Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΟΜΙΞ Wiki! - Ηλεκτρονικό περιοδικό


ΚΟΜΙΞ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3581 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάβασα τη συνέντευξη. Είναι αρκετά ενδιαφέρουσα. Δύο παρατηρήσεις.

Πρώτον, δε νομίζω πως έπρεπε να γράφετε "ΚΟΜΙΞ WIKI" πριν καθε ερωτηση σαν να εδωσε σε εσας τη συνεντευξη.

Δευτερον η μεταφραση ειναι πολυ καλη εκτος απο τα ονοματα των χαρακτηρων:
Ξυλοπόδαρος --> Μαύρος Πητ

Μαύρος Λεκές --> Μαύρο Φάντασμα

Κοντούλης(Μπασσότι) --> Μουργόλυκοι

Μπασετόνι --> Ο'Χάρα

Pippo --> Γκούφυ(όχι Πλούτο)

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάβασα τη συνέντευξη. Είναι αρκετά ενδιαφέρουσα. Δύο παρατηρήσεις.

Πρώτον, δε νομίζω πως έπρεπε να γράφετε "ΚΟΜΙΞ WIKI" πριν καθε ερωτηση σαν να εδωσε σε εσας τη συνεντευξη.

Δευτερον η μεταφραση ειναι πολυ καλη εκτος απο τα ονοματα των χαρακτηρων:

Ξυλοπόδαρος --> Μαύρος Πητ

Μαύρος Λεκές --> Μαύρο Φάντασμα

Κοντούλης(Μπασσότι) --> Μουργόλυκοι

Μπασετόνι --> Ο'Χάρα

Pippo --> Γκούφυ(όχι Πλούτο)

Λοιπόν συμφωνώ για τα ονόματα... Το πράγμα αυτό το έκανε και το ΚΟΜΙΞ παλιά σε διάφορεσες συνεντεύξεις όπως αυτή του Σκαρπα που λέγεται ο Μαέστρος των Κόμικς... Λέγαμε να το βγάλουμε αλλά το αφήσαμε διότι το έκανε και το ΚΟΜΙΞ πιο παλιά όπως και για αυτό. Τι θα βάζαμε; Πρέπει να έχει κάποιον να κάνει την ερώτηση. Σε ευχαριστώ για τις διορθώσεις, θα τις κάνω.

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3994
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Κριτική Τεύχους 4

 

Εξωφυλλο: Ωραίες οι νέες αλλαγές στο Design του εξωφυλλου. Η γραμματοσειρά της ιστορίας, η αναγραφή της αρίθμησης του τεύχους και το  KW χαμηλά δένουν όμορφα. Δυστυχώς (και συγγνώμη αλλά θα είμαι ειλικρινής) το εξώφυλλο της ιστορίας δεν μου άρεσε. Πρώτον, το σχέδιο μοιάζει πρόχειρο, ενώ πιστεύω το πιο "άσχημο" είναι η σχεδίαση του σώματος των πάπιων από τη μέση και κάτω. Το ίδιο ισχύει και για την ιστορία στη συνέχεια αλλά θα το αναλύσω εδώ μιας και ειδικά στο εξώφυλλο αυτό που λέω είναι ιδιαίτερα έντονο. Οι πάπιες του Ντίσνευ έχουν μεγάααλη περιφέρεια, μεγάλο πωπουδάκο και μεγάλα πόδια με έντονη ουρά. Ο φίλος μας όμως, από τη μέση και κάτω τους έχει κάνει όχι μόνο ανθρωπομορφα χαρακτηριστικά, αλλά θα τους αποκαλούσαμε (συγγνώμη για τις εκφράσεις xD ) χαμηλοκ*λιδες ή άκ*λους μιας και εκτός των άλλων έχουν και μακρή κορμό.

Όσον αφορά τα χρώματα, και αυτά βγάζουν μια προχειρότητα. Χωρίς να ζουμάρω βλέπω άσπρα πιξελς. Τα χρώματα είναι πολύ έντονα και πλακάτα. Γενικά, θα μπορούσε να είναι όλο πολύ πολύ ανώτερο.

Επίσης, το εξώφυλλο του φίλου μας είναι φόρος τιμής στο εξώφυλλο του Καρλ Μπαρκς: http://coa.inducks.org/issue.php?c=gr/KX++122

 

Το Μυστικό της Επιτυχίας: Εδώ ο πωπουδάκος ( xD ) των πάπιων φτιάχνει κάπως αλλά συνεχίζουμε να έχουμε σοβαρά θέματα ανατομίας με αποκορύφωση τον Πασχάλη στη σελίδα 9. Οι εκφράσεις τους όμως δεν είναι κακές. Πάλι όμως το σχέδιο μοιάζει πρόχειρο, και ειδικά ο σχεδιασμός των καρέ είναι κακός. Μπαίνεις που μπαίνεις στον κόπο να κάνεις χρωματισμό, φτιάξε με το photoshop τα καρέ να είναι ίσια. Καί όταν πρόκετε για ίσιες στήλες κτηρίων κλπ καλό είναι να χρησιμοποιείς χάρακα. Σε αντίθεση με το εξώφυλλο όμως τα χρωματα δεν είναι καθόλου άσχημα.

Στα του σεναρίου-πλοκής: Η όλη φάση έχει πλάκα και φαίνεται πως το έκανες με μεράκι, έτσι διαβάζωντας το διασκέδασα. Επίσης υπάρχουν 2-3 καρέ που μου αρέσει πολύ το κάφρικο χιούμορ σου (ειδικά με το παντελόνι του Ντόναλντ), Πάντως η ιστορία έχει μερικά αρκετά χτυπητά φαουλάκια. 

1. Στα καλά καθούμενα άρχισαν οι 3 μεγιστάνες να τσακώνονται; Χωρίς αφορμή; Στο κάτω κάτω ξέρουν ποίος είναι ο πιο πλούσιος από τους 3.

2. Πως από μια οριβασία θα καταλάβουν ποίος είναι ο πιο πλούσιος; Και πως γίνετε να σταθεροποιήσουν μια στήλη απο κέρματα σε τέτοιο ύψος; 

Θα μου πεις... γιατί οι ιστορίες του Ντίσνευ έχουν καμιά λογική συνέχεια; Και θα σου πω δίκιο έχεις. Αλλά πιστεύω πως δεν πρέπει να βάζουμε ιδέες στο ξεκάρφωτο.

Τέλος, το pacing, ο ρυθμός που προχωράει η ιστορία είναι αργός. Αναφορές σε παλιές ιστορίες, καρέ που τρώνε χώρο κλπ κλπ. 

Ευχάριστη προσθήκη ήταν η πρόβλεψη του Λουτβιχ που δίνει σασπένς.

Γενικά πάντως η ιστορία μπορεί να μην είναι αυτό που λέμε "like pro" αλλά έχει άπειρα περιθώρια να ξανασχεδιαστεί στο μέλλον και να δώσει ένα πολύ ΠΟΛΎ καλό αποτέλεσμα. 

Αναμένω το τελευταίο μέρος της στο επόμενο τεύχος. :)

 

Duckweekly: Ακόμα μια αξιέπαινη δουλειά, ωραίο σχέδιο και ωραία χρώματα (αν και πολύ πλακάτα). Σεναριακά, ξεκαρδιστική χρήση μιας κλασικής αδυναμίας του Σκρούτζ.

 

=====

 

Οι στήλες ήταν πολύ καλές όλες τους, με αποκορύφωμα τη συνέντευξη του Τζερβάτζιο. Στη σελίδα 39 ρίξτε μια ματιά μιας η φυγούρα του Φαντομιά κόβει φράσεις.

Το νέο design στο εσωτερικό των στηλών για πρώτη φορά δείχνει επαγγελματικό και σωστά δομημένο. Πολλά μπράβο! 

