Μετάβαση στο περιεχόμενο

MOTHERFUCKER


leonidio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
MOTHERFUCKER
Σενάριο/Kείμενα:
Sylvain Ricard
Σχέδιο:
Guillaume Martinez
Hμερ. έκδοσης:
11-2014
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Πολιτικό
Μέγεθος:
21.0 x 29.0
Σελίδες:
144
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Πρωτότυπος τίτλος:
MOTHERFUCKER (Futuropolis, 2013)
Προέλευση:
Γαλλική
ISBN:
978-960-675-093-9

  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41667
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5126 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

MOTHERFUCKER_0001.jpg  MOTHERFUCKER_0001z.jpg

 

 

Τιμή: 15 Ευρώ

Παρατήρηση πρώτη: Αναμφισβήτητα, ένας από τους πιο φοβερούς τίτλους για κόμικ!  :cool: Ξεκαθαρίζω ότι, όπως γράφεται και στις πρώτες σελίδες του κόμικ, Motherfucker ήταν ο χαιρετισμός που χρησιμοποιούσαν μεταξύ τους τα μέλη της οργάνωσης Μαύροι Πάνθηρες 

Πάμε παρακάτω: Για όσους δεν ξέρουν ποιοι ήταν οι Μαύροι Πάνθηρες, να γράψουμε δύο λόγια: ήταν ένα επαναστατικό κίνημα με μαρξιστικές καταβολές, σαφώς επηρεασμένο από τις απόψεις του Μάο-Τσε-Τουνγκ, που σκοπός της ήταν να απελευθερώσει τους μαύρους των ΗΠΑ από τη λευκή κυριαρχία, στην ανάγκη ακόμα και με ένοπλο αγώνα. Περισσότερα εδώ και ακόμα περισσότερα εδώ (στα Αγγλικά). Οι βασικές επιδιώξεις της οργάνωσης κωδικοποιήθηκαν σε ένα, ας πούμε, μανιφέστο με 10 σημεία, το οποίο αναπαράγεται στο οπισθόφυλλο του κόμικ.

Η ιστορία του κόμικ ακολουθεί την τύχη μιας οικογένειας μαύρων στο Ντιτρόιτ του τέλους της δεκαετίας του 1960. Το σεναριακό εύρημα είναι, ότι οι δοκιμασίες της οικογένειας διαπερνούν τα δέκα σημεία του μανιφέστου, με τη σειρά που αυτά ήταν γραμμένα. Τόσο το σενάριο, όσο και το σκίτσο αναδεικνύουν απόλυτα την απελπισία των μαύρων μέσα στη ρατσιστική Αμερική της δεκαετίας του 1960. Δεν έχει νόημα να δώσω περισσότερες λεπτομέρειες για πράγματα που πολλοί από εμάς γνωρίζουμε και για τα οποία μπορούν να βρεθούν πληροφορίες πολύ εύκολα σε πολλές ταινίες και πολλά βιβλία της εποχής.

Οφείλω να προειδοποιήσω, ότι καλώς ή κακώς το κόμικ είναι απολύτως στρατευμένο υπέρ των ΜΠ και ως εκ τούτου κάπως σχηματικό, αφού σχεδόν όλοι οι λευκοί παρουσιάζονται ως εν δυνάμει ρατσιστές (ακόμη και μικρά παιδιά), ενώ σίγουρα επιχειρείται και μια εξιδανίκευση των ΜΠ. Παρόλα αυτά, και προτού καταδικάσουμε τους συγγραφείς για προπαγάνδα, οφείλουμε να έχουμε υπόψη μας ότι οι συνθήκες διαβίωσης και η καθημερινότητα της μεγάλης πλειονότητας των μαύρων στις ΗΠΑ τότε ήταν πραγματικά δραματικές. Συνεπώς, το κόμικ απευθύνεται πρωτίστως σε ανθρώπους που είναι "προκατειλημμένοι" υπέρ του αγώνα των μαύρων, και μάλιστα (και) του ένοπλου αγώνα. Αυτά προς αποφυγή παρεξηγήσεων (και επειδή οι καιροί είναι περίεργοι), για να ξέρετε περίπου τι θα διαβάσετε. 

 

 

Εμένα πάντως μου άρεσε, παρά τη σχηματοποίηση.

 

Παρεμπιπτόντως, το κόμικ αυτό θα ήταν καλό να διαβαστεί σε συνδυασμό με αυτό (δεν έχω διαβάσει το κόμικ, αλλά έχω διαβάσει το βιβλίο στο οποίο βασίζεται και σας διαβεβαιώ ότι πρόκειται για έργο, το οποίο αναδεικνύει με απόλυτα τεκμηριωμένο τρόπο τις εφιαλτικές συνθήκες διαβίωσης ορισμένων κοινωνικών και φυλετικών ομάδων στις ΗΠΑ, ανάμεσά τους και των μαύρων).

