Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι διαβάσατε τελευταία; [ ...αυστηρά κόμικς μόνο ] part 2


Kabuki

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28464
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4579 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διαβασα το Virgil post-23328-0-96972300-1493324256_thumb.png, δεν μπορω να θυμηθω τι διαβασα στα previews τοτε και το παρηγγειλα, αλλα ειναι ενα κακο κομικ.

Ομοφυλοφιλος αστυνομικος, μετα την αποκαλυψη της σεξουαλικης του ταυτοτητας αναζητα εκδικηση απο τους συναδελφους του, οι οποιοι, του γ@μ@νε (μεταφορικα) την ζωη με καθε τροπο και τον αφηνουν μισοπεθαμενο νομιζοντας τον νεκρο.

 

Δυστυχως, η ιστορια δεν επικεντρωνεται εκει οπου φανταζομουν, δηλαδη στο κοινωνικο κομματι, δεν δειχνει καν τη κατασταση απο τα ματια των μεν και των δε, αλλα επικεντρωνεται σε κακες σκηνες μαχης και ακομα πιο κακες σκηνες απο την καθημερινοτητα του ζευγαριου.

 

Καθολου noir ατμοσφαιρα και προσχηματικο σεναριο, δεν βρισκω κανενα λογο για να προτεινω σε καποιον να το διαβασει, αν και μια ψυχη θα ελεγε πως ειναι τοσο κακο, που τελικα ειναι καλο :lol:

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3656 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Καλή τύχη στο ξεφόρτωμά του :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28464
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4579 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ναι... θα την χρειαστω :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3285
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Grass Kings 1   μου άρεσε. Συνεχίζουμε...

 

Black Hammer annual ,7, 8

Το annual πολύ καλό και τα άλλα 2 επίσης σε υψηλό επίπεδο.

 

Motor Girl 2

Ωραίο, λίγο περίεργο. Συνεχίζουμε

 

Namwolf 1

δεν...

 

Royal City 2

πάλι Lemire , στο κλασικό του στυλ. Εννοείται μου αρέσει.

 

Kill or be killed 8

Την φχαριστιέμαι αυτή τη σειρά...

 

X-O Manowar 1 2

Χμ. Συμπαθητικό , αλλά προτιμώ το reboot του 2012.

 

Redneck 1

Μου άρεσε. Αν συνεχίσει έτσι θα μιλάμε για image classic.

 

World reader 1

Καλό.Πιο πολύ μου άρεσε το εικαστικό κομμάτι. Όχι ότι η ιστορία είναι κακή.Ρίξτε  μια ματιά

 

One-Punch Man, Vol. 11

περιμένουμε το 12...

 

 

 

Ντάξει δεν τα διάβασα σήμερα όλα αυτά...

 

:mera:

Επεξεργασία από Cassidy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15094
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Το Redneck και εμένα μου άρεσε. Είχε πολύ σκοτεινό τέλος, δεν το περίμενα καθόλου. Προχθές βγήκε και το 2. Όχι, δεν βγήκε. Δεν ξέρω τι σκεφτόμουν. :P

Επεξεργασία από ΔαΔηΡάθυμος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15094
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ας γράψω δύο λόγια για άλλες δύο νέες σειρές που παρακολουθώ.

Savage Things από Vertigo. Sociapth παιδιά χωρίς συναισθήματα που στρατολογήθηκαν από κάποιον κυβερνητικό οργανισμό έχουν πλέον μεγαλώσει, ξεφύγει και προκαλούν χάος. Ενδιαφέρουσα αρχή, αλλά μέχρι τώρα δεν έχει γίνει τίποτα αξιοσημείωτο. 3 τεύχη και θα βγουν άλλα 5. Το σχέδιο μάλλον μέτριο.

