Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπ-5 Πολεμικών Ταινιών


Γάντζος

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Δεν το 'χει δει ο Παυλος!!!!!       :p4:          :groovy:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Όχι, αυτό δεν το έχω δει. :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το ζήτημα είναι ότι η Δουνκέρκη έρχεται και ίσως όλες οι αξιολογήσεις μας ανατραπούν

 

Ο Παυλος που το ειδε εγραψε οτι ηταν Καθηλωτικο. Τον πιστευω και ανυπομονω να το δω κι εγω στη μεγαλη οθονη και να ζησω κατι τοσο δυνατο οσο το Interstellar :)

 

Επιπλεον η Δουνκερκη προστιθεται στο πρωτο ποστ :) :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Κατά την ταπεινή μου άποψη, πολύ καλύτερο από το Interstellar. :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τρέλανέ μας ρε Gary...  :blob7:

DKxZbn8VYAAteYh.jpg

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Την είδα κι εγώ την Δουνκέρκη. Είναι καθηλωτική ταινία. Στα πρώτα 5 λεπτά σε αρπάζει από το λαιμό και δεν σε αφήνει να ηρεμήσεις μέχρι να πέσουν οι τίτλοι τέλους. Μέσα στο τοπ 5 πολεμικών ταινιών που έχω δει εγώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πριν λιγους μηνες ειχε βγει μια πολυ αξιολογη ταινια με θεμα την επιχειρηση ''Anthropoid''.  

 

Τωρα μια αλλη ταινια θα καταπιαστει με το ιδιο θεμα... ''HHhH'' (The man with the iron heart)   

 

Για οποιους ενδιαφερονται η ταινια κυκλοφορει στα γνωστα μερη :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

 

[imdb=tt3300980]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αρθράκι στο Guardian όπου ένας ιστορικός "κράζει" ταινίες όπως το Private Ryan (εκθειάζει την αρχική σκηνή, τα χώνει όμως για τα άλλα) και ταυτόχρονα μιλάει κολακευτικότατα για κάποιες άλλες όπως το The 317th Platoon (imdb)

 

Antony Beevor: the greatest war movie ever – and the ones I can't bear

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Γουσταρω πολυ οταν μαθαινω νεες ταινιες. :thanks: Νικο για το ''The 317th Platoon'' (παιζει ο Γαλλος Bruno Cremer - Maigret & Sorcerer).

 

Διαβασα το αρθρο το οποιο ηταν αξιολογο αλλα.. ο αρθρογραφος κανει ενα λαθος κατα τη γνωμη μου. Επιζητα απο μια πολεμικη ταινια να ειναι ιστορικα ακριβης (σε ολη της τη διαρκεια). Αμα ηταν ετσι θα βλεπαμε ντοκυμαντερ και οχι ταινια.

 

Αναφορικα με το ''Saving Private Ryan'' ειναι γνωστο τοις πασι οτι ειναι εμφανως κατωτερη απο την αλλη πολεμικη της ιδιας χρονιας το ''The thin red line''. Το οποιο ειναι ενα αδικημενο masterpiece που οφειλεις να δεις :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δεν "κάνει λάθος" :) Όταν γνωρίζεις σε βάθος μια ιστορική περίοδο, τότε η τοποθέτηση "δεν την ευχαριστήθηκα διότι δεν ήταν ιστορικά ακριβής" δε νομίζω πως είναι "λάθος". Θες να το πεις "είναι κάτι που δεν σου επιτρέπει να την ευχαριστηθείς"? Θες να το πεις είναι "μειονέκτημα"? 

 

Και ο ίδιος γυρνάει και αναγνωρίζει πως 

"The real problem is that the needs of history and the needs of the movie industry are fundamentally incompatible. Hollywood has to simplify everything according to set formulae. Its films have to have heroes and, of course, baddies – moral equivocation is too complex. Feature films also have to have a whole range of staple ingredients if they are to make it through the financing, production and studio system to the box office. One element is the “arc of character”, in which the leading actors have to go through a form of moral metamorphosis as a result of the experiences they undergo. Endings have to be upbeat, even for the Holocaust. Look at Schindler’s List and the sentimentality of its finale, revealing that in movies only the survivors count."

