Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΙΚΣ ΜΩΡΟ ΜΟΥ...


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΙΚΣ ΜΩΡΟ ΜΟΥ... (Η)
Σενάριο/Kείμενα:
Carlos Sampayo
Σχέδιο:
José Muñoz
Hμερ. έκδοσης:
04-1990
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Αστυνομικό
Μέγεθος:
21.0 x 27.5
Σελίδες:
92
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Μετάφραση:
Γιώργος Σιούνας
Lettering:
Παυλίνα Καλλίδου
Επιμέλεια:
Β. Νικάκης
Πρωτότυπος τίτλος:
Alack Sinner
Προέλευση:
Ιταλική
ISBN:
960-7096-07-X
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

ZwhDenEinaiKomiks_0001.jpg  ZwhDenEinaiKomiks_0001z.jpg
 

δελεάζομαι να προσθέσω "οπότε πιάσε ένα τσιγαράκι" (και ο καθείς καταλαβαίνει ότι θέλει).... βέβαια σε αυτό το φόρουμ, ίσως να κόλλαγε "οπότε πιάσε ένα μπυρόνι" :cheers:

 

3 ιστοριούλες του ήρωα των Carlos Sampayo (σενάριο) και José Muñoz (σκίτσο) (με τους δημιουργούς συμπρωταγωνιστές στην τελευταία που φέρει και τον τίτλο αυτής της έκδοσης). Δεν μπορώ να κάνω αντιστοίχηση με τις εκδόσεις στα γαλλικά (αν και πρωτοκυκλοφόρησε στην Ιταλία και οι δημιουργοί είναι ισπανόφωνοι) αλλά να αναφέρω ότι στη Γαλλία υπάρχουν 8 τόμοι (ο τελευταίος μόλις τον 1/06). Ένα μικρό σχόλιο. Πρώτα έγινε αυτή και μετά το Sin City του Miller. :D

 

88 χορταστικές α/μ σελιδούλες από τον Απρίλη του 90 και τη βαβέλ NOIR σε μετάφραση Γ.Σιούνας. 21χ27,5.

 

:beer:

 

ΥΓ 15/12/2007 κυκλοφόρησε από την Ελευθεροτυπία ο 8ος τόμος της σειράς το ΑΛΑΚ ΣΙΝΕΡ: ΥΠΟΘΕΣΗ ΗΠΑ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Σε μια αγγλική εγκυκλοπαίδεια που έπεσε στα χέρια μου διάβασα (και σήμερα διασταύρωσα) ότι έχει μεταφραστεί Alack Sinner ΚΑΙ στα αγγλικά... 12 τευχάκια από την Fantagraphics κάπου μεταξύ 89 με 94 υπό τον τίτλο Sinner. Εξ'όσων ξέρω, δεν έχουν σκαναριστεί ακόμα.

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116953
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αστα αυτά! Αρχισες ήδη διασταυρώσεις από το τουβλί που έλαβες! Σκάναρε την σελίδα που το αναφέρει, αλλιώς δεν σε πιστεύω! :mafia::P

:cheers2:

 

Υ.Γ Ούτε εγώ το βρίσκω διαθέσιμο ώς scan.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Σε μια αγγλική εγκυκλοπαίδεια που έπεσε στα χέρια μου διάβασα (και σήμερα διασταύρωσα) ότι έχει μεταφραστεί Alack Sinner ΚΑΙ στα αγγλικά... 12 τευχάκια από την Fantagraphics κάπου μεταξύ 89 με 94 υπό τον τίτλο Sinner. Εξ'όσων ξέρω, δεν έχουν σκαναριστεί ακόμα.

 

:cheers:

"Έπεσε" στα χέρια σου;;;;;;;;;;;;; :confuse: Δεν είναι το τούβλο που όλοι ξέρουμε;;;;;;; Δεν έπεσε στα χέρια σου, μιας και το τοποθέτησαν εκεί και από τότε δεν το αποχαιρετίστηκες ούτε λεπτό!!!!!!!!!!!!! Μάλλον που θα κοιμήθηκες με αυτό αγκαλιά!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Είχα διαβάσει το "Υπόθεση ΗΠΑ" και μόλις πρόσφατα διάβασα κι αυτό.Γενικά ο Alack Sinner μπήκε αμέσως στην καρδιά μου.Σκληρός τυπάς αλλά συγχρόνως αρκετά συνασθηματικός.

