Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΡΙΓΗ
Σενάριο/Kείμενα:
Malk, Παναγιώτης Τσαούσης, Λευτέρης Καλύμνιος
Σχέδιο:
Malk, Παναγιώτης Τσαούσης
Hμερ. έκδοσης:
09-2014
Εξώφυλλα:
10 + 10 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
10
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Τρόμου/Θρίλλερ
Μέγεθος:
21.0 x 29.7
Σελίδες:
48
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISSN:
2241-9365
Ονομαστική τιμή:
5,50€

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

RIGH_0001.jpg  RIGH_0002.jpg  RIGH_0003.jpg  RIGH_0004.jpg  RIGH_0005.jpg

 
 
Aντιγράφω απο το δελτιο τυπου των εκδοσεων Renieri/Comicon Shop:
 
 
Mετά από πολύ καιρό, ένα περιοδικό με κόμικς σκοτεινής φαντασίας και τρόμου.
 
 
Σ΄ αυτό το πρώτο τεύχος υπάρχουν τρεις ιστορίες:

  • H KAΘΟΔΟΣ (σχέδιο –σενάριο: Malk)
  • ΦΡΙΚΤΗ ΕΚΔΙΚΗΣΗ (σχέδιο –σενάριο: Παναγιώτης Τσαούσης)
  • ΣΤΗ ΣΚΙΑ ΤΟΥ ΛΟΦΟΥ (σχέδιο: Malk– σενάριο Λευτέρης Καλυμιός)O Malk (comics του έχουν δημοσιευθεί στα περιοδικά: Fantastic!,  X-FILES, ΝΑ!!!, Razor κλπ. Exουν εκδοθεί τα graphic novels του:  «ΜΗΔΕΙΑ», «Φαβορίτης», «ΦΑΒΟΡΙΤΗΣ: Το Πουλί Πέταξε»,  «ΦΑΒΟΡΙΤΗΣ: Η Επέλαση Των Ανιψιών», «Freakshow». Eργα του έχουν δημοσιευθεί στα δύο τεύχη στο περιοδικό «ΤΟ ΤΣΟΦΛΙ» και στον κατάλογο της έκθεσης «Με Πενάκι και Σκαπάνη». Επίσης οι αφίσσες του φεστιβάλ «Με Πενάκι και Σκαπάνη» ήταν δικά του έργα.  Τα «ΡΙΓΗ» είναι δικής του  έμπνευσης και οργάνωσης.)
     
    O Παναγιώτης Τσαούσης (2012 σε ερασιτεχνικό έντυπο την ιστορία «Τhe last terrestrial romance» και το 2013 το «Exotic city cabaret and other stories». To 2014 κυκλοφόρησε το graphic novel του: «Απόδραση από τη Φλάνδρα».  Eργα του έχουν δημοσιευθεί στα δύο τεύχη στο περιοδικό «ΤΟ ΤΣΟΦΛΙ» και στον κατάλογο της έκθεσης «Με Πενάκι και Σκαπάνη».)
     
    Ο Λευτέρης Καλυμιός (το graphic novel «Μεθυσμένη Πολιτεία» και έργα  του στα δύο τεύχη στο περιοδικό «ΤΟ ΤΣΟΦΛΙ» και στον κατάλογο της έκθεσης «Με Πενάκι και Σκαπάνη».Τώρα έχει έτοιμα δύο νέα κόμικς, που θα κυκλοφορήσουν σε λίγο καιρό).
     
    Στα «ΡΙΓΗ» έγραψε το σενάριο της ιστορίας «Στη Σκιά του Λόφου», που σχεδίασε ο Malk.
     
    Tρεις ιστορίες τρόμου. Τρεις διαφορετικοί τρόποι να βυθιστείς, ταυτιζόμενος με τους πρωταγωνιστές τους, στο σκοτάδι της ψυχής, ὀχι μόνο των δημιουργών τους αλλά και στην άβυσσο της ίδιας σου της ψυχής.
     
    Τα πλάσματα που εμφανίζονται εδώ, είναι οι τύψεις, οι ερινύες, οι φόβοι και οι προκαταλήψεις μας, σ΄ ένα κόσμο που όταν παύει να είναι βαρετός γίνεται επικίνδυνος.
     
    Προετοίμασε τον εαυτό σου για ένα ταξίδι στην άβυσσο της ψυχής σου και αντιμετώπισε το πεπρωμένο σου.
     
    Το τέρας ή η τρομακτική όψη του μεταφυσικού, μπορεί να είσαι εσύ αυτό το μάταιο κράμα σάρκας και ψυχής που ανυπομονεί να αντιμετωπίσει το πεπρωμένο του
    .
     
     
     
    Oπως ηδη εχει ειπωθει, επιτελους, ενα νεο Ελληνικό κομικς φαντασιας και τρομου! :dance:
    Μεγαλο μεγεθος και προσεγμενη εκδοση σε μια νεα, φιλοδοξη προσπαθεια,
    απο τις εκδοσεις Renieri/Comicon Shop :up:
     
    Η τιμη του προσιτη και απολυτα τίμια σε σχεση με το φορμα και την ποιοτητα του χαρτιου :respect:
    Αξιζει την στηριξη ολων των φίλων του ειδους, ευχομαι να μακροημερευσει :pray:
    Περισσοτερα για τις ιστοριες με την πρωτη αναγνωση-ευκαιρια :xm:

 

Ευχαριστούμε για τα υπόλοιπα εξώφυλλα τους leonidio & Indian.

 

Ιστορικό εκδόσεων Renieri/Comicon Shop
Αφιέρωμα στον Παναγιώτη Τσαούση
 
 
:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 155
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Το λοιπόν!!! Διάβασα τη ρίγη! Ακολουθεί κουτσομπολιό επί της έκδοσης:

 

Γενικότερα: Τίμια έκδοση, με καλό μέγεθος, ποιοτικό επίπεδο ιστοριών και τιμή που δε διώχνει τον αναγνώστη.

