Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παλιά συζήτηση Φαντομ Νεες Περιπέτειες Τερζόπουλου


saravakos

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5278 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Ορέστη, μήπως υπερβάλλεις λίγο για το σχέδιο τού # 10; ΄Οχι και 0 φίλε μου. Εκείνο τού #9 κόντεψε να με τρελάνει! Τούτο τουλάχιστον ήταν νορμάλ. Για τον κακό σχεδιασμό τού Φάντομ συμφωνώ πάντως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8465
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4894 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πέρασα στο dionik_inducks_small.png τις μεταφράσεις των ονομάτων που εμφανίστηκαν στα τεύχη 3 με 10, ενώ διόρθωσα κάποια λάθη στις υπάρχουσες. 44 μεταφρασμένα ονόματα, 52 αμετάφραστα. :cool: Μπορείτε να τα δείτε εδώ.

 

Συμπληρώθηκαν επίσης τα ονόματα στην αρχική καταχώρηση.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  396
  • Content Count:  4304
  • Reputation:   34100
  • Achievement Points:  4428
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4308 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σχετικά με τον ΄Ανγκους, το μέλλον θα δείξει. ΄Οσο για το spoiler, ίσως έχεις δίκιο, παρόλο που αναφέρομαι σε γενικότητες, χωρίς καμιά συγκεκριμένη πληροφορία ή λεπτομέρεια.

 

Με τον Άνγκους κάτι μου λέει ότι όσο περνάει ο καιρός θα αλλάξει η γνώμη μας για αυτόν.

Αν και τον χαρακτηρισμό κάθαρμα που, χρησιμοποιήσες, προσωπικά τον βρήκα πολύ βαρύ. Αντιπαθής ίσως. Αλλά δε ξέρουμε τι κουβαλάει ο καθένας μέσα του. Μου αρέσε που προχώρησε λίγο και η δικιά του ιστορία. Πέρα από την εμφάνιση της μάσκας στα πρώτα τεύχη δε ξέραμε τίποτα άλλο για το παρελθόν του. Βέβαια, εγώ το κατάλαβα από το πρώτο καρέ που εμφανίστηκε ότι η Άνγκυ είναι η μητέρα του. Ένα πραγματικό κάθαρμα δε θα έκανε τα πάντα για να σώσει το χωριό του. Μπορεί οι μέθοδοι που χρησιμοποιήσε να μην ήταν και πολύ ορθοί αλλά το μόνο σίγουρο ήταν ότι είχε καλό σκοπό. Ούτε ή Άνγκυ είναι αγία άμα το καλοσκεφτούμε. Στη πρώτη δυσκολία πήρε τα βουνά!!!

 

Επεξεργασία από G.I.DJO
Εισήχθηκε σπόιλερ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Αυτό για την Άνγκυ........ πότε το μαθαίνουμε;

 

Μην μου πεις..... NOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

:P 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  396
  • Content Count:  4304
  • Reputation:   34100
  • Achievement Points:  4428
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4308 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αυτό για την Άνγκυ........ πότε το μαθαίνουμε;

 

Μην μου πεις..... NOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

:P

 Νόμιζα ότι είχες διαβάσει το σχόλιο του Τρύφων... Συγγνώμη... :(

Επεξεργασία από Μενίρ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Δηλαδή ευτυχώς που δεν διάβασα το post σου...... :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45731
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6168 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

spoilers.JPG

 

Τόσες φορές τα έχουμε πει ρε παιδιά, εξ' άλλου αν δεν ήταν ο Dark Chris μπορεί να ήταν άλλος που απλά παρακολουθεί το thread. Όποτε αναφερόμαστε στην πλοκή βάζουμε ένα κουμπάκι spoiler και τελειώνει η υπόθεση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5278 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Σωστά, φίλε. Ο χαρακτηρισμός κάθαρμα είναι πράγματι βαρύς, αναφερότεν όμως μόνο στη στάση του απέναντι στον Φάντομ αφού στο θέμα αυτό

