Μετάβαση στο περιεχόμενο

Thor: Ragnarok (2017)


DJO

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Ο μόνος για τον οποίο δεν καίγομαι αν αποχωρήσει είναι ο Ρένερ. Δεν ξέρω για τα κόμικς, αλλά κακά τα ψέμματα, στο MCU μεταξύ των Εκδικητών είναι ο πιο αδύναμος κρίκος. Και δεν το λέω με το σκεπτικό ότι δεν έχει δυνάμεις και είναι ο πιο ευάλωτος/αναλώσιμος. Αλλά γενικά δεν πιστεύω ότι έχει δοθεί βάρος στη παρουσία του. Η Τζόχανσον αλίμονο μόνο αδιάφορο δεν θα μου ήταν να αποχωρήσει. Άλλωστε έχει ήδη ανακοινωθεί σόλο ταινία της, οπότε θα τη δούμε για τουλάχιστον μια φορά ακόμα μετά τα Avengers. Ο Ράφαλο για μένα ήταν μέχρι πρότινος ο καλύτερος Χαλκ και θα ήθελα να παραμείνει και γιατί όχι να τον έβλεπα σε μια σόλο ταινία, αν και μέσα μου αμφιβάλλω πολύ ότι θα το κάνει. Βέβαια μετά από τον χαζό-παιδί-χαρά-γεμάτο Χαλκ που αντίκρυσα στο Ragnarok, ίσως και καλύτερα να φύγει. Τον Έβανς τον είχα ξεχάσει... Πάλι θα γίνω μάντης κακών, αλλά δεν τον βλέπω να μένει... Θα μου πείτε, για όλους λέω ότι θα φύγουν, ποιος θα μείνει στο τέλος; Προσωπική μου μαντεψιά, το μέλλον του MCU θα ακολουθήσει την πορεία των κόμικς, ήτοι θα δούμε την εμφάνιση των 'διαδόχων', αντί του Σταρκ την Ρίρι, αντί του Μπάνερ τον Τσο, τον Ρότζερς θα διαδεχτεί είτε ο Μπαρνς είτε ο Φάλκον κλπ. κλπ. Έτσι το βάρος θα δοθεί στους νεοεμφανιζόμενους χαρακτήρες, όπως ο Πάνθηρας, ο Αντ-Μαν, η Σκάρλετ, η Κάπτεν Μάρβελ και ο Στρέιντζ και θα ανοιχθεί χώρος για την εισαγωγή νέων αλά Χόλαντ style ώστε οι ταινίες να γίνουν ακόμα περισσότερο family friendly... Και κάπου εκεί θα σταματήσω κι εγώ να σκορπάω τα ωραία μου λεφτουδάκια σε ό,τι υπερηρωικό βγαίνει όπως έκανα μέχρι τώρα :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Δεν νομίζω να εισάγουν τους διαδόχους. Είναι αρκετά παρακινδυνευμενο. Ισως να γίνει για τον Μπακι ως Καπτεν Αμερικα που έχει προηγηθεί εισαγωγή στον χαρακτήρα κλπ αλλά για τους υπόλοιπους πολύ δύσκολο. Ειδικά από την στιγμή που σε λίγα χρόνια θα ενταχθούν οι X-Men και οι Fantastic 4 με τους οποίους θα θέλουν να ασχοληθούν εκτεταμένα. Σκέψου θα πρέπει να χτίσουν τριλογίες και ταινίες team-up για αυτούς, να συνεχίσουν να εξερευνούν ήρωες όπως ο Strange, ο Ant-Man, ο Πάνθηρας, η Captain Marvel και φυσικά ο Spidey που θα είναι από ότι φαίνεται το επίκεντρο του νέου σύμπαντος, ταυτόχρονα να εισάγουν νέους χαρακτήρες της Marvel στις ταινίες και να ασχοληθούν με τους διαστημικούς χαρακτήρες, δεν χωράει μέσα σε όλα αυτά σύντομα τουλάχιστον η εισαγωγή διαδόχων για τους ήδη υπάρχοντες ήρωες νομίζω. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10438
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  148
  • Reputation:   857
  • Achievement Points:  148
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Απλά, ΤΑΙΝΙΑΡΑ. Απλή και λιτή διασκέδαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

56 λεπτά πριν, TinTin είπε:

Απλά, ΤΑΙΝΙΑΡΑ. Απλή και λιτή διασκέδαση.

 

Cut something. :lol::PPP:

 

Περισσότερο έμοιαζε με κωμωδία παρά με υπερηρωική ταινία. Η Marvel studios ενδιαφέρεται πιο πολύ να προσελκύσει την πιτσιρικαρία παρά να κάνει ταινίες πιο σοβαρές όπως αυτές που έκανε ο Christopher Nolan με τον Batman. Βλέπε ας πούμε το Spiderman Homecoming. Φτιαγμένο και ραμμένο για τα 14χρονα.