 

Για να δώσω ένα παράδειγμα. Αποφασίζουν στο Hollywood να γυρίσουν μια ταινία για την Ελληνική Επανάσταση. Επιλέγουν τα Δερβενάκια. Και προκειμένου να είναι θελκτική η ταινία στο Αμερικάνικο κοινό, κρατάνε ως ηγέτη τον Κολοκοτρώνη, αλλά κοπανάνε έναν Αμερικάνο με χριστιανικά ιδεώδη, αγάπη για την Ελλάδα, τη δημοκρατία και την ελευθερία, να κάνει στη μάχη όσα έκανε ο Νικηταράς (αφού φυσικά έχει συμβουλέψει τον Κολοκοτρώνη βεβαίως βεβαίως του Θεμιστοκλέους βεβαίως βεβαίως) και προκειμένου να είναι θελκτική στις γυναίκες, τον βάζουν να κάνει όσα έκανε ο γιος της Μπουμπουλίνας και στο τέλος, αμέσως μετα την απελευθέρωση, στο τελείως καπάκι, στο 1830, ο σεβάσμιος μεσήλικας βασιλιάς Όθωνας, πάει και εναποθέτει στεφάνι στο μνήμα του. Και τσαπ, σου πετάνε και ένα based on a true story. Εμμμμμμμμμμμμ...... ωμμμμμμμμμμμμμ............. ουμμμμμμμμμμμμμ......... :lol: Ο Αμερικάνος θα τη βρει μια χαρά. Εγώ πάλι θα έχω πολλά θεματάκια :lol: 

 

Πάντως, το μεγάλο ζουμί (ΙΜΗΟ) ήταν το ποιες πρότεινε :) Γιατί από αυτές που απέρριπτε, νομίζω πως τις περισσότερες τις απορρίπτουμε γενικώς :) 

 

:cheers5: 

 

εδιτ μπορεί να υπάρξει ιστορική ακρίβεια. I Claudius. Εκπληκτική σειρά, με συγκλονιστική ακρίβεια πάνω στα όσα είχε γράψει ο Τάκιτος (διότι τα βιβλία του Graves είναι ουσιαστικά μια μυθιστορηματική απόδοση της ιστορίας του Τάκιτου). Σε αντίθεση λχ με το Gladiator που πάει και μου βάζει 200 χρόνια μετά το θάνατο της δημοκρατίας, συγκλητικούς να λένε "α, θα αναστήσουμε τη δημοκρατία". Διακόσια χρόνια. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παράθεση

The Hollywood notion of creativity often takes the form of cinematic ancestor worship – but in this case, it is images and effects that are recycled. Spielberg may not even have included them consciously but, during the landing, the blood in the water in the first machine-gunning prompts memories of Jaws, another Spielberg film. And German Tiger tanks can indeed appear like prehistoric monsters, but when the sound effects of their approach later in the film resemble that of the Tyrannosaurus rex in Jurassic Park, it all seems too much.

 

Αυτό μου φαίνεται λίγο ακραίο και ή δεν ξέρω που το πηγαίνει, ή είναι εκτός θέματος.

 

Παράθεση

Yet watching Dunkirk, you would have thought that CGI had not been invented. Where were all those 400,000 men and their discarded equipment on all those miles of empty, pristine beaches? The film also gave the impression that the air battles took place at low level over the sea when, in fact, Fighter Command was counterattacking at altitude and well inland.

 

dunkirk1.thumb.jpeg.ecf0363205178a5d977eb03ffb6f46a4.jpegdunkirk2.thumb.jpg.2ee2e5fa07b9186b749da6d7aff0555d.jpg

dunkirk3.thumb.PNG.7506bb2e3a18aa4855186d83d06fb452.PNG

 

 

;

 

Φαντάζομαι ότι το πρόβλημα του είναι οι σκηνές (ειδικά  προς ο τέλος της ταινίας) οπού το Spitfire πετάει πάνω απο τις ακτές της Δουνκέρκης και τις βρίσκει πεντακάθαρες. Αλλά λίγο ακραίο το να καταδικάσεις την ταινία με βάση αυτό. Πιο σοβαρό είναι το γεγονός ότι η Δουνκέρκη στην αρχή της ταινίας είναι σχεδόν άθικτη και όχι καταβομβαρδισμένη, κι αυτό λόγω έλλειψης CGI.

