Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΟ ΙΝΚΑΛ


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Κανένα από τα σενάρια του jodo δεν χωνεύονται τελείως ποτέ, ακόμα και αν σου αρέσει το στήσιμο του. Όλο και κάτι θα έχει που απλά θα σε φέρει σε αντίθεση με την προσέγγιση του.

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Σωστός. Κι αυτή είναι η επιτυχία του, πιστεύω. Σου δίνει κόμικς για τα οποία μπορείς να μιλάς πολύ, είτε θετικά, είτε αρνητικά, είτε και τα δύο. Όχι να λες ένα "ουάου" ή "μπούρδα" και πάπαλα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6225
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4242 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Συμφωνώ και εγώ για το σενάριο του Ινκάλ απλά να προσθέσω πως υπάρχει και το Final Incal  σε σχέδιο Jose Ladronn (το οποίο έχω διαβάσει λίγο στην αρχή) με το  οποίο μπορεί να ολοκληρώνεται η ιστορία!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1611
  • Content Count:  5044
  • Reputation:   34531
  • Achievement Points:  5052
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ψευτο-ολοκληρώνεται θα έλεγα. Αν ήθελε ο Jodorowsky θα μπορούσε να βγάλει κι άλλη συνέχεια, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Κατ' εμέ δεν είχε αρκετή έμπνευση ούτως ή άλλως για αυτό τον τόμο και μοιάζει να τραβάει την ιστορία εις μάκρος χωρίς λόγο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21721
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4390 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Μικτες οι εντυπωσεις. Μεχρι περιπου τη μεση μου αρεσε, ελεγα μαλιστα "κοιτα να δεις, ενα sci-fi που μου αρεσει, σπανιο". Εδινε την εντυπωση οτι ηταν μια περιπετεια επιστημονικης φαντασιας με καποιες δοσεις noir, χιουμορ και πετουσε μεσα και κανα δυο και-καλα-εσωτερικα-μυστικιστικα-whatever που οσο ειναι σε μικρη ποσοτητα μπορω να τα ανεχθω. Απο την μεση ομως και επειτα με κουρασε. Ναι φανταζομαι οτι ειχε πολλους (μεταφυσικους) συμβολισμους για οποιον εχει ενδιαφερον να το ψαξει, προσωπικα ομως με αφηνουν παγερα αδιαφορο. Να φανταστειτε ο Θεος εχει λιγο περισσοτερο screen time απο την Βιβλο :lol: Το μονο κεφαλαιο που μου αρεσε γνησια απο το σημειο που δημιουργειται η πυραμιδα και επειτα ειναι οταν ο Difool

πηγαινει στον πλανητη με τα 78 δις αντιγραφα του

. Απο κει και περα σιγουρα εχει καλα στοιχεια με το κυριο να ειναι το σχεδιο, το οποιο ειναι υπεροχο. Σε πολλες σελιδες ημουν :wow: Επισης ειχε και καποια σημεια πετυχημενης σατιρας (πχ κοινο εθισμενο στην τηλεοραση) και οταν ηθελε ειχε και καλο χιουμορ.

 

Τελικα δεν ηταν και τοσο του γουστου μου οπως αρχικα πιστεψα :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23736
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2964 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Πως λες για κάποιες γυναίκες αυτή είναι ωραία παρά την ηλικία της και για κάποιες άλλες ότι αυτή δε γέρασε καλά; Έτσι και το Ίνκαλ. Εντυπωσιακό για όταν βγήκε, αλλά γέρασε και ξεπεράστηκε πάρα πολύ γρήγορα. Φαίνεται πιο γερασμένο και πιο παρωχημένο από πολλά παλαιότερά του.

 

Να μη μιλήσω για τα πριν, μετά, κατά, διά, επί και πάει λέγοντας

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Μετά από αρκετές προσπάθειες, τελικά κατάφερα να διαβάσω 150 σελίδες μέχρι να το παρατήσω χθες βράδυ με γ$^#σταυρίδια. Ώρες-ώρες πραγματικά έχανα την μπάλα!!  :wow:  :wow:  :wow:

 

Δεν ξέρω αν ήταν κακό timing ή δεν είμαι ακόμα ώριμος ακόμα "κομιξοαναγνωστικά". Θα ακολουθήσω την συμβουλή του germanicus και δεν θα το ζορίσω άλλο και θα το ξαναπιάσω αργότερα.