 

Αν αυτό είναι το μέλλον των ταινιών της Marvel, τότε δεν είμαι και πολύ ενθουσιασμένος. Μου λείπουν οι παλιές καλές εποχές όταν ο Bryan Singer σκηνοθετούσε τα δύο πρώτα X-Men. Ενιωθα ότι έβλεπα ταινίες για ενήλικους. Δεν πάμε όλοι στο Δημοτικό σχολείο. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

12 min ago , CaptainMarvel17 said:

 

Δεν πάμε όλοι στο Δημοτικό σχολείο. ;)

 

δλδ σε όσους μας αρέσει είμαστε παιδάκια και έχουμε μυαλά δημοτικού;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

26 λεπτά πριν, mr-d είπε:

 

δλδ σε όσους μας αρέσει είμαστε παιδάκια και έχουμε μυαλά δημοτικού;

 

Μάλλον ναι. :xm:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@mr-d Μπορείς να βλέπεις ταινίες για παιδάκια και να διασκεδάζεις χωρίς να είσαι και εσύ παιδάκι. Η ουσία αυτού που λέει ο Captain με βρίσκει σύμφωνο, ότι δηλαδή οι τελευταίες ταινίες έχουν γίνει πολύ dumb down, μετατρέποντας τους  πρωταγωνιστές σε hip φιγούρες που μιλάνε για τα γκομενικά τους και το υποβιβάζοντας το χιούμορ σε "σκατολογικό" επίπεδο. Το γούστο του καθενός είναι υποκειμενικό και απόλυτα σεβαστό, αλλά πρέπει να παραδεχθούμε ότι τείνουν οι ταινίες της Marvel (με αποκορύφωμα μέχρι τώρα το Thor) να στοχεύουν στο εφηβικό κοινό, από άποψη επιπέδου ιστοριών, σεναρίων, χιούμορ και χρησιμοποιύμενης γλώσσας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

@CaptainMarvel17  @Dredd

 

έχετε δίκιο και οι 2 σύμφωνα με τα γούστα σας και τον τρόπο που αντιμετωπιζετε και τις προσδοκιες σας για την κάθε ταινία, δεν αντιλεγω

 

 

ΑΛΛΑ διαφωνώ κάθετα για 1002 λόγους :D

 

 

Επεξεργασία από mr-d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10438
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  148
  • Reputation:   857
  • Achievement Points:  148
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

7 ώρες πριν, CaptainMarvel17 είπε:

 

Cut something. :lol::PPP:

 

Περισσότερο έμοιαζε με κωμωδία παρά με υπερηρωική ταινία. Η Marvel studios ενδιαφέρεται πιο πολύ να προσελκύσει την πιτσιρικαρία παρά να κάνει ταινίες πιο σοβαρές όπως αυτές που έκανε ο Christopher Nolan με τον Batman. Βλέπε ας πούμε το Spiderman Homecoming. Φτιαγμένο και ραμμένο για τα 14χρονα.

 

Αν αυτό είναι το μέλλον των ταινιών της Marvel, τότε δεν είμαι και πολύ ενθουσιασμένος. Μου λείπουν οι παλιές καλές εποχές όταν ο Bryan Singer σκηνοθετούσε τα δύο πρώτα X-Men. Ενιωθα ότι έβλεπα ταινίες για ενήλικους. Δεν πάμε όλοι στο Δημοτικό σχολείο. ;)

 

Πλέον, σε αυτό το φόρουμ ούτε τη άποψή σου δεν μπορείς να εκφράσεις χωρίς να σου την πέσουν οι Σοφοί Νέρντουλες.

1. Μάθε τρόπους.

2. Δεν κόβω τίποτα. Υπάρχει κάτι που λέγεται προσωπικό γούστο. Όταν βλέπω super-hero ταινία θέλω απλά να διασκεδάζω. Και με το Ράγκναροκ πέρασα τέλεια. Ξεπέρασέ 'το.

2. Που κολλάει ο Νόλαν; Ο τύπος πάτησε πάνω στον Batman και έκανε 2 ταινιάρες, που δεν ήταν ουσιαστικά super-hero. Ήταν το δικό του όραμα. Ωραίο ήταν, αλλά μας τελείωσε.

4. Αν σου έλειψαν τα παλιά X-men, μπορείς να δεις και τη νέα τριλογία που είναι εξίσου ωραία ταινιάκια. Αλλά μάλλον, λόγω ηλικίας, θεωρείς όλα τα σύγχρονα σάπια και όλα τα παλιά αριστουργήματα, οπότε δεν έχω όρεξη να σου πάω κόντρα.

