Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερασιτεχνικό κομικ.


IrisAC

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30684
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  3
  • Reputation:   40
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γεια σε όλους παιδιά!!! Μια από τις μεγάλες μου αγάπες είναι τα κομικ. Ξεκίνησα να διαβάζω από τα 15 μου και από τότε είμαι τρελή fan. Εξαιτίας αυτής της αγάπης μου και επειδή μου άρεσε να ζωγραφίζω από πολύ μικρή αποφάσισα να κάνω ένα δικό μου κομικ. Βασικά εγώ έκανα τα σχέδια και χρωματισμό και η αδερφή μου έγγραψε την ιστορία και συνεπώς τους διαλόγους. Θα θέλαμε κάποιες γνώμες ώστε αν αρέσει στον κόσμο να συνεχίσουμε και στο δεύτερο τεύχος.

Μας ενδιαφέρει πολύ η γνώμη όποιου το διαβάσει οπότε πείτε μας αν σας αρέσει,αν οχι τι δεν σας αρέσει ώστε να το διορθώσουμε.

Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας :).

Εδώ είναι το κόμικ: 

Επεξεργασία από IrisAC
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3656 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

:wow:

Πολύ καλή δουλειά, τουλάχιστον ως προς το σχέδιο και το lettering! Μπορεί να μην είσαι επαγγελματίας, αλλά ερασιτεχνική δεν τη λες επουδενί.

Δεν την διάβασα ολόκληρη, γιατί θα στραβολαιμιάσω, αλλά η κεντρική ιδέα είναι αρκετά ενδιαφέρουσα.

Συνέχισε και ρώτα ό,τι θες, όλο και κάποιος ειδικός θα σου απαντήσει.

:congrats:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

α. καλως ηρθες :)

 

β. ξαναφτιαξε το αρχειο, θα μου πεις μια περιστροφη ειναι αλλα καλο θα ηταν να το βλεπαμε απο την αρχη σωστα, μερικοι δεν θα ασχοληθουν καν να κανουν αυτη την περιστροφη

 

γ. γιατι στα αγγλικα;

 

δ. δεν το διαβασα :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

β. ξαναφτιαξε το αρχειο, θα μου πεις μια περιστροφη ειναι αλλα καλο θα ηταν να το βλεπαμε απο την αρχη σωστα, μερικοι δεν θα ασχοληθουν καν να κανουν αυτη την περιστροφη

 

 

Δεν ξέρω αν είναι αν μέρος add-on ή όχι, αλλά αν έχεις Chrome, δοκίμασε να κάνεις δεξί κλίκ -> Περιστροφή προς τα Δεξιά.

 

Προσθέτω σχόλια για το κόμικ σε λίγο. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3507 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Πολύ καλό!!!

 

Α και καλωσήρθες!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:best:

 

Μου άφησε την αίσθηση ότι διαβάζω την απόδοση σε κόμικ, ενός κράματος Game of Thrones (λόγω setting και δολοπλοκιών), και Fall of Eagles (λόγω σεναριακού στυλ). Με έμφαση στο FoE, γιατί στο κόμικ παρατηρώ πολλά από τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του.

 

Σχέδιο, Xρώμα, Lettering κτλ

 

Ξεκινάμε με ένα σχετικά όμορφο εξώφυλλο, με πολύ ωραίο χρώμα και καλό (αν και ίσως υπεργεμισμένο) layout. Κάποια σχεδιαστικά προβλήματα εμφανίζονται εξ'αρχής.

 

Χαίρομαι να βλέπω χάρτες και εγκυκλοπαιδικά στοιχεία. Φαίνεται ότι υπάρχει σύμπαν με lore από πίσω του.

 

Όσον αφορά το σχέδιο του κόμικ, το πιο δυνατό στοιχείο του είναι το layout των σελίδων. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και η "σκηνοθεσία" είναι απαραίτητα καλή. Σε κάποια σημεία, ιδιαίτερα στους διαλόγους, εμφανίζει προβλήματα. Κάποια πάνελ θα είχαν πολύ καλύτερη σύνθεση αν ακολουθούσαν των κανόνα των τρίτων.  Η ανατομία του σώματος είναι ΟΚ, προφανώς μπορεί να βελτιωθεί αρκετά με την εξάσκηση :). Η ανατομία των προσώπων θέλει δουλειά. Φαίνεται ιδιαίτερα στα πρόσωπα του πατέρα του Darren και της Ann.

