Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η αγάπη μου για τα κομικ.


gregorios

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4913 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γεια χαρά σε όλους τους κομικοφάγους !!!!!!

Ονομάζομαι Γρηγόρης Σαντοριναίος και ζω στην Αθήνα.Όπως όλοι εδώ μέσα,έτσι και εγώ,έχω λατρεία στα κόμικ κάθε είδους.

Η λατρεία μου αυτή πάει πολύ πίσω στον χρόνο από όταν ήμουν μικρό παιδί...και περίμενα πως και πως κάθε εβδομάδα για κάθε καινούργιο τεύχος του Μπλεκ,του Αγοριού κ.λ.π.

Βέβαια είχα και μια άλλη λατρεία,την ζωγραφική.Έτσι από μικρός πάλι,προσπαθούσα να αποτυπώσω στο χαρτί δικούς μου ήρωες και ιστορίες.

Τα χρόνια πέρασαν, μεγάλωσα και στο τέλος της εφηβείας μου,τέλη δεκαετίας 80 πήγα σε μια σχολή ελευθέρου σχεδίου(Βελουδάκη)...μετά με πήρε η μαμά πατρίδα και αφού τελείωσα και με το στρατό φοίτησα στις σχολές ΑΚΤΟ.Βλέπεις δεν υπήρχε τότε ανάλογη σχολή για το κόμικ.

Από εκεί και πέρα,ούτε με την γραφιστική ασχολήθηκα αλλά ούτε με το κόμικ.Για βιοποριστικούς λόγους δούλεψα και δουλεύω όλα μου τα χρόνια στην οικοδομή(βλέπεις έχω και οικογένεια να θρέψω.)Από το 1998 μέχρι το 2008 δεν ξαναέπιασα ούτε μολύβι στο χέρι μου ,αλλά εντελώς ξαφνικά μια εσωτερική ανάγκη με έκανε να αρχίσω πάλι να σκιτσάρω.Πάλι όμως τα παρατάω για διάφορους λόγους.

Τελικά από το καλοκαίρι που μας πέρασε αποφάσισα να ασχοληθώ πολύ σοβαρά με το θέμα και άρχισα να δουλεύω πάνω σε ένα graphic novel με αρχαία Ελληνική θεματολογία.

Θα είναι περίπου 100 σελίδες.Το ξεκίνησα έγχρωμο αλλά το ξανασχεδιάζω από την αρχή ασπρόμαυρο.

Ψάχνω να βρω εκδότη(και θα τα καταφέρω πιστεύω...χαχαχα)αλλά έχω φτιάξει και ένα blog όπου αναρτώ κάποιες από τις σελίδες που ολοκληρώνω.

Οπότε όποιος φίλος από εδώ μέσα θέλει ,μπορεί να ρίξει μια ματιά(και περισσότερες αν θέλει).

Η γνώμη σας μετράει πολύ για εμένα,γιατί και με αγάπη θα το δείτε και έχετε αρκετή εμπειρία από τα χιλιάδες κόμικ που έχετε διαβάσει.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά και σταματάω εδώ γιατί ίσως ήδη σας κούρασα με την πάρλα μου.

 

http://www.gregoryzart.blogspot.com (αυτή είναι η διεύθυνση του blog μου) :efxaristo::efxaristo::efxaristo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55403
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

καταρχήν καλώς ήρθες

με μια γρήγορη ματιά που έριξα στο blog σου μπορώ να πω οτι για "ερασιτέχνης" μου άρεσαν πάρα πολύ οι σελίδες σου.

αλλα γιατί δεν σου άρεσε το έγχρωμο? δεν ήταν κι άσχημο.

βέβαια θα σου απαντήσουν κι άλλοι με εμπειρία πάνω στο θέμα για κριτική πάνω σε τεχνικές λεπτομέρειες :P

αυτό που με χάλασε λίγο είναι τα μπαλονάκια κ οτι χρησιμοποιείς pc για το κείμενο, στο θέμα αυτό θα προτειμούσα χειρόγραφο ή μια πιο "επική" αλλα καθαρή γραμματοσειρά :)

συνέχισε πάντως να σχεδιάζεις κ να ζωγραφίζεις γιατι απο τα γραφομενά σου πρέπει να το γουστάρεις τρελά :best:

 

edit: δεν χρειάζεται να βάζεις το [media] .. για να φανεί το λινκ ;)

Επεξεργασία από mr-d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4913 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε mr-d για τον χρόνο σου να το ψάξεις,αλλά και για την κριτική σου!