Extremity από Image. Fantasy setting με δύο αντίπαλες φυλές που ζουν στους "υπερυψωμένους κάμπους" μετά από κάποιο άγνωστο (σε εμάς και τους χαρακτήρες) συμβάν που προκάλεσε την ανύψωση κομματιών της Γης στον αέρα. Δεν είναι μόνο αυτό, όμως. Έχει μέσα τεχνολογία από τον "παλιό κόσμο" και χαρακτήρες με τα δικά τους θέματα ο καθένας. Και το σχέδιο πολύ καλό. 3 τεύχη και θα βγουν άλλα 9.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3132
  • Reputation:   23815
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2970 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Διάβασα χθες το μισό (δηλαδή 2 πράξεις - 180 σελίδες περίπου) από το αριστουργηματικό προς το παρόν Le port des marins perdus. Είναι ένα ιταλικό κόμικ προφανώς θα έχει κάποιον ιταλικό τίτλο, αλλά ψάχνοντας το έτσι μου έβγαλε μόνο τις γαλλικές εκδόσεις άρα τον τίτλο τον αγνοώ. Δημιουργοί είναι οι (αν δεν κάνω λάθος) ντισνεϊκοί Radice - Turconi.

 

Περισσότερα αύριο όπου ελπίζω να το έχω ολοκληρώσει. Ανυπομονώ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάβασα χθες το μισό (δηλαδή 2 πράξεις - 180 σελίδες περίπου) από το αριστουργηματικό προς το παρόν Le port des marins perdus. Είναι ένα ιταλικό κόμικ προφανώς θα έχει κάποιον ιταλικό τίτλο, αλλά ψάχνοντας το έτσι μου έβγαλε μόνο τις γαλλικές εκδόσεις άρα τον τίτλο τον αγνοώ. Δημιουργοί είναι οι (αν δεν κάνω λάθος) ντισνεϊκοί Radice - Turconi.

 

Περισσότερα αύριο όπου ελπίζω να το έχω ολοκληρώσει. Ανυπομονώ!

 

il porto proibito

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5325 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Διάβασα το πρώτο TPB (#1-#4) από το The Fix από Image των Nick Spencer και Steve Lieber. Ίσως το καλύτερο κόμικ που διάβασα φέτος και ήδη ένα από τα αγαπημένα μου. Αστυνομικό και crime μαζί με πιο ζωντανό ύφος στο Los Angeles. Τέλειο χιούμορ, γελάω σε κάθε σελίδα, απίστευτα καλοφτιαγμένοι οι χαρακτήρες, διάλογοι που θα μείνουν στην ιστορία. Ό,τι και να πω είναι λίγο. Θέλω να το κάνω παρουσίαση αλλά πρώτα θέλω να δω πως δε θα χαλάσω τη μαγεία των πρώτων τευχών. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3424 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ξεκίνησα την σειρά Nains των Nicolas Jarry και Pierre Goux του 2015. Αν και το σενάριο είναι τυπικό fantasy, το σκίτσο και η λεπτομέρεια που έχει δοθεί στον "νανικό" πολιτισμό που αποτελεί την κεντρική φυλή της ιστορίας, το απογειώνει. Εξέλιξη χαρακτήρων, exposition. Να τσεκαριστεί πάραυτα από όσους γουστάρουν από wheel of time και έλρικ μέχρι GoT.

 

Couv_278351.jpgPlancheA_294404.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3132
  • Reputation:   23815
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2970 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Το τριήμερο έριξα λίγο διάβασμα. Ολοκλήρωσα το Port des marins perdus ή Il porto proibito όπως είναι ο γνήσιος τίτλος του. Συνίσταται ανεπιφύλακτα προς ανάγνωση με το που θα το βρείτε σε κάποια γλώσσα που μπορείτε να το διαβάσετε. Ίσως η 4η πράξη και το τέλος να ήταν πιο λυρικό και κάπως πιο γυναικείο από τα γούστα μου, αυτό όμως δεν ακυρώνει την τελειότητα του όλου έργου.

