Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΪΒΑΛΙ


leonidio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΑΪΒΑΛΙ
Σενάριο/Kείμενα:
Soloup
Σχέδιο:
Soloup
Hμερ. έκδοσης:
11-2014
Εξώφυλλα:
1 + 2 Οπισθόφυλλα + 1 Εναλλακτικά ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Ιστορικό
Μέγεθος:
18.0 x 25.0
Σελίδες:
448
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-044-548-0
Ονομαστική τιμή:
22€

  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41683
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

AIBALI_0001.jpg  AIBALI_0001z.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Τιμή: 22 Ευρώ

 

 

Ιδού λοιπόν το πρώτο graphic novel του πολυγραφότατου Soloùp. Και με τι θέμα! Τον ξεριζωμό των Ελλήνων από τη Μικρά Ασία μετά τη Μικρασιατική Καταστροφή.

 

 

Μέσα από τα μάτια του δημιουργού βλέπουμε το ταξίδι του από τη Μυτιλήνη στο Αϊβαλί, πόλη της Μικράς Ασίας μεν, αλλά σχεδόν αμιγώς ελληνική δε. Στην πορεία προς το Αϊβαλί, διαβάζουμε και βλέπουμε εικονογραφημένες τις αφηγήσεις του Φώτη Κόντογλου για τη ζωή στο Αϊβαλί πριν από τη Μικρασιατική Καταστροφή, του Ηλία Βενέζη και της αδερφής του Αγάπης Βενέζη-Μολυβιάτη για τη δραματική φυγή των Ελλήνων από το Αϊβαλί και τέλος τη μυθιστορηματική αφήγηση ενός Τουρκοκρητικού, του Αχμέτ Γιορουλμάζ σχετικά με τη φυγή ενός Τούρκου προς την αντίθετη κατεύθυνση, από την Ελλάδα στην Τουρκία, στα πλαίσια της διαβόητης ανταλλαγής πληθυσμών. Στο τελευταίο μέρος του έργου, ο συγγραφέας επισκέπεται ο ίδιος το Αϊβαλί και συνομιλεί με μια οικογένεια Τούρκων, όπου ανακαλύπτει ότι αυτά που τους ενώνουν είναι πολύ περισσότερα από όσα τους χωρίζουν. 

 

 

Σοφά πράττων ο Soloùp δίνει το λόγο στους ίδιους τους συγγραφείς και χρησιμοποιεί τα κείμενά τους σχεδόν αυτούσια, ενώ προσπαθεί (και σε πολύ μεγάλο βαθμό) να εικονογραφήσει τις εντυπώσεις που δημιουργούν τα γραπτά τους, αποφεύγοντας έτσι την παγίδα μιας στείρας εικονογράφησης του κειμένου, σε στιλ Κλασικών Εικονογραφημένων. Επιπλέον, είναι πολύ έξυπνη και η επιλογή του να αρθρώσει το έργο σαν μια μουσική σύνθεση. Η δε εικονογράφηση είναι περίτεχνη στο φόντο, αλλά απλή για τους ανθρώπους και αναδεικνύει τη δραματικότητα των καταστάσεων, αλλά και την ιλαρότητα, γιατί ναι, υπάρχουν και στιγμές διασκέδασης μέσα στον όλο ζόφο. Και το κυριότερο όλων: ποτέ δεν προσπαθεί να επισκιάσει τους συγγραφείς από τους οποίους εμπνέεται ή τις καταστάσεις τις οποίες αφηγείται, έχοντας πλήρη επίγνωση ότι η ιστορία που αφηγείται είναι κομμάτι της Ιστορίας (με κεφαλαίο) και ως εκ τούτου υπερβαίνει τον ίδιο ως άτομο, όπως και τον καθένα από εμάς, εξάλλου.

 

 

Ο Soloùp δεν χαρίζεται σε κανένα: περιγράφει χωρίς καμία διάθεση εξωραϊσμού τα εγκλήματα του τούρκικου στρατού, δείχνει την απελπισία των Ελλήνων που ξεριζώθηκαν με βίαιο τρόπο, αλλά δεν ξεχνά και την ελληνική πλευρά, που επίσης διέπραξε λάθη και σε κάποιες περιπτώσεις και εγκλήματα και δεν ξεχνά ότι υπήρξε και ξεριζωμός και από την άλλη πλευρά για τους χιλιάδες ανθρώπους που έφυγαν από την Ελλάδα, για να πάνε υποχρεωτικά στη Μικρά Ασία. Κρατά τους συμβολισμούς στο ελάχιστο (τα πουλιά που είναι σχεδόν πανταχού παρόντα ως παρατηρητές και ενίοτε σχολιαστές) και στο τέλος μας αφήνει με την πικρή επίγνωση ότι είμαστε όλοι ως άτομα γρανάζια στους μηχανισμούς της εξουσίας.