Το έγχρωμο το σταμάτησα γιατί από την μια δεν μου βγάζει την ατμόσφαιρα που θέλω και από την άλλη με το ποντίκι δεν είναι και τόσο εύκολος ο χρωματισμός. :thanks::thanks::thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5365 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Είναι γερή δουλειά και μου αρέσει…

 

Έχεις πολύ καλή ατμόσφαιρα, όντως είναι πιο ενδιαφέρον το έγχρωμό σου, το ασπρόμαυρό σου πιστεύω θέλει λιγότερο εφέ και λιγότερες γυαλάδες:

έχεις ήδη αρκετό μαύρο -που είναι καλό- αλλά οι υπόλοιποι ενδιάμεσοι τόνοι είναι πλεονασμός, δεν χρειάζονται. Πιστεύω θα είχες ένα πιο ισορροπημένο αποτέλεσμα εάν έκανες τα εφέ σου στο χέρι με το μελάνι σου και όχι με τον υπολογιστή.

 

Επίσης, του κόμικ σου του λείπουν φόντα, φρόντισε -ανά δεύτερη σελίδα, έστω- να κάνεις ένα καρέ με γερό (γενικό) φόντο. Αφού γενικότερα δεν είσαι του φόντου, βρες έναν τρόπο να καλύπτεις τα κενά που δημιουργούνται στα καρέ σου… όπως έχεις κάνει ήδη, με σκιές και λάμψεις… πειραματίσου ώστε να βρεις ένα καλύτερο και πιο ταιριαστό μοτίβο για τα κενά αυτά.

 

Θα συμφωνήσω με mr-d για τα μπαλονάκια, είναι κι αυτά μέρος της τέχνης σου και αλληλεπιδρούν με τα υπόλοιπα στοιχεία της σελίδας σου, οπότε βρες κάτι που να ταιριάζει περισσότερο στο ύφος του κόμικ σου.

Τέλος, σε συμβουλεύω να κάνεις λίγο ακόμα έρευνα στις αναλογίες.

 

Για όλα τα παραπάνω, απαντήσεις θα βρεις στα κόμικς της συλλογής σου, είναι οι καλύτεροι δάσκαλοι!

 

Γενικότερα, πάντως, βλέπω κάτι πολλά υποσχόμενο και σου εύχομαι να τα καταφέρεις…

 

Μια συμβουλή ακόμα:

Φτιάξε έναν φάκελο με καμιά δεκαριά από τις σελίδες σου που θεωρείς καλύτερες και κάνε μια βόλτα στους Έλληνες εκδότες κόμικς (μερικοί εδώ), δεν σου λέω να μιλήσετε για συνεργασία. Απλά να τους δείξεις την δουλειά σου και να συζητήσεις μαζί τους για το πώς μπορείς να βελτιώσεις το έργο σου και να μάθεις την γνώμη τους αλλά και τι ζητάνε οι ίδιοι από έναν δημιουργό. Είναι πολλοί ανοιχτοί σε συζητήσεις και θα χαρούν σα συμβουλέψουν. Καλύτερα να πας από τώρα μάλιστα (θα σε βοηθήσει για την συνέχεια).

 

Καλή συνέχεια :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4913 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κατ'αρχήν σε ευχαριστώ πολύ φίλε geokon712 για την κριτική σου και που γενικότερα το έψαξες το θέμα.

 

Για τα μπαλονάκια θα συμφωνήσω και εγώ και δουλεύω πάνω σε αυτό.

Για το φόντο τώρα,επειδή το πιο μεγάλο μέρος της ιστορίας διαδραματίζεται σε έρημο,δεν έχει και πολλά να βάλω.

Αν και όπου έχει χρειαστεί(βλέπε στα έγχρωμα) δεν υστερεί σε φόντο(έτσι νομίζω).