 

Νομίζω ότι το χρώμα μου αρέσει στα περισσότερα πάνελ. Κατά την μέρα μου φαίνεται ότι κάποια χρώματα είναι υπερβολικά φωτεινά, ενώ ο χρωματισμός στην νύχτα είναι γενικά λίγο προβληματικός. 

 

Υπάρχει ένα σημαντικό πρόβλημα με το lettering. Γίνεται δούλος του bubble, αντί να σχεδιάζεται το bubble γύρω από το κείμενο. Με αποτέλεσμα η γραμματοσειρά να γίνεται υπερβολικά μικρή σε κάποια σημεία. Αυτό κάνει το κόμικ δυσανάγνωστο σε κάποια σημεία.

 

Σενάριο

 

Μου άρεσε πολύ το να παρακολουθώ τα πολιτικά παιχνίδια των παλατιών. Βασικά θα έλεγα ότι το κόμικ είναι λίγο σαν δολοπλοκικό procedural. :P Δεν υπάρχουν ρομάντζα, μακελειά, comic relief, κτλ. Αυτό σημαίνει βέβαια ότι το κόμικ δεν είναι για όλους, αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό.

 

Υπάρχουν 3-4 μικρολαθάκια στα αγγλικά, αλλά ως εκεί. Τα Αγγλικά είναι πολύ καλά. Στο κείμενο σε δυο σημεία επαναλαμβάνονται λέξεις αχρείαστα στα ίδια μπαλονάκια (το grace και το wrath, νομίζω).

 

Διαχειρίζεστε το exposition σε ΟΚ βαθμό νομίζω, κάτι που είναι αδυναμία πολλών ερασιτεχνών, απ'ότι έχω παρατηρήσει και σε μένα και σε άλλους. Σε 2-3 σημεία βέβαια υπάρχουν προβληματάκια. Αν ήταν πραγματικότητα, το δεύτερο πρόσωπο στον διάλογο θα έλεγε "Στάσου. Το ξέρω αυτό που μόλις είπες. Γιατί παρουσίασες κάτι που είναι απολύτως γνωστό και στους δυο μας;" Αλλά εντάξει, μερικά άτσαλα παραστρατήματα είναι.  Ένα σοβαρότερο πρόβλημα είναι ότι πολλές απ'τις πληροφορίες που εξελίσσουν την πλοκή έρχονται από "φήμες". Φημίζεται ότι έγινε το χ και το ψ. Κάποιοι λένε ότι ο ζ έκανε το ω. Κτλ. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να είστε πιο δημιουργικοί με τις σεναριακές συσκευές σας, ώστε να υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία.

 

Είναι δυο χαρακτήρες που με προβληματίζουν. Ο Arch-Priest (Αποκλειστικά ορθόδοξος όρος, btw, ενδιαφέρον) και η Ann. Υπάρχει κάτι καλό που έχει κάνει ο Arch-Priest; Έχει κάποιο θετικό χαρακτηριστικό; Σε κάθε κακουχία του βασιλείου φαίνεται να έχει μπήξει το χέρι του. Όλοι πέρα απ'τον βασιλιά φαίνεται να τον μισούν. Ένας τόσο δισδιάστατος κακός δεν είναι καλό πράγμα... Μήπως έχει εν μέρει δίκιο και ο φανατισμός του απλά είναι αυτό που τον κάνει κακό; Μήπως ο απώτερος σκοπός του είναι καλός; Κτλ. Η Ann είναι επίσης ένα κλισέ. Το κλισέ του θηλυκού χαρακτήρα που έχει δυνατότητες που δεν μπορεί να αναδείξει επειδή ζει σε μια φαλλοκρατική κοινωνία. 

 

ΟΚ, τα κλισέ είναι αναπόφευκτα, αλλά κάθε φορά που εμφανίζεται η χαρακτήρας, επαναλαμβάνει την κατάσταση της, και την δυσανασχέτηση της με αυτή. Ένα μήνυμα μπορεί να περαστεί στον αναγνώστη με πολλούς τρόπους, όχι μόνο με τον μονόλογο ή τον διάλογο. Κάποιες φορές είναι καλύτερο να υπονοηθεί το μήνυμα, don't spoonfeed your audience (που έλεγαν και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι).