 

Ειδικότερα:

 

Χαρακτηριστικά έκδοσης: Το μέγεθος χορταστικό, για να απολαμβάνει το μάτι σου και ποιότητα χαρτιού για να τη λατρεύει το χέρι σου. Με το μέγεθος που έχει, δε θα το βάλω στο κουτί με τα υπόλοιπα τεύχη της συλλογής μου, αλλά στο ράφι με τους τόμους για να φαίνεται. Φαίνεται, ότι η έκδοση είναι προσεγμένη και το έψαξαν το πράγμα. Δε το έβγαλαν απλά για να το βγάλουν.

 

Περιεχόμενο: Το ασπρόμαυρο του πάει. Τονίζει το ύφος. Σεναριακά και σχεδιαστικά, πιάνουν το είδος του τρόμου και φαίνονται αντάξιοι αυτού, πράγμα που το φοβόμουν. Όσο να 'ναι, δε βρίσκεις πλέον καλές ιστορίες τρόμου. Δε το πιάνουν με τη χαζοχαρούμενη προσέγγιση. Είναι πολύ σοβαροί σε αυτό που κάνουν. Έχει βέβαια και κάποιες χιουμοριστικές πινελιές που τις βλέπεις αποκλειστικά και μόνο στην "οικοδέσποινα" και όχι μέσα στις ιστορίες. Το όλο στήσιμο (αφηγητής, ιστορία, κλείσιμο αφηγητή) είναι ταυτόσημο από το Tales from the Crypt. Όταν τέλειωσα τη πρώτη ιστορία, ένιωσα σα να είχα δει ένα επεισόδιο της σειράς, κι αυτό το λεώ για καλό. Και οι τρεις ιστορίες ήταν πάρα πολύ καλές. Αν συνεχίσουν έτσι, πιστεύω ότι θα δούμε καλύτερες ιστορίες στα επόμενα τεύχη (αν υπάρξουν).

 

Τιμή: Σε αυτή τη χώρα, έχουμε διαβάσει πραγματικά σκουπίδια και μας ζήτησαν 8 ευρώ για να τα πάρουμε. Οπότε τα 5,5 ευρώ μου φάνηκαν πολύ λίγα. Γενικότερα, μπορεί ο καθένας να αγοράσει το τεύχος σαν one-time deal. Το πολύ πολύ να του αρέσει και να αγοράσει και όσα τεύχη ακολουθήσουν.

 

Τελικά συμπεράσματα: Από τις τρεις ιστορίες, η Κάθοδος μου άρεσε περισσότερο. Με έκανε να ριγήσω :P Ήταν μια πραγματική ιστορία τρόμου. Σίγουρα ήταν λίγο κοινότυπη σε κάποια πράγματα, αλλά το horror genre δεν διακρίνεται για τη πρωτοτυπία του. Το ίδιο το κόμικ είναι από τα πράγματα που αξίζει να αγοράσεις. Δε βλέπουμε συχνά κάτι τόσο καλό στην Ελλάδα, πόσο μάλλον σε περιοδική μορφή, οπότε οφείλουμε να το στηρίξουμε. Αν είστε λάτρης του τρόμου θα το γουστάρετε πολύ. Αν δεν είστε, πάρτε το γιατί οι ιστορίες είναι αρκετά ενδιαφέρουσες ανεξαρτήτως είδους.

 

ΥΓ: Η μακάβρια, μαυροφορεμένη, τσιτσιοφόρος ( :P ) οικοδέσποινα έχει κάποια όνομα;

 

Βαθμολογία: 7.5~8/10 Γενικότερα, είμαι πιο αυστηρός στις βαθμολογίες μου και αν ήταν έκδοση τόμου και όχι περιοδική έκδοση θα το έκρινα με χαμηλότερη βαθμολογία, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δε μπορούσα να δώσω κάτι λιγότερο. Συστήνεται ανεπιφύλακτα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25521
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  621
  • Reputation:   6374
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4272 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

ναι: Lady Bathory...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

AAAAAAA ζηλεύωωωωω . Πως θα προμηθευτώ κι εγώ ένα χωρίς να μου βγει ο κούκος αηδόνι διότι μένω στα Γιάννενα ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

AAAAAAA ζηλεύωωωωω . Πως θα προμηθευτώ κι εγώ ένα χωρίς να μου βγει ο κούκος αηδόνι διότι μένω στα Γιάννενα ;

Αν θες στο αγοραζω και παραλαμβανεις με την παραγγελεια της Top Shelf!

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  541
  • Reputation:   4748
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3772 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Χαίρομαι παρα πολυ που βγηκε επιτέλους μια σειρα τρόμου και απο ελληνικη προσπάθεια!!! Θα την στηρίξω οσο μπορώ!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Από το Καρέ-Καρέ της Εφημερίδας των Συντακτών:
 