Τώρα όσον αφορά τις αναλόγίες,αν θες γίνε πιο σαφής.

 

Τέλος όσον αφορά την εκδοσή του,όταν είμαι πραγματικά "έτοιμος" θα το ψάξω περισσότερο.

 

Πάντως μέσα από την καρδιά μου σε ευχαριστώ πολύ!!!!!!! :beer:

 

 

my blog www.gregoryzart.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5365 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Ναι, τα έγχρωμά σου δεν υστερούν στα φόντα.

Άσχετα με το που διαδραματίζεται μια ιστορία (ακόμα κι αν είναι στην έρημο) χρειάζεται κάποια στοιχεία φόντου, για μια πιο ισορροπημένη αναλογία χαρακτήρων, μπαλονιών και "κενών χώρων" την οποία καθορίζεις εσύ αναλόγως το ύφος σου και το τι θες να δείξεις… κάτι που βοηθάει στην πιο ομαλή και λιγότερο κουραστική ανάγνωση στην σελίδα σου.

 

Αναλογίες: αναφέρομαι στα μήκη, τα πλάτη και την θέση των μυών.

πχ, τυχαία επιλογή, Page 15, πρώτο καρέ, στον μεγαλόσωμο τύπο: Ο αριστερός του πήχης είναι λάθος γυρισμένος, η παλάμη στο ίδιο χέρι είναι πολύ μικρή, η μέση του είναι πολύ τραβηγμένη και τα πόδια ξεκινούν πολύ χαμηλά… αν για παράδειγμα ο ήρωάς σου άφηνε ελεύθερα κάτω τα χέρια του οι παλάμες του θα έφταναν με το ζόρι στους γοφούς του, κάτι που αναλογικά, για ένα φυσιολογικό σώμα, είναι λάθος.

 

Δεν σου είπα να πας από τώρα σε εκδότες για να εκδοθείς… καταλαβαίνω πως γι αυτό θα αποφασίσεις εσύ πότε είναι η ώρα του.

Αυτό που σε συμβούλεψα είναι να γνωρίσεις εκδότες και να μιλήσεις μαζί τους… Πραγματικά πιστεύω πως θα βοηθήσει. Όπως βοηθάει το να ανεβάσεις δουλειά σου εδώ και να την μοιραστείς μαζί μας, έτσι θα βοηθήσει και το να μιλήσεις με έναν δυο εκδότες (οι οποίοι θα έχουν κάτι παραπάνω από εμάς να συμβουλέψουν) ακόμα κι αν στην τελική δεν σε ενδιαφέρει να σου εκδώσουν οι ίδιοι το έργο σου.

 

Πάντως μέσα από την καρδιά μου σε ευχαριστώ πολύ!!!!!!! :beer:

 

Κι εγώ σου εύχομαι πραγματικά να τα καταφέρεις, είχε χρειαστεί κι εγώ να αφήσω τα κόμικς μου για αρκετά χρόνια λόγω δουλειάς και καταλαβαίνω πόσο δύσκολο και απαιτητικό είναι να δουλεύεις ένα κόμικς ενώ παράλληλα δουλεύεις αλλού για τα προς το ζην… εγώ προσωπικά δεν κατάφερνα να τα συνδυάσω… όχι όσο ήθελα τουλάχιστον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4913 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πραγματικά είσαι πολύ κατατοπιστικός φίλε μου και το εκτιμώ πολύ αυτό!!!

 

Αλήθεια έχεις κάποιο σύνδεσμο ή έχεις αναρτήσει δουλειά σου εδώ?Θα ήθελα πολύ να δω!!!

