Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ (Manga)


Monkey D. Luffy

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτό το σενάριο μου ήρθε ως ουρανοκατέβατη έμπνευση απ' το αγαπημένο μου anime One Piece και την Περιπέτεια με τον Λοχαγό Μαρκ και θέλω να ακούσω τις απόψεις σας για την αρχή... Είναι μια επαναστατική περιπέτεια, όπου ο κεντρικός ήρωας θα προσπαθήσει να ρίξει τον τυραννικό ζυγό απ' τον κόσμο του! Αν σας αρέσει, μπορώ να ποστάρω και τη συνέχεια!

 

ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ

Επεισόδιο 1: Κάιντ Σεν

Μέρος 1

 

Δύο φιγούρες κάθονται στον καναπέ ενός μικρού σπιτιού στη μέση της νύχτας. Είναι ένας ηλικιωμένος άνδρας και ένα μικρό αγόρι, το οποίο ακούει με ενδιαφέρον την ανάγνωση του ηλικιωμένου που κρατά ένα βιβλίο.

— Τι είναι αυτά, παππού; ρωτά ο μικρός.

— Αυτά, μικρέ μου Κάιντ, είναι τα 12 Βασίλεια! απαντά ο παππούς του μικρού.

1. Το Βασίλειο της Θάλασσας

2. Το Βασίλειο της Ερήμου

3. Το Βασίλειο του Ουρανού

4. Το Βασίλειο του Πάγου

5. Το Βασίλειο της Φωτιάς

6. Το Βασίλειο του Κεραυνού

7. Το Βασίλειο του Σκότους

8. Η Ηγεμονία του Χίτο

9. Η Ηγεμονία της Γκέκιντο

10. Η ηγεμονία του Σουμπαράσι

11. Η Ηγεμονία του Κίρα

12. Η Τρομοκρατία του Θανάτου

— Ουάου! Κι εμείς σε ποιο ζούμε! ρωτά ο μικρός.

— Το χωριό μας, Κάιντ, βρίσκεται μεταξύ του Βασιλείου της Θάλασσας και του Βασιλείου

της Ερήμου, αλλά δεν ανήκει σε κανένα βασίλειο.

Και πιστεύω ότι είσαι αρκετά μεγάλος για να μάθεις την αλήθεια για τον κόσμο μας!

Ζούμε σε σκοτεινά χρόνια, Κάιντ, όπου κυριαρχεί η τυραννία και ο φόβος σε όλα τα

βασίλεια. Όλα έχουν έναν τυραννικό βασιλιά, που επιβάλλει αβάσταχτους φόρους και

φυλακίζει ή, ακόμα χειρότερα, εκτελεί αυτούς που αντιτίθενται στο φρόνημά του.

— Αλήθεια; Σνιφ! λέει σοκαρισμένος ο μικρός.

— Ναι, αλήθεια! Το χωριό μας είναι τυχερό που δεν ανήκει σε κανένα βασίλειο! Ο υπό-

λοιπος κόσμος υποφέρει! Δεν ξέρω τι θα είχαμε απογίνει, αν ζούσαμε σε κάποιο από

τα βασίλεια! λέει ο παππούς του.

— Σνιφ... σνιφ...

— Παππού, κάποια μέρα, που θα είμαι αρκετά δυνατός, θα ταξιδέψω σε όλα τα βασίλεια

και θα εξοντώσω τους τύραννους βασιλιάδες! Σνιφ! Το υπόσχομαι! λέει με δάκρυα στα

μάτια ο μικρός.

— Κάιντ, αυτό είναι αδύνατο! Οι βασιλιάδες είναι πολύ δυνατοί. Έχουν ολόκληρους

στρατούς! Και σαν να μην έφτανε αυτό, υπάρχει μια μεγαλύτερη εξουσία από αυτή των

βασιλείων, που ονομάζεται Παγκόσμιο Καθεστώς! Αυτό έχει υπό την εξουσία του όλα τα

βασίλεια και θα κάνει τα αδύνατα δυνατά για να διατηρήσει την κατάσταση ως έχει, μιας

και αυτό την δημιούργησε, προκειμένου να καταλάβει τον απόλυτο έλεγχο! λέει ο

παππούς.

— Σνιφ! Δε με νοιάζει! Θα δημιουργήσω και 'γω στρατό! απαντά ο μικρός.

— Μικρός σκεφτόμουν τα ίδια με σένα, αλλά με τον καιρό θα τα ξεχάσεις και θα δεχτείς

την κατάσταση ως έχει. λέει ο παππούς.

— Σνιφ! Παππού, χθες ξεφύλλισα ένα βιβλίο σου και ανέφερε κάποια "Ατένε". Μίλησε

μου γι' αυτήν! παρακαλά ο μικρός τον παππού του.

— "Ατένε"... Η "Ατένε" ήταν η πιο θαυμαστή... χώρα ή, καλύτερα, πόλη που υπήρξε ποτέ.

Ο αρχαίος λαός της πρόσφερε στην ανθρωπότητα το μεγαλύτερο δώρο του κόσμου!

Είναι η... ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!

Για τη δημοκρατία, αλλά και για το λαό της Ατένε γνωρίζουν ελάχιστοι άνθρωποι στον

κόσμο κι, όταν λέω ελάχιστοι, το εννοώ! Αν ο κόσμος γνώριζε γι' αυτήν, θα ήταν τελείως

διαφορετικός σήμερα. Η διάδοση της γνώσης της, όμως, απαγορεύεται ρητά από το

Παγκόσμιο Καθεστώς, ενώ ακόμα και το γεγονός ότι γνωρίζεις γι' αυτήν μπορεί να σε

οδηγήσει στην πυρά! Και το Παγκόσμιο Καθεστώς έχει φροντίσει, ώστε να χαθεί κάθε

στοιχείο και πληροφορία γι' αυτήν, αλλά και για το λαό που την εφηύρε! λέει ο παππούς.

— Τι είναι η δημοκρατία, παππού; ρωτά ο μικρός.

— Η δημοκρατία, Κάιντ, είναι το πολίτευμα, όπου κυβερνά ο λαός! Ούτε διεστραμμένοι

τύραννοι ούτε άνθρωποι με πλούτο, δύναμη και κύρος! Τις αποφάσεις τις παίρνει ο

απλός λαός, οι πολίτες, και τις κάνει πράξη μέσω των αντιπροσώπων που έχει εκλέξει

δίκαια! Όλοι οι πολίτες είναι ελεύθεροι, με ίσα δικαιώματα, με...

 

— ... ισηγορία και ισονομία! συνεχίζει ο Κάιντ τη φράση του παππού του 9 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ.

Παππού! Το αποφάσισα! Θα σχηματίσω ένα επαναστατικό κίνημα και θα ρίξουμε την

τυραννία! φωνάζει με θάρρος ο Κάιντ.

— Μη λες βλακείες, αγόρι μου! απαντά μια γνώριμη φωνή από ένα διπλανό δωμάτιο.

Ο Κάιντ εκείνη τη στιγμή νιώθει έναν δυνατό πόνο στην πλάτη και κάτι να... φυτρώνει απ' αυτήν! Τρέχει αμέσως στο μπάνιο και πιάνει αμέσως έναν μικρό καθρέφτη. Ο πόνος είναι αβάσταχτος! Αυτό που αντικρίζει στον καθρέφτη είναι εξωπραγματικό! Απ' την πλάτη του φυτρώνουν... λευκά φτερά!

 

Τέλος 1ου μέρους

 

Μέρος 2

 

— ΑΑΑΑΑΑ!!! ακούστηκε η κραυγή του Κάιντ.

— Μα τον αναποδογυρισμένο ταύρο, Κάιντ, τι έπαθες; ρωτά ο παππούς του τρέχοντας

προς το μέρος του.

Ο παππούς του μπαίνει στο μπάνιο χωρίς να προλάβει να αντιδράσει ο Κάιντ!

— Μα τι... Ω, Θεέ μου! λέει άναυδος ο παππούς του Κάιντ βλέποντας τα φτερά του.

— Να σου εξηγήσω... λέει ο Κάιντ.

— Ουφ! Όχι! Εγώ να σου εξηγήσω! λέει ο παππούς.

— Εε; απορημένος ο Κάιντ.

— Είσαι ένας Εκλεκτός! Ω, Θεέ μου, ο ίδιος μου ο εγγονός! Είσαι ένας από λίγους, Κάιντ!

Είσαι άνθρωπος με υπεράνθρωπες ικανότητες!

— Μα πώς...;

— Δεν ξέρω πώς, μα γνωρίζω ότι είσαι ξεχωριστός! Και θέλω να μου υποσχεθείς ότι θα

χρησιμοποιήσεις τη δύναμή σου υπεύθυνα! λέει ο παππούς.

— Το υπόσχομαι! Θα χρησιμοποιήσω τη δύναμή μου, για να κατατροπώσω το κακό και,

επιτέλους, ο κόσμος να απαλλαγεί απ' την τυραννία, να κυριαρχήσει η ελευθερία!

λέει ενθουσιασμένος ο Κάιντ.

ΝΤΟΥΠ! Ο Κάιντ σκύβει και βλέπει τον παππού του να βρίσκεται ξερός στο πάτωμα.