 

=====

 

 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κριτική Τεύχους 4

 

Εξωφυλλο: Ωραίες οι νέες αλλαγές στο Design του εξωφυλλου. Η γραμματοσειρά της ιστορίας, η αναγραφή της αρίθμησης του τεύχους και το  KW χαμηλά δένουν όμορφα. Δυστυχώς (και συγγνώμη αλλά θα είμαι ειλικρινής) το εξώφυλλο της ιστορίας δεν μου άρεσε. Πρώτον, το σχέδιο μοιάζει πρόχειρο, ενώ πιστεύω το πιο "άσχημο" είναι η σχεδίαση του σώματος των πάπιων από τη μέση και κάτω. Το ίδιο ισχύει και για την ιστορία στη συνέχεια αλλά θα το αναλύσω εδώ μιας και ειδικά στο εξώφυλλο αυτό που λέω είναι ιδιαίτερα έντονο. Οι πάπιες του Ντίσνευ έχουν μεγάααλη περιφέρεια, μεγάλο πωπουδάκο και μεγάλα πόδια με έντονη ουρά. Ο φίλος μας όμως, από τη μέση και κάτω τους έχει κάνει όχι μόνο ανθρωπομορφα χαρακτηριστικά, αλλά θα τους αποκαλούσαμε (συγγνώμη για τις εκφράσεις xD ) χαμηλοκ*λιδες ή άκ*λους μιας και εκτός των άλλων έχουν και μακρή κορμό.

Όσον αφορά τα χρώματα, και αυτά βγάζουν μια προχειρότητα. Χωρίς να ζουμάρω βλέπω άσπρα πιξελς. Τα χρώματα είναι πολύ έντονα και πλακάτα. Γενικά, θα μπορούσε να είναι όλο πολύ πολύ ανώτερο.

Επίσης, το εξώφυλλο του φίλου μας είναι φόρος τιμής στο εξώφυλλο του Καρλ Μπαρκς: http://coa.inducks.org/issue.php?c=gr/KX++122

 

Το Μυστικό της Επιτυχίας: Εδώ ο πωπουδάκος ( xD ) των πάπιων φτιάχνει κάπως αλλά συνεχίζουμε να έχουμε σοβαρά θέματα ανατομίας με αποκορύφωση τον Πασχάλη στη σελίδα 9. Οι εκφράσεις τους όμως δεν είναι κακές. Πάλι όμως το σχέδιο μοιάζει πρόχειρο, και ειδικά ο σχεδιασμός των καρέ είναι κακός. Μπαίνεις που μπαίνεις στον κόπο να κάνεις χρωματισμό, φτιάξε με το photoshop τα καρέ να είναι ίσια. Καί όταν πρόκετε για ίσιες στήλες κτηρίων κλπ καλό είναι να χρησιμοποιείς χάρακα. Σε αντίθεση με το εξώφυλλο όμως τα χρωματα δεν είναι καθόλου άσχημα.

Στα του σεναρίου-πλοκής: Η όλη φάση έχει πλάκα και φαίνεται πως το έκανες με μεράκι, έτσι διαβάζωντας το διασκέδασα. Επίσης υπάρχουν 2-3 καρέ που μου αρέσει πολύ το κάφρικο χιούμορ σου (ειδικά με το παντελόνι του Ντόναλντ), Πάντως η ιστορία έχει μερικά αρκετά χτυπητά φαουλάκια. 

1. Στα καλά καθούμενα άρχισαν οι 3 μεγιστάνες να τσακώνονται; Χωρίς αφορμή; Στο κάτω κάτω ξέρουν ποίος είναι ο πιο πλούσιος από τους 3.

2. Πως από μια οριβασία θα καταλάβουν ποίος είναι ο πιο πλούσιος; Και πως γίνετε να σταθεροποιήσουν μια στήλη απο κέρματα σε τέτοιο ύψος; 

Θα μου πεις... γιατί οι ιστορίες του Ντίσνευ έχουν καμιά λογική συνέχεια; Και θα σου πω δίκιο έχεις. Αλλά πιστεύω πως δεν πρέπει να βάζουμε ιδέες στο ξεκάρφωτο.

Τέλος, το pacing, ο ρυθμός που προχωράει η ιστορία είναι αργός. Αναφορές σε παλιές ιστορίες, καρέ που τρώνε χώρο κλπ κλπ. 

Ευχάριστη προσθήκη ήταν η πρόβλεψη του Λουτβιχ που δίνει σασπένς.

Γενικά πάντως η ιστορία μπορεί να μην είναι αυτό που λέμε "like pro" αλλά έχει άπειρα περιθώρια να ξανασχεδιαστεί στο μέλλον και να δώσει ένα πολύ ΠΟΛΎ καλό αποτέλεσμα. 

Αναμένω το τελευταίο μέρος της στο επόμενο τεύχος. :)

 

Duckweekly: Ακόμα μια αξιέπαινη δουλειά, ωραίο σχέδιο και ωραία χρώματα (αν και πολύ πλακάτα). Σεναριακά, ξεκαρδιστική χρήση μιας κλασικής αδυναμίας του Σκρούτζ.

 

=====

 

Οι στήλες ήταν πολύ καλές όλες τους, με αποκορύφωμα τη συνέντευξη του Τζερβάτζιο. Στη σελίδα 39 ρίξτε μια ματιά μιας η φυγούρα του Φαντομιά κόβει φράσεις.

Το νέο design στο εσωτερικό των στηλών για πρώτη φορά δείχνει επαγγελματικό και σωστά δομημένο. Πολλά μπράβο! 

 

=====

Πολύ ωραία και σωστή κρητική που τα είχε όλα! Μου αρέσει που είσαι ειλικρινής. Θα συμφωνήσω απόλυτα. (για πρώτη προσπάθεια το βρήκα αρκετά καλό το εξώφυλλο και γενικά το σχέδιο αλλά θέλει δουλειά...) Την έστειλα στο άτομο που έκανε την ιστορία την κρητική σου για την ιστορία. Το 3 μέρος της ιστορίας θα είναι στο επόμενο τεύχος. Σε ευχαριστώ για τις επισημάνσεις σήμερα πιο μετά θα έχουμε upadate στο περιοδικό και θα έχουν διορθωθεί διάφορα λάθη... Χαίρομαι που σου άρεσε το Design του περιοδικού. Το επόμενο θα είναι διπλό με 2 εξώφυλλα και ενισχυμένο στις 31 Μαρτίου.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3503 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Πάντως έχω να πω ότι το εξώφυλλο του επόμενου τεύχους είναι (συγγνώμη που το λέω ωμά) απαίσιο! Έχει δουλευτεί πολύ πρόχειρα και ο Σκρουτζ είναι φρικτός. Θέλει πολλή δουλειά. Αν είναι και η ιστορία έτσι, τότε δεν νομίζω ότι θα την διαβάσω. Θέλει πολλή δουλειά, επαναλαμβάνω...

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάντως έχω να πω ότι το εξώφυλλο του επόμενου τεύχους είναι (συγγνώμη που το λέω ωμά) απαίσιο! Έχει δουλευτεί πολύ πρόχειρα και ο Σκρουτζ είναι φρικτός. Θέλει πολλή δουλειά. Αν είναι και η ιστορία έτσι, τότε δεν νομίζω ότι θα την διαβάσω. Θέλει πολλή δουλειά, επαναλαμβάνω...

Σε αυτό έχεις δίκιο. Μπορώ να δώσω ένα δείγμα πως θα είναι η πρώτη σελίδα και μάλλον το εξώφυλλο θα ξαναγίνει... Μου είχε πει το παιδί ότι δεν ήξερε τι να σχεδιάσει... 

post-25682-0-09237900-1425300882_thumb.jpg

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4576 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συμφωνώ για το επόμενο τεύχος. Δεν υπάρχει ντροπή στο να μην "ξέρεις" να σχεδιάζεις. Εξασκείσαι και μόνο που δουλεύεις πάνω σε μια ιστορία. Και η δημοσίευση είναι θετικό κίνητρο.

 

Αλλά πιστεύω ότι η κεντρική ιστορία πρέπει να είναι σχετικά δυνατή. Αυτό είναι θέμα του editor, όχι του σχεδιαστή. Καταλαβαίνω ότι o ΚΟΜΙΞ έχει πολύ περιορισμένους πόρους. Και μόνο που βγάζει κάθε μήνα νέο τεύχος με πρωτότυπο, ελληνικό υλικό, είναι λογιστικό θαύμα. Αλλά μήπως το περιοδικό πρέπει να γίνει διμηνιαίο, ώστε οι πιο έμπειροι σχεδιαστές να έχουν χρόνο να κάνουν δυναμικές κεντρικές ιστορίες;

 

Μεταφέρω την κριτική τρίτου, btw. Το περιοδικό χρειάζεται να αναπτύξει μια δική του ταυτότητα.