 

 

Η έκδοση είναι εξαιρετική με υπέροχο εξώφυλλο, με μέγεθος που αναδεικνύει τα σχέδια, με πολύ ωραίο χαρτί και γενικώς πολυσέλιδη και χορταστική. Περιέχει εισαγωγή από τον Μπρους Κλαρκ. βιβλιογραφικό σημείωμα, βιογραφικά των συγγραφέων, γλωσσάρι και φωτογραφίες. Γενικώς, ότι θα έπρεπε να περιέχει μια έκδοση ενός graphic novel, για να μπορεί όντως να χαρακτηριστεί τέτοιο. Με απλά λόγια: κόσμημα για τη βιβλιοθήκη σας. Μόνη αντίρρηση είναι ότι ίσως θα ήταν καλύτερο το σκληρό εξώφυλλο, για να κρατά καλύτερα τον όγκο των σελίδων, αν και προφανώς αυτό θα ανέβαζε την τιμή.

 

 

Και μιλώντας για την τιμή, θα απορήσετε γιατί δεν έχω γκρινιάξει ως τώρα: σαφώς και τα 22 ευρώ δεν είναι καθόλου λίγα, αλλά από τη μία μπορείτε να το βρείτε με σημαντική έκπτωση και από την άλλη κακά τα ψέμματα: ο όγκος του βιβλίου και η έκδοση τα αξίζουν.

 

 

Ελπίζω ειλικρινά να ανοίξει το δρόμο για παρόμοιες εκδόσεις.

 

Ευχαριστούμε για τα εξώφυλλα της έκτης έκδοσης τον Argail.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ένα δείγμα για να καταλάβετε την εικαστική προσέγγιση μερικών σελίδων.

 

post-3787-0-50157200-1416762266_thumb.jpg post-3787-0-76773000-1416762272_thumb.jpg

 

Μια σκηνή που δείχνει πώς λυτρώνεσαι από τις πληγές του παρελθόντος.

 

post-3787-0-28768600-1416762203_thumb.jpg post-3787-0-23384100-1416762217_thumb.jpg post-3787-0-69709000-1416762230_thumb.jpg post-3787-0-27226300-1416762239_thumb.jpg post-3787-0-23988900-1416762254_thumb.jpg

 

Τι να αναλύσω και να παρουσιάσω. Του είπα ένα ευχαριστώ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28440
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4573 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σκ@τ@, πεντε σελιδες και συγκινηθηκα.

 

Γιατι δεν με αφηνετε ησυχο;

 

Οικονομικα και ψυχολογικα;

 

Damn you Soloup...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Το παράγγειλα την βδομάδα που πέρασε και έφτασε στα χέρια μου εγκαίρως για να έχω την "άνεση" του σαββατοκύριακου για την ανάγνωση του, λόγω μεγέθους πείτε ή λόγω διάθεσης, δεν ξέρω. Περίμενα να είναι βαρύ (που μπορώ να πω ότι σε κάποια κεφάλαια ήταν) και ότι δεν θα το κατάφερνα σε μία ανάγνωση αλλά τελικά έφυγε μονορούφι, καθώς δεν μπορούσα να το αφήσω από τα χέρια μου. Δεν υπάρχουν πολλά να πει κανείς, τα "τυπικά" τα γράφει πολύ όμορφα ο Γιώργος στην παρουσίαση του, τα "ουσιαστικά" τα λέει με μία λέξη ο Θοδωρής παραπάνω. Ό,τι καλύτερο έχω διαβάσει και έχει πέσει στα χέρια μου εδώ και καιρό, από κάθε άποψη και ένας πολύ διαφορετικός Soloup από ό,τι έχουμε συνηθίσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85704
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4204 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Χτες το πρωί στη Λέσχη ,μετά από προτροπή του ConB διάβασα καμιά δεκαριά σελίδες .Δεν χρειαστηκε παραπάνω για να το αγοράσω αμέσως .

Λογω καταγωγής πάντα οτι εχει να κάνει με την Μικρασιατική καταστροφή μου κινεί το ενδιαφέρον .Αλλα δεν ήταν μόνο αυτός ο λόγος που το πήρα .

 

Πρόκειται για  μια εξαιρετική έκδοση του ΚΕΔΡΟΥ ,καλαίσθητη και ενας soloup εντελώς διαφορετικός σχεδιαστικά .