— Μμμ... πολύ απότομα του τα είπα... λέει σκεπτικός ο Κάιντ.

 

Ύστερα από λίγη ώρα, στην κρεβατοκάμαρα, ξυπνώντας απ' το σοκ του ο παππούς του Κάιντ παίρνει το λόγο:

— Πας καλά, παιδί μου; Θα σκοτωθείς αν κάνεις αυτό που σκέφτεσαι! λέει ο παππούς του.

— Παππού, το είχα υποσχεθεί, όταν ήμουν μικρός, ότι θα προσπαθούσα να κάνω τον κόσμο

καλύτερο! Και δε θα πεθάνω, προτού τα καταφέρω! Αλλά κι αν γίνει αυτό, μου αρκεί που

θα έχω προσπαθήσει! Αναχωρώ αύριο κιόλας!

— Κάιντ... λέει με δάκρυα να τρέχουν ο παππούς του.

 

Την επόμενη μέρα, το πρωί, Ο Κάιντ είναι έτοιμος να αναχωρήσει.

— Παππού, θα επισκεφτώ πρώτα στο Βασίλειο της Θάλασσας. Προς τα πού πέφτει, όμως;

λέει ο Κάιντ.

— Θα πας δυτικά! Να, πάρε την πυξίδα μου, για να μη χαθείς. λέει ο παππούς.

— Ευχαριστώ! Αντίο, παππού! Πες αντίο, εκ μέρους μου, και στους συγχωριανούς.

— Αντίο, Κάιντ! Να προσέχεις, μα τον αναποδογυρισμένο βούβαλο!

 

Μια μέρα αργότερα, ο Κάιντ βρίσκεται στην άκρη ενός απόκρημνου γκρεμού και καταπίνει έναν "κόμπο" στο λαιμό του. Στη συνέχεια, αναθαρρεύει και πηδά στο κενό!

— ΑΑΑΩΩΩΩΑΑΑΑ! φωνάζει πέφτοντας.

ΓΙΟΥΧΟΥΧΟΥΟΥΟΥ! φωνάζει σταθεροποιώντας την πτήση του και χάνεται στα σύννεφα.

ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ, ΣΟΥ ΕΡΧΟΜΑΙΑΙ!

Ύστερα από αρκετή ώρα και πολύ πέταγμα, ένα βέλος περνά ξυστά απ' τον Κάιντ και τον αναγκάζει σε άμεση προσγείωση στο δάσος που βρίσκεται στο έδαφος.

— Ουφ! Ευτυχώς είναι μόνο μια γρατζουνιά. αναφωνεί ανακουφισμένος ο Κάιντ.

Τότε, συνειδητοποιεί ότι είναι περικυκλωμένος από έξι άνδρες που τον σημαδεύουν με τόξα!

— Εε; λέει έκπληκτος ο Κάιντ.

— Μείνε εκεί που βρίσκεσαι αν δε θέλεις να πεθάνεις! του λέει ένας απ' τους τοξότες.

Είμαστε οι Κυνηγοί Εκλεκτών του Μαύρου Δάσους! Το κεφάλι σου θα μας αποφέρει

πολύ παρά, όταν σε δώσουμε στο Βασιλιά της Θάλασσας! Χαρ χαρ χαρ!

— Χαρ χαρ χαρ! αρχίζουν να γελάνε και οι υπόλοιποι άνδρες.

Τότε, ο Κάιντ με ένα φτερούγισμα εξαφανίζεται από μπροστά τους και πιάνεται από ένα κλαδί! Πριν το συνειδητοποιήσουν οι κυνηγοί, ο Κάιντ εκσφενδονίζεται με φόρα και περνά ανάμεσά τους, ενώ εκείνοι ρίχνουν τα βέλη τους, νομίζοντας ότι θα τον πετύχουν! Αυτό που πετυχαίνουν, όμως, είναι τα βέλη να βρουν τους ίδιους και να αυτοτραυματιστούν, όχι θανάσιμα, πάντως.

— Μας την έφερε ο διάολος! λέει έξαλλος ο αρχηγός των κυνηγών.

Αλλά, πριν προλάβουν να σηκωθούν απ' το έδαφος, ο Κάιντ περνά από πάνω τους και τους γραπώνει όλους, σηκώνοντάς τους ψηλά στον αέρα και τους κρεμά σε γερά κλαδιά!

— Εε! Τι κάνεις, άτιμε; Έτσι και σε πιάσω στα χέρια μου... λέει ο αρχηγός.

— ... το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να σπάσεις το κλαδί, όπως κουνιέσαι σαν

παλαβός. τελειώνει τη φράση του ο Κάιντ.

Εις το επανιδείν, βουτυρόπαιδα! τους αποχαιρετά με χιούμορ ο Κάιντ και πετά προς τον

ουρανό.

Πφφ! Ερασιτέχνες! αφουγκράζεται, ενώ χάνεται ξανά στα σύννεφα.

 

Τέλος 2ου μέρους και 1ου επεισοδίου

 

Επεισόδιο 2: Γόνδολα

 

 

Την επόμενη μέρα, ενώ πετά, ο Κάιντ συνειδητοποιεί ότι δεν πετά πλέον πάνω από ξηρά, αλλά πάνω από μια μεγάλη καταγάλανη θάλασσα.

— Πρέπει να βρίσκομαι, ήδη, στο Βασίλειο της Θάλασσας! αφουγκράζεται ο Κάιντ.

Εκείνη τη στιγμή, στον ορίζοντα διαφαίνεται ένα χωριό στη μέση της θάλασσας! Ο Κάιντ, χωρίς να χάσει ευκαιρία προσγειώνεται στην είσοσό του, όπου αντικρίζει μια πινακίδα, πάνω στην οποία αναγράφεται: "Καλώς ωρίσατε στη Γόνδολα".

Ο Κάιντ, παραξενεύεται που αντί για δρόμους υπάρχουν κανάλια πάνω στα οποία πλέουν περίεργες βάρκες. Αφού παρατηρεί για λίγο το χωριό, αρχίζει να περπατά στο στενό πλακόστρωτο, δίπλα στο οποίο υπάρχουν κάποια κτήρια και κυκλοφορεί αρκετός κόσμος. Ο κόσμος, όμως, τον κοιτά έκπληκτος με γουρλωμένα μάτια και βγάζουν επιφωνήματα, όπως:

— Ωωω! Μα πώς!

— Μαμά τι είναι αυτό;

— Πάμε να φύγουμε! Ααα!

Άλλοι στέκονται ακίνητοι κι απλώς τον παρατηρούν. Ο Κάιντ, όμως, συνεχίζει να περπατά ακάθεκτος, ώσπου ακούγεται κάποιος να φωνάζει από μακριά:

— ΝΟΙΚΙΑΣΤΕ ΦΤΗΝΕΣ ΓΟΝΔΟΛΕΕΣ! ΕΔΩ ΟΙ ΦΤΗΝΕΣ ΓΟΝΔΟΛΕΕΣ!

 

Ο Κάιντ περπατά προς το μέρος του, ώπου αντικρίζει ένα κατάστημα μπροστά απ' το οποίο βρίσκονται αρκετές γόνδολες έτοιμες για ενοικίαση.

— Θέλω να νοικιάσω μία! τον διακόπτει ο Κάιντ.

— Ααα! Ε, πάρε όποια θες και άσε με ήσυχο! Μη με πειράξεις! τραυλίζει ο έμπορος.

— Είπα θέλω να νοικιάσω, όχι να κλέψω. Ορίστε, πάρε αυτά και κράτα τα ρέστα... του λέει

ο Κάιντ, βγάζοντας μερικά κέρματα.

— Ω! Ευχαριστώ περίεργε! απαντά αναθαρρεμένος ο έμπορος.

Ο Κάιντ επιβιβάζεται στη γόνδολα, όπου παρατηρεί ότι υπάρχει μια μηχανή στο πίσω μέρος της. Χωρίς να το πολυσκεφτεί, πατά το κουμπί που βρίσκεται πάνω της και η γόνδολα αρχίζει να κινείται. Επίσης, υπάρχουν μικρά κουπιά, ένα σε κάθε πλευρά της γόνδολας, για να μπορεί κανείς να στρίβει. Έτσι, ο Κάιντ ξεκινά για μια θαλάσσια βόλτα πάνω στη γόνδολα.

 

Παρατηρώντας γύρω του, ο Κάιντ βλέπει πολυάριθμες γόνδολες να κινούνται στο κανάλι, ενώ προσέχει ότι το κανάλι διακλαδίζεται σε άλλα μικρότερα, που εισχωρούν σε κάθε γωνιά του χωριού. Ο Κάιντ μένει έκπληκτος με όσα παρατηρεί και βγάζει ένα επιφώνημα χαράς:

— Γιούχουου!

Δεν περνά, όμως, πολύ ώρα, όταν ο Κάιντ προσέχει ένα μπαρ απ' όπου μπαινοβγαίνει κόσμος. Χωρίς δεύτερη σκέψη, "παρκάρει" τη γόνδολα μπροστά στο μπαρ και με ένα σάλτο βρίσκεται στο πλακόστρωτο με τον κόσμο. Τότε, ανοίγει την πόρτα του μπαρ και μια μεγάλη ησυχία και αμηχανία πέφτει στο μπαρ. Ο Κάιντ κατευθύνεται, ακάθεκτος, στον πάγκο στο βάθος του μπαρ, όπου βρίσκει μια θέση και παίρνει το λόγο:

— Μια πορτοκαλάδα, μπάρμαν!