 

Επίσης,πως ανεβάζεις μια φωτό εδώ? :cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4986 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ok Γρηγορη σου μιλαω ως καποιος που δεν το εχει σπουδασει το αντικειμενο ειμαι καθαρα ερασιτεχνης και αυτοδιδακτος απο τη στιγμη ομως που εσυ εχεις τελειωσει μια γραφιστικη σχολη δε φοβαμαι γιατι περα απο το ταλεντο εχεις αποκτησει και μια τεχνικη μπορει να εχουν περασει χρονια και να μη σκιτσαρες οσο θα ηθελες αλλα απο τη στιγμη που αποφασησες να το κανεις μη το εγκαταλειψεις μη το σταματησεις μεχρι να πετυχεις το στοχο σου εχω βρεθει και εγω σε αναλογη θεση που δεν μπορουσα ουτε καν να σκεφτω να ζωγραφισω και τα παραταγα στη μεση,οποτε οτι ατελειες εχεις ειμαι σιγουρος θα τις βελτιωσεις αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να σκιτσαρεις συνεχεια και να περνεις ιδεες οπως ειπε και o geokon απο τη συλλογη κομικς που διαθετεις αλλα και απο οποιαδηποτε αλλη πηγη που εχει σχεση με τη ζωγραφικη ειτε αυτο ειναι κομικ,πινακες,ειτε και ταινιες παρε ιδεες και αφομοιωσετες στο σχεδιο σου και βρες οτι εχεις αν εχεις δηλ. απο την ΑΚΤΟ σε σημειωσεις,σκιτσα οτιδηποπτε και μελετησε τα ισως σε βοηθησει καπως

Τα λεμε

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4913 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το ότι μέρα με την μέρα θα βελτιώνομαι είναι το μόνο σίγουρο.Ηδη ,οι επόμενες σελίδες του κόμικ θα είναι σαφώς καλλίτερες .Μπορεί και σήμερα το βράδυ,αν προλάβω να ποστάρω δύο ακόμα.Ευχαριστώ για την στήριξη πάντως!!!! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4913 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

post-13516-12986621701013_thumb.jpgpost-13516-12986621926625_thumb.jpg

Καλησπέρα παιδιά!!!!!!! Μόλις ανάρτησα στο blog μου δύο καινούργιες σελίδες από το κόμικ μου.

Περιμένω την κριτική σας.

Merci!!!

Θέλω να ανεβάσω και εδώ εικόνες και δεν ξέρω τον τρόπο...

Καλησπέρα παιδιά!!!!!!! Μόλις ανάρτησα στο blog μου δύο καινούργιες σελίδες από το κόμικ μου.

Περιμένω την κριτική σας.

Merci!!!

:thanks:

Επεξεργασία από gregorius
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4913 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πω πω κοσμος!!!!!Άντε ρε παιδιά...θέλω την γνώμη σας για τις 2 σελίδες που ανάρτησα πιο πάνω... :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12487
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  258
  • Reputation:   1258
  • Achievement Points:  258
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5099 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συγνώμη που θα διαφωνήσω, αλλά προσωπικά μου άρεσαν περισσότερο οι έγχρωμες σελίδες.

Το έχεις το χρώμα και το λέω αυτό με ζήλια γιατί εγώ δεν σκαμπάζω τίποτα από χρωματισμό.

 

Δεν ξέρω γιατί αλλά στις ασπρόμαυρες ο χρωματισμός που έχεις κάνει μου θυμίζει μπλε στυλό μπίκ

που έχει"τρέξει" στο χαρτί. Αν μπορείς, αγόρασε μια ταμπλέτα και ο χρωματισμός θα γίνει παιχνιδάκι.

 

Και δύο παρατηρήσεις που μου έχουν κάνει και μένα πάμπολλες φορές (βετεράνος γαρ :D ).

 

1) Δούλεψε λίγο τα χέρια στα μοντέλα σου. Είναι μονολιθικά με λίγη πλαστικότητα.

 

2) Τόνισε περισσότερο τις καμπύλες και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά στα γυναικεία μοντέλα.

Δεν μπορεί η Αθηνά(? για το γυναικείο μοντέλο στην δεύτερη σελίδα) όσο και γυμνασμένη και

να είναι να έχει τον ίδιο σωματότυπό με έναν άνδρα (φαρδιές πλάτες και ανύπαρκτη λεκάνη).

Το μεγάλο στήθος από μόνο του δεν προσδιορίζει το φύλο του μοντέλου σου.

 

Κατά τα άλλα κάνεις φοβερή δουλειά. Πολύ καλό στήσιμο στα καρέ σου.