 

Μια πολυ ευχάριστη έκπληξη !!!!

 

Θα επανέλθω αφού το διαβασω ολοκληρο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13217
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5987 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το διάβασα και ξετρελάθηκα. Soloup καλέ μου φίλε σου παραθέτω εδώ την "κριτική" που έκανα για το έργο σου σε δύο διαφορετικά σάιτ:

 

http://www.bookia.gr/index.php?action=Suggestions&book=198089

 

http://tovivlio.net/%CE%B1%CF%8A%CE%B2%CE%B1%CE%BB%CE%AF-%CF%84%CE%BF%CF%85-soloup/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  4388
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  238
  • Reputation:   1326
  • Achievement Points:  238
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Σήμερα το έθνος έχει σημαντικό αφιέρωμα στον Soloup και το Αιβαλί!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5513 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το βιβλίο είναι άψογο. Το πρώτο ελληνικό (χώρα προέλευσης και θεματολογία) μεγάλης έκτασης graphic novel, σχεδιαστικά άρτιο, ιστορικά ακριβές. Απόλυτα θετικό το γεγονός της προσωπικής έρευνας στο "χώρο του εγκλήματος", που θυμίζει κάτι από Joe Sacco.

Άνετα παίρνει το βραβείο του καλύτερου κόμικ στο φετινό Comicdom Con. ;)

 

Χάρηκα ιδιαίτερα που βρέθηκα στην έκθεση που είχε γίνει στη Θεσσαλονίκη, απ' όπου και αγόρασα το Αϊβαλί, όπως και στην υπερβολικά ενδιαφέρουσα παρουσίαση που ακολούθησε στο Βυζαντινό Μουσείο.

Το αντίτυπο που αγόρασα, το δώρισα στην αγαπημένη μου φιλόλογο του Λυκείου. :D Αφού το διάβασα, προφανώς. Στο Comicdom Con 2015 θα αγοράσω και ένα για τη συλλογή μου. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4388
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  238
  • Reputation:   1326
  • Achievement Points:  238
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ιδού και το χτεσινό αφιέρωμα του έθνους

 

post-3930-0-97265700-1422897466_thumb.jpgpost-3930-0-17915500-1422897473_thumb.jpgpost-3930-0-95202200-1422897478_thumb.jpgpost-3930-0-42733800-1422897485_thumb.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2976
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  237
  • Reputation:   1912
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6121 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  116

Αγαπητοί μου φίλοι και συμφορουμήτες, ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Σας έχω πολλές εκπλήξεις. Σε άλλο θρεντάκι θα αναρτήσω για την έκθεση στο Μουσείο Μπενάκη και για τις παράλληλες εκδηλώσεις που θα γίνουν με αφορμή το συγκεκριμένο grapic novel.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24635
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4579 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Συνέντευξη του Soloup στη Lifo με αφορμη την επικειμενη εκθεση του με τιτλο ''Αϊβαλι'' στο μουσειο Μπενακη!   
 
 
 
:havefun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24635
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4579 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Συνεντευξη του Soloup στο AthensVoice.gr για το ''Αϊβαλι''!    :havefun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Με όλο αυτό τον ντόρο έχω την εντύπωση ότι είναι το δεύτερο ελληνικό κόμικ που ξεπερνά τα (στενά) όρια του χώρου και απευθύνεται και σ' άλλους αναγνώστες, μετά το Logicomix. Αυτό, όμως, λόγω της θεματολογίας του, ίσως έχει ακόμα πιο μεγάλη απήχηση και φέρει περισσότερο κόσμο κοντά στα κόμικς. Όπως και να 'χει, με βλέπω να το αγοράσω πολύ νωρίτερα απ' ότι σχεδίαζα. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3770 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

με εμένα συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο! όλος αυτός ο ντόρος με κάνει να μην θέλω να το αγοράσω!

 

Με όλο αυτό τον ντόρο έχω την εντύπωση ότι είναι το δεύτερο ελληνικό κόμικ που ξεπερνά τα (στενά) όρια του χώρου και απευθύνεται και σ' άλλους αναγνώστες, μετά το Logicomix. Αυτό, όμως, λόγω της θεματολογίας του, ίσως έχει ακόμα πιο μεγάλη απήχηση και φέρει περισσότερο κόσμο κοντά στα κόμικς. Όπως και να 'χει, με βλέπω να το αγοράσω πολύ νωρίτερα απ' ότι σχεδίαζα. :P

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85704
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4204 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

με εμένα συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο! όλος αυτός ο ντόρος με κάνει να μην θέλω να το αγοράσω!

