Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΟΜΙΞ Wiki! - Ηλεκτρονικό περιοδικό


ΚΟΜΙΞ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2014: Η αρχή - Α΄ Περίοδος

Η ΚΟΜΙΞ Wiki βγάζει περιοδικό από τις 25 Νοεμβρίου 2014! Το περιοδικό μας ΚΟΜΙΞ Wiki! έχει αφιερώματα, συνεντεύξεις, φαν αρτ, νέα για τα κόμικς και την ΚΟΜΙΞ Wiki, στριπ και ιστορίες φυσικά!! Το πρώτο τεύχος κυκλοφορεί στο Issuu όπου εκεί θα μπαίνουν τα τεύχη. Το περιοδικό αρχικά ήταν μηναίο αλλά στη συνέχεια έγινε διμηνιαίο και αργότερα τα τεύχη έβγαιναν δίχως κάποια συγκεκριμένη ημερομηνία ώστε να υπάρχει υλικό. Το πρώτο τεύχος έχει την ιστορία Ο Θησαυρός του Μαυροφτέρη (σχετικό θρεάντ για αυτήν) με πολλά αφιερώματα στους πειρατές. Οι σελίδες συνήθως είναι γύρω στις 40. Σε κάποιες ειδικές περιπτώσεις είναι είτε λιγότερες είτε περισσότερες.

 

Ethbesbrf.thumb.png.1095c73aec6a1bfbab46163aaafa62e9.png HYJRYJYRJ.thumb.png.952b5ef43e4f15948141c2ef5cd6381f.png

 

 

2018: Μια νέα αρχή - Β΄ Περίοδος

Από το 2018 ξεκινάει μια νέα περίοδος για το περιοδικό μας αλλάζοντας στυλ και να έρχεται στα πρότυπα του πιο κλασσικού φανζίν με συνεντεύξεις, άρθρα, αφιερώματα, reviews, ειδική στήλη για τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης κλπ Το πρώτο τεύχος έχει 28 σελίδες. Στόχος είναι όσο προχωρούν τα τεύχη να έχει 40 σελίδες και γιατί όχι περισσότερες :)

 

2020: Νέο Λογότυπο - Β΄ Περίοδος

Επιστρέφουμε μετά από 1,5 χρόνο τον Φλεβάρη του 2020 με νέο λογότυπο (@Duck) , νέο design, νέες στήλες, εξώφυλλο από Έλληνα δημιουργό (@Stef...) που μας έκανε την τιμή και γενικά ένα πολύ διαφορετικό περιοδικό.

 

logob2.thumb.png.57a611d31dd768b84e5976c0d538c8f0.pngkwmlogoforwhite.thumb.png.f17cfa00c64a2d3676e8de514b4d95b7.png

 

 

Συντελεστές

 

Σύνδεσμοι για τα τεύχη:

 

Α΄ Περίοδος

Τεύχος #1 - Ο θησαυρός του Μαυροφτέρη

Τεύχος #2 - Μια Χριστουγεννιάτικη ιστορία!

Τεύχος #3 - Το μυστικό της Σονόρα

Τεύχος #4 - Το μυστικό της Επιτυχίας

Τεύχος #5 - Το πετράδι του Που Γι!

Τεύχος #6 - Ένα σομπρέρο γεμάτο χρυσάφι

Τεύχος #7 - Από κάτι σόδες... το Χάος!

Τεύχος #8 - Τέλος Εποχής

Τεύχος #9 - Δράκοι και Έντομα (1 Χρόνος Ηλεκτρονικό Περιοδικό!)

Τεύχος #10 - Χριστουγεννιάτικα όνειρα!

Τεύχος #11 - Το πετράδι του Που ΓΙ 1 Κεφάλαιο!

Τεύχος #12 - Φάντομ Ντακ: Η Τελευταία Γη Πράξη 1 Μέρος 1

Τεύχος #13 - Φάντομ Ντακ: Η Τελευταία Γη Πράξη 1 Μέρος 2

 

Β΄ Περίοδος

Τεύχος #1 - 90 Χρόνια Μίκυ Μάους

Τεύχος #2 - Τι πήγε στραβά στα κόμικς της Ντίσνεϋ;

 

Εξώφυλλα Τευχών!

