Μετάβαση στο περιεχόμενο

Warcraft (2016)


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Κι εγω κυριως για να δειξω την αποκλιση αναμεσα σε κοινο και κριτικους, η οποια ειναι κραυγαλεα   :spidey_yeah_that:

 

Πηγαινε να ριξεις μια ματια στα reviews στο imdb και θα δεις οτι δεν ειναι Κινεζοι :)

 

Και επειδη εχω ριξει και αρκετες ματιες σε βιντεακια απο reviewers στο youtube (και απο αυτους που παιζουν το παιχνιδι και απο αυτους που δεν εχουν καμια σχεση), οι περισσοτεροι λενε οτι ειναι αδικο το trashing που πεφτει απο τους κριτικους...

 

 

Ριξε και μια ματια εδω -------> List of films based on video games και δες ποσες και ποιες ταινιες το περνανε σε βαθμολογια.. δεν ειναι γελοιο?! :)

Επεξεργασία από Γάντζος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5976
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3018 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Το είδα χθες. Πολύ καλό νομίζω, τηρουμένων των αναλογιών. Εδω θα το συνέστηνα ανεπιφύλακτα. Στον γενικό πληθυσμό μάλλον όχι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Βαθμολογια κοινου:               :havefun: 

 

rotten tomatoes: 83%

 

metacritic: 8.6

Επεξεργασία από Γάντζος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το είδα χθες. Πολύ καλό νομίζω, τηρουμένων των αναλογιών. Εδω θα το συνέστηνα ανεπιφύλακτα. Στον γενικό πληθυσμό μάλλον όχι.

 

Οσον αφορα το γενικο πληθυσμο, δε θα το προτεινες σε ατομα που τους αρεσει το fantasy? :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5976
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3018 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Οσον αφορα το γενικο πληθυσμο, δε θα το προτεινες σε ατομα που τους αρεσει το fantasy? :)

Νομίζω οτι και οι fantasy fans είναι μοιρασμένοι. Αυτοί που απολαμβάνουν ένα καλό παραμύθι, θα τους αρέσει έως θα ενθουσιαστούν. Οι άλλοι που θέλουν να το παίξουν ψαγμένοι, μάλλον θα σνομπάρουν. Όσο καλή ταινία και να είναι - με τα δικά μου γούστα πάντα - δεν παύει να έχει target group.

Επεξεργασία από ikarukani
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5973
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Rε γατάκια το gorehowl παρατήρησε κανένας σας ή όχι. Oύτε ένας από την παρέα μου δεν το είδε και όσοι πήγαμε ήμαστε όλοι veterans  του TBC.

 

η ταινία ήταν υπεράνω των προσδοκιών μου άκρως ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΗ.  επίσης οι κριτικές του ότι έιναι κακή ταινία έως σκουπίδι είναι σκουπίδια οι ίδιες. οι άνθρωποι που κάνουν αυτές τις κριτικές έχουν πρόβλημα σοβαρό καθώς δεν μπορούν να κρίνουν απλά.

Επεξεργασία από rkronin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5976
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3018 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Rε γατάκια το gorehowl παρατήρησε κανένας σας ή όχι. Oύτε ένας από την παρέα μου δεν το είδε και όσοι πήγαμε ήμαστε όλοι veterans  του TBC.

 

η ταινία ήταν υπεράνω των προσδοκιών μου άκρως ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΗ.  επίσης οι κριτικές του ότι έιναι κακή ταινία έως σκουπίδι είναι σκουπίδια οι ίδιες. οι άνθρωποι που κάνουν αυτές τις κριτικές έχουν πρόβλημα σοβαρό καθώς δεν μπορούν να κρίνουν απλά.

Τον  Grom και τον Kargath, φαντάζομαι τους είδες.