Κακώς ,πολύ κακώς !!!Μην δινεις σημασία στον ντόρο ...Ειναι απο τις λίγες ισως φορές που marketing και ποιότητα συμβαδίζουν !!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

με εμένα συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο! όλος αυτός ο ντόρος με κάνει να μην θέλω να το αγοράσω!

Και μένα συνήθως ο ντόρος με αποτρέπει. Αλλά είναι και η ριμάδα η καταγωγή.  :sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3770 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

μα και εγώ στην αρχή το ήθελα πολύ να το αγοράσω και να το διαβάσω... για 2 λόγους... Α) η καταγωγή, να δω πως παρουσιάζονται τα γεγονότα και ίσως και να δω την στρογγυλοποίηση που υπάρχει, εάν υπάρχει Β) η λαϊκή τέχνη του Κόντογλου μου άρεσε από μικρό παιδάκι... 

 

θα δούμε λοιπόν :)

 

 

Και μένα συνήθως ο ντόρος με αποτρέπει. Αλλά είναι και η ριμάδα η καταγωγή.  :sad1:

 

Κακώς ,πολύ κακώς !!!Μην δινεις σημασία στον ντόρο ...Ειναι απο τις λίγες ισως φορές που marketing και ποιότητα συμβαδίζουν !!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η διαφορά είναι πως το Logicomix απευθυνόταν στην διεθνή αγορά πάντως. Ελπίζω να μπορέσει να βγει και αυτό έξω, αλλά δεν πιστεύω πως θα έχει την ίδια απήχηση το θέμα. Εκτός και αν το προωθήσουν με τον τρόπο του Persepolis ("δες τι συμβαίνει ή συνέβαινε σε ένα τόπο που δεν ξέρεις τίποτα, ανυποψίαστε δυτικέ" :) ).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Συμφωνώ κι επαυξάνω, απλά εγώ μιλούσα για τα ελληνικά δεδομένα.

Μιας και το ανέφερες πάντως, ίσως και να μπορούσε να διαδοθεί στο εξωτερικό με τον τρόπο που είπες, αλλά πιστεύω ότι οι Έλληνες δεν είμαστε καλοί στο να πουλάμε/προμοτάρουμε κομμάτια του πολιτισμού μας ή της ιστορίας μας, όπως είναι άλλοι λαοί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

εχουν ήδη λεχθεί πολλά καλά γι αυτό το κόμικ, δυσκολεύομαι να προσθέσω κάτι το ιδιαίτερο :P

 

ο Soloup πιανει ένα "δυσκολο" θέμα και καταφέρνει να γλιτώσει από ενα καρο παγιδες: ιδεολογίες, πομπωδες υφος, κουραστική γραφη, πασάλειμμα ιστορικων γεγονότων.

 

Και μας παραδίδει ένα εξαιρετικό κόμικ μεσα απο αφηγήσεις, που προσωπικα το τοποθετώ στα καλύτερα ελληνικά κόμικς που εχω διαβασει :)

 

Να προσθέσω ότι το σχέδιο και η σκηνοθεσία των καρέ δένουν άψογα με το περιεχόμενο κι η έκδοση τα σπαει! (μου άρεσε πολύ το ειδος του hardcover)

Επίσης εκτίμησα πολύ το γλωσσάρι, τις φωτογραφίες και τα βιογραφικά στο τελος.

 