 

Η μόνη δράση στο κόμικ είναι η "μονομαχία". Αλλά δεν είναι η μόνη δράση στην πλοκή. Η σύσταση και η πορεία της στρατιάς του Barkis, η διαδήλωση κατά του Archpriest. Θέλω να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω πρόβλημα με την έλλειψη δράσης. Ίσα-ίσα, θεωρώ ότι ενισχύει το σεναριακό στύλ. Αλλά η "απουσία σκηνών" με προβληματίζει. Είναι σαν τηλεοπτική σειρά με χαμηλό budget. Το ότι η στρατιά εμφανίζεται μόνο στο τέλος μπορεί να είναι βέβαια για το wow factor, αλλά το τελικό αποτέλεσμα  δεν είναι αυτό.

 

/πολυλογία

 

Είναι μια ενδιαφέρουσα προσπάθεια, και αν συνεχίσετε, θα την διάβαζα ευχαρίστως. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5865
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ωραιο είναι,εχει ωραια χρωματα και η τεχνοτροποια του σχεδιου ταιριαζει με το θεμα της ιστοριας.Για πες τι χρωματα χρησιμοποίησες και συμπεραίνω ότι ο χρωματισμος είναι με το χερι.Σε καποιες φασεις οι σκοτεινες σκηνες παρα ηταν σκοτεινες και μπερδευομουν λιγο αλλα πανω κατω καταλαβα τι παιζοταν.Το μονο μειον που επισημανα είναι τα γραμματα στα μπαλονάκια,νομιζω ότι είναι καπως ανισα τοποθετημένα μεσα στα μπαλονάκια με αποτέλεσμα να δημιουργουν μια μικρη κακοφωνια στο ολο αποτέλεσμα.Βεβαια αυτό είναι λεπτομερεια αλλα πρεπει να το δεις.Βαλε και σωστα τοποθετημένες καθετα τις σελιδες,ηθελα να το διαβασω και κουραζομουν,τωρα για την ιστορια δεν μπορω να σου πω γιατι δεν το διαβασα. Παντος είναι μια καλη προσπαθεια!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9673
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4636 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Βασικά, πόσο χρονών είσαι και πόσο καιρό σχεδιάζεις; Ρωτάω, γιατί άλλη κριτική θα κάνω σε μια 20χρονη που σχεδιάζει λίγα χρόνια και άλλη σε μια 30χρονη με το μολύβι στα χέρια τα τελευταία 15 χρόνια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30684
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  3
  • Reputation:   40
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είχα ένα πρόβλημα με το μέγεθος αλλά διορθώθηκε οπότε να το αρχείο ανεστραμμένο 

 

:wow:

Πολύ καλή δουλειά, τουλάχιστον ως προς το σχέδιο και το lettering! Μπορεί να μην είσαι επαγγελματίας, αλλά ερασιτεχνική δεν τη λες επουδενί.

Δεν την διάβασα ολόκληρη, γιατί θα στραβολαιμιάσω, αλλά η κεντρική ιδέα είναι αρκετά ενδιαφέρουσα.

Συνέχισε και ρώτα ό,τι θες, όλο και κάποιος ειδικός θα σου απαντήσει.

:congrats:

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! :)

 

α. καλως ηρθες :)

 

β. ξαναφτιαξε το αρχειο, θα μου πεις μια περιστροφη ειναι αλλα καλο θα ηταν να το βλεπαμε απο την αρχη σωστα, μερικοι δεν θα ασχοληθουν καν να κανουν αυτη την περιστροφη

 

γ. γιατι στα αγγλικα;

 

δ. δεν το διαβασα :P

Το διόρθωσα το αρχείο οπότε μπορείς να το δεις κατ΄ευθείαν τώρα. Όταν το γράψαμε δεν σκεφτήκαμε αλήθεια να ψάξουμε για ελληνικό site κόμικς (και χαίρομαι πολύ που σας βρήκα) οπότε το μεταφράσαμε στα αγγλικά για να το δει πιο πολύς κόσμος και έμεινε έτσι... Ελπίζω να βρεις χρόνο για να το διαβάσεις! ;)

Πολύ καλό!!!

 

Α και καλωσήρθες!

Ευχαριστώ!! 