 

Τα λέμε εδώ σε μερικά χρόνια. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το διάβασα πρόσφατα και μου άρεσε που ενώ σιγά σιγά περνούσε σε άλλο στάδιο, δε σταμάτησε να είναι ευχάριστο στην ανάγνωση και να κυλάει καλά. Έμεινα ευχαριστημένος. Αυτό που με χάλασε αρκετά, όμως, ήταν ότι μου φάνηκε σαν να το έγραψε ο Jodorowsky απλά γιατί ήθελε να πει τις ιδέες που παρουσιάζονται στο κόμικ. Δεν προκύπτουν πιο οργανικά μέσα από τους χαρακτήρες ώστε να δημιουργείται μια ιστορια με όλη την έννοια της λέξης. Κάτι που σε πολλές στιγμές, ειδικά προς το τέλος, πιστεύω ότι το κάνει να πλησιάζει πιο πολύ σε δοκίμιο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15091
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Διαβάστηκε. Διαβάστηκαν και οι παραπάνω κριτικές και βλέπω προς ανακούφισή μου ότι οι σκέψεις μου είναι παρόμοιες. Τάσσομαι και εγώ στους όχι-ιδιαίτερα-εντυπωσιασμένους από το κόμικ, και εξηγούμαι.

Φυσικά σχεδιαστικά με υπερκαλύπτει, και το 6ο άλμπουμ που το διάβασα σε έντυπη μορφή με εντυπωσίασε ακόμα περισσότερο - ειδικά ο χρωματισμός! Μισή πανοραμική σελίδα του Moebius έχει τη λεπτομέρεια ενός Αμερικάνικου splash page. Τα τοπία του, η αρχιτεκτονική των κτηρίων του (που πραγματικά απορώ πως τη σκέφτεται) και τα αφηρημένης έννοιας περιβάλλοντά του είναι πραγματική ευχαρίστηση να τα κοιτάς.

Στο σενάριο είναι το πρόβλημά μου. Είχε υπερβολικά πολλά σπιρίτσουαλ/μυστικιστικά στοιχεία που εκτός από ξεπερασμένα μου φάνηκαν κουραστικά στην ανάγνωση και τεμπέλικα για την ροή της ιστορίας. Είχα παρατηρήσει και στο Bouncer πως ο Jodorowsky "βολεύει" κάποια πράγματα στις ιστορίες του χωρίς να τον πολυνοιάζει. Οι όποιοι συμβολισμοί (είμαι σίγουρος ότι έχασα περισσότερους απ' ότι παρατήρησα) μου ήταν σχεδόν αδιάφοροι... ίσως για την εποχή να είχαν μεγαλύτερη σημασία. Η ιστορία σαν αφήγηση και περιεχόμενο μου φάνηκε λίγο χαοτική. Δεν υπήρχε κάποια ευδιάκριτη κατεύθυνση τις περισσότερες φορές, πράγμα που ενώ δεν είναι απαραίτητα κακό, εδώ με ενόχλησε.

Το τέλος είναι αρκετά καλό ή ίσως μου φάνηκε έτσι γιατί τελείωναν οι σελίδες και δεν είχε ιδιαίτερες προσδοκίες πλέον. Σε γενικά πλαίσια δεν το θεωρώ κακό κόμικ, αλλά από αυτά που άκουγα (αν και γνώριζα για την πόλωση των απόψεων) περίμενα κάτι τελείως διαφορετικό. Θα το τοποθετούσα κάπου μεταξύ 6 και 7 στην κλίμακά μου (edit: αν δεν λάβω υπόψη καθόλου το σχέδιο). Πάντως δεν θα το πρότεινα για sci-fi κόμικ σε κάποιον. Προφανώς ανήκει στο genre, αλλά προσανατολίζεται αλλού και δεν ξέρω κατά πόσο το αντιπροσωπεύει.

