απάντησε ποτε  :wall:  :wall:  :wall:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3656 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Γιάννη μήπως ξέρεις πότε θα τελειώσει η σειρά; Τώρα που την ξαναθυμήθηκα, ψήνομαι ν' αγοράσω τα trades, αλλά αν πάει μακριά η βαλίτσα δεν το βλέπω. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ας κάνω και εγώ ένα update στις πιο νέες σειρές που παρακολουθώ, εγκαινιάζοντας την συμμετοχή μου στο θέμα. :)

 

Green Valley(2016): Το πρώτο τεύχος βγήκε στο πακέτο νέων σειρών του τελευταίου τετραμήνου του 2016, τον Οκτώβριο. Έχουν βγει 3 τεύχη μέχρι στιγμής και ενώ ξεκίνησε συμπαθητικά με δυναμικά φινάλε στο πρώτο και το δεύτερο, στο τρίτο αλλάζει τελείως τροπή και με ξενερώνει. Περιμένω το 4ο για να δω αν θα το σώσει καθόλου ο Max Landis. Χοντρικά είμαστε σε ένα alternate medieval universe και ακολουθούμε τους θρυλικούς ιππότες της Καλόντια, ένα δυναμικό κουαρτέτο που αποτελείται από τους στερεοτυπικούς χαρακτήρες: Τον παραμυθά αλλά καλόκαρδο, τον ισχνό και αέρινο τοξότη, τον μυστήριο αρχηγό που απλά θέλει να αράξει σε μια συμβατική ζωή και τον αφοσιωμένο στο καθήκον και την προστασία των αδυνάτων. Παρόλο που ξεκινά γλυκανάλατα έχει αρκετές σοβαρές στιγμές που σε κερδίζουν αλλά 

 

 

στο τρίτο τεύχος το γυρνάει σε sci-fi στιλ westworld και με ξενερώνει. Πάνε να πολεμήσουν έναν μάγο με δράκους, του οποίου το μυστικό όπλο είναι ένα...τάμπλετ που ρίχνει λέιζερ. Θα τολμήσω μια δοκιμή στο επόμενο αλλά με πολύ λίγες προσδοκίες

 

 

Το σχέδιο του Guiseppe Camuncoli ψηφιακό φουλ, τίποτα ιδιαίτερο. Ο χρωματισμός αν και υπερβολικός (ιδιαίτερα στο πράσινο των λιβαδιών και το μπλε του ουρανού αφού δεν χρησιμοποιεί πολλές αποχρώσεις) μ'άρεσε. 

 

Moonshine(2016): Ποταπαγόρευση, μαφία,πιστολίδι, νουάρ ατμόσφαιρα ως το κόκκαλο, ίντριγκα, femmes fatales, Azarrello, Risso. Αν κάποιος γουστάρει 100 bullets, ας ετοιμαστεί για ένα σκληροπυρηνικό ταξίδι στο 1929 και τα κακά παιδιά. Πολλά στοιχεία από Νονό, goodfellas. Αξίζει χωρίς δεύτερη σκέψη. Ενδιαφέρον trivia: Moonshine έλεγαν τα παράνομα ουίσκι και moonshiners τους ιδιοκτήτες των κρυφών αποστακτηρίων στον Αμερικανικό νότο. Φοβερό artwork στα εξώφυλλα, σε βάζει στο πνεύμα από το πρώτο καρέ. Σίγουρα θα γίνει κλασική σειρά στο μέλλον ενώ πάει και για σάρωμα βραβείων. 

 

Monstress(2015): Συνεργασία των Marjorie Liu και Sana Takeda. Ενώ την πρώτη την έχω ακουστά για τα βιβλία που έχει γράψει και κάποιες δουλειές της σε υπερηρωικά, αυτό που δίνει άλλο αέρα στο κόμικ είναι το σκίτσο της Takeda. Αρκετά θηλυκό και στρογγυλεμένο σε σημεία, έχει μια διακριτική δόση manga σε ισορροπία με τις επιρροές της από διάφορους Αμερικάνους σχεδιαστές. Το supernatural σενάριο από την άλλη είναι μια συρραφή  λοβκραφτιανής μυθολογίας (σε πολύ πιο αθώο βαθμό), autumnlands,fables και ανθρωπομορφικά ζώα.Η τυπική διαμάχη μεταξύ ανθρώπων και μαγικών πλασμάτων - στην προκειμένη την φυλή των Arcanics -  με ότι αυτό συνεπάγεται. Όχι κακό αλλά όχι και κάτι που θα σου μείνει μετά από μερικούς μήνες. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4468 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Μερικές εικόνες από το νέο κόμικ "Rose" των Meredith Finch και Ig Guara που θα κυκλοφορήσει τον Απρίλιο.

 

Σίγουρη αγορά από εμένα λόγω Meredith Finch και φυσικά το εξώφυλλο του David Finch.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15093
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μια ματιά στην επερχόμενη δουλειά του Jeff Lemire (σχέδιο και σενάριο) με τίτλο Royal City που θα κυκλοφορήσει στις 1 Μαρτίου.