ο ΄Ανγκους διακατέχεται από εμπάθεια και εμμονές που τον τυφλώνουν και του θολώνουν το μυαλό σε βαθμό που να μην μπορεί να δει την αλήθεια ακόμη κι αν αυτή βρίσκεται κάτω από τη μύτη του. ΄Εχει αναγάγει σε δόγμα την πεποίθησή του ότι ο Φάντομ είναι κακοποιό στοιχείο κι από κει και πέρα υιοθετεί τυφλά ό,τι τείνει να επιβεβαιώσει αυτήν την πεποίθηση ενώ απορρίπτει εκ προοιμίου κάθε τι το οποίο την θέτει υπό αμφισβήτηση. Και φυσικά οι μέθοδοί του (πάντα σε σχέση με τον Φάντομ), όχι μόνο ορθές δεν είναι αλλά νομίζω ότι φθάνουν στα όρια τής ανεντιμότητας. Θα είμαι ο πρώτος που θα χαρώ αν αλλάξει στάση. Κι εγώ κατάλαβα αμέσως ότι η ΄Ανγκυ, που δεν την χαρακτήρισα αγία αλλά συμπαθέστατη, είναι η μητέρα του (χαρακτηριστικά, όνομα κλπ.).

 

Επεξεργασία από G.I.DJO
Εισήχθηκε σπόιλερ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4962 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

σας εφιστώ την προσοχή γιατί πλέετε σε επικίνδυνα ερά...επίτηδες απλά κατέβηκα την προηγούμενη σελίδα και δεν διάβασα τα σχόλιά σας...αν όταν πάρω το καινούργιο τεύχος και το θυμηθώ να μπω να τα διαβάσω τελικά κι δω spoiler θα ζητήσω να μπω mod της σελίδας και στήσω ένα τυραννικό καθεστώς φόβου :gun2:  :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

...και κάπως έτσι ήρθε το βασίλειο του Sobek:

 

post-556-0-90299700-1365396380_thumb.jpg

 

Γιατί βρε σεις του το επιτρέψατε;  :sad1:

 

(μπήκαν σπόιλερς και σε Μενίρ & σε Τρύφωνα, καθήστε τιμωρία στη γωνία :P )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5278 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

...και κάπως έτσι ήρθε το βασίλειο του Sobek:

 

attachicon.gifsobek.jpg

 

Γιατί βρε σεις του το επιτρέψατε;  :sad1:

 

(μπήκαν σπόιλερς και σε Μενίρ & σε Τρύφωνα, καθήστε τιμωρία στη γωνία :P )

 

Εγώ πάντως θα διαφωνήσω για τη φίμωση τού κειμένου μου. Μόνο η τελευταία φράση έπρεπε να μπει σε spoiler.  ΄Ολα τα υπόλοιπα ήταν απόψεις που έχω σχηματίσει από την ανάγνωση τών προηγούμενων εννέα τευχών και αναφέρονται σε περιστατικά γνωστά σε όλους όσοι (όχι όσους) διαβάζουν το ΡΚΝΑ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

 γνωστά σε όλους όσοι (όχι όσους) διαβάζουν το 

 

 

Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ και βλέπω τώρα ότι υπάρχει και αρκετά μεγάλη συζήτηση στο διαδίκτυο.

 

Πάντως εσύ tryfev συντάσσεσαι (σωστά το έγραψα τώρα συτό;  :D ) με τους καθαρολόγους.

 

Εμένα πάλι δεν μου αρέσει και πολύ. Καλά, για το γραπτό λόγο πάει κι έρχεται.

 

 

:Book:

 

 

 

 

Και λίγη αυτοκριτική:

 

1.jpg

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  396
  • Content Count:  4304
  • Reputation:   34100
  • Achievement Points:  4428
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4308 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

 

Με τον Άνγκους κάτι μου λέει ότι όσο περνάει ο καιρός θα αλλάξει η γνώμη μας για αυτόν.