28/09/14

Ανατριχίλες και Ρίγη
 

Τα κόμικς τρόμου και φρίκης έχουν μακρά ιστορία και αποτελούν όπως στον κινηματογράφο και στη λογοτεχνία ένα διακριτό είδος με πολλούς οπαδούς. Ανθησαν στις ΗΠΑ προς τα τέλη της δεκαετίας του 1940 και διαδόθηκαν ιδιαίτερα τη δεκαετία του ’50 με πιο εμβληματικούς τους τίτλους της εταιρείας EC (The Haunt of Fear, The Vault of Horror, Tales from the Crypt). Αν και η πορεία τους ανακόπηκε μετά τη θέσπιση της Comics Code Authority, ποτέ δεν έπαψαν να κυκλοφορούν και να προκαλούν ανατριχίλες και ρίγη. Ρίγη είναι και ο τίτλος ενός νέου περιοδικού (εκδ. Ρενιέρη) που προειδοποιεί από το εξώφυλλό του για το περιεχόμενο: «Κόμικς σκοτεινής φαντασίας και τρόμου» και επιχειρεί να αναθερμάνει τη σχέση του αναγνώστη με το αλλόκοτο. Το πρώτο, ασπρόμαυρο, σπονδυλωτό τεύχος (48 σελίδες) περιλαμβάνει τρεις αυτοτελείς ιστορίες (Η Κάθοδος, Φρικτή Εκδίκηση, Στη Σκιά του Λόφου) των Malk, Παναγιώτη Τσαούση, Malk και Λευτέρη Καλυμιού αντιστοίχως, με κοινό θεματικό άξονα το μεταφυσικό στοιχείο, τον τρόμο, το απρόσμενο, το εξωπραγματικό…

 

+ preview topic

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Αν θες στο αγοραζω και παραλαμβανεις με την παραγγελεια της Top Shelf!

 

 

:beer:

 

 

Πάρ'το μου και θα σου χρωστάω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  541
  • Reputation:   4748
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3772 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Το πηρα σημερα και οι εντυπώσεις μου ειναι άκρως θετικές!!!

Μου άρεσαν και οι τρεις ιστορίες, αλλα αυτή που με εκανε να τρομάξω λιγο περισσότερο ηταν η "Στη σκιά του λόφου"!! Ειδικα στη 10η σελίδα!!

 

Η κάθοδος ειχε φοβερά πλάσματα!! Φουλ ανατριχιαστικά!!

 

Τελος η "Φρικτή εκδίκηση" ηταν πολυ εμπνευσμένη αν και οχι τοσο σκοτεινή!

 

Συνολικά παίρνει άριστα και σε ιστορίες-τιμη-ποιότητα και αναμένουμε για το δευτερο τεύχος με ΑΓΩΝΙΑ!!!

 

Υ.Γ. Η σκηνή της Lady στο μπανιο εδωσε μια αλλη νότα στο τελος της ιστορίας!!! xD

Την εχετε κανει πολυ προκλητική!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2097
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  961
  • Reputation:   13933
  • Achievement Points:  1006
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μετά από τα τόσα καλά σχόλια πολλών μελών του GC με άποψη για τα κόμικς αποφάσισα να το προμηθευτώ και εγώ σήμερα και μάλιστα από τη Λέσχη.

Με μια πρώτη γρήγορη ματια  φαίνετε μια ενδιαφέρουσα και προσεγμένη έκδοση!

Για το περιεχόμενο θα επανέλθω όταν βρω χρόνο να το διαβάσω!! :beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πήρα και εγώ Ρίγη από τη ΛΕΦΙΚ και μόλις τη διάβασα! Δεν είμαι ιδιαίτερα φαν του τρόμου γιατί τον ζω καθημερινά στη λεωφόρο Μαραθώνος! 

 

Οι ιστορίες, σαν σενάριο, αν και διαβάζονται ευχάριστα δεν είναι το δυνατό σημείο του κόμικ (χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν μου άρεσαν), όσο είναι τα καταπληκτικά σχέδια των μάλκ και pit. Η έκδοση αρκετά προσεγμένη με υποσχέσεις για το μέλλον.

 

Αυτό που με χάλασε είναι το lettering στην τρίτη ιστορία. Αυτό που με προβλημάτισε είναι ο spiderman στο εξώφυλλο... :P... Αυτό που θέλω να δω στο επόμενο τεύχος είναι την lady bathory σε ιστορία (με ή χωρίς ρούχα)...

Αυτό που θα ήθελα σε αυτό το τεύχος θα ήταν μια ωραία εισαγωγή-πρόλογος έκδοσης στην σελίδα με την ταυτότητα και την αφιέρωση στον Μάριο  :flower3: ...

 

Ένα μπράβο σε όλους και κυρίως στην κ. Ρενιέρη...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Διαβασα και γω το πρωτο τευχος του ΡΙΓΗ και το βρηκα εξαιρετικο :) Η δουλεια που εχει γινει ειναι πραγματικα ανταξια των ιστοριων του Tales From The Crypt. Οσον αφορα τις ιστοριες του, η Καθοδος ειναι η πιο δυνατη ιστορια, αν και σε σχεδιαστικο στυλ ειναι αρκετα παρομοια με την Σκια του Λοφου, το σεναριο μου αρεσε πιο πολυ. Η Φρικτη Εκδικηση ειναι η δουλεια του Pit που μου εχει αρεσει πιο πολυ. Πολυ ωραιο στησιμο σελιδων :best: Γενικα ειναι ενα κομικ που θα το προτεινα στους φαν του ειδους καθως ολες οι ιστοριες αξιζουν, το σχεδιο ειναι :wow: και η ποιοτητα εκδοσης υψηλη. Αντε με το καλο να βγει και δευτερο :)

 

kwtsoκλιμακα 8,5/10 :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ αξιόλογο ελληνικό κόμικ τρομου :) Πολύ καλή έκδοση επίσης κι οι ιστορίες κινουνται στα χνάρια των αντίστοιχων αμερικάνικων  :best:

Καλύτερη ιστορία θεωρώ την πρωτη, αν κι οι 3 διαβαζονται ευχαριστα. Γενικά αποπνέει τη σωστη ατμόσφαιρα που χρειάζεται ένα κόμικ τρόμου :)

 

Σίγουρα θα τιμήσω και το επόμενο! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και εγω του εριξα μια ματια στην λεσχη,δεν το διαβασα το αφηνω για ποιο ησυχες στιγμες όταν το αγορασω.Πολυ καλο και μου αρεσε περισσοτερο η ποιοτητα του χαρτιου και το μέγεθος,φυσικα και οι ιστοριες,τους ταιριαζει το ασπρομαυρο.Πολυ καλο!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το διάβασα και εγώ σήμερα το πρωί σε ένα κενό της βάρδιας μου στον Ερυθρό...

