Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι διαβάσατε τελευταία; [ ...αυστηρά κόμικς μόνο ] part 2


Kabuki

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Διαβάζω πλέον μόνο το immortal Hulk.

 

Είναι κόμικ τρόμου με τον Hulk. Σοβαρά είναι. Και είναι και καλό. Κάπου είχα διαβάσει πως όταν ο Σταν Λη και ο Κίρμπυ δημιούργησαν το Χαλκ είχαν στο νου τους τον Κύριο Τζέκλ και το μίστερ Χάιντ. Αν διαβάσει κανείς τα πρώτα 6 τεύχη του χαλκ (κάπου εκεί πίσω στα 60s0 αυτό φαίνεται ξεκάθαρα. Μετά βέβαια ήρθαν τα κλασικά υπερηρωικά και ο χαλκ έγινε άλλο ένα απ τα ίδια. Όμως αυτό το κόμικ προσπαθεί να ξαναβρεί ακριβώς αυτό. Τον τρόμο που κρύβεται πίσω απ το Χαλκ. Είτε αυτός είναι ο τρόμος του κοινού , είτε είναι ο τρόμος του ίδιου του Χαλκ, είτε είναι ακόμα και ο υπαρξιακός τρόμος των ανρθώπων.

 

Είναι επιτέλους μια προτώτυπη προσέγγιση (φαντάσου πλέον το back to basics είναι πρωτότυπο) και βοηθιέται πάρα πολύ από το σχέδιο. Έντονες σκιές, άσχημοι άνθρωποι και άσχημος Χαλκ, και ελάχιστα splash pages και κλασική υπερηρωική εικονογραφία.

 

Είναι καλός Χαλκ. Τελεία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Πριν από 1 ώρα, zade είπε:

 Είναι καλός Χαλκ. Τελεία. 

 

Ναι ε; Φοβάμαι λίγο τον Al Ewing, τον θεωρώ ανίκανο. ΑΑπογοήτευση οι παλιές δουλειές του. Από την άλλη διάβασα και το Avengers No Surrender που συμμετείχε και ήταν αξιόλογο. Βέβαια εκεί ήταν πρωτοπαλίκαρο ο Mark Waid, και δεν ξέρω ποια ήταν τα όρια του κάθε διαφορετικού συγγραφέα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

7 hours ago, Dredd said:

Διάβασα το The Last Ones στο σκληρόδετο της Humanoids.

Έχει σβήσει ο ήλιος και εμφανίστηκαν τα βαμπίρ που υπήρχαν πάντοτε αλλά κρυβόντουσαν. Ο κόσμος τρέχει να σωθεί.

Ξεκίνησε μετριότατα, έφτιαξε στην πορεία και κατέληξε ομαλά και αναμενόμενα.

Δεν το μετανιώνω αλλά μάλλον το ξέχασα ήδη.

 

Συνέχεια με το Legend of the Scarlet Blades το οποίο μου φαίνεται πολύ ποιητικό για τα γούστα μου.

 

Έχει γνώση το φόρουμ γέροντα :D 

 

the last ones

Legend of the scarlet blades

 

πέρνα από κει μια βόλτα :beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@Θρηνωδός Τα είδα μωρέ, αλλά πραγματικά δεν μου έκανε αίσθηση να γράψω κάτι παραπάνω από αυτά που έγραψα παραπάνω.

 

Έχω ξαναπιάσει τον εαυτό μου, όταν το κόμικ με αφήνει σχετικά αδιάφορο, δεν έχω και τι να γράψω.

Δεν μου είπε τίποτα το σενάριο, το σχέδιο ωραίο αλλά χωρίς να προσέχω τίποτα ιδιαίτερο.

 

Πφφφ, καλά το είπες, γέρασα......

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Και εγώ το έθαψα ανελέητα, έλα να γίνουμε πολλοί :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

12 ώρες πριν, Dredd είπε:

Διάβασα το The Last Ones στο σκληρόδετο της Humanoids.

Έχει σβήσει ο ήλιος και εμφανίστηκαν τα βαμπίρ που υπήρχαν πάντοτε αλλά κρυβόντουσαν. Ο κόσμος τρέχει να σωθεί.

Ξεκίνησε μετριότατα, έφτιαξε στην πορεία και κατέληξε ομαλά και αναμενόμενα.

Δεν το μετανιώνω αλλά μάλλον το ξέχασα ήδη.

 

Κρίμα,γιατί από την περιγραφή που έκανες για την υπόθεση,το βρήκα ενδιαφέρον. 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Tελείωσα και το Xerxes του Φρανκ Μιλλερ ή μάλλον με τελειώσε αυτό.....