Γενικά η δουλειά σου έχει δυναμισμό και σε τραβάει να διαβάσεις όλες τις σελίδες.

 

Αν τα καταφέρεις να το εκδώσεις σίγουρα θα το αγοράσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4913 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σε ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις σου μου είναι πολύ χρήσιμες!

Τα πρωτότυπα είναι τελείως μαύρα και όχι σαν bic(xaxa),φταίει μάλλον η επεξεργασία στο photoshop θα το ξανακοιτάξω αυτό. :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4913 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γεια χαρά σε όλους!!!!Μόλις ανάρτησα φρέσκες σελίδες παιδιά...ρίξτε μια ματιά.

post-13516-12989985327374_thumb.jpg

post-13516-129899856541_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4913 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπέρα σε όλους εδώ!!!!!! Μόλις ποστάρισα καινούργιες σελιδούλες για κριτική . :efxaristo:

post-13516-1299852151659_thumb.jpg

post-13516-12998521916699_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6336 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ καλές οι 2 τελευταίες! Η ανατομία έχει αρχίσει να γίνεται ένα με τις σκιές! Πιο ατμοσφαιρικό και από το 300! :wow: Προσωπικά μου θυμίζει χαρακτική και θα ήθελα πολύ να το δω με χρώμα και αντί στα Αγγλικά, στα Αρχαία Ελληνικά! :D Αλλά άστο το τελευταίο, μονάχα ξαναβάλε χρώμα, που ήταν το άλφα και το ωμέγα στις αρχαιοελληνικές πανοπλίες. Έστω στις πανοπλίες. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4913 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!!!Όντως θα είχε ενδιαφέρον στα αρχαία Ελληνικά και το γράφω στα αγγλικά,επειδή στο μπλογκ μου μπαίνουν αρκετοί ξένοι φίλοι.Οπότε καταλαβαίνεις.

Με το χρώμα δεν μου βγαίνει η σκοτεινή ατμόσφαιρα που θέλω να δώσω...είδωμεν.

Επεξεργασία από gregorius
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5365 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Πιστεύω είναι πολύ καλύτερο τώρα που δεν υπάρχουν τόνοι του γκρι… εσύ πως το βλέπεις; Βελτιωμένη και καλύτερη επίσης η ισορροπία σου μαύρου-λευκού… αναδεικνύει τις σελίδες σου και την ατμόσφαιρα.

 

Οι τελευταίες σου σελίδες, είναι μάλιστα …περισσότερο κόμικ.

Τι θέλω να πω: Επειδή βλέπω πως έχεις αρκετά κινηματογραφικό ύφος: Τα κόμικς δεν είναι κινηματογραφικά storyboards, έστω να δουλεύουμε το κάθε καρέ μας ξεχωριστά… Στα κόμικς δουλεύουμε ταυτοχρόνως όλη τη σελίδα.

 

Επεξηγώ: Στις προηγούμενες σελίδες σου ήταν εντονότερο το παρακάτω στοιχείο: Κάθε καρέ στην σελίδα σου, μπορεί να ήταν ωραία σκηνοθετημένο και να έστεκε καλά από μόνο του αλλά! δεν έστεκε με τα υπόλοιπα καρέ της σελίδας σου.

 

Ελπίζω αυτό το παράδειγμα να βοηθήσει και να γίνω κατανοητός: Στον κινηματογράφο, ο θεατής δέχεται μια εικόνα την στιγμή… δεν ξέρει τι θα ακολουθήσει. Στο κόμικς είναι διαφορετικά τα πράγματα, ο αναγνώστης καθώς διαβάζει ένα κόμικ έχει όλες τις εικόνες μπροστά του, και αυτήν που διαβάζει εκείνη την στιγμή, αλλά και όλου του υπόλοιπου δισέλιδου… και γι αυτόν τον λόγο, ο κομίστας έχει χρέος να φροντίσει για την ομαλή ροή της ανάγνωσης του κόμικ… "χαράζοντας ένα μονοπάτι" το οποίο θα οδηγήσει την ματιά του αναγνώστη στα κατάλληλα σημεία της ιστορίας σου… και αποτρέποντάς τον από το να περιφέρεται άσκοπα και μπερδεμένος στο υπόλοιπο της σελίδας.