 

Α΄ Περίοδος

 

post-25682-0-87851900-1423052230_thumb.png post-25682-0-15071100-1423052338_thumb.png post-25682-0-11540400-1423052360_thumb.jpg post-25682-0-76484000-1425248211_thumb.png post-25682-0-53864400-1428353459_thumb.png post-25682-0-73487400-1431177557_thumb.jpg post-25682-0-17113600-1436741892_thumb.png

 

post-25682-0-91389600-1446744204_thumb.png post-25682-0-70737800-1448579594_thumb.png post-25682-0-00687500-1452207843_thumb.png post-25682-0-35252000-1457188653_thumb.jpg post-25682-0-31004100-1470392961_thumb.png post-25682-0-15699200-1483383268_thumb.png

 

Β΄ Περίοδος

coverfaznine1b.thumb.jpg.05e98b8db820ee37343dbf3318c71c7f.jpg kwc2.thumb.png.2ff277789ae3c43489cd2735decb9f81.png

 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 37
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94414
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Με μία γρήγορη ματιά που του έριξα πρόκειται για μία πάρα πολή καλή και προσεγμένη δουλειά...! :respect:

Μία ερώτηση έχω,την οποία έγραψα και στο προφίλ...!Ύπαρχει πιθανότητα να μπορούμε να κατεβάσουμε το τεύχος με μορφή cbr ή rar για να μπορούμε να το απολαμβάνουμε χωρίς να πρέπει να είμαστε συνδεδεμένει στο ίντερνετ...?

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Με μία γρήγορη ματιά που του έριξα πρόκειται για μία πάρα πολή καλή και προσεγμένη δουλειά...! :respect:

Μία ερώτηση έχω,την οποία έγραψα και στο προφίλ...!Ύπαρχει πιθανότητα να μπορούμε να κατεβάσουμε το τεύχος με μορφή cbr ή rar για να μπορούμε να το απολαμβάνουμε χωρίς να πρέπει να είμαστε συνδεδεμένει στο ίντερνετ...?

Λοιπον, ναι υπαρχει και σου απαντησα να μου στειλεις μηνυμα για να σου δωσω το συνδεσμο... Αυτο γιατι εαν το βαλω να κατεβαινει στι Issuu τοτε μονο 25 downloads μπορουν να γινουν ενω με το dropbox δεν εχουμε προβλημα! Θα σου στειλω εδω τον συνδεσμο σε μηνυμα! Χαιρομαι που σου άρεσε φίλε μου και σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά όποιος θέλει να έχει το περιοδικό στον υπολογιστή του να μου το πει να τον προσθέσω στο μήνυμα όπου δίνω το σύνδεσμο!

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6473
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3529 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Αν γίνεται βάλε κι εμένα!

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6913
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

Παιδιά όποιος θέλει να έχει το περιοδικό στον υπολογιστή του να μου το πει να τον προσθέσω στο μήνυμα όπου δίνω το σύνδεσμο!

 

 

 

 

me 2! :valt:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

me 2! :valt:

 

Αν γίνεται βάλε κι εμένα!

Οκ, παιδιά, έγινε!

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8970
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Παιδιά όποιος θέλει να έχει το περιοδικό στον υπολογιστή του να μου το πει να τον προσθέσω στο μήνυμα όπου δίνω το σύνδεσμο!

Βάλε κι εμένα please! :please:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ή μπορείς να το βάλεις ο ίδιος στις εξωτερικές πηγές. :)

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12487
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  258
  • Reputation:   1258
  • Achievement Points:  258
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5081 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και εμένα please :)

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

και εμενα!

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βάλε κι εμένα please! :please:

 

Και εμένα please :)

 

Ή μπορείς να το βάλεις ο ίδιος στις εξωτερικές πηγές. :)

Παιδιά θα κάνω αυτό που λέει ο GreekComicFan! Σε λίγο θα σας έχω εδώ το σύνδεσμο του θρέντ.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος του θρεαντ για το κατεβάστε εδώ!

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29583
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  17
  • Reputation:   150
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Πολύ αξιόλογο, αξίζει υποστήριξης. Ευχαριστούμε.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ αξιόλογο, αξίζει υποστήριξης. Ευχαριστούμε.

Σε ευχαριστώ πολύ! Από εχθές δεν προλαβαίνω να απαντάω σε μηνύματα και σχόλια στο φβ πάντως παιδιά. :P

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όταν το τελειώσετε θα μπορούσατε να μας γράψετε την κριτική σας εδώ παιδιά;

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ανυπομονείτε για το δεύτερο τεύχος;

 39.jpg?w=604

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επιτέλους βρίσκω λίγο χρόνο να ποστάρω ένα γενικό review, αν και ειλικρινά, χρειάζεται να επέμβει ο DJO, είναι θεούλης σε αυτά. :P
 
Full Disclosure: Χρωμάτισα το εξώφυλλο, και έγραψα ένα άρθρο, άρα δεν μπορώ να τα σχολιάσω, και δεν είμαι τελείως αδέκαστος.
 
Περιεχόμενα και νέα: Καλύτερο formatting απ'οτι περίμενα, οι γραμματοσειρές (Μεταξύ των οποίων είναι και η Papyrus νομίζω; ) είναι αρκετά άσχημες, και η επιλογή των χρωμάτων θα μπορούσε να βελτιωθεί. Τα νέα έχουν να κάνουν με Ντισνεϋικά κόμικς και 2 anime. Δεν θα έλεγα ότι είναι και πάρα πολύ καλή γενική στήλη νέων. Επίσης, το έχετε παρακάνει με τα θαυμαστικά, τα οποία κανονικά έχουν πολύ περιορισμένη χρήση στον γραπτό λόγο. Μου αρέσει η ιδέα των λίνκ μέσα στο άρθρο. Είναι έξυπνη ιδέα.
 