Υπέροχο. Υψηλής ποιότητας έκδοση σε τιμή κρίσης... Εξαιρετική ποιότητα χαρτιού τόσο στο εξώφυλλο-οπισθόφυλλο όσο και στο εσωτερικό. Ατμοσφαιρικό και γεμάτο λεπτομέρεις σχέδιο και ωραία σενάρια. Απόδειξη ότι οι δημιουργοί έχουν ταλέντο και προσπαθούν να γίνονται όλο και καλύτεροι.

Ο φίλτατος Παναγιώτης δείχνει εξέλιξη στο σχέδιό του μετά από την Φλάνδρα. Το μολύβι στα χέρια του γίνεται κάτι μαγικό. Για τον το Malk τα λόγια περριτεύουν. Όποιος πει ότι δεν έχει ταλέντο να πάει στον... οφθαλμίατρο ( :P). Μπράβο και στο Λευτέρη για το πολύ καλό σενάριό του.

Ξεχωριστό μπράβο στην Κυρία Ρενιέρη που υπο-στήριξε το όλο εγχείρημα... Συγκινήθικα ,λίγο, με την αφιέρωση στον Μάριο... Σίγουρα θα χαμογελά εκεί που είναι...

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Eξαιρετικό κόμικ, όπως το ήθελα. Σκοτεινό, έξυπνο, με υπέροχο σχέδιο. Αυτή ακριβώς η κατηγορία είναι η αγαπημένη μου, και επιτέλους βγήκε ένα ελληνικό κόμικ σε αυτό το είδος. Πολύ καλές και οι 3 ιστορίες, με πιο ενδιαφέρουσα για μένα την 1η, και ακολουθούν με τη σειρά η 2η και η 3η. Μπράβο στους δημιουργούς!

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Λοιπόν μου το επέστρεψε ο φίλος που του το είχα δανείσει και το διάβασα κι εγώ επιτέλους. 

 

Με αφήνει μάλλον με ανάμεικτα αισθήματα  καθώς φαίνεται πως είναι αρκετά ελπιδοφόρα προσπάθεια αλλά ταυτόχρονα ταλανίζεται από χοντρά προβλήματα.

 

Αρχικά να πω ότι ως ποιότητα έκδοσης είναι από άλλο γαλαξία. Τόσο τεράστιο μέγεθος και τόσο καλό χαρτί για μόλις 5,5 € είναι όχι απλά ευκαιρία, αλλά κλοπή. Κλέβουμε το comicon shop/Renieri Publications. Προσεγμένη έκδοση, καλή ποιότητα και τόσο μεράκι για λίγα χρήματα. Μπράβο σ'΄αυτό.  Αυτό που με χαλάει είναι το γεγονός ότι χρησιμοποιήθηκε κίτρινο χρώμα για το κέιμενο στο οπισθόφυλλο και χτυπάει πολύ άσχημα στο μάτι, καθώς και ότι το κειμενάκι, όσον αφορά την σύνταξη, είναι σαν να το έγραψε παιδάκι δημοτικού. Σόρρυ αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Εκεί χρειάζεται ένα καλό σουλούπωμα. 

 

Πάμε τώρα στις ίδιες τις ιστορίες.

 

1)Η Κάθοδος : Σχεδιαστικά, δεν παίζεται. Μαυρίλα εκεί που πρέπει, φόντα γεμάτα ζωντάνια. εκφραστικά πρόσωπα και ορισμένες πολύ ενδιαφέρουσες γωνίες λήψης.Επίσης μου άρεσε πολύ το γεγονός ότι η ιστορία εντάσσεται στην Ελληνική πραγματικότητα. Δίνει μια πού ενδιαφέρουσα χροιά στο εγχείρημα. Χαίρεσαι να το βλέπεις.

 

Δεν χαίρεσαι όμως να το διαβάζεις. Δυστυχώς αλλά η ιστορία πάσχει σοβαρά στο θέμα της ροής. Πολλά πράγματα συμβαίνουν πολύ βιαστικά και χωρίς πολλές εξηγήσεις, plot threads εισάγονται ξεκάρφωτα και το τέλος είναι εντελώς βεβιασμένο! Ένιωθα λες και διάβαζα κείμενο που κάποιος πήγε και έσβησε όλες τις συνδετικές λέξεις και κράτησε μόνο τα ρήματα και τα ουσιαστικά.Δεν ξέρω εάν ήθελε περισσότερες σελίδες για να λειτουργήσει σωστά πάντως υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στην ροή και στην αλληλουχία των γεγονότων. Το ένα συμβάν για κανένα λόγο δεν οδηγεί στο άλλο.

 

Επίσης, υπάρχει μεγάλο πρόβλημα στους διαλόγους. Δεν είναι καθόλου μα καθόλου φυσικοί και ταιριάζουν σε γραπτό κείμενο παρά σε κάτι που θα λεγόταν. Χαρακτηριστικά αναφέρω τον διάλογο στο μπαρ ο οποίος είναι εντελώς εκτός πραγματικότητας. ΠΧ

 

-Λοιπόν,φιλάρα;Τι είναι αυτά που λες... Εφιάλτες λες πως έχεις; Λέγε μου...

-Αλήθεια σου λέω...Έχω πρόβλημα. Δεν μπορώ να κοιμηθώ τις νύχτες... Όχι εδώ και τέσσερις μήνες...