 

Πάντως έχω δει τις 3 πρώτες σελίδες της ιστορίας του JimR και κινείται σε πολύ καλά σχεδιαστικά και σεναριακα επίπεδα. Αδημονώ να την διαβάσω ολοκληρωμένη. :best:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2402
  • Reputation:   25522
  • Achievement Points:  2440
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5458 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πολύ φιλότιμη προσπάθεια!

Συγχαρητήρια σε όλους τους εμπλεκόμενους!

 

Προβληματάκια υπάρχουν βέβαια, αλλά μέσα από την εμπειρία, σιγά - σιγά θα εξαλειφθούν και θα υπάρξει κάποια στιγμή ένα άρτιο αποτέλεσμα, είμαι σίγουρος...

 

Μην κάνετε όμως ένα πράγμα στον εαυτό σας:

 

Μην ενημερώνετε μέχρι και την ώρα που θα "ανέβει" το καινούργιο τεύχος...

Δεν είναι ανάγκη να δουλεύετε με deadlines, γιατί αυτό είναι ψυχοφθόρο...

Το μεράκι σας κάνετε στην τελική...

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συμφωνώ για το επόμενο τεύχος. Δεν υπάρχει ντροπή στο να μην "ξέρεις" να σχεδιάζεις. Εξασκείσαι και μόνο που δουλεύεις πάνω σε μια ιστορία. Και η δημοσίευση είναι θετικό κίνητρο.

 

Αλλά πιστεύω ότι η κεντρική ιστορία πρέπει να είναι σχετικά δυνατή. Αυτό είναι θέμα του editor, όχι του σχεδιαστή. Καταλαβαίνω ότι o ΚΟΜΙΞ έχει πολύ περιορισμένους πόρους. Και μόνο που βγάζει κάθε μήνα νέο τεύχος με πρωτότυπο, ελληνικό υλικό, είναι λογιστικό θαύμα. Αλλά μήπως το περιοδικό πρέπει να γίνει διμηνιαίο, ώστε οι πιο έμπειροι σχεδιαστές να έχουν χρόνο να κάνουν δυναμικές κεντρικές ιστορίες;

 

Μεταφέρω την κριτική τρίτου, btw. Το περιοδικό χρειάζεται να αναπτύξει μια δική του ταυτότητα.

 

Πάντως έχω δει τις 3 πρώτες σελίδες της ιστορίας του JimR και κινείται σε πολύ καλά σχεδιαστικά και σεναριακα επίπεδα. Αδημονώ να την διαβάσω ολοκληρωμένη. :best:

Συμφωνώ πάντως είχα άλλη ιστορία για κεντρική αλλά είχα υποσχεθεί το τεύχος #5 να το έχει το παιδί. Για μένα φταίει ότι το παιδί του επόμενου τεύχους προσπαθεί αλλά το κακό είναι ότι είχε καιρό 2 μήνες και κάτι και ακόμα δεν έχει τελειώσει την ιστορία... Μια απόφαση είναι να δημοσιεύονται οι μεγάλες ιστορίες σε 2 μέρη έτσι ώστε όταν έχουμε πρόβλημα να είναι κάτι σαν 2 μήνες καιρός... (αντι να ειναι διμηνιαίο το περιοδικό...)

 

Πολύ φιλότιμη προσπάθεια!

Συγχαρητήρια σε όλους τους εμπλεκόμενους!

 

Προβληματάκια υπάρχουν βέβαια, αλλά μέσα από την εμπειρία, σιγά - σιγά θα εξαλειφθούν και θα υπάρξει κάποια στιγμή ένα άρτιο αποτέλεσμα, είμαι σίγουρος...

 

Μην κάνετε όμως ένα πράγμα στον εαυτό σας:

 

Μην ενημερώνετε μέχρι και την ώρα που θα "ανέβει" το καινούργιο τεύχος...

Δεν είναι ανάγκη να δουλεύετε με deadlines, γιατί αυτό είναι ψυχοφθόρο...

Το μεράκι σας κάνετε στην τελική...

Σε ευχαριστούμε πολύ...  Έχεις δίκιο και για αυτό στις ανακοινώσεις το έκανα έτσι.

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν επίσης, να δείξω και εδώ το διαγωνισμό σεναρίου για το περιοδικό για όποιον ενδιαφέρεται να μου πει εδώ και αναλυτικά σε πμ!

post-25682-0-82234400-1425306552_thumb.png

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά το update έγινε και έχουμε πλέον το τεύχος 4 με την κεντρική ιστορία πλήρως χρωματισμένη αλλά και με διάφορες διορθώσεις σε άρθρα και λοιπά...

http://issuu.com/wiki3/docs/_____________4

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3374 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Θελω να πω κατι με οσο διπλωματικο τακτ με διακατεχει και ειλικρινα με τις καλυτερες προθεσεις..Διχως να αναμενω απαντηση..Οι παρατηρησεις ενος αναγνωστη προς περισυλλογη των υπευθυνων...

Ο ενθουσιασμος και το κινητρο που προσφερει σε εναν ελληνα σχεδιαστη ντισνευ το ψηφιακο περιοδικο μου αρεσουν πολυ...

Αναμφιβολα μεσα απο λαθη και αφθονες ωρες (φαινομενικα) "τζαμπα" κοπου ερχεται η βελτιωση και η εξελιξη...Αλλα καλο ειναι να την περιμενουμε πρωτα δουλευοντας και να εχουμε φτασει σε ενα αξιολογο επιπεδο με αντικειμενικα κριτηρια πριν μοιραστουμε κατι δημοσια...Καταλαβαινω το να αγαπας το εργο σου και να θελεις να το μοιραστεις,αλλα πρεπει να υπαρχει και νηφαλια αυτοκριτικη στο θεμα.Θα μαθαινε και θ'αγαπουσε ο σχεδιαστης τα παπια αν διαβαζε ιστοριες σαν αυτες που δημιουργει μεγαλωνοντας?Οποιος βιαζεται σκονταφτει,οταν παλι βιαζεται,σκονταφτει και το στελνει σε φωτο-ντοκουμεντο και στον Ντον Ροσα εκει μου μυριζει και λιγη αλαζονεια με το συμπαθιο..Αν δεν ξερεις την αλφαβητα απ'εξω και ανακατωτα γιατι να κανεις επιδειξη επ'αυτου στον διευθυντη του Κειμπριτζ?Τι εχεις να κερδισεις απ'αυτο,αν επιχειρεις να κερδισεις την εκτιμηση του και γιατι να κανει καποια εκπτωση (ανευ σημασια η ηλικια,η γεωγραφικη θεση και η πειρα)..Ισως να'ναι λιγο ατυχες το παραδειγμα αλλα πιστευω πως καταλαβαινετε τι θελω να πω..

Θεωρω πως υπαρχει μεγαλη βιασυνη και γινεται αρκετα προχειρη δουλεια λες και τρεχει καποιος να προλαβει βαση συμβολαιου...Μια παρατηρηση θελω να κανω μονο προς βελτιωση του υλικου του περιοδικου και κυριως των ανθρωπων που σχεδιαζουν τις ιστοριες..

1)Αντι για μικρες 4-5σελιδες ιστοριες με διορθωμενο και προσεγμενο σχεδιο μπαινουν τεραστιες χωρισμενες σε κεφαλαια μαλιστα!

Προτεινω ποιοτητα αντι για ποσοτητα ωστε να γινει μια σοβαρη αρχη μιας και δεν υπαρχουν σχεδιαστες της ντισνευ στην Ελλαδα...Εγω προσωπικα δεν εχω δει μια αξιοπρεπη 10σελιδη (maximum) ιστορια που να με κανει να πω "απο ελληνα δημιουργο??Πλακα κανεις!!!" και οχι στο περιοδικο φυσικα αλλα γενικα στα χρονικα (και να το εχω συγκρατησει ως τωρα)...Καλυτερα 2 τευχη τον χρονο με ιστοριες σωστα δουλεμενες και διορθωμενες (δεν ειναι ευκολο αλλα σε βαθος χρονου γινεται ακομα και απο εναν ανθρωπο με μερακι) παρα 10 ημιτελεις που χρειαζονται ελαφρυντικα οπως "ναι αλλα γινεται χωρις κερδος","δεν υπαρχει χρονος" και οποιαδηποτε αλλη δικαιολογια.Στο τελος της μερας εγω θα ημουν περηφανος για μια μονοσελιδη ιστορια που δεν θα μπορει καποιος να καταλαβει αν εγινε απο ελληνα σχεδιαστη (ενηλικο η ανηλικο) παρα 10 20σελιδες στις οποιες το σχεδιο μοιαζει να'ναι δευτερευων χαρακτηριστικο μπροστα στην αξιοποιηση ενος σεναριου..