 

Ξεκίνησα όσο πιο ανοιχτόμυαλα γινόταν, χωρίς να σκέφτομαι ότι θα είναι η απογοήτευση που είναι βασικά σχεδόν όλες οι τελευταίες δουλειές που ο Μίλλερ γράφει και σχεδιάζει. Στην αρχή μου κράτησε το ενδιαφέρον, παρ όλο που σε αρκετά σημεία σεναριακά ήταν ασύνδετο έως και ασυνάρτητο. Φτάνοντας στο τρίτο τεύχος όμως άρχισα να διαπιστώνω ότι είναι ακριβώς αυτό που φοβάμαι. Λόγια και εικόνες πάνω στο χαρτί. Χωρίς τα λόγια να ταιριάζουν με τις εικόνες. Χωρίς οι εικόνες να έχουν συνοχή μεταξύ τους. Χωρίς να υπάρχει μια συνέπεια ή έστω μια συνέχεια του τι παρουσιάζεται. Χωρίς να υπάρχει τελικά καν μια ιστορία που να ειπωθεί. Σκόρπιες ιδέες, σκόρπιοι χαρακτήρες, το ένα splash page μετά το άλλο, χωρίς να δικαιολογείται από κάτι, εκτός από την μεγαλομανία ίσως του δημιουργού.

 

Δυστυχώς αλλά αυτό το πράγμα δεν είναι κόμικ. Πέραν του ότι στερείται της στοιχειώδους ροής και μεταπηδά από χαρακτήρα σε χαρακτήρα χωρίς καν να τον αναπτύσσει ή έστω να δίνει την αίσθηση συμπαγούς ιστορίας,  έχει ένα πολύ σοβαρό ελάττωμα. Δεν ξέρει τι θέλει να πετύχει. Ή μάλλον ξέρει. Θέλει απλώς να αποτελέσει μια αφορμή για να δείξει ο καλλιτέχνης στο κοινό του (αυτο που έχει απομείνει πια) , ότι ακόμα μπορεί να σχεδιάσει εντυπωσιακές εικόνες και ότι ακόμα μπορεί να σκεφτεί ευρηματικότατες γωνίες λήψης.  Και μετά το τίποτα....

 

Λυπάμαι πολύ, αλλά...

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

11 ώρες πριν, Indian είπε:

 

Κρίμα,γιατί από την περιγραφή που έκανες για την υπόθεση,το βρήκα ενδιαφέρον. 

 

 

:beer: 

 

Δεν είναι κακό, και σε καμιά στιγμή δεν το βαρέθηκα. Απλά, έχω διαβάσει και έχω δει τόσες φορες παρόμοιες ιστορίες, ώστε δεν μου έκανε καμία αίσθηση. Συνυπολόγισε και το γεγονός ότι το σχέδιο είναι όμορφο, αλλά όχι κάτι αξιομνημόνευτο. Αν σου αρέσει πάντως η ιστορία, καλά θα περάσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Προχθές ανακάλυψα ότι το περιοδικό heavy metal έχει προς διάθεση τα 5 τεύχη μαζί με τα variant εξώφυλλα τους της σειράς Legacy of the Beast, ένα κόμικ βασισμένο πάνω στο ομώνυμο mobile rpg (είναι πολύ πετυχημένο) το οποίο με την σειρά του αποτέλεσε promo για το Legacy of the Beast Tour των Iron Maiden. Χάρηκα γιατί τα νόμιζα εξαντλημένα, τα έβαλα όλα στο καλάθι (σύνολο 5x3εξώφυλλα=15) και λίγο πριν τα παραγγείλω σταμάτησα για να ρωτήσω γνωστούς αν ήθελε κανείς αντίτυπα για να μοιραστούμε τα μεταφορικά. Στο μεσοδιάστημα είπα να κατεβάσω ως δείγμα το πρώτο τεύχος και να σιγουρευτώ πως γ@μάτο είναι. 

 

Δυστυχώς κάθε άλλο ήταν παρά αυτό, ευτυχώς που πήγα για το preview πριν παραγγείλω και γλίτωσα τα χρήματα. Τελικά όσο καλό και να φαίνεται κάτι και όσο hypeαρισμένοι και να είμαστε, μια ματιά δεν έβλαψε ποτέ κανέναν. Αντιθέτως γλιτώνει και την τσέπη και την καλή διάθεση. :) 

 