-Τέσσερις μήνες;

-Ακριβώς

-Μάλιστα. Γιατρός ;

 

ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ

 

Κανένας δεν μιλάει έτσι. Απλά δοκίμασε να πεις φωναχτά εσύ αυτους τους διαλόγους για να δεις πως θα σου ακουστούν. Μάλλον δεν θα σου αρέσει αυτό που θα ακούσεις. Δες ένα παράδειγμα του πως θα ακουγόταν πιο φυσικά:

 

 

-Λοιπόν,φιλάρα,τι μου λεγες τις προάλλες; Κάτι για... εφιάλτες; Δεν μπορείς να κοιμηθείς; Κάτι τέτοιο.

-Ναι ρε, έχω πρόβλημα.  Όντως δεν μπορώ να κοιμηθώ τα βράδια... Έχω τέσσερις μήνες να κοιμηθώ σαν άνθρωπος...

-Άντε ρε! Τέσσερις μήνες;

-Μπορεί και παραπάνω.

-Μάλιστα. Σε κάνα γιατρό πήγες ;

 

ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ.

 

Αυτό όντως ακούγεται φυσικό και όντως θα μπορούσε να το πει κάποιος. Συνεπώς, δουλειά στην ροή και στους διαλόγους.

 

2) Φρικτή εκδίκηση: Αυτό το πράγμα ,δεν είναι ιστορία. Είναι shοwcase καλλιτεχνικών ικανοτήτων/δυνατοτήτων. Αλλά ιστορία δεν είναι. Δεν έχει αρχή, μέση και τέλος. Είναι υπέροχη οπτικά, αλλά ο συνδετικός κρίκος μεταξύ αυτών των πανέμορφα σχεδιασμένων σελίδων είναι τόσο αμυδρός που σε σημεία γίνεται άφαντος.  Βάλε κάπου ένα caption, μια επεξήγηση, κάτι βρε αδερφέ που να δείχνει ότι περνάει ο χρόνος. Βάλε κάτι που θα με κάνει να καταλάβω τι ακριβώς συμβαίνει και σε ποιό σημείο της ιστορίας βρισκόμαστε.  Εδώ κάπου υπάρχει μια κοπέλα, κάτι μάγισσες, κάτι ποντίκια, κάτι μπύρες, αχταρμάς.

 

Επίσης μου έκανε άσχημη εντύπωση η πολλή ασπρίλα. Τα backgrounds ήτα εντελώς άδεια. Η ιστορία είναι τρόμου, πρέπει και το περιβάλλον να φαντάζει απειλητικό.  Κι εδώ χρειάζεται δουλειά.

 

Αυτή η ιστορία ήταν μακράν η πιο αδύναμη ιστορία του τεύχος.

 

3) Στη σκιά του Λόφου.  Η καλύτερη ιστορία του τεύχους. Ούτε από εδώ απουσιάζουν τα προβλήματα, είναι όμως η καλύτερη.  Ο malk κάνει παπάδες τόσο με τα backgrounds, όσο και με τους ανθρώπους και πραγματικά ήταν η μόνη ιστορία που κάπου ένιωσα ένας ρίγος να με διαπερνά. Ειδικά ορισμένα καρέ δεν χόρταινα να τα βλέπω. Επίσης και το σενάριο μου άρεσε και όντως ήθελε κάτι να πει. Κάπου κάπου έχει πολλά και φορτωμένα captions αλλά αυτό που δεν μου άρεσε κυρίως είναι το γεγονός ότι αυτός που έγραψε την ιστορία έχει πρόβλημα στη χρήση της Ελληνικής γλώσσας.

 

Πολλές λέξεις χρησιμοποιούνται εντελώς λάθος ή με λάθος νόημα. Πχ όταν διάβασα «το βλέμμα του οκνηρό» κόντεψαν να με πιάσουν τα γέλια. Δηλαδή τεμπέλικο βλέμμα; Αυτό εννοεί ο ποιητής;  Επίσης στην αρχή λέει «Η νύχτα είναι ήρεμη και δόλια». Όταν η νύχτα είναι ήρεμη ΔΕΝ μπορεί ταυτόχρονα να είναι και δόλια, όπως δεν μπορεί ο καιρός να είναι άιθριος με βροχοπτώσεις. Όταν δεν ξέρουμε τι σημαίνουν ορισμένες λέξεις, καλό είναι να μην τις χρησιμοποιούμε γιατί μπορεί να πετύχουμε αντίθετο αποτέλεσμα. Πέραν αυτού, διαπίστωσα και λάθη στην σύνταξη αλλά και ορθογραφικά. Ρε παιδιά κρίμα. Βρείτε ένα φίλο σας που να έιναι φιλόλογος και πείτε του να το περάσει έναν έλεγχο πριν τυπωθεί. Σε ορισμένα σημεία δυσκολευόμουν να καταλάβω τι ακριβώς θέλει να πει, ακριβώς για τους παραπάνω λόγους.  Κρίμα, ενώ έχεις τόσα να πεις να χάνεις τους αναγνώστες σου για κάτι τέτοιες χαζομαρίτσες.    

 

 

 

Μπορεί από όσα έγραψα να φαίνεται ότι τελικά δεν μου άρεσε. Τουναντίον, μου άρεσε και γι αυτό το λόγο έκατσα και έγραψα όλο αυτό το μακρυνάρι, ώστε όποιος το διαβάσει να μπορέσει να βelτιωθεί. Πιστεύω πως είναι μια πολύ αξιόλογη προσπάθεια, στην οποία αν γίνουν κάποιες τροποποιήσεις το επίπεδο θα ανεβεί αισθητά.

