Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες περί το Μίκυ Μυστήριο


Thoba

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30431
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  122
  • Reputation:   364
  • Achievement Points:  122
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3467 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Σκέφτομαι να αρχισω-προσπαθησω  να μαζεψω τα μικυ μυστήριο. Ποσο ευκολο ειναι σαν προσπάθεια; Ποσο περιπου κοστολογούνται;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30034
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  12
  • Reputation:   92
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3635 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

απο α κυκλο 2ο τευχος η ιστορια τρομος στο μουσειο κερινων ομοιοματων αγαπημενη εχω τα περισσοτερα τευχη και μπορω να πω οτι διαβαζονται ανετα ακομα και τωρα ο β κυκλος δεν με ειχε ενθουσιασει τοσο πολυ ο γ κυκλος ηταν καπως καλυτερος απο τον β αλλα σαν τον α κανεις

 

Σκευτομαι να αρχισω-προσπαθησω  να μαζεψω τα μικυ μυστηριο .Ποσο ευκολο ειναι σαν προσπαθεια ;Ποσο περιπου κοστολογουντε;

ανετα τα βρισκεις γιατι ειχε γινει και επανακυκλοφορια θελει λιγο ψαξιμο ομως

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

απο α κυκλο 2ο τευχος η ιστορια τρομος στο μουσειο κερινων ομοιοματων αγαπημενη εχω τα περισσοτερα τευχη και μπορω να πω οτι διαβαζονται ανετα ακομα και τωρα ο β κυκλος δεν με ειχε ενθουσιασει τοσο πολυ ο γ κυκλος ηταν καπως καλυτερος απο τον β αλλα σαν τον α κανεις

 Πρώτη φορά βρίσκω άτομο που να προτιμά το 3ο κύκλο έναντι κάποιου από τους προηγούμενους. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30034
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  12
  • Reputation:   92
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3635 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

 Πρώτη φορά βρίσκω άτομο που να προτιμά το 3ο κύκλο έναντι κάποιου από τους προηγούμενους. :)

ε η ιστορια με τις μασελες και η αλλη με το τσιρκο μου αρεσαν αρκετα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30431
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  122
  • Reputation:   364
  • Achievement Points:  122
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3467 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Εχω ξεκινησει αυτο που σκεφτομουνα ποιο πάνω. Εχω βρει καποια τευχη τα οποια δεν τα αγορασα επειδη θεωρησα ακριβα σαν τιμή. Η ερωτηση που εχω ειναι ( εχω βρει απο την ανατύπωση του α κυκλου το 22 τεύχος) να στοχευσω να βρω την α εκδοση του α κυκλου η την ανατύπωση;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Οι απορίες αυτονομήθηκαν σε δικό τους θέμα.

 

Προσωπικά μου αρέσει περισσότερο η 1η έκδοση, χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος, έτσι να 'χαμε να λέγαμε. Δεν έχουν και πολύ μεγάλες διαφορές.

 

Επίσης, δεν νομίζω ότι έχουν μεγάλη διαφορά όσον αφορά στη σπανιότητα ή την τιμή, αλλά δεν έχω και εξειδικευμένες γνώσεις επί του θέματος.

 

Αν είσαι Θεσσαλονίκη αρκετά από τα παλιά τεύχη υπάρχουν στην αποθήκη του Θοδωρή.

 

Γενικά σε τι τιμές τα βρήκες έως τώρα και σου φανήκαν ακριβά;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

νομίζω πως θέλει αρκετό ψάξιμο να βρεις την πρώτη περίοδο 1η έκδοση σε καλή κατάσταση... ειδικά τα εξώφυλλα έχαναν χρώμα και γέμιζαν γραμμές εύκολα....

 

προσωπικά κάποια στιγμή βρήκα όλη την πρώτη περίοδο 2η έκδοση αδιάβαστη και την πήρα... δεν λέω πως ήταν ευκαιρία αλλά δεν το μετάνιωσα... ειδικά όταν τα βλέπω στα παλαιοπωλεία (ακόμα και δεύτερη έκδοση) σε μέτριες καταστάσεις...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30431
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  122
  • Reputation:   364
  • Achievement Points:  122
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3467 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Οι απορίες αυτονομήθηκαν σε δικό τους θέμα.

 

Προσωπικά μου αρέσει περισσότερο η 1η έκδοση, χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος, έτσι να 'χαμε να λέγαμε. Δεν έχουν και πολύ μεγάλες διαφορές.

 

Επίσης, δεν νομίζω ότι έχουν μεγάλη διαφορά όσον αφορά στη σπανιότητα ή την τιμή, αλλά δεν έχω και εξειδικευμένες γνώσεις επί του θέματος.

 

Αν είσαι Θεσσαλονίκη αρκετά από τα παλιά τεύχη υπάρχουν στην αποθήκη του Θοδωρή.

