Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμα Δημοπρασιες και τι πρεπει να προσεχουμε


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3969 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ολοι φανταζομαι θελησατε πολλες φορες να χτυπησετε ενα περιοδικο η οτιδηποτε αλλο σε μια ιντερνετικη δημοπρασια στα γνωστα σαιτ δημοπρασιων και οι περισσοτεροι αποχωρησατε λογω αδυναμιας να συνεχισετε και με αποριες για τα απανωτα στιγμιαια χτυπηματα σε δεκατα δευτερολεπτων μετα απο τα δικα σας

 

Θα προσπαθησω λοιπον εδω να σας αναλυσω πως στηνεται το ολο "ΠΑΙΧΝΙΔΙ".... Μιλαμε για πραγματικο στησιμο ομως !!!!!!!!

 

Λοιπον η ολη φαση απαιτει τουλαχιστον 3 λογαριασμους ο ενας ειναι του πωλητη

Οι αλλοι δυο μπορει να  ειναι κλωνοι με στοιχεια γνωστων η συνεργατες φιλοι γνωστοι και δεν συμμαζευεται.

 

Το σκηνικο στηνεται ως εξης.....

 

Ο πωλητης ανεβαζει μια δημοπρασια με τιμη εκκινησης χαρισμα και θετει ενα οριο "επιθυμητης τιμης" ληξης της δημοπρασιας της αρεσκειας του

Η οποια επιθυμητη τιμη δεν φαινεται σε κανεναν αλλον εκτος απο αυτον και τους υπευθυνους του σαιτ και η οποια ειναι μεταβαλομενη απο το ιδιο κατα το δοκουν αναλογα μετα  την εξελλιξη  ληξη της δημοπρασιας  (το λαθος διορθωθηκε)

 

Οι δυο αλλοι λογαριασμοι που ειτε ειναι κλωνοι ειτε ειναι συνεργατες μπαινουν στο παιχνιδι με προκαθορισμενο οριο στα χτυπηματα χαμηλοτερο απο την επιθυμητη τιμη του πωλητη ωστε να μην ληξει η δημοπρασια απο αυτους και βρεθουν να πληρωνουν κατι δικο τους !!!!!!!!

 

Καπου εκει μπαινει ο τριτος που ειναι ο αμεσα ενδιαφερομενος ο οποιος νομιζει οτι θα παρει το τευχος σε χαμηλη τιμη και πορωνεται και ακολουθει τα χτυπηματα αν δεν εχει αυτοσυγκρατηση

 

Τα χτυπηματα ειναι αυτοματοποιημενα μεσω του προκαθορισμενου οριου προσφορας απο τους αλλους δυο συνεργατες η κλωνους του πωλητη

 

Καπως ετσι φτασαμε να εχουμε τιμη 116 ευρω για το αινιγμα του τοτεμ στο ε μαρκετ και δεν ειναι μονο αυτο...........

Αν παρατηρησετε το ιστορικο των δημοπρασιων αυτων θα δειτε κυριως δυο λογαριασμους να χτυπαει ο ενας τον αλλον

 

Αυτες οι δημοπρασιες οπουδηποτε κρινονται αναξιοπιστες και πονηρες και καλο ειναι να μην εμπλεκεστε γιατι ειναι προκαθορισμενα ολα.

Αν η δημοπρασια ληξει χωρις να εχει επιτευθει η επιθυμητη τιμη του πωλητη κρινεται ακυρη και ξαναρχιζει απο την αρχη

 

Αυτο νομιζω ειναι ενα τοπικ που δεν πρεπει να λειπει απο το παρον σαιτ

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3969 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ενα παραδειγμα για να το εμπεδωσετε καλυτερα.........

 

Εχω ως πωλητης το κλασικα ντισνευ Νο25 και το βαζω σε αγγελια δημοπρασιας με τιμη εκκινησης τα 15 ευρω

Παραλληλα θετω ως οριο ληξης της δημοπρασιας μεσω επιθυμητης τιμης πχ τα 600 ευρω το οποιο δεν φαινεται σε κανεναν

 

Περα απο αυτο εχω και δυο η περισσοτερους λογαριασμους απο φιλους η συνεργατες η εχω φτιαξει και δυο η περισσοτερους κλωνους με στοιχεια γνωστων μου τα οποια εχουν θεσει συμμετοχη στην δημοπρασια με οριο πονταρισματος τα 580 ευρω οπου μεσω αυτου οποιος και να χτυπησει η τιμη θα ανεβει αυτοματα με επομενο πονταρισμα μεσα στο οριο πονταρισματος χωρις τον κινδυνο να αγορασω εγω ο ιδιος το κομικς μου ωστε να πληρωσω την αναλογη προμηθεια στον χωρο φιλοξενιας

 

Αν η δημοπρασια ληξει χωρις να εχει πιασει την επιθυμητη τιμη τοτε ξαναρχιζει απο την αρχη οπου αναζητειται με ιδιο σκηνικο αλλο θυμα

 

Καπου εκει μεσα λοιπον μπαινει ο ανυποψιαστος που ψαχνει το κλασικα Νο25 και ξεκιναει το παιχνιδι.....

Χτυπαει στα 20 και φαινεται οτι χτυπηθηκε στα 25 και ξαναμανα παλι πονταρισμα και παει λεγοντας

Αν ειναι συγκροτημενος ο τριτος δεν συνεχιζει και αποχωρει....

Αλλα αν τον πιασει το πεισμα και η μανια τοτε εχει πεσει στην προκαθορισμενη παγιδα και αν δεν το ελεγχει πληρως το θεμα τοτε βρισκεται να πληρωνει 600 ευρωπουλα στον πωλητη........