 

Δεν έχει νόημα λοιπόν, όσο όμορφη και δυναμική κι αν είναι η εικόνα σου (ένα καρέ σου) αν δεν συμμετέχει με κάποιο τρόπο και στο υπόλοιπο της σελίδας σου… Γι αυτό και η καλύτερη και ασφαλέστερη λύση είναι η κάθε σελίδα (δισέλιδο) να δουλεύεται συνολικά (και όχι καρέ καρέ) και να υπάρχει ένας τρόπος σύνδεσης των εικόνων/στιγμών.

 

Ένα παράδειγμα: η σελίδα σου 18.

Πρώτο καρέ: η τύπισσα σε όλο το αριστερό μέρος της σελίδας.

Δεύτερο καρέ: ρίχνει το κοντάρι της.

Τρίτο καρέ: το κοντάρι με την φόρα του

Τέταρτο καρέ: το κοντάρι στον στόχο.

 

Η συγκεκριμένη σελίδα δυσκολεύει τον αναγνώστη αν και είναι κατανοητή και απλή. Στο πρώτο καρέ η τύπισσα κοιτάζει με το σώμα της αριστερά (που είναι ήδη αριστερά στην σελίδα μας) και μας διώχνει ακόμα πιο αριστερά, ΕΞΩ από την σελίδα…

Στο δεύτερο καρέ η ίδια ρίχνει το κοντάρι προς τα αριστερά… πάλι μας πετάει έξω δηλαδή… και μας δίνει και την εντύπωση πως θέλει να γραπώσει να φτάσει την περικεφαλαία της τύπισσας του πρώτου καρέ, κι ας ξέρουμε πως δεν το θέλει αυτό, κι ας ξέρουμε ότι στην πραγματικότητα είναι το ίδιο πρόσωπο.

Το τρίτο καρέ με την δυναμική του μας τινάζει απότομα προς τα δεξιά… ενώ το τελευταίο καρέ μας ξαναγυρίζει στα αριστερά προκαλώντας ένα μπούκωμα ανάμεσα στο κοντάρι, τον στόχο που βρίσκει και τον αγκώνα της τύπισσας του πρώτου καρέ.

 

Αυτή η ροή είναι ελαττωματική και μπερδεύει τον αναγνώστη. Ο αναγνώστης δεν πρόκειται να παρατηρήσει τα παραπάνω ή να μπει στην διαδικασία να κατανοήσει τι τον δυσκολεύει… αλλά η σύγχυση υπάρχει. Ακόμα κι αν είναι ξετρελαμένος με το σχέδιο και τα πλάνα σου θα υπάρχει κάτι που θα τον δυσκολεύει και ίσως να τον αποτρέπει και από το να συνεχίσει να διαβάζει.

 

Για να καταλάβεις ακόμα καλύτερα που θέλω να καταλήξω, επίτρεψέ μου να σχεδιάσω την ίδια σελίδα και να σου δείξω πως θα λειτουργούσε καλύτερα για τον αναγνώστη.

 

post-10885-1299898883539_thumb.jpg

 

Σχεδιάζουμε την τύπισσα στα αριστερά να κοιτάζει προς τα δεξιά, και με αυτό τον τρόπο τονίζουμε το πρώτο κουλ καρέ μας το οποίο πλέον αγκαλιάζει το υπόλοιπο της σελίδας και στηρίζει και αυτά που ακολουθούν.

Αποφεύγουμε να γυρίζουμε απότομα τα πλάνα μας από τα αριστερά στα δεξιά και το αντίστροφο επειδή μπερδεύει και συγχύζει τον αναγνώστη. Αντιθέτως, αυτό το απότομο γύρισμα από την μια πλευρά στην άλλη τονίζει μια ανατροπή στην ιστορία μας… μπορούμε να το χρησιμοποιούμε εκεί, αλλά και πάλι χρειάζεται προσοχή.