 

Επίσης διάβασα και τους 3 πρώτους τόμους του LastMan των Balak, Sanlaville & Vives. Είναι ένα .... χμμμ... τι είναι αλήθεια; Πιο πολύ προς μάνγκα πάει, αλλά δεν είναι μάνγκα ούτε κόμικ αμερικάνικου στυλ ούτε BD σίγουρα. Ευρωπαϊκό μάνγκα θα το έλεγα. Απευθύνεται σε ηλικίες κάπως πιο νέες από μένα υποθέτω, αυτό δε σημαίνει ότι δεν το διάβασα ευχάριστα ή ότι δε θα διαβάσω και τους υπόλοιπους τόμους. Πήρε το βραβείο καλύτερης σειράς στην Ανγκουλέμ (εκεί και το στάμπαρα) αν δεν απατώμαι και έχει μεταφραστεί και στα αγγλικά. Δώστε του μία ευκαιρία. Έχει να κάνει με πολεμικές τέχνες, μοιάζει να είναι εποχής, αλλά δεν είναι ακριβώς. Αφορά μία Γη όπου το παρελθόν και το παρόν κάπου ενώνονται, αλλά ας μη σποϊλάρω άλλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28464
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4579 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πριν λιγο τελειωσα το Pax Romana του Jonathan Hickman.

 

Πολυ δυνατο κομικ, το setting του κομικ μπορειτε να το διαβασετε και στο link του goodreads που δινω παραπανω, οποτε στο ζουμι:

 

Το εβγαλα απο την βιβλιοθηκη εχθες το βραδυ και ξεκινησα το διαβασμα, αφου διαβασα τον προλογο και 5 σελιδες του κομικ το αφησα στο κομοδινο με απολυτη σιγουρια πως δεν θα το διαβασω ποτε :P Φλυαρο, φλυαρο, φλυαρο...

 

Ξυπνωντας σημερα το πρωι ειχα αλλαξει γνωμη (ειμαι και σταθερος χαρακτηρας) :P, το διαβασα σχεδον μονοκοπανια! Ειναι ενα κομικ αρκετα εξω απο τα συνηθισμενα, εχει πολυ ιδιαιτερη εικονογραφηση και τεραστιους διαλογους, οι οποιοι σε συνδυασμο με τα captions απο τα "Secret Vatican archives" και οχι μονο, που συνοδευουν το κομικ σε πολλες σελιδες το κανουν κατι αναμεσα σε κομικ και βιβλιο, χωρις φυσικα να παυει να ειναι κομικ. Γενικα δινει πολυ τροφη για σκεψη, μιας που το βρηκα ετοιμο στο goodreads οριστε ενα αποσπασμα: 

"...Religion hides evil behind a veil of righteousness. It attacks legitimate questions by simply calling them immoral. It demands examples to be made of men who fail to meet hypocritical standards... Religion feeds off of that within us which cries out to understand our place in the universe, but crushes that spirituality under false rules and demands of acceptable behavior."

Δεν νομιζω πως θα γινει ενα απο τα αγαπημενα μου κομικ, μαλλον σε αυτο φταιει το οτι απο ενα σημειο και μετα γινεται καπως μονοδιαστατο και αρκετα εσωστρεφες. Ο τροπος που κλεινει επισης δεν μου αρεσε, οχι τοσο σαν ιδεα αλλα σαν εκτελεση, εχει πεσει παντως πολυ δουλεια απο τον Hickman και αυτο φαινεται!

 

Αν το ευχαριστηθηκα; Ναι!

Αν θα το ξαναδιαβασω; Μαλλον οχι...

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3424 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ξεκίνησα ξανά το peter pan του loisel. Εξαιρετικό κόμικ, χωρίς πολλά πολλά :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28464
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4579 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διαβασα το Sanctum και το Sanctum redux, το οποιο ειναι η ιδια ιστορια γραμμενη με διαφορετικο τροπο. Οπως αυτοπροσδιοριζουν το εργο τους οι συντελεστες του δευτερου, αν το Sanctum ειναι η ταινια, τοτε το Sanctum redux ειναι η τηλεοπτικη σειρα, μια αρκετη καλη προσεγγιση κατα τη γνωμη μου.
 