Πειρατικό Αφιέρωμα: Καλό κειμενάκι, εδώ όμως υπάρχουν προβλήματα formatting. 
 
Παπιά και Πειρατές: Εδώ πρωτο-εμφανίζεται ένα ψιλο-σοβαρό πρόβλημα που είχα με την ιστορία. Παιδιά, ο Μαυροφτέρης και ο Σεντούκης δεν ήταν πειρατές! Ο Σεντούκης ήταν αξιωματικός, και ο Μαυροφτέρης ναύτης, και οι δυο του Βρετανικού Ναυτικού. Μπορεί να έκαναν πλιάτσικο, αλλά αυτό ήταν στο παρασκήνιο του Αγγλο-Ισπανικού πολέμου, δεν έκαναν επιθέσεις σε ιδιωτικά πλοία για την πλάκα τους. Πέρα από αυτό, το κείμενο δεν έχει κάτι το αξιοσημείωτο. 
 
Ο Θησαυρός του Μαυροφτέρη:
 
Η αρχή δεν μου άρεσε. Ο Ντόναλντ δεν αντιδράει σαν Ντόναλντ στην άρνηση των παιδιών να τον βοηθήσουν, η ανακάλυψη του Πειρατικού Κώδικα είναι τελειώς κλισέ, και το πως εφοδιάζονται αμέσως με το πλοίο ξενερώνει. Επίσης, τι παίζει με το Pirata Codex; Νταξ, τα είπαμε, ο Μαυροφτέρης δεν ήταν πειρατής, αλλά επίσης δεν νομίζω να ήξερε λατινικά... Πόσο μάλλον αρκετά για να γράψει ολόκληρο κώδικα, δηλαδή τόμο. 
 
Στην επόμενη φάση, τα παπιά το ρίχνουν στο role-playing, ντυμένοι πειρατές. ΟΚ, μου ψιλο-αρέσει σαν ιδέα, αλλά στο Ταξίδι στο Παρελθόν η αντίστοιχη κατάσταση είχε προκληθεί καθαρά από αναγκαιότητα. Το ντύσιμο λόγω μεταμφίεσης, και το ιστιοπλοϊκό ήταν μια τουριστική μινιατούρα.
 
Στο αμέσως επόμενο μέρος της ιστορίας, μέχρι την αρχή της καταδίωξης (σελίδα 20-κάτι), φαίνεται ότι βρίσκετε λίγο τον ρυθμό σας. Λατρεύω το χιούμορ σας. Δεν είναι ούτε ιδιοφυές, ούτε εγκεφαλικό, αλλά είναι ειλικρινές. Δηλαδή φαίνεται ότι αυτός που το γράφει και αυτός που το σχεδιάζει το καραγουστάρουν. Παραδείγματος χάρη, αυτό το καρέ εδώ είναι το αγαπημένο μου:
post-23287-0-17399300-1417482422_thumb.png
 
Kαι ο διάλογος ρέει πιο φυσικά, πιο αυθόρμητα, νομίζω:

"Μην μου πεις."
"Σου λέω."

 
Δεν είναι εμφανές σε αυτό το σημείο ακόμη, αλλά δεν χρησιμοποιείται αυτή η φάση της ιστορίας για να προσθέσετε μερικές ακόμα αναποδιές στο ταξίδι των Ντάκ. Έτσι η ιστορία πηγαίνει αμέσως στην κλιμάκωση της, χωρίς να έχει συμβεί κάτι το ιδιαίτερο πέρα από την ομίχλη ως τώρα. Στο τέλος, αυτό θα αφήσει την αίσθηση στον αναγνώστη ότι πρόκειται για μια μικρή ιστορία (ίσως μια ιστορία που θα μπορούσε να συμπυκνωθεί περεταίρω) αντί για κάποιο έπος.
 
Η καταδίωξη των παπιών πριν φτάσουν στο νησί είναι πάρα πολύ διασκεδαστική. Αυτό είναι ένα ακόμα καρέ που καρα-γουστάρω:
post-23287-0-39056700-1417482424_thumb.png
 
Υπάρχει ένα καρέ στην Σελ. 26 που επιχειρεί να δημιουργήσει μια επικότητα μέσω του μεγέθους του (και το scale της όλης της σκηνής γενικότερα). Είναι πολύ καλή ιδέα, αλλά δεν τα καταφέρνει εξ'αιτίας της έλλειψης λεπτομέρειας, και την στατικότητα του πληρώματος. Και η σκηνοθεσία μάλλον ήθελε δουλειά.
 