 

Που παει να πιει ουζακια εις υγειαν του θυματος με τους κλωνους του η τους συνεργατες του !!!!!!!!

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9050
  • Reputation:   64335
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Επειδή εμείς δεν έχουμε δημοπρασίες αυτού του είδους, το θέμα μεταφέρεται στην γενική συζήτηση.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6611
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5853 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Η επιθυμιτή τιμη σε κανένα site δεν μπορεί να μεταβληθεί εφόσον έχει δεχτεί προσφορές η δημοπρασία.
 


Η οποια επιθυμητη τιμη δεν φαινεται σε κανεναν αλλον εκτος απο αυτον και τους υπευθυνους του σαιτ και η οποια ειναι μεταβαλομενη απο το ιδιο κατα το δοκουν αναλογα την εξελλιξη της δημοπρασιας

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3969 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αυτο φιλε Δημητρη δεν το γνωριζω με βεβαιοτητα καθως δεν εχω κανει τετοιου ειδους δημοπρασια......

 

Απλα διαβασα τις οδηγιες και την βοηθεια και μου εκαναν εντυπωση αυτα που εγραφαν και νομιζω γραφει κατι τετοιο αλλα ισως να μην το καταλαβα καλα στην λεπτομερια αυτη

 

 

ΟΝΤΩΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΟ ΠΟΣΤ ΔΙΟΡΘΩΘΗΚΕ

 

Κυριε Γιωργο δεν εγραψα οτι κανετε δημοπρασιες τετοιου ειδους εδω ουτε υπονοεισα οτι κανετε κατι τετοιο (με παρεξηγησατε και ισως φταιει ο γραπτος λογος)

 

Το θεμα ειναι απλα για να προσεχουν οσοι θελουν να μπουν σε τετοια διαδικασια ωστε να αποκτησουν οτι τους λειπει 

Προσπαθω στο πνευμα του σαιτ να προστατεψω τυχον αφελη νεα μελη απο αετονυχηδες και πονηρους

 

Αν ειναι να παρεξηγουμαι σε καθε τι που γραφω τοτε δεν χρειαζεται να γραφω τιποτα......

 

Το θεμα το εβαλα εκει ωστε να διαβαζεται διπλα απο τις προσφορες μια και που εκει κοντα ειναι και το θεμα με τα γελοια των δημοπρασιων και των προσφορων.....

Βασικα πιστευω οτι εκεει κουμπωνει απολυτα σαν καρφιτσωμενο θεμα τυπου οδηγια για καθε ενδιαφερομενο

Εκει που το πηγατε αμφιβαλω αν θα το διαβασουν πολλοι αμεσα ενδιαφερομενοι..... Εσεις ξερετε καλυτερα ομως οποτε εμενα μου περισσευει ο λογος

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6913
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

Εγώ πάντως το'χω βρει το κόλπο με τις δημοπρασίες στο ebay....μέσα στα δέκα δεύτερα πριν λήξει η δημοπρασία χτυπάω το προϊόν που θέλω να αγοράσω,με 1 τιμή ελαφρώς υψηλότερη κατά μερικά cents. :P Και όλα σε καλές τιμές σε σχέση με παρόμοια αντικείμενα από άλλους πωλητές!! :angel:

 

 

Για συνεργάτες και τέτοια δε ξέρω,διότι έχει τύχει ορισμένες φορές να είμαι ο μοναδικός που το χτύπησε... :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3767 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μα γράφεις ένα άρθρο-οδηγό και μετά λες πως δεν γνωρίζεις με βεβαιότητα το θέμα; 

 

 

 

 

Αυτο φιλε Δημητρη δεν το γνωριζω με βεβαιοτητα καθως δεν εχω κανει τετοιου ειδους δημοπρασια......

 

Απλα διαβασα τις οδηγιες και την βοηθεια και μου εκαναν εντυπωση αυτα που εγραφαν και νομιζω γραφει κατι τετοιο αλλα ισως να μην το καταλαβα καλα στην λεπτομερια αυτη

 

 

Κυριε Γιωργο δεν εγραψα οτι κανετε δημοπρασιες τετοιου ειδους εδω ουτε υπονοεισα οτι κανετε κατι τετοιο (με παρεξηγησατε και ισως φταιει ο γραπτος λογος)

 

Το θεμα ειναι απλα για να προσεχουν οσοι θελουν να μπουν σε τετοια διαδικασια ωστε να αποκτησουν οτι τους λειπει 

Προσπαθω στο πνευμα του σαιτ να προστατεψω τυχον αφελη νεα μελη απο αετονυχηδες και πονηρους

 

Αν ειναι να παρεξηγουμαι σε καθε τι που γραφω τοτε δεν χρειαζεται να γραφω τιποτα......

 

Το θεμα το εβαλα εκει ωστε να διαβαζεται διπλα απο τις προσφορες μια και που εκει κοντα ειναι και το θεμα με τα γελοια των δημοπρασιων και των προσφορων.....

Βασικα πιστευω οτι εκεει κουμπωνει απολυτα σαν καρφιτσωμενο θεμα τυπου οδηγια για καθε ενδιαφερομενο

Εκει που το πηγατε αμφιβαλω αν θα το διαβασουν πολλοι αμεσα ενδιαφερομενοι..... Εσεις ξερετε καλυτερα ομως οποτε εμενα μου περισσευει ο λογος

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3969 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μα γράφεις ένα άρθρο-οδηγό και μετά λες πως δεν γνωρίζεις με βεβαιότητα το θέμα; 

Εχεις δικιο κι ευχαριστω εσενα και τον Δημητρη για το σκουντημα

 

Εψαξα καλυτερα τις οδηγιες και οντως δεν ειδα να αναγραφεται πουθενα αυτο

 

Το ποστ διορθωθηκε

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.