Το Sanctum ξεκιναει πολυ καλα, αλλα χανεται καπου στο πληθος των χαρακτηρων και τις πολυ γρηγορες (κινηματογρφικες) εναλλαγες των σκηνων. Η πολυ καλη ατμοσφαιρα που δημιουργει το σκοτεινο και αποπνικτικο σχεδιο ειναι δικοπο μαχαιρι, δεν σε αφηνει να απολαυσεις την ιστορια, κανει πολυ δυσκολο να θυμασαι ποιος ειναι ποιος και δεν συγχωρει την απωλεια προσηλωσης σε εξαντλητικο βαθμο. Πολυ καλη ιδεα, τρομερο σχεδιο και ατμοσφαιρα αλλα κακη εκτελεση. Το τελος δεν με αφησε ικανοποιημενο (ακολουθει μικρο σποϊλερ):

το βρηκα λιγο βιαστικο και υπερβολικα ανοιχτο στα συμπερασματα του αναγνωστη, θα προτιμουσα πιο ξεκαθαρα την εκδοχη του συγγραφεα.


 
Το Sanctum redux αν και σε στυλ (εγχρωμου)manga, θα το χαρακτηριζα Αμερικανια. Οχι με καποια ιδιαιτερα κακη εννοια αλλα με την εννοια του πιο ευπεπτου απ' ολες τις αποψεις. Συστηνει νεους χαρακτηρες, πολιτικα συμφεροντα και διαφορα αλλα, αλλα δεν εμβαθυνει και τοσο στις ψυχοσυνθεσεις τους και στα κινητρα τους. 600+ σελιδες που εφυγαν αρκετα γρηγορα αλλα δεν θα ξαναδιαβαστουν απο 'μενα. Το Sanctum τουλαχιστον με εβαλε στο τρυπακι να το διαβασω και δευτερη φορα. 

 

Συμπερασματικα, δεν εχασα το χρονο μου διαβαζοντας τα, αλλα ουτε θα κρατησουν μια θεση στην βιβλιοθηκη μου.

 

Υγ. Το Sanctum redux ισως να μου αρεσε περισσοτερο αν το διαβαζα πρωτο.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15094
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Διάβασα το πρώτο Βαλέριαν (The City of Shifting Waters) πριν λίγο καιρό και το δεύτερο (The Empire of a Thousand Planets - τίγκα στις Star Wars αναφορές) πριν λίγο, στο οποίο λογικά βασίζεται και η ταινία(?). Μου 'χε πει και η Kabuki πως τα βρίσκει λίγο ξεπερασμένα, οπότε τα διάβασα με σχετική επιφύλαξη. Παρ' ότι συμφωνώ με αυτό, εν τέλει πέρασα καλά όσο τα διάβαζα. Δεν ξέρω αν φταίει η εποχή ή το είδος, αλλά είναι λίγο βαριά σε αφήγηση και θα έλεγα ότι κούρασαν σε σημεία (μου πήραν πάνω από μια ώρα ανάγνωσης το καθένα...). Οι ιστορίες ήταν λίγο "όπου φυσάει ο άνεμος", αφού η πρόοδος γίνεται χωρίς να υπάρχει σχέδιο και βασίζεται αρκετά σε τυχαία συμβάντα. Σχεδιαστικά θα το έλεγα μέτριο, με εξαίρεση κάποια πάνελ που αποκτούν πολύ λεπτομέρεια. Το τονίζω, όμως, πέρασα καλά. :P

 

Δεν ξέρω αν θα συνεχίσω να τα διαβάζω, γιατί φοβάμαι μήπως είναι επαναλαμβανόμενα. Βασικά ήθελα να έχω μια ιδέα γιατί με έψησε η ταινία, και θεωρώ πως την απέκτησα. Αν έχετε καμία άλλη ιστορία που θεωρείτε ότι πρέπει να τσεκάρω, καλώς. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3132
  • Reputation:   23815
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2970 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Star wars αναφορές 6 χρόνια πριν το Star Wars; :SmokingDevil:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15094
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Έχεις δίκιο. Κοίταξα τις εικόνες και δεν διάβασα το κείμενο.  :blush:

Untitled.png

Όκει για όλα τα υπόλοιπα, αλλά για το Leia-Laureline και τον θάλαμο ψύξης-ανάκρισης θα στοιχημάτιζα πως ήταν στοχευμένες αναφορές. :lol:

Εδώ απ' ότι καταλαβαίνω γίνεται λόγος για το αντίθετο. Δεν γνωρίζω, βέβαια, τη δημοσιότητα είχε το Valerian τότε...

Επεξεργασία από ΔαΔηΡάθυμος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

iron fist #1-#4  από την τρέχουσα σειρά της Μάρβελ

 

Δεν είναι κακό. Δεν είναι καθόλου κακό. Ξεκινάει κλισέ μεν, αλλά τόσο καλά δοσμένο κλισέ και στην πορεία γίνεται τόσο καλύτερο που σε τραβάει να διαβάσεις και τα επόμενα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3285
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

θα βάλω ότι θυμάμαι...

 

Beverly   Εγώ το βρήκα εξαιρετικό. Φαντάζομαι όμως ότι δεν είναι για όλους...

 

Roughneck  Καλό. Καλό για Lemire σημαίνει πολύ καλό γενικότερα. Απλά να ξέρεται ότι διαβάζεται πολύ γρήγορα ,σαν 1 manga περίπου.

 

Pandemonium Καλό Horror. Σαν μέτρο σύγκρισης , μου άρεσε λιγότερο από τα 2 παραπάνω. Αλλά γενικότερα τις περισσότερες φορές

τα Γαλλικά μου αρέσουν λιγότερο από τα αμερικάνικα και τα Γιαπωνέζικα.

 

Dungeon: Monstres – Vol. 1: The Crying Giant. Μου άρεσει γενικότερα η σειρά. Διασκεδαστικότατο.

Το Vol. 2: The Dark Lord  με κούρασε όμως...

 

Τεύχη

 

Batman - Elmer Fudd special Είναι όντως πολύ καλό

 

Beautiful Canvas 1 . Καλό.

 

Green Valley   7 8 9 . Διασκεδαστική Epic Sci FI Buddy mini σειρά .

 

Redneck 3 Καλό είναι μωρέ...

 

Paper Girls vol 1. Εξαιρετική σειρά. Ξαναδιάβασα τα 5  πρώτα τεύχη για να συνεχίσω.

 

Postal 20. Για να είμαι στο 20 καταλαβαίνετε...

 

Kill or be Killed 9. Μην τα ξαναλέω

 

Think Tank: Creative Destruction Πραγματικά πολύ καλή σειρά, που της αξίζουν περισσότεροι αναγνώστες.

 

Jupiters Legacy vol 2 5 . Πάρα πολύ καλή σειρά μπλα μπλα...

 

The fix 9. Τί ? Δεν έχεται διαβάσει The Fix ? :wow:

 

Babyteeth 1 Δεν θυμάμε τι έλεγε....Θα διαβάσω και το 2 και τα λέμε

 

Pestilence 1 ,2 . Όχι κάτι το φοβερό.

 

4 Kids Walk into a Bank 4 . Εδώ νομίζω ότι καλό θα είναι να με ακούσετε και να τη δοκιμάσετε τη σειρά αυτή της Black Mask.

 

Motor Girl 3 4 5 6. Τελικά ο Terry Moore δεν απογοητεύει.

 

Grass Kings 3 4  Τελικά ο Matt Kindt δεν απογοητεύει :P

 

Την άλλη φορά τα υπόλοιπα...