Μου άρεσαν πολύ και οι τρείς ιστορίες του τόμου.Η 1η δεν έχει κάποια ιδιαίτερη υπόθεση αλλά έχει καταπληκτική noir ατμόσφαιρα.

Η 2η είναι μια κλασσική ιστορία τύπου Ρέιμοντ Τσάντλερ οπου ο ντετέκτιβ ψάχνει να βρεί μια εξαφανισμένη κοπέλα.Μου άρεσε ιδιαίτερα η σάτιρα-κριτική που έκανε στην εκκλησία και γενικά στους κολημένους ανθρώπους.

Η 3η είναι πανέξυπνη ιστορία (και είναι η ιστορία της οποίας το όνομα έχει ο τόμος).Σ'αυτή την ιστορία οι Sampayo και Muñoz επισκεπτονται τον Alack Sinner στο γραφείο του και του ζητούν να τους διηγηθεί καμιά ιστορία του γιατί ξέμειναν απο ιδέες για τα κόμικς που κάνουν με τον "συνονόματο" πρωταγωνιστή τους.

Καπάκι ξαναδιάβασα το "Υπόθεση ΗΠΑ".Εκεί ο Sinner είναι πιο γέρος με κόρη που περιμένει εγγόνι (αν και βλέποντας το εξώφυλλο του 7ου τόμου και απο κάποιες αναφορές στον 8ο μάλλον την ύπαρξη της κόρης την ανακάλυψε στον 7ο).Η ιστορία είναι πιο πολύπλοκη αλλά εξίσου ωραία.

Επίσης να πώ οτι στο wikipedia βρήκα οτι υπάρχει και μια spin-off σειρά του Alack Sinner απο του ίδιους δημιουργούς με τίτλο Joe's Bar.Προφανώς έχει να κάνει με τον Τζό και το γνωστό μπάρ που βλέπουμε τον Άλακ να συχνάζει.

 

Τα τεύχη:

Le Bar a Joe (1981)

Histoire Amicale du Bar a Joe (1987)

Dans les Bars (2002)

Επεξεργασία από kKKK
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

:thanks: kKKK

 

μια μικρή διόρθωση (γιατί μπορεί να οδηγήσει σε σύγχυση με το Joe Bar Team). Η σειρά που αναφέρεις στα Γαλλικά λέγεται "Le Bar à Joe"

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6301
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  53
  • Reputation:   166
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5742 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

πολύ καλό.

θεωρώ ότι θα πρέπει να υπάρχει σε όλες τις βιβλιοθήκες.

υπάρχει ακόμα λογικά σε βαβέλ....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35622
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Aρκετά καλό κόμικ, χωρίς να ενθουσιαστώ πάντως αλλά ούτε και να το μετανοιώσω που το διάβασα. Από τις 3 ιστορίες μου άρεσε περισσότερο η 2η ("Εκείνος του οποίου η καλοσύνη είναι απέραντη"), ακολουθούμενη από την 3η ("Η Ζωή δεν είναι κόμικς, μωρό μου") και την 1η ("Σκοτεινή Πόλη"). Αυτό που μου άρεσε περισσότερο ήταν η χαρακτηριστική στα noir αφήγηση στο πρώτο πρόσωπο με τις όποιες ειρωνείες και σαρκαστικά σχόλια, αλλά και οι πολύ έξυπνες ατάκες του Σίνερ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5643 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Δεν μπορώ να κάνω αντιστοίχηση με τις εκδόσεις στα γαλλικά (αν και πρωτοκυκλοφόρησε στην Ιταλία και οι δημιουργοί είναι ισπανόφωνοι)

 

Ενημερωτικά απλά, να πω ότι οι ιστορίες είναι οι εξής:

 

Σκοτεινή πόλη -> Citta Oscura (περιοδικό Αlterlinus Νοέμβριος 1976 - Φεβρουάριος 1977)

Εκείνος του οποίου η καλοσύνη είναι απέραντη -> Egli, la cui bonta e infinita (περιοδικό Alterlinus Σεπτέβριος 1975 - Νοέμβριος 1975)

Η ζωή δεν είναι κόμικς, μωρό μου -> La vita non e un fumetto, baby -> (περιοδικός Alaterlinus Ιούνιος 1975 - Αύγουστος 1975)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Το διάβασα και.......