5. Απ' ό,τι κατάλαβα, τα super-hero comics είναι για πολύ έξυπνους ανθρώπους, όπως το Rick & Morty πχ. Πάλι καλά που την αγόρασε την Marvel η Disney, και θα δούμε και 'μείς το πόπολο καμιά ταινία στα κυβικά μας.

6. Το Thor: Ragnarok είναι ταινιάρα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

@CaptainMarvel17 Συμφωνώ απόλυτα και χαίρομαι που δεν είμαι ο μόνος που τα λέει!! Έχω δύο ενστάσεις μόνο:

 

Πρώτον μην μπλέκουμε τις ταινίες του Νόλαν και γενικότερα τη DC με το MCU. Για μένα οι δύο εταιρίες πρέπει να διατηρήσουν τον διαφορετικό χαρακτήρα τους. Ούτε η DC να προσπαθεί να μας πήξει ανεπιτυχώς στο χιούμορ όπως με το κακό JL (καλά αυτό είχε χίλια δυο κακά, αλλά δεν της παρούσης), ούτε και η Marvel να μπει σε καθαρά σκοτεινά μονοπάτια. Το κακό με τη Marvel δεν είναι το χιούμορ της, αλλά ότι πλέον έχασε το μέτρο. Χιούμορ είχε ανέκαθεν από εποχής Iron Man ακόμα. Αλλά στις σωστές δόσεις, τη σωστή στιγμή και κατά τα γούστα μου περισσότερο ποιοτικό. Τα τελευταία χρόνια, κυρίως με τα Strange, Homecoming και Ragnarok, νιώθω περισσότερο ότι παρωδεί τον εαυτό της, παρά ότι βγάζει ταινίες κόμικς. Ειδικά στα Strange/Ragnarok λόγω πλοκής και των δύο, πιστεύω ότι ένας σοβαρότερος τόνος όχι απλώς θα ταίριαζε, αλλά και επιβαλλόταν. Το παράδοξο βέβαια με αυτές τις δυο ταινίες, είναι ότι και δεν μου άρεσαν λόγω κακού/υπερβολικού χιούμορ, αλλά συγχρόνως τις θεωρώ από τις καλύτερες του MCU που ευχαρίστως τις ξαναβλέπω. Απλώς μου άρεσαν για άλλους λόγους, λόγω Κάμπερμπατς που υπήρξε εξαιρετικός, λόγω εκπληκτικών εφέ, λόγω της επίσης εξαιρετικής Μπλάνσετ, λόγω 2 μοναδικών σκηνών μαχής στο Ragnarok και της μουσικάρας που τις συνόδευε, αλλά σίγουρα όχι λόγω χιούμορ και του πως κατάντησαν τον Χαλκ... Τώρα το Homecoming αυτό είναι μια κατηγορία μόνο του. Αφενός ήθελαν να προσελκύσει ακόμα περισσότερο το εφηβικό κοινό, αφετέρου καλώς ή κακώς αυτός είναι ο Αραχνούλης που έχει καθιερωθεί σήμερα μέσα από τα καρτούνς και στα κόμικς απ' ότι βλέπω και μαθαίνω από τους περισσότερο γνώστες. Εγώ πάλι μεγάλωσα με Μαμούθ και Spider-Man TAS, κι ο Χόλαντ παρότι άψογος ερμηνευτικά, απλά δεν είναι ο Αραχνούλης που ξέρω, δεν είναι για μένα και να πω την αλήθεια μετάνιωσα που το είδα σινεμά. Στο μέλλον θα ξέρω καλύτερα να αποφεύγω τις κακοτοπιές... :lol:

 

Δεύτερον, το να σου αρέσει να βλέπεις μια παιδική ή εφηβική ταινία, να τη βρίσκεις με το χιούμορ της κλπ. ούτε κακό είναι, ούτε σημαίνει ότι έχεις μυαλά δημοτικού. Άλλωστε η αίσθηση του χιούμορ είναι καθαρά υποκειμενική και όλοι ανεξαρτήτου ηλικίας έχουμε δικαίωμα στη διασκέδαση. Θεωρώ βέβαια ότι η δήλωσή σου ήταν περισσότερο χιουμοριστική και όχι με κακή πρόθεση.