Το τέλος είναι ΟΚ, σχετικά τυπικό. Αλλά έχει και τα plot holes του. O Mαυροφτέρης δεν είχε μανία με τις πατάτες. Ο Μαυροφτέρης δεν ήξερε καν το περιεχόμενο του σεντουκιού που έθαψε στο "Ταξίδι Στο Παρελθόν". Και τι παίζει με τον θησαυρό; Ο Μαυροφτέρης ήταν ένα απλό ναυτάκι.
 
ΟΚ, all in all, για το σενάριο έχω να πω αυτά:
+ Είναι εύπεπτο
+ Επιτυχημένα σχεδόν όλα τα αστεία, ειλικρινές χιούμορ
- Φτωχή βασική πλοκή (πλοκή για μικρότερη ιστορία)
- Κακότεχνο Exposition
 
Για το τελευταίο είχα πει περισσότερα εδώ:

Πέρα απ'τον αγώνα, δεν υπάρχει ιδιαίτερη δράση μέσα στην ιστορία. Υπάρχει πολύ exposition χωρίς να υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο να αναλυθεί. Άρα ναι, το "θα κάνουμε αυτό, ΟΚ, παιδιά" και το "κάναμε αυτό και τώρα θα κάνουμε το άλλο πράγμα που πρέπει να κάνουμε" μέρος του σεναρίου είναι αχρείαστο και καθυστερούν την εξέλιξη της ιστορίας. Όσον αφορά το μέγεθος της ιστορίας, επειδή είναι κοντά στις 20 σελίδες, θα περίμενα κάτι ιδιαίτερο πέρα του αγώνα ταχύτητας. Θα μπορούσε να γίνει κάτι το ιδιαίτερα ατυχές, κάτι το ευτράπελο, Για να το εξηγήσω πιο ευθέως, η Οδύσσεια δεν τελείωσε με τους Λωτοφάγους.΄Οπότε τα 2 κύρια προβλήματα καταλήγουν να επηρεάζουν την ροή της ιστορίας

  
Για το σχέδιο:
 
+ Απλές, αλλά εκφραστικές αντιδράσεις, που αυτή την φορά είναι σχεδόν 100% επιτυχημένες. (πως το έπαθες, ρε; )
+ Δεν υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα με την στάση/κίνηση των παπιών
 - Ένα μεγάλο πλήν που θα εξηγήσω πιο αναλυτικά παρακάτω:
 
Ρε, Δημήτρη. Ρεεεεε, Δημήτρη. Αφού το βλέπεις, ότι πιάνει το χέρι σου. Αφού το βλέπεις ότι κατέχεις τα βασικά της σχετικά δύσκολης ανατομίας των παπιών.

Γιατί ρε Δημήτρη, γιατί ρεεεεε, βαριέσαι, ρεεεεεεεεεε Δημήτρη;

Υπάρχει η λιτή γραμμή, υπάρχει η μινιμαλιστική γραμμή, και μετά υπάρχει το τεμπέλικο "Θα σχεδιάσω κυριολεκτικά το bare minimum". 
Αφού βαριέσαι να ζωγραφίσεις κανένα αντικείμενο στο φόντο, βάλε τουλάχιστον καμιά σκιά. Στις πρώτες σελίδες έχεις κάνει βιαστικά ακόμα και την χρήση του χάρακα, μην νομίζεις ότι δεν το πρόσεξα! Αφού το βλέπεις ότι το έχεις ρε μάτια μου, προσπάθησε λίγο περισσότερο. Με την τεμπελιά σου δεν σέβεσαι πρώτα απ'όλα τις δυνατότητες σου, και κατά δεύτερον τον αναγνώστη.
 
Αφού το έχεις, δώσε το ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε. :lol:

Fan Art: Τα φτηνότερα πολυμηχανήματα έχουν και σκάννερ μαζί ρε παιδιά! Τέσπα, μου αρέσει να βλέπω ερασιτεχνικό σχέδιο.

Συνέντευξη με Κάστυ: Μια πραγματικά ενδιαφέρουσα συνέντευξη, χωρίς χαζές ή "πολιτικές" απαντήσεις. Επειδή ειδικά αυτό το φόρουμ έχει κόλλημα με τον Κάστυ, νομίζω ότι αυτή η συνέντευξη πρέπει να διαβαστεί και να εκτιμηθεί πιο πολύ. 
 
Μπορεί να μην είχε ειπωθεί κάτι το συγκλονιστικό, αλλά οι ερωτήσεις αφορούσαν τους κακούς στις ιστορίες του, και πραγματικά μάθαμε μερικά νέα πράγματα.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επιτέλους βρίσκω λίγο χρόνο να ποστάρω ένα γενικό review, αν και ειλικρινά, χρειάζεται να επέμβει ο DJO, είναι θεούλης σε αυτά. :P

 

 

Που είναι ο DJO? :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διδάσκει άλμα επί κοντώ σε συνταξιούχους τίγρεις στην Καλκούτα. 

