Μετάβαση στο περιεχόμενο

EDITOR'S CHOICE: ΜΙΚΥ ΜΑΟΥS


Comics Fan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
EDITOR'S CHOICE: ΜΙΚΥ ΜΑΟΥS
Σενάριο/Kείμενα:
Teresa Radice, Casty, Bruno Enna
Σχέδιο:
Stefano Turconi, Casty, Fabio Celoni
Hμερ. έκδοσης:
09-2014
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
13.5 x 20.5
Σελίδες:
212
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ιταλική
ISBN:
978-960-585-001-2
Ονομαστική τιμή:
2,90€
Υπερσειρά:
Editor's Choice
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  6712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  104
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5671 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ωραία παρουσίαση! Επίσης ωραίες ιστορίες, ειδικά αυτή με τον δράκουλα 10/10.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30232
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  121
  • Reputation:   761
  • Achievement Points:  123
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3548 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Το editors choice είναι το #00 Μίκυ Μαους!
:blob3:


Ώρα για βαθμολογία...


Ανεκτίμιτη αξία: Κάλη ιστορία 8/10 :)
Η Λαίλαπα των αιώνων: καλή αλλά μπερδεμένη 7/10 :thinking:
Δράκουλας:Καλύτερα για μεγάλους ανθρώπους παρά για παιδιά, δεν νομίζω οτί ήταν καλή ιδέα στο συγκεκριμένο τεύχος. Κατά τ' άλλα πολύ καλή 8,5/10 :clap2:


Πολύ καλό τεύχος, μα η ιστορία δράκουλας δεν δημοσιεύτηκε μόνο στο ΚΟΜΙΞ; :oops:

Επεξεργασία από 313
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Εξαιρετική η πρώτη ιστορία που διαδραματίζεται στη χώρα μας !!!!!

 

Πραγματικά απολαυστική ,εστω και μέσα απο υπερβολές στον τρόπο παρουσίασης των Ελλήνων .

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την κριτική του Comics Fan  την οποία και αντιγράφω παρακάτω και γιατί με εκφραζει απόλυτα αλλα και για τις πολύ καλές πληροφορίες που παραθετει .

 

Ανεκτίμητη Αξία: Δημοσιεύτηκε στο Topolino το καλοκαίρι του 2012 και έναν χρόνο αργότερα ήρθε στην Ελλάδα. Ελληνικού ενδιαφέροντος, αφού διαδραματίζεται στις Σποράδες. Στα αρνητικά ίσως να καταλογίσετε ότι παρουσιάζει μια Ελλάδα όχι τόσο ρεαλιστική ή τεχνολογικά αναπτυγμένη, προσωπικά όμως με μάγεψε (δεν μπορώ να πω ωστόσο ότι είμαι αντικειμενικός, γιατί θεωρώ τις λίγες ιστορίες του ζεύγους Radice - Turconi αν όχι εξαιρετικές, τουλάχιστον πολύ έξυπνες και καλοφτιαγμένες). Αρκετά από τα σκίτσα επηρεάστηκαν από την επίσκεψη των συγγραφέων στην Ελλάδα, τον Σεπτέμβριο του 2007.

 

 

 

Και μονο γι αυτή την ιστορία  άξιζε να αποκτήσω αυτό το τευχος...........

:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5531 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το "Ανεκτίμητη Αξία" δεν το αντέχω. Γεμάτη στερεότυπα και συναισθηματικούρες, και γενικώς εκτός πραγματικότητας. Βλέπω και το "My Big Fat Greek Wedding" άμα είναι.

Το highlight είναι η "Η Λαίλαπα των Αιώνων", το αριστούργημα του Καστύ με επιρροές απ' το 1984, το 'Ινκαλ και το Μάτριξ. Και για να πω την αμαρτία μου, βρίσκω τον "παράδεισο" του Φοίνικα πολύ δελεαστικό μέρος για να ζει κανείς.

Το ενδιαφέρον στον "Δράκουλα" είναι το σχέδιο. Η ιστορία είναι παντελώς αδιάφορη.