 

Σελίδα 22. Τα τρία πρώτα καρέ είναι σα να ενώνονται… φταίει που από την σύνθεσή σου δημιουργείται αυτό το ανάποδο τρίγωνο. Ο τύπος στο βάθος του πρώτου καρέ (αυτός στα δεξιά) ενώνεται με τον τύπο του δεύτερου καρέ στα αριστερά… άλλη μια τέτοια σχέση υπάρχει ανάμεσα στο δεύτερο και το τρίτο καρέ. Να τα προσέχεις αυτά, προσπάθησε να μην δημιουργούνται τέτοιες νοητές που να κάνουν ένα, δυο διαφορετικές φόρμες. Πειραματίσου στον υπολογιστή, κόψε πχ. το δεύτερο καρέ και σύρε το πάνω ή κάτω, αρκετά ώστε να ξεκολλήσει από το πρώτο και το τρίτο καρέ.

Κάτι ακόμα: Στην ίδια σελίδα, στο τελευταίο καρέ… μου αρέσει απίστευτα αυτή η εικόνα! Πολύ δυνατή! …διώξε την γραμμή του ορίζοντα, δεν σου προσφέρει τίποτα και μειώνει και την εικόνα σου.

 

Στην σελίδα 21. Στο πρώτο καρέ… βρες τρόπους ώστε να ξεχωρίζει το πρώτο πλάνο από το πλάνο στο βάθος (τον κόσμο στην γέφυρα) μπορείς να το πετύχεις αυτό προσθέτοντας ένα παχύ περίγραμμα γύρω από τους άντρες που έχεις σε πρώτο πλάνο (που να ντεγκραντάρει και λίγο στο τελείωμά του ώστε να μην βαραίνει την εικόνα) ή το ίδιο ακριβώς αλλά με άσπρο περίγραμμα… αναλόγως τι του πηγαίνει περισσότερο.

 

Σόρυ για την έκταση, ελπίζω να βοήθησα… ανυπομονώ για την συνέχεια να ξέρεις, όσο πάει καλυτερεύει! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4913 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν,κατ'αρχήν σε ευχαριστώ πολύ,που ασχολήθηκες τόσο αναλυτικά με τις σελίδες μου!!!!!!!Αυτό πραγματικά δείχνει άτομο που ενδιαφέρεται και με χαροποιεί ιδιαίτερα!!!

 

Για την σελίδα με την γυναίκα(18),εχώ διαφορετική φιλοσοφία και να σου δώσω παράδειγμα.Στο πρώτο καρέ η Αθήνά κοιτάζει αριστερά.Όταν πετάει το κοντάρι,δεν το πετάει αριστερά αλλά κέντρο αν το δεις καλλίτερα.Στο αμέσως επόμενο καρέ το κοντάρι έχει τροχιά δεξιά και στο τέλος καταλήγει αριστερά στον στόχο.Αν δεις συνολικά την εικόνα πιστεύω ότι έτσι ισοροπεί καλλίτερα...ενώ αυτό που μου προτείνεις,κάνει την εικόνα να γέρνει μονόπατα δεξιά κάτι που εικαστικά δεν στέκει΄γιατί την κάθε σελίδα παρόλο που συμετέχει σε ένα ευρύτερο σύνολο ,είναι και ένα αυτόνομο έργο τέχνης(έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον).Επίσης στην σελίδα που μου προτείνεις ,στο δεύτερο καρέ η Αθηνά πέφτει ολόκληρη πάνω στην περικεφαλαία του ολόσωμου καρέ...ενώ στο δικό μου στήσιμο απλά γέρνει το χέρι προς τα εκεί.

 

Τώρα για την 22 σελίδα ,αν την δεις σε φυσικό μέγεθος δεν μπερδεύεις τα καρέ...και το ανάποδο τρίγωνο,εικαστικά πιστεύω ότι έχει ενδιαφέρον γιατί παρόλο που είναι τρία διαφορετικά καρέ σου βγάζουν ένα σύνολο και μια συνέχεια.

 

Οι τύποι στο πρώτο πλάνο ξεχωρίζουν πιστεύω λόγο μεγέθους αλλά και του παιχνιδίσματος φωτός(στο κράνος)και σκιας στον όχλο της γέφυρας. Η ιδέα σου με το πιο παχύ περίγραμμα δεν είναι κακή.