— ´Ε...Έφτασε! λέει ο μπάρμαν και του προσφέρει ένα ποτήρι πορτοκαλάδα.

— Το ξέρεις ότι κινδυνεύεις να συλληφθείς, έτσι; τον ρωτά κάπως καθησυχασμένος.

— Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να μάθω κατά που πέφτει η πρωτεύουσα. απαντά

ο Κάιντ.

— Μμμ... η πρωτεύουσα, η Άκουα Σιχόν, είναι μια εβδομάδα βορειοδυτικά από ' δω. του

λέει ο μπάρμαν.

— Για 'μένα κάν' το τρεις μέρες. λέει ο Κάιντ.

— Αλλά, γιατί να θέλει να πάει εκεί ένας εκλεκτός; Εκεί βρίσκονται μαζεμένοι όλοι οι

Κυνηγοί Εκλεκτών, καθώς και ο ίδιος ο βασιλιάς που τους μισεί! λέει ο μπάρμαν.

— Για να ρίξω τον ηλίθιο βασιλιά που καταπιέζει το λαό σας. απαντά αμέριμνος ο

Κάιντ πίνοντας την πορτοκαλάδα του.

— Τι;! Γκουχ γκουχ! Χαχαχαχαχαχα! ξεκαρδίζεται ο μπάρμαν, αλλά και όλος ο κόσμος που

βρίσκεται σε αυτό.

Παιδιά, όλα κερασμένα! Να 'ναι καλά η μισή μερίδα που μ' έκανε και γέλασα έτσι!

— Είσαι ο καλύτερος! λένε όλοι με μια φωνή.

 

Τότε, βροντάει η πόρτα και στην είσοδο εμφανίζεται ένας μεγαλόσωμος άνδρας με μεταλλική θωράκιση και μαύρη μπέρτα, αρματωμένος με ένα μεγάλο κυλινδρικό όπλο, σαν κανόνι στον ώμο του! Η έκφραση του προσώπου του είναι σκοτεινή και τα φρύδια του σμίγουν έτσι, ώστε να τονίζεται το ψυχρό μίσος που καθρεφτίζεται στα μάτια του.

Ανέφερε κανείς το όνομα του βασιλιά; ρωτά με βραχνή, σιγανή και σταθερή φωνή.

— Ναι, εγώ! απαντά ο Κάιντ τελειώνοντας αμέριμνος την πορτοκαλάδα του, χωρίς να

γυρίσει να τον κοιτάξει καν.

Θα μου απαντάς στραμμένος προς τα μένα! Ξέρεις ποιος είμαι εγώ; λέει αγανακτισμένος ο

θωρακισμένος άνδρας.

— Πού θες να ξέρω; Κάτσε να γυρίσω να δω. Δε μου λέει τίποτα η φάτσα σου. Τζάμπα με

ενόχλησες. απαντά χαλαρός ο Κάιντ.

Ο θωρακισμένος άνδρας γίνεται έξω φρενών και βγάζει ατμούς από τα αυτιά του!

ΕΓΩ, ΑΥΘΑΔΗ, ΕΙΜΑΙ Ο ΜΠΟΥΚΙ ΜΑΝ, ΤΟ ΕΜΠΙΣΤΟ ΟΠΛΟ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΙΑ! ΘΑ ΣΕ ΣΚΟΤΩΣΩ ΕΔΩ ΚΑΙ

ΤΩΡΑ, ΟΠΩΣ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΗΛΙΘΙΟΥΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΚΑΙ

ΜΕ ΑΝΤΙΚΡΙΖΟΥΝ ΝΑ ΝΤΡΟΠΙΑΖΟΜΑΙ! απαντά με δυνατή βροντερή φωνή ο θωρακισμένος

άνδρας και τον σημαδεύει με το μεγάλο του όπλο.

Ο Κάιντ αφήνει στον πάγκο το ποτήρι και σηκώνεται όρθιος μπροστά του. Τότε, ο Μπούκι Μαν αφήνει ένα μοχθηρό γέλιο και πατάει τη σκανδάλη! Ακούγεται μια εκκωφαντική έκρηξη και εκσφενδονίζεται μια μεγάλη σφαίρα, την οποία παρά τρίχα ξεφεύγει ο Κάιντ με ένα σάλτο στον αέρα, όπου συνεχίζει να αιωρείται φτερουγίζοντας. Η σφαίρα, όμως, έχει ανοίξει μια μεγάλη τρύπα στον τοίχο από πίσω του.

— Δε σου μάθανε να μην καταστρέφεις ξένη ιδιοκτησία; ειρωνεύεται ο Κάιντ τον Μπούκι

Μαν.

Γκρρρ! μουγκρίζει ο άνδρας.

— Γκρρρ;! Αυτή είναι η απάντησή σου; συνεχίζει ο Κάιντ και πέφτει ορμητικά προς το

μέρος του.

Ο Μπούκι Μαν, όμως, στρέφει αμέσως το όπλο του προς τον Κάιντ και πατά τη σκανδάλη! Ο Κάιντ με έναν γρήγορο ελιγμό αποφεύγει τη σφαίρα, αλλά πέφτει και κατρακυλά χωρίς έλεγχο, ώσπου χτυπά στον τοίχο! Εν τω μεταξύ, η σφαίρα ανοίγει μια μεγάλη τρύπα στο ταβάνι.

— Ωωχ! Παρά τρίχα! λέει ο Κάιντ.

ΠΕΘΑΝΕ! λέει ο Μπούκι Μαν σημαδεύοντάς τον με το όπλο.

Ο Κάιντ, ασυναίσθητα, πετάγεται και χτυπά το όπλο, λίγο πριν πατήσει τη σκανδάλη, και η σφαίρα εκσφενδονίζεται πάνω στον θωρακισμένο άνδρα. Ο άνδρας πέφτει κάτω και ο Κάιντ γραπώνει το όπλο.

Χαχα! Είμαι αλεξίσφαιρος, μπάσταρδε! γελάει βροντερά ο Μπούκι Μαν.

Πάρε βόμβες αερίου! λέει και του πετά μικρές σφαίρες που σκάνε εκκωφαντικά και γεμίζει

ο χώρος αποπνυκτικό καπνό!

Ο Μπούκι Μαν φοράει αμέσως μια μάσκα και, όταν αραιώνει λίγο ο καπνός, συνειδητοποιεί ότι ο Κάιντ έχει εξαφανιστεί!

Έφυγες απ' την τρύπα στο ταβάνι, δειλέ! Όμως, δεν μπορείς να μου ξεφύγεις! λέει και βγάζει δύο

πιστόλια με τα οποία αρχίζει να πυροβολά το ταβάνι.

Ο Κάιντ, για να μην τρυπηθεί απ' τις σφαίρες που διαπερνούν το ταβάνι, πετά ψηλότερα. Οι πυροβολισμοί σταματάνε. Ο Μπούκι Μαν δεν ακούει ψυχή ζώσα.

Ή σκοτώθηκε ή πέταξε μακριά, ο δειλός! ΧΑΧΑΧΑΧΑ... γελάει νικηφόρα ο θωρακισμένος

άνδρας και σημαδεύει τον τρομοκρατημένο μπάρμαν.

Τότε, ανοίγει η πόρτα του μπαρ και εμφανίζεται ο Κάιντ σημαδεύοντας τον Μπούκι Μαν με το όπλο που του είχε βουτήξει.

— Να σε κεράσω μια λεμονάδα; ρωτά ειρωνευτηκά και πατά τη σκανδάλη.

Ο Μπούκι Μαν δεν προλαβαίνει να αντιδράσει και τρώει τη σφαίρα, η οποία τώρα σπάει τη θωράκισή του και τον εκσφενδονίζει στον τοίχο, ο οποίος ραγίζει!

Δαίμονα! κατορθώνει να προφέρει ο Μπούκι Μαν, πριν του δώσει το τελειωτικό χτύπημα ο

Κάιντ με ένα σάλτο, που τον αφήνει αναίσθητο.

— Τέλειωσε! λέει λαχανιασμένος ο Κάιντ.

Ο μπάρμαν και οι πελάτες έχουν σαστίσει, προς στιγμήν, αλλά αμέσως μετά φωνάζουν ενθουσιασμένοι, σφυρίζουν και χειροκροτούν!

— ΝΑΙΑΙΑΙΑΙ! ΕΥΓΕΕΕΕ!

— Φριιιφιιιιφιιιι!

— ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΚΑΡΙ!

— Λεβέντη μου, να σε κεράσω ό,τι θες! Σε είχαμε υποτιμήσει! του λέει ενθουσιασμένος ο

μπάρμαν.

— Χαχα! Δίψασα! Πιάσε μια πορτοκαλάδα!