Επεξεργασία από Jim Slip
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Η "Ανεκτίμητη Αξία" είναι η καλύτερη ντίσνεϋ ιστορία που διαδραματίζεται στην Ελλάδα! Από τότε που την πρωτοδιάβασα (στο Topolino παρακαλώ) μπήκε στο τοπ 10 μου! Όντως έχει πολλά στερεότυπα αλλά δε θα έλεγα πως απέχει και πολύ από την ελληνική πραγματικότητα...

 

Η Λαίλαπα των Αιώνων είναι κλασικός Κάστυ, τον οποίο πλέον θεωρώ υπερβολικά υπερεκτιμημένο (μάλλον γιατί είναι από τους καλύτερους της γενιάς του και ό,τι και να κάνει φαίνεται αμέσως καλύτερο ενώ είναι απλά μία συμπαθητική ιστορία).

 

Ο Δράκουλας αισθητικά είναι ό,τι καλύτερο έχει βγάλει τελευταία η Disney Ιταλίας. Η ιστορία προφανώς δε θα ενθουσιάσει κάποιον, αν δεν έχει διαβάσει το βιβλίο ή δεν έχει δει τις ταινίες. Στις παρωδίες στοχεύεις σε αυτούς που ξέρουν το έργο, να το διακωμωδεί ωραία, να βάζει τους χαρακτήρες στους σωστούς ρόλους και να προκαλεί γέλιο (ίσως και νοσταλγία). Από αυτήν την άποψη, ο Δράκουλας είναι πολύ μπροστά! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

διαβασα το "δρακουλα" βεβαια η ειδηση ειναι οτι διαβασα ντισνευ μετα απο πολλα χρονια..

αυτο που με τραβηξε ηταν το σχεδιο κ τα χρωματα, δεν μπορω να κρινω αν ηταν καλη η κακη γιατι οπως εγραψα

δεν εχω επαφη με τα ντισνευ χρονια τωρα παντως εφτασα μεχρι το τελος, ειχε ενα Α' ενδιαφερον  χαχα :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ανεκτίμητη Αξία. Γουστάρισα το ψιλοπαρανοϊκό σκιτσάκι. Έχει το γλυκανάλατό της, αλλά ήταν διασκεδαστική :)

 

Λαίλαπα των Αιώνων. Ωραία χορταστική περιπέτεια. Αρχή, μέση, τέλος και σασπένς. Πιτσιρικάς θα μαγευόμουν :)

 

Δράκουλας. Βοηθάει να ξέρεις το μυθιστόρημα. Προσωπικά δεν το έχω διαβάσει, αλλά φαντάζομαι ότι η αγαπημένη μου ταινία του Coppola (imdb) είναι αρκετά πιστή σε αυτό. Κάπως καλύτερη από το Μόμπυ Ντικ του Κόμιξ Β 1 (που και εκείνη μου άρεσε). Αρκετά ψήγματα σουρρεαλισμού. Εγκρίνεται :)

 

Overall, πολύ ωραίο κομιξάκι. Επιπέδου Ημερολόγια Σερ Μίκυ + Επιθεωρητής Μίκυ. Διασκεδαστικό και αντέχει επανανάγνωσης :)7/10 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  541
  • Reputation:   4748
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3772 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Πολυ καλη εκδοση με πολυ ωραίες ιστορίες!! Ειδικα η πρωτη που διαδραματίζεται στην Ελλαδα, με εκανε να χαρώ πολυ!!

Φλοκ ειναι οντως υπερβολική η παρουσίαση των ελλήνων, αλλα μου κανει εντύπωση που ξέρουν τοσα πολλα για μας, βλέπε καρέ στο αεροπλάνο, σαν εικόνα απο τα ΚΤΕΛ ηταν!

 

Θεωρω πως την ιστορια με τον Δράκουλα την χαλούσε που ηταν σε τοσο μικρο φορμα, ίσως να επειδη το ειχα συνηθίσει στο πιο μεγάλο με το Κομιξ.