 

Με τις καλυτερες προθεσεις φυσικα και αυστηρα για την βελτιωση του εγχειρηματος το οποιο βρισκω αξιοσεβαστο...Μπορει να γινει παρα πολυ καλυτερη δουλεια με υπομονη και θα ανταμειφθει απο μονη της οταν πρεπει!

Καλη συνεχεια!!!

Επεξεργασία από Τυφλοπόντιξ
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θελω να πω κατι με οσο διπλωματικο τακτ με διακατεχει και ειλικρινα με τις καλυτερες προθεσεις..Διχως να αναμενω απαντηση..Οι παρατηρησεις ενος αναγνωστη προς περισυλλογη των υπευθυνων...

Ο ενθουσιασμος και το κινητρο που προσφερει σε εναν ελληνα σχεδιαστη ντισνευ το ψηφιακο περιοδικο μου αρεσουν πολυ...

Αναμφιβολα μεσα απο λαθη και αφθονες ωρες (φαινομενικα) "τζαμπα" κοπου ερχεται η βελτιωση και η εξελιξη...Αλλα καλο ειναι να την περιμενουμε πρωτα δουλευοντας και να εχουμε φτασει σε ενα αξιολογο επιπεδο με αντικειμενικα κριτηρια πριν μοιραστουμε κατι δημοσια...Καταλαβαινω το να αγαπας το εργο σου και να θελεις να το μοιραστεις,αλλα πρεπει να υπαρχει και νηφαλια αυτοκριτικη στο θεμα.Θα μαθαινε και θ'αγαπουσε ο σχεδιαστης τα παπια αν διαβαζε ιστοριες σαν αυτες που δημιουργει μεγαλωνοντας?Οποιος βιαζεται σκονταφτει,οταν παλι βιαζεται,σκονταφτει και το στελνει σε φωτο-ντοκουμεντο και στον Ντον Ροσα εκει μου μυριζει και λιγη αλαζονεια με το συμπαθιο..Αν δεν ξερεις την αλφαβητα απ'εξω και ανακατωτα γιατι να κανεις επιδειξη επ'αυτου στον διευθυντη του Κειμπριτζ?Τι εχεις να κερδισεις απ'αυτο,αν επιχειρεις να κερδισεις την εκτιμηση του και γιατι να κανει καποια εκπτωση (ανευ σημασια η ηλικια,η γεωγραφικη θεση και η πειρα)..Ισως να'ναι λιγο ατυχες το παραδειγμα αλλα πιστευω πως καταλαβαινετε τι θελω να πω..

Θεωρω πως υπαρχει μεγαλη βιασυνη και γινεται αρκετα προχειρη δουλεια λες και τρεχει καποιος να προλαβει βαση συμβολαιου...Μια παρατηρηση θελω να κανω μονο προς βελτιωση του υλικου του περιοδικου και κυριως των ανθρωπων που σχεδιαζουν τις ιστοριες..

1)Αντι για μικρες 4-5σελιδες ιστοριες με διορθωμενο και προσεγμενο σχεδιο μπαινουν τεραστιες χωρισμενες σε κεφαλαια μαλιστα!

Προτεινω ποιοτητα αντι για ποσοτητα ωστε να γινει μια σοβαρη αρχη μιας και δεν υπαρχουν σχεδιαστες της ντισνευ στην Ελλαδα...Εγω προσωπικα δεν εχω δει μια αξιοπρεπη 10σελιδη (maximum) ιστορια που να με κανει να πω "απο ελληνα δημιουργο??Πλακα κανεις!!!" και οχι στο περιοδικο φυσικα αλλα γενικα στα χρονικα (και να το εχω συγκρατησει ως τωρα)...Καλυτερα 2 τευχη τον χρονο με ιστοριες σωστα δουλεμενες και διορθωμενες (δεν ειναι ευκολο αλλα σε βαθος χρονου γινεται ακομα και απο εναν ανθρωπο με μερακι) παρα 10 ημιτελεις που χρειαζονται ελαφρυντικα οπως "ναι αλλα γινεται χωρις κερδος","δεν υπαρχει χρονος" και οποιαδηποτε αλλη δικαιολογια.Στο τελος της μερας εγω θα ημουν περηφανος για μια μονοσελιδη ιστορια που δεν θα μπορει καποιος να καταλαβει αν εγινε απο ελληνα σχεδιαστη (ενηλικο η ανηλικο) παρα 10 20σελιδες στις οποιες το σχεδιο μοιαζει να'ναι δευτερευων χαρακτηριστικο μπροστα στην αξιοποιηση ενος σεναριου..

 

Με τις καλυτερες προθεσεις φυσικα και αυστηρα για την βελτιωση του εγχειρηματος το οποιο βρισκω αξιοσεβαστο...Μπορει να γινει παρα πολυ καλυτερη δουλεια με υπομονη και θα ανταμειφθει απο μονη της οταν πρεπει!

Καλη συνεχεια!!!

Θεωρώ ότι με τον καιρό τα παιδιά θα βελτιωθούν. Κιόλας, να κάνουν σαφώς την αυτοκριτική τους αλλά καλό είναι να κάνουν κάποια ιστορία, να την βάλουμε  και τους κρίνουμε μετά. Καλή η αυτοκριτική αλλά χρειάζεται και από άλλα άτομα κριτική. Κάποιες ιστορίες δεν γίνονται σε 1 μήνα έχει προηγηθεί καιρός, 2 μπορεί και 3 μήνες... Δεν μπορείς να κάνεις μια 5σελίδη τέλεια ή μια 10σέλιδη άμα δεν έχεις εξασκηθεί και δεν σε έχουν κρίνει. Καλά κάνεις και λες τη γνώμη σου. Σε ευχαριστώ για αυτό και θα συνεχίσουμε να κάνουμε ότι μπορούμε... Γενικά θέλει δουλεία και μπορεί κάποια στιγμή να δεις την ιστορία που θα σε εντυπωσιάσει... (θέλει πολύ εξάσκηση) Σε βάθος χρόνου όμως. Επίσης, άμα παρατηρήσεις το διαγωνισμό που έβαλα έδωσα 3 μήνες και κάτι στους σχεδιαστές. Γιατί; Μα για να γίνει όσο καλύτερη μπορεί η νικήτρια ιστορία σχεδιαστικά.

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4576 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Aλλα καλο ειναι να την περιμενουμε πρωτα δουλευοντας και να εχουμε φτασει σε ενα αξιολογο επιπεδο με αντικειμενικα κριτηρια πριν μοιραστουμε κατι δημοσια...Καταλαβαινω το να αγαπας το εργο σου και να θελεις να το μοιραστεις,αλλα πρεπει να υπαρχει και νηφαλια αυτοκριτικη στο θεμα.Θα μαθαινε και θ'αγαπουσε ο σχεδιαστης τα παπια αν διαβαζε ιστοριες σαν αυτες που δημιουργει μεγαλωνοντας?

 

Αν επικρατούσε αυτή η λογική, στην ενότητα του Σχεδίου θα πόσταραν μια φορά τον μήνα ο Malk, o Pit, o gregorius και 1-2 ακόμα. Στο Σενάριο δεν θα πόσταρε κανείς.

 

Νομίζω ότι είναι πάρα πολύ σημαντικό να ανεβάζουν σχέδια τους τα τεχνικά αδύναμα παιδιά. Το ενδιαφέρον τρίτων τους ενθαρρύνει να σχεδιάσουν και άλλο και να βελτιωθούν, και εφόσον έχουν ανοιχτά τα αυτιά τους, μπορούν να "μελετήσουν" και την κριτική που τους ποστάρουμε. Έχω δει τρελές βελτιώσεις σε μήνες/χρόνια μέσα στην ενότητα του Σχεδίου. Ας μην ντροπιάσουμε αυτούς που έχουν το θάρρος να δημοσιεύουν το πολύ ερασιτεχνικό τους έργο στο διαδίκτυο. 