 

:beer:

Επεξεργασία από Cassidy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15094
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Batman by Brian K. Vaughan. Πρόκειται για μια έκδοση που συλλέγει κάποια από τα πρώτα βήματα του συγγραφέα στα κόμικς που έκανε γράφοντας για τη DC. Το κοινό στοιχείο όλων τον ιστοριών είναι η ταυτότητα. Ουσιαστικά καταπιάνεται με το θέμα του alter ego, των κλώνων, των impersonators και εν μέρη του shapeshifting. Φαίνεται ότι προσπαθεί να γράψει κάτι πιο εναλλακτικό, αλλά φαίνεται επίσης ότι δεν έχει ακόμα την πείρα. Είναι αρκετά ακατέργαστα σε σημεία και με εξαίρεση (ίσως) τον arc του Matches Malone δεν έχουν ιδιαίτερη αναγνωστική αξία. Εκτός αν σας ενδιαφέρει ο συγγραφέας, όπως εμένα, οπότε θέλετε να δείτε πως και τι. Σχεδιαστικά πολύ μέτριο έως και κακό σε σημεία. Πολύ sketchy, με την κακή έννοια.

Universe!. Η πρώτη δουλειά του Albert Monteys εκτός Ισπανίας και υποψήφιο για Eisner καλύτερου ψηφιακού κόμικ στο επερχόμενο SDCC. Μικρές αυτοτελείς sci-fi ιστορίες που συνδέονται ελαφρά μεταξύ τους. Καλό το cartoony σχέδιο του και δυνατό του σημείο ο χρωματισμός στα sci-fi σκηνικά. Οι ιστορίες καταπιάνονται με διάφορα γνωστά sci-fi θέματα όπως το ταξίδι στο χρόνο, η τεχνητή νοημοσύνη και η ανακάλυψη εξωγήινων πολιτισμών. Πολύ καλό, αν και έχει να βγάλει νέο τεύχος από τον Δεκέμβρη, ελπίζω να συνεχίσει.

 

Από ongoing σειρές παρακολουθώ πάνω από 10, οπότε καλύτερα για σας να μην το αναλύσω :P .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12957
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5387 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

On the camino του αγαπημένου Jason

Το πρώτο αυτοβιογραφικό κόμικ του Νορβηγού στο οποίο περιγράφει 30 μέρες περπατήματος στην ισπανική εξοχή (όχι σε οποιαδήποτε εξοχή, ψάξτε το camino στο Google)

 

Το γεγονός ότι λατρεύω τον Jason δεν με κάνει τον καλύτερο για να βαθμολογήσω το κόμικ (10/10)

Αν μπορούσα να ξεκινήσω κι εγώ το μονοπάτι αυτό θα το έκανα από αύριο το πρωί. Επιφυλασσομαι για το μέλλον

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4469 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ξαναδιάβασα για πολλοστή φορά το The Mystery Play του Grant Morrison με εικονογράφηση από τον υπέροχο Jon J Muth.

Ένα εξαιρετικό αλληγορικό τεταμένο ψυχολογικό θρίλερ. Προτείνεται σε όσους θέλουν να διαβάσουν ένα ωραίο whodunnit murder mystery.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Μετα το Homecoming ειπα να διαβασω Spider-man απο τo Ultimate συμπαν της Marvel απ' οπου μεχρι στιγμης ειχα διαβασει μονο τα Ultimates που εβγαλε η Anubis και λιγα απο τα Ultimate X-Men. Εχοντας φτασει στο #27 μπορω να πω οτι ειναι ωραιες ιστοριες απο τον Bendis που διαβαζονται νερακι, το μονο που με χαλαει ειναι το σχεδιο απο τον Bagley, πολυ 90s για τα γουστα μου :P Κατα τα αλλα προτεινω για καλοκαιρινο αναλαφρο διαβασμα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6225
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4248 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Διαβασα το Sanctum και το Sanctum redux, το οποιο ειναι η ιδια ιστορια γραμμενη με διαφορετικο τροπο. Οπως αυτοπροσδιοριζουν το εργο τους οι συντελεστες του δευτερου, αν το Sanctum ειναι η ταινια, τοτε το Sanctum redux ειναι η τηλεοπτικη σειρα, μια αρκετη καλη προσεγγιση κατα τη γνωμη μου.