Αν και τον χαρακτηρισμό κάθαρμα που, χρησιμοποιήσες, προσωπικά τον βρήκα πολύ βαρύ. Αντιπαθής ίσως. Αλλά δε ξέρουμε τι κουβαλάει ο καθένας μέσα του. Μου αρέσε που προχώρησε λίγο και η δικιά του ιστορία. Πέρα από την εμφάνιση της μάσκας στα πρώτα τεύχη δε ξέραμε τίποτα άλλο για το παρελθόν του. Βέβαια, εγώ το κατάλαβα από το πρώτο καρέ που εμφανίστηκε ότι η Άνγκυ είναι η μητέρα του. Ένα πραγματικό κάθαρμα δε θα έκανε τα πάντα για να σώσει το χωριό του. Μπορεί οι μέθοδοι που χρησιμοποιήσε να μην ήταν και πολύ ορθοί αλλά το μόνο σίγουρο ήταν ότι είχε καλό σκοπό. Ούτε ή Άνγκυ είναι αγία άμα το καλοσκεφτούμε. Στη πρώτη δυσκολία πήρε τα βουνά!!!

 

:DJO::up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5278 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Φίλε tik, έχω υπόψη μου τη διένεξη χωρίς να χρειασθεί να μπω στο διαδίκτυο. Το σωστό είναι ότι όταν το "όσοι" είναι υποκείμενο, τότε μπαίνει σε ονομαστική, ενώ όταν είναι αντικείμενο μαίνει σε αιτιατική. ΄Ενα απλό παράδειγμα: Αφιερώνω αυτό το βιβλίο σε όλους όσους αγαπώ. Αφιερώνω αυτό το βιβλίο σε όλους όσοι με αγαπούν. Υπάρχει βέβαια η άποψη ότι η πτώση τού "όλους" (αιτιατική) έλκει στην δεύτερη περίπτωση την πτώση τού "όσοι" μετατρέποντάς στην σε αιτιατική έστω και αν είναι υποκείμενο. Και δεν είναι θέμα "καθαρολόγου" ή μη. Εμένα μού το επιβάλλει το γλωσσικό μου αισθητήριο.

 

Μα ποιος είμαι; Ο Μπαμπινιώτης. Τα ίδια ακριβώς λέει και ο διακεκριμένος γλωσσολόγος, όπως διάβασα μπαίνοντας τώρα στο ίντερνετ, προσθέτοντας μόνο την περίπτωση που δεν θυμήθηκα αν και την ήξερα ότι όταν δεν υπάρχει το όλους τότε το όσους μπαίνει σε αιτιατική. π.χ. Αφιερώνω αυτό το βιβλίο σε όσους με αγαπούν.

 

http://www.babiniotis.gr/wmt/webpages/index.php?lid=1&pid=20&apprec=1

 

Παραθέτω όμως, για να είμαι αντικειμενικός, και την άποψη τών υποστηρικτών τής έλξης. Αυτό θα διάβασες φίλε γιατί εκεί μιλάει για "καθαρολόγους".

 

http://sarantakos.wordpress.com/2012/03/02/olousosous/

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  396
  • Content Count:  4304
  • Reputation:   34100
  • Achievement Points:  4428
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4308 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εγώ πάντως θα διαφωνήσω για τη φίμωση τού κειμένου μου. Μόνο η τελευταία φράση έπρεπε να μπει σε spoiler.  ΄Ολα τα υπόλοιπα ήταν απόψεις που έχω σχηματίσει από την ανάγνωση τών προηγούμενων εννέα τευχών και αναφέρονται σε περιστατικά γνωστά σε όλους όσοι (όχι όσους) διαβάζουν το ΡΚΝΑ.

 

Τρύφων μου για αυτό το έβαλε όλο σε spoiler. Για να καλύψει και αυτούς που δεν έχουν ξεκινήσει ακόμα την ανάγνωση της σειράς... 'Ετσι το σκέφτηκα εγώ τουλάχιστον...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5278 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Τρύφων μου για αυτό το έβαλε όλο σε spoiler. Για να καλύψει και αυτούς που δεν έχουν ξεκινήσει ακόμα την ανάγνωση της σειράς... 'Ετσι το σκέφτηκα εγώ τουλάχιστον...