γενικά δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα αντίστοιχα alternative κόμικς του εξωτερικου και πιστευω ότι μπορεί να  τα παει πολύ καλά κι εκει :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Μόνο σχόλιο από μέρους μου, είναι ότι δεν είναι ακριβώς hardcover ήτοι σκληρόδετο (ή μάλλον καθόλου για να είμαι πιο ακριβής) όπως το μεταφράζω εγώ και έχουμε συνηθίσει να λέμε για παράδειγμα τα αντίστοιχα του Αρκά ή του Αστερίξ, αλλά όπως αναφέρεται και στο πινακάκι του τίτλου, ουσιαστικά έχει μαλακό εξώφυλλο (λίγο πιο παχύ από το σύνηθες ίσως). Πάντως εύκολα πολύ "τσαλακώνει" ακόμη και η ράχη μιας και μία που χτύπησε κάτω από απροσεξία μου έκανε κάτι ζάρες στο κάτω μέρος της, κάτι που προφανώς σε σκληρόδετο δεν θα γινόταν. Προσπαθώ να θυμηθώ κάτι ανάλογο σαν σύγκριση/ταύτιση αλλά δεν ξέρω το πιο κοντινό που μου έρχεται στο μυαλό είναι η Μαύρη Τρύπα, κάτι όχι ίσως τόσο διαδεδομένο όπως τα προαναφερθέντα (Αρκάς/Αστερίξ). Να τολμήσω να πω ίσως τα εξώφυλλα των σχολικών βιβλίων περίπου για πιο διαδεδομένο; Πάντως η ουσία είναι το περιεχόμενο και όπως βλέπετε δημιουργείται ένα μοτίβο καθολικής θετικής ανταπόκρισης από όλους όσους το διαβάζουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Επανέρχομαι για το θέμα του εξώφυλλου. Όχι ότι είναι το σημαντικό σημείο του εν λόγο κόμικ, απλά γιατί μου αρέσει να είμαι όσο το δυνατόν πιο ακριβής. Δεν είναι ίδιο με κάτι άλλο στην βιβλιοθήκη μου πρόχειρα που κοίταξα, καθώς έχει ουσιαστικά και ένα χοντρό χαρτονέ τύπου φύλλο, απλά πάλι δεν είναι αρκετό για να ονομάζεται σκληρόδετο στο μυαλό μου, έτσι κάπως την πάτησα εξαρχής. Δεν ξέρω μου φαίνεται τελικά ότι είναι ταιριαστό όμως πολύ, καλύτερο ίσως από το να ήταν το γνωστού τύπου σκληρόδετο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μετά από πολύ καιρό που (λόγω έλλειψης χρόνου) τα μόνα κόμικς που διάβαζα ήταν ανθολογίες και στριπάκια το πρώτο κόμικ που βγαλα από τη βιβλιοθήκη για να διαβάσω ήταν το Αιβαλί. Ήθελα να χω το χρόνο που θεώρησα  κατα το πρώτο ξεφυλλισμα ότι απαιτούσε. Τελικά διαβάστηκε σε 2 δόσεις καθαρά λόγω συγκυριών, αλλιώς θα φευγε μονορούφι,οχι επειδη είμαι εγώ "μαγκας" αλλα επειδή το εργο του soloup δε σε αφηνει να το αφησεις κατω!

 

Δυσκολεύομαι να βρω κάτι που δεν έχετε ήδη πει!Σίγουρα πρόκειται για ένα ζόρικο θέμα το οποίο όμως ο soloup χειριστηκε άριστα χωρίς να πέσει σε παγίδες όπως λέει η Λένα. Εκτός απο τις παγίδες αυτές κατάφερε ακόμα να μας δώσει κατι "βαρύ" χωρίς να είναι βαρετό. Σε αυτό βοηθησε και η επίλογή των λίγων καρε ανά σελίδα αλλά και η διαρθρωση του ίδιου του έργου.

 

Ως προς το περιεχόμενο είμαι πλήρως ικανοποιημένος. Σχέδιο (αρκετά διαφορετικό απο το κλασικό του Soloup) και κείμενο δένουν τέλεια μεταξύ τους και δε μιλάμε για απλή στειρα εικονογράφηση. Κάποια καρέ ειδικά τα βρήκα ευφυή και επαυξάνουν κατά πολύ την αντίδραση που προκαλεί το κείμενο. Πολύ δυνατά είναι και τα μέρη που δεν είναι αφηγήσεις και όπου βλεπουμε τις "περιπετειες' του soloup σε Μυτιλήνη, Αιβαλί και όχι μόνο. Εκεί όπου όπως λέει και ο ίδιος συνέβησαν τόσες πολλές τραγωδίες μα ελάχιστες γλύτωσαν τη λήθη.. Εκεί θα μπορούσε κανείς να πει ότι γίνεται λίγο κηρυγματικό αλλά προσωπικά ούτε με κούρασε όυτε με ενόχλησε,αλλωστε με βρίσκει σύμφωνο σε όσα λέει.

 

Στα της έκδοσης τωρα: όμορφο σκληρο εξώφυλλο,εισαγωγικό σημείωμα,γλωσσάρι,βιογραφικά,σημείωμα του δημιουργού,φωτογραφίες. Με μια λέξη: υποδειγματική.