:dadira:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32709
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  35
  • Reputation:   219
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άκουγα τα καλύτερα για αυτό το κόμικ. Το καλύτερο κόμικ που έχει κυκλοφορήσει, ό,τι καλύτερο κτλ. Αφού το διάβασα μπορώ να πω πως είναι ό,τι πιο υπερεκτιμημένο έχω συναντήσει. Σιγά την ιστορία. Ωραία ήταν που προχωρούσε γρήγορα η πλοκή, δε βαριόσουν αλλά νομίζω στο συγκεκριμένο προχώρησε αρκετά γρήγορα. Δεν ξέρω τι γίνεται στο "Πριν το Ίνκαλ" ή στους "Μεταβαρόνους" πάντως η βασική σειρά δεν μου άρεσε. Δε νομίζω πως θα ακουμπήσω ποτέ τα υπόλοιπα του ίδιου σύμπαντος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23736
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2964 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Και καλά θα κάνεις αν δε σου άρεσε το Ίνκαλ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28473
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

@Kamikaze Μην εκπλαγείς πάντως εάν τυχόν το αγαπήσεις σε κάποια άλλη ανάγνωση μετά από χρόνια :) Αυτό συνέβη σε εμένα και το αγάπησα το 2014 ενώ το είχα αιώνες και φυσικά το είχα ξαναδιαβάσει παλιότερα :)

 

Καλύτερο όλων των εποχών δεν είναι βέβαια αφού δεν είναι Pratt. Αλλά αυτό είναι ταβανόπροκα για να τσιμπήσουν άλλοι :D 

 

:cheers5: 

 

εδιτ τους πρώτους 4-5 τόμους των Μεταβαρώνων (από τους αρχικούς 8) τους είχα αγαπήσει εξ'αρχής πάντως :)  Για τα υπόλοιπα, ό,τι είπε ο προλαλήσας :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  32799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  46
  • Reputation:   227
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2203 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

On 17/2/2008 στο 9:46 ΜΜ, AndreasD είπε:

10 χρόνια παλεύω να αρχίσω να διαβάζω αυτή τη σειρά.... Όλο κάτι άλλο αρχίζω και δεν την έχω ξεκινήσει ακόμα.....

αυτο παθαινω και εγω με αυτην την σειρα, εδω και 6-7 χρονια.

την γνωριζω , την εχω ακουστα (αφου ηταν απο τις εκδοσεις μαμουθκομιξ που τις σεβομαι απεριοριστα), αλλα ουτε εχω παρει ποτε τευχος του ινκαλ στα χερια μου, ουτε ειχα ποτε την ισχυρη παρορμηση να το κανω, παρολο που μου κεντριζε την περιεργεια κατα καιρους...

 

η ερωτηση μου ειναι:

αξιζει?

 

υπαρχει το ινκαλ σε κανα καλο scanlation, ετσι ωστε να το διαβασω σε ψηφιακη μορφη, προκειμενου να αποκτησω μια καλυτερη γνωση για το αντικειμενο?

 

(αν ειναι οσο καλο ηταν το ''ο βαλεριαν και η πολη των 1000 πλανητων'', τοτε θα ειναι ενδιαφερον.)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15091
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

On 4/15/2018 at 1:42 AM, chris dude said:

αυτο παθαινω και εγω με αυτην την σειρα, εδω και 6-7 χρονια.

την γνωριζω , την εχω ακουστα (αφου ηταν απο τις εκδοσεις μαμουθκομιξ που τις σεβομαι απεριοριστα), αλλα ουτε εχω παρει ποτε τευχος του ινκαλ στα χερια μου, ουτε ειχα ποτε την ισχυρη παρορμηση να το κανω, παρολο που μου κεντριζε την περιεργεια κατα καιρους...

 

η ερωτηση μου ειναι:

αξιζει?

 

υπαρχει το ινκαλ σε κανα καλο scanlation, ετσι ωστε να το διαβασω σε ψηφιακη μορφη, προκειμενου να αποκτησω μια καλυτερη γνωση για το αντικειμενο?

 

(αν ειναι οσο καλο ηταν το ''ο βαλεριαν και η πολη των 1000 πλανητων'', τοτε θα ειναι ενδιαφερον.)