 

Μου φάνηκε καλό, αλλά σαν να έλειπε κάτι. Οι καλύτερες ιστορίες ήταν η 2η και η 3η. Ενώ αυτή με το χαμένο κορίτσι δεν είχε κάτι ιδιαίτερα πρωτότυπο, ήταν άριστα "εκτελεσμένη", ενώ η τελευταία είχε κάτι το.... meta. Η όλη κατάσταση με τους δημιουργούς ενός κόμικ με έναν Άλακ Σίννερ να συναντούν ένα πραγματικό πρόσωπο με το όνομα αυτό και την ίδια δουλειά ήταν τουλάχιστον συναρπαστική.

 

Η πρώτη ήταν έτσι και έτσι, έπρεπε να είναι μικρότερη.

 

Ποια στοιχεία επηρέασαν το Sin City; Το α/μ, η πρωτοπρόσωπη αφήγηση, ο χαρακτήρας που αναφέρεται συνεχώς στην "σκοτεινή" πόλη;

 

Λέτε να προχωρήσω στην αγορά του "Υπόθεση: ΗΠΑ";

 

EDIT: Δεν έγραψα τι έλειψε! Πιστεύω πως δεν υπήρχε καλός ρυθμός, δεν έβλεπες κλιμάκωση της ιστορίας με τον τρόπο που θα έπρεπε να δεις. Ή με τον τρόπο που έχω συνηθίσει εγώ (food for thought)..... :thinking:

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Λέτε να προχωρήσω στην αγορά του "Υπόθεση: ΗΠΑ";

 

ντσου. Είναι χειρότερο από αυτό εδώ, οπότε εάν αυτό δεν σε δελέασε, τότε.... :)

 

Άστο για πολύ μετά.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το εξώφυλλο του τόμου είναι καρεδάκι από την ιστορία "Ο συμπαθητικός κ.Γουίλσον" (σελ.13) που δημοσιεύθηκε στο τ.31 της Βαβέλ, τον Νοέμβριο του 1983. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Κακό κόμικ. Πολύ κακό. Ίσως να χάνω κάτι, αλλά δεν μου άρεσε. Ότι χειρότερο έχω διαβάσει τους τελευταίους μήνες. Το σχέδιο επιτηδευμένο σουρεάλ,κουραστικό και βαρετό, το σενάριο της "Σκοτεινής Πόλης" κακοδουλεμένο και ασύνδετο, αυτό της  "Εκείνου του οποίου η καλοσύνη είναι απέραντη" ελάχιστα καλύτερο από το πρώτο. Η τρίτη ιστορία ξεκίνησε χλιαρά αλλά με υποσχέσεις, άρχισα να μην βαριέμαι προς την μέση αλλά στο τέλος κατέληξαν και οι ίδιοι να μην ξέρουν τι γίνεται σε κάθε καρέ. 

 

Τα αφαιρετικά πρόσωπα που εμφανίζονταν 1-2 φορές σε κάθε δισέλιδο με σκοπό την ανάδειξη μιας καρτουνίστικης σαπίλας των αστικών αμερικανικών δρόμων θα μπορούσαν να λείπουν. Και τελείως μη σου πω. Το μόνο που κράτησα από όλο το άλμπουμ, είναι ο Σίνερ που όντως είχε μετρημένες ατάκες και ταλαιπωρημένη μεν ενδιαφέρουσα δε στάση ζωής. Δυστυχώς για μένα, δεν είναι καθόλου αρκετό για να κρατήσει το κόμικ ο πολλά βαρύς ψημένος πρώην μπασκίνας. Πάλι καλά που πλήρωσα μόνο ένα δίφραγκο για να το πάρω. 

 

Παρόλα αυτά, θα διαβάσω κάποια στιγμή την "Υπόθεση ΗΠΑ" για να τους δώσω μια ευκαιρία ακόμα. Αντιθέτως, το Billie Holiday σε ένα πρώτο ξεφύλλισμα μου άρεσε. Ίδωμεν. 