 

Βασικά αρκετές κριτικές του Dunkirk μου φαίνονται λίγο ακραίες και κάπως κακόβουλες. "Όλοι οι γάλλοι στρατιώτες είναι λευκοί ενώ υπήρχαν πάρα πολλά αποικιακά στρατεύματα στην περιοχή!", "Το Spitfire θα έπρεπε να βουλιάξει στην άμμο!", κτλ. Το τελευταίο σχόλιο το είχα διαβάσει σε ένα άρθρο του Guardian που είχε βγει μετά την πρεμιέρα της ταινίας, και είχαν κάνει μια μινι-συνέντευξη ενός (ημι-ερασιτέχνη; δεν θυμάμαι) ιστορικού που είχε δει την ταινία και είχε κανεί αυτό το σχόλιο και ίσως 1-2 ακόμη. Και στο τέλος φυσικά πετάει "Το ξέρω ότι μπαίνοντας σε αυτές τις ταινίες θα βγω εκνευρισμένος αλλά τι να ΚΑΝ'Σ." Βρε αειιιιιιιιιιιιιιι...

 

Παράθεση

It also implied that “the little ships”, as Churchill called them, rescued more soldiers than the Royal Navy warships. Wrong again.

 

Εδώ έχει περισσότερο δίκιο, αλλά εν μέρει αυτό εξηγείται από την καθαρά υποκειμενική οπτική γωνία της ταινίας.

 

Επίσης δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το πρόβλημα του με το αρχέτυπο του 'εθνικού χαρακτήρα' ενώ αναγνωρίζει ότι υπήρχε κάτι τέτοιο κατά τον Β' ΠΠ 'και μερικά χρόνια αργότερα' και γιατί είναι ΟΚ να το χρησιμοποιούν ταινίες του '60 και όχι σημερινές ταινίες εποχής.

 

Γενικά δεν βρίσκω το άρθρο λάθος (στα περισσότερα που λέει έχει δίκιο), αλλά σε κάποια σημεία μου θυμίζει σχόλια που θα έκανες ψιθυριστά στον κολλητό σου ενώ πετάς ποπ κόρν στην οθόνη του κινηματογράφου ή όταν πηγαίνετε αμέσως μετά την ταινία να πιείτε μια μπύρα με την παρεά και αναλύεις την κριτική σου λίγο πιο δυνατά απ'οτι θα έπρεπε, με κρυφή ελπίδα να σε ακούσει η κοπελιά στο διπλανό τραπέζι και να σε θεωρήσει έξυπνο. Nitpicking χωρίς ιδιαίτερη δομή.

 

Δεν θα σε θεωρήσει έξυπνο, θα σε θεωρήσει ξενέρωτο. :P

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Οι λέξεις κλειδιά είναι "pristine"+ "clean" 

 

dunkirk-battle.jpg78945509.jpgbattle-of-Dunkirk-8.jpgbattle-of-Dunkirk-6.jpgbattle-of-Dunkirk-7.jpgmain-qimg-38f0ce2f86f554262e16e6c4ca5f8e22-c.jpg

 

Για να το πω διαφορετικά. Είναι σαν την κριτική που γινόταν για Ελληνίδες ηθοποιούς (νομίζω ειδικά σε Ντενίση και ίσως και σε Βουγιουκλάκη) για το πως σηκώνονταν από το κρεββάτι με αψεγάδιαστο make-up και τις βλεφαρίδες κάγκελο :lol: Ή σαν τις ηρωικές ταινίες του James Paris για το 21 όπου όλοι, ρε μα όλοι, είχαν τη φουστανέλα κάτασπρη, με τις 500 τσακίσεις λες και ήταν προεστοί που όταν πήραν τα βουνά, πήραν μαζί πλύστρες και σίδερα :D Σε αντιδιαστολή, βλέπεις σε σημερινά σώου όπως το Game of Thrones, να προσέχουν τέτοιες λεπτομέρειες και να σου δείχνουν την πιτσιρίκα την Arya ενόσω είναι ζει σαν φτωχός άκληρος χωριάτης να έχει τα νύχια και τα χέρια τίγκα στη βρώμα. 