Το κόμικ σαν κόμικ είναι ο ορισμός της αρπαχτής, ένα προχειρογραμμένο και κακοφτιαγμένο έργο στο σύνολο του. Σενάριο απλοικό γεμάτο λάθη στη σύνταξη και το λεξιλόγιο, διάλογοι κακογραμμένοι και αμήχανοι όσο δεν πάει, σχέδιο πολύ βασικό με ελάχιστες σελίδες που με κέρδισαν (και αυτές ήταν 2-3 σπλας σελίδες που η λεπτομέρεια ήταν μεγαλύτερη, ή μάλλον, υπαρκτή λόγω χώρου). Προφανώς και δε περίμενα να διαβάσω το watchmen. Αλλά έχοντας στα χέρια σου τα δικαιώματα να χειριστείς μακράν το πιο αναγνωρίσιμο πρόσωπο της heavy metal, αυτό του Eddie, ε, πρέπει να κάνεις κάτι καλύτερο. Backstory υπάρχει άπειρο με τόσα άλμπουμ, όρεξη και μεράκι δεν υπήρξε καθόλου από τους συντελεστές. Κρίμας και είχα χαρεί πολύ για την κυκλοφορία αυτή. 

 

Φωτεινή εξαίρεση το artwork των εξώφυλλων, ήταν πραγματικά τα μόνα που άξιζαν σε κάθε τεύχος. Αντε και κάποια μπαλονάκια μετρημένα στα δάχτυλα που ήταν αυτούσιοι στίχοι από τραγούδια της μπάντας. Όπως και να χει, up the irons!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Διάβασα το Infinity του J.Hickman 

Το είχα αγοράσει κάποια στιγμή (μάλλον πέρυσι) μιας και μου αρέσουν οι διαστημικές ιστορίες της Marvel και είπα να δω τι λέει!

Δεν είμαι ο πλέον κατάλληλος άνθρωπος για να κρίνω κόμικ της Marvel αλλά το βρήκα αρκετά καλό!

Το σχέδιο ήταν σε αρκετά υψηλό επίπεδο αλλά και το σενάριο είχε αρκετό ενδιαφέρον!

Πιστεύω πως επειδή όλη η ιστορία ήταν μαζεμένη σ'έναν τόμο 592 σελίδων δεν είχα καθόλου νοηματικά κενά :D

Πάντως παρόλο που ο τόμος ήταν μεγάλος, αρκετά συχνά ανά 5-6-8 σελίδες ,είχε μια λευκή ,με κάποιο τίτλο, σα να λέμε δηλαδή έβαζε τίτλο στα κεφάλαια...

Οφείλω να ομολογήσω ότι με κέρδισε και επιπλέον εκτίμησα περισσότερο και το Secret Wars του ιδίου, που είδαμε μεταφρασμένο στα ελληνικά με το σχέδιο του απίστευτου Esad RIBIC , το οποίο μάλλον είχε το πιο προχωρημένο σενάριο για Marvel των τελευταίων χρόνων!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ο Ribic δεν εχει απλα καλο σχεδιο, εχει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ σχεδιο, το καλυτερο υπερηρωικο που εχω δει τα τελευταια χρονια!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

11 ώρες πριν, Dredd είπε:

Ο Ribic δεν εχει απλα καλο σχεδιο, εχει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ σχεδιο, το καλυτερο υπερηρωικο που εχω δει τα τελευταια χρονια!

Γι'αυτό και στεναχωρήθηκα πολύ που ανέβαλε τελευταία στιγμή την συμμετοχή του στην Θεσσαλονίκη!

Λογικά όμως θα τον ξαναδούμε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Διάβασα το "Dull Margaret" του Jim Broadbent (Καθηγητής Σλαγκχορν από το Χάρι Πότερ), η πρώτη του προσπάθεια στην συγγραφή σεναρίου για κόμικ. Εμπνεύστηκε αραιά από έναν πίνακα ονόματι Dulle Driet του 1600 κάτι και έγραψε την ιστορία μιας γυναίκας αποκομμένης από τον πολιτισμό που ψαρεύει χέλια για να ζήσει. Μέσα στην απόγνωση που της δημιουργεί η απαξίωση από τους υπόλοιπους ανθρώπους, η ασχήμια της και η όλο και αυξανόμενη μοναξιά, δημιουργεί ένα μαγικό ματζούνι που θα της φέρει έναν πραγματικό φίλο και πολλά πλούτη. Μοναδική προϋπόθεση είναι να διαλέξει ένα από τα δύο αλλιώς θα χάσει και τα δύο. 