Επεξεργασία από BATNICK
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

6 ώρες πριν, BATNICK είπε:

@CaptainMarvel17 Συμφωνώ απόλυτα και χαίρομαι που δεν είμαι ο μόνος που τα λέει!! Έχω δύο ενστάσεις μόνο:

 

Πρώτον μην μπλέκουμε τις ταινίες του Νόλαν και γενικότερα τη DC με το MCU. Για μένα οι δύο εταιρίες πρέπει να διατηρήσουν τον διαφορετικό χαρακτήρα τους. Ούτε η DC να προσπαθεί να μας πήξει ανεπιτυχώς στο χιούμορ όπως με το κακό JL (καλά αυτό είχε χίλια δυο κακά, αλλά δεν της παρούσης), ούτε και η Marvel να μπει σε καθαρά σκοτεινά μονοπάτια. Το κακό με τη Marvel δεν είναι το χιούμορ της, αλλά ότι πλέον έχασε το μέτρο. Χιούμορ είχε ανέκαθεν από εποχής Iron Man ακόμα. Αλλά στις σωστές δόσεις, τη σωστή στιγμή και κατά τα γούστα μου περισσότερο ποιοτικό. Τα τελευταία χρόνια, κυρίως με τα Strange, Homecoming και Ragnarok, νιώθω περισσότερο ότι παρωδεί τον εαυτό της, παρά ότι βγάζει ταινίες κόμικς. Ειδικά στα Strange/Ragnarok λόγω πλοκής και των δύο, πιστεύω ότι ένας σοβαρότερος τόνος όχι απλώς θα ταίριαζε, αλλά και επιβαλλόταν. Το παράδοξο βέβαια με αυτές τις δυο ταινίες, είναι ότι και δεν μου άρεσαν λόγω κακού/υπερβολικού χιούμορ, αλλά συγχρόνως τις θεωρώ από τις καλύτερες του MCU που ευχαρίστως τις ξαναβλέπω. Απλώς μου άρεσαν για άλλους λόγους, λόγω Κάμπερμπατς που υπήρξε εξαιρετικός, λόγω εκπληκτικών εφέ, λόγω της επίσης εξαιρετικής Μπλάνσετ, λόγω 2 μοναδικών σκηνών μαχής στο Ragnarok και της μουσικάρας που τις συνόδευε, αλλά σίγουρα όχι λόγω χιούμορ και του πως κατάντησαν τον Χαλκ... Τώρα το Homecoming αυτό είναι μια κατηγορία μόνο του. Αφενός ήθελαν να προσελκύσει ακόμα περισσότερο το εφηβικό κοινό, αφετέρου καλώς ή κακώς αυτός είναι ο Αραχνούλης που έχει καθιερωθεί σήμερα μέσα από τα καρτούνς και στα κόμικς απ' ότι βλέπω και μαθαίνω από τους περισσότερο γνώστες. Εγώ πάλι μεγάλωσα με Μαμούθ και Spider-Man TAS, κι ο Χόλαντ παρότι άψογος ερμηνευτικά, απλά δεν είναι ο Αραχνούλης που ξέρω, δεν είναι για μένα και να πω την αλήθεια μετάνιωσα που το είδα σινεμά. Στο μέλλον θα ξέρω καλύτερα να αποφεύγω τις κακοτοπιές... :lol:

 

Δεύτερον, το να σου αρέσει να βλέπεις μια παιδική ή εφηβική ταινία, να τη βρίσκεις με το χιούμορ της κλπ. ούτε κακό είναι, ούτε σημαίνει ότι έχεις μυαλά δημοτικού. Άλλωστε η αίσθηση του χιούμορ είναι καθαρά υποκειμενική και όλοι ανεξαρτήτου ηλικίας έχουμε δικαίωμα στη διασκέδαση. Θεωρώ βέβαια ότι η δήλωσή σου ήταν περισσότερο χιουμοριστική και όχι με κακή πρόθεση.

 

Δεν έχω πρόβλημα να υπάρχει μία δόση χιούμορ στις υπερηρωικές ταινίες, αλλά νιώθω ότι η Marvel το παράκανε στην περίπτωση του Thor 3. Και τα δύο προηγούμενα φιλμς ήταν χαβαλεδιάρικα και τα χάρηκα πολύ (ιδιαίτερα το Dark World), αλλά το τελευταίο έμοιαζε πραγματικά με παρωδία. Αν αυτή είναι η κατεύθυνση που θέλει να πάρει η Marvel, εγώ είμαι αντίθετος. Και τα Iron Man 1 (2008) και Dr. Strange είχαν χιούμορ αλλά το αποτέλεσμα ήταν καλό. Νομίζω ότι όπως λες και εσύ είναι θέμα σωστής αναλογίας. Απλά η Marvel έχει επιλέξει ως target group την πιτσιρικαρία που χάνει χαβαλέ στο πίσω μέρος του πούλμαν στις σχολικές εκδρομές και μάλλον ενδιαφέρεται μόνο για τους σημερινούς αναγνώστες των κόμικς, και όχι για εμάς τους παλαιότερους.