 

Την ίδια μέρα, τα γεγονότα διαδόθηκαν σε όλο το χωριό και όλοι πήγαιναν στο μπαρ να ακούσουν και να δουν από κοντά τι είχε γίνει! Ένα κύμα ενθουσιασμού κυρίευσε τη Γόνδολα και στήνονταν όλοι στην ουρά, για να αντικρίσουν τον άνθρωπο που έβγαλε απ' τη μέση τον τρομερό Μπούκι Μαν!

— Αυτός είναι! ακούγονταν ενθουσιασμένες φωνές.

Όμως, τον Κάιντ κάτι τον προβλημάτιζε.

— Πώς θα πληρώσεις τις επιδιορθώσεις για το μπαρ σου, κύριε μπάρμαν;

— Αα... μη σε απασχολεί αυτό. Ο κουνιάδος μου τα επιδιορθώνει όλα και για μένα το κάνει

δωρεάν. Χεχε! απάντησε ο μπάρμαν.

— Χαχαχα! γέλασε με τη σειρά του ο Κάιντ.

Έτσι, πέρασε η ιδιαίτερη αυτή μέρα και ο Κάιντ φιλοξενήθηκε εκείνη τη νύχτα από τον μπάρμαν.

 

Τέλος 2ου επεισοδίου

 

Επεισόδιο 3: Άκουα Σιχόν

Μέρος 1: Εκτέλεση!

 

Τρεις μέρες μετά την αναχώρησή του απ' τη Γόνδολα και με ανανεωμένες τις προμήθειές του, ο Κάιντ αντικρίζει απ' τον ουρανό έναν τεράστιο γυάλινο θόλο να ξεπροβάλλει μέσα απ' τα κύματα, στη συνέχεια να τον ξανακαλύπτει το νερό, ενώ ύστερα να ξαναξεπροβάλλει κι αυτό να συμβαίνει συνέχεια. Ο Κάιντ δεν πιστεύει στα μάτια του και κατευθύνεται αμέσως προς το μέρος του. Αυτό που βλέπει είναι ακόμα πιο περίεργο και εκπληκτικό. Μια ιδιαίτερα μεγάλων διαστάσεων πόλη, με ψηλά κτίρια και ένα τεράστιο ανάκτορο στο κέντρο, βρίσκεται ολόκληρη κάτω απ' το θόλο, κάτω απ' την επιφάνεια του ωκεανού!

 

Ο Κάιντ, όμως, παρατηρεί και τέσσερις τεράστιες μεταλλικές ημισφαίρες, σαν σημαδούρες, να ξεπροβάλλουν δίπλα απ' το θόλο. Πλησιάζει αυτήν που βρίσκεται πιο κοντά του, όπου προσέχει ότι υπάρχει μια επιγραφή γραμμένη με μεγάλους χαρακτήρες:

 

“ΑΚΟΥΑ ΣΙΧΟΝ

ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΠΥΛΗ„

 

Ο Κάιντ παραξενεύτηκε, καθώς δεν υπήρχε κάποια πύλη ή δίοδος, για να περάσει, και άρχισε να παρατηρεί καλύτερα την ημισφαίρα. Τελικά, ανακάλυψε άλλη μια επιγραφή, με μικρότερους αυτή τη φορά χαρακτήρες:

 

Η ΠΥΛΗ ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΩΡΑ

 

"Κάθε μία ώρα" τριγύριζε η τελευταία φράση στο μυαλό του Κάιντ. "Δηλαδή σε πόση ώρα από τώρα;" σκεφτόταν συνεχώς. Δεν πέρασαν πέντε λεπτά, όμως, και ακούστηκε ένα δυνατό μεταλλικό τρίξιμο, που τράβηξε αμέσως την προσοχή του Κάιντ. Η ημισφαίρα δίπλα του, όπως και οι άλλες τρεις, άρχισε να ανυψώνεται από μικρούς μεταλλικούς κυλινδρικούς στύλους, με τη συνοδεία ήχου γραναζιών, και αφροί σχηματίζονταν γύρω απ' αυτήν.

— Ουάου! αναφώνησε ο Κάιντ.

Από μέσα άρχισε να ξεπροβάλλει ένας τεράστιος μεταλλικός δίσκος, μέσα στον οποίο θα μπορούσε να χωρέσει και ένα πλοίο. Ο Κάιντ πάτησε αμέσως στην επιφάνειά του και, ύστερα από δέκα λεπτά αναμονής και ιδιαίτερης αγωνίας, η μεταλλική ημισφαίρα άρχισε να κατεβαίνει πάλι προς τα κάτω, με τον ήχο γραναζιών να τη συνοδεύει και στην κάθοδό της. Ταυτόχρονα, ο δίσκος πάνω στον οποίο στεκόταν ο Κάιντ, άρχισε μια αργή, αλλά σταθερή, κάθοδο μέσα σε έναν τεράστιων διαστάσεων σωλήνα. Νερά απ' τον ωκεανό κυλούσαν στο τοίχωμα του σωλήνα, ώσπου η ημισφαίρα «κάθισε» πάνω στο άνοιγμα του σωλήνα, σφραγίζοντάς το.

— Γουόχο! Είναι θεοσκότεινα εδώ μέσα! αναφώνησε ο Κάιντ, καθώς απλωνόταν παντού

ένα βαθύ σκοτάδι.

 

Τότε:

"ΜΠΑΜ"! ακούστηκε ένας δυνατός θόρυβος απ' τη μια μεριά του τοιχώματος του σωλήνα και άναψε μια λάμπα πυράκτωσης. Ύστερα από λίγα δευτερόλεπτα ακούστηκε άλλο ένα "ΜΠΑΜ" και στη θέση του άναψε άλλη μια λάμπα, κι άλλο ένα, κι άλλο... κι αυτό συνεχιζόταν συνέχεια! Ο Κάιντ, εν τω μεταξύ, σκέφτηκε να φορέσει ένα παλτό που είχε φέρει μαζί του, προκειμένου να κρύψει τα φτερά του και να μη γίνει αμέσως στόχος, καθώς θυμόταν τα προειδοποιητικά λόγια του μπάρμαν πίσω στη Γόνδολα.

 

Τελικά δεν πέρασε μισή ώρα, όταν ο δίσκος έφτασε στον πυθμένα του ωκεανού, εκατοντάδες μέτρα υπό την επιφάνεια του νερού, και σταμάτησε την κάθοδο. Μπροστά στα μάτια του Κάιντ υψωνόταν μία θεόρατη μεταλλική πόρτα, πίσω απ' την οποία ενδεχομένως ανοιγόταν η πόλη. Η πόρτα άνοιξε αργά και πίσω της ξεπρόβαλε ένας ακόμα διάδρομος, φωτιζόμενος από λαμπτήρες πυρακτώσεως. Ο Κάιντ με την περιέργεια να παίρνει τη θέση της αγωνίας άρχισε να περπατά κατά μήκος του διαδρόμου, όταν... το έδαφος άρχισε να κινείται! Βρισκόταν πάνω σε έναν κυλιόμενο διάδρομο!

— Κουλ! αναφώνησε ο Κάιντ.

 

Έτσι, ύστερα από μερικά λεπτά βρέθηκε μπροστά σε άλλη μία πύλη με μια θεόρατη μεταλλική πόρτα. Η πόρτα άνοιξε κι αυτή αργά και άπλετο φως έλουσε τον Κάιντ. Τώρα πια βρισκόταν στην είσοδο της πόλης! Δεξιά κι αριστερά υπήρχαν γραφεία καταγραφής νεοαφηξέντων που ήταν κατάμεστα από κόσμο, κυρίως εμπόρων. Ο Κάιντ έκανε να προχωρήσει, αλλά τον σταμάτησε μία ηλικιωμένη υπάλληλος, η οποία άρχισε να του κάνει ερωτήσεις:

— Είστε άνδρας ή γυναίκα, πόσο χρονών είστε, συνοδεύεστε από οικογένεια, ποιος είναι ο λόγος του ταξιδιού σας, πόσο καιρό θα διαρκέσει η παραμονή σας κλπ κλπ...

Ο Κάιντ, μην αντέχοντας άλλο, παραμέρισε κι έτρεξε να γλυτώσει απ' την υπάλληλο, ενώ η ηλικιωμένη τον φώναζε να σταματήσει κι ότι αυτό που έκανε ήταν παράνομο. Εν τω μεταξύ, όμως, κανείς δεν της έδινε σημασία, μιας και ήταν όλοι απασχολημένοι στις δουλειές τους.

 

Ο Κάιντ, περπατώντας με ένα χαμόγελο που γλύτωσε από την ενοχλητική υπάλληλο, πρόσεξε ότι και αυτή η πόλη διέθετε κανάλια αντί για δρόμους, αν και βρισκόταν στον πυθμένα του ωκεανού. Επίσης, παρατήρησε ότι το νερό των καναλιών προερχόταν από υδραγωγούς στο τοίχωμα του θόλου, οι οποίοι συνδέονταν με τον ωκεανό και ρύθμιζαν κατάλληλα την ποσότητα νερού που εισερχόταν και εξερχόταν. Χωρίς να χάσει καιρό, κατευθύνθηκε προς την πλησιέστερη ταβέρνα, περνώντας μέσα απ' το μεγάλο πλήθος της πόλης και παρατηρώντας τις πολυάριθμες γόνδολες που έπλεαν στα κανάλια. Επίσης, ένα ακόμη γεγονός που πρόσεξε ήταν το ότι υπήρχαν στρατιώτες σε αρκετά σημεία της πόλης. Τελικά, μπήκε στην ταβέρνα και κάθισε να φάει.