 

Δεν με ενόχλησε το λίγο αχρείαστο gore που είχε. Το έκανε πιο αληθοφανές και το ευχαριστήθηκα. Η ιστορία όμως δεν είχε κάτι να πει πέρα από τον σχολιασμό σε συναισθηματικές καταστάσεις που έχουν ειπωθεί ξανά και ξανά. Φτάνει, δεν αντέχω πλέον κι άλλες ασαφείς γενικευμένες ιστορίες απώλειας και πόνου χωρίς συγκεκριμένο "προορισμό". Από την μία χαίρομαι που πλέον είναι πιο εύκολο να εκδώσει κάποιος την δουλειά του ό,τι κι αν είναι αυτή, από την άλλη χαλιέμαι που πλέον η πιθανότητα να πέσεις σε ποιοτική σαβούρα (ήτοι οτιδήποτε έχει καλό ή σχετικά καλό premise αλλά θολή εκτέλεση) είναι πολύ μεγαλύτερη. 

 

Καλύτερο φιλτράρισμα τελικά, μόνο αυτό χρειάζομαι. :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Διάβασα όλο το DMZ του Brian Wood (72 τεύχη σε 12 Trade), πέρασα πολύ καλά, είπα να γράψω μια παρουσίαση. Έφαγα περίπου 1,5 ώρα από τη ζωή μου, έγραψα γύρω στις 250.000 λέξεις, κατέβασα 25 φωτογραφίες, έγραψα βιογραφικά, έγραψα, έγραψα, έγραψα...... και τελικά λόγω ενός λάθος κουμπιού, τα έσβησα όλα.... :shit2::confuse:

 

Επειδή απλά δεν παίζει να τα ξαναγράψω από την αρχή, απλά να πω ότι είναι μια πολύ καλή σειρά με πολλές συνδέσεις με σύγχρονα γεωπολιτικά γεγονοτα. Όσο διαβάζω έργα του, τόσο περισσότερο ανεβαίνει ο Wood στην εκτίμηση μου. Μετά το Star Wars της Dark Horse, και το Northlanders της Image, και εδώ κάνει πολύ καλά την δουλειά του. Δεν με έχει συναρπάσει με κανένα από τα παραπάνω, αλλά όλα ήταν αξιόλογα. Στο σχέδιο ο Riccardo Burchielli, του οποίου ήταν η πρώτη δουλειά για αμερικάνικη εταιρεία, μετά από κάποια παπιοπόντικα που σχεδίαζε στο Topolino. Ωραίο σχέδιο, δυναμικό, ταιριαστό. Ωραίες λεπτομέρειες, ωραίο γήινοι χρωματισμοί από τον ίδιο. Αρκετά εξώφυλλα τα έκανε ο ίδιος ο  Brian Wood.

 

Γενικά, αρκετά καλή σειρά, άνετα ένα 7,5/10

 

:beersanta:

Επεξεργασία από Dredd
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

1 hour ago, Dredd said:

 έγραψα γύρω στις 250.000 λέξεις

τι έγραψες με 250K λέξεις, σειρά βιβλίων; :lol: :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6936
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

On 9/8/2018 στο 12:23 ΠΜ, zade είπε:

Tελείωσα και το Xerxes του Φρανκ Μιλλερ ή μάλλον με τελειώσε αυτό.....

 

Ξεκίνησα όσο πιο ανοιχτόμυαλα γινόταν, χωρίς να σκέφτομαι ότι θα είναι η απογοήτευση που είναι βασικά σχεδόν όλες οι τελευταίες δουλειές που ο Μίλλερ γράφει και σχεδιάζει. Στην αρχή μου κράτησε το ενδιαφέρον, παρ όλο που σε αρκετά σημεία σεναριακά ήταν ασύνδετο έως και ασυνάρτητο. Φτάνοντας στο τρίτο τεύχος όμως άρχισα να διαπιστώνω ότι είναι ακριβώς αυτό που φοβάμαι. Λόγια και εικόνες πάνω στο χαρτί. Χωρίς τα λόγια να ταιριάζουν με τις εικόνες. Χωρίς οι εικόνες να έχουν συνοχή μεταξύ τους. Χωρίς να υπάρχει μια συνέπεια ή έστω μια συνέχεια του τι παρουσιάζεται. Χωρίς να υπάρχει τελικά καν μια ιστορία που να ειπωθεί. Σκόρπιες ιδέες, σκόρπιοι χαρακτήρες, το ένα splash page μετά το άλλο, χωρίς να δικαιολογείται από κάτι, εκτός από την μεγαλομανία ίσως του δημιουργού.

 

Δυστυχώς αλλά αυτό το πράγμα δεν είναι κόμικ. Πέραν του ότι στερείται της στοιχειώδους ροής και μεταπηδά από χαρακτήρα σε χαρακτήρα χωρίς καν να τον αναπτύσσει ή έστω να δίνει την αίσθηση συμπαγούς ιστορίας,  έχει ένα πολύ σοβαρό ελάττωμα. Δεν ξέρει τι θέλει να πετύχει. Ή μάλλον ξέρει. Θέλει απλώς να αποτελέσει μια αφορμή για να δείξει ο καλλιτέχνης στο κοινό του (αυτο που έχει απομείνει πια) , ότι ακόμα μπορεί να σχεδιάσει εντυπωσιακές εικόνες και ότι ακόμα μπορεί να σκεφτεί ευρηματικότατες γωνίες λήψης.  Και μετά το τίποτα....