 

Η αληθεια παντως ειναι πως περιμενα να ειχε τις πιο παλιές ιστορίες, απο το Μικυ των πρώτων δεκαετιών και πως θα εβγαζε κανα δυο τρια τευχάκια ακόμη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6473
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3527 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Τις είχα και τις 3 ιστορίες, όμως είναι και οι τρεις πολύ καλές! :spidey_yeah_that:

Ανεκτίμητη αξία: Απίθανη, δε χορταίνω να τη διαβάζω!! 9/10

Η λαίλαπα των Αιώνων: Συμφωνώ με τον 313, λίγο μπερδεμένη, αλλά δεν παύει να είναι εξαιρετική! 8,5/10

Δράκουλας: Είναι πολύ καλή, όμως τη βαριέμαι λίγο... 7/10

 

Αφού είχε το νούμερο #00 ίσως σημαίνει ότι μάλλον θα έχουμε κι άλλους τέτοιους τόμους.

 

Μόνο μια παρατήρηση: Πίστευα ότι θα είχε σκληρό εξώφυλλο, αλλά ήταν σαν τα Μίκυ Μάους. :reap:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

To διάβασα κι εγώ. Τα δύο πρώτα δεν τα είχα διαβάσει, αλλά μου άρεσαν πολύ. Το μόνο που έχω να σχολιάσω και να συμφωνήσω με τον bakinio είναι πως η ιστορία του Δράκουλα χάνει κάμποσο σε τόσο μικρό φορμάτ. Δηλαδή την είχα διαβάσει στο ΚΟΜΙΞ (αυτό με την χωρίς ποιότητα) και το ευχαριστήθηκα, εδώ ένιωσα πως την στούμπωσαν σε τόσο μικρές διαστάσεις.

 

Όπως ακριβώς εάν ο Μόμπυ Ντικ τυπωνόταν στο ΜΜ ας πούμε και όχι στο ΚΟΜΙΞ θα «έχανε» πολύ, έτσι και ο Δράκουλας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Είναι και οι τρεις ιστορίες που κατέχουν υψηλές θέσεις στη βαθμολογία του Inducks. Συγκεκριμένα, οι θέσεις τους τους είναι "Ανεκτίμητη Αξία" 795η, "Η Λαίλαπα των Αιώνων" 449η και ο "Δράκουλας" 227η.

 

Παραθέτω τις απόψεις που διατύπωσα όταν πρωτοκυκλοφόρησαν:

 

Ανεκτίμητη Αξία

 

Παιδιά, πείτε με αιρετικό και γερογκρινιάρη (που ίσως είμαι), ελληνάρα (που σίγουρα δεν είμαι) και ό,τι άλλο θέλετε. Η ιστορία "Ανεκτίμητη Αξία" παρουσιάζει μια Ελλάδα τριτοκοσμική, με μέσα συγκοινωνίας τής δεκαετίας τού '50, στα οποία στοιβάζονται φύρδην μίγδην άνθρωποι, γουρούνια, κότες, αυγά, λαχανικά και ό,τι μπορεί να φανταστεί κανείς, που οι απλοϊκοί κάτοικοί της δεν μιλούν καμιά ξένη γλώσσα και που ο Αρίστος, ενσάρκωση τού γνωστού κροίσου, είναι το καλό πλούσιο και γενναιόδωρο παληκάρι. ΄Ελεος, αλλά, παρά το σημερινό κατάντημά της, εμένα -κι εσάς φαντάζομαι- η χώρα αυτή δεν με αντιπροσωπεύει. 

Κατά τα άλλα, σχέδιο και πλοκή ικανοποιητικά και ενδιαφέρουσα η παρουσίαση ενός Σκρουτζ πιο ανθρώπινου από ό,τι τον είχαμε συνηθίσει. 8/10.