Όπως και να'χει όμως,σε ευχαριστώ πολύ και για τον χρόνο σου και για την κριτική σου!!!!!!!!!! :efxaristo::clap2:

Επεξεργασία από gregorius
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4621
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  232
  • Reputation:   537
  • Achievement Points:  232
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5934 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Φίλε μου, μου αρέσει πολύ το στυλ σου...

 

έχεις πολύ καλή αίσθηση του σχεδίου, είναι από τα λίγα που θαυμάζω πραγματικά.

Δούλεψε πολύ στην ανατομία, πολύ όμως (είναι από τα απωθημένα μου για την Ελλάδα, λίγοι είναι αυτοί που κάνουν ρεαλιστικό σχέδιο και κάνουν σωστή ανατομία... ο Ρουμπούλιας είναι έξοχο παράδειγμα προς μίμηση...)

μπράβο και πάλι για τη θέληση και το ταλέντο σου φίλε μου...

 

Keep walkin' and keep rockin'

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4913 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε!!!!!! δουλεύω πάνω σε αυτό και σελίδα με την σελίδα έχω πρόοδο...πιστεύω. :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4913 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπέρα! Σας ποστάρω μερικές σελιδούλες χωρίς τα μπαλονάκια και χωρίς επεξεργασία στο φώτοσοπ...Περιμένω εναγωνίως την κριτική σας παίδες...ευχαριστώ!

post-13516-13014126883707_thumb.jpg

post-13516-13014127333329_thumb.jpg

post-13516-13014127735545_thumb.jpg

post-13516-13014128533513_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12192
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  1248
  • Reputation:   9494
  • Achievement Points:  1248
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Gregorius, μου αρέσει πάρα πολύ! Είσαι πολύ καλός! Μπράβο σου! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4913 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια Χριστίνα...έχει πολύ δουλειά ακόμη μέχρι να το τελειώσω , αλλά νομίζω είμαι σε καλό δρόμο. :thanks::cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4986 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

:best::best: gregorius...εισαι σε καλο δρομο πραγματι, συνεχισε ετσι δυναμικα!!!!

 

 

 

 

ΥΓ δε ξερω πως αλλα το προβλημα λυθηκε ανοιγουν πλεον οι εκονες και για μενα :)

Επεξεργασία από conb
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4913 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:efxaristo::cheers3: Σε ευχαριστώ πολύ Κώστα!!!Η αλήθεια είναι ότι αργεί καμοιά φορά λίγο , μέχρι να τις ανοίξει τις εικόνες.

Αλήθεια ,μαζεύεστε κάπου και τα λέτε από κοντά διάφοροι φίλοι ή μόνο εδωμέσα?

Επεξεργασία από gregorius
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4986 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Και εδω τα λεμε και οποτε μπορουμε σε καποια συναντηση ή εκδηλωση στη Λεσχη...εχεις περασει απο τη Λεσχη αν οχι οποτε περασεις ολο και καποιον θα συναντησεις...αλλα μια μεγαλη μαζωξει θα γινει στο comicdom οποτε περνα και απο εκει να τα πουμε

Επεξεργασία από conb
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4913 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

δεν έχει τύχει να πάω ποτέ στην λέσχη ,αλλά το έχω κατά νου.

Στην comicdom σίγουρα θα παραβρεθώ !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4913 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλημέρα σε όλους!!!!!Η τελική version των δύο πρώτων σελίδων(ή έτσι θέλω να πιστεύω!)

post-13516-13021699450878_thumb.jpg

post-13516-13021699758856_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13516
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  663
  • Reputation:   3861
  • Achievement Points:  663
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4913 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλημέρα σε όλους τους φίλους!!!!!!! :hi: Έβαλα ακόμα 4 σελιδούλες από το κόμικ που δουλεύω...πιστεύω ότι είναι κ οι τελικές.Κάθε κριτική καλοδεχούμενη!

post-13516-13022509283227_thumb.jpg

post-13516-13022509847145_thumb.jpg

post-13516-13022510372612_thumb.jpg

post-13516-13022511223225_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.