 

Λυπάμαι πολύ, αλλά...

 

 

 

Ναι δυστυχώς.

 

Στα πρώτα δύο τεύχη ελπίζεις ότι κάτι μπορεί να γίνει καθώς κινούνται στην μετριότητα, μετά όμως ...

 

Ένα απίστευτο αμάγαλμα από ανοησίες και ασυναρτησίες και quotes από αρχαία κείμενα αυτό είναι το xerxes. Πια ο Frank δεν μπορεί να γράψει ούτε τον τίτλο μιας ιστορίας.

 

Κρίμα για ένα θρύλο της βιομηχανίας. Για αυτόν που

 

1. Έκανε το πρώτο Αμερικάνικο manga (Ronin)

2. Έκανε τον Μπατμαν Σκοτεινό Ιππότη (Dark Knight)

3. Έκανε τον Daredevil νίντζα

4. Έκανε τον Λεωνίδα Υπερήρωα

5. Έκανε το νουάρ mainstream (sin city)

 

και τόσα άλλα. Τώρα θέλει μια παράγραφο χωρίς νόημα για τίτλο και δεν ξέρει τι να γράψει και τι να σχεδιάσει ... Σαν γεροντική άνοια είναι το Xerxes. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

@Dredd  Αν το κείμενο το έγραψες στο φόρουμ, λογικά θα έχει αποθηκευτεί αυτόματα και θα μπορείς να το ανακτήσεις :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Επανήλθε, και μετά μου έβγαλε μια επιλογή "διαγραφή εκδότη"" και δοκίμασα να δω τι σημαίνει. :hit:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Επιστρέφοντας μετά από αρκετή απουσία στο φόρουμ (ας όψεται το καλοκαιράκι) να πω ότι διάβασα διάφορα και τον τελευταίο καιρό έχω πιάσει από την αρχή το West Coast Avengers και είμαι στο τεύχος 20. Εχω φάει στη μάπα τον Al Milgrom και περιμένω να έρθει ο John Byrne :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  160
  • Reputation:   705
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5883 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ο Milgrom... Θυμάμαι όταν αγόραζα το Χ-ΜΕΝ της Μαμούθ πόσο ξενέρωνα όταν είχε 2η ιστορία τους WCA...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6936
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δυστυχως τα πρώτα 40 τευχη των wca είναι με μιλγκρομ.

 

Μετά έρχεται byrne και μετά η επιστροφή στο σενάριο του roy thomas για πάνω από 50 τεύχη.

 

Οι wca ήταν από τους αγαπημένους τίτλους της παιδικής μου ηλικίας, το ξέρω πως πιά ο τίτλος δειχνει λίγο γραφικός και είναι σίγουρα υποδεέστερος άλλων περιόδων AVENGERS

 

έχει όμως μια πως να το πούμε νοσταλγική γοητεία. Το κροσόβερ με όραμα και βαντα, το τρίγωνο γουόντερ μαν-όραμα-βάντα, η ιστορία με το μιστερ παντεμόνιουμ, το πράγμα που γίνεται μέλος χωρις να γίνει,

 

η ιστορία με το ταξίδι στο χρόνο, όλες αποτελούν ευχάριστες αναμνήσεις και φέρνουν γλυκιά νοσταλγία !!!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Τελείωσα χθες το Secret Invasion Omnibus του Bendis. Το ψιλοθυμόμουν επειδή διάβαζα τότε τα τεύχη. Όπως έχω γράψει και αλλού, ίσως το τελευταίο καλό event, κατά την άποψη μου πάντα, της Marvel. 