 

RYLCTY_1_prvw_Part1.jpgRYLCTY_1_prvw_Part2.jpgRYLCTY_1_prvw_Part3.jpgRYLCTY_1_prvw_Part4.jpgRYLCTY_1_prvw_Part5.jpg

 

ROYAL CITY follows Patrick Pike, a fading literary star who reluctantly returns to the once-thriving factory town where he grew up and is quickly drawn back into the dramas of his two adult siblings, his overbearing mother and his brow-beaten father, all of whom are still haunted by different versions of his youngest brother, Tommy, who drowned decades ago.

 

"Royal City is the first ongoing series that I have both written and drawn since Sweet Tooth and it’s definitely my most ambitious and personal project to date,” said Lemire. The book will combine grounded family drama with a healthy dose of magical realism and mystery, much like my previous books Essex County and The Underwater Welder. I can’t wait for Royal City to launch in March!"

 

As each member of the family struggles to keep themselves above water, it quickly becomes clear that Tommy’s death isn’t the only dark secret tearing the town, and this family, apart at the seams. Can each member of the Pike family come to terms with their own guilt over Tommy’s death, and make peace with the many versions of Tommy that still haunt them, or will they all be dragged down below the river along with his lingering ghost?

 

Πηγή

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3656 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Για να δούμε τι διαφορετικό από το Underwater Welder μπορεί να δώσει. :)

:thanks: για την ενημέρωση ΔαΔη!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28464
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4578 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Για να δούμε τι διαφορετικό από το Underwater Welder μπορεί να δώσει. :)

:thanks: για την ενημέρωση ΔαΔη!

Τι εννοεις;;;

 

Ελα, ελα κατσε διπλα μου στην φωτια, να σου μιλησω για τα Essex County & Sweet Tooth...

 

Για αρχη...

 

:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3656 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Δεν τα έχω διαβάσει αυτά τα δύο, αλλά όπως βλέπω την υπόθεση του Royal City μου θυμίζει πολύ το Underwater Welder. Το οποίο αγαπώ. Αλλά αν είναι κι εδώ το ίδιο πράγμα, μπορεί και να με χαλάσει. Οπότε θέλω να δω τι διαφορετικό έχει βάλει εδώ. :)

Σε κάλυψα; :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Τι εννοεις;;;

 

Ελα, ελα κατσε διπλα μου στην φωτια, να σου μιλησω για τα Essex County & Sweet Tooth...

 

Για αρχη...

 

:P

 

Επικίνδυνο ακούγεται, ρομαντική ατμόσφαιρα, αναμμένα δαδιά και ο Μάριος με όρεξη. 

 

Άντε, σου 'φεξε GeoTrou. ;) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3423 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Από τις κυκλοφορίες της εβδομάδας που πέρασε :) :

 

Loose Ends #1: Αμερικανικός νότος στις αρχές του 2000, ναρκωτικά,μετανιωμένα βαποράκια που ψάχνουν ν'αλλάξουν ζωή, πόρνες σε παρακμιακά μπαράκια στη μέση του πουθενά. Το στήσιμο και ο χρωματισμός θυμίζει Fear and Loathing in Las Vegas, δεν είναι κάτι το φοβερό (τετριμμένο σενάριο με έναν πρωην κακό νυν καλό που τον κυνηγούν μερικοί νυν κακοί), deals gone south είναι η θεματολογία του. Θα το συνεχίσω από περιέργεια γιατί το τέλος με άφησε να αναρωτιέμαι. 

 

Saga #42: Αγαπημένη σειρά, συνεχίζει δυναμικά με ένα κλικ περισσότερες αδυναμίες απ'ότι συνήθως. Ό,τι παραπάνω θα 'ναι spoiler. 

 

Dante #1: Σενάριο Matt Hawkins και Jason Ning, σχέδιο Darick Robertson. Αν και χλιαρή αρχή, το κόμικ βελτιώθηκε πολύ στη συνέχεια. 53 σελίδες το πρώτο τεύχος, έχει να κάνει με έναν πληρωμένο δολοφόνο που θέλει να ξεφύγει από το κύκλωμα και να ζήσει μια ήρεμη ζωή με την οικογένεια του.

Προφανώς δεν γίνεται αυτό, και πάνω σε μια στημένη δουλειά σκοτώνει καταλάθος ένα παιδί. Η γιαγιά του παιδιού τον καταράσσεται και αυτός γεμίζει με τατουάζ σε όλο το σώμα του. Η τιμωρία του είναι ένα τατουάζ για κάθε του θύμα, που εξαφανίζεται μόνο όταν επανορθώσει στην εκάστοτε οικογένεια. Όχι πάντα με τον καλύτερο τρόπο. 

Χορταστικό κόμικ και περιμένω τη συνέχεια. Το σχέδιο θυμίζει midnight nation. 