 

Θέλω να παρατηρήσω δυο πράγματα που μου κάνουν μεγάλη εντύπωση:

 

1) Γιατί πιστεύεις ότι οι ερασιτέχνες δημιουργοί "αγαπάνε" το σχέδιο τους; Πιο πιθανό είναι να το βλέπουν και να cringe-αρουν (Artist's Curse, οεο). Απλά είναι σαν χανσαπλάστ, πρέπει να το τραβήξεις μια και έξω, και ας πονάει. Μέχρι να βελτιωθείς και να είσαι λίγο πιο άνετος με τον εαυτό σου.

 

2) Ότι πιστεύεις ότι θέλουν να μπουν στην θέση των μεγάλων δημιουργών. Εγώ έχω την εντύπωση ότι θέλουν να κάνουν το κέφι τους, να βγάλουν το άχτι τους, να πειραματιστούν, και να τους διαβάσουν συνομήλικοι και ίσως λίγο μεγαλύτεροι.

 

Σήμερα μου λίνκαραν αντίστοιχο γερμανικό φανζίν και μου έκανε εντύπωση το γεγονός πως από σχεδόν από όλες τις απόψεις, το ΚΟΜΙΞ Wiki ήταν πολύ καλύτερο. Δεν το περίμενα. Και εκείνα τα παιδιά καλά έκαναν που συμμετείχαν σε μια προσπάθεια, και αμφιβάλλω να είχαν την φιλοδοξία να γίνουν Μπάρκς στην θέση του Μπάρκς.

 

 

Καταλαβαινω το να αγαπας το εργο σου και να θελεις να το μοιραστεις,αλλα πρεπει να υπαρχει και νηφαλια αυτοκριτικη στο θεμα.Θα μαθαινε και θ'αγαπουσε ο σχεδιαστης τα παπια αν διαβαζε ιστοριες σαν αυτες που δημιουργει μεγαλωνοντας?Οποιος βιαζεται σκονταφτει,οταν παλι βιαζεται,σκονταφτει και το στελνει σε φωτο-ντοκουμεντο και στον Ντον Ροσα εκει μου μυριζει και λιγη αλαζονεια με το συμπαθιο..Αν δεν ξερεις την αλφαβητα απ'εξω και ανακατωτα γιατι να κανεις επιδειξη επ'αυτου στον διευθυντη του Κειμπριτζ?Τι εχεις να κερδισεις απ'αυτο,αν επιχειρεις να κερδισεις την εκτιμηση του και γιατι να κανει καποια εκπτωση (ανευ σημασια η ηλικια,η γεωγραφικη θεση και η πειρα)..Ισως να'ναι λιγο ατυχες το παραδειγμα αλλα πιστευω πως καταλαβαινετε τι θελω να πω..

 

 

Νομίζω ότι το βλέπεις από τελείως λάθος πρίσμα.

 

Ένας πρόεδρος χημικού τμήματος επιστρέφει από την δουλειά του στο σπίτι, οπού βρίσκει το παιδί του να κάνει "αλχημείες". Έχει πάρει λάσπη από την αυλή, την έχει αναμείξει σε ένα πλαστικό κατσαρολάκι με χυμό πορτοκάλι, έχει ρίξει μέσα και κόκα κόλα, και περιμένει να γίνει αντίδραση. Προσπαθεί να μοιάσει στον πατέρα του, δηλαδή. Τώρα ο χημικός μπορεί να συγκινηθεί, μπορεί να τιμηθεί, δεν ξέρω πως μπορεί να αντιδράσει. Αλλά άμα φωνάξει "Εύγε βλήμα, η ανθρωπότητα έχει να δει τόσο αντιεπιστημονική μεθοδολογία απ'τον 13ο αιώνα! Τι αντιδραστήρια είναι αυτά;! Που είναι ο εξοπλισμός σου;!" τότε είναι τέρας ηλιθιότητας.

 

Το concept του tribute είναι εγγενώς τιμητικό, δεν είναι ζήτημα έπαρσης ή καλλιτεχνικού αυνανισμού.

 

Τώρα αν αναφέρεσαι στην Σονόρα συγκεκριμένα (δύσκολο να το ξέρω, γιατί δεν ήταν η μόνη ερασιτεχνική δουλειά που έδωσαν Έλληνες στον Ρόσα κατά την επίσκεψη του), κατά πρώτον σε ευχαριστώ, ειλικρινά, για την κριτική. Κατά δεύτερον, ναι μεν και εγώ (σενάριο) και ο Δημήτρης (σχέδιο) έχουμε ακούσει πολλά καλά λόγια, αλλά πιστεύω ότι και οι δυο μας διαφωνούμε με αυτά. Σφοδρά. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι άναρχα δομημένη, πάσχει άπο μη εφαρμογή του "kill your darlings" (κόψε αχρείαστα κομμάτια από την ιστορία, παρόλο που τα συμπαθείς), και είναι υπερβολικά μελοδραματική. Δεν μπορώ να μιλήσω στην θέση του Δημήτρη, αλλά μου έχει εκφράσει μια ανασφάλεια, πάνω σε ένα σχέδιο που προσωπικά θεωρώ πολύ αξιοπρεπές για έναν ερασιτέχνη.

 

Για το όνομα του θεού, στην "συνέντευξη" λέει ότι αν μπορούσε, θα άλλαζε ΟΛΟ το σχέδιο. Δεν μπορείς να κατηγορήσεις έναν τόσο μετριόφρων άνθρωπο για έπαρση.

 

(υγ, τα πανεπιστήμια έχουν πρυτάνεις) 

 

 

1)Αντι για μικρες 4-5σελιδες ιστοριες με διορθωμενο και προσεγμενο σχεδιο μπαινουν τεραστιες χωρισμενες σε κεφαλαια μαλιστα!

 

 Χμ; Υπάρχει από μια κεντρική σε κάθε τεύχος, και δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλες. Οι υπόλοιπες είναι αρκετά μικρές, κάποια σχέδια είναι στριπάκια ή ακόμα και απλά fanart.

 

 

Προτεινω ποιοτητα αντι για ποσοτητα ωστε να γινει μια σοβαρη αρχη μιας και δεν υπαρχουν σχεδιαστες της ντισνευ στην Ελλαδα...

 

Το ποιότητα αντί για ποσότητα μπορώ να το σεβαστώ σαν ιδέα, αλλά σίγουρα όχι όταν εφαρμόζεται σε αρχάριους.

 

Αυτοσκοπός του σχεδίου σου θα πρέπει να είναι να παράγεις όσο περισσότερο υλικό μπορείς, ώστε μέσω της εξάσκησης να ξεπεράσεις τα πρώτα άθλια σχέδια (και ναι, δεν έχει να κάνει με το πόσο προσπαθείς. Τα πρώτα σου σχέδια θα είναι πάντα άθλια), και μετά από κάποιους μήνες/χρόνια να αναπτύξεις μια βάση για το προσωπικό σου στύλ. Η πραγματική ποιότητα δεν μπορεί να γεννηθεί παρά μόνο αφότου έχει παραχθεί μια x ποσότητα. H τελειομανία (τουλάχιστον σε αυτό το στάδιο) είναι αυτοκαταστροφική. 

 

 

Νομίζω ότι υπάρχει μια πολύ ωραία έκφραση για τους νεαρούς συγγραφείς. Οι πρώτες ?-χιλιάδες λέξεις που θα γράψεις θα είναι άθλιες, αλλά πρέπει να ξεπεράσεις εκείνο το νοητό όριο για να αρχίσει να γράφεις καλα.

 

Επίσης, το να συγκρίνεις τον εαυτό σου με άλλους δημιουργούς είναι και πάλι εξαιρετικά κακή ιδέα. 

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3374 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Αν επικρατούσε αυτή η λογική, στην ενότητα του Σχεδίου θα πόσταραν μια φορά τον μήνα ο Malk, o Pit, o gregorius και 1-2 ακόμα. Στο Σενάριο δεν θα πόσταρε κανείς.

 

Νομίζω ότι είναι πάρα πολύ σημαντικό να ανεβάζουν σχέδια τους τα τεχνικά αδύναμα παιδιά. Το ενδιαφέρον τρίτων τους ενθαρρύνει να σχεδιάσουν και άλλο και να βελτιωθούν, και εφόσον έχουν ανοιχτά τα αυτιά τους, μπορούν να "μελετήσουν" και την κριτική που τους ποστάρουμε. Έχω δει τρελές βελτιώσεις σε μήνες/χρόνια μέσα στην ενότητα του Σχεδίου. Ας μην ντροπιάσουμε αυτούς που έχουν το θάρρος να δημοσιεύουν το πολύ ερασιτεχνικό τους έργο στο διαδίκτυο. 