 

Λαίλαπα των Αιώνων

 

Και τώρα θα πάω στον Great Casty (αλήθεια, δεν φέρνει λίγο, ηχητικά, προς το Great Gatsby;). Εκεί που μας νανούριζε λιγάκι στα δύο πρώτα επεισόδια τού προηγούμενου τεύχους, με το παραμύθι τού Φοίνικα, ξαφνικά, "σαν ηφαίστειο που ξυπνά, εφτά γενιές σβηστό", μας ξεναγεί σε μια εξέλιξη που φέρνει τα "επάνω, κάτω", γεμάτη νεύρο, απροσδόκητες καταστάσεις, ιστορικές αναφορές και άλλα ενδιαφέροντα στοιχεία, η οποία κορυφώνεται με την αποκάλυψη ενός απίστευτου μυστικού που ανατρέπει άρδην τα πράγματα σε σχέση με έναν δευτερεύοντα χαρακτήρα τής ιστορίας. Και κάτι μικρό που με δικαιώνει γι' αυτό που έγραψα πιο πάνω στο ποστ #1752, ότι δηλαδή η σωστότερη (όχι όμως τόσο εντυπωσιακή, οφείλω να ομολογήσω, όσο το "Λαίλαπα") απόδοση του ιταλικού τίτλου τής ιστορίας "La Marea dei Secoli" είναι "Η Παλίρροια τών Αιώνων. Στις σελ. 51-52, η ηρωίδα από μέλλον Ούμα λέει "Κοιτάξτε! Μετά την πλημμυρίδα .... έρχεται η άμπωτις".

 

Δράκουλας

 

Δεν έχω διατυπώσει άποψη, αλλά μια φράση μου σε απάντηση ποστ φίλου, εξακολουθεί να με εκφράζει: "Εμένα ο Δράκουλας με ενθουσίασε" και συμπληρώνω ότι τον λάτρεψα κυριολεκτικά (ιστορία και σχέδιο). Θα παραθέσω όμως τη γνώμη της Kabuki μη ντισνεϋκής αλλά εξαιρετικά ψαγμένης σε ό,τι έχει σχέση με κόμικς:

 

"Η ιστορία με το Δράκουλα είναι από τις καλύτερες disney parody που έχω διαβάσει.. Το σχέδιο είναι υπέροχο, ο χρωματισμός επίσης κι η ιστορία εξελίσσεται πανέξυπνα, αποφεύγοντας τους σκοπέλους του ενήλικου θέματος στην all ages διασκευή του".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33860
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Να πω και εγω μια άποψη για το editor's choice. Υπάρχει ένα πραγματικά ελπιδοφόρο μήνυμα πίσω από αυτό. Οι εκδότες των κόμικ της Καθημερινής διαβάζουν το forum μας. Εβαλαν τρεις ιστορίες που σήκωσαν πολύ συζήτηση στο forum. Και μιλάω ίδιως για την πρώτη και την τελευταία. Ιδίως η ιστορία στην Ακρόνησο δημιούργησε δυο διαφορετικές ομάδες στο forum. Τους likers και τους haters. :pesta::lol: :lol:

 

Νομίζω η έκδοση αυτή θα συνεχιστεί. Ελπίζω δε να είναι το περιοδικό που θα δημοσιευτούν οι αδημοσίευτες εως τώρα ΠΑΛΙΕΣ ιστορίες για εμάς τους βροντόσαυρους  :crying:  όπως διάβασα κάπου. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Το καλυτερο τευχος Ντισνευ που εχω απο το ξεκινημα του "reboot" τους. Ολες οι ιστοριες ηταν αξιολογες. Ακομα και η πρωτη μεσα στην χαζοχαρουμενια της, τα στερεοτυοπα και το cheesy τελος ειχε την πλακα της. Η Λαιλαπα των Αιωνων ειχε εξυπνο σεναριο, αστεια γκαγκ και προσπαθουσε να περασει και καποιο μηνυμα αλλα η κορυφαια ιστορια του τευχους ηταν με διαφορα ο Δρακουλας. Παρα πολυ καλο σχεδιο και χρωματισμος, που οντως ομως θα θελαν μεγαλο μεγεθος για να αναδειχθουν ακομα περισσοτερο, ενω και το σεναριο ηταν πολυ καλοδουλεμενο και ο Γκουφυ εδινε ρεστα σαν Βαν Χελσινγκ. Σαν παρωδια την θεωρω αρκετα καλυτερη απο το Μομπυ Ντικ που ειδαμε προσφατα στο ΚΟΜΙΞ. Ελπιζω το Editor's Choice να μην προκειται για one shot και να καθιερωθει σε μηνιαια ή διμηνιαια βαση ενα τετοιο τευχος που θα ειναι σαν best of απο τις ιστοριες που εχουν κυκλοφορησει, ετσι ωστε  και μεις που δεν αγοραζουμε σταθερα καποιον τιτλο να μπορουμε να μην χανουμε τις καλυτερες ιστοριες :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ανεκτίμητη αξία: Ωραία ιστορία, ήταν διασκεδαστική, μου άρεσε και το σκίτσο. 8/10