 

Μ' αυτήν τη λογική Γιαννούκο μου -που λέει και το Φροσί- η κριτική μας θα περιορίζεται σε αοριστολογίες τού τύπου: ΄Ηταν ένα πολύ ωραίο τεύχος με ενδιαφέρουσα πλοκή και επιτυχημένο σχέδιο. ΄Η: ΄Ηταν ένα μέτριο τεύχος με χαλαρή πλοκή και εκνευριστικό σχέδιο. ΄Η, ακόμη, για μεγαλύτερη συντομία: Το τεύχος αυτό μού άρεσε πολύ ή δεν μού άρεσε καθόλου. ΄Οπως λένε και τα παιδάκια τής Α΄ Δημοτικού: Τι ωραία (ή τι χάλια, αν κι αυτό τα πιτσιρίκια δεν τολμούν να το πουν :mafia: ) περάσαμε στη σημερινή εκδρομή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Φίλε tik, έχω υπόψη μου τη διένεξη χωρίς να χρειασθεί να μπω στο διαδίκτυο. Το σωστό είναι ότι όταν το "όσοι" είναι υποκείμενο, τότε μπαίνει σε ονομαστική, ενώ όταν είναι αντικείμενο μαίνει σε αιτιατική. ΄Ενα απλό παράδειγμα: Αφιερώνω αυτό το βιβλίο σε όλους όσους αγαπώ. Αφιερώνω αυτό το βιβλίο σε όλους όσοι με αγαπούν. Υπάρχει βέβαια η άποψη ότι η πτώση τού "όλους" (αιτιατική) έλκει στην δεύτερη περίπτωση την πτώση τού "όσοι" μετατρέποντάς στην σε αιτιατική έστω και αν είναι υποκείμενο. Και δεν είναι θέμα "καθαρολόγου" ή μη. Εμένα μού το επιβάλλει το γλωσσικό μου αισθητήριο.

 

Μα ποιος είμαι; Ο Μπαμπινιώτης. Τα ίδια ακριβώς λέει και ο διακεκριμένος γλωσσολόγος, όπως διάβασα μπαίνοντας τώρα στο ίντερνετ, προσθέτοντας μόνο την περίπτωση που δεν θυμήθηκα αν και την ήξερα ότι όταν δεν υπάρχει το όλους τότε το όσους μπαίνει σε αιτιατική. π.χ. Αφιερώνω αυτό το βιβλίο σε όσους με αγαπούν.

 

http://www.babiniotis.gr/wmt/webpages/index.php?lid=1&pid=20&apprec=1

 

Παραθέτω όμως, για να είμαι αντικειμενικός, και την άποψη τών υποστηρικτών τής έλξης. Αυτό θα διάβασες φίλε γιατί εκεί μιλάει για "καθαρολόγους".

 

http://sarantakos.wordpress.com/2012/03/02/olousosous/

 

 

Ναι αυτά τα δύο διάβασα. Και από εκεί οι καθαρολόγοι. Ο Σαραντάκος βέβαια κάνει κάποια αναφορά και σε άλλους φιλολόγους.

 

Με το γλωσσικό αισθητήριο υποθέτω ότι εννοείς τη γλώσσα που εσύ προσωπικά έμαθες στο σχολείο, μελετώντας, αλλά και μιλώντας.

 

Το θέμα είναι ότι υπάρχει μια "επίσημη¨ γραμματική και ένα συντακτικό. Και μια γλώσσα που συνεχώς εξελίσσεται και αναπλάθεται.

 

 

 

 

Και πάλι συγγνώμη για το 1 7.50.31 PM.jpg

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28721
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Καλά έχει κάνει και ο Μπαμπινιώτης πατάτες (ειδικά όταν αντιγράφει σφάλματα άλλων). Κάπου εδώ στο φόρουμ νομίζω είχε γίνει συζήτηση για το Ρεμπέτικο, το κακό βοτάνι, το μπουζούκι που δεν είναι η buzuk (ήτοι πρωκτός) κλπ.

Α, ναι κάτι λέγαμε για τον Φάντομ. Δεν το διάβασα ακόμη και καλό θα είναι να το κάνω, γιατί βλέπω πολλά spoiler να κυκλοφορούν αδέσποτα και είμαι αδύναμος χαρακτήρας, μου αρέσει να πατάω το κουμπάκι show... :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5278 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Ναι αυτά τα δύο διάβασα. Και από εκεί οι καθαρολόγοι. Ο Σαραντάκος βέβαια κάνει κάποια αναφορά και σε άλλους φιλολόγους.