Επεξεργασία από ikarukani
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5973
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

ε μα για να λέω για το gorehowl :) το  cameo τους  ήταν ο ένας μετά τον άλλο.είναι τόσες οι ιστορίες που τις άφησαν ανοιχτές που θα κάνουν άραγε κανά sequel ή μήπως επειδή οι αλήτες τηλεκριτικοί την έθαψαν δεν θα υπάρξει συνέχεια?

 

παρεπιπτόντως καλύτερο CGI σε ταινία δεν έχω ξαναδεί, άντε ίσως με το avatar. η Blizzard έκανε θαύματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5976
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3018 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Φαντ'α

 

ε μα για να λέω για το gorehowl :) το  cameo τους  ήταν ο ένας μετά τον άλλο.είναι τόσες οι ιστορίες που τις άφησαν ανοιχτές που θα κάνουν άραγε κανά sequel ή μήπως επειδή οι αλήτες τηλεκριτικοί την έθαψαν δεν θα υπάρξει συνέχεια?

 

παρεπιπτόντως καλύτερο CGI σε ταινία δεν έχω ξαναδεί, άντε ίσως με το avatar. η Blizzard έκανε θαύματα.

Φαντάζομαι οτι η BLIZZARD δε νοιάζεται για τους κριτικούς αλλά για τους fans και αυτό θα φανεί στις εισπράξεις. Με τέτοιο στήσιμο μου μυρίζονται πολλά sequels.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

To είδα με την κόρη μου που παίζει το παιχνίδι (μπαμπά αυτό το τεράστιο άγαλμα που χτίζουν τα Ορκ, στο παιχνίδι είναι τελειωμένο) και της άρεσε πάρα πολύ, αλλά κι εμένα που δεν είχα ιδέα η ώρα μου πέρασε πολύ ευχάριστα, δηλαδή θα το ξανάβλεπα άνετα.

 

Τα CGI εξαιρετικά, η BLIZARD έκανε πολύ καλή δουλειά, επιπέδου WETA DIGITAL. Ο κόσμος μέσα στον οποίο εξελίσεται η περιπέτεια είναι πολύ όμορφος και μάλιστα μου φάνηκε πιο αληθοφανής από του X-MEN: APOCALYPSE!  :P

 

Αναμένω τη συνέχεια για να δω τι γίνεται μετά, αν και φαντάζομαι ότι όσοι ασχολείστε με το παιχνίδι θα ξέρετε.

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Τη ταινία θα τη δω σε λίγες ώρες, οπότε κριτική θα γίνει όταν επιστρέψω.

 

Μια παρατήρηση μόνο: Τα CGI, γραφικά κτλ δε τα έκανε η Blizzard αλλά η ILM aka Industrial Light & Magic.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Την δεύτερη θέση κατέκτησε στην Αμερικάνικη πρεμιέρα της η ταινία, με $24,356,000 εισπράξεις. Πρώτη ήταν το δεύτερο μέρος του The Conjuring με $40,350,000. Διεθνώς το Warcraft έχει φτάσει τα 286,100,000 με πάνω από τα 156 από αυτά να έρχονται από Κίνα μεριά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Όπως σας είπα, είδα τη ταινία εχθές. Έχουμε και λέμε:

Πολύ ευχάριστη ταινία. Σε καμία περίπτωση δεν αξίζει τις κακές κριτικές που δέχεται. Μάλλον οι κριτικοί που τη θάβουν δε μπορούν να δεχτούν fantasy πέρα από τον Άρχοντα. Αλλά βέβαια, μη δουν κόσμο να κάνει μαγικά σε μια ταινία φαντασίας, κάτι θα πάθουν (τ' ακούς Γκάνταλφ;!). Βέβαια, η ταινία δεν είναι κανένας παράδεισος, ούτε καμία ταινιάρα. Είναι μια ευχάριστη και ανάλαφρη ταινία. Χρειάζονται κι αυτές. Άλλωστε, είναι το πρώτο κεφάλαιο μιας ιστορίας με ροή. Δε μπορεί να σου δείξει τα πάντα. Θέλει και το χώρο της και το χρόνο της και ελπίζω ότι θα έχει και τα δύο.