 

Η λαίλαπα των αιώνων: Εξαιρετική και αυτή η ιστορία του Casty. 9/10

 

Δράκουλας: Σχέδιο και χρώματα όλα τα λεφτά. Το σενάριο πολύ μέτριο. 7/10

 

 

Γενικά βρήκα την ιδέα καταπληκτική, φοβερή προσφορά από την Καθημερινή...και θα στήριζα οπωσδήποτε την έκδοση ενός τέτοιου περιοδικού σε μηνιαία βάση

Επεξεργασία από rorschach
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Απ' τα καλύτερα τεύχη Disney που έχω διαβάσει! Και οι 3 ήταν Ιστοριάρες, τελείως διαφορετικές μεταξύ τους ώστε να μην πλήξει κανείς, ποτέ, πουθενά: μια κωμωδιούλα ελληνικού ενδιαφέροντος, μια περιπέτεια επιστημονικής φαντασίας του (όπως το πάει σύντομα θα γίνει απ' τους αγαπημένους μου) Casty, και μια παρωδία τρόμου με το ιδιαίτερο σχέδιο του Celoni... Απ' τις ιστορίες αυτές είχα διαβάσει μόνο τον Δράκουλα, αλλά θεωρώ ότι ήταν πολύ ωραία επιλογή που της άξιζε να μπει σε μια τέτοια έκδοση. Αν ο editor βγάλει κι άλλα τέτοια τεύχη, θα είναι καλύτερη έκδοση κι απ' το ΚΟΜΙΞ, ούτε Βίκαρ, ούτε Δανοί δημιουργοί... Θα μπορούσε να γίνει τα νέα Κλασσικά, αλλά με όλες τις ιστορίες να αξίζουν τα λεφτά τους! Αλλά ποια λεφτά; Γίνεται τέτοια εκδοσάρα (γιατί το χαρτί και γενικά όλο το τομάκι πραγματικά μου άρεσε πολύ) να δίνεται δωρεάν μαζί με ένα τόμο Disney του Barks, στην τιμή μιας εφημερίδας; (εφημερίδα έδιναν αλήθεια; δεν θυμάμαι... ) Σ'ωραίος βρε editor!

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3858 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Editor's Choice #00 Κριτική

 

Καταρχήν το τεύχος το αντιμετώπισα με δυσπιστία και με απογοήτευση, καθώς βλέποντας τη διαφήμισή του (επιλογή των καλύτερων ιστοριών του θρυλικού περιοδικού μμ) είχα την προσδοκία ότι θα βλέπαμε παλιές, κλασικές ιστορίες, που είχαν δημοσιευτεί στα τεύχη της 1ης 1000άδας, άντε ως το 1500, του μμ...Αντί για αυτό πήραμε στα χέρια μας ένα τευχάκι που συγκέντρωνε 3 ιστορίες poy δημοσιεύτηκαν στη χώρα μας πριν από 13, 15 και 20 μήνες αντίστοιχα. Αν μάλιστα αφαιρέσει κανείς τους 7-8 νεκρούς μήνες, που δεν κυκλοφορούσαν Disney στην Ελλάδα, τότε καταλαβαίνουμε πόσο πολύ πρόσφατες είναι. Επίσης τις 2 από τις 3 τις είχα ήδη στην κατοχή μου...