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εμένα μου άρεσε πολύ η προσπάθεια σας. Προφανώς η κριτική δεν μπορεί να είναι η ίδια με ένα ΜΜ για παράδειγμα. Προσωπικά χάρηκα αφάνταστα που είδα μια τέτοια προσπάθεια και της βάζω άπειρα Like ( :lol: ). Θα ήταν τοοοοοοοσο ωραία να είχαμε δική μας σχολή Ντίσνευ Κόμικ.

 

Τώρα μετά την κριτική του Tightwad τι να γράψουμε κ εμείς τα ταπεινά χαμομηλάκια. Ο άνθρωπος έκανε πλήρη ανάλυση!!!

 

Ενα σχόλιο μόνο. Μ' άρεσε πολύ το χιούμορ σας. Και επίσης ήταν η πρώτη φορά που ένιωσα τα παπιά ότι μιλούσαν όντως ελληνικά.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24065
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  133
  • Reputation:   1537
  • Achievement Points:  139
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4466 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Εμένα πάντως μου άρεσε πολύ όλη η προσπάθεια και θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια σε όσους συμμετείχαν σε αυτό το project για να μας προσφέρουν αυτό το αποτέλεσμα!! Τα περιεχόμενα, οι στήλες, τα νέα παρέπεμψαν κατευθείαν στο στήσιμο του Κόμιξ. Μπράβο σας!!

 

Για όσους μπορεί να τους ξένισε το τεύχος μην ξεχνάτε παιδιά ότι ήταν μία ερασιτεχνική και αφιλοκερδής προσπάθεια που τεύχος με το τεύχος θα γίνεται καλύτερο!

 

Στην αρχή το σχέδιο της ιστορίας, να πω την αλήθεια μου κακοφάνηκε λίγο. Στη συνέχεια όμως όταν με συνεπήρε η ιστορία και άρχισα να το συνηθίζω κατέληξα να μου αρέσει αρκετά. Πιστεύω παιδιά ότι με ένα καλό lettering, έναν καλό χρωματισμό και κάποιες μικρο-διορθώσεις στο σχέδιο θα μπορούσαμε κάλιστα να το δούμε δημοσιευμένο στο κανονικό Κόμιξ με συνεντεύξεις των δημιουργών του. Θα ήταν η πρώτη ελληνική ιστορία Disney δημοσιευμένη στη χώρα μας. Το ξέρω ότι ακούγεται υπερβολικό, αλλά με την καλή θέληση των ιθύνοντων της Καθημερινής και των δημιουργών κάτι θα μπορούσε να γίνει.

Επεξεργασία από dinos182
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν νομίζω ότι το σχέδιο "συνηθίζεται" καθώς συνεχίζει η ιστορία, απλά ο Μήτσος ξεσκουριάζει από ένα σημείο και μετά, και το σχέδιο του βγαίνει πολύ πιο σωστά και φυσικά.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επιτέλους βρίσκω λίγο χρόνο να ποστάρω ένα γενικό review, αν και ειλικρινά, χρειάζεται να επέμβει ο DJO, είναι θεούλης σε αυτά. :P

 

Full Disclosure: Χρωμάτισα το εξώφυλλο, και έγραψα ένα άρθρο, άρα δεν μπορώ να τα σχολιάσω, και δεν είμαι τελείως αδέκαστος.

 

Περιεχόμενα και νέα: Καλύτερο formatting απ'οτι περίμενα, οι γραμματοσειρές (Μεταξύ των οποίων είναι και η Papyrus νομίζω; ) είναι αρκετά άσχημες, και η επιλογή των χρωμάτων θα μπορούσε να βελτιωθεί. Τα νέα έχουν να κάνουν με Ντισνεϋικά κόμικς και 2 anime. Δεν θα έλεγα ότι είναι και πάρα πολύ καλή γενική στήλη νέων. Επίσης, το έχετε παρακάνει με τα θαυμαστικά, τα οποία κανονικά έχουν πολύ περιορισμένη χρήση στον γραπτό λόγο. Μου αρέσει η ιδέα των λίνκ μέσα στο άρθρο. Είναι έξυπνη ιδέα.

 

Πειρατικό Αφιέρωμα: Καλό κειμενάκι, εδώ όμως υπάρχουν προβλήματα formatting. 

 

Παπιά και Πειρατές: Εδώ πρωτο-εμφανίζεται ένα ψιλο-σοβαρό πρόβλημα που είχα με την ιστορία. Παιδιά, ο Μαυροφτέρης και ο Σεντούκης δεν ήταν πειρατές! Ο Σεντούκης ήταν αξιωματικός, και ο Μαυροφτέρης ναύτης, και οι δυο του Βρετανικού Ναυτικού. Μπορεί να έκαναν πλιάτσικο, αλλά αυτό ήταν στο παρασκήνιο του Αγγλο-Ισπανικού πολέμου, δεν έκαναν επιθέσεις σε ιδιωτικά πλοία για την πλάκα τους. Πέρα από αυτό, το κείμενο δεν έχει κάτι το αξιοσημείωτο. 