Εξαιρετικό CGI. Ειδικά ορισμένα πράγματα, όπως τα ξόρκια και τους ορκς, χαίρεσαι να τα βλέπεις.

 

Η ταινία, όμως, έχει και τα αρνητικά της: Βιάστηκαν να αρχίσουν την ιστορία, παραλείποντας έτσι πολύ σημαντικά στοιχεία, αφήνοντας μεγάλα κενά που δεν αναπληρώνονται μέσα στη ταινία. Επίσης, σε πολλές περιπτώσεις, δεν σου εξηγούν ποιος είναι ποιος, γιατί κτλ. Όσοι έχουν παίξει τα παιχνίδια ή έχουν διαβάσει τα βιβλία δε θα έχουν τόσο πρόβλημα, αλλά και πάλι θα δυσκολευτούν. Συγκεκριμένα, στη ταινία διηγούνται τα γεγονότα από τον Τελευταίο Φύλακα και ένα μέρος από τη Σκοτεινή Παλίρροια. Δυστυχώς παρέληψαν τελείως ιστορίες όπως η Γέννηση της Ορδής και αφαίρεσαν τελείως την ανάμοιξη των δαιμόνων στην ιστορία, οπότε μη περιμένετε το plot twist με τον Κελ' Θουζάντ στο τέλος. Για μένα, δε θα έπρεπε να ξεκινήσουν από τον πρώτο πόλεμο με την Ορδή, αλλά να ξεκινήσουν από την αρχή. Δηλαδή, τα γεγονότα στο Ντράινορ. Πώς ξέπεσαν οι ορκς και διαφθάρθηκαν, τη σφαγή των Ντρανέι και για ποιο λόγο και πώς οι ορκς έγιναν πράσινοι και τι ήταν αυτό που κατέστρεψε το κόσμο τους και αναγκάστηκαν να εισβάλουν στο Άζεροθ.

 

ΥΓ: Υποψιάζομαι ότι στη συνέχεια η ταινία θα ασχοληθεί με τα υπόλοιπα γεγονότα της Σκοτεινής Παλίρροιας και τον Πολέμαρχο των Ορκς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5976
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3018 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Δεν αποκλείεται να είδαμε έναν 'μέσο όρο' της ιστορίας, με σκοπό να βολιδοσκοπηθεί το κοινό. Αν πάει καλά εισπρακτικά, που μάλλον πάει, νομίζω οτι θα δουμε πολλα sequels, prequels κτλ. Άλλωστε ο Κόσμος του Warcraft είναι ατελείωτος και το σημαντικότερο υπάρχει ήδη.

Επεξεργασία από ikarukani
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το ''Warcraft'' εφτασε τα 377 εκατομμυρια δολλαρια και πλεον ειναι η πιο επιτυχημενη εισπρακτικα ταινια που βασιζεται σε video game, ξεπερνωντας το ''Prince of Persia: The sands of time''. (που ειχε φτασει τα 336 εκατομμυρια - ρεκορ που κρατουσε απο το 2010)

 

 

                                              :havefun:    :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20237
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η ταινία είναι καλή, στο είδος της (based on videogames)  από τις καλύτερες - αν και τις περισσότερες τις απεύφευγα όπως ο διάβολος το λιβάνι....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3040 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πολυ καλη ταινια και ιδιαιτερα πιστη στο lore και την εμφανιση του παιχνιδιου (παικτες του wow θα το εκτιμησουν ιδιαιτερα αυτο) κατι που κερδισε τους παντες πιστευω. Ναι οκ πολυ cgi αλλα δεν υπαρχει αλλη λυση στην προκειμενη περιπτωση, δεν μιλαμε για κατι σαν το game of thrones που βασιζεται κατα κυριο λογο σε μη-φανταστικα οντα. Συν οτι το budget ηταν ιδιαιτερα μικρο για μια τετοια ταινια. 