 

Δεν είχε καλά καλά τελειώσει το φαΐ του, όταν ένας τρομαγμένος άνδρας μπήκε στην ταβέρνα και αναφώνησε:

— ΤΡΟΜΕΡΑ ΝΕΑ! ΘΑ ΕΚΤΕΛΕΣΤΕΙ ΕΝΑΣ ΑΘΩΟΣ ΕΚΛΕΚΤΟΣ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ! ΣΕ ΠΕΡΙ-

ΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ, ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΛΟΚΑΡΔΟ, ΑΛΛΑ ΑΦΕΛΗ

ΕΦΕΥΡΕΤΗ ΝΈΡΟ!

— Τιιι;! Με ποια κατηγορία; ρωτά άφωνος ο Κάιντ.

— Με την κατηγορία ότι είναι Εκλεκτός! απαντά ο άνδρας.

— ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ! φωνάζει ο Κάιντ και βγαίνει τρέχοντας απ' την ταβέρνα.

— Εε; μένουν άφωνοι όλοι.

 

Ο Κάιντ γρήγορα συνειδητοποιεί ότι δεν ξέρει πού βρίσκεται η πλατεία και ότι ο πιο γρήγορος τρόπος για να φτάσει θα ήταν να νοικιάσει μια γόνδολα. Ούτε που βρίσκεται ένα τέτοιο κατάστημα ξέρει, οπότε πηδά σε μια γόνδολα που περνούσε από μπροστά του και είχε έναν μόνο ηλικιωμένο επιβάτη.

— Μα τι στο...; αναφωνεί έκπληκτος ο επιβάτης.

— Συγγνώμη, αλλά είναι επείγον να πάω αμέσως στην πλατεία του χωριού. Προς τα πού

βρίσκεται; λέει ο Κάιντ στον επιβάτη.

— Στρίψε δεξιά και προχώρα ευθεία! λέει σοκαρισμένος ο ηλικιωμένος.

Ο Κάιντ τραβά όσο πιο δυνατά γίνεται το μοχλό της μηχανής και η γόνδολα επιταχύνει σαν να εκτοξεύεται από πυραυλική βάση, προκαλώντας μπλόκα, τράκες και διαμαρτυρίες απ' όπου περνούσε.

— ΚΟΙΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ, ΑΠΡΟΣΕΚΤΕ!

{{CRASH! BOOM!}}! HEY, FU ASSHOLE!

— Παιδί μου, στο νοσοκομείο θες να με στείλεις;! επαναλάμβανε ο ηλικιωμένος συνεπι-

βάτης του Κάιντ.

Ο Κάιντ, όμως, συνέχιζε να οδηγά ακάθεκτος, ώσπου έφτασε τελικά στην πλατεία, έναν μεγάλο κυκλικό χώρο με πολύ κόσμο συγκεντρωμένο γύρω από μια εξέδρα. Αυτό που προκάλεσε τεράστιο δέος και έκπληξη στον Κάιντ ήταν μια τεράστια γυάλα, περίπου είκοσι μέτρα ψηλή μέσα στην οποία βρισκόταν όρθιος ένας ξύλινος πάσσαλος. Πάνω στον ξύλινο πάσσαλο, όμως, βρισκόταν δεμένος ένας άνθρωπος τον οποίο δεν μπορούσε να διακρίνει καθαρά, με δεμένο το στόμα του. Ο περισσότερος κόσμος φαινόταν τρομαγμένος απ' την ιδέα και μόνο που θα εκτελούνταν ένα γνώριμο πρόσωπό τους, ενώ πιο πέρα κάποιοι στρατιώτες απειλούσαν με όπλα κάποιους που δήλωναν ένσταση.

 

Μ' αυτά και μ' αυτά, ο Κάιντ προχώρησε μέσα στο πλήθος, ώσπου έφτασε όσο πιο μπροστά του επέτρεπε η στρατιωτική φρουρά γύρω απ' την εξέδρα. Τότε, ακούστηκε μια δυνατή προσταγή:

— ΚΟΨΑΤΕ ΤΟΝ ΠΑΣΣΑΛΟ!

Τότε, δυο δύτες με τσεκούρια, οι οποίοι ήταν δεμένοι σε σχοινιά, καταδύθηκαν στη γυάλα και άρχισαν να κόβουν τον πάσσαλο. Μόλις, ο πάσσαλος άρχισε να γέρνει, οι δυο δύτες έκαναν νόημα και τους τράβηξαν με τα σχοινιά. Ο πάσσαλος έγειρε επικίνδυνα και τελικά βούτηξε στο νερό. Ο Κάιντ αγωνιώντας πέταξε το παλτό του και, με ένα αστραπιαίο σάλτο, πήδηξε πάνω απ' τα κεφάλια των στρατιωτών και πέταξε προς την κορυφή της γυάλας. Εν τω μεταξύ, ο κόσμος έβγαλε ένα επιφώνημα έκπληξης, ενώ οι στρατιώτες τον σημάδεψαν κι άρχισαν να ανοίγουν πυρ. Ο κάιντ ξέφυγε με ελιγμούς τους πυροβολισμούς και βούτηξε μέσα στο νερό της γυάλας, όπου βυθιζόταν ανήμπορος ένας νεαρός δεμένος στον πάσσαλο και με χαμένες τις αισθήσεις. Κολύμπησε, ώσπου τον έφτασε και του έβγαλε το μαντήλι που ήταν τυλιγμένο γύρω απ' το στόμα του. Στη συνέχεια, ενώ προσπαθούσε να τον λύσει απ' τον πάσσαλο, του τέλειωνε το οξυγόνο και άρχισε να χάνει τις αισθήσεις του. Τότε, όμως, ο νεαρός εφευρέτης βλεφάρισε και, πριν ξαναχάσει τις αισθήσεις του, έβγαλε μια τεράστια κραυγή, ανυπολόγιστων Ντεσιμπέλ, και το τοίχωμα της γυάλας ράγισε και, τελικά, έσπασε, αφήνοντας ένα τεράστιο κύμα νερού να ξεχυθεί προς τον κόσμο!

 

Για καλή του τύχη, ο περισσότερος κόσμος το είχε βάλει στα πόδια εξαιτίας της κραυγής, με αποτέλεσμα ο τόπος να γεμίσει πεσμένους και βρεγμένους στρατιώτες και λίγο κόσμο, ενώ τα γύρω μαγαζιά και σπίτια είχαν πλημμυρίσει! Ο Κάιντ ανασηκώθηκε βήχοντας περίπου εκατό μέτρα μακριά από την εξέδρα, ενώ το ίδιο έκανε και ο εφευρέτης που ήταν το θύμα της εκτέλεσης, λυμένος απ' τον πάσσαλο. Είχε την ίδια ηλικία με τον Κάιντ.

— Ευχαριστώ! είπε με την ψυχή στο στόμα ο νεαρός.

Μου έσωσες τη ζωή! Με λένε Νέρο!

— Εγώ είμαι ο Κάιντ! είπε.

— ΑΚΙΝΗΤΟΙ! φώναξε ένας στρατιώτης, καθώς όλοι οι στρατιώτες που βρίσκονταν στην

πλατεία και δεν τους είχε παρασύρει το κύμα τους είχαν περικυκλώσει και τους

σημάδευαν με τα όπλα τους!

 

Τέλος 1ου μέρους

Επεξεργασία από Monkey D. Luffy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  725
  • Reputation:   3800
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Δεν το συζητήσω , ανυπομονώ για τη συνέχεια ! Το πρώτο μέρος μου δίνει πάρα πολύ καλά σημάδια ! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

:up:  ψαρωτικο!εχει καποια λαθακια στα κειμενα του πχ θεσπιζουν φορους ή το δημιουργω επαναστατικο κινημα που δε μπορω να πω με σιγουρια οτι ειναι λαθος,αλλα δε μου ακουγεται πολυ ωραιο.. Αυτα ομως διορθωνονται :) Η κυρια ιστορια φαινεται πολυ ωραια. Τη συνεχεια εστω σε αδρες γραμμές την εχεις σκεφτει;; Επίσης σχεδιάζεις καθόλου;;

 

Περιμενω τη συνεχεια :)

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Καλό, συνέχισε το! Αν και αυτό με το Παγκόσμιο Καθεστώς με χάλασε κάπως. Ίσως αν υπήρχε μια άτυπη και άγνωστη ομάδα που κινεί τα νήματα, να ήταν πιο μυστηριώδες. Αυτό πάντως που μου άρεσε περισσότερο ήταν η Ατένε! Τέλος, μια συμβουλή, ως χρόνιος φαντασιόπληκτος: φρόντισε να έχεις δημιουργήσει τον κόσμο σου, να ξέρει πώς λειτουργεί, ώστε να είναι αληθοφανή όσα γράφεις.