 

Πάμε τώρα στην κριτική των ιστοριών

 

Ανεκτίμητη Αξία

 

Ανάμικτα συναισθήματα. Από τη μία θυμός και εκνευρισμός για τον τρόπο που παρουσιάζεται η χώρα μας, από την άλλη χαμόγελο για το πόσο δίκιο έχει για αρκετά από αυτά που παρουσιάζει. Προφανώς φίλτατε Τρύφωνα αν επισκευτεί κάποιος ένα άγονο νησί, ή ένα χωριό της ηπειρωτικής Ελλάδας, θα βρει ανθρώπους να μη μιλάνε Αγγλικά, θα βρει γιαγιάδες να μπαίνουν στα ΚΤΕΛ με λαχανικά και κότες, θα βρει παππούδες να τα παρατάνε όλα για να παίξουν τάβλι πίνοντας τον τούρκικο, εεε συγγνώμη ελληνικό καφέ τους...

 

Στα της ιστορίας ως ιστορία τώρα..Το σχέδιο μέτριο, ο Σκρουτζ μόνο Σκρουτζ δεν είναι...το σενάριο αν δεν ήμουν Έλληνας θα με άφηνε παγερά αδιάφορο, τώρα με κάνει να χαμογελάω για τις γνώριμες καταστάσεις...της βάζω 6/10 μόνο και μόνο γι' αυτό

 

Λαίλαπα των Αιώνων

 

Κλασικός Casty. Ωραία περιπέτεια, στα γνωστά μοτίβα που κινούνται οι περισσότερες ιστορίες του δημιουργού. Την είχα διαβάσει πρόσφατα αλλά νομίζω ότι αυτή τη φορά την ευχαριστήθηκα περισσότερο. Ίσως επειδή τη διάβασα μονορούφι, ίσως επειδή το χιαρτί γυάλιζε και μύριζε ωραία, ίσως επειδή ήξερα πάνω κάτω την πλοκή και πρόσεχα περισσότερο τις λεπτομέρειες.. 8,5/10

 

Δράκουλας

 

Δε θυμάμαι την εντύπωση που μου είχε κάνει η ιστορία όταν την είχα διαβάσει στο ΚΟΜΙΞ..Ξέρω μόνο ότι είχα την αίσθηση πριν την ξαναδιαβάσω, ότι όταν τη διάβασα δεν τρελάθηκα κιόλας. Η παρωδία αυτή χθες το βράδυ που τη διάβασα μου φάνηκε πάρα πολύ καλή. Ωραίο σχέδιο, ατμοσφαιρικό, και το σενάριο απλά "τα σπάει". Συνεχείς ατάκες, άφθονο γέλιο, πραγματική ΠΑΡΩΔΙΑ, σε αντίθεση με το μόμπι ντικ που ήταν πιο πολύ μεταφορά και όχι παρωδία... 9/10

 

 

Συνολικός βαθμός τεύχους 8/10 (θα έβαζα περισσότερο αν οι ιστορίες δεν ήταν τόσο πρόσφατα δημοσιυεμένες, ή να αντί της πρώτης είχε μια καλύτερη)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30329
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  24
  • Reputation:   123
  • Achievement Points:  24
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3506 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ενδιαφέρουσα ιδέα το Editor's Choice,αρκεί να παραμείνει ένθετο της εφημερίδας (και με την αναλογη τιμή,αφού πλέον δεν θα προσφέρεται και ο τόμος Ντίσνευ).

 

Τώρα όσον αφορά τις ιστοριες,πέρα από την πρώτη, που αν δεν ήταν ελληνικές οι εκδόσεις δε θα έιχε καμία τύχη να χαρακτηρίστει "Editor's Choice", οι άλλες δύο ήταν όντως από τις κορυφαίες των τελευταίων ετών.Μακάρι να προχωρήσουν και σε επανέκδοση ακόμα παλαιότερων κλασικών ιστοριών πάντως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Διάβασα και εγώ τον Δράκουλα, που ήταν η μόνη ιστορία που δεν είχα από τον Τερζόπουλο. Μου άρεσε αρκετά. Δεν την θεωρώ καλύτερη ή χειρότερη από το Μόμπυ Ντικ, γιατί απλά είναι διαφορετική η προσέγγιση (και ας θεωρούνται και οι δύο παρωδίες), και έχουν και οι δύο τα δικά τους προσόντα.