 

Επίσης, το άρθρο αφορά τα σημεία διαφωνίας :) Δεν είναι άρθρο "συνολική κριτική αποτίμηση των πολεμικών ταινιών". Όπως λχ όταν βγεις από τον κινηματογράφο με τον κολλητό, τον δεις να μη μοιράζεται τον δικό σου ενθουσιασμό και τον ρωτάς τι δεν του άρεσε και δεν χοροπηδάει όπως εσύ :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1 ώρα πριν, germanicus είπε:

Πάντως, το μεγάλο ζουμί (ΙΜΗΟ) ήταν το ποιες πρότεινε :) Γιατί από αυτές που απέρριπτε, νομίζω πως τις περισσότερες τις απορρίπτουμε γενικώς :) 

 

Για να δουμε τι προτεινε και τι απερριψε :) Για να τα εχουμε μαζεμενα :) 

 

Προτεινε:

 

Απερριψε:

  • Valkyrie (διαφωνω)
  • Dunkirk (διαφωνω πληρως)
  • Darkest Hour (δεν εχω γνωμη)
  • U-571 (εχει δικιο αλλα η ταινια στα υπολοιπα με σεβαστηκε ως θεατη)
  • Enemy at the Gates (δεν εχω γνωμη)
  • Saving Private Ryan (αν και εχει καποια θεματακια τα οποια αντιλαμβανεσαι καλυτερα οταν εχεις ωριμασει ως σινεφιλ, ειναι μια βιρτουοζικη ταινια)
  • The Patriot (διαφωνω, αν και εχουν περασει χρονια απο τοτε που την ειχα δει. Ισως με ενα δευτερο viewing αλλαξω γνωμη. Θα ηθελα να ακουσω γνωμες)
  • Braveheart (διαφωνω φυσικα)

 

Αφησε μετεωρο:

 

Ενημερωτικα μονο αυτος που σκηνοθετησε το ''The 317th Platoon'' (που προτεινεται απο τον αρθρογραφο) ειναι αυτος. Διαβαζουμε οτι ''Pierre Schoendoerffer (French: Pierre Schœndœrffer; 5 May 1928 – 14 March 2012) was a French film director, a screenwriter, a writer, a war reporter, a war cameraman, a renowned First Indochina War veteran, a cinema academician. In 1967, he was the winner of the Academy Award for Documentary Feature for The Anderson Platoon. The film followed a platoon of American soldiers for six weeks at the height of fighting in Vietnam during 1966.''

 

Πολυ ενδιαφερον :) 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ε κάποια σημεία ήταν πιο χαοτικά από άλλα. :P

 

dunkirk4.thumb.jpg.d8a07f5093f86c034decfb0ef8813ac7.jpgdunkirk5.thumb.jpg.a938f549abe5a738906941b73fe121fd.jpgdunkirk6.thumb.jpg.4daeeb6b9ea4cdb358f5262d04330032.jpgdunkirk7.thumb.jpg.04b5daf78f9febbb62935afac24822d8.jpg

 

Όσον αφορά τις φωτογραφίες με τα ναυάγια, νομίζω ότι η ταινία κάνει αρκετά καλή δουλειά να απεικονίσει το γενικό χάος εντός και εκτός των πλοίων. (1) (2) 

 

18 λεπτά πριν, germanicus είπε:

Για να το πω διαφορετικά. Είναι σαν την κριτική που γινόταν για Ελληνίδες ηθοποιούς (νομίζω ειδικά σε Ντενίση και ίσως και σε Βουγιουκλάκη) για το πως σηκώνονταν από το κρεββάτι με αψεγάδιαστο make-up και τις βλεφαρίδες κάγκελο :lol: Ή σαν τις ηρωικές ταινίες του James Paris για το 21 όπου όλοι, ρε μα όλοι, είχαν τη φουστανέλα κάτασπρη, με τις 500 τσακίσεις λες και ήταν προεστοί που όταν πήραν τα βουνά, πήραν μαζί πλύστρες και σίδερα :D Σε αντιδιαστολή, βλέπεις σε σημερινά σώου όπως το Game of Thrones, να προσέχουν τέτοιες λεπτομέρειες και να σου δείχνουν την πιτσιρίκα την Arya ενόσω είναι ζει σαν φτωχός άκληρος χωριάτης να έχει τα νύχια και τα χέρια τίγκα στη βρώμα. 