 

:best:

 

Μου άφησε την αίσθηση ότι διαβάζω την απόδοση σε κόμικ, ενός κράματος Game of Thrones (λόγω setting και δολοπλοκιών), και Fall of Eagles (λόγω σεναριακού στυλ). Με έμφαση στο FoE, γιατί στο κόμικ παρατηρώ πολλά από τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του.

 

Σχέδιο, Xρώμα, Lettering κτλ

 

Ξεκινάμε με ένα σχετικά όμορφο εξώφυλλο, με πολύ ωραίο χρώμα και καλό (αν και ίσως υπεργεμισμένο) layout. Κάποια σχεδιαστικά προβλήματα εμφανίζονται εξ'αρχής.

 

Χαίρομαι να βλέπω χάρτες και εγκυκλοπαιδικά στοιχεία. Φαίνεται ότι υπάρχει σύμπαν με lore από πίσω του.

 

Όσον αφορά το σχέδιο του κόμικ, το πιο δυνατό στοιχείο του είναι το layout των σελίδων. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και η "σκηνοθεσία" είναι απαραίτητα καλή. Σε κάποια σημεία, ιδιαίτερα στους διαλόγους, εμφανίζει προβλήματα. Κάποια πάνελ θα είχαν πολύ καλύτερη σύνθεση αν ακολουθούσαν των κανόνα των τρίτων.  Η ανατομία του σώματος είναι ΟΚ, προφανώς μπορεί να βελτιωθεί αρκετά με την εξάσκηση :). Η ανατομία των προσώπων θέλει δουλειά. Φαίνεται ιδιαίτερα στα πρόσωπα του πατέρα του Darren και της Ann.

 

Νομίζω ότι το χρώμα μου αρέσει στα περισσότερα πάνελ. Κατά την μέρα μου φαίνεται ότι κάποια χρώματα είναι υπερβολικά φωτεινά, ενώ ο χρωματισμός στην νύχτα είναι γενικά λίγο προβληματικός. 

 

Υπάρχει ένα σημαντικό πρόβλημα με το lettering. Γίνεται δούλος του bubble, αντί να σχεδιάζεται το bubble γύρω από το κείμενο. Με αποτέλεσμα η γραμματοσειρά να γίνεται υπερβολικά μικρή σε κάποια σημεία. Αυτό κάνει το κόμικ δυσανάγνωστο σε κάποια σημεία.

 

Σενάριο

 

Μου άρεσε πολύ το να παρακολουθώ τα πολιτικά παιχνίδια των παλατιών. Βασικά θα έλεγα ότι το κόμικ είναι λίγο σαν δολοπλοκικό procedural. :P Δεν υπάρχουν ρομάντζα, μακελειά, comic relief, κτλ. Αυτό σημαίνει βέβαια ότι το κόμικ δεν είναι για όλους, αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό.

 

Υπάρχουν 3-4 μικρολαθάκια στα αγγλικά, αλλά ως εκεί. Τα Αγγλικά είναι πολύ καλά. Στο κείμενο σε δυο σημεία επαναλαμβάνονται λέξεις αχρείαστα στα ίδια μπαλονάκια (το grace και το wrath, νομίζω).

 

Διαχειρίζεστε το exposition σε ΟΚ βαθμό νομίζω, κάτι που είναι αδυναμία πολλών ερασιτεχνών, απ'ότι έχω παρατηρήσει και σε μένα και σε άλλους. Σε 2-3 σημεία βέβαια υπάρχουν προβληματάκια. Αν ήταν πραγματικότητα, το δεύτερο πρόσωπο στον διάλογο θα έλεγε "Στάσου. Το ξέρω αυτό που μόλις είπες. Γιατί παρουσίασες κάτι που είναι απολύτως γνωστό και στους δυο μας;" Αλλά εντάξει, μερικά άτσαλα παραστρατήματα είναι.  Ένα σοβαρότερο πρόβλημα είναι ότι πολλές απ'τις πληροφορίες που εξελίσσουν την πλοκή έρχονται από "φήμες". Φημίζεται ότι έγινε το χ και το ψ. Κάποιοι λένε ότι ο ζ έκανε το ω. Κτλ. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να είστε πιο δημιουργικοί με τις σεναριακές συσκευές σας, ώστε να υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία.