 

Οπως δεν γουστάρω τον χαζοχαρούμενο Batman της περιόδου 1966-1969 (και της αντίστοιχης ανόητης και αφελής τηλεοπτικής σειράς με τον Adam West) αλλά προτιμώ τον σκοτεινό Batman του Denny O'Neil της δεκαετίας του 1970, έτσι δεν μ' αρέσει η εικόνα που θέλει να πλασάρει η Marvel στις τελευταίες ταινίες της (που θυμίζει έντονα την αποτυχημένη κωμωδία Superman 3 που κυκλοφόρησε το 1983).

 

Αλλά αφού οι ταινίες πήγαν καλά στο box office υποθέτω ότι η Marvel δεν νοιάζεται και πολύ για την γνώμη μου. Και όχι, το Thor 3 δεν είναι ταινιάρα. Είναι μία διασκεδαστική ταινία και τίποτα παραπάνω. Ταινιάρα είναι το Citizen Kane και το Casablanca. Σιγά μην πάρει και το Οσκαρ.

 

Οι λέξεις έχουν χάσει το νόημά τους πλέον. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

29 λεπτά πριν, CaptainMarvel17 είπε:

Οπως δεν γουστάρω τον χαζοχαρούμενο Batman της περιόδου 1966-1969 (και της αντίστοιχης ανόητης και αφελής τηλεοπτικής σειράς με τον Adam West)...

Εδώ μου τα χάλασες :lol:  Είμαι τρελός φαν του West!! Καταλαβαίνω βέβαια πως το λες, και το πιθανότερο αν σήμερα έβγαινε κάτι ανάλογο σε Μπάτμαν ίσως να το έκραζα. Αλλά με τον West μεγάλωσα, αυτόν πρωτογνώρισα και οι πρώτες αγάπες δεν ξεχνιούνται.

 

Διαφωνώ επίσης και με τη λογική ότι δεν μπορούμε να χαρακτηρίσουμε 'ταινιάρα' μια ταινία όπως το Thor. Γενικά θεωρώ άδικο να συγκρίνουμε μια υπερηρωική ταινία φαντασίας με ταινίες όπως αυτές που ανέφερες. Μιλάμε για τελείως διαφορετικά είδη. Η Καζαμπλάνκα είναι ταινιάρα στο είδος της και αναμφίβολα μέσα στις κορυφαίες της έβδομης τέχνης. Αλλά σε καθαρά υποκειμενικό επίπεδο και αναφερόμενοι σε ένα υποείδος, ταινιάρα μπορεί ο καθένας μας να χαρακτηρίσει το Ragnarok, ακόμα-ακόμα και το Howard the Duck αν κάποιος το γουστάρει. Προσωπικά ας πούμε μπορώ άνετα να θεωρήσω ταινιάρα το Commando του Άρνι. Συγκρινόμενο με χίλιες δυο ταινίες στην ιστορία του κινηματογράφου είναι πατάτα ολκής. Αλλά στο είδος της "ταινίες 80ς-90ς με τον κλασικό ματσό ήρωα που τα βάζει με όλους και με όλα" είναι μια κλασική καλτιά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

2 ώρες πριν, BATNICK είπε:

Εδώ μου τα χάλασες :lol:  Είμαι τρελός φαν του West!! Καταλαβαίνω βέβαια πως το λες, και το πιθανότερο αν σήμερα έβγαινε κάτι ανάλογο σε Μπάτμαν ίσως να το έκραζα. Αλλά με τον West μεγάλωσα, αυτόν πρωτογνώρισα και οι πρώτες αγάπες δεν ξεχνιούνται.

 

 

Πάντως ηλικιακά δεν ανήκεις στην γενιά που μεγάλωσε με τον West αφού είσαι 33. Ακόμα και εγώ που είμαι 45, δεν τον πρόλαβα τον West. Τα τηλεοπτικά επεισόδια, τα είδα χρόνια αργότερα σε βίντεο. Είναι λογικό βέβαια αφού μεγάλωσες μαζί του να σ'αρέσει. Οντως οι πρώτες αγάπες δεν ξεχνιούνται. Είμαι σίγουρος ότι αρέσει σε πολύ κόσμο, ειδικά σε όλους τον παρακολουθούσαν στην δεκαετία του 60. Γούστα είναι αυτά. Δεν αντιλέγω. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το 1990 τον έβαζε ο ΑΝΤ1 και το 1993 το sevenx . Πολύ είδαν πρώτα αυτά και μετά τις ταινίες του Μπάρτον, μιας και τότε η διανομή ταινιών και βιντεοκασετών δεν ήταν τόσο κοντινές με την κυκλοφορία των έργων στο εξωτερικό. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Όπως τα λέει ο @GreekComicFan είναι. Η σειρά του West και τα καρτούν των 60-70s με Μπάτμαν και Super Friends ήταν τα πρώτα που είδα. Στο Seven-X παιζόταν καθημερινές απογεύματα και είχα τόσο κόλλημα με τη σειρά του West που στάματαγα το διάβασμα για να τη βλέπω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Έριξα πολύ γέλιο μιλάμε με το thor:ragnarok. Ειδικά οι σκηνές μεταξύ Θορ και Χαλκ εντός και εκτός αρένας ήταν μία και μία :lol: 