Στη Γαλλία το έργο κυκλοφόρησε αρχικά σε 2 τόμους και στη συνέχεια σε έναν συγκεντρωτικό. Αυτός είναι που εκδίδεται στα ελληνικά και φυσικά είναι μια άρτια έκδοση από πλευράς ποιότητας, κάτι φυσιολογικό, αφού πρόκειται για έκδοση του ΚΨΜ. Εντάξει, ίσως η τιμή να είναι κάπως, αλλά μπορείτε να το βρείτε και με σημαντική έκπτωση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4542 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μπραβο Γιωργο για την ομορφη παρουσιαση, ενα κομικ που αν μη τι αλλο κεντριζει το ενδιαφερον, οπως τονιζουν παντα και οι εκδοσεις ΚΨΜ  Αναγνωσεις Υψηλου Ρισκου

 

Θα το τιμησω μιας και μου φαινεται εξαιρετικα ενδιαφερον :up:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85658
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4173 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

To θέμα αυτού του κομικ  κατα τη γνώμη μου "τα σπαει" όπως και τα περισσότερα των εκδόσεων ΚΨΜ .

Νομίζω οτι  η συγκεκριμενη εκδοτική καλύπτει αρκετά όσους ενδιαφέρονται για "πολιτικοποιημένα " κομικς. :best:

Το μόνο εμπόδιο για να αποκτήσω το συγκεκριμένο κόμικ είναι η τιμή του ..... :(

 

:respect:  για το πολύ καλό αφιέρωμα Γιώργο :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  389
  • Content Count:  4284
  • Reputation:   33917
  • Achievement Points:  4406
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4278 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πάρα πολύ καλή παρουσίαση φίλε μου!!! Όντως το αλμπουμάκι είναι για συγκεκριμένη μερίδα αναγνωστών!!! Με βάση αυτά που έγραψες είναι καθαρά ενήλικο και πάλι όχι για όλους. Αλλά μου τροφοδότησες το ενδιαφέρον ώστε να μη περάσει απαρατήτητο άμα πέσει στα χέρια μου!!!

  :up: and keep the good work!!! :clap2:

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Χωρίς να το έχω διαβάσει, δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσω να δικαιολογήσω την οποιαδήποτε προκατάληψη υπέρ μια ομάδας και απόλυτης δαιμονοποίησης μιας άλλης από έργο που δημιουργήθηκε το 2013. Να ήταν έργο της εποχής που λάμβαναν χώρα τα γεγονότα, ναι, θα μπορούσα να το δω υπέρ του σχετικού πρίσματος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104430
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6006 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Κι εγώ δεν μπόρεσα να καταλάβω, τι νόημα είχε η έκδοση ένός κόμικ το 2012 με σημείο αναφοράς του κάτι που έχει εκλείψει από το 1982. Να είχε εκδοθεί τότε κι εγώ θα το καταλάβαινα, 30 χρόνια μετά όμως........ :thinking:

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21718
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4359 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Κατα την γνωμη μου δεν ειναι κακο να βγαινει κατι το οποιο αναφερεται σε παλαιοτερα γεγονοτα, κινηματα κλπ. Γιατι με την ιδια λογικη δεν θα ειχαν νοημα και ιστορικες ταινιες ή μυθιστορηματα πχ. Το θεμα ειναι το πως γινεται αυτο. Γιατι περιμενει κανεις οτι 30 χρονια μετα τα γεγονοτα να αναλυονται πιο σφαιρικα. Ποσο μαλλον απο καποιους που ουτε τοτε ζησαν, ουτε Αμερικανοι ειναι, ουτε μαυροι. Βεβαια δεν εχω διαβασει το κομικ, το οποιο απο ενα ξεφυλλισμα φαινεται πολυ ενδιαφερον και με πολυ καλο σχεδιο και ετσι στηριζομαι μονο στα λογια του Γιωργου περι σχηματοποιησης. Θα επιστρεψω με αναλυτικη αποψη αφου διαβαστει :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Με αυτή την λογική δεν έχει νόημα ούτε το Maus.