 

Είναι δυο χαρακτήρες που με προβληματίζουν. Ο Arch-Priest (Αποκλειστικά ορθόδοξος όρος, btw, ενδιαφέρον) και η Ann. Υπάρχει κάτι καλό που έχει κάνει ο Arch-Priest; Έχει κάποιο θετικό χαρακτηριστικό; Σε κάθε κακουχία του βασιλείου φαίνεται να έχει μπήξει το χέρι του. Όλοι πέρα απ'τον βασιλιά φαίνεται να τον μισούν. Ένας τόσο δισδιάστατος κακός δεν είναι καλό πράγμα... Μήπως έχει εν μέρει δίκιο και ο φανατισμός του απλά είναι αυτό που τον κάνει κακό; Μήπως ο απώτερος σκοπός του είναι καλός; Κτλ. Η Ann είναι επίσης ένα κλισέ. Το κλισέ του θηλυκού χαρακτήρα που έχει δυνατότητες που δεν μπορεί να αναδείξει επειδή ζει σε μια φαλλοκρατική κοινωνία. 

 

ΟΚ, τα κλισέ είναι αναπόφευκτα, αλλά κάθε φορά που εμφανίζεται η χαρακτήρας, επαναλαμβάνει την κατάσταση της, και την δυσανασχέτηση της με αυτή. Ένα μήνυμα μπορεί να περαστεί στον αναγνώστη με πολλούς τρόπους, όχι μόνο με τον μονόλογο ή τον διάλογο. Κάποιες φορές είναι καλύτερο να υπονοηθεί το μήνυμα, don't spoonfeed your audience (που έλεγαν και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι).

 

Η μόνη δράση στο κόμικ είναι η "μονομαχία". Αλλά δεν είναι η μόνη δράση στην πλοκή. Η σύσταση και η πορεία της στρατιάς του Barkis, η διαδήλωση κατά του Archpriest. Θέλω να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω πρόβλημα με την έλλειψη δράσης. Ίσα-ίσα, θεωρώ ότι ενισχύει το σεναριακό στύλ. Αλλά η "απουσία σκηνών" με προβληματίζει. Είναι σαν τηλεοπτική σειρά με χαμηλό budget. Το ότι η στρατιά εμφανίζεται μόνο στο τέλος μπορεί να είναι βέβαια για το wow factor, αλλά το τελικό αποτέλεσμα  δεν είναι αυτό.

 

/πολυλογία

 

Είναι μια ενδιαφέρουσα προσπάθεια, και αν συνεχίσετε, θα την διάβαζα ευχαρίστως. :)

Κατ' αρχήν να σε ευχαριστήσω για τον χρόνο που αφιέρωσες και την εποικοδομητική σου κριτική! 

Οκ, δεν έχω πάρει μαθήματα για το σχέδιο και δεν έχω διαβάσει βιβλία σχετικά (που μάλλον θα έπρεπε) οπότε δεν γνώριζα για τον κανόνα που μου υπέδειξες αλλά ήταν διαφωτιστικός! Πάντως εξασκώ το σχέδιο αρκετά συχνά αν και σε διαφορετικά concepts. Όσο για το lettering το πρόγραμμα που χρησιμοποίησα ήταν το comiclife -μάλλον δεν εξερεύνησα αρκετά τις δυνατότητές του. Απλά το δουλεύαμε αρκετό καιρό και τα τελικά στάδια έγιναν κάπως βιαστικά. :sad1:

 

Τώρα για το σενάριο, πρέπει να πω ότι το συλλάβαμε σε μικρή σχετικά ηλικία (και ναι πριν γνωρίσουμε το game of thrones αλλά όντως μοιάζει αρκετά!) Έχεις δίκιο για αυτούς τους χαρακτήρες. O Archpriest μοιάζει κάπως μονόπλευρος είναι αλήθεια αλλά υπήρχε μια διάθεση για να το συνεχίσουμε και θα αποκαλύπταμε άλλες πλευρές του σε επόμενα μέρη -πχ η σχέση του με τον μυστήριο αδερφό του αλλά και με τον ίδιο το βασιλιά...παρασύρομαι... :Ρ Οι διάλογοι της Ανν έχουν αλλάξει αρκετά από το αρχικό να φανταστείς και την είχαμε κι αυτήν σκεφτεί αρκετά μικρές όταν τέτοιοι χαρακτήρες δεν έμοιαζαν κλισέ για εμάς. Κι αυτή θα άλλαζε στα επόμενα μέρη. Πάντως αποκάλυψες τα λάθη στη δομή της ιστορίας και δεν υπάρχει δικαιολογία γι' αυτά... θα έχουμε υπ' όψιν αυτά τα σημεία σε επόμενη προσπάθεια!! Ευχαριστώ και πάλι!  :up:

 

Ωραιο είναι,εχει ωραια χρωματα και η τεχνοτροποια του σχεδιου ταιριαζει με το θεμα της ιστοριας.Για πες τι χρωματα χρησιμοποίησες και συμπεραίνω ότι ο χρωματισμος είναι με το χερι.Σε καποιες φασεις οι σκοτεινες σκηνες παρα ηταν σκοτεινες και μπερδευομουν λιγο αλλα πανω κατω καταλαβα τι παιζοταν.Το μονο μειον που επισημανα είναι τα γραμματα στα μπαλονάκια,νομιζω ότι είναι καπως ανισα τοποθετημένα μεσα στα μπαλονάκια με αποτέλεσμα να δημιουργουν μια μικρη κακοφωνια στο ολο αποτέλεσμα.Βεβαια αυτό είναι λεπτομερεια αλλα πρεπει να το δεις.Βαλε και σωστα τοποθετημένες καθετα τις σελιδες,ηθελα να το διαβασω και κουραζομουν,τωρα για την ιστορια δεν μπορω να σου πω γιατι δεν το διαβασα. Παντος είναι μια καλη προσπαθεια!!

Λοιπόν χρησιμοποίησα ακρυλικό χρώμα και νερομπογιές...αυτά δηλαδή που με βόλεψαν περισσότερο στο τέλος αν και δεν έφεραν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Το επεξεργάστηκα και λίγο στο photoshop. Θα τα κοιτάξω τα υπόλοιπα όσο μπορώ. Ευχαριστώ!

 

Βασικά, πόσο χρονών είσαι και πόσο καιρό σχεδιάζεις; Ρωτάω, γιατί άλλη κριτική θα κάνω σε μια 20χρονη που σχεδιάζει λίγα χρόνια και άλλη σε μια 30χρονη με το μολύβι στα χέρια τα τελευταία 15 χρόνια.

Χαχα, 20 είμαι αλλά το δουλεύω τώρα δύο χρόνια απλά σποραδικά γιατί με πανελλήνιες κλπ δεν προλάβαινα πολύ είναι αλήθεια. Επίσης, στην πορεία θέλαμε να ασχοληθούμε και με άλλες ιδέες, σαν να πάλιωσε αυτή και όντως να έμοιαζε με game of thrones ή κάτι τέτοιο. Τσπ, περιμένω να ακούσω την κριτική σου! :)

Επεξεργασία από IrisAC
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5865
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το ξαναδιαβασα βεβαια πολύ ποιο ευκολα αυτην τη φορα.Νομιζω τα ιδια ισχυουν με την προηγουμενη μου κριτικη,προσεξα τα μπαλονάκια και όπως τα εχεις τοποθετησει μεσα στα καρε και μερικες φορες μπερδευομουν να καταλαβω ποιος μιλαει,εκει λιγο με κουρασε, ισως ο τροπος που εξελισεται η ιστορια να χρειαζεται να είναι ετσι.Πιστευω ότι πρεπει να δινεις με ποιο ευκρινεια ποια μπαλονάκια ανηκουν σε ποιο καρε.Επεισις και οι κινησεις των χαρακτηρων πρεπει να είναι ποιο ξεκάθαρες.Παντος είναι μια καλη προσπαθεια και νομιζω ότι η συνεχεια του θα είναι ακομα ποιο καλη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13478
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4691 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Καλησπέρα, έριξα κι εγώ τη ματιά μου, σαν πρώτες παρατηρήσεις τα κείμενα μου φάνηκαν όμορφα δομημένα και θεωρώ ότι δείχνουν καλή γνώση της Αγγλικής γλώσσας...παρόλα αυτά σε κάποια σημεία παρατηρείται το φαινόμενο των υπερφορτωμένων μπαλονιών με πολύ κείμενο και με πολύ μικρά γραμματάκια κάποιες φορές! :P Αυτό δεν διευκολύνει τη ροή. Γενικά και το lettering θέλει λίγο προσοχή πχ που καταλλήγουν οι προβοσκίδες των μπαλονιών και τέτοια...