 

Γενικά σε τι τιμές τα βρήκες έως τώρα και σου φανήκαν ακριβά;

βρηκα το β κυκλο 3,5/τευχος.Εχω δει σε καποια περιπτερα καποια τευχοι της α εκδοσης στα 2,5 τα οποια δεν τα πηρα για το λογο οτι δεν εχω αποφασηση αν θελω την α η την β εκδοση .Η αποθηκη του θοδωρη που ειναι;
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Στη Θεσσαλονίκη βρίσκεται η αποθήκη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30431
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  122
  • Reputation:   364
  • Achievement Points:  122
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3467 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Οκ θα το τσεκαρω της επομενες μερες αν βρω χρονο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30431
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  122
  • Reputation:   364
  • Achievement Points:  122
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3467 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

νομίζω πως θέλει αρκετό ψάξιμο να βρεις την πρώτη περίοδο 1η έκδοση σε καλή κατάσταση... ειδικά τα εξώφυλλα έχαναν χρώμα και γέμιζαν γραμμές εύκολα....

 

προσωπικά κάποια στιγμή βρήκα όλη την πρώτη περίοδο 2η έκδοση αδιάβαστη και την πήρα... δεν λέω πως ήταν ευκαιρία αλλά δεν το μετάνιωσα... ειδικά όταν τα βλέπω στα παλαιοπωλεία (ακόμα και δεύτερη έκδοση) σε μέτριες καταστάσεις...

μπορεις να αναφερεις την τιμη για να εχω μια εικονα;
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

η ονομαστική τιμή στα μίκυ μυστήριο της πρώτης περιόδου 2η έκδοση ήταν 2 ευρώ... άρα ότι βρεις κάτω από 2 ευρώ είναι αποδεκτό κατ' εμέ δεδομένης και της κατάσταση που θα τα βρεις...

 

 

δεν αποκλείεται όμως να τα βρεις σε τιμές κοντά στο 1 ευρώ. άλλα φυσικά όσα περισσότερα πάρεις μαζί, τόσο καλύτερες τιμές θα στα αφήσει ο παλαιοβιβλιοπώλης...

 

για την 1η έκδοση δεν μπορώ να σου πω καθώς δεν ξέρω το βαθμό συλλεκτικότητας... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30431
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  122
  • Reputation:   364
  • Achievement Points:  122
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3467 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Μαλλον στη β εκδοση θα προσπαθησω να βρω .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Ο "δάσκαλος" http://comicsmania.gr/pages/01f_mikymistiroidonaldalmanakominy.htm έχει σχεδόν όλα τα τεύχη και της Α΄ και της Β΄ ΄Εκδοσης του Α΄Κύκλου, στις εξής τιμές:

 

Α΄ ΄Εκδοση #1 με 10 ευρώ (too much), # 3-8 με 4 ευρώ το ένα (δεν έχει τα #2 και 9), # 10-26 με 3 ευρώ το ένα.

 

Β΄ ΄Εκδοση όλα τα τεύχη (πλην των #3, 17 και 18 που του λείπουν) με 2 ευρώ το ένα.

 

Εγώ στη θέση σου αν δεν είχα την Α΄ ΄Εκδοση, θα αγόραζα χωρίς συζήτηση την Β΄. ΄Ισως αν ψάξεις πιο πολύ να την βρεις και πιο φτηνά γιατί ο δάσκαλος είναι μάλλον ακριβός έμπορος.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30431
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  122
  • Reputation:   364
  • Achievement Points:  122
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3467 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Δεν τον εχω διαβασει το γ(το σχολιο ειναι αλλου χρηστη ).Ναι το εχω δει το εν λογο καταστημα αλλα θελω να αποφυγω τα μεταφορικα μιας που δεν ειναι και νεα για να ειμαι και σιγουρος για την κατασταση τους

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Δεν τον εχω διαβασει το γ(το σχολιο ειναι αλλου χρηστη ).Ναι το εχω δει το εν λογο καταστημα αλλα θελω να αποφυγω τα μεταφορικα μιας που δεν ειναι και νεα για να ειμαι και σιγουρος για την κατασταση τους

 

Συγγνώμη, μπερδεύτηκα. ΄Ισως επειδή και τα δυο nicknames αρχίζουν από Th και είναι δισύλλαβα. ΄Οσο για τα υπόλοιπα, έχεις δίκιο, αφού δεν μένεις στην Αθήνα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

απο α κυκλο 2ο τευχος η ιστορια τρομος στο μουσειο κερινων ομοιοματων αγαπημενη εχω τα περισσοτερα τευχη και μπορω να πω οτι διαβαζονται ανετα ακομα και τωρα ο β κυκλος δεν με ειχε ενθουσιασει τοσο πολυ ο γ κυκλος ηταν καπως καλυτερος απο τον β αλλα σαν τον α κανεις

 

ανετα τα βρισκεις γιατι ειχε γινει και επανακυκλοφορια θελει λιγο ψαξιμο ομως

 

Φίλε μου, η προτίμησή σου στον Γ΄ Κύκλο μου κάνει εντύπωση γιατί, όπως πολύ σωστά λέει και ο Κωστής http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=32497&p=391821 πρώτη φορά κι εγώ βλέπω άτομο που να τον προτιμά από τους άλλος. Μάλιστα, θεωρώ, και το έχω γράψει, ότι τα δύο τεύχη του Γ΄ Κύκλου κακώς εντάχθηκαν σ' αυτήν τη σειρά γιατί δεν το αξίζουν.