Μονο παραπονο μου οι cheesy διαλογοι που φανηκαν σαν να γραφτηκαν απο 20χρονο που επαιζε απο μικρος d'n'd και διαβαζε ιστοριες του Salvatore ( ;)  ;)) , και σε καποια σημεια η μετρια ηθοποια απο κατα τ'αλλα πολυ καλους και καταξιωμενους ηθοποιους.

Ανυπομονω για τις επομενες!  :sun3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Έχω δεί την ταινία, αν και δεν είμαι μυημένος στο Warcraft (πέρα απο κάποια κόμιξ που έχω διαβάσει) και μου φάνηκε μέτρια. Οπτικά είναι πολύ καλή, απο πλευράς απεικόνισης του Άζεροθ και των χαρακτήρων. Όμως το μεγαλύτερο αρνητικό βρίσκεται στα κενά του σεναρίου και τον επιφανιακό τρόπο που παρουσιάζονται οι χαρακτήρες. Βέβαια σε κάποιο βαθμό δικαιολογείται, καθώς είναι η πρώτη ταινία του franchise. Τελός σε ό,τι αφορά την δράση, πιστεύω πως θα μπορούσε να είναι καλύτερη. Είμαι σίγουρος πώς όσοι έπαιζαν τα παιχνίδια θα την ευχαριστηθούν περισσότερο. Βαθμολογία 7/10.

Επεξεργασία από Hayate
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Επιτελους την ειδα!

 

Καταπληκτικη! Οταν τελειωσε ηθελα κι αλλο... :)  το μονο αρνητικο ηταν το miscast του King Llane (πολυ κακος ο Dominic Cooper, δεν μπηκε ποτε στον ρολο)

 

Το motion capture και το cgi ηταν εκπληκτικα, επεσε πολυ δουλεια πανω σ'αυτον τον τομεα!

 

Ο Durotan σπουδαιος και τιμιος αρχηγος, σπουδαια ερμηνεια και απο τον Toby Kebbell :)    :spidey_yeah_that:

 

Μπραβο Duncan!! Μπραβο! Ανυπομονω για το επομενο - Με Thrall  :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Εικάζω ότι θα αργήσουμε να δούμε τον Thrall. Ο Δεύτερος Πόλεμος μαίνεται ακόμα και ο Thrall είναι ακόμα βρέφος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3040 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εικάζω ότι θα αργήσουμε να δούμε τον Thrall. Ο Δεύτερος Πόλεμος μαίνεται ακόμα και ο Thrall είναι ακόμα βρέφος.

Για να τον δειξαν, θα τον δειξουν εστω και λιγο στην επομενη. Οταν φτασει η ωρα να συμμετεχει ο thrall (οπως ειπες, πιο μετα) φανταζομαι πως θα εχουν χτισει μεγαλο hype γυρω απο τον χαρακτηρα και τον 'ερχομο' του. Υπαρχει περιθωριο να χτιστει μεγαλο και πολυδιαστατο lore στις ταινιες.

Ολα αυτα σε εναν ιδανικο κοσμο ομως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εικάζω ότι θα αργήσουμε να δούμε τον Thrall. Ο Δεύτερος Πόλεμος μαίνεται ακόμα και ο Thrall είναι ακόμα βρέφος.

 

 

Για να τον δειξαν, θα τον δειξουν εστω και λιγο στην επομενη. Οταν φτασει η ωρα να συμμετεχει ο thrall (οπως ειπες, πιο μετα) φανταζομαι πως θα εχουν χτισει μεγαλο hype γυρω απο τον χαρακτηρα και τον 'ερχομο' του. Υπαρχει περιθωριο να χτιστει μεγαλο και πολυδιαστατο lore στις ταινιες.

Ολα αυτα σε εναν ιδανικο κοσμο ομως.