 

Το Sanctum ξεκιναει πολυ καλα, αλλα χανεται καπου στο πληθος των χαρακτηρων και τις πολυ γρηγορες (κινηματογρφικες) εναλλαγες των σκηνων. Η πολυ καλη ατμοσφαιρα που δημιουργει το σκοτεινο και αποπνικτικο σχεδιο ειναι δικοπο μαχαιρι, δεν σε αφηνει να απολαυσεις την ιστορια, κανει πολυ δυσκολο να θυμασαι ποιος ειναι ποιος και δεν συγχωρει την απωλεια προσηλωσης σε εξαντλητικο βαθμο. Πολυ καλη ιδεα, τρομερο σχεδιο και ατμοσφαιρα αλλα κακη εκτελεση. Το τελος δεν με αφησε ικανοποιημενο 

 

:beer:

Πριν δύο τρία χρόνια προσπάθησα να διαβάσω το Sanctum αλλά το παράτησα στη μέση για τους λόγους που αναφέρει ο batigoal.

Δεν ξέρω πως έγινε αλλά αυτές τις μέρες έφτασε στα χέρια το Sanctum:Genesis που ουσιαστικά αποτελεί ένα πρήκουελ και ξετρελάθηκα!

Πολύ στρωτή ιστορία ,πολύ καλύτερος σχεδιαστής (o Stefano Raffaele) ,τελειώνει εκεί που αρχίζει το  Sanctum!

Τώρα εννοείται  διαβάζω το Sanctum και νομίζω ότι το καταλαβαίνω καλύτερα !

Συστήνω σ΄όλους να το διαβάσουν πριν το Sanctum και συ batigoal που το έχεις διαβάσεις ήδη ,σίγουρα θα το εκτιμήσεις περισσότερο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Διαβασα το The Dregs, τετρατευχο mini series απο την Black Mask. Γραμμενο απο τους Lonnie Nadler, Zac Thompson και σχεδιασμενο απο τον Eric Zawadzki. Ομολογω πως δεν ξερω κανεναν τους :P

 

Η υποθεση εχει ως εξης στο περιπου. Ναρκομανης αστεγος, μεγαλος φαν noir μυθιστορηματων αποφασιζει να εξιχνιασει την εξαφανιση ενος αλλου αστεγου φιλου του. Θα το χαρακτηριζα ενδιαφερον αν και εν τελει βρηκα τους συμβολισμους καπως χοντροκομμενους για τα γουστα μου. Βεβαια αξιζει και για το σχεδιο και την σκηνοθεσια. Αρκετες σελιδες ειναι πολυ εξυπνα δομημενες.

 

Απο οτι βλεπω στα ιντερνετς εχει παρει πολυ καλες κριτικες που δεν συμμεριζομαι :P Στην kwtsoκλιμακα 6/10 :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3424 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μετά από μεγάλη αναποφασιστικότητα στο τι να πιάσω, ξεκίνησα τελικά το Lost Girls των Moore/Gebie. Αφηρημένη και παραμυθιάρικη σοφτκορ τσοντούλα μέχρι στιγμής. Τσέκαρα διάφορες σοκαρισμένες κριτικές με ανυπόστατες κατηγορίες - μπήκα εξ αρχής μόνο και μόνο για να δω τι παίζει με τον Μουρ που γράφει πορνογραφία - και καταλήγω για ακόμα μια φορά ότι το όνομα του είναι κόκκινο πανί για διάφορους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5868 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μετά από μεγάλη αναποφασιστικότητα στο τι να πιάσω, ξεκίνησα τελικά το Lost Girls των Moore/Gebie. Αφηρημένη και παραμυθιάρικη σοφτκορ τσοντούλα μέχρι στιγμής. Τσέκαρα διάφορες σοκαρισμένες κριτικές με ανυπόστατες κατηγορίες - μπήκα εξ αρχής μόνο και μόνο για να δω τι παίζει με τον Μουρ που γράφει πορνογραφία - και καταλήγω για ακόμα μια φορά ότι το όνομα του είναι κόκκινο πανί για διάφορους.