 

Νομίζω ότι είναι περισσότερο κριτική του τμήματος που στήνει τα σκηνικά γιατί αυτό δεν αντικατοπτρίζεται στον ιματισμό, μακιγιάζ, και το γενικότερο gritty-ισμό της ταινίας.

 

20 λεπτά πριν, germanicus είπε:

Επίσης, το άρθρο αφορά τα σημεία διαφωνίας :) Δεν είναι άρθρο "συνολική κριτική αποτίμηση των πολεμικών ταινιών".

 

Με βάση τα στοιχεία που αναφέρει καταδικάζει τις ταινίες και λέει ότι δεν τις αντέχει. Δεν διαφωνώ με την κριτική του (βασικά συμφωνώ με εξαίρεση 1-2 σημεία). Αλλά θεωρώ ότι με τα σφάλματα που επιλέγει να αναφέρει και την βαρύτητα που τους δίνει, μάλλον δεν μπαίνει στον κινηματογράφο με καλή θέληση και χωρίς προδιάθεση.

 

Η άποψη μου είναι ότι αν βάζεις στο ίδιο επίπεδο το Patriot, το Braveheart και το Saving Private Ryan ή το Dunkirk, η φιλοσοφία σου είναι λάθος. Σε μερικές από αυτές τις ταινίες υπήρχε πρόθεση αναπαραγωγής των ιστορικών γεγονότων, σε άλλες όχι. Κάποιες έχουν ως απαρχή ένα γενικό αίσθημα πατριωτισμού και ηρωισμού, άλλες όχι. Κάποιες έκαναν ειλικρινή προσπάθεια και υπέπεσαν σε κάποια σφάλματα, κάποιες δεν προσπάθησαν καν.

 

21 λεπτά πριν, germanicus είπε:

Όπως λχ όταν βγεις από τον κινηματογράφο με τον κολλητό, τον δεις να μη μοιράζεται τον δικό σου ενθουσιασμό και τον ρωτάς τι δεν του άρεσε και δεν χοροπηδάει όπως εσύ :) 

 

Ε ναι, αλλά αυτό θα το κάνω προφορικά με τη παρέα ή στο GC όχι σε συνέντευξη ή άρθρο στο Guardian.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

6 λεπτά πριν, Tightwad είπε:

Όσον αφορά τις φωτογραφίες με τα ναυάγια, νομίζω ότι η ταινία κάνει αρκετά καλή δουλειά να απεικονίσει το γενικό χάος εντός και εκτός των πλοίων. (1) (2) 

 

Να υποθεσω οτι σου αρεσε και σενα το ''Dunkirk''? :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

'Εγραψε όλο αυτό το άρθρο χωρίς αναφορά στο ανεκδιήγητο Fury;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μου άρεσε χωρίς να με ξετρελάνει. Αν και το έχω δει μόνο μια φορά και έκανα την βλακεία να το δω σε θερινό κινηματογράφο, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να εκτιμήσω πλήρως το sound design του. 

 

Απο την άλλη βέβαια έχει παραλίες, λουόμενους, κολύμπι, θαλασσινό αφρό, γερμανούς τουρίστες... ότι πρέπει για να την απολαύσεις με το θερινό αεράκι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

On 26/11/2014 στο 11:27 ΜΜ, Dr Paingiver είπε:

Για να προλάβω να σώσω όσους δεν το είδαν.

 

FURY: Μείνετε μακριά. Η λ@λ@κία της χρονιάς. Ταινία που δεν είχε να πει απολύτως τίποτα.

Και όσοι το συγκρίνανε με την διάσωση του στρατιώτη Ράϊαν, μάλλον δεν έχουν δει το ένα από τα δύο.

Και για όσους το συγκρίνανε με το Υποβρύχιο του Πέτερσεν, ένα θα πω. Ιεροσυλία.