 

Ένα κόμικ που όσο πιο γρήγορα βρει το δρόμο για το ράφι σας τόσο το καλύτερο για εσάς! Προτείνεται :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94911
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εντυπωσιασμένος έμεινα (όπως και η πλειοψηφία όσων το διάβασαν) από αυτό το εξαιρετικό graphic novel...!Ο Soloup γι'άλλη μία φορά ξεπερνάει τον εαυτό του...!Το Αϊβαλί τα είχε κυριολεκτικά όλα...!Ήταν άριστα τεκμηριωμένο,χωρίς ανακρίβειες,ήταν δίκαιο και σκληρό όταν έπρεπε,είχε τέλεια αφήγηση,πολύ ωραίο σχέδιο και ένα σπάνιο φωτογραφικό υλικό...!Ένα κόμικ γι'αυτούς που βαριούνται τα βιβλία και ταυτόχρονα έναν βιβλίο γι'αυτούς που βαριούνται τα κόμικς...!Μέσα από τις σελίδες του αλλάζει η διάθεση του αναγνώστη πολλές φορές...!Διαβάζοντάς το αισθάνεσαι χαρά,νοσταλγία (κι ας μην έχεις σεργιανίσει τα μέρη αυτά),οργή (για τους Τούρκους),ντροπή (για τους Έλληνες) και λύπη (και για τους δύο λαούς)...!Ο Soloup με μαεστρία "μπλέκει" τέσσερα κεφάλαια,τέσσερις ζωές διαφορετικές,που όμως φαίνονται τόσο ίδιες...!Και φυσικά είναι μία εξιστόρηση τίμια,μακριά από διάφορα εθνικιστικά ή ρατσιστικά πιστεύω...!Παραθέτει στον αναγνώστη τα γεγονότα και από τις δύο πλευρές και δεν του δίνει μασημένη τροφή,αλλά τον βάζει να σκεφτεί,του δημιουργεί ερωτηματικά...!Πολλά μπράβο λοιπόν στον δημιουργό που έφτιαξε ίσως το καλύτερο Ελληνικό graphic novel που έχω διαβάσει...!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Βραβεία Καλύτερου Κόμικ και Καλύτερου Σεναρίου για το 2014 :)

 

10665878_10153269567198270_209876506986505553_n.jpg

 

από το φβ του Gaidjin :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:(!
 
  
ΑΙΤΗΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΜΕΤΡΩΝ ΤΟΥ ΦΩΤΗ ΜΑΡΤΙΝΟΥ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ «ΑΪΒΑΛΙ» ΤΟΥ SOLOUP

 

 

Την Παρασκευή 15/05/2015, το «Αϊβαλί» των εκδόσεων‘Κέδρος’ δέχθηκε μια προσβλητική, συκοφαντική κι εκβιαστική επίθεση από τον κύριο Φώτη Μαρτίνο και τον αδελφό του Παναγιώτη, κληρονόμων τουΦώτη Κόντογλου στα δικαστήρια της πρώην σχολής Ευελπίδων.