 

‘Warcraft’ director Duncan Jones teases possible sequel starring Thrall, Lich King.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Συγκίνηση μόνο, μετά από 8 χρόνια που έπαιζα από Vanilla μέχρι MoP. Και γ@μω τις ταινίες. Πολλά easter eggs. Φοβερή λεπτομέρεια ειδικά στην Stormwind (ακόμα και το σημείο που προσγειώνονταν τα mounts μέχρι το BC).

 

Προφανώς και το κράξιμο είναι αδικαιολόγητο. Η ταινία αυτή δεν είχε ως σκοπό το character development. Δεν είχε σκοπό να σου δείξει τον πολυσύνθετο χαρακτήρα του Ντούροταν ή του Άντουιν (λες και είχε). Οπότε qq στους κριτικούς.

 

Σκοπός ήταν να κάνει μια μικρή εισαγωγή σε έναν τεράστιο κόσμο που για να τον καταλάβεις θες 5-6 ταινίες και μετά να ξεκινήσει η κύρια πλοκή της Burning Legion.

 

Αν θα ήθελα η πρώτη ταινία Warcraft να ξεκινά στον Σαργκέρας και τους τρεις αρχηγούς των Έλενταρ; Όχι δεν θα το ήθελα γιατί αν και αυτό είναι το κανονικό timeline δεν θα ήταν καθόλου "user friendly" προς το μεγάλο ποσοστό αυτών που δεν θα είχαν ασχοληθεί ξανά με το σύμπαν. Οπότε καλώς έμεινε στο βασικό "πόλεμος όρκ-ανθρώπων" όπως και άπειρες σειρές fantasy και άμα της δώσουν τον χώρο που χρειάζεται θα ξεδιπλώσει τρελές πλοκές. Δεν είναι forgotten realms άλλωστε. 

 

Φοβερά ειδικά εφέ, όποιον ρωτάω που την είδε και δεν ήξερε από πριν τι εστί, είναι ενθουσιασμένος. Και μόλις βγει το sequel θα μιλάμε για το franchise της δεκαετίας. 

 

Αν κάτι δεν μου άρεσε είναι κάποιες ασυνέχειες σε σχέση με την ορίτζιναλ ιστορία του "Orcs and Humans" και το βιβλίο "Birth of the Horde" της Christie Golden (το οποίο έχει βγει από Anubis και μπορείτε να διαβάσετε αν θέλετε να πιάσετε την ιστορία από την αρχή). Π.χ. δεν κατάλαβα γιατί η Γκαρόνα να είναι σώνει και καλά μισή άνθρωπος. Πριν την σκοτεινή πύλη κανένας άνθρωπος δεν είχε περάσει στον Draenor ή το αντίθετο. Απλά θέλουν να μας πείσουν ότι είναι κόρη ενός συγκεκριμένου χαρακτήρα που είχε την ικανότητα να ταξιδεύει τα elemental plains. Κανονικά είναι μισή Orc μισή Draenei. Δεύτερον, το Καραζάν ήταν ξερότοπος πολύ πριν την άφιξη του Μεντίβ ή την κατασκευή του πύργου. Γι'αυτό πήρε και το όνομα Καραζάν άλλωστε. Οπότε κακώς το παρουσιάζουν ως ένα πλούσιο δάσος στην αρχή της ταινίας. Λεπτομέρειες όμως.

 

Τώρα πλέον ανυπομονώ για την δεύτερη.

 

For the Horde! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Συγκίνηση μόνο, μετά από 8 χρόνια που έπαιζα από Vanilla μέχρι MoP. Και γ@μω τις ταινίες. Πολλά easter eggs. Φοβερή λεπτομέρεια ειδικά στην Stormwind (ακόμα και το σημείο που προσγειώνονταν τα mounts μέχρι το BC).

 

Προφανώς και το κράξιμο είναι αδικαιολόγητο. Η ταινία αυτή δεν είχε ως σκοπό το character development. Δεν είχε σκοπό να σου δείξει τον πολυσύνθετο χαρακτήρα του Ντούροταν ή του Άντουιν (λες και είχε). Οπότε qq στους κριτικούς.