 

Με το γλωσσικό αισθητήριο υποθέτω ότι εννοείς τη γλώσσα που εσύ προσωπικά έμαθες στο σχολείο, μελετώντας, αλλά και μιλώντας.

 

Το θέμα είναι ότι υπάρχει μια "επίσημη¨ γραμματική και ένα συντακτικό. Και μια γλώσσα που συνεχώς εξελίσσεται και αναπλάθεται.

 

 

 

 

Και πάλι συγγνώμη για το attachicon.gif1 7.50.31 PM.jpg

 

 

 

 

Καλά έχει κάνει και ο Μπαμπινιώτης πατάτες (ειδικά όταν αντιγράφει σφάλματα άλλων). Κάπου εδώ στο φόρουμ νομίζω είχε γίνει συζήτηση για το Ρεμπέτικο, το κακό βοτάνι, το μπουζούκι που δεν είναι η buzuk (ήτοι πρωκτός) κλπ.

Α, ναι κάτι λέγαμε για τον Φάντομ. Δεν το διάβασα ακόμη και καλό θα είναι να το κάνω, γιατί βλέπω πολλά spoiler να κυκλοφορούν αδέσποτα και είμαι αδύναμος χαρακτήρας, μου αρέσει να πατάω το κουμπάκι show... :P

 

Για να κλείσει το θέμα από πλευράς μου, μιας και είμαστε off topic. Επικαλέσθηκα τον Μπαμπινιώτη γιατί επιβεβαίωνε αυτά που είχα γράψει πριν μπω στο net και που είναι εμπεδωμένα μέσα μου από πολλά χρόνια, χωρίς να έχω διαβάσει τη γνώμη του. Δεν τον θεωρώ αλάνθαστο όπως και κανέναν άλλον, συμπεριλαμβανομένου και τού εαυτού μου.

Απλά, και χωρίς ίχνος έπαρσης, αναφέρω ότι έτυχε να μεγαλώσω σε περιβάλλον φιλολόγων (πατέρας και παππούς) και, παρόλο που σπούδασα νομικά, από μικρό παιδί λάτρεψα τη γλώσσα μας και ζυμώθηκα μ' αυτήν. Προσπαθώ να την χειρίζομαι όσο καλύτερα μπορώ και έχω διαμορφώσει ένα γλωσσικό αισθητήριο  βασισμένο σε όσα διδάχθηκα, το οποίο με βοηθάει να εκφράζομαι με όσο γίνεται λιγότερα λάθη. Στην προκειμένη περίπτωση θεωρώ -υποκειμενικά πάντα- ορθότερη την άποψη που ανέφερα και που συμπίπτει με αυτήν τού Καθηγητή. Η θεωρία τής έλξης προσωπικά δεν με ικανοποιεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ας κλείσω κι εγώ αυτό το θέμα από την πλευρά μου, γιατί σε λίγο η ΔΟ θα μας πετάξει καμιά κονσέρβα στο κεφάλι.

 

 

 

 

index.php?app=core&module=attach&section

 

 

 

Κι εγώ προσωπικά δεν εμπιστεύομαι πολύ τον Μπαμπινιώτη από τότε που έβγαλε το λεξικό του. Δεν αναφέρομαι στην συγκεκριμένη περίπτωση, διότι φυσικά η συγκεκριμένη άποψη δεν υποστηρίζεται μόνο από τον καθηγητή και τον tryfev, αλλά και από άλλους.

 

Η αλήθεια είναι ότι καθένας (εντάξει όχι και όλοι, αλλά οι περισσότεροι τουλάχιστον) προσπαθούμε να εκφραζόμαστε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ειδικά στον γραπτό λόγο.

 

Πάντως αυτό που εννοούσα παραπάνω (και το οποίο ενδεχομένως να ισχύει στη συγκεκριμένη περίπτωση) είναι ότι η γλώσσα δεν μπαίνει εύκολα σε καλούπια και το "όλους όσους ήρθαν" μπορεί και να μην θεωρείται λάθος.

 

Και από ότι βλέπω από τις τελευταίες φράσεις του tryfev, συμφωνούμε ότι μιλάμε υποκειμενικά πάντα.