 

:up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ευχαριστώ για τις ενθαρρυντικές σας απόψεις! :dance::blob3:

 

:up: ψαρωτικο!εχει καποια λαθακια στα κειμενα του πχ θεσπιζουν φορους ή το δημιουργω επαναστατικο κινημα που δε μπορω να πω με σιγουρια οτι ειναι λαθος,αλλα δε μου ακουγεται πολυ ωραιο.. Αυτα ομως διορθωνονται :) Η κυρια ιστορια φαινεται πολυ ωραια. Τη συνεχεια εστω σε αδρες γραμμές την εχεις σκεφτει;; Επίσης σχεδιάζεις καθόλου;;

 

Περιμενω τη συνεχεια :)

:beer:

Ευχαριστώ για τις επισημάνσεις! Θα βρω τις κατάλληλες λέξεις και θα τα διορθώσω! Επίσης, σχεδιάζω ερασιτεχνικά στον ελεύθερό μου χρόνο, αλλά φοβάμαι ότι το σχέδιό μου δεν ταιριάζει για μια τέτοια ιστορία, όμως θα ήθελα πολύ να συνεργαστώ με κάποιον που έχει καλό χέρι και να το κάνουμε ένα φανζίν μάνγκα! Α, και έχω σκεφτεί σε γενικές γραμμές όλο το πρώτο story arc να το πω, απλά το γεμίζω τμήμα τμήμα. Επεξεργασία από Monkey D. Luffy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλό, συνέχισε το! Αν και αυτό με το Παγκόσμιο Καθεστώς με χάλασε κάπως. Ίσως αν υπήρχε μια άτυπη και άγνωστη ομάδα που κινεί τα νήματα, να ήταν πιο μυστηριώδες. Αυτό πάντως που μου άρεσε περισσότερο ήταν η Ατένε! Τέλος, μια συμβουλή, ως χρόνιος φαντασιόπληκτος: φρόντισε να έχεις δημιουργήσει τον κόσμο σου, να ξέρει πώς λειτουργεί, ώστε να είναι αληθοφανή όσα γράφεις.

 

:up:

Παγκόσμιο Καθεστώς ονομάζεται απ' τους πολίτες αυτού του κόσμου η μυστηριώδης και άγνωστη μεγάλη εξουσία που κινεί τα νήματα, μιας και σχεδόν τίποτα δεν είναι γνωστο γι' αυτήν, και επιφυλάσσει τεράστιες εκπλήξεις για τον Κάιντ και την επανάστασή του! Είναι όπως το περιγράφεις εσύ, αλλά φυσικά δεν είναι μια απλή ομάδα!

(Αν έχεις ακουστά την World Government απ' το One Piece θα καταλάβεις αμέσως ;) )

 

Όσον αφορά την Ατένε, φαντάζομαι ότι είναι ξεκάθαρο για πια πόλη μιλάω ;)

 

Τέλος, ευχαριστώ για τη συμβουλή σου! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ορίστε και η συνέχεια:

 

Μέρος 2

 

— ΑΑΑΑΑΑ!!! ακούστηκε η κραυγή του Κάιντ.

— Μα τον αναποδογυρισμένο ταύρο, Κάιντ, τι έπαθες; ρωτά ο παππούς του τρέχοντας

προς το μέρος του.

Ο παππούς του μπαίνει στο μπάνιο χωρίς να προλάβει να αντιδράσει ο Κάιντ!

— Μα τι... Ω, Θεέ μου! λέει άναυδος ο παππούς του Κάιντ βλέποντας τα φτερά του.

— Να σου εξηγήσω... λέει ο Κάιντ.

— Ουφ! Όχι! Εγώ να σου εξηγήσω! λέει ο παππούς.

— Εε; απορημένος ο Κάιντ.

— Είσαι ένας Εκλεκτός! Ω, Θεέ μου, ο ίδιος μου ο εγγονός! Είσαι ένας από λίγους, Κάιντ!

Είσαι άνθρωπος με υπεράνθρωπες ικανότητες!

— Μα πώς...;

— Δεν ξέρω πώς, μα γνωρίζω ότι είσαι ξεχωριστός! Και θέλω να μου υποσχεθείς ότι θα

χρησιμοποιήσεις τη δύναμή σου υπεύθυνα! λέει ο παππούς.

— Το υπόσχομαι! Θα χρησιμοποιήσω τη δύναμή μου, για να κατατροπώσω το κακό και,

επιτέλους, ο κόσμος να απαλλαγεί απ' την τυραννία, να κυριαρχήσει η ελευθερία!

λέει ενθουσιασμένος ο Κάιντ.

ΝΤΟΥΠ! Ο Κάιντ σκύβει και βλέπει τον παππού του να βρίσκεται ξερός στο πάτωμα.

— Μμμ... πολύ απότομα του τα είπα... λέει σκεπτικός ο Κάιντ.

 

Ύστερα από λίγη ώρα, στην κρεβατοκάμαρα, ξυπνώντας απ' το σοκ του ο παππούς του Κάιντ παίρνει το λόγο:

— Πας καλά, παιδί μου; Θα σκοτωθείς αν κάνεις αυτό που σκέφτεσαι! λέει ο παππούς του.

— Παππού, το είχα υποσχεθεί, όταν ήμουν μικρός, ότι θα προσπαθούσα να κάνω τον κόσμο

καλύτερο! Και δε θα πεθάνω, προτού τα καταφέρω! Αλλά κι αν γίνει αυτό, μου αρκεί που

θα έχω προσπαθήσει! Αναχωρώ αύριο κιόλας!

— Κάιντ... λέει με δάκρυα να τρέχουν ο παππούς του.

 

Την επόμενη μέρα, το πρωί, Ο Κάιντ είναι έτοιμος να αναχωρήσει.

— Παππού, θα επισκεφτώ πρώτα στο Βασίλειο της Θάλασσας. Προς τα πού πέφτει, όμως;

λέει ο Κάιντ.

— Θα πας δυτικά! Να, πάρε την πυξίδα μου, για να μη χαθείς. λέει ο παππούς.

— Ευχαριστώ! Αντίο, παππού! Πες αντίο, εκ μέρους μου, και στους συγχωριανούς.

— Αντίο, Κάιντ! Να προσέχεις, μα τον αναποδογυρισμένο βούβαλο!

 

Μια μέρα αργότερα, ο Κάιντ βρίσκεται στην άκρη ενός απόκρημνου γκρεμού και καταπίνει έναν "κόμπο" στο λαιμό του. Στη συνέχεια, αναθαρρεύει και πηδά στο κενό!

— ΑΑΑΩΩΩΩΑΑΑΑ! φωνάζει πέφτοντας.

ΓΙΟΥΧΟΥΧΟΥΟΥΟΥ! φωνάζει σταθεροποιώντας την πτήση του και χάνεται στα σύννεφα.

ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ, ΣΟΥ ΕΡΧΟΜΑΙΑΙ!

Ύστερα από αρκετή ώρα και πολύ πέταγμα, ένα βέλος περνά ξυστά απ' τον Κάιντ και τον αναγκάζει σε άμεση προσγείωση στο δάσος που βρίσκεται στο έδαφος.

— Ουφ! Ευτυχώς είναι μόνο μια γρατζουνιά. αναφωνεί ανακουφισμένος ο Κάιντ.

Τότε, συνειδητοποιεί ότι είναι περικυκλωμένος από έξι άνδρες που τον σημαδεύουν με τόξα!

— Εε; λέει έκπληκτος ο Κάιντ.

— Μείνε εκεί που βρίσκεσαι αν δε θέλεις να πεθάνεις! του λέει ένας απ' τους τοξότες.

Είμαστε οι Κυνηγοί Εκλεκτών του Μαύρου Δάσους! Το κεφάλι σου θα μας αποφέρει

πολύ παρά, όταν σε δώσουμε στο Βασιλιά της Θάλασσας! Χαρ χαρ χαρ!

— Χαρ χαρ χαρ! αρχίζουν να γελάνε και οι υπόλοιποι άνδρες.

Τότε, ο Κάιντ με ένα φτερούγισμα εξαφανίζεται από μπροστά τους και πιάνεται από ένα κλαδί! Πριν το συνειδητοποιήσουν οι κυνηγοί, ο Κάιντ εκσφενδονίζεται με φόρα και περνά ανάμεσά τους, ενώ εκείνοι ρίχνουν τα βέλη τους, νομίζοντας ότι θα τον πετύχουν! Αυτό που πετυχαίνουν, όμως, είναι τα βέλη να βρουν τους ίδιους και να αυτοτραυματιστούν, όχι θανάσιμα, πάντως.

— Μας την έφερε ο διάολος! λέει έξαλλος ο αρχηγός των κυνηγών.

Αλλά, πριν προλάβουν να σηκωθούν απ' το έδαφος, ο Κάιντ περνά από πάνω τους και τους γραπώνει όλους, σηκώνοντάς τους ψηλά στον αέρα και τους κρεμά σε γερά κλαδιά!

— Εε! Τι κάνεις, άτιμε; Έτσι και σε πιάσω στα χέρια μου... λέει ο αρχηγός.

— ... το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να σπάσεις το κλαδί, όπως κουνιέσαι σαν

παλαβός. τελειώνει τη φράση του ο Κάιντ.

Εις το επανιδείν, βουτυρόπαιδα! τους αποχαιρετά με χιούμορ ο Κάιντ και πετά προς τον

ουρανό.