 

Ο Θησαυρός του Μαυροφτέρη:

 

Η αρχή δεν μου άρεσε. Ο Ντόναλντ δεν αντιδράει σαν Ντόναλντ στην άρνηση των παιδιών να τον βοηθήσουν, η ανακάλυψη του Πειρατικού Κώδικα είναι τελειώς κλισέ, και το πως εφοδιάζονται αμέσως με το πλοίο ξενερώνει. Επίσης, τι παίζει με το Pirata Codex; Νταξ, τα είπαμε, ο Μαυροφτέρης δεν ήταν πειρατής, αλλά επίσης δεν νομίζω να ήξερε λατινικά... Πόσο μάλλον αρκετά για να γράψει ολόκληρο κώδικα, δηλαδή τόμο. 

 

Στην επόμενη φάση, τα παπιά το ρίχνουν στο role-playing, ντυμένοι πειρατές. ΟΚ, μου ψιλο-αρέσει σαν ιδέα, αλλά στο Ταξίδι στο Παρελθόν η αντίστοιχη κατάσταση είχε προκληθεί καθαρά από αναγκαιότητα. Το ντύσιμο λόγω μεταμφίεσης, και το ιστιοπλοϊκό ήταν μια τουριστική μινιατούρα.

 

Στο αμέσως επόμενο μέρος της ιστορίας, μέχρι την αρχή της καταδίωξης (σελίδα 20-κάτι), φαίνεται ότι βρίσκετε λίγο τον ρυθμό σας. Λατρεύω το χιούμορ σας. Δεν είναι ούτε ιδιοφυές, ούτε εγκεφαλικό, αλλά είναι ειλικρινές. Δηλαδή φαίνεται ότι αυτός που το γράφει και αυτός που το σχεδιάζει το καραγουστάρουν. Παραδείγματος χάρη, αυτό το καρέ εδώ είναι το αγαπημένο μου:

attachicon.gif1.png

 

Kαι ο διάλογος ρέει πιο φυσικά, πιο αυθόρμητα, νομίζω:

 

"Μην μου πεις."

"Σου λέω."

 

Δεν είναι εμφανές σε αυτό το σημείο ακόμη, αλλά δεν χρησιμοποιείται αυτή η φάση της ιστορίας για να προσθέσετε μερικές ακόμα αναποδιές στο ταξίδι των Ντάκ. Έτσι η ιστορία πηγαίνει αμέσως στην κλιμάκωση της, χωρίς να έχει συμβεί κάτι το ιδιαίτερο πέρα από την ομίχλη ως τώρα. Στο τέλος, αυτό θα αφήσει την αίσθηση στον αναγνώστη ότι πρόκειται για μια μικρή ιστορία (ίσως μια ιστορία που θα μπορούσε να συμπυκνωθεί περεταίρω) αντί για κάποιο έπος.

 

Η καταδίωξη των παπιών πριν φτάσουν στο νησί είναι πάρα πολύ διασκεδαστική. Αυτό είναι ένα ακόμα καρέ που καρα-γουστάρω:

attachicon.gif2.png

 

Υπάρχει ένα καρέ στην Σελ. 26 που επιχειρεί να δημιουργήσει μια επικότητα μέσω του μεγέθους του (και το scale της όλης της σκηνής γενικότερα). Είναι πολύ καλή ιδέα, αλλά δεν τα καταφέρνει εξ'αιτίας της έλλειψης λεπτομέρειας, και την στατικότητα του πληρώματος. Και η σκηνοθεσία μάλλον ήθελε δουλειά.

 

Το τέλος είναι ΟΚ, σχετικά τυπικό. Αλλά έχει και τα plot holes του. O Mαυροφτέρης δεν είχε μανία με τις πατάτες. Ο Μαυροφτέρης δεν ήξερε καν το περιεχόμενο του σεντουκιού που έθαψε στο "Ταξίδι Στο Παρελθόν". Και τι παίζει με τον θησαυρό; Ο Μαυροφτέρης ήταν ένα απλό ναυτάκι.

 

ΟΚ, all in all, για το σενάριο έχω να πω αυτά:

+ Είναι εύπεπτο

+ Επιτυχημένα σχεδόν όλα τα αστεία, ειλικρινές χιούμορ

- Φτωχή βασική πλοκή (πλοκή για μικρότερη ιστορία)

- Κακότεχνο Exposition

 

Για το τελευταίο είχα πει περισσότερα εδώ:

  

Για το σχέδιο:

 

+ Απλές, αλλά εκφραστικές αντιδράσεις, που αυτή την φορά είναι σχεδόν 100% επιτυχημένες. (πως το έπαθες, ρε; )

+ Δεν υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα με την στάση/κίνηση των παπιών

 - Ένα μεγάλο πλήν που θα εξηγήσω πιο αναλυτικά παρακάτω:

 

Ρε, Δημήτρη. Ρεεεεε, Δημήτρη. Αφού το βλέπεις, ότι πιάνει το χέρι σου. Αφού το βλέπεις ότι κατέχεις τα βασικά της σχετικά δύσκολης ανατομίας των παπιών.