 

Προφανώς έχει το ιστορικό θέμα απλά ίσως αυτή η ακραία προκατάληψη από όπου και να προέρχεται να πηγάζει (πάντα ήταν ας πω ολίγον ρατσιστές οι λευκοί με τους μαύρους και τούμπαλιν οι μαύροι με τους λευκούς), είναι πια μάλλον ξένη στην εποχή μας κυρίως όμως στην περιοχή που εμείς βρισκόμαστε. Στην αμερική όμως εκτός των γκέτο κλπ υπάρχουν ακόμη περιοχές όπου οι λευκοί θεωρούν εαυτόν κάπως ανώτερο, όπου όσοι είναι μαύροι είναι εν δυνάμει κακοποιά στοιχεία και μία σπίθα (police brutallity) αρκεί για να βάλει φωτιά σε μια πόλη ή και όλη την επικράτεια. Νομίζω ο ρατσισμός στην Αμερική είναι ακόμη ζωντανός και μάλιστα και από τις δυο πλευρές. Ακόμη και για την Γαλλία από όπου προέρχεται το κόμικ όπου οι μαύροι αποτελούν μεγάλο μέρος της, ανά περιόδους νομίζω υπάρχει μία κάποια κρίση ρατσισμού, αλλά και στην Ευρώπη κατά καιρούς υπάρχει μία αναζωπύρωση του θέματος (βλ. γήπεδα κλπ)

 

Για τα ακραία που αναφέρονται ολσον αφορά το ίδιο ο κόμικ, θα πρέπει να το διαβάσω για να αποφανθώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104430
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6006 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Αυτό ακριβώς λέω και γω. Αν το κόμικ ήταν ιστορία μέσα σε συγκεκριμένο ιστορικό πλαίσιο, θα το καταλάβαινα και φυσικά θα το αποδεχόμουνα. Αλλά στρατευμένο υπέρ των Μ.Π. κόμικ τώρα;

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85658
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4173 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Συμφωνώ κι εγώ με τον Κώστα .Το οτι αναφέρεται σε κατι που εχει σβήσει εδώ και καιρό δεν σημαίνει οτι δεν έχει αξία να διαβαστεί ...Εστω και για ιστορικούς λόγους ,μιας και το θέμα που καταπιάνεται είναι αρκετά ενδιαφέρον έστω κι αν δεν είμαστε Αμερικανοι πολίτες .

 

Οπως πολύ σωστά γράφετε και παραπανω ο τρόπος με τον οποίο καταπιάνεται με το θέμα είναι η ουσία ...Μακαρι να μπορέσω κάποια στιγμή να το διαβάσω για να έχω και ολοκληρωμένη άποψη.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25023
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Θα συμφωνήσω απόλυτα με Κωτσο! Το δε κόμικ μπήκε την κορυφή της wish list!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  78
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26331
  • Achievement Points:  4703
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν την ήξερα αυτή την νέα κυκλοφορία, φαίνεται ενδιαφέρον... :)

Επεξεργασία από Lord Makro
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28680
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4774 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Να πουμε οτι ο σεναριογράφος έχει κάνει και τα "καλα,εσυ σκοτωθηκες νωρίς" και "στην αποικια των τιμωρημένων-μεταμορφωση" (για το οποιο δεν υπαρχει παρουσιαση;; :thinking: )

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  751
  • Content Count:  12877
  • Reputation:   94170
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  425
  • With Us For:  4614 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Φαίνεται αξιόλογο κόμικ,που αγγίζει άσχημες εποχές στην Αμερική...!

Σίγουρα θα ήθελα να του ρίξω μία ματιά αλλά η τιμή είναι απαγορευτική για εμένα προς το παρόν...! :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5684 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Samuel L. Jackson έχει μέσα; Αν όχι, δεν το παίρνω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28464
  • Reputation:   189994
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

έχει

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4542 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πολυ καλο κομικ, με τα σχετικα ομως μικροπροβληματα που εχουν ηδη αναφερθει παραπανω. Βεβαια, αν και ειναι πολυ μονοπλευρο, τολμω να πω πως θα μπορουσε να ειναι ακομα περισσοτερο. Τουλαχιστον, δειχνει μεχρι ενος σημειου των ρατσισμο των ΜΠ απεναντι στους λευκους, ο οποιος αν και "αποδεκτος" βασει τον συνθηκων και των βιωματων, δεν παυει να ειναι ρατσισμος.

 

Πολυ καλο επιπεδο απ' ολες τις αποψεις: σεναριο, σχεδιο, αποδοση και εκδοση, ενα κομικ στολιδι για καθε βιβλιοθηκη.

Σε οποιον ειναι εστω και λιγο θελκτικη αυτου του ειδους η θεματολογια το προτεινω με κλειστα ματια, οπως προτεινω με ακομη μεγαλυτερη ανεση το ...Καλα, εσυ σκοτωθηκες νωρις, του ιδιου σεναριογραφου σε συνεργασια με την Μυρτω Ραϊς.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1711
  • Content Count:  9037
  • Reputation:   64253
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6398 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Αντικαταστάθηκε το εξώφυλλο και οπισθόφυλλο του τεύχους

 

:valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.