 

Καλή κεντρική ιστορία, η οποία χτιζόταν τουλάχιστον 2-3 χρόνια από τον Bendis στα New Avengers και Mighty Avengers. H έκδοση είναι υπερβολικά καλή, με συνεντεύξεις, variant covers, μολύβια και πολλά πολλά extras, παραπάνω από 50 σελίδες. Το μόνο μου παράπονο, αν και είναι περισσότερο θέμα προτίμησης, είναι ότι είχε όλα τα τεύχη του main storyline το ένα μετά το άλλο στη σειρά, και τα tie-ins τα έβαλε μετά. Σαν αποτέλεσμα, όταν διάβαζα με τη σειρά, έβλεπα κάποια ανεξήγητα πράγματα τα οποία δεν τα καταλάβαινα, τα οποία τα καταλάβαινα εκ των υστέρων. Επειδή το έκανα παλιότερα, πιστεύω ότι ο καλύτερος τρόπος για να ευχαριστηθείς ένα event της Marvel είναι να τα διαβάζεις με την σωστή σειρά που κυκλοφορούν τα τεύχη, τόσο της κυρίως σειράς, όσο και των tie-ins. Και όσο παιρνούν τα χρόνια, αυτό γίνεται ακόμα πιο πολύ απαραίτητο. Το τελευταίο event που διάβασα ήταν το Secret Wars και εκεί, αν δεν διάβαζες τα tie-ins, απλά δεν καταλάβαινες τι σου γινόταν.

 

Συνολικά μια πολύ καλή έκδοση και ένα ευχάριστο διάβασμα που ολοκληρώνεται με τον Green Goblin να αναλαμβάνει αρχηγός της Shield.

 

Μετά ξεκίνησα το Scalped αλλά πρόλαβα να διαβάσω μόνο ένα τεύχος πριν με πάρει ο ύπνος. Καλά ξεκίνησε πάντως....

 

:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Κι εγώ ξενέρωνα απίστευτα με τον Milgrom. Οι ιστορίες πάντως είναι κλασικό superhero, με τις αφέλειές τους και τα όλα τους και διαβάζονται ευχάριστα. Τα τεύχη που είχαν μπει στο X-MEN τα θυμάμαι πάρα πολύ καλά αλλά τώρα που τελειώνω την ιστορία με το ταξίδι στο χρόνο θα μπω επιτέλους σε αχαρτογράφητα νερά με νέο υλικό που δεν έχω ξαναδιαβάσει. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Λοιπόν, μερικά ακόμα πρόσφατα...

 

Τελείωσα το VELVET της Image (κατασκοπικός Brubaker με Epting) και τα έγραψα στο αντίστοιχο θέμα.

Επίσης ολοκληρώθηκαν 2 από τις φετινές σειρές της Image που παρακολουθούσα.

Το VS, με μελλοντολογικούς μονομάχους και σχέδιο του γνωστού μας Esad Ribic, το πήρα για αυτό ακριβώς - το σχέδιο. Είχε ενδιαφέρον και κάποιες καλές ιδέες αλλά σεναριακά δεν με τράβηξε τόσο.

Το MAESTROS είναι η τελευταία δουλειά του μεγάλου Steve Skroce - στην οποία εδώ υπογράφει και το σενάριο - και το αποτέλεσμα ήταν υπέροχο. Ωραία ιστορία, τα είχε όλα (από χιούμορ μέχρι υπερβολική και γκροτέσκα βία) και φυσικά το σχέδιο είναι αψεγάδιαστο. Η λεπτομέρεια και η ανατομική - και όχι μόνο - τελειότητα της δουλειάς του αποτελεί σταθερή αξία :D

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μερικά που διάβασα κατά την περίοδο των διακοπών, όλα στην αγγλική τους έκδοση. :)

 

Camelot 3000:  ΕΠΟΣ! :yes:

X-Men: Dark Phoenix:  Εδώ, πραγματικά δεν έχω λόγια να εκφραστώ. :notalk:  Το απόλαυσα όσο δεν πάει! :dance:

 

1602: Όμορφο σχέδιο, ωραίοι χρωματισμοί άλλα δεν κατάφερα να το τελειώσω, το παράτησα στην μέση.

Ίσως να μην είμαι εξοικειωμένος με  αυτή την απεικόνιση των χαρακτήρων της Marvel. :thinking: Θα το ξαναπιάσω κάποια στιγμή. :)

 

Joker: Εξαιρετικό το σενάριο, φοβερό σχέδιο και ένας Joker όπως δεν τον έχουμε ξαναδεί. :wow:

Η σύμπραξη Azzarello & Bermejo, μας έδωσε διαμαντάκι. :D

 

Storm: Δυστυχώς έχω μόνο το Deep World αλλά παρόλα αυτά, το σχέδιο του Lawrence σου κόβει την ανάσα, εξαιρετικό!!! :respect:

 

 

Και ένα που διάβασα χθες βράδυ, αυτό στα ελληνικά.:)

 

Slaine:  Ότι και να πω για την συγγραφική πένα του Pat Mills, θα είναι λίγο :wow: πραγματικά απόλαυσα τα Masha & Βασίλισσα των Φιδιών

και διαβάζοντας τα,  μου ήρθαν μνήμες από τον Κερασφόρο Θεό, που διάβαζα πιτσιρικάς στο Αγόρι. :)

 

:cheers5:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

To 1602 είναι ένα πολύ μέτριο σενάριο. Ο Neil Gaiman μη γνωρίζοντας τους χαρακτήρες γράφει μέτριους διαλόγους χωρίς πολύ νόημα. Έτσι η ιδέα μοιάζει χλιαρή στην εκτέλεση.