 

Γιατί ρε Δημήτρη, γιατί ρεεεεε, βαριέσαι, ρεεεεεεεεεε Δημήτρη;

 

Υπάρχει η λιτή γραμμή, υπάρχει η μινιμαλιστική γραμμή, και μετά υπάρχει το τεμπέλικο "Θα σχεδιάσω κυριολεκτικά το bare minimum". 

Αφού βαριέσαι να ζωγραφίσεις κανένα αντικείμενο στο φόντο, βάλε τουλάχιστον καμιά σκιά. Στις πρώτες σελίδες έχεις κάνει βιαστικά ακόμα και την χρήση του χάρακα, μην νομίζεις ότι δεν το πρόσεξα! Αφού το βλέπεις ότι το έχεις ρε μάτια μου, προσπάθησε λίγο περισσότερο. Με την τεμπελιά σου δεν σέβεσαι πρώτα απ'όλα τις δυνατότητες σου, και κατά δεύτερον τον αναγνώστη.

 

Αφού το έχεις, δώσε το ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε. :lol:

 

Fan Art: Τα φτηνότερα πολυμηχανήματα έχουν και σκάννερ μαζί ρε παιδιά! Τέσπα, μου αρέσει να βλέπω ερασιτεχνικό σχέδιο.

 

Συνέντευξη με Κάστυ: Μια πραγματικά ενδιαφέρουσα συνέντευξη, χωρίς χαζές ή "πολιτικές" απαντήσεις. Επειδή ειδικά αυτό το φόρουμ έχει κόλλημα με τον Κάστυ, νομίζω ότι αυτή η συνέντευξη πρέπει να διαβαστεί και να εκτιμηθεί πιο πολύ. 

 

Μπορεί να μην είχε ειπωθεί κάτι το συγκλονιστικό, αλλά οι ερωτήσεις αφορούσαν τους κακούς στις ιστορίες του, και πραγματικά μάθαμε μερικά νέα πράγματα.

Tightwad σε ευχαριστούμε για την μεγάλη και ωραια κριτική. Έχεις δίκιο με τον Δημήτρη... Όσο για τις γραμματοσειρές είναι η μια η τυπική calimbri, sagoe script, alabama στους τιτλους και εχεις δικιο για τα θαυμαστικα μου ξεφευγουν καμια φορα... Για γενικα νεα εσυ τι θα προτεινες?

 

Εμένα μου άρεσε πολύ η προσπάθεια σας. Προφανώς η κριτική δεν μπορεί να είναι η ίδια με ένα ΜΜ για παράδειγμα. Προσωπικά χάρηκα αφάνταστα που είδα μια τέτοια προσπάθεια και της βάζω άπειρα Like ( :lol: ). Θα ήταν τοοοοοοοσο ωραία να είχαμε δική μας σχολή Ντίσνευ Κόμικ.

 

Τώρα μετά την κριτική του Tightwad τι να γράψουμε κ εμείς τα ταπεινά χαμομηλάκια. Ο άνθρωπος έκανε πλήρη ανάλυση!!!

 

Ενα σχόλιο μόνο. Μ' άρεσε πολύ το χιούμορ σας. Και επίσης ήταν η πρώτη φορά που ένιωσα τα παπιά ότι μιλούσαν όντως ελληνικά.

Σε ευχαριστούμε πολυ! Είναι πολυ σημαντικό αυτό που μας για είπες τα παπιά και χαίρομαι που σου δώσαμε αυτήν την εντύπωση. Μακάρι όντως να είχαμε Ντισνευ σχολη καθώς έχουμε ταλέντα!

 

Εμένα πάντως μου άρεσε πολύ όλη η προσπάθεια και θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια σε όσους συμμετείχαν σε αυτό το project για να μας προσφέρουν αυτό το αποτέλεσμα!! Τα περιεχόμενα, οι στήλες, τα νέα παρέπεμψαν κατευθείαν στο στήσιμο του Κόμιξ. Μπράβο σας!!

 

Για όσους μπορεί να τους ξένισε το τεύχος μην ξεχνάτε παιδιά ότι ήταν μία ερασιτεχνική και αφιλοκερδής προσπάθεια που τεύχος με το τεύχος θα γίνεται καλύτερο!