 

Μαζί με το πρώτο avengers και το πρώτο iron man οι καλύτερες μέχρι στιγμής στο mcu. :) Σουρεάλ και ανάλαφρη, όπως θα έπρεπε να είναι όλες οι υπερηρωικές. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εθεάθη :) mixed feelings. Δεν είναι 6άρι. Πέρασα καλύτερα. Δεν είναι όμως και 7άρι. Είχε θέματα. Θα το έλεγα 7- :)

 

Κάποιες σκηνές ήταν εκνευριστικά κακές. Η χρήση των κατοίκων της Asgard ήταν υπερβολικά "χωριό". Ναι. Είναι μια μεσαιωνική αγροτική κοινωνία, αλλά δεν είναι ρε φίλε ένα ποιμνιοστάσιο στη Πίνδο. :) Είναι κάτι πιο glorious. Και χρησιμοποιήθηκαν με πολύ προσχηματικό τρόπο. Ή έστω οι σκηνές τους μου έμοιαζαν τόσο κλισέ. Και δεν με ένοιαζε και τι θα πάθουν. Ας πάει ο άλλος να βιάσει μικρά παιδάκια και να σκοτώσει γέρους. Ένοιωθα ελάχιστη εμπάθεια για αυτούς διότι ήταν τόσο προφανές το γιατί τους χρησιμοποιούσαν. 

 

image-20150609-8674-iekxim.jpg αυτό εδώ, χωρίς το χιούμορ και την πρωτοτυπία όμως :)

 

Η σκηνή όπου πέφτουν οι Led Zep. Πάνω που πάει να γίνει επικούρα, μου βάζεις τον άλλο να κάνει το κατσαβίδι.... :D Ο λατρεμένος Hiddleston. Υπήρχαν φάσεις που με εκστασιάζαν, υπήρχαν φάσεις που με εκνευρίζαν. 

 



'Εχω και ένα θέμα με τους βασιλιάδες.... :) μου είναι οκ σε "ιστορικές" ταινίες, αλλά you know what. Επειδή ο Γουλιέλμος ο κατακτητής έσφαξε καλύτερα απ'ότι έσφαζαν κάποιοι άλλοι πριν 900 χρόνια, βασίλισσα τώρα κάποια που διατείνεται ότι έχει τα γονίδιά του? :) οκ. Κάντο, αλλά σε διαφορετικού είδους κοινωνίες. Όχι δίπλα-δίπλα με το σύγχρονο σύμπαν :) Επίσης, αυτός που σκοτώνει ή προσπαθεί να σκοτωθεί όμορφα και ηρωικά κάνει για στρατηγός. Όχι για διοίκηση :) Anyhow. Δεν με έπεισε, δεν με έψησε... Πολύ κλισεδιάρισμα αυτό το ζήτω ο βασιλιάς Thor. Αλλά και αυτά τα "βρες your inner strength". "you are stronger than me". Στα κυνικά 45 μου, δεν μου κάνουν :) 

 

Τη 2η με το Thor δεν την έχω δει. Από τη στιγμή που έχει χειρότερες κριτικές από την πρώτη, που την βρήκα απλώς οκ, ζορίζομαι να με πείσω να την βάλω. Πιθανολογώ πως ήταν σκοτεινή. Εδώ το πήγαν στο αστείο. Υποθέτω ότι τσίμπησαν από την ανέλπιστη επιτυχία του πρώτου Guardian που ήταν φρέσκο και δροσερό. Κάπως έτσι την έκαναν (μάλλον, αφού δεν έχω δει τη 2 όπως είπα) την καλύτερη ταινία του Thor. Ίσως να την παραπήγαν. 

 

Anyhow. Μίλησα πολύ για τα αρνητικά. Με άνεση καλύτερη από τα Iron Man 2+3, με άνεση καλύτερη από το πρώτο Captain America. Δεν είναι σαν το πρώτο Avengers (αν και μου φαίνεται πως κι αυτό ξεφτίζει σιγά-σιγά μέσα μου. ειδικά η gigantenormous μάχη του τέλους), δεν είναι σαν το Guardians το 1. Είναι κάπου στα μέσα. 