 

 

Αφού έχω διαβάσει δις το Secret Empire (Αυτή η ψύχωση των crossover events με τις λέξεις Secret, Crisis, Infinite είναι γελοία. Λές και θα κερδίσουν πόντους λόγω όσμωσης) λέω ας τα πακετάρω μετά την τρίτη ανάγνωση. Γνωρίζοντας λοιπόν τη ροή και το τέλος...

 

Είμαι στο 4ο τεύχος. Ενώ σαν ιδέα είναι πολύ καλή το χάνει λόγω ανίκανου συγγραφέα. Ένας φασιστοειδής Captain America υποστηρίζει και ηγείται της Hydra μετά από παρέμβαση στο μυαλό και στο ιστορικό του Κοσμικού Κύβου (που έχει προσωπικότητα μικρού κοριτσιού και επηρεάζεται από έναν Red Skull). Πολλοί αντιδράσανε ιντερνετικά για την "κατάντια" του Steve Rogers, αλλά η πορεία προς το event ήταν καλοφτιαγμένη (νομίζω). Εδώ όμως οι σελίδες δε διαβάζονται. Το σκίτσο σε μπερδεύει, οι διάλογοι είναι σα να σου μιλάει άνθρωπος που έπαθε εγκεφαλικό, και το καλύτερο σχόλιο που μπορώ να κάνω είναι μια κλασική ατάκα της Δήμητρας Παπαδοπούλου στους Απαράδεκτους.

 

"Πας καλά παιδάκι μου;"

 

Η καλή προσωπικότητα του Steve έχει χαθεί σε μια παράλληλη παραμυθένια διάσταση που ψάχνει κάποιους κάτι και δεν ξερω γω τι συμβαίνει. Βερμπαλιστικές σελίδες που κορυφώνονται με την μάχη μεταξύ καλού Captain και κακού Captain ( τον λένε St-evil - το πας καλά παιδάκι μου που λέγαμε; ). Και το χειρότερο ξέρω

 

Spoiler

ότι επιβιώνει η κακιά προσωπικότητα και συνεχίζει να υπάρχει, αλλά δε θα αγοράσω το νέο Captain America να μάθω. Προτιμώ να διαβάσω New Warriors. Το παράκανα τώρα ε;

 

Υπάρχει και ένα εξτρά τεύχος, το Secret Empire Uprising, ανάμεσα στα πολλά, που εξιστορεί την είσοδο των εφήβων σουπερηρώων υπό την καθοδήγηση της Black Widow  σε αντρό της Hydra. Το οποίο είναι μια μουσική στρατιωτική ακαδημία για καλλίφωνους σουπερστρατιώτες. X-Factor κλπ. Είναι από τα πιο ανόητα σενάρια που θα μπορούσαν να σκεφτούν. Τώρα χιούμορ έχει η ιστορία, αλλά εγώ δε γέλασα. Το παράδοξο είναι ότι ο συγγραφέας Derek Landy ξέρει συντακτικό και γραμματική και τα μπαλονάκια διαβάζονται το ένα μετά το άλλο και έχουν ροή. Όχι σαν τα εκτρώματα του Nick Spencer που πονάει το κεφάλι μου όταν τον διαβάζω.

Επεξεργασία από x for xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Bedtime Games. Καλοκαιρινό horror mini-series από την Dark Horse. Πολύ κλισέ σενάριο χωρίς κάτι ιδιαίτερο, αποτυγχάνει να δώσει κάτι στον αναγνώστη. Θα το έλεγα χάσιμο χρόνου αλλά ήξερα ακριβώς που έμπαινα. Σχέδιο μέτριο κατά κύριο λόγο, αλλά με μερικά πρόχειρα πάνελ που χτυπάνε άσχημα. Ίσως σε κάποιον έφηβο να προσφέρει λίγη διασκέδαση. Προφανώς δεν θα κάνω της κάνω παρουσίαση. :D 

 

Isola #5. Είχα πει ότι θα ξαναγράψω γι' αυτό. Βασικά δεν έχω πολλά να προσθέσω, το σχέδιο είναι το ίδιο μαγευτικό και η υπόθεση προχώρησε επαρκώς. Απλά το αναφέρω γιατί σταματάει μέχρι τον Γενάρη. Όπως ξαναείπα τη θεωρώ must για fans του fantasy.

