Μετάβαση στο περιεχόμενο

Captain Marvel (2019)


mr-d

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@BATNICK Μια ειδοποιός διαφορά. Δεν κάνω λάθος. Επιλέγω να τα βλέπω διαφορετικά. Επειδή επέλεξες εσύ (και πολλοί άλλοι είμαι σίγουρος) να διδασκόσουν αξίες από τη Marvel, δεν σημαίνει ότι έπρεπε να το κάνω και εγώ. Επειδή επέλεξες να ταυτίζεσαι με συγκεκριμένη εκδοχή ενός φανταστικού υπερήρωα, και χαλιέσαι όταν στον πειράζουν, δεν σημαίνει ότι έπρεπε να το κάνω και εγώ. Σαφώς και είναι επιλογή σου να σκέφτεσαι και να πράττεις όπως επιθυμείς, αλλά επέτρεψε μου να μην με αγγίζουν τόσο πολύ αλλαγές στην κοπέλα ενός παιδιού που τον τσίμπησε ραδιενεργός αράχνη, ή στο μάτι ενός tight-ass μάτσο στρατόκ#%^ου χαρακτήρα που φτιάχτηκε μια εποχή που το αντρικό πρότυπο ήταν ο john Wayne να σκοτώνει Ινδιάνους. Τωρά γιατί κάνει η Marvel ότι κάνει, εμπιστεύομαι το εμπορικό τμήμα μιας κολοσσιαίας πολυεθνικής πολύ περισσότερο από τις απόψεις κάποιων φανς. Προφανώς εκεί κρίνουν ότι υπάρχουν περισσότερα λεφτά. Και προς τα εκεί θα κινηθούν. Από εκεί και πέρα, ότι και να λέω και ότι να πιστεύω εγώ ως 40αρης, είναι αδιάφορα. Ή μάλλον θα ακούγομαι σαν τους γέρους του Muppet Show. Οπότε, χαλαρώνω και το απολαμβάνω. 2 ώρες Κυριακή απόγευμα με ποπ κορν. Μέχρι εκεί. Αν δεν το συζητάγαμε, θα την είχα ξεχάσει ήδη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1019
  • Reputation:   6585
  • Achievement Points:  1020
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4394 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

@Dredd Είναι άλλο πράγμα το τι επιλέγεις κι άλλο πράγμα το ποιος ήταν ο στόχος των εκδοτών της Μάρβελ Κόμικς δεκαετίες τώρα. Και δεν σου είπα ότι κάνεις λάθος επειδή δεν έβλεπες τα αναγνώσματα της Μάρβελ και τώρα τις ταινίες της ως "διδακτικά εγχειρίδια". Και εγώ πλέον στα 34 μου χρόνια, δεν δίνω δεκάρα αν μια υπερηρωική ταινία ή ένα κόμικ μου διδάσκει άξιες ή όχι. Σου είπα όμως ότι κάνεις λάθος πάνω σε αυτό που είπες ότι οι καιροί άλλαξαν, πρόβλημα της εποχής μας είναι η ξενοφοβία και γι' αυτό τώρα το θίγουν. Δεν είναι της εποχής μας, υπήρχε ανέκαθεν. Και το '60 τα ίδια θέματα έθιγε η Μάρβελ, αλλά με άλλα μέσα. Είτε δεν με κατάλαβες πως το έγραψα είτε εγώ παρερμήνευσα το πως ακριβώς το εννοούσες δεν ξέρω. Τώρα ως προς το τι επιλέγεις δεν έχω κάποια αντίρρηση. Καλά κάνεις και τα βλέπεις έτσι τα πράγματα, καλά κάνω κι εγώ όμως και τα βλέπω διαφορετικά και έχω πάρει απόφαση να αποχωρήσω από το πανηγύρι της Ντίσνεϋ. Όχι φυσικά ότι επειδή δεν θα βλέπω τις ταινίες σινεμά, θα γκρινιάζω λιγότερο όταν τις βλέπω στην ΤιΒι μου. Κατ' εσένα μπορεί να ασχολούμαστε υπερβολικά με "χάρτινους" ήρωες και να το ψειρίζουμε. Εν μέρει μπορεί και να έχεις δίκιο. Από την άλλη με αυτούς τους "χάρτινους" ήρωες μεγαλώσαμε και πάμε σινεμά για να τους δούμε να ζωντανεύουν, όχι για να βλέπουμε "υποκατάστατα".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1019
  • Reputation:   6585
  • Achievement Points:  1020
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4394 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