  Γενικά πολύ φιλόδοξο με μεράκι και πρόθεση για δουλειά με λεπτομέρειες σχεδιαστικές και χρώμα, όμως προτείνω σπουδή και εξάσκηση και το σχεδιαστικό επίπεδο θα ανέβει με τον καιρό. :) .

  Μπράβο για την όρεξη και τη συνολική ιδέα! Αυτά προς το παρόν!! Καλή συννέχεια! :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9673
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4636 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Δεν ασχολείσαι αρκετό καιρό οπότε θα κάνουμε και την ανάλογη συζήτηση. Ας μπούμε κατευθείαν στο ψητό:

 

1) Είσαι πολύ καλύτερη από μένα απ' ό,τι ήμουν εγώ στην ηλικία σου. Σε κάποια πράγματα, ίσως να είσαι και γενικότερα καλύτερη από μένα.

2) Πολύ καλό στήσιμο των καρέ.

3) Πειραματίσου και με άλλους τρόπους χρωματισμού. Γενικότερα, η χρήση υγρών χρωμάτων τύπου νερομπογιά δεν ενδείκνυται για κόμικς, εκτός κι αν είσαι μεγάλος επαγγελματίας. Το ό,τι δεν είναι η καλύτερη μέθοδος χρωματισμού το είδες και μόνη σου. Σου προτείνω να πειραματιστείς με τον ψηφιακό χρωματισμό.

4) (Αυτό που θα πω τώρα ισχύει και για πολλούς επαγγελματίες με πολλά χρόνια εμπειρίας) Δεν ξεχνάμε τα βασικά. Stick figures! Να τα χρησιμοποιείτε. Δεν είναι ντροπή. Το αντίθετο μάλιστα!!! Για μένα, πολλοί λίγοι είναι οι καλλιτέχνες που δε χρειάζεται να χρησιμοποιούν stick figures. Τα stick figures σε βοηθάνε να κρατάς σωστές αναλογίες και να αποφεύγεις λάθη.

5) Γενικά, καλό είναι να εξασκείσαι. Ακόμα και οι μεγαλύτεροι καλλιτέχνες κάνουν σκίτσα για εξάσκηση. Σου προτείνω να εξασκηθείς στα πρόσωπα και στα χέρια. Είναι πολύ δύσκολα τα άτιμα. Και 'γω έχω πρόβλημα με αυτά.

 

Δε θα πω κάτι πάνω στο σενάριο. Υπάρχουν άλλοι πιο έμπειροι από μένα σ' αυτό το τομέα.
Συμβουλή εξάσκησεις: Πάρε μερικές κόλλες χαρτί και προσπάθησε να αναπαράγεις σχέδια γνωστών καλλιτεχνών βλέποντας τα. Θα σε βοηθήσει πάρα πολύ και θα εντοπίσεις μερικές τεχνικές που θα σε κάνουν καλύτερη.

 

Αυτά προς το παρόν. Αργότερα ίσως να επανέλθω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2892 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

τελειο τίποτε αλλο τέλειο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2892 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

α. καλως ηρθες :)

 

β. ξαναφτιαξε το αρχειο, θα μου πεις μια περιστροφη ειναι αλλα καλο θα ηταν να το βλεπαμε απο την αρχη σωστα, μερικοι δεν θα ασχοληθουν καν να κανουν αυτη την περιστροφη

 

γ. γιατι στα αγγλικα;

 

δ. δεν το διαβασα :P

Αυτά με τον spiderman είναι δικό σας -αν ναι πεθαίνω μπράβο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18856
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  102
  • Reputation:   500
  • Achievement Points:  102
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4688 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Το link δια μαγιάς εξαφανίστηκε ? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το link δια μαγιάς εξαφανίστηκε ?

To διέγραψε η δημιουργός. Είχα επιχειρήσει να το βρω και στο DeviantArt, αλλά διαγράφηκε και από εκεί αν δεν κάνω λάθος.

 

Κρίμα, επειδή ήταν πολύ ενδιαφέρουσα προσπάθεια. Ευελπιστώ ότι η Iris επιχειρεί να ανεβάσει μια λίγο πιο προσεγμένη εκδοχή του στο μέλλον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.