 

Στην αρχή το σχέδιο της ιστορίας, να πω την αλήθεια μου κακοφάνηκε λίγο. Στη συνέχεια όμως όταν με συνεπήρε η ιστορία και άρχισα να το συνηθίζω κατέληξα να μου αρέσει αρκετά. Πιστεύω παιδιά ότι με ένα καλό lettering, έναν καλό χρωματισμό και κάποιες μικρο-διορθώσεις στο σχέδιο θα μπορούσαμε κάλιστα να το δούμε δημοσιευμένο στο κανονικό Κόμιξ με συνεντεύξεις των δημιουργών του. Θα ήταν η πρώτη ελληνική ιστορία Disney δημοσιευμένη στη χώρα μας. Το ξέρω ότι ακούγεται υπερβολικό, αλλά με την καλή θέληση των ιθύνοντων της Καθημερινής και των δημιουργών κάτι θα μπορούσε να γίνει.

Σε ευχαριστούμε φίλε μου. Είναι σημαντικό που σου φέραμε στο νου το ΚΟΜΙΞ... Το σχέδιο πιστεύω του Δημήτρη θα γίνεται όλο και καλύτερο με την εξάσκηση και μπορεί όπως λέει ο Φαίδων πιο πάνω. Ενδιαφέρουσα η ιδέα σου, και ίσως το προτείνουμε στην Καθημερινή βέβαια αφού κάνουμε αυτά που είπες με το χρωματισμό και λοιπά. Θα το πω και στον Δημήτρη. Θα κάνουμε μια μικρή προσπάθεια.

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17597
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ευχαριστω πολυ παιδια!Αξιέπαινη η προσπαθεια σας κ απο οτι βλεπω η συνεχεια θα εχει ακομα καλυτερα αποτεσματα!

Να ειστε καλά :) 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για γενικα νεα εσυ τι θα προτεινες?

Νομίζω ότι για να είναι ολοκληρωμένη η στήλη, θα έπρεπε να έχει μέσα τουλάχιστον BD, Υπερηρωικά, αμερικάνικα indie, περισσότερο manga αντί για anime, και αν βάλετε και anime μέσα, πρέπει να υπάρχει και western animation.

 

Φυσικά δεν νομίζω ότι είναι λογική απαίτηση το να γράψετε καινούρια άρθρα εξ'αρχής για τόσα θέματα, αλλά αν διαβάζατε άρθρα από 2-3 διαφορετικές πηγές και μεταφέρετε τις ειδήσεις με δικά σας λόγια, κάτι θα γινόταν. Αλλά φυσικά, δεν θεωρώ ότι μια στήλη για νέα είναι 100% απαραίτητη, ειδικά όταν υπάρχει και το GC. Όπως και να έχει, τα νέα είναι δευτερεύοντα, σημασία έχει το "ζουμί" του τεύχους. :)

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νομίζω ότι για να είναι ολοκληρωμένη η στήλη, θα έπρεπε να έχει μέσα τουλάχιστον BD, Υπερηρωικά, αμερικάνικα indie, περισσότερο manga αντί για anime, και αν βάλετε και anime μέσα, πρέπει να υπάρχει και western animation.

 

Φυσικά δεν νομίζω ότι είναι λογική απαίτηση το να γράψετε καινούρια άρθρα εξ'αρχής για τόσα θέματα, αλλά αν διαβάζατε άρθρα από 2-3 διαφορετικές πηγές και μεταφέρετε τις ειδήσεις με δικά σας λόγια, κάτι θα γινόταν. Αλλά φυσικά, δεν θεωρώ ότι μια στήλη για νέα είναι 100% απαραίτητη, ειδικά όταν υπάρχει και το GC. Όπως και να έχει, τα νέα είναι δευτερεύοντα, σημασία έχει το "ζουμί" του τεύχους. :)

Μάλιστα. Ωραία, πάντως μια διόρθωση που ξέχασα να σου κάνω είναι είχαμε ένα μανγκα και ένα άνιμε γιατί η είδηση του Ναρούτο αφορούσε το τέλος του μάνγκα και όχι του άνιμε... Το άλλο ήταν καινουργια ταινία του άνιμε Dragonball... Σε ευχαριστούμε για τις συμβουλές.

 

Ευχαριστω πολυ παιδια!Αξιέπαινη η προσπαθεια σας κ απο οτι βλεπω η συνεχεια θα εχει ακομα καλυτερα αποτεσματα!

Να ειστε καλά  :)

Και εμείς για τα καλά σου λόγια φίλε μου. Θα προσπαθήσουμε να γίνουμε ακόμα καλύτεροι.

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εικόνες από το τεύχος 2:

post-25682-0-80773700-1418497771_thumb.jpgpost-25682-0-95102400-1418497802_thumb.png

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6473
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3529 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8970
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Ενδιαφέρον φαίνεται! Αλλά δεν υποτίθεται ότι ο Κορνήλιος αποκαλύφθηκε στο τέλος;! Από οτι κατάλαβα, ο Σκρουτζ δεν έχει ιδέα για την ύπαρξη του Κορνήλιου! Νομίζει ότι είναι απλά ενα πνεύμα!

Κατά τα άλλα  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.