 

Το αστείο είναι πως αυτό το τομάκι έχει καλύτερο άνοιγμα από το εβδομαδιαίο Μίκυ Μάους που έχει  λιγότερες σελίδες. :oops:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7176
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4130 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Να βάλω και την δικη μου βαθμολογία

 

Ανεκτίμητη αξία: Την λάτρεψα, ετσι θα ΄ταν ωραιο να ζούμε, χωρις αγχος ανταγωνισμό, ζηλειες με τα ουζάκια μας στα γραφικά καφενεια και την ντολτσε βιτα και φυσικα τις παραλίες και τον ελληνικό ήλιο. Μια Ελλάδα τριτοκοσμικη, όχι θα έλεγα μιας και ξερει τις ανεκτίμητες αξιες της ζωης την συντροφικότητα και την  αγάπη και την απολαυση των φυσικών πορων μας αλλα και την ελληνική γενναιοδωρια και το ελληνικό κέφι. Ακομα και ο Σκρουτζ πειθεται! Τι εχασε ο Ντόναλντ! ειπε να την κάνει μια φορα και εχασε έναν παραδεισο. 9/10

 

Η Περιπέτεια των αιώνων:  ''Είναι ωραιο που ξημερωσε μια άλλη μέρα και πιστεψτε με, φιλοι μου..αυτό είναι από μόνο του πολύ σπουδαίο πραγμα'' says miky και εχει απόλυτο δικιο. Πολύ ωραια περιπέτεια, με ανατροπές και μυστικά και μαυρο πιτ που την απόλαυσα 9/10

Δράκουλας: α, πα, πα, ετσι την διαβασα, δεν..πολύ υπερβολική μα πάρα πολύ ενώ θα μπορουσε να είναι ωραια μονο για το σχεδιο 3/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πολύ καλό τευχάκι και σε ποιότητα αλλά και στην επιλογή των ιστοριών...! :best:

Είναι ό,τι πρέπει για αυτους που δεν τις έχουν στην συλλογή τους τις ιστορίες,αλλά και γι'αυτούς που τις έχουν αλλά θέλουν να τις έχουν συγκεντρωμένες σε ένα τεύχος...!

Ελπίζω να συνεχιστεί αυτή η άτυπη σειρά...! :pray: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  29462
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  26
  • Reputation:   200
  • Achievement Points:  26
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3907 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εμένα μου άρεσαν πολύ οι δύο πρώτες ιστορίες- τις απόλαυσα περισσότερο απ' ότι περίμενα. Αντιπαθώ όμως τις Ντίσνευ- παρωδίες, έτσι ο Δράκουλας δέν μου άρεσε...

Εντυπωσιακό σχέδιο βέβαια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μου άρεσε πολύ η πρώτη ιστορία. Τα περισσότερα αστεία τα θεώρησα πολύ πετυχημένα, ενώ σπάνια γελάω με ιστορίες της Disney.

Γενικά είχε μεγάλη πλάκα ο τρόπος που με υπερβολή αποτύπωσαν τον στερεοτυπικό ελληνικό τρόπο ζωής.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Επιτέλους βρήκα ευκαιρία να τελειώσω την δεύτερη ιστορία του τόμου. Μπορώ να πω πως με εξέπληξε ευχάριστα μιας και δεν έχει τύχει να ξαναδιαβάσω τόσο καλογραμμένη ιστορία επιστημονικής φαντασίας από την Disney (αν και δεν αμφιβάλλω πως θα υπάρχουν αρκετές σε διάσπαρτα τεύχη που αν μου προτείνετε θα ψάξω).

Όπως φαίνεται, πρόκειται πραγματικά για μια συλλογή των καλύτερων ιστοριών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.