 

Θέλω να παρατηρήσω δυο πράγματα που μου κάνουν μεγάλη εντύπωση:

 

1) Γιατί πιστεύεις ότι οι ερασιτέχνες δημιουργοί "αγαπάνε" το σχέδιο τους; Πιο πιθανό είναι να το βλέπουν και να cringe-αρουν (Artist's Curse, οεο). Απλά είναι σαν χανσαπλάστ, πρέπει να το τραβήξεις μια και έξω, και ας πονάει. Μέχρι να βελτιωθείς και να είσαι λίγο πιο άνετος με τον εαυτό σου.

 

2) Ότι πιστεύεις ότι θέλουν να μπουν στην θέση των μεγάλων δημιουργών. Εγώ έχω την εντύπωση ότι θέλουν να κάνουν το κέφι τους, να βγάλουν το άχτι τους, να πειραματιστούν, και να τους διαβάσουν συνομήλικοι και ίσως λίγο μεγαλύτεροι.

 

Σήμερα μου λίνκαραν αντίστοιχο γερμανικό φανζίν και μου έκανε εντύπωση το γεγονός πως από σχεδόν από όλες τις απόψεις, το ΚΟΜΙΞ Wiki ήταν πολύ καλύτερο. Δεν το περίμενα. Και εκείνα τα παιδιά καλά έκαναν που συμμετείχαν σε μια προσπάθεια, και αμφιβάλλω να είχαν την φιλοδοξία να γίνουν Μπάρκς στην θέση του Μπάρκς.

 

 

 

 

Νομίζω ότι το βλέπεις από τελείως λάθος πρίσμα.

 

Ένας πρόεδρος χημικού τμήματος επιστρέφει από την δουλειά του στο σπίτι, οπού βρίσκει το παιδί του να κάνει "αλχημείες". Έχει πάρει λάσπη από την αυλή, την έχει αναμείξει σε ένα πλαστικό κατσαρολάκι με χυμό πορτοκάλι, έχει ρίξει μέσα και κόκα κόλα, και περιμένει να γίνει αντίδραση. Προσπαθεί να μοιάσει στον πατέρα του, δηλαδή. Τώρα ο χημικός μπορεί να συγκινηθεί, μπορεί να τιμηθεί, δεν ξέρω πως μπορεί να αντιδράσει. Αλλά άμα φωνάξει "Εύγε βλήμα, η ανθρωπότητα έχει να δει τόσο αντιεπιστημονική μεθοδολογία απ'τον 13ο αιώνα! Τι αντιδραστήρια είναι αυτά;! Που είναι ο εξοπλισμός σου;!" τότε είναι τέρας ηλιθιότητας.

 

Το concept του tribute είναι εγγενώς τιμητικό, δεν είναι ζήτημα έπαρσης ή καλλιτεχνικού αυνανισμού.

 

Τώρα αν αναφέρεσαι στην Σονόρα συγκεκριμένα (δύσκολο να το ξέρω, γιατί δεν ήταν η μόνη ερασιτεχνική δουλειά που έδωσαν Έλληνες στον Ρόσα κατά την επίσκεψη του), κατά πρώτον σε ευχαριστώ, ειλικρινά, για την κριτική. Κατά δεύτερον, ναι μεν και εγώ (σενάριο) και ο Δημήτρης (σχέδιο) έχουμε ακούσει πολλά καλά λόγια, αλλά πιστεύω ότι και οι δυο μας διαφωνούμε με αυτά. Σφοδρά. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι άναρχα δομημένη, πάσχει άπο μη εφαρμογή του "kill your darlings" (κόψε αχρείαστα κομμάτια από την ιστορία, παρόλο που τα συμπαθείς), και είναι υπερβολικά μελοδραματική. Δεν μπορώ να μιλήσω στην θέση του Δημήτρη, αλλά μου έχει εκφράσει μια ανασφάλεια, πάνω σε ένα σχέδιο που προσωπικά θεωρώ πολύ αξιοπρεπές για έναν ερασιτέχνη.

 

Για το όνομα του θεού, στην "συνέντευξη" λέει ότι αν μπορούσε, θα άλλαζε ΟΛΟ το σχέδιο. Δεν μπορείς να κατηγορήσεις έναν τόσο μετριόφρων άνθρωπο για έπαρση.

 

(υγ, τα πανεπιστήμια έχουν πρυτάνεις) 

 

 

 

 Χμ; Υπάρχει από μια κεντρική σε κάθε τεύχος, και δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλες. Οι υπόλοιπες είναι αρκετά μικρές, κάποια σχέδια είναι στριπάκια ή ακόμα και απλά fanart.

 

 

 

Το ποιότητα αντί για ποσότητα μπορώ να το σεβαστώ σαν ιδέα, αλλά σίγουρα όχι όταν εφαρμόζεται σε αρχάριους.

 

Αυτοσκοπός του σχεδίου σου θα πρέπει να είναι να παράγεις όσο περισσότερο υλικό μπορείς, ώστε μέσω της εξάσκησης να ξεπεράσεις τα πρώτα άθλια σχέδια (και ναι, δεν έχει να κάνει με το πόσο προσπαθείς. Τα πρώτα σου σχέδια θα είναι πάντα άθλια), και μετά από κάποιους μήνες/χρόνια να αναπτύξεις μια βάση για το προσωπικό σου στύλ. Η πραγματική ποιότητα δεν μπορεί να γεννηθεί παρά μόνο αφότου έχει παραχθεί μια x ποσότητα. H τελειομανία (τουλάχιστον σε αυτό το στάδιο) είναι αυτοκαταστροφική. 

 

 

Νομίζω ότι υπάρχει μια πολύ ωραία έκφραση για τους νεαρούς συγγραφείς. Οι πρώτες ?-χιλιάδες λέξεις που θα γράψεις θα είναι άθλιες, αλλά πρέπει να ξεπεράσεις εκείνο το νοητό όριο για να αρχίσει να γράφεις καλα.

 

Επίσης, το να συγκρίνεις τον εαυτό σου με άλλους δημιουργούς είναι και πάλι εξαιρετικά κακή ιδέα. 

 

Φιλε μου επειδη απαντας στον εαυτο σου το μονο σημαντικο ειναι το ταβανι που θετει ο καθενας στον εαυτο του και ο αρχικος λογος για να κανει κατι...Αν καποιος τριτος ενδιαφερεται πραγματικα θα τους αποθαρυνει..Οχι α λα "whiplash" αλλα με χαδακια και "πολυ καλο συνεχισε" η μετριοτητα και η μετριοπαθεια στα του εργου γινεται ταβανι στο τελος.

 

Θα απαντησω με δικες σου παραθεσεις>

 

1)Αν δεν αγαπανε οι ιδιοι το σχεδιο τους θεωρω πως δεν εχουν εναν ειλικρινη λογο να το μοιραστουν παραεξω..

Μέχρι να βελτιωθείς και να είσαι λίγο πιο άνετος με τον εαυτό σου δεν χρειαζεται να βιαζεσαι!!!Αν σεβεσαι δηλαδη τον εαυτο σου και το εργο σου μαλλον δεν πρεπει να βιαζεσαι..

 

2)Που εγραψα πως πιστευω οτι θελουν να μπουν στη θεση μεγαλων δημιουργων?Τα αυτονοητα για καποιον που σεβεται τον κοπο (εστω βαση δικων μου κριτηριων) εγραψα.

 

Και καλο ειναι να ειναι ετοιμος κανεις για να δεχτει καθε ειδους κριτικη ακομα και χλευαστικη οταν επιλεγει να εκτεθει με την δουλεια του σε ολο το κοσμο..Οχι να μπαινει σε θεση αμυνας και να κρινει μια γνωμη...Αν το κανεις για τον εαυτο σου και το κεφι σου μπορεις να το κρατησεις για εναν κλειστο κυκλο :) οταν το διαθετεις δημοσια online μαλλον εχεις φτασει στο σημειο το κανεις ναι μεν πρωτα για σενα αλλα ΚΑΙ για τον αναγνωστη,κρινοντας πως αξιζει ο κοπος και φαινεται η αγαπη σου σε αυτο που κανεις..