 

Σκοπός ήταν να κάνει μια μικρή εισαγωγή σε έναν τεράστιο κόσμο που για να τον καταλάβεις θες 5-6 ταινίες και μετά να ξεκινήσει η κύρια πλοκή της Burning Legion.

 

 

(Χωρίς να την έχω δει ακόμα) Δεν φταίνε οι κριτικοί για τον τρόπο που την προώθησαν. Εφόσον ο σκηνοθέτης έκανε άμεσες συγκρίσεις με το Lord of the Rings, τα ήθελε ο ass.gif του. Δεν ήξερε πως αυτομάτως έθετε πήχη και προσμονές για κάτι περισσότερο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Συγγνώμη, αλλά αυτό δεν δικαιολογεί τους κριτικούς. Παραμένουν απαράδεκτοι.

 

ΥΓ: For the Alliance!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25157
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2769
  • Achievement Points:  475
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

είδα αυτό και το νέο tarzan,το warcraft μου άρεσε περισσότερο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Για ταινια ηταν καλη, για το ειδος της πολυ καλη!!Περασε ευχαριστα η ωρα και οταν τελειωσα εκανα σκεψη "αντε,και τωρα να δουμε τη συνεχεια". Να πω εδω οτι περαν των strategy δεν εχω παιξει WoW (ουτε dota) οποτε δεν εχω τοσο καλη σχεση με το συμπαν. Μου φανηκε ομως αρκετα ενδιαφερον, ισως οχι για να πιαστω με βιβλια κλπ, αλλα σιγουρα θελω να δω και αλλες ταινιες του συμπαντος.

 

υγ:θα το πω!δεν ηταν λιγες οι στιγμες που περασα πολυ καλυτερα από ότι με τα Χόμπι!

 

Δειτε το, μην ακουτε τους κριτικους, η ταινια αξιζει λιγο απο τον χρονο σας 

7++/10

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Για ταινια ηταν καλη, για το ειδος της πολυ καλη!!Περασε ευχαριστα η ωρα και οταν τελειωσα εκανα σκεψη "αντε,και τωρα να δουμε τη συνεχεια". Να πω εδω οτι περαν των strategy δεν εχω παιξει WoW (ουτε dota) οποτε δεν εχω τοσο καλη σχεση με το συμπαν. Μου φανηκε ομως αρκετα ενδιαφερον, ισως οχι για να πιαστω με βιβλια κλπ, αλλα σιγουρα θελω να δω και αλλες ταινιες του συμπαντος.

 

υγ:θα το πω!δεν ηταν λιγες οι στιγμες που περασα πολυ καλυτερα από ότι με τα Χόμπι!

 

Δειτε το, μην ακουτε τους κριτικους, η ταινια αξιζει λιγο απο τον χρονο σας 

7++/10

:beer:

Τότε πρέπει να έχεις πολύ βαρετά χόμπι :lol:

 

Ομολογώ πως με αυτό με έπεισες να το βάλω στην watchlist, διότι την εν λόγω τριλογία την έχω πολύ ψηλά!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τότε πρέπει να έχεις πολύ βαρετά χόμπι :lol:

 

Ομολογώ πως με αυτό με έπεισες να το βάλω στην watchlist, διότι την εν λόγω τριλογία την έχω πολύ ψηλά!

 

 

Τα Χομπιτ μεγαλη μαπα... :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Τα Χομπιτ μεγαλη μαπα... :D

Δεν μπορώ να υποστηρίξω τη θέση μου γιατί τις θυμάμαι ελάχιστα. Τελειώνω το βιβλίο όπου να 'ναι πάντως, οπότε το θεωρείς κακή τη μεταφορά ή και το ορίτζιναλ τριλογία βιβλίο (ένα είναι :P );

Επεξεργασία από DaDiRa
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.