 

Reborn #4: Tων Millar και Capullo, συμπαθητικό μιξ sci-fi και fantasy, μέχρι στιγμής κινείται σε ρηχά νερά χωρίς κάτι αξιοπρόσεκτο. Παρόλα αυτά το συνεχίζω για 2-3 τεύχη ακόμα μπας και. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28486
  • Reputation:   190226
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Moonshine(2016): Ποταπαγόρευση, μαφία,πιστολίδι, νουάρ ατμόσφαιρα ως το κόκκαλο, ίντριγκα, femmes fatales, Azarrello, Risso. Αν κάποιος γουστάρει 100 bullets, ας ετοιμαστεί για ένα σκληροπυρηνικό ταξίδι στο 1929 και τα κακά παιδιά. Πολλά στοιχεία από Νονό, goodfellas. Αξίζει χωρίς δεύτερη σκέψη. Ενδιαφέρον trivia: Moonshine έλεγαν τα παράνομα ουίσκι και moonshiners τους ιδιοκτήτες των κρυφών αποστακτηρίων στον Αμερικανικό νότο. Φοβερό artwork στα εξώφυλλα, σε βάζει στο πνεύμα από το πρώτο καρέ. Σίγουρα θα γίνει κλασική σειρά στο μέλλον ενώ πάει και για σάρωμα βραβείων. 

 

 

Μια μικρή διόρθωση :) Moonshine δεν είναι το παράνομο ουίσκι :) Moonshine είναι ένας αρκετά γενικός όρος ο οποίος σηματοδοτεί ένα ποτό με υψηλό αλκοόλ το οποίο συνήθως έχει παραχθεί παράνομα :) Λατρεμένος όρος ειδικά στις Νότιες ΗΠΑ. Δεν είχα γνωρίσει κάποιον από εκεί που να μην ένοιωθε μια δόση περηφάνιας για το προϊόν. Εάν δε το είχε φτιάξει και γνωστός ή συγγενής του? Αχαχούχα :)

 

Σε μεγάλο βαθμό μπορούμε να το εξισώσουμε με την κουλτούρα του τσίπουρου στην Ηπειρωτική Ελλάδα :) Είμαι σίγουρος ότι ισχύει και για ρακή+τσικουδιά σε άλλα σημεία της χώρας, αλλά εγώ ορεσίβιος βλάχος είμαι, από τσίπουρα ξέρω, καναδυο που μου μίλησαν νύχτα σε απόμερο μέρος για τσίπουρο με γλυκάνισο, τους ψάχνει ακόμα η Νικολούλη :) για *αυτή* τη κουλτούρα μιλάμε :) Συνοδευόμενη ιστορικά με πράγματα όπως η ποτοαπαγόρευση και η ζωή σε απομονωμένες κοινότητες :)

 

Διόλου τυχαίο που στο λήμμα της wiki moonshine by country για τσίπουρα, ρακές και τσικουδιές μιλάει :) Εμείς απλώς δεν είχαμε ποτέ την ίδια νομοθεσία/εγκληματικότητα στο θέμα για να έχουμε και τέτοιου είδους ιστορίες/κουλτούρα :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   26482
  • Achievement Points:  4708
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Μια ματιά στην επερχόμενη δουλειά του Jeff Lemire (σχέδιο και σενάριο) με τίτλο Royal City που θα κυκλοφορήσει στις 1 Μαρτίου.

 

attachicon.gifRYLCTY_1_prvw_Part1.jpgattachicon.gifRYLCTY_1_prvw_Part2.jpgattachicon.gifRYLCTY_1_prvw_Part3.jpgattachicon.gifRYLCTY_1_prvw_Part4.jpgattachicon.gifRYLCTY_1_prvw_Part5.jpg

 

Πηγή

 

Είδα κι εγώ χτες το preview και σκέφτομαι αν θα παραγγείλω την σειρά ή όχι. Φαίνεται πάντως ενδιαφέρουσα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15093
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μόλις ανακάλυψα το Eclipse και με έχουν ψήσει άσχημα σχέδιο και υπόθεση. Επειδή έχω ήδη πολλές σειρές στην αναμονή, είναι κανείς που το διαβάσει να μου επικυρώσει ότι είναι όσο καλό φαίνεται;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3066 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το σχεδιο ειναι οπως φαινεται, ωραιο. Η ιστορια αν και καλη δεν με τρελανε πολυ, το βγαλα απο το pull list μου γιατι αν και οντως καλο ειχαν προτεραιοτητες αλλα για μενα.
Ειναι μια ακομα (καλη) σειρα της image με λιγα λογια

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15093
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Δυνατό το δεύτερο τεύχος του God Country. Σπάνια σπεύδω να εκφέρω γνώμη με τόσο λίγο υλικό διαθέσιμο, αλλά σπάνια με ενθουσιάζει έτσι κόμικ με τόσο λίγο υλικό. Αν το πηγαίνει εκεί που φαντάζομαι, μάλλον με περιμένουν ωραία σκηνικά. Αν όχι, θα έχω το εξαιρετικό σχέδιο για παρηγοριά. :P

Ορίστε και μια σελίδα. Με spoilers, αλλά πιστεύω μπορεί να πείσει μερικούς να το αρχίσουν!

God_Country_Alzheimer.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3656 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πολύ ωραίο σχέδιο, πράγματι. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.