 

7 λεπτά πριν, Kurdy Malloy είπε:

'Εγραψε όλο αυτό το άρθρο χωρίς αναφορά στο ανεκδιήγητο Fury;

 

Σε προλαβε, για λιγο, ο Παυλος :lol:  Εχεις δικιο :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Patriot: χαζομάρα. διασκεδαστικό αλλά χαζομάρα

Valkyrie: χαζομάρα. λιγότερο διασκεδαστικό από το Patriot

Braveheart: οχι απλά χαζομάρα. λαλακία ολκής. ίσως ίδιο επίπεδο με το Valkyrie αλλά βιδώνομαι ακόμα περισσότερο διότι διάφοροι το θεωρούν καλό έργο :) ενώ είναι μια λαλακία και δυόμισι. Όπως αντίστοιχα λαλακία και μιάμισι είναι το Gladiator εάν εξαιρέσεις την επική αρχική σκηνή μάχης και την επιμέλεια που έχει συμβεί σε διάφορα εικαστικά στοιχεία. 

Στο Darkest Hour όντως η σκηνή του τραίνου είναι γελοία :) 

 

War is hell

 

"Τούτη τη βουβή παρακάλεση που έβγαινε από τα μακελεμένα κουφάρια, τη νιώθαμε να μπαίνει σαν μαχαιριά μέσα στην καρδιά μας. Ήταν η λυπητερή φωνή των πεθαμένων και μας ξεφρένιαζε. Είχα στη διμοιρία μου έναν έφεδρο Μανιάτη. Αυτός βρήκε κάτω από τα βρεγμένα άχερα το κουφάρι του μικρού αδερφού του – ένα αμούστακο εθελοντάκι ήταν, σχολειόπαιδο – σε αφάνταστη κατάσταση. Το παιδί το ’χαν γδύσει τσίτσιδο και το γλέντησαν πολλοί σαν γυναίκα. Κατόπι βάρεσαν μπηχτές στα ψαχνά του και ασέλγησαν ακόμα και μέσα σ’ αυτές τις αιματηρές τρύπες. Στο τέλος κόψανε τη φύση του και την μπήξανε στο στόμα του. Κρεμόταν εκεί ανάμεσα στα άσπρα δόντια του σαν μια μαύρη γλώσσα. Ο Μανιάτης έπιασε κι έσφαξε έξι γερούς και μεστωμένους αντάρτες στα πόδια του μαρτυρεμένου παιδιού. Είχε ακουμπήσει το κουφάρι του αδερφού του σ’ ένα κοτρόνι, έβαλε μπροστά στο νεκρό ένα χοντρό κούτσουρο και πάνω σ’ αυτό έσφαξε με ένα σατίρι του κρέατος έναν έναν τους αντάρτες. Τους έπιανε από τα μαλλιά, πατούσε το λαιμό πάνω στο κούτσουρο και τους έκοβε το κεφάλι με φοβερή ηρεμία, αμίλητος. Το αίμα τους τιναζότανε, τον πιτσιλούσε ως το πρόσωπο, γιόμιζε γλιστερό κι αχνιστό τον τόπο. Μαύριζε χάμου η λάσπη και η δυνατή ζεστή μυρουδιά μάς έφερνε αναγούλα. Αυτοί μούγκριζαν χάμου και σπάραζαν, κλώτσαγαν με κομμένο κεφάλι τη γης, σαν τα δαμάλια στο σφαγείο. Και το κουφάρι του παιδιού ήταν ακουμπισμένο καθιστά εκεί μπροστά, με τα σκέλια ανοιχτά, σαν το είδωλο ενός αιματοπότη θεού που δεχόταν τη θυσία. Το ξανθό κεφάλι του ήταν γερμένο δεξιά, και ανάμεσα στ’ άσπρα δόντια κρατούσε πάντα κείνη την αφύσικη γλώσσα κρεμασμένη. Βρήκαμε καψαλισμένα κορμιά φαντάρων μας, δεματιασμένα με τηλεγραφικό σύρμα ράχη με ράχη. Τους είχανε ψήσει ζωντανούς στο φούρνο. Ήτανε μαύροι σαν αραπάδες, οι κοιλιές τους φούσκωναν τουμπανιασμένες σαν ασκιά και σ’ όλο το κορμί είχανε σηκωθεί μεγάλες νεροσταλιασμένες φούσκες. Σ’ ένα πλατάνι ήταν σταυρωμένο ένα γυμνό κορμί. Κρεμόταν μόνο από τα καρφιά των χεριών. Τα ματόφυλλα τα ’χανε κόψει ένα γύρω με ξουράφι. Έτσι, οι βολβοί, άσπροι, τρομαχτικά μεγάλοι, κοίταζαν με παράξενη έκπληξη κάτω. Στο στήθος του ήταν δουλεμένο υπομονετικά με μαχαίρι ένα σατανικό καλλιτέχνημα, το μισοφέγγαρο με το άστρο. Στο κεφάλι φορούσε πηλήκιο ανθυπολοχαγού. Πήγαμε να το βγάλουμε και είδαμε πως ήταν καρφωμένο στο κρανίο με πελώριο καρφί, περασμένο από το εθνόσημο πέρα για πέρα. Πολλά τέτοια."