Εχθές, Τρίτη 19/05/2015, σε μια πρώτη νίκη του αυτονόητου, τα ασφαλιστικά μέτρα των δύο κληρονόμων – και πιθανότατα όσων κρύβονται πίσω από αυτούς- για άμεση κατάσχεση του βιβλίου και απαγόρευσης της κυκλοφορίας του, απορρίφθηκαν από το Μονομελές Πρωτοδικείο Αθηνών. Όλα όμως θα κριθούν στην Δίκη που έχει οριστεί για τις 12 Ιουνίου και μέχρι τότε και την οριστική δικαίωση του βιβλίου, το «Αϊβαλί» βρίσκεται σε κίνδυνο.
Θα ήταν παράξενο ένα βιβλίο που μιλάει για πολιτική και διπλωματία, για Ελληνοτουρκικές σχέσεις, για μνήμες μικρασιατικές, για θρησκεία, για μισαλλοδοξία, εθνικισμό και φανατισμό, μα πιο πολύ για την συνεννόηση των λαών και την ανθρώπινη αξιοπρέπεια, να κυκλοφορήσει χωρίς εμπόδια. Όμως η αφορμή για την φίμωση του ήρθε από κει που δεν το περιμέναμε. Από τους ανθρώπους που θα έπρεπε να χαίρονται πιο πολύ με την έκδοση του συγκεκριμένου graphic novel, λόγω της αναθέρμανσης του ενδιαφέροντος για τα κείμενα και τις μνήμες μαστόρων του Ελληνικού Λόγου όπως εκείνων του Φώτη Κόντογλου. Η πρώτη αφορμή λοιπόν βρέθηκε, έχει διάσταση… «ηθική» και ως συνήθως, η ηθική διάσταση συνοδεύεται στο τέλος από αρκετά Ευρώ.
Ο κύριος Φώτης Μαρτίνος θεωρεί ότι το έργο μου «Αϊβαλί» που κυκλοφορεί εδώ και 6 μήνες από τις εκδόσεις ‘Κέδρος’, «προσβάλλει κατάφωρα το πνευματικό έργο του Φώτη Κόντογλου, τόσο το εικαστικό, όσο και το συγγραφικό». Στην αίτηση διαστρεβλώνει συστηματικά τις προθέσεις μου, λέγοντας ότι προσπαθώ να οικειοποιηθώ το έργο του αφού «πουθενά δεν γίνεται καν αναφορά στην πατρότητα των έργων του Φώτη Κόντογλου με κατανοητό τρόπο για τον αναγνώστη, ο οποίος κατά την ανάγνωση θεωρεί ότι πρόκειται για έργο του δευτέρου των καθών» (ο δεύτερος ..καθών είμαι εγώ, ο πρώτος οι εκδόσεις ‘Κέδρος’). Και όλα αυτά για ένα graphic novel όπως είναι το «Αϊβαλί» που από την αρχή μέχρι το τέλος –όπως θα έχουν διαπιστώσει όσοι το έχουν διαβάσει- είναι ένας ύμνος και ένας φόρος τιμής, τόσο στον Κόντογλου όσο και στους υπόλοιπους 3 Αϊβαλιώτες συγγραφείς, τους οποίους ο κύριος Φώτης Μαρτίνος αποσιωπά συστηματικά να αναφέρει την ύπαρξή τους στο βιβλίο. (Στο παράρτημα της έκδοσης υπάρχει εκτενής, αναλυτική, ειδική αναφορά στην χρήση των ανθολογημένων κειμένων/ μαρτυριών, όπως και στην βιβλιογραφία και τα βιογραφικά των συγγραφέων, τα οποία κατά έναν παράξενο τρόπο δεν τα αντιλήφθηκε ο αιτών).
Ο κύριος Φώτης Μαρτίνος φτάνει μάλιστα να θίγεται ηθικά επειδή οι αναφορές στον Φώτη Κόντογλου συνυπάρχουν στο ίδιο βιβλίο με αναφορές «σεξουαλικών συνευρέσεων», τρία κεφάλαια παραπέρα, σε μια (1!) μόνο σελίδα, γραμμένες από άλλο συγγραφέα, τη στιγμή που δύο ήρωες του Αχμέτ Γιορουλμάζ (μια Ελληνίδα κι ένας Τούρκος) κάνουν έρωτα: Περιγράφει λοιπόν στην αίτηση των ασφαλιστικών μέτρων «…το μέγεθος της προσβολής» που υπέστη η αξία του έργου του Φώτη Κόντογλου, με «την παράλειψη οποιασδήποτε ενδείξεως σεβασμού προς το έργο του και την προσωπικότητά του… αυτού του βαθιά θεοσεβούμενου ανθρώπου στο έργο Το ‘Αϊβαλί’ των καθών, που περιλαμβάνει προσβλητικές σεξουαλικές εκφράσεις και περιγραφή σεξουαλικών συνευρέσεων (σελ. 210, 295- 296-297)…».
Παρ’ όλα αυτά, ο κύριος Φώτης Μαρτίνος πριν καταθέσει την αίτηση ασφαλιστικών μέτρων για το… κατάπτυστο και ανήθικο graphic novel μου, είχε προτείνει μέσω της δικηγόρου του στις εκδόσεις ‘Κέδρος’ να μετριαστεί «το μέγεθος της προσβολής» και η «παράλειψη οποιασδήποτε ενδείξεως σεβασμού» με την ηθική καταβολή 20.000 Ευρώ!
Ενδεικτικά μόνο να αναφέρω ότι στο σενάριό μου τα κείμενα που ανθολογούνται και χρησιμοποιούνται από τις 420 σελίδες του «Αϊβαλί η πατρίδα μου» (εκδ. ‘Άγκυρα’) του Φώτη Κόντογλου – έχουμε πάρει εγγράφως την άδεια των εκδόσεων «Άγκυρα» από το 2012-, είναι 5 σελίδες Α4 και συγκεκριμένα 2.429 λέξεις! (για να υπάρχει μέτρο σύγκρισης, πρόκειται για κείμενο που χωράει σε δυο σελίδες εφημερίδας). Έτσι με τους ηθικούς του υπολογισμούς, ο κύριος Φώτης Μαρτίνος κοστολογεί με 8 Ευρώ και 23 σέντς την κάθε λέξη που χρησιμοποιώ από το βιβλίο του προγόνου του. (Για παράδειγμα, η μισή πρόταση: «Αν λάχει να περάσεις με καράβι απ’ το μπουγάζι της Μυτιλήνης» με την οποία αρχίζει το κεφάλαιο «Φώτης» και το οποίο είναι αφιερωμένο στον Φώτη Κόντογλου, στοιχίζει με το παραπάνω τιμολόγιο 90 ευρώ και53 σεντς!)
Μα, τόσα λεφτά, κύριε Φώτη Μαρτίνο, δεν είχε πάρει ο κυρ Φώτης σε όλη του τη ζωή για το έργο του. Πως τώρα ζητάει να τα πάρει ο εγγονός του από ένα βιβλίο που δεν του ανήκει με κανέναν τρόπο, αλλά αντίθετα, τιμάει με τον πλέον ξεκάθαρο τρόπο τον πρόγονό του, Φώτη Κόντογλου; Και μάλιστα έναν πρόγονο που, όπως δηλώνετε μεγαλόψυχα ο ίδιος, κύριε Φώτη Μαρτίνο: «αντικειμενικά δεν είναι ‘δικός’ μας, αλλά αποτελεί πολιτιστική κληρονομιά της Ελλάδας»; ( ‘Ελευθεροτυπία’ 20/ 06/ 2014)
Η Δίκη έχει οριστεί για τις 12 Ιουνίου. Το «Αϊβαλί» δεν είναι ακόμα ελεύθερο. Δίνει την μάχη του αυτονόητου για την ελευθερία της τέχνης, της έκφρασης και του Λόγου.
Ο…καθών 
Soloup