Πφφ! Ερασιτέχνες! αφουγκράζεται, ενώ χάνεται ξανά στα σύννεφα.

 

Τέλος 2ου μέρους

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

(Αν έχεις ακουστά την World Government απ' το One Piece θα καταλάβεις αμέσως ;) )

 

Αμ το κατάλαβα, παλιά ήμουν τρελαμένος με το One Piece. Γενικά οι επιρροή σου από αυτό είναι κάτι παραπάνω από εμφανής!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αμ το κατάλαβα, παλιά ήμουν τρελαμένος με το One Piece. Γενικά οι επιρροή σου από αυτό είναι κάτι παραπάνω από εμφανής!

Συμφωνώ! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νομίζω ότι τα "βασίλεια" θα πρέπει να έχουν πιο ξεχωριστούς τίτλους. 

 

Παρακάτω παραθέτω μερικούς τίτλους ηγεμονικών κυβερνήσεων που μου έρχονται αυτή την στιγμή στο μυαλό.

 

  • Δεσποτάτο = Περιοχή που κυβερνάει ο διάδοχος. Πχ, Δεσποτάτο του Μυστρά.
  • Αυτοκρατορία = Κράτος που κρατεί imperium πάνω σε διαφορετικά κρατίδια ή λαούς. Μπορεί να συμπεριλαμβάνει και βασίλειο, του οποίου ο ηγεμόνας έχει κατώτερο "βαθμό" από αυτόν του αυτοκράτορα. πχ. Πρώσικη Αυτοκρατορία 
  • Διαρχία = Δυο επικεφαλείς κράτους. Πχ Διαρχία της Σπάρτης.
  • Ελεκτοράτο = Kράτος που κυβερνάει ένας ηγεμόνας (πχ πρίγκηπας) που μπορεί να ψηφίσει στην επιλογή του ανώτερου του μονάρχη (πχ αυτοκράτορα). Πχ. το Ελεκτοράτο του Βρανδεμβούργου.
  • Δουκάτο = Επικράτεια ενός Δούκα, κανονικά μέρος ένας μεγαλύτερου κράτους. Πχ το Δουκάτο του Λανκασάιρ.
  • Μέγα Δουκάτο = Επικράτεια ενός Μέγα Δούκα, ανεξάρτητο. Πχ Μέγα Δουκάτο του Λουξεμβούργου
  • Αρχιδουκάτο = Eπικράτεια ενός Αρχι-Δούκα, ανώτερος του Μέγα Δούκα κανονικά, αλλά κατώτερος συνήθως του Βασιλειά. Πχ Αρχιδουκάτο της Αυστρίας.
  • Πρινγκηπάτο = Επικράτεια, ανεξάρτητη ή όχι, ενός ηγεμόνα με τον τίτλο του Πρίνγκηπα. Πχ Πρινγκηπάτο της Τρανσυλβανίας.
  • Εμιράτο = Αραβική εκδοχή του παραπάνω.
  • (Θεοκρατία) = Κράτος οπού οι πράξεις των ηγεμόνων υποτίθεται ότι είναι καθηδηγούμενες από το θείο. πχ Ισλαμική Δημοκρατία του Ιράν.
 

Η ιδέα έχει ενδιαφέρον, και εφόσον το χειριστείς σωστά, απεριόριστες δυνατότητες.

 

Απο εκεί και πέρα πρέπει να προχωρήσεις πολύ προσεκτικά.

 

Η προσωπική μου άποψη είναι πως όποια ιστορία μπλέκεται με τα πολιτικά, έστω και στο φόντο, πρέπει να:

  • Μην χωρίζει κράτη και πολιτικές παρατάξεις σε καλούς ή σε κακούς, παρα μόνο σε συγκεκριμένες ακραίες καταστάσεις,
  • Έστω και αν το κάνει αυτό, να αναγνωρίζει ηθικά σφάλματα στους "καλούς", και να κάνει ακόμα και τους "κακούς", σε κάποιο βαθμό αν όχι συμπαθητικούς, τουλάχιστον κατανοητούς ως προς τις θέσεις τους.
  • Να αναγνωρίζει ότι τα κράτη και οι λαοί δεν έχουν μονολιθικές ιδέες. Οι ιδέες αλλάζουν μέσα απ'το πέρασμα των χρόνων και πάντα υπάρχουν εσωτερικές πολιτικές διαφωνείες και αντιζηλείες.
  • Αυτό που είπα και παραπάνω, πρέπει να υπάρχει εσωτερική πολιτική. Μερικές απ'τις καλύτερες ίντριγκες θα μπορούσαν να ξεκινήσουν εκεί.
 

Με βάση αυτή την άποψη μου, προβληματίζομαι με μερικές λεπτομέρειες ως τώρα.

 

ΟΚ, η Δημοκρατία είναι το τέλειο Πολίτευμα, αλλά η χρήση βίας (και ουσιαστικού πραξικοπήματος), απο κάποιον *εκτός* ενός βασιλείου για να φέρει έτσι την δημοκρατία, είναι λίγο ηθικά...συζητήσιμη. Ας το δεχτούμε αυτό. Απο εκεί και πέρα, το βασίλειο θα βρίσκεται σε μια εξαιρετικά ασταθή πολιτική κατάσταση, προσπαθώντας να μεταβεί απ'την βασιλεία στην δημοκρατία, εξέλιξη που κανονικά θα ήθελε δεκαετίες ή αιώνες. Σε αυτό το σημείο θα υπάρχει εξαναγκασμένη ανακατανομή της γης (βλ. Zealots of Thessalonica), λαϊκά δικαστήρια (βλ. Reign of Terror). Άλλα μέρη του λαού θα λένε ότι τους εκμεταλλεύεσαι για τους φυσικούς τους πόρους, θα υπάρξουν διάφορες αντιδραστικές εξεγέρσεις, απόπειρες πραξικοπήματος από φιλο-μοναρχιστές, κτλ. Αυτό δεν είναι απλώς ένα πρόβλημα, αλλά ίσως και μια ευκαιρία να κάνεις το σενάριο σου λίγο πιο πολύπλοκο και με μεγαλύτερο βάθος. 

 

Και κάπου εκεί υπάρχει η επικινδυνότητα να αγγελοποιήσεις (κυριολεκτικά), τους χαρακτήρες σου, που δεν είναι γενικά πολύ καλό για την ανάπτυξη τους.

 

Πρίν αναπτύξεις το "Παγκόσμιο Καθεστώς", προτείνω να εξερευνήσεις λίγο το πως λειτουργούσε η. Αγία Ρωμαική Αυτοκρατορία. Συμφωνώ με τον GeoTrou, πάντως.

 

Θα έλεγα πως πρέπει να μελετήσεις σοβαρά πολεμική ιστορία πρίν συνεχίσεις. Πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει αφάνταστα.

 

ΥΓ υπάρχει ένας κανόνας στην σεναριογραφία που λέγεται "Show, don't tell." Δηλαδή, είναι προτιμότερο κάποια πληροφορία να παρουσιαστεί μέσω άμεσης εμπειρίας ενός χαρακτήρα, όχι μέσω απλής έκθεσης πληροφοριών, οπώς είναι στο παραπάνω απόσπασμα. Προφανώς αυτό απαιτεί περισσότερο χώρο και χρόνο, και είναι πιο πολύπλοκο, αλλά και πάλι, είναι μια ευκαιρία για την ανάπτυξη της ιστορίας και του χαρακτήρα σου.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  725
  • Reputation:   3800
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Συνεχίζεις με ενδιαφέρον τρόπο και αυτό δίνει καλά σημάδια . Κάνε και ένα τσεκάρισμα για να εντοπίσεις κάποιες περίεργες ή άστοχες φράσεις και συνέχισε δυναμικά !  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νομίζω ότι τα "βασίλεια" θα πρέπει να έχουν πιο ξεχωριστούς τίτλους.

 

Παρακάτω παραθέτω μερικούς τίτλους ηγεμονικών κυβερνήσεων που μου έρχονται αυτή την στιγμή στο μυαλό.

 

 

  • Δεσποτάτο = Περιοχή που κυβερνάει ο διάδοχος. Πχ, Δεσποτάτο του Μυστρά.
  • Αυτοκρατορία = Κράτος που κρατεί imperium πάνω σε διαφορετικά κρατίδια ή λαούς. Μπορεί να συμπεριλαμβάνει και βασίλειο, του οποίου ο ηγεμόνας έχει κατώτερο "βαθμό" από αυτόν του αυτοκράτορα. πχ. Πρώσικη Αυτοκρατορία
  • Διαρχία = Δυο επικεφαλείς κράτους. Πχ Διαρχία της Σπάρτης.
  • Ελεκτοράτο = Kράτος που κυβερνάει ένας ηγεμόνας (πχ πρίγκηπας) που μπορεί να ψηφίσει στην επιλογή του ανώτερου του μονάρχη (πχ αυτοκράτορα). Πχ. το Ελεκτοράτο του Βρανδεμβούργου.
  • Δουκάτο = Επικράτεια ενός Δούκα, κανονικά μέρος ένας μεγαλύτερου κράτους. Πχ το Δουκάτο του Λανκασάιρ.
  • Μέγα Δουκάτο = Επικράτεια ενός Μέγα Δούκα, ανεξάρτητο. Πχ Μέγα Δουκάτο του Λουξεμβούργου
  • Αρχιδουκάτο = Eπικράτεια ενός Αρχι-Δούκα, ανώτερος του Μέγα Δούκα κανονικά, αλλά κατώτερος συνήθως του Βασιλειά. Πχ Αρχιδουκάτο της Αυστρίας.
  • Πρινγκηπάτο = Επικράτεια, ανεξάρτητη ή όχι, ενός ηγεμόνα με τον τίτλο του Πρίνγκηπα. Πχ Πρινγκηπάτο της Τρανσυλβανίας.
  • Εμιράτο = Αραβική εκδοχή του παραπάνω.
  • (Θεοκρατία) = Κράτος οπού οι πράξεις των ηγεμόνων υποτίθεται ότι είναι καθηδηγούμενες από το θείο. πχ Ισλαμική Δημοκρατία του Ιράν.
Η ιδέα έχει ενδιαφέρον, και εφόσον το χειριστείς σωστά, απεριόριστες δυνατότητες.