 

Προσωπικά λατρεύω τόσο τον Α΄ όσο και τον Β΄ Κύκλο, αλλά έχω ιδιαίτερη αδυναμία στον Β΄.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πραγματικά ο Δεύτερος κυκλος μου άρεσε πιο πολύ από τον πρώτο. Ο τρίτος δεν είχε λόγω ύπαρξης στην εν λόγω σειρά. Γενικά είναι από τις καλύτερες σειρες του Τερζόπουλου που αξίζει να την εχει κάποιος. Η διαφορά στην β' εκδοση του β' κύκλου είναι το μικρότερο μέγεθος και ότι δε πρόλαβε να την ολοκληρώσει. Σταμάτησε στο 6ο τεύχος από τα συνολικά 12.

Ωραίες ιστορίες υπάρχουν και στο αυτόνομο τευχάκι Μίκυ Μυστήριο το επονομαζόμενο από τους συλλέκτες και ως τεύχος #0. Αν και το εξώφυλλο θυμίζει την σειρά οι ιστορίες όχι!!! Επίσης χώρια από το διπλό εξώφυλλο διαβάζεται και διαφορετικά. Πρώτα διαβάζεις τα δύο πάνω καρέ του κάθε δισέλιδου και μετά τα κάτω!!! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Ωραίες ιστορίες υπάρχουν και στο αυτόνομο τευχάκι Μίκυ Μυστήριο το επονομαζόμενο από τους συλλέκτες και ως τεύχος #0. Αν και το εξώφυλλο θυμίζει την σειρά οι ιστορίες όχι!!! Επίσης χώρια από το διπλό εξώφυλλο διαβάζεται και διαφορετικά. Πρώτα διαβάζεις τα δύο πάνω καρέ του κάθε δισέλιδου και μετά τα κάτω!!! 

 

Συμπληρώνω ότι το αυτοτελές aka αυτόνομο τεύχος, που έχει τον υπότιτλο "Ιστορίες Νουάρ" http://coa.inducks.org/issue.php?c=gr%2FMYB+++1, όχι μόνο έχει δύο εξώφυλλα και οι σελίδες του διαβάζονται όπως λέει ο φίλος Μενίρ, αλλά έχει τυπωθεί αμφίδρομα, δηλαδή τα δύο εξώφυλλα και οι δύο ιστορίες είναι τυπωμένα ανάποδα. ΄Ετσι, αφού διαβάσεις την μία ιστορία αρχίζοντας από το ένα εξώφυλλο, αναποδογυρίζεις το τεύχος και ξεκινάς από το άλλο εξώφυλλο για να διαβάσεις τη δεύτερη.

 

Τέλος, οι δύο ιστορίες του αυτοτελούς τεύχους ξαναδημοσιεύονται, χωρίς τις ιδιορρυθμίες του, στο #46 της σειράς "Μεγάλα Σήριαλ". 

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30431
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  122
  • Reputation:   364
  • Achievement Points:  122
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3467 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Σημερα εκανα μια βολτα σε καποια παλαιοπωλεια στο κεντρο της θεσσαλονικης βρηκα καποια μικυ μυστηριο α κυκλος α εκδοση αλλα η τιμες 3.50 εως 4,5€.Βρηκα και ενα της β εκδοσης του α κυκλου το οποιο το πηρα (2€).Αυτο που με εκανε μεγαλη αλλα και αρνητικη εντυπωση(λογο συμπεριφορας και μετα τιμης) οτι στο πρωτο παλαιοπωλειο οπου βρηκα το τευχος 3 της β εκδοσης σε καταστασει οχι καλη (εχω την εστασει οτι ηταν βρεγμενο) ζητουσε 3€ .Μαλλον λογο οτι ελεγε συλλεκτικο στο εξωφυλλο.

 

Και πριν μια ωρα με μια ερευνα που εκανα στα κτελ καθως περιμενα το λεωφορειο βρηκα και 7 τευχη του β κυκλου ( αυριο θα τα σβησω και απο την αγγελεια)

Επεξεργασία από Thoba
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30431
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  122
  • Reputation:   364
  • Achievement Points:  122
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3467 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Εχθες που περασα απο ενα κεντρικο περιπτερο στην καβαλα (βρηκα και το 11 του β κυκλου)με ειπε η κυρια που ηταν εκει οτι τα φερνει μεσω 3 απο μια αποθηκη στη θεσσαλονικη εχει ακουσει κανεις για αυτη την αποθηκη;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.