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  396
  • Content Count:  4305
  • Reputation:   34111
  • Achievement Points:  4429
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τελικά χθες το τελειώσα και εγώ. Σίγουρα μία από τις καλύτερες εκδόσεις που έχω πιάσει στα χέρια μου. Αν όχι η καλύτερη. Υψηλής ποιότητας. Τώρα για το περιεχόμενο δεν έχω κάτι να προσθέσω παραπάνω από τους υπόλοιπους φίλους. Σχεδιαστικά και σεναριακά άψογο. Είναι όμορφο να βλέπεις πως βιώσαν τις διαφόρες καταστάσεις  αμφότερες των πλευρών. Ακόμα και μέσα από τα μάτια του ίδιου του Soloup. Κατατοπιστικότo και ενημερωτικότατο το γλωσσάρι στο τέλος. Καθώς και το φωτογραφικό λεύκωμα στο τέλος. Που σίγουρα θα φερεί μνήμες σε όσους έχουν προγόνους με τέτοια βιώματα.

Τώρα για τα Ασφαλιστικά μέτρα... Μακάρι να πάνε όλα καλά!!! Είναι πολύ κρίμα. Δε μπορώ να φανταστώ πόση δουλειά-έρευνα έριξε ο Soloup για να το έχουμε εμείς στα χέρια μας. Εύχομαι να δικαιωθεί...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μόλις τελείωσα και εγώ το Αϊβαλί. Αν πρέπει να προσθέσω κάτι στα λόγια των παραπάνω θα πω ότι αν ήμουν ένας από τους 4 πρωταγωνιστές θα αισθανόμουν περήφανος για την συμμετοχή μου σε αυτόν τον αντιπολεμικό ύμνο. Στην βιβλιοθήκη μου συμβολικά το έχω ανάμεσα στο LOGIKOMΙΧ και τη ΜΑΦΑΛΝΤΑ. Το LOGIKOMIX το επέλεξα γιατί μαζί πλέον με το Αϊβαλί είναι τα δυο ελληνικά Graphic novel που πιστεύω ταξιδεύουν πολύ πέρα από τα σύνορα της χώρας μας. Μαφάλντα γιατί είναι ομοίως ένα αντιπολεμικός ύμνος. 

 

Πολλά συγχαρητήρια στο δημιουργό. Υπέροχη συγκινητική ιστορία, φοβερό σχέδιο, άρτιο δέσιμο, φοβερό και το γλωσσάρι..Άρτιο σε όλα!

 

Μόνο μια ερώτηση. Η συνάντηση στο Αϊβαλί που περιγράφεται στο τελευταίο τμήμα του βιβλίου ήταν αληθινή? Εμένα αυτή την αίσθηση μου έμεινε πάντως.

 

Τα Ασφαλιστικά μέτρα δεν μπορώ να τα καταλάβω.  Το βιβλίο είναι ύμνος στο έργο του. Γιατί κάποιος να θέλει να το μπλοκάρει? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3502 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Τα Ασφαλιστικά μέτρα δεν μπορώ να τα καταλάβω.  Το βιβλίο είναι ύμνος στο έργο του. Γιατί κάποιος να θέλει να το μπλοκάρει?

 

Μάλλον για τα χρηματα να υποθεσω;
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.