@Dredd Να σε ρωτήσω κάτι περισσότερο από περιέργεια; Θαρρώ ότι λόγω άβαταρ και λόγω nickname ο Δικαστής Ντρεντ είναι μεγάλη αδυναμία σου. Ας υποθέσουμε ότι η Disney αγόραζε τα δικαιώματα του χαρακτήρα και αύριο έβγαινε μια ταινία που ο Ντρεντ έκανε αστειάκια, ή που έβγαζε το κράνος του όπως είχε κάνει ο Σταλλόνε ή που έβαζαν κάποιον μαύρο ηθοποιό να τον ενσαρκώσει ή ότι δεν τον παρουσίαζαν τόσο στραυτόκ**** ή δεν ξέρω κι εγώ με ποιο τρόπο τον "αλλοίωναν" θα το δεχόσουν; Θα εμπιστευόσουν την παραγωγό εταιρία; Είπες ότι όλα έχουν να κάνουν με το "πόσο συνδεδεμένος είσαι με το αρχικό υλικό" και συμφωνώ 100% μαζί σου. Από τα συμφραζόμενα θεωρώ ότι δεν είσαι τόσο συνδεδεμένος με χαρακτήρες όπως ο Σπάιντυ ή ο Φιούρι κλπ. Προσωπικά κι εγώ δεν είμαι το ίδιο συνδεδεμένος με όλους, π.χ. η Αρχαία δεν με ενόχλησε τόσο ή ο Φιούρι δεν με πείραξε καθόλου για το πως έχασε το μάτι του. Η M.J. πάλι με εξόργισε σε βαθμό να έπαιρνα πυρσούς. Εσύ είσαι συνδεδεμένος με κάποιους χαρακτήρες, κάποιους που παρά ότι είναι "χάρτινοι" δεν θα ήθελες ΠΟΤΕ να στους "πειράξουν";

Υ.Γ. Ζητώ συγγνώμη για το διπλό-ποστ, απλά φοβήθηκε ότι με έντιτ θα χανόταν η ερώτησή μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@BATNICK Ότι θα ξενέρωνα, θα ξενέρωνα, δεν το συζητάω. Αλλά σε σημείο τέτοιο που αναφερετε εσύ και ο @constantinople ότι σας χαλάω, όχι. Είμαι ο πρώτος που λέω ότι αν γίνει ταινία με τον Dredd όπως είναι στα κόμικς, θα πατώσει. Για πολλούς λόγους που δεν είναι της παρούσης. Ε, προφανώς κάτι αντίστοιχο σκέφτονται και τα εμπορικά τμήματα της Marvel. Ότι με τον παλιό τρόπο απεικόνισης δεν θα πουλήσει ή με τον καινούριο τρόπο θα πουλήσει περισσότερα. Και τι τους νοιάζει αν κάτσουν Χ στο σπίτι τσαντισμένοι, όταν θα πάνε 5000Χ οι οποίοι θα γίνουν καινούριοι πελάτες

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1019
  • Reputation:   6585
  • Achievement Points:  1020
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4394 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

@Dredd Πάσο τότε. Δέχομαι το πως αντιμετωπίζεις τα πράγματα, και σίγουρα αυτό σε βοηθάει να απολαμβάνεις καλύτερα τις κόμικ ταινίες. Από την άλλη, βλέπουμε τα πράγματα αρκετά διαφορετικά. Και πιστεύω ότι όλα τα κόμικ δυνητικά μπορούν να μεταφερθούν στη μεγάλη οθόνη χωρίς να "βιαστούν". Μου το απέδειξε περίτρανα το πρόσφατο Aquaman, ένας ήρωας με γελοία στολή, με γελοίο περιβάλλον δράσης όπου βλέπουμε πολεμιστές καβάλα σε καρχαρίες ενάντια σε άλλους καβάλα σε ιππόκαμπους, ένας ήρωας που για τους περισσότερους θα έλεγα ότι ήταν και αδιάφορος. Κι όμως αυτό το πράγμα πούλησε τρελά κόντρα σε όλες τις προβλέψεις. Το μόνο που χρειάζεται είναι μια παραγωγός εταιρία που να επιλέξει τους σωστούς ανθρώπους στις σωστές θέσεις και να τους εμπιστευτεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

On 17/3/2019 στο 10:49 ΜΜ, constantinople είπε:

Όχι ρε φίλε, το καλύτερο σημείο της ταινίας ήταν οι 2 σκηνές μετά τα credits! :)

 