Επεξεργασία από zade
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

zade ποιος ο λόγος να είσαι προσβλητικός (όχι αγενής, αλλά προσβλητικός) στην κατά τα άλλα καλών προθέσεων κριτική σου; δεν θέλω να χαλάσω το θέμα αλλά με ενδιαφέρει να μου πεις τι είναι αυτό που σε ωθεί έστω και με π.μ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

zade ποιος ο λόγος να είσαι προσβλητικός (όχι αγενής, αλλά προσβλητικός) στην κατά τα άλλα καλών προθέσεων κριτική σου; δεν θέλω να χαλάσω το θέμα αλλά με ενδιαφέρει να μου πεις τι είναι αυτό που σε ωθεί έστω και με π.μ.

Μακη νομιζω το εχεις πιασει λιγο λαθος, ο Zade οπως και ο καθε Zade εγραψε την κριτικη του.

Ισως το εκανε με λιγο υπερβολικο και θεατράλε τροπο, αλλα καθολου προσβλητικο θεωρω.

Εξαλλου δεν νομιζω πως ειναι κανεις υποχρεωμενος να διαβει μια καποια πεπατημενη στο θεμα αυτο.

 

Οταν ενας καλλιτεχνης εκδιδει την δουλεια του, οφειλει να ειναι ετοιμος να ακουσει αρνητικες,ισως

ακομα και προσβλητικες κριτικες, αν δεν ειναι, θεωρω, κακο του κεφαλιου του.

 

Ειμαι εξαλλου της αποψης, πως κυριως απο την αρνητικη κριτικη βγαινουν αρτιοτερα

μελλοντικα αποτελεσματα και ερχεται ο βαθυς προβληματισμος και η βελτιωση.

 

Το "Ριγη" ειναι μια εκδοση που ολοι μας την βλεπουμε και την αντιμετωπιζουμε με καλο ματι,

κυριως επειδη γνωριζουμε με τον εναν ή τον αλλο τροπο του συντελεστες της.

Αυτος ειναι για 'μενα ενας παραπανω λογος, αν οχι υποχρεωση, να αναφερω ολα τα κακος

κειμενα και να βοηθησω με αυτο τον τροπο να γινει καλυτερη δουλεια μελλοντικα.

 

Εμεις οι 50-100 νοματαιοι, που ειμαστε αρρωστακια και θα το αγορασουμε ακομα

κι αν εχει λευκες σελιδες, μονο και μονο για να στηριξουμε το εγχειρημα ή επειδη γουσταρουμε

που εχει εξωφυλλο Μαλκ, Τσαουση κτλ. δεν μπορουμε να το κρατησουμε σαν εκδοση.

 

Οπως ηδη ξερεις, κι εγω ειμαι απο αυτους που δεν εμειναν καθολου ικανοποιημενος

απο το αποτελεσμα και συνεχως ανεβαλα να γραψω την κριτικη μου, κατι το οποιο μετανιωσα.

 

 

Υγ. Ελπιζω μεσα απο τον αχταρμα που εγραψα, μιας που μολίς ξυπνησα να βγαινει νοημα :P

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν αναφέρομαι στο περιεχόμενο της κριτικής. Ο καθένας μπορεί να γράψει όσο σκληρή κριτική θέλει και όσοι έχουμε διαβάσει τις ιστορίες μπορούμε να συμφωνήσουμε ή να διαφωνήσουμε μαζί του. Στη συγκεκριμένη περίπτωση συμφωνώ (όχι απόλυτα όμως).

 

Αναφέρομαι στις εκφράσεις που επιλέγει ο zade για να κάνει την κριτική του. Πιστεύεις batigoal πως εκφράσεις τύπου

 

 

 

...όσον αφορά την σύνταξη, είναι σαν να το έγραψε παιδάκι δημοτικού.

 Αυτό το πράγμα ,δεν είναι ιστορία...

... ότι αυτός που έγραψε την ιστορία έχει πρόβλημα στη χρήση της Ελληνικής γλώσσας.

 

 

 

βοηθούν στο να γίνει καλύτερη δουλειά μελλοντικά; 

 

άρα λοιπόν επανέρχομαι... γιατί zade επιλέγεις να προσβάλλεις με τις λέξεις/εκφράσεις που χρησιμοποιείς στην κριτική σου;

 

 

η απάντηση πως αυτός είναι o zade δεν θα με καλύψει.

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Θα επιμεινω πως ναι, αρκει φυσικα να υπαρχει σωστη αντιληψη της κριτικης και δεκτικοτητα.

 

Η κριτικη αναφερεται στα κομικς και στην επιγευση που αυτα αφηνουν

και οχι στους ιδιους τους καλλιτεχνες.

 

Ας περιμενουμε καλυτερα να δουμε τι εχει να πει ο Zade :)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

zade ποιος ο λόγος να είσαι προσβλητικός (όχι αγενής, αλλά προσβλητικός) στην κατά τα άλλα καλών προθέσεων κριτική σου; δεν θέλω να χαλάσω το θέμα αλλά με ενδιαφέρει να μου πεις τι είναι αυτό που σε ωθεί έστω και με π.μ.

 

Eιλικρινά δεν το κατάλαβα. Απλά δεν κατάλαβα ότι γίνομαι προσβλητικός. Ούτε είχα σκοπό κάτι τέτοιο. Τα έγραψα όλα αυτά γιατί πράγματι θέλω να βελτιωθούν όλοι οι συνετελεστές.

 

Εάν παρατηρήσεις όλα τα ποστ μου σε αυτό το θέμα, θα δεις ότι ήμουν από τους πιο φανατικούς υποστηρικτές του όλου εγχειρήματος. Δεν σου κρύβω ότι μάλιστα επέμενα να μου ταχυδρομηθεί από την Αθήνα στα Γιάννενα όπου ζω για να το διαβάσω ενώ κάλλιστα θα μπορούσα να περιμένω πότε θα πάω στην Αθήνα για να το πάρω μόνος μου. Δεν δείχνει αυτό τουλάχιστον αφοσίωση στο όλο project;

 

Για κανένα λόγο δεν ήθελα να προσβληθεί κάποιος. Στο κάτω κάτω, τι είχα να κερδίσω με το να προσβάλλω τους συντελεστές; Ούτε μου έκαναν ποτέ τίποτα, ούτε και έχω κάτι εναντίον τους. Τους δύο από τους τρεις κιόλας τους ξέρω. Με το malk το καλοκαίρι πίναμε καφέ μαζί στη Ρόδο !