 

Νομίζω ότι υπάρχει μια πολύ ωραία έκφραση για τους νεαρούς συγγραφείς. Οι πρώτες ?-χιλιάδες λέξεις που θα γράψεις θα είναι άθλιες, αλλά πρέπει να ξεπεράσεις εκείνο το νοητό όριο για να αρχίσει να γράφεις καλα.

 

Για αυτο και μεχρι να βγαλει καποιος καλλιτεχνης μια ιστορια ειχε γεμισει 20 εργοστασια ανακυκλωσης απο αποτυχημενες προσπαθειες πρωτα σε διαστημα πολλων ετων και οχι μηνων...Χιλιαδες ιστοριες να γραφει οποιος θελει και τα καλυτερα ευχομαι για καθε σχεδιαστη,απλα δεν χρειαζεται να'χει "ειδωλα" και να προσπαθει να φτασει "αναγνωρισμενο σχεδιαστη" προκειμενου να μην ριχνει τον εαυτο του και να σεβεται λιγοτερο το εργο του..Αν παρει ενα χρονο για μια πανεμορφα σχεδιασμενη ιστορια πηρε ενα χρονο...Εγω οταν δω 10 5σελιδες ιστοριες απο τον Τυφλοποντικα που στη δευτερη σελιδα σε ποναει το ματι και δεν μπορεις να ταυτιστεις ουτε με το κλιμα ουτε με το σκιτσο δεν θα μπω στον κοπο να διαβασω την 11η που ισως να ειναι η καλυτερη του...Ισως γιατι ο λογος για να το κανει δεν μου φαινεται ατοφιος...Σιγουρα υπερ της διασκεδασης,της δημιουργικοτητας και της ψυχαγωγιας,σιγουρα να κανει ο καθενας το κεφι του και αναμφιβολα να το σκεφτεται 3 φορες πριν εκτεθει και τον λογο για να το κανει :) Δεν λεω σταματηστε δεν μπορειτε...Λεω μπορειτε και μαλιστα πολυ καλυτερα και ως τοτε δεν θελω να χαλαω την εικονα μου για εσας...Θελω λογο να σας ακολουθησω σε μια ανοδικη πορεια απο το 0 και οχι απο το -100 γιατι δεν σας ξερω προσωπικα σαν φιλαρακια να σας στηριξω τυφλα (αν το αξιζετε)...

 

Υ.γ:

Ολα αυτα κατα την ταπεινη μου γνωμη παντα και προς εξελιξη του περιοδικου και των ιδιων των σχεδιαστων...Αν προωθουνται αρχαριοι οπως λες φιλτατε και ακουνε και επι τω πλειστω γαλιφιες για αυτο ισως να μην γινουν ποτε κατι παραπανω απο ερασιτεχνες (και δεν μιλαω για καριερα και επαγγελματικες σταδιοδρομιες αλλα τις ικανοτητες τους καθ'αυτες)...Εχει να κανει και με τους στοχους του εγχειρηματος (προσωπικα και συνολικα)..

 

Υ.γ2:Καλη συνεχεια και τα καλυτερα οπως προειπα!

 

Υ,γ3:Καλο ειναι να το στηριζετε με χιλια το εργο σας διχως προσωπικες ανασφαλειες..Παντα θα υπαρχει μια που θα σε παει στο επομενο σκαλοπατι αλλα ως εκει...Και οταν πας βγαινει οπως πρεπει μετα απο την αυτοκριτικη που λες "ναι αξιζε το εφτασα οπου μπορουσα με οτι μεσα ειχα και αξιζε να ξοδεψω τοσα χρονια για αυτο" διχως ιχνος ανασφαλειας...Ακομα και να μην σου προκαλει αισθηση στο μελλον η να ηθελες να αλλαξεις κατι θα αναγνωριζες την αξια του...Μπορειτε να κανετε σπουδαια πραγματα ΑΝ θελετε οσοι ασχολειστε...Εγω αυτο που λεω ειναι "μη βιαζεστε και μη ριχνετε τον εαυτο σας"..Το καλο πραγμα αργει να γινει...

:beer:

Επεξεργασία από Τυφλοπόντιξ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4576 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1)Αν δεν αγαπανε οι ιδιοι το σχεδιο τους θεωρω πως δεν εχουν εναν ειλικρινη λογο να το μοιραστουν παραεξω..

Μέχρι να βελτιωθείς και να είσαι λίγο πιο άνετος με τον εαυτό σου δεν χρειαζεται να βιαζεσαι!!!Αν σεβεσαι δηλαδη τον εαυτο σου και το εργο σου μαλλον δεν πρεπει να βιαζεσαι..

 

Δεν έχω γνωρίσει/διαβάσει κάποιον ερασιτέχνη, που ακόμα και εχέμυθα να παραδέχεται ότι αγαπάει το σχέδιο του. Αυτό συνήθως το κάνουν τρίτοι. Έχω διαβάσει και σχόλια επαγγελματιών που υποβαθμίζουν το έργο τους λίγο-πολύ. Δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχουν και αυτοί που το λατρεύουν. Δεν ξέρω πόσο πολλοί είναι, βέβαια. Θα πρέπει να έχουν αρκετά χαμηλά στάνταρ για να λατρεύουν ένα ερασιτεχνικό σχέδιο.

 

Προσοχή, άλλο το να σου αρέσει να σχεδιάζεις, και άλλο το να σου αρέσει το σχέδιο σου.

  

2)Που εγραψα πως πιστευω οτι θελουν να μπουν στη θεση μεγαλων δημιουργων?Τα αυτονοητα για καποιον που σεβεται τον κοπο (εστω βαση δικων μου κριτηριων) εγραψα.

Αναφέρομαι σε αυτό:

Θα μαθαινε και θ'αγαπουσε ο σχεδιαστης τα παπια αν διαβαζε ιστοριες σαν αυτες που δημιουργει μεγαλωνοντας?

Εγώ προσωπικά λάτρεψα τα παπιά μέσω Μπάρκς και Ρόσα. Αυτό σίγουρα είναι ένα στάνταρ που δεν θα έθετα ούτε σε ερασιτέχνη, ούτε σε επαγγελματία. Δεν απαιτώ μια ιστορία που θα με κάνει να αγαπήσω τα παπιά, ιδιαίτερα σε λίγες σελίδες. Φυσικά και θα παρατηρήσω τις τεχνικές αδυναμίες που βλέπω, αλλά βεβαίως και δεν θα απαιτήσω το να με κάνουν να αγαπήσω τους χαρακτήρες τους.

 

 

Και καλο ειναι να ειναι ετοιμος κανεις για να δεχτει καθε ειδους κριτικη ακομα και χλευαστικη οταν επιλεγει να εκτεθει με την δουλεια του σε ολο το κοσμο..Οχι να μπαινει σε θεση αμυνας και να κρινει μια γνωμη...Αν το κανεις για τον εαυτο σου και το κεφι σου μπορεις να το κρατησεις για εναν κλειστο κυκλο  :) οταν το διαθετεις δημοσια online μαλλον εχεις φτασει στο σημειο το κανεις ναι μεν πρωτα για σενα αλλα ΚΑΙ για τον αναγνωστη,κρινοντας πως αξιζει ο κοπος και φαινεται η αγαπη σου σε αυτο που κανεις..

Για αυτο και μεχρι να βγαλει καποιος καλλιτεχνης μια ιστορια ειχε γεμισει 20 εργοστασια ανακυκλωσης απο αποτυχημενες προσπαθειες πρωτα σε διαστημα πολλων ετων και οχι μηνων...Χιλιαδες ιστοριες να γραφει οποιος θελει και τα καλυτερα ευχομαι για καθε σχεδιαστη,απλα δεν χρειαζεται να'χει "ειδωλα" και να προσπαθει να φτασει "αναγνωρισμενο σχεδιαστη" προκειμενου να μην ριχνει τον εαυτο του και να σεβεται λιγοτερο το εργο του..

Υ.γ:

Ολα αυτα κατα την ταπεινη μου γνωμη παντα και προς εξελιξη του περιοδικου και των ιδιων των σχεδιαστων...Αν προωθουνται αρχαριοι οπως λες φιλτατε και ακουνε και επι τω πλειστω γαλιφιες για αυτο ισως να μην γινουν ποτε κατι παραπανω απο ερασιτεχνες (και δεν μιλαω για καριερα και επαγγελματικες σταδιοδρομιες αλλα τις ικανοτητες τους καθ'αυτες)...Εχει να κανει και με τους στοχους του εγχειρηματος (προσωπικα και συνολικα)..

