Jump to content
The_Sandman

Ο ΔΑΙΜΟΝΑΣ ΤΩΝ ΠΑΓΩΝ

Recommended Posts

Ο ΔΑΙΜΟΝΑΣ ΤΩΝ ΠΑΓΩΝ

Ο Ζερόμ Πλυμιέ, φοιτητής ιατρικής, ταξιδεύοντας με το "ΑΝΖΟΥ" στο Βόρειο Παγωμένο Ωκεανό,

γίνεται μαρτυράς ενός ανεξήγητου θεάματος: στην κορυφή ενός παγόβουνου, παγιδευμένο ένα ναυαγισμένο πλοίο.

Για επίσης ανεξήγητους λόγους το "ΑΝΖΟΥ" ανατινάζεται και βυθίζεται.

Ο Ζερόμ Πλυμιέ με μερικούς άνδρες της ανιχνευτικής ομάδας που είχε αποβιβαστεί για την εξερεύνηση του παγιδευμένου πλοίου,

διασώζεται, για να ξεκινήσει μια περιπέτεια που θα τον φέρει αντιμέτωπο με τρελούς επιστήμονες,

τέρατα του βυθού, φουτουριστικά υποβρύχια και ιπτάμενες μηχανές.

Ιστορία του Jacques Tardi, που δημοσιεύθηκε από τον Δεκέμβριο του '86 μέχρι τον Ιούνιο του '87 στα τεύχη 22 με 27 του περιοδικού Παρά Πέντε. 

Πρωτότυπος τίτλος "Le Démon des glaces" (Casterman, 1974).

Το παρόν αρχείο, για να φαίνεται πιο ολοκληρωμένο το κόμικ, έχει δημιουργηθεί από τις σκαναρισμένες σελίδες του περιοδικού σε συνδυασμό με το εξώφυλλο

(οπισθόφυλλο και μερικές εσωτερικές σελίδες) της έκδοσης στα Αγγλικά από την Fantagraphics.

Άλλα κόμικ του Tardi στα ελληνικά:

Παρουσίαση περιοδικού Παρά Πέντε ΕΔΩ.

Καλή ανάγνωση :beer:

• Like 37

Υπέροχη δουλειά Βασίλη !........keep rocking !

:cheers3:

• Like 18

Υπέροχη επιλογή για σκανάρισμα όπως όλες που έχεις κάνει μέχρι τώρα, Βασίλη!!! Posted ImagePosted Image:respect:

Το κομικ, όπως αναφέρει και το αρχικό ποστ, αρχικά κυκλοφόρησε το 1974. Και μόνο με δεδομένο για το ποια εποχή μιλάμε -όχι ότι αν κυκλοφορούσε σημερα, δε θα ηταν τουλαχιστον αξιοπρόσεχτο-, πρόκειται για ένα πολύ καλό κομικ! Προσωπικά, έγινε απο τα αγαπημενα μου! :)

Το σχέδιο απλά υπέροχο. Ειδικά κάποια καρε..Γύρισα σε προηγούμενες σελίδες για να ξαναδω κάποια σχέδια..

Για την ιστορία απο τη μια κάποιος μπορεί να πει ότι δεν είναι κατι πρωτότυπο αλλά για μενα ξεχωρίζει. Το θέμα με το οποίο καταπιάνεται έχει επίπεδα πχ. πώς διαχειρίζεται ο κάθε άνθρωπος τη γνώση που κατέχει και τι επιλογές θα κάνει ανάλογα με την ποιότητα του..

Δεν περίμενα κάποια πράγματα στην πλοκή όπως, το ότι τον κεντρικό χαρακτηρα, τον Ζερομ Πλυμιε τον ''κερδισε'' τελικά η σκοτεινή πλευρά του. Ίσως φανεί λιγο απότομη η μεταστροφή του..Στην αρχή, νομιζα ότι υποκρινόταν ότι ειναι υπέρ τους για να ανακαλυψει όσο το δυνατόν περισσότερα στοιχεία..

Α, και ο τίτλος τα σπάει!!! δεν πολυδίνω σημασία σε τίτλους αλλά ο συγκεκριμένος μου άρεσε πολύ! :)

Posted Image

• Like 16

Πολλά συγχαρητήρια κι από εμένα!Τον τελευταίο χρόνο ανακάλυψα τον Tardi που έχει γίνει από τους αγαπημένους μου!Δεν ήξερα ότι η ιστορία αυτή υπήρχε στα ελληνικά, ούτε ότι κατά κάποιο τρόπο λειτουργεί ως προύμνιο για τις πολύ αγαπημένες μου Περιπέτειες της δεσποινίδος Adèle Blanc-Sec.Το έργο του Tardi στα αγγλικά κυκλοφορεί από την Fantagraphics Books εταιρία που έχει αναλάβει και τις εκδόσεις των έργων των Carl Barks, Don Rosa και Floyd Gottfredson.

• Like 12

Έχω διαβάσει το "Το μελαγχολικό κομμάτι της δυτικής ακτής" και δεν ψήθηκα.

Όμως αυτό φαίνεται ενδιαφέρον. θα το τιμήσω! :Book:

thank you Sandman!

• Like 9

Έχω επίσης διαβάσει το "Το μελαγχολικό κομμάτι της δυτικής ακτής" και επίσης δεν ψήθηκα!Ο δαίμων των πάγων όμως, είναι ένα τελείως διαφορετικό κόμικ (σεναριακά και σε ύφος) που έχει σχέση με τις  Περιπέτειες της δεσποινίδος Adele Blanc-Sec κι όχι μ ένα νουάρ αστυνομικό κόμικ.Ο Tardi έχει επίσης κάνει  κορυφαία κόμικ με θέμα τον Α παγκόσμιο πόλεμο που επίσης δεν έχουν καμία σχέση με τα παραπάνω!
  • Like 11

Eνώ είμαι στο γραφείο, έβαλα να κατέβουν αυτό κ κάμποσα ακόμα από τα σκαν που έχεις κάνει Sandman, δεν είχα τον χρόνο να τα τσεκάρω αλλά και μόνο που έχουμε πρόσβαση σε τέτοιες δυσεύρετες ιστορίες είναι πολύ σημαντικό! Συνέχισε την καλή δουλειά!

• Like 11

Το διάβασα σήμερα και ομολογώ πως είναι καταπληκτικό...  Είναι πολύ μπροστά (ειδικά για το 1974 - 40 χρόνια πριν!) ακόμα και σήμερα... (σχέδιο και σκηνοθεσία κυρίως) 

Ψάχνοντας να δω εάν έχουν βγει και άλλες ιστορίες με τον ζερομ πλυμιε (που δεν βρήκα) έπεσα στη wikipedia που γράφει πως οι χαρακτήρες είναι του leo malet... ισχύει αυτό;

----εδιτ:

ο ζερομ πλημιε και οι άλλοι 3 πρωταγωνιστές κάνουν ένα πέρασμα στην ιστορία της Adele Blanc-Sec  Mummies on Parade.

Edited by totally_wired
  • Like 14

Ωραία ιστορία. Περίμενα κάτι με μεταφυσικό, αλλά ήταν τελείως διαφορετικό.

Πολλά :respect: στον Sandman!

• Like 9

Σ' :efxaristo: πολύ για την προσφορά σου!! :beer:

• Like 3

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.