 

Απο εκεί και πέρα πρέπει να προχωρήσεις πολύ προσεκτικά.

 

Η προσωπική μου άποψη είναι πως όποια ιστορία μπλέκεται με τα πολιτικά, έστω και στο φόντο, πρέπει να:

  • Μην χωρίζει κράτη και πολιτικές παρατάξεις σε καλούς ή σε κακούς, παρα μόνο σε συγκεκριμένες ακραίες καταστάσεις,
  • Έστω και αν το κάνει αυτό, να αναγνωρίζει ηθικά σφάλματα στους "καλούς", και να κάνει ακόμα και τους "κακούς", σε κάποιο βαθμό αν όχι συμπαθητικούς, τουλάχιστον κατανοητούς ως προς τις θέσεις τους.
  • Να αναγνωρίζει ότι τα κράτη και οι λαοί δεν έχουν μονολιθικές ιδέες. Οι ιδέες αλλάζουν μέσα απ'το πέρασμα των χρόνων και πάντα υπάρχουν εσωτερικές πολιτικές διαφωνείες και αντιζηλείες.
  • Αυτό που είπα και παραπάνω, πρέπει να υπάρχει εσωτερική πολιτική. Μερικές απ'τις καλύτερες ίντριγκες θα μπορούσαν να ξεκινήσουν εκεί.
Με βάση αυτή την άποψη μου, προβληματίζομαι με μερικές λεπτομέρειες ως τώρα.

 

ΟΚ, η Δημοκρατία είναι το τέλειο Πολίτευμα, αλλά η χρήση βίας (και ουσιαστικού πραξικοπήματος), απο κάποιον *εκτός* ενός βασιλείου για να φέρει έτσι την δημοκρατία, είναι λίγο ηθικά...συζητήσιμη. Ας το δεχτούμε αυτό. Απο εκεί και πέρα, το βασίλειο θα βρίσκεται σε μια εξαιρετικά ασταθή πολιτική κατάσταση, προσπαθώντας να μεταβεί απ'την βασιλεία στην δημοκρατία, εξέλιξη που κανονικά θα ήθελε δεκαετίες ή αιώνες. Σε αυτό το σημείο θα υπάρχει εξαναγκασμένη ανακατανομή της γης (βλ. Zealots of Thessalonica), λαϊκά δικαστήρια (βλ. Reign of Terror). Άλλα μέρη του λαού θα λένε ότι τους εκμεταλλεύεσαι για τους φυσικούς τους πόρους, θα υπάρξουν διάφορες αντιδραστικές εξεγέρσεις, απόπειρες πραξικοπήματος από φιλο-μοναρχιστές, κτλ. Αυτό δεν είναι απλώς ένα πρόβλημα, αλλά ίσως και μια ευκαιρία να κάνεις το σενάριο σου λίγο πιο πολύπλοκο και με μεγαλύτερο βάθος.

 

Και κάπου εκεί υπάρχει η επικινδυνότητα να αγγελοποιήσεις (κυριολεκτικά), τους χαρακτήρες σου, που δεν είναι γενικά πολύ καλό για την ανάπτυξη τους.

 

Πρίν αναπτύξεις το "Παγκόσμιο Καθεστώς", προτείνω να εξερευνήσεις λίγο το πως λειτουργούσε η. Αγία Ρωμαική Αυτοκρατορία. Συμφωνώ με τον GeoTrou, πάντως.

 

Θα έλεγα πως πρέπει να μελετήσεις σοβαρά πολεμική ιστορία πρίν συνεχίσεις. Πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει αφάνταστα.

 

ΥΓ υπάρχει ένας κανόνας στην σεναριογραφία που λέγεται "Show, don't tell." Δηλαδή, είναι προτιμότερο κάποια πληροφορία να παρουσιαστεί μέσω άμεσης εμπειρίας ενός χαρακτήρα, όχι μέσω απλής έκθεσης πληροφοριών, οπώς είναι στο παραπάνω απόσπασμα. Προφανώς αυτό απαιτεί περισσότερο χώρο και χρόνο, και είναι πιο πολύπλοκο, αλλά και πάλι, είναι μια ευκαιρία για την ανάπτυξη της ιστορίας και του χαρακτήρα σου.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές και τις παρατηρήσεις σου Tightwad! Είναι πολύ χρήσιμες! Επίσης, δε θέλω να χρησιμοποιήσω ξεχωριστούς τίτλους για τα βασίλεια. Είναι απλά βασίλεια με βασιλιάδες που κυβερνούν. Τώρα γιατί τέσσερα από αυτά ονομάζονται ηγεμονίες και το ένα δεν έχει καν τίτλο, είναι μεγάλη ιστορία που θα εξελιχθεί στη συνέχεια. Επεξεργασία από Monkey D. Luffy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συνεχίζεις με ενδιαφέρον τρόπο και αυτό δίνει καλά σημάδια . Κάνε και ένα τσεκάρισμα για να εντοπίσεις κάποιες περίεργες ή άστοχες φράσεις και συνέχισε δυναμικά !

 

Ευχαριστώ Comic-Maniac!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ενημερώθηκε το πρώτο ποστ με το 2ο επεισόδιο, και το δεύτερο μέρος του πρώτου επεισοδίου μιας και θέλω να τα έχω συγκεντρωμένα σε ένα. Επίσης, διορθώθηκαν λαθάκια στην έκφραση κάποιων λέξεων.

Επεξεργασία από Monkey D. Luffy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΚΑΙ Η ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΚΟΡΥΦΩΝΕΤΑΙ...

 

Προστέθηκε και το 3ο Επεισόδιο στην πρώτη καταχώρηση! Είναι η τελευταία καταχώρηση που κάνω στο θέμα,μιας και πήρατε μια πρώτη ιδέα απ' το σενάριό μου! Όποιος ενδιαφέρεται να το σχεδιάσει, μιας και γι' αυτό προοριζόταν εξαρχής, ας το δηλώσει και ας επικοινωνήσει μαζί μου! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8970
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

 

Καλά, το σενάριο τα σπάει! Δεν το έχω διαβάσει όλο αλλά απ' ότι βλέπω έχεις πολλές δυνατότητες!!! Σοβαρά, μπορείς να συνεργαστείς με τον αδελφό σου και να φτιάξετε έντυπο φανζίν! ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλά, το σενάριο τα σπάει! Δεν το έχω διαβάσει όλο αλλά απ' ότι βλέπω έχεις πολλές δυνατότητες!!! Σοβαρά, μπορείς να συνεργαστείς με τον αδελφό σου και να φτιάξετε έντυπο φανζίν! ;)

Γενικά δεν είναι απ' τα δυνατά μου σενάρια το συγκεκριμένο και έχει κάποιες τρύπες, αλλά ευχαριστώ! :)

Ήδη ετοιμάζουμε σοβαρή δουλειά για μάνγκα-φανζίν oneshot με νέο καλύτερο και πιο ολοκληρωμένο σενάριο! Η συνέχεια έπεται όταν ολοκληρωθεί! ;)

Πιθανότατα να ανέβουν κάποια σχέδια στο Ace's Project!

Επεξεργασία από Monkey D. Luffy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8970
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Ήδη ετοιμάζουμε σοβαρή δουλειά για μάνγκα-φανζίν oneshot με νέο καλύτερο και πιο ολοκληρωμένο σενάριο! Η συνέχεια έπεται όταν ολοκληρωθεί! ;)

:awesome: Για έντυπο προορίζεται; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:awesome: Για έντυπο προορίζεται; :thinking:

Διαδικτυακά και έντυπο με το καλό! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6473
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3528 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

:wow: Καλά μιλάμε έπαθα πλάκα!! :awesome:

Είναι φοβερό!! Πολύ θα ήθελα να δω τα σχέδια και πόσο μάλλον σε έντυπη μορφή!

 

:respect: από μένα!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:thanks:

 

Πάντως αν μπορούσα να το βάλω στον κάλαθο των αχρήστων θα το έβαζα αυτό το σενάριο... :P Δε συγκρίνεται με αυτό που γράφω αυτό τον καιρό...

Επεξεργασία από Monkey D. Luffy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.