 

Cover #2. Σειρά του Bendis (Jinxworld) σε σχέδιο του David Mack. Ένας δημιουργός κόμικ στρατολογείται από μυστική υπηρεσία πληροφοριών, και απ' ότι φαίνεται δεν είναι ο μόνος. Μ' άρεσε το γράψιμο εδώ, έχει ιντριγκαδόρικο στήσιμο και κάνει έναν στοιχειώδη σχολιασμό. Γράφω από τόσο νωρίς γι' αυτήν γιατί μάλλον θα περιμένω να τελειώσει προτού την συνεχίσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Immortal Hulk.

 

Χοντρέ που κάποτε έγραφες καλό Hulk (Peter David) ξεκίνα να φοβάσαι μήπως ετούτο το run είναι καλύτερο και απ το δικό σου.   

 

Δεν μπορώ να καταλάβω που το πάει, εύχομαι μόνο μην το μπλέξουν με crossover , station wagon, SUV και υβριδικά και καταλήξει LADA 20ετίας...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

The Green Lantern #1

 

Αυτό με τον Grant Morrison. Στα κλασικά μονοπάτια του συγγραφέα. Γεμάτο μονόλογους που μοιάζουν για εξετάσεις θεατρικής σχολής, χωρίς πολλά νοήματα χωρίς να αλληλεπιδρούν οι χαρακτήρες μεταξύ τους φυσιολογικά. Καταδικασμένο να πετύχει λόγω γνωστων ονομάτων, και σχολίων τύπου "μα είναι υπέροχος". Οι παραλληλισμοί με τον τρόπο γραφής του 2000AD δε γίνονται αντιληπτοί από μένα. Ίσως γιατί έμεινα στη χρυσή εποχή του.

Επεξεργασία από x for xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

All New Miracleman Annual #1 (2015)

 

Μετά από σχεδόν 25 χρόνια έχουμε νέες ιστορίες Miracleman.

 

1925562118_0003.thumb.jpg.f381c802bcb71ebd64cdbc3a0e97bf23.jpg

 

Από τον Grant Morrison και Joe Quesada. 11 σελίδες έκτρωμα. Όχι θα το χάριζα. Δεν υπάρχει ιστορία. Κάτι μονόλογοι χωρίς νόημα, το στιλ της εποχής. Ο σατανικός Kid Miracleman αντιμετωπίζει έναν παπά στην παραλία (που δε θυμάμαι το χαρακτήρα αν υπήρχε και αν ήταν σημαντικός στο βασικό τίτλο του 1986). Η σκηνή είναι εμβόλημα στις ιστορίες του Alan Moore την οποία δεν επέτρεψε να δημοσιευτεί. Μετά από χρόνια, δυστυχώς, τη διαβάσαμε.

 

Unfortunately, Grant Morrison's script, written decades ago, is not the mark of what he's capable of these days. It's little more than a character study but, more importantly, it's a boring and trite one. The dialogue here is awful, cliche after cliche, and the narration leading up to it is so overwrought that it's hard to think of this being by anyone but a novice who has not yet learned to show rather than tell. This story is one where it's better to just look at the images, not read the words, because there is nothing at all to recommend about the script, save for that it gave Quesada something to draw.

 

Και πολύ ευγενικός ήταν ο αρθρογράφος.

 

1246589814_0008.thumb.jpg.f7dd3ad816a91b4dd876e8416c631cea.jpg

 

Ακολουθεί μια 10σέλιδη ιστορία του Peter Milligan και Mike Allred στο γνωστό στιλ του σκιτσογράφου. Εδώ έχουμε το άλλο εκνευριστικό. Σελίδες με σκηνές του ενός καρέ. Δεν καταλαβαίνω την αξία τους. Η οικογένεια Miracleman αντιμετωπίζει κακιασμένα δελφίνια. Ξαφνικά η ιστορία σταματάει στη μέση (Αλήθεια! Σταματάει σα να κόβεται το ρεύμα! Ποιος άπειρος αφήνει την ιστορία στη μέση; Δε θα προλάβουν το Artist Alley του Athenscon; ) και συνεχίζει με μια περιπέτεια που συνέβη πριν μια βδομάδα. Οι Miraclemen ξεχνούν τη μαγική λέξη που τους μεταμορφώνει, και μετά τη θυμούνται. Και αποφασίζουν να πολεμήσουν κακούς. Και τελειώνει.

 

Εδώ είναι να πάρεις το περιοδικό και να τους το κοπανάς στο κεφάλι φωνάζοντας σαν το Στάθη Ψάλτη "Αη στο @#$%^@ ρε, αη στο @#$^@# από δω!"

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.