Ναι, εγώ πιστεύω πως αξίζει να το διαβάσεις αν σε ενδιαφέρει το sci-fi. Και το Βαλέριαν και το Ίνκαλ τα βρήκα κάπως ξεπερασμένα για τα γούστα μου, αλλά για διαφορετικούς λόγους το καθένα. Είναι σημαντικό έργο που σηκώνει κουβέντα και λογικά δεν θα το μετανιώσεις, ακόμα και να μην σου αρέσει.

 

Edit: Εν τω μεταξύ τώρα βλέπω πως παραπάνω έγραψα, αυτό

On 3/10/2018 at 2:11 PM, DaDiRa said:

Πάντως δεν θα το πρότεινα για sci-fi κόμικ σε κάποιον. Προφανώς ανήκει στο genre, αλλά προσανατολίζεται αλλού και δεν ξέρω κατά πόσο το αντιπροσωπεύει.

και βγαίνω ψεύτης :lol:. Ναι. Τελικά μάλλον θα το πρότεινα. Έχε υπόψη σου, όμως, ότι όντως προσανατολίζεται αλλού.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ας υπάρχει ως πληροφορία στο θέμα: Το πρώτο άλμπουμ είχε δημοσιευτεί μέσα στο περιοδικό Παρά Πέντε στα τέλη 1987 με αρχές 1988 (τεύχη 31-35), 10+ χρόνια πριν το βγάλει σε άλμπουμ η Μαμούθ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13476
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4685 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Τελικά μετά από χρόνια αναβολής και προσπάθειας , κατόρθωσα να το διαβάσω από την Αγγλόφωνη έκδοση.... Η άποψη μου λοιπόν... είναι όντως ένα ογκώδες και πυκνογραμμένο έργο με παράξενη ροή (γι αυτό και πριν κάποια χρόνια που το ξεκίνησα διάβασα 90 σελίδες με κούρασε και το παράτησα...με σκοπό να ξαναδοκιμάσω στο μέλλον). Ένα αρνητικό είναι ότι έχει πολλούς θρησκευτικούς-παγανιστικούς και άλλους  συμβολισμούς που αν δεν τους αντιλαμβάνεσαι (παλιότερα οι γνώσεις μου δεν ήταν ιδιαίτερες στον τομέα , τώρα πλέον έχω λίγες μεν ,λίγα πασαλείμματα άλλα που βοήθησαν την κατάσταση). Συμφωνώ με κάποιους προλαλήσαντες που θεώρησαν ότι κάποιες φορές εκβιάζει συμπεράσματα και δεν προκύπτουν ομαλά μέσα από τις σκηνές.:out: Μέχρι τη μέση του κόμικ είχα απογοητευτεί, άλλα προς το τέλος άρχισε να μ αρέσει και να με διασκεδάζει, άρα θεωρώ ότι αν κάποιος διαβάσει ένα μέρος της ιστορίας δεν θα ειχαριστηθεί ιδιαίτερα. Ή όλο ή τίποτα. Και πάλι βέβαια έχει κάποια ασυνάρτητα στοιχεία ή δεν είμαι ακόμη έτοιμος να τα αποκωδικοποιήσω ,οπότε θα το ξαναδιαβάσω του χρόνου! Υπόψιν ότι από ότι κατάλαβα έχω την λογοκριμένη έκδοση κάτι που με λυπεί τώρα που το μαθαίνω.:cold:

  Το σχέδιο είναι πολύ εντυπωσιακό, άλλα είναι για μεγαλύτερο φορμά, πχ για α4 ή για μεγαλύτερο, αυτός το τόμος με το πιθανόν β4 κάνει πολλές λεπτομέρειες να χάνονται. Παρότι θα φανώ ιερόσυλος , σχεδιαστικά για αυτό το είδος προτιμώ χιμένεζ, μπιλάλ,  ή σερπιέρι 'η άλλους πιο ρεαλιστικούς σχεδιαστές που έχει συνεργαστεί ο Χοδορόφσκι μετέπειτα. Τελικά το πολύ καρτουνίστικο στυλ του μοέμπιους (βέβαια πάλι ίσως να φταίει και ο μετέπειτα ψηφιακός χρωματισμός) ,δεν με κράταγε σε μια τόσο ενήλικη υπόθεση, με νύσταζε. Το σχέδιο είναι εκπληκτικό με τέλεια γραμμή,τρομερή λεπτομέρεια κτλ,:mazoreta: ναι συμφωνώ με όλα αυτά, άλλα δεν μου ταίριαζε, ήταν πολύ καθαρό για πιο μικρές ηλικίες ( όπως δεν θα έβαζα πχ τον Herze να σχεδιάσει τσόντα. ) Βέβαια ίσως παίζει ρόλο και η εποχή, τότε δεν υπήρχαν τα σχέδια που έχουμε στο μυαλό μας, οπότε η σύγκριση ίσως δεν είναι δίκαιη. Πάντως όπως είπα θα το ξαναδιαβάσω γιατί υποψιάζομαι ότι είναι πιο πολυεπίπεδο από αυτό που θεωρώ τώρα, άβυσσος το μυαλό του σεναριογράφου.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32854
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διάβασα τα 2 πρώτα τεύχη.
Δεν μπόρεσα παραπάνω.
Πίστευα ότι όσο εισχωρούσα στην ιστορία θα την κατανοούσα καλύτερα και θ΄ανέβαινε το ενδιαφέρον μου.
Δεν συνέβη τελικά.
Πολύ μπερδεμένη, πολύ χαοτική, πολύ σάϊκο :confuse:
Δεν περίμενα βέβαια να μ΄αρέσει. Έτσι κι αλλιώς τα sci-fi τέτοιου τύπου με φουτουριστικούς κόσμους και διαγαλαξιακές μάχες είναι εντελώς εκτός γούστων μου.
Οπότε και που διάβασα 2 τεύχη πάλι καλά. Πίστευα ούτε 10 σελίδες θα άντεχα.
Παρότι γαλλοβελγικό κόμικ, πιστεύω θα το εκτιμήσουν περισσότερο οι υπερηρωικοί :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32289
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  332
  • Reputation:   2091
  • Achievement Points:  254
  • Days Won:  9
  • With Us For:  2380 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Αντικαταστάθηκαν το εξώφυλλο και οπισθόφυλλο του 6ου τεύχους σε μεγαλύτερη ανάλυση.

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  32289
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  332
  • Reputation:   2091
  • Achievement Points:  254
  • Days Won:  9
  • With Us For:  2380 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Αντικαταστάθηκαν τα εξώφυλλα των τευχών 2 και 5 και προστέθηκαν τα οπισθόφυλλα τους.

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Ανακοινώθηκε ότι το Ινκαλ θα γίνει ταινία σε σκηνοθεσία Taika Waititi (What We do in the Shadows, Thor Ragnarok, Jojo Rabbit). 

https://deadline.com/2021/11/taika-waititi-to-adapt-alejandro-jodorowsky-graphic-novel-the-incal-as-film-1234867589/

 

Η αλήθεια είναι δεν τρελαίνομαι για το σινεμά του, αλλά δεν μπορώ να μην αναμένω με ενδιαφέρον για το αποτέλεσμα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23736
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2964 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Μπήκα να το ποστάρω. Ευτυχώς δεν θα το κάνει ο Χόντο, τουλάχιστον θα βλέπεται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38025
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  35
  • Reputation:   230
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  936 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 11/4/2021 at 5:20 PM, Kurdy Malloy said:

Μπήκα να το ποστάρω. Ευτυχώς δεν θα το κάνει ο Χόντο, τουλάχιστον θα βλέπεται.

Γιατί τόσο απέχθεια για έναν τιτάνα της 7ης τέχνης που μας έχει δωρίσει πολλά αριστουργήματα όπως El Topo, Το Ιερό Βουνό, Santa Sangre κ.α. Πολύ μπροστά από την εποχή του κάνοντας σχεδόν τα πάντα στις ταινίες του (ομοίως και ο τσάρλι τσάπλιν) από σκηνοθεσία, σενάριο, σκηνογραφία, μουσική, παίξιμο ρόλων μέχρι και την κατασκευή γλυπτών (π.χ στο Το Ιερό Βουνό όλα τα αγάλματα του χριστού είναι δικής του κατασκευής.). Επίσης ένθερμοι υποστηρικτές του που το βοήθησαν στις χρηματοδοτήσεις των ταινιών του ήταν ο Τζόρτζ Χάρισον (το έχει κάνει και για το life of Brian τον Monty Python) και Τζον Λένον.