 

Στρατής Μυριβήλης - Το κόκκινο βιβλίο (1953)

 

Βέβαια, αληθεύει πως έχω τόση μαυρίλα στη ζωή μου που δεν χρειάζεται να δω το παραπάνω απόσπασμα στον κινηματογράφο :) Και γι'αυτό και το Schindler's list έπρεπε να τελειώνει όπως τελείωσε. Ειδάλλως δεν θα το έβλεπα. Όσο εξαιρετική ταινία και άμα μου έλεγαν ότι είναι. Που δεν θα το έλεγαν όλοι :) Θα το έλεγαν λίγοι και πιθανότατα συγκεκριμένοι :) Οπότε θα ήξερα να το αποφύγω :) (και νομίζω πως το αντιλαμβάνεται και ο αρθρογράφος αυτό το σκέλος :) )  

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

15 λεπτά πριν, germanicus είπε:

Braveheart: οχι απλά χαζομάρα. λαλακία ολκής. ίσως ίδιο επίπεδο με το Valkyrie αλλά βιδώνομαι ακόμα περισσότερο διότι διάφοροι το θεωρούν καλό έργο  ενώ είναι μια λαλακία και δυόμισι.

 

 

:wow:  :notalk: NYN0RPR.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το Fury είχε το χαβαλέ του και ας ήταν πιο εξωφρενικό πεθαίνεις :lol: 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ο αρθρογραφος θα μπορουσε να αναφερει και το ''Son of Saul''. Μαζι με τη λιστα του Σιντλερ ο,τι πιο ρεαλιστικο εχω δει για το ολοκαυτωμα. (χωρις να εχω δει το ''Shoah'').

 

 Εκεινοι οι ηχοι μεσα ''στους φουρνους''. Οι ηχοι απο τα φλογοβολα... τραυματικη εμπερια. Και εκεινο το τελος... :(

 

 

[imdb=tt3808342]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

@germanicus @Tightwad 

 

Σημερα ειχε στην τηλεοραση το παρακατω (πιο συγκεκριμενα στο καναλι National Geographic - για οσους εχουν cosmote tv). Ο,τι καλυτερο εχω δει σε ντοκιμαντερ τον τελευταιο καιρο. Προτεινεται.

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα το δω άμεσα, ντανκε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο ισχυρισμός ότι η Δρέσδη δεν είχε στρατηγική σημασία η στρατιωτικούς στόχους και ότι επιλέχθηκε μόνο για να ανεβάσει τον αριθμό τον προσφύγων στην μέση του δεύτερου βίντεο είναι σοκαριστικά ψευδής.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

@Tightwad

 

 

[imdb=tt6763252]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

 

[imdb=tt7905466]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Μιά ταινία που αγνοούσα. The 317th Platoon. Του 1965.

 

[imdb=tt0058863]

 

 

Αποδείχτηκε αρκετά καλή και σαν Γαλλική καμία σχέση με τις γνωστές Αμερικανιές. Αν γνωρίζει κανείς από γαλλικό κινηματογράφο και ειδικά εκείνης της εποχής, η κατάληξη είναι λίγο πολύ αναμενόμενη. 

 

:Paingiver:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.