 

Edit: Αν αυτό το έργο αποτέλεσε με τον οποιοδήποτε τρόπο έμπνευση για το Sin City, καταλαβαίνω γιατί δεν το αναφέρει κανένας. Είτε από την μία πλευρά, είτε από την άλλη. Και μου φαίνεται πολύ πολύ λογικό.

Επεξεργασία από Θρηνωδός
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ουτε εμενα μου αρεσε το κομικ, μου φανηκε ότι ειχε σοβαρα προβλήματα ρυθμου. Προφανως το κρινω και σε σχεση με το ποιοι ειναι οι δημιουργοι - αν ηταν τιποτα αγνωστοι θα μου φαινοταν συμπαθητικο, για το διδυμο Sampayo - Munoz tο θεωρω κατω του μετριου :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Καθόμαστε και ρωτάμε τι θα μεταφράσει ο πάσα ένας από την ευρύτερη Ευρωπαϊκή σχολή. Τζάμπα καθόμαστε. 

 

19264776_10207642720980672_4010358200630046646_o.jpg

 

IDW, 392 σελίδες, 11 ιστορίες Alack Sinner. Το πρώτο από τα 2 τούβλα που θα βγούνε στη γλώσσα της Dame Judi Dench

 

αντιγράφω το τι λέει η IDW για αυτό τον τόμο

 

 

The first of two volumes that present for the first time in English the complete Alack Sinner comics by the Argentine-born team of artist José Muñoz and writer Carlos Sampayo. Sinner is a hard-boiled private detective whose adventures are played out to a jazz soundtrack in a noir New York from 1975 through the 2000s. The stories are imbued with a deep political conscience and present a scathing critique of corruption in society, juxtaposed with meditations on the nature of violence and exile. The authors have rearranged the stories in chronological order of the characters and events, rather than dates of first publication, providing a novel reading experience for both new fans and old. The Age of Innocence collects eleven stories: “Talkin’ with Joe,” “The Webster Case,” “The Fillmore Case,” “Viet Blues,” “In His Infinite Goodness,” “Life Ain’t a Comic Strip, Baby,” “Twinkle, Twinkle,” and “Constancio and Manolo,” “Dark City,” “Memories,” and “Encounters.” Alack Sinner is an international bestseller and between them Muñoz and Sampayo are winners of Europe’s top comics awards.

 

 

 

καθ'ημάς, τα πλήθη θέλουν Ιζνογκούντ και Ραν Ταν Πλαν :D δεν πειράζει :) 

 

η φώτο αλιεύθηκε απ΄το φβ

 

:cheers5:

 

υγ θα μπορούσα να το είχα αναρτήσει και στο Αλακ Σινερ της Ελευθεροτυπίας. Προτιμώ όμως αυτή εδώ της Βαβέλ :) Πιο καλτ? ή κάτι τέτοιο. Πιο κάτι τέτοιο :D Όποιος δεν κατάλαβε ας πιει ένα ποτήρι αλκοόλ ακόμα. Repeat μέχρι να καταλάβει. Ή μέχρι να μην τον νοιάζει :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ολόφρεσκο :)


 


post-10460-0-17448000-1498681502_thumb.jpg


 


Σήμερα έχουμε μελέτη :)


Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Εμένα πάλι δεν μου άρεσε καθόλου και δυσκολεύτηκα πάρα πολύ να ολοκληρώσω την ανάγνωση του και δεν ξέρω δεν μου πρόσφερε τίποτα ούτε από σενάριο όσο πολύ περισσότερο σχεδιαστικά. Οπότε έρχομαι και αναρωτιέμαι γιατί να μην βγάλουν καλύτερα τα νέα Ιζνογκουντ και ΡανΤανΠλαν, περισσότερος κόσμος θα τα απολαύσει σε σχέση με αυτά εδώ που αρέσουν σε λίγους περίεργους τύπους σαν και τους δύο προλαλίσαντες... :p4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

και το Survivor, 70% τηλεθέαση είχε/έχει :) δώστε Survivor στο λαό για να το απολαύσει :D

 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94936
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο αντικαταστάθηκαν με μεγαλύτερης ανάλυσης. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.