 

Ξέρεις πότε θα ήμουν προβλητικός; Εάν έγραφα ότι έγραφα, χωρίς να κάνω αντιπροτάσεις. Αντ' αυτού όμως όπου εντοπίζω κάποιο πρόβλημα, δίνω -ή τουλάχιστον προσπαθώ να δώσω- και μια λύση. Δεν είπα «οι διάλογοι είναι για τα μπάζα, πάμε παρακάτω». Είπα πως μου φάνηκαν και πρότεινα και πως μπορούσαν να βελτιωθούν.

 

Για τις απόψεις μου σχετικά με το πως αντιμετωπίζω την κριτική  που μου κάνουν ή που κάνω εγώ ο ίδιος, σε παραμέπμω στο παρακάτω ποστ μου, που είχα κάνει με αφορμή το GC Fanzie #3 όπου είχε δημοσιευτεί και δική μου ιστορία.

 

Όσο έχω διαβάσει από όσα έχει γράψει κατά καιρούς ο Μποναρντούγκ με βρίσκουν τελείως αντίθετο. Δηλαδή μιλάμε παίζει να διαφωνώ και με το 90% των όσων έχει πει. Αλλά εδώ θα συμφωνήσω μαζί του.

Από τη στιγμή που εκτίθεσαι σε ένα κοινό και πόσο μάλλον ζητάς και χρήματα από το κοινό σου, θεωρώ πως αυτός στον οποίο απευθύνεσαι έχει τουλάχιστον το δικαίωμα να εκφέρει άποψη ,όσο και αν αυτή σε στεναχωρήσει/προβληματίσει κλπ κλπ. Από τη στιγμή που επιλέγεις να εκδοθείς, πρέπει να έχεις σκεφτεί από πριν, ότι το έργο σου θα υποστεί κριτική.

Καλοπροαίρετη ,κακοπροαίρετη δεν έχει σημασία ,ακόμα και ένα «ρε φίλε είσαι πολύ μ@λ.....» να σου πει αυτός που σε διαβάζει πρέπει να το δεχτείς. Όχι να σε καταρρακώσει, ή να σε κάνει να το βάλεις κάτω ,αλλά αν όντως έχει κάτι να προσφέρει, να σε κάνει τουλάχιστον να σκεφτείς.

 

Προσωπικά θα προτιμούσα μια κριτική που να μου δίνει να καταλάβω ,τι πιστεύει το κοινό γι αυτό που έκανα και που μπορώ να βελτιωθώ,παρά ένα «ρε φίλε είσαι πολύ μ@λ.....» ,αλλά θα τα δεχτώ και τα δύο. Γι αυτό όσοι θέλετε να πείτε κάτι, τουλάχιστον εγώ σαν άνθρωπος που έγραψα, θα προτιμήσω πολύ περισσότερο να μου πείτε ότι δεν σας άρεσε αυτό κι αυτό και θέλατε να δείτε κάτι άλλο, από το να πείτε ότι ήταν καλό και να μην το εννοείτε.

 

Και ναι ,ξεκινώντας από το δικό μου κόμικ ,κάτι που διαπίστωσα αφού είδα τις τελικές σελίδες σχειδασμένες, είναι ότι το συμπίεσα πάρα πολύ. Γι αυτό και έβαλα τόσο πολύ διάλογο. Οι σελίδες που είχα στην διάθεσή μου για το χρονικό διάστημα που καλύπτει το κόμικ ήταν λίγες και προσπάθησα μέσα σε λίγες σελίδες να καλύψω πολύ χρόνο γι αυτό και βγήκε κάπως πυκνό. Πιστεύω ότι με δύο/τρεις σελίδες περισσότερο θα έβγαινε αρκετά καλύτερο, αλλά δεν πειράζει και τώρα καλό είναι. Στην φίλη μου που το έδωσα να το διαβάσει πάντως της άρεσε που είχε πολύ διάλογο, (άντε βγάλε άκρη). Αυτή την έλλειψη διαπίστωσα εγώ, περιμένω να ακούσω και τα δικά σας.

 

Το υπόλοιπο φανζίν δεν το έχω διαβάσει, βασικά δεν έχω καν τακτοποιήσει ακόμα όσα έχω αγοράσει από το comicdom αλλά μόλις το διαβάσω θα σας γράψω κι εγώ εντυπώσεις.

 

Πάντως όπως είπε (ορθά κατ' εμέ) ο Paskiewicz όταν ρωτήθηκε περί του θέματος, είπε ότι πάντα όταν κάνεις κόμικ ,πρέπει να έχεις την ψυχολογία ότι κάνεις το καλύτερο πράγμα στο σύμπαν. Μετά αν δεν βγει καλό, κοιτάς που έκανες λάθη και ξαναπροσπαθείς με την ίδια ψυχολογία. Τελικά θα γίνεις the best ever όπως έγινε και ο ίδιος . Ναι είπε τέτοιο πράγμα. Ο άνθρωπος είναι ίνδαλμα.

 

Εάν διαβάσεις ολόκληρη την σελίδα 4 του θρεντ Gc Fanzine θα δεις ότι αρκετοί είναι αυτοί που «μου την λένε» είτε ξεκάθαρα είτε με το γάντι. Ε για μένα,αυτή είναι η καλύτερη και ποιο επικοδομητική κριτκή που μπορεί να σου κάνει κάποιος.