Τώρα που την έχετε δει περισσότεροι, ας πούμε τα πράγματα, όχι αυτά που δεν μου άρεσαν--γούστα είναι αυτά--, αλλά αυτά που βρίσκω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ και μου διέλυσαν κάθε καλή θέληση που ήθελα να δείξω προς την ταινία:

 

  Αποκαλύψτε τα κρυμμένα περιεχόμενα

 

 

Τώρα που την είδα και εγώ και την θεωρώ - χαλαρά - την χειρότερη ταινία των marvel studios, άνοιξα το σπόιλερ και δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τον contantinople. Όχι πως περιμένω να είναι ίδιο το mcu με το κανονικό mu (616), ούτε επειδή περιμένω να απευθύνεται σε όλες τις ταινίες που γυρίζουν σε εμένα. Αλλά ρε διάολε, τόσες καλές στιγμές στο σύμπαν των κόμικς τις οποίες θα μπορούσαν να εκμεταλλευτούν και κινηματογραφικά για να δούμε παπάδες για 70 χρόνια ακόμα και τις πετάνε στο καλάθι των αχρήστων με επιλογές της πλάκας απλά επειδή έπιασε τον κάθε πικραμένου σεναριογράφο και παραγωγό να το παίξει έξυπνος. Και να πω πως τα αντικατέστησαν με εξίσου αξιομνημόνευτες θεματικές για να πάρουν την θέση τους, θα έλεγα χαλάλι τους. Αλλά δεν...

 

Spoiler

Ιδίως το Kree-Skrull war είναι χαμένη ευκαιρία επικών διαστάσεων! Να δείτε πως θα προσπαθήσουν στο μέλλον να το διασκευάσουν, βάζοντας στην θέση τους την Shi'ar Empire, και θα το κάνουν με τρόπο που θα βιάζει την σχέση που έχουν με τους X-Men. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20419
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5049 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Την περιμενα πως και πως ν'ανεβει σε καλη αναλυση για να την δω αλλα η αληθεια ειναι οτι ψιλοαπογοητευτηκα.tongue.gif

Δεν ξερω, αλλα περιμενα..

Ενταξει καλη,αλλα σιγουρα δεν ξετρελαθηκα ουτε νομιζω οτι θα την ξαναδω.tongue.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Επετέλους την είδα. Η Brie με ενθουσίασε :) Εξαιρετική, γράφει πάρα πολύ καλά στο γυαλί, ο ορισμός του spunky. Από την άλλη όμως, το σενάριο όχι και τόσο. Πάρα πολλές σκηνές you could see them coming a mile away. Νομίζω ότι συνολικά έχει αρχίσει να κουράζεται το MCU. Δεν έχω δει ακόμα το τελευταίο Avengers βέβαια και έχω αποφύγει επιμελώς να διαβάσω το οτιδήποτε είτε για αυτό, είτε για τα πλάνα που έχουν για το μέλλον. Ίσως η φάση να εξελίσσεται α-λα Φάντομ Ντακ. Όσο ήταν λίγες οι ιστορίες, μεγάλος ενθουσιασμός (εκ μέρους μου έστω). Με το που υπήρξε υπερπροσφορά, άρχισε η κούραση. Φορμουλαϊκή πλοκή πάντως. Δεν πέρασα άσχημα, άμα έκανε να έτρωγα ποπ-κορν, θα το είχα φάει και απολαύσει, αλλά... :) Πολύ family safe η ταινία συνολικά :) Δεν θα ήθελα κάτι βαρύ και σκοτεινό (όπως τα πιο πρόσφατα X-Men λχ), ούτε κάτι ασεβές και πλακατζίδικο (όπως τα Deadpool λχ). Θα ήθελα όμως κάτι πιο "καλλιτεχνικό" (?), πιο "ρεαλιστικό" (?)... Κάτι πιο κοντά ας πούμε στις σειρές Deadwood και Justified. (έχω να δω και τη ταινία Deadwood οπότε είναι πολύ στο μυαλό μου :) ). Με καλύτερους διαλόγους και καλύτερο σενάριο. Αυτό εδώ ήταν ticking the boxes. Όχι κακό, αλλά generic.

 

Δεν μου άρεσε το de-aging του Fury. Δυνατό ως concept, αλλά αρκετά πρώιμη η τεχνολογία ακόμα. Θα έρθει η εποχή που δεν θα καταλαβαίνεις ότι έχει πέσει επεξεργασία, αλλά επί του παρόντος αυτό είναι στο μέλλον. Νομίζω πως έλειπε η πλαστικότητα από το πρόσωπο και ότι παραήταν "καθαρό"/"επεξεργασμένο". :) 

 

6 με 7 στα 10 :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.