Ο Χοδορόφσκι είναι αντισυμβατικός ίσως και αντιεμπορικός αφού έχει ως στόχο να δημιουργήσει και όχι να πουλήσει. Το μόνο σίγουρο είναι ότι και μετά απο100 χρόνια οι ταινίες του θα βλέπονται διότι πραγματεύεται παναθρώπινα και διαχρονικά ερωτήματα.

Με λίγα λόγια ο Χοδορόφσκι κάνει αυτό που θέλει και όχι αυτό που θέλει η βιομηχανία ίσως για αυτό το λόγο δεν είναι και πολύ αρεστός μιας και η διασκέδαση μας όπως και η διατροφή και γενικότερα η κουλτούρα μας μας ακολουθεί τις σύγχρονες νόρμες.

Υ.Γ. Δεν προσαρμόζεται η βιομηχανία στις ανάγκες των ανθρώπων αλλά οι άνθρωποι προσαρμόζονται στις ανάγκες της βιομηχανίας. Για αυτό δώστε μια ευκαιρία σε γενναιόδωρους ανθρώπους όπως τον Χοδορόφσκι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10070
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4337 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Υποθέτω ότι έχει βγάλει 667 πρίκουέλ, σίκουελ και σπιν οφ του Ίνκαλ γιατί ακριβώς δεν ενδιαφέρεται να πουλήσει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23736
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2964 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ο Χόντο είναι 90. Αν δεν είναι τόσο, τα πλησιάζει. Ήταν μπροστά από την εποχή του κάποτε αυτή τη στιγμή ειδικά στα κόμικς που παρακολουθώ περισσότερο, είναι ένας γέρος παραδομένος στις εμμονές του σε κουραστικό βαθμό. Δε θα ήθελα να δω ταινία από αυτόν, για όλους μας κάθε έρχεται το τέλος. Του εύχομαι το βιολογικό να αργήσει πολύ, το καλλιτεχνικό νομίζω ότι ήρθε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10070
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4337 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το έχει ξεπεράσει (γεννήθηκε το 1929)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38025
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  35
  • Reputation:   230
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  936 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 ώρες πριν, thor77 είπε:

Υποθέτω ότι έχει βγάλει 667 πρίκουέλ, σίκουελ και σπιν οφ του Ίνκαλ γιατί ακριβώς δεν ενδιαφέρεται να πουλήσει...

Πρώτον, αυτοί που βγάζουν είναι οι εκδότες. Αυτός δεν ήταν εκδότης ούτε σκιτσογράφος αλλά σεναριογράφος.

Δεύτερον, δεν έχουν κυκλοφορήσει 667 (πρίκουελ, σίκουελ και σπιν οφ του Ίνκαλ) αλλά 3.

Τρίτον, αν ήθελε να πουλήσει θα σκηνοθετούσε το Dune (είχε την ευκαιρία) ή κάτι της marvel. Ας πούμε το Thor 4 θα είχε και έτοιμα σκηνικά λόγω των Άνδεων μιας που είναι από την Χιλή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10070
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4337 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αν έτσι νομίζεις, έτσι θα 'ναι...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φίλε @ APOLONAS το παραπάνω σου σχόλιο δε διαβάζεται στο σκουρόχρωμο θέμα. Αφαίρεσε αν θέλεις την επεξεργασία ώστε να μπορούμε να το διαβάσουμε και οι υπόλοιποι. :beer:  Βρήκε μπικικίνια στις μεταφορές από κόμικς ο Taika Waititi και θα μας ζαλίσει τον έρωτα... Στο σουρεαλιστικό ενδεχομένως να κάνει δουλειά, θα μας φλομώσει όμως με "χιουμοριστικές" (ο Αλλάχ να τις κάνει) αηδίες γι' ακόμα μια φορά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94904
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4645 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τα εξώφυλλα των τευχών #01, 03, #04 αντικαταστάθηκαν με μεγαλύτερης ανάλυσης και προστέθηκαν και τα οπισθόφυλλά τους. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.