 

Τελικά πάντως, μου κάνει εντύπωση που  αυτός που θεώρησε πως η κριτική μου είναι προσβλητική είσαι εσύ, που δεν είσαι καν ένας από τους συμμετέχοντες!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο τροπος και οι εκφρασειΣ εχουν το προβλημα για μενα... Οχι το περιεχομενο της...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Γιατί να χρυσώσω το χάπι; Δεν το καταλαβαίνω. Εφόσον έτσι έχουν τα πράγματα, γιατί εγώ να πρέπει να κρυφτώ πίσω από άλλες εκφράσεις, ενώ μπορώ να πω ακριβώς αυτό που θέλω; Γιατί;

 

Επειδή ένας εξωτερικός παρατηρητής (εσύ στην προκειμένη περίπτωση)  θεωρεί πως μπορεί να προσβληθεί κάποιος από τους συντελεστές;

 

Δηλαδή σκέψου το λίγο. Διαμαρτύρεσαι χωρίς καν να είσαι ένας από τους συντελεστές και χωρις καν να ξέρεις πως αντέδρασαν οι συμμετέχοντες στην κριτική μου. Και όλα αυτά για χάρη μιας δικής σου έμπνευσης πολιτική ορθότητα. Σκέψου το λίγο καλύτερα.  Θα δεις πόσο άδικο έχεις.

 

Δεν έχω κάτι άλλο, όσα ήθελα να πω ,θεωρώ πως τα είπα.

 

Υ.Γ: Πως αλλιώς μπορείς να εκφράσεις το πρόβλημα στη χρήση της Ελληνικής γλώσσας; Ειλικρινά, βρες μου μια άλλη έκφραση η οποία θα κάνει τον αναγνώστη να καταλάβει το ίδιο πράγμα, χωρίς να είναι -κατά τα λεγόμενά σου- προσβλητική.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γιατι αγαπητε zade με τις καφρηλες που λες χανεται η αξια της κριτικης σου

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Γιατι αγαπητε zade με τις καφρηλες που λες χανεται η αξια της κριτικης σου

 

Άφησε εμένα να ανησυχώ για το πως θα εκλάβει κάποιος την κριτική μου και ας λήξουμε το ζήτημα εδώ, διότι είναι κρίμα να εκτροχιάζουμε το θρεντ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Totally, καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου, αλλά εγώ προσωπικά δεν βλέπω κάτι το ιδιαίτερα προσβλητικό στα λεγόμενα του zade. Γράφει με πολύ έντονο τόνο, και στα κακά " Πχ όταν διάβασα «το βλέμμα του οκνηρό» κόντεψαν να με πιάσουν τα γέλια", αλλά και στα καλά "Ειδικά ορισμένα καρέ δεν χόρταινα να τα βλέπω.". Συμφωνώ ότι χάνεται εν μέρει η αξία της κριτικής μέσα απ'τις υπερβολές, αλλά νομίζω ότι τα παιδιά θα αντιληφθούν τι θέλει να πει και θα εκτιμήσουν την κριτική του. 

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος για ένταση. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν υπαρχει ενταση... Εγω εκανα κριτικη στη κριτικη. Το αν την δεχεται η οχι ο zade ειναι φανερο απο το τελευταιο του ποστ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν υπαρχει ενταση... Εγω εκανα κριτικη στη κριτικη. Το αν την δεχεται η οχι ο zade ειναι φανερο απο το τελευταιο του ποστ

Μακη με συγχωρεις για την παρεμβαση, το τοπικ ομως ειναι για κριτικη στο κομικ και διαφωνιες πανω σε αυτο.

 

Για κριτικη της κριτικης και λοιπα ισως ειναι καλυτερα να συνεχισετε με ΠΜ.

Μεγαλα παιδια εισαστε, θα συννενοηθειτε πιστευω.

 

Ειναι κριμα να γεμιζουμε το τοπικ με ασχετα ποστ :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25521
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  621
  • Reputation:   6374
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4272 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Καθόλου δεν προσβλήθηκα -προσωπικά. :)

 

Δεν ευλογώ γένια (που δεν έχω) και δεν ισχυρίζομαι ότι κάνω αριστουργήματα (αν τα κόμικ μου ήταν...σινεμά, θα'λεγα είμαι "μπι-μουβάς" :)άντε Z-μουβας :P ).

Και είναι μόνο...ΠΡΩΤΟ τεύχος. :SmokingDevil:

Πρώτο τεύχος για ένα ελληνικό περιοδικό κόμικ του είδους (τρόμου).

 

Και επειδή ένα συλλογικό περιοδικό δεν είναι δυνατόν να είναι...άλμπουμ (πολυσέλιδο γαρ), αναγκαστικά επιλέγονται μικρές, σύντομες ιστορίες (δείτε τα αμερικανικά αντίστοιχα, που δεν είναι όλα τους καλά...) -με ότι συνεπάγεται αυτό...

Και με βάση τούτη την πρώτη έκδοση, οι δημιουργοί ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ να ανεβάσουμε το επίπεδο (καλά, να δείτε τις νέες ιστορίες...αλλά δεν λέμε περισσότερα τώρα. :PPP: ...), να βρούμε νέα κόλπα, τρόπους αφήγησης κατάλληλους για 10σέλιδες ιστορίες (ει δυνατόν), στήσιμο πιο σκοτεινής ατμόσφαιρας, ορθής ροής όλης της έκδοσης, κτλ. κτλ. κτλ...

 

Γι αυτό, περιπερικαλώ (φωνή Δ. Στυλιανοπούλου) φυλάξτε στην άκρη άλλο ένα πενταευρώ...έτσι;;; :vampir:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.