 

:holidays2:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28721
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Εγώ εκτιμάω άπαντες εδώ σε μεγάλο βαθμό αλλά λέω να μην τα ψειρίζουμε τόσο πολύ όλα. Προφανώς και εγώ προσπαθώ να είμαι όσο το δυνατόν πιο σωστός και μου αρέσει η Ελληνική γλώσσα σε αφάνταστο βαθμό, αλλά είναι αυτονόητο ότι κάνω και εγώ σφάλματα καθώς δεν μπορώ να είμαι αλάνθαστος. Απλά νομίζω ότι το φόρουμ και μάλιστα το συγκεκριμένο θέμα δεν είναι ο κατάλληλος χώρος για τέτοιου βάθους αναλύσεις, νομίζω ότι φεύγουμε εντελώς εκτός θέματος χωρίς σοβαρό λόγο δηλαδή. Σε άλλες περιπτώσεις δε (άλλα φόρουμ πιο τεχνικά), προσωπικά δείχνω τεράστια αποθέματα υπομονής, ακόμη και όταν τα λάθη είναι εξώφθαλμα ακόμη και "παιδικά", γιατί προφανώς δεν μπορούν όλοι να έχουν το ίδιο επίπεδο μόρφωσης, αλλά όλοι είμαστε μία όμορφη παρέα. Επίσης, νομίζω αγαπάμε τους άλλους με τα ελαττώματα τους, ειδικά αν είναι τέτοια μικρά και ανούσια, και επειδή το θέμα είναι τί θα γίνει με τον Φάντομ, νομίζω ότι κάπου εδώ πρέπει να μας τραβήξουν το αυτάκι οι Mods και να μας επαναφέρουν στην τάξη (και στο προς συζήτηση κεντρικό θέμα).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όχι. Θα σας ρίξω Εβρονιανό γκοτζίλα!

 

627.jpg?5793

 

  :P

 

 

σσ.Κάτω οι Εβρονιανοί.

υγ.Όντως η χειμερινή στολή του Φάντομ ήταν χάλια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25030
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  1229
  • Reputation:   5838
  • Achievement Points:  1229
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4383 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Κάποιος να ανεβάσει καμιά σκαναρισμένη φότο με την καινούργια στολή του Φάντομ παρακαλώ :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28721
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Είναι σπόιλερ οπότε δεν πρόκειται. Να αγοράσεις το περιοδικό να το διαβάσεις άμα θέλεις να την δεις. :P

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εγώ θα ανεβάσω μία κι ας είναι σπόιλερ

 

NeesPeripeteiesFantomDuck_0010.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2064
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  337
  • Reputation:   2855
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

 

Καρα-εξτρα-σπόιλερ-μη-το-διαβάσεις-αν-είσαι-ο-Σελντον-:

Τα μπλε κέρατα στο κεφάλι είναι ειδικά γυαλιά-μάσκα. Μην απογοητευτείτε αν μπερδευτήκατε, σε όλη την ιστορία μοιάζουν με κέρατα και δεν φαίνεται να έχουν κάποια άλλη χρησιμότητα.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4574 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Καρα-εξτρα-σπόιλερ-μη-το-διαβάσεις-αν-είσαι-ο-Σελντον-:

Τα μπλε κέρατα στο κεφάλι είναι ειδικά γυαλιά-μάσκα. Μην απογοητευτείτε αν μπερδευτήκατε, σε όλη την ιστορία μοιάζουν με κέρατα και δεν φαίνεται να έχουν κάποια άλλη χρησιμότητα.

 

 

Δηλαδή δεν ισχύουν αυτές οι φήμες περί της Νταίηζη;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20687
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4547 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Δηλαδή δεν ισχύουν αυτές οι φήμες περί της Νταίηζη;

Ποιος τα διαδιδει αυτα???? :thinking::Suspicious:

 

Μιλαμε για κοπελα υπερανω καθε υποψιας.... :hit:

Μηπως ενας κοινος γνωστος μας??

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εγώ πάντως νόμιζα ότι είναι ο φιόγκος της Νταίζης. 1.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ποιος τα διαδιδει αυτα???? :thinking::Suspicious:

 

Μιλαμε για κοπελα υπερανω καθε υποψιας.... :hit:

Μηπως ενας κοινος γνωστος μας??

 

Ο Πλούτο; :sad1: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.