 

:cheers5: 

 

 

ΥΓ το σύμπαν χρειάζεται μια (και 2 και 3 και 4) εξαιρετικές ταινίες ή σειρές με τον Hiddleston. :) 

ΥΓ2 θα λείψει πολύ αυτό το MCU όταν τελειώσει. Θα λείψει πάρα πολύ. Μπορεί να γυρνάω, να βάζω ζυγαριές και να λέω "έλα μωρέ το ένα" "έλα μωρέ το άλλο", αλλά όλη αυτή η φάση που ξεκίνησε πριν από 10 χρόνια έχει αποδειχθεί απίστευτα διασκεδαστική συνολικά :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Καλή διασκεδαστική ταινία. Χιούμορ καλύτερο από το Guardians, υπόθεση ενδιαφέρουσα. Όχι παιδική αλλά εφηβική. Φαινόταν ότι οι ηθοποιοί το διασκεδάζανε. Τα δυο κακοποιά στοιχεία μου φάνηκαν μέτριες χλιαρές προσωπικότητες. Το καλό ήταν ότι δεν το παρακάνανε με τα ψεύτικα τοπία και είχαν και πραγματικές εξωτερικές λήψεις, πράγμα που δεν υπήρχε στο Guardians 2 και φαινόταν φτωχό. Οι ασγκαρντιανοί όπως είπε ο προλαλλήσας ήταν άστα να πάνε, δεν πρέπει να είπανε πάνω από 3 ατάκες. Η μουσική των Led είχε τη φάση της, αλλά μουσικά όπως όλες οι μαρβελοταινίες είναι άσχετες νότες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6015 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Thor Ragnarok. Το άφησα πριν τη μέση. Τραγικό! :( 3,50/10

 

:Paingiver: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

(α) γιατί εδώ και όχι στο τόπικ αυτό καθαυτό? :D 

(β) παρόλο που όλοι έχουμε πει ότι έχει έντονα κωμικά στοιχεία? (άρα λογικά θα σε είχαμε προϊδεάσει). Εάν φυσικά τα κωμικά στοιχεία ήταν αυτά που σε ενόχλησαν :)

(γ) οι 2 προηγούμενες πως σου είχαν φανει? :)

 

:cheers5: 

 

υγ άμα είναι, μετακίνησε και τα 2 :) και γράψε και λίγο παραπάνω το τι σου την έσπασε τόσο :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Ούτε τραγικό είναι, ούτε αριστούργημα. Κάπου στην μέση είναι η αλήθεια. Αν αφαιρέσεις τα (υπερβολικά) κωμικά στοιχεία, οι σκηνές δράσεις ήταν καλές (ειδικά εκεί που μπαίνει το τραγούδι των Zeppelin). Την γνώμη μου την είπα πιο πάνω, να μην επαναλαμβάνομαι. Εξάλλου ο Chris Hermworth είναι καλός στον ρόλο του.

 

Ελπίζω πάντως τα Marvel studios να μην κάνουν κωμωδία το επερχόμενο "Dark Phoenix" των X-Men. Είναι το καλύτερο storyline στην ιστορία των Μεταλλαγμένων και μία από τις καλύτερες ιστορίες υπερηρωικών κόμικς ever. Μέχρι τώρα τα X-Men φιλμς είναι σοβαρά και καλοφτιαγμένα. Ελπίζω να συνεχιστεί αυτό και φέτος.

 

Μία σημαντική λεπτομέρεια είναι ότι ο Thor 3 πήρε καλές κριτικές στις ΗΠΑ (βλέπε Rotten Tomatoes). Εμένα μπορεί να μην με ενθουσίασε, αλλά τα reviews στο Αμέρικα ήταν καλά.

 

Και μία προσωπική εξομολόγηση, γιατί μ' αρέσει να λέω πάντα τις αμαρτίες μου: :P

 

Spoiler

Ναι λοιπόν το ομολογώ. Το έγραψα σε DVD για το αρχείο μου. Κρατάω όλες τις υπερηρωικές ταινίες σε DVD εκτός από το τελευταίο Fantastic Four το οποίο ήταν άθλιο. Μόνο αν η Fox πουλήσει τα κινηματογραφικά δικαιώματα των FF στην Marvel θα δούμε καλή ταινία των FF στην μεγάλη οθόνη.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5973
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

νομίζω είναι η πρώτη υπερηρωική ταινία στην οποία διασκέδασα από την αρχή μέχρι το τέλος. είχα φοβηθεί με τις διχογνωμίες αλλά τελικά 10/10 από εμένα .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5693 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Τι βλέπω :

 

Οι "μπαρμπάδες" του φόρουμ γκρινιάζουν γιατί τους χαλάσανε αυτό που χαν στο μυαλό τους ότι είναι ο Θωρ.