Δεν νομίζω οτι θα επιτεθεί κανείς στο concept της κριτικής. Εννοείται όμως ότι αυτό δεν σημαίνει ότι θα συμφωνήσει με το "κρύψτε τα τεχνικά αδύναμα σχέδια σας". Δεν την καταλαβαίνω καν σαν φιλοσοφία. Ανεξαρτήτως το αν πιστεύεις ότι το ερασιτεχνικό σχέδιο πρέπει να προβάλλεται ή όχι, αυτό αφορά μόνο το δικό σου έργο. Τα παιδιά εξασκήθηκαν μέσω αυτού του εγχειρήματος και αυτό δεν είναι κατακριτέο.

 

Ειδικά σαν mod της ενότητας, ένας απ'τους στόχους μου είναι να προσελκυθούν αρχάριοι και να βελτιωθούν μέσω της δραστηριότητας τους.

 

Απ'την πλευρά του δημιουργού υπάρχει βέβαια πάντα το δικαίωμα της απάντησης στην κριτική.

 

Είμαι κάθετα αντίθετος στα χαιδέματα. Γι'αυτό και ίσως να φαίνομαι κάπως αυστηρός στις κριτικές μου, και σε αυτό το θρέντ και αλλού στην ενότητα.

.Αν παρει ενα χρονο για μια πανεμορφα σχεδιασμενη ιστορια πηρε ενα χρονο...

Εδώ το "σπεύδε βραδέως" και το "παν μέτρον άριστον" προκαλούν καραμπόλα.

 

Πχ, η Σονόρα έμπαινε και έβγαινε στο ράφι επί τρία χρόνια. ΜΕΓΑ Σφάλμα. Προκάλεσε λογική ασυνέχεια με σύγχηση διαφόρων draft, μπερδεμένες σεναριακές συσκευές, δυσκόλεψε το "kill your darlings" (τα darlings είχαν μια α ηλικία, είχαν αρχίσει να μιλάνε από μόνα τους), κτλ.

 

Έπρεπε να μείνει μόνιμα στο ράφι και να καθίσω να γράψω ένα νέο σενάριο μέσα σε κανά δίμηνο. Let it go, που έλεγαν και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι. :P

 

 

 

Εχει να κανει και με τους στοχους του εγχειρηματος (προσωπικα και συνολικα)..

Δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρξει ιδιαίτερη διαφωνία για τον στόχο ενός fanzine. :beer:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν παιδιά, επειδή με τα παραπάνω ξεχαστήκαμε λίγο και βγήκαμε λίγος εκτός να υπενθυμίσω κάποια πράγματα... Πρώτον το διαγωνισμό σεναρίου, άμα θέλετε να στείλετε κάποιο στριπ και φαν αρτ. Και γενικά περιμένουμε την πλήρη κριτική σας και τις ιδέες σας για το περιοδικό.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3994
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ακόμα και από τη συνέντευξη του Τζερβάτζιο στο περιοδικό ή του Ντον Ρόσα αλλού, καταλαβαίνουμε αμέσως πως οι καλλιτέχνες αυτοί ΔΕΝ πιστεύουν πως σχεδιάζουν καλά. Ο πρώτος αναφέρει ακόμα πως προσπαθεί να βρει το προσωπικό του στυλ. Οπότε σαφώς και τα παιδιά που παρουσιάζουν στο περιοδικό τις ιστορίες του κάθε άλλο παρά ευχαριστημένοι είναι.

 

Το Komix wiki το αντιλαμβάνομαι ως showcase αρχαρίων σχεδιαστών, όπου αυτοί δείχνουν τις δουλειές τους και εμείς τις κρίνουμε ανάλογα. Πουθενά δεν είδα χάιδεμα αφτιών. Αυτά. :)

 

EDIT: Και μέσα από την κριτική, ο σχεδιαστής μαθαίνει τι πρέπει να κάνει για να βελτιωθεί. Άμα δεν το δείξει όμως; Πως θα μάθει;

Επεξεργασία από Digisoul
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3503 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Τώρα αν αναφέρεσαι στην Σονόρα συγκεκριμένα (δύσκολο να το ξέρω, γιατί δεν ήταν η μόνη ερασιτεχνική δουλειά που έδωσαν Έλληνες στον Ρόσα κατά την επίσκεψη του), κατά πρώτον σε ευχαριστώ, ειλικρινά, για την κριτική. Κατά δεύτερον, ναι μεν και εγώ (σενάριο) και ο Δημήτρης (σχέδιο) έχουμε ακούσει πολλά καλά λόγια, αλλά πιστεύω ότι και οι δυο μας διαφωνούμε με αυτά. Σφοδρά. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι άναρχα δομημένη, πάσχει άπο μη εφαρμογή του "kill your darlings" (κόψε αχρείαστα κομμάτια από την ιστορία, παρόλο που τα συμπαθείς), και είναι υπερβολικά μελοδραματική. Δεν μπορώ να μιλήσω στην θέση του Δημήτρη, αλλά μου έχει εκφράσει μια ανασφάλεια, πάνω σε ένα σχέδιο που προσωπικά θεωρώ πολύ αξιοπρεπές για έναν ερασιτέχνη.

 

Για το όνομα του θεού, στην "συνέντευξη" λέει ότι αν μπορούσε, θα άλλαζε ΟΛΟ το σχέδιο. Δεν μπορείς να κατηγορήσεις έναν τόσο μετριόφρων άνθρωπο για έπαρση.

Και εγώ τα ίδια! Κάνω κάτι σχέδια του Ντόναλντ (είναι αίσχος!) και διάφορα άλλα και με βλέπουν οι συμμαθητές μου και λένε "πω πω! Είναι τέλειο" και εγώ απαντώ "Βρε βλ@μμέν@ είστε;!" :lol:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν να δείξω μια σελίδα που είναι σχετική με το τρίτο μέρος του Μυστικού της επιτυχίας. Βλέπω βελτίωση! Εσείς;

post-25682-0-92186800-1425496869_thumb.jpg

 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30250
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  166
  • Reputation:   612
  • Achievement Points:  166
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3565 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Οντως!τεραστια βελτίωση!

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3994
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μικρή βελτίωση. Απλώς ο φίλος μας, στρώθηκε στη δουλειά, σχεδίασε χωρίς να βαριέται και πρόσθεσε λεπτομέρειες στα σκίτσα του. Η βελτίωση είναι στη σκηνοθέτηση των χαρακτήρων μέσα σε κάθε καρέ.

 

Υ.Γ. Ελπίζω τα καρέ να ισιώσουν στο photoshop αυτή τη φορά!!!

Επεξεργασία από Digisoul
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3994
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Που είναι το νέο τεύχος; Ε; Ε; Ε; Ε;

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4576 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νομίζω κάπου κοντά στο Σάββατο 4/4.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νομίζω κάπου κοντά στο Σάββατο 4/4.

 

Που είναι το νέο τεύχος; Ε; Ε; Ε; Ε;

Χαίρομαι πολύ που δείξατε ενδιαφέρον! Και ναι το Σάββατο θα είναι! Όταν θα έχει ανεβεί θα βάλω ποστ εδώ.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά εξαιτίας κάποιων προβλημάτων από κάποιο σχεδιαστή του περιοδικού δε θα έχουμε σήμερα το περιοδικό έτοιμο αλλά αύριο.

-Ευχαριστώ.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σόρρυ παιδιά έχω και άλλη μια ατυχία και θα πρέπει να περιμένετ λίγάκι ακόμα για το περιοδικό θα είναι αργά το βράδυ σήμερα και αυτό δηλαδή ο υπολογιστής μου κολλάει εδώ κάποια ώρα και έχω πρόβλημα... Θα προσπαθήσω να το φτιάξω αλλά θα πάρει ώρα και δεν θα μπορέσω κίολας να είμαι στο σπίτι για κάποιες ώρες. Συγγνώμη και ελπίζω να δείξετε κατανόηση. :P

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μετά από τόσες ατυχίες είναι έτοιμο παιδιά!!! Εδώ το τεύχος #5! Πείτε μου για τύχον λάθη... :P

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3503 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Διόρθωσε οπωσδήποτε τη προτελευταία σελ.. Θα καταλάβεις!

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διόρθωσε οπωσδήποτε τη προτελευταία σελ.. Θα καταλάβεις!

Ναι τώρα το είδα...

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.