 

Οι πιο μικροί του φόρουμ το γούσταραν γιατί δεν άφησε τίποτα όρθιο, έκανε χαβαλέ με τα πάντα και ήταν ασταμάτητη διασκέδαση απ την αρχή ως το τέλος.

 

Εγώ είμαι με τους μικρούς να ξέρετε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3582
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πραγματικά εξαιρετική ταινία, είχα πεθάνει στα γέλια, ειδικά με τον grandmaster και την υπηρέτρια του! Την ξανάδα μάλιστα δεύτερη φορά μέσα σε λίγες μέρες για να εντρυφήσω!:spidey_yeah_that:. Από τις καλύτερες μαρβελοταινίες πραγματικά, 10/10 κι από μένα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5915 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Πολύ καλή με πάρα πολύ χιούμορ, το οποίο όμως δεν με κούρασε!

Η μουσική ,πέρα των Zeps, δεν μου άρεσε. Μου θύμιζε Stranger Things..!

 

Κουβέντα για χιούμορ και μουσική είχαμε...

 

Spoiler

...για το τι έγινε, τίποτα? Και πιστεύω δεν είναι και λίγες οι εξελίξεις..

 

Spoiler

Ο Thor είναι πλέον μονόφθαλμος και βασιλιάς των Ασγκαρντιανών, ο Odin πέθανε και όλη η Άσγκαρντ καταστράφηκε! :giati:

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Απορία:

 

Spoiler

Όταν η Χέλα πάει στο δωμάτιο θησαυρών του Όντιν πετάει το infinity gauntlet αποκαλώντας το ψεύτικο. Αφού ήδη στον προγραμματισμό τους είχαν εδώ και χρόνια να βγάλουν το infinity war, ποιος ο λόγος να προσθέσουν αυτό το gag; Εκ των πραγμάτων δεν θα μπορούσε ο Όντιν να το έχει. Μόνο για χαβαλέ;

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20237
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν κάποιος είχε διαβάσει το saga Ragnarok (Thor v2 Issues 80-85) του 2004, το οποίο συνδεόταν με το Avengers Disassembled, ένα πραγματικό έπος, και μετά έβλεπε το τσίρκο της ταινίας λογικό θα ήταν να απογοητευτεί.

Μου φαίνεται ότι οι ταινίες της FOX σέβονται τους fans των comics πολύ περισσότερο από αυτές της Disney που δημιούργηαν ένα νέο σύμπαν (MCU, φαντάζομαι κάποια στιγμή θα μάθουμε ότι είναι η Earth - 1 billion dollars :lol: ) για τον ανυποψίαστο θεατή.....

MightyThor_v02_080.thumb.jpg.fb6ba9ba262dcd2a382b46651352ea94.jpgMightyThor_v02_081.thumb.jpg.ebd239ccf983dee53453756afdd47a10.jpgMightyThor_v02_082.thumb.jpg.bf00cab2f389a0ede627ffa03eaa2549.jpgMightyThor_v02_083.thumb.jpg.662004d6241f3045b03f3ff0df2dc9d3.jpgMightyThor_v02_084.thumb.jpg.b651bd1cfbeb4162a6ab579a62e941b1.jpgMightyThor_v02_085.thumb.jpg.34bea9a6bcb1ee2a7c084cf7671f3138.jpg

Επεξεργασία από Bonadrug
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4441 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

9 ώρες πριν, Θρηνωδός είπε:

Απορία:

 

  Αποκαλύψτε τα κρυμμένα περιεχόμενα

Όταν η Χέλα πάει στο δωμάτιο θησαυρών του Όντιν πετάει το infinity gauntlet αποκαλώντας το ψεύτικο. Αφού ήδη στον προγραμματισμό τους είχαν εδώ και χρόνια να βγάλουν το infinity war, ποιος ο λόγος να προσθέσουν αυτό το gag; Εκ των πραγμάτων δεν θα μπορούσε ο Όντιν να το έχει. Μόνο για χαβαλέ;

 

 

Διότι στη πρώτη ταινία Thor έκανε cameo εμφάνιση το Infinity Gauntlet και με κάποιο τρόπο έπρεπε να γίνει retconned.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Καθυστερημένος Καθυστερημένα όπως πάντα είδα κι εγώ την ταινία, χωρίς να έχω δει όμως ούτε το τελευταίο Avengers ούτε το προηγούμενο Thor. Παρόλα αυτά, και παρά τις όποιες αναφορές σε προηγούμενες ταινίες, δεν δυσκολεύτηκα να την παρακολουθήσω ή τουλάχιστον δεν έμεινα με απορίες για το τί ακριβώς είχε προηγηθεί. Σε γενικές γραμμές την ευχαριστήθηκα αρκετά, τόσο για τη δράση της όσο και για το χιούμορ της.

 

:Ion:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

:lol: 

 

thor.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.