 

οι σοκαρισμένες κριτικές είχαν να κάνουν νομίζω κυριως με το πως παρουσιάζει τους παραμυθικούς ήρωες, που καποιοι απ αυτους είναι "παιδια" (πχ Πητερ παν και λοιπή κομπανια) , που εμένα τουλάχιστον μου φάνηκαν υπερβολικές :)

 

προσωπικά δεν το θεωρώ μια απλή τσοντα, μου φάνηκε ότι είχε  πράγματα να πει πάνω στον ερωτισμό, τις σχέσεις και τα φετιχ, ειδικά στο 1ο βιβλίο, περα απο το shocking value :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3424 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ναι αλλά είμαι στη αρχή ακόμα έξω από το ξενοδοχείο ντε! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Ο πρωτος τομος ειναι ο πιο ωραιος κατα τη γνωμη μου. Καθως ο Α' ΠΠ  ειναι προ των πυλων, παρατηρεις τις αλλαγες στο ξενοδοχειο, στα τοπια, στον χρωματισμο κλπ. Απο κει και περα νομιζω οτι σταδιακα γινεται περισσοτερο τσοντα με επαναλαμβανομενα βιτσια παρα οτιδηποτε αλλο. Ειδικα στον τελευταιο τομο. Ενδιαφερον γενικα κομικ, πολυς χαμος ομως για το τιποτα κατα τη γνωμη μου, τοσο απο επικριτες οσο και απο φανατικους οπαδους του. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Power Girl #1-4 (1988)

Τι στο καλό αγοράζω; Το συγκεκριμένο κόμικ το θυμάμαι από τις διαφημίσεις στα περιοδικά της εποχής. Εξώφυλλα του υποτιμημένου Kerry Gammill (τον είδαμε σε Ιντιανα Τζόουνς της Μαμούθ, και Marvel Team Up του μικρού Σπάιντερ-μαν. Δυστυχώς το σκίτσο μέσα είναι πιο άνευρο και από αντίγραφο του Curt Swan. Η ιστορία ακόμη πιο χλιαρή. Λόγω των ανακατατάξεων του Crisis η Power Girl δεν ξέρει τι είναι. Ξαδέρφη του Superman από εναλλακτικό κόσμο, ή απόγονος μάγου της Ατλαντίδας; Σε κάθε τεύχος της επιτήθεται και ενα πλάσμα μαγείας μέχρι που φτάνει σε κάποιο μεγάλο κακοποιό. Δε λέει και πολλά. Είναι μακρυά ακόμη από την υστερικιά σουπερηρωίδα με τα βυζιά στη μύτη.

 

Punisher #1-102 (1987)

Σταμάτησα στο δεύτερο τεύχος, βαρέθηκα.

 

The Clone Conspiracy

Δεν μπορεί να γραφτεί καλή ιστορία με κλώνους. Θέλει κότσια. Το σενάριο μπάζει από παντού και δεν ενδιαφέρεσαι. Νομίζω ότι ο Dan Slott έβαλε υπογραφή στην απόλυσή του από τους αραχνοτίτλους.

 

Wolverine #165-189 της πρώτης μεγάλης σειράς.

Πολλοί διάφοροι συγγραφείς και διάφοροι σκιτσογράφοι. Σε πρώτο πλάνο ο Frank Tieri προσπαθεί να γραψει ιστορίες τύπου Reservoir Dogs και ταραντιρίζει, αλλά γρήγορα βαριέσαι και αυτό φάνηκε στις πωλήσεις. Στο σκίτσο ο Sean Chen, αρκετά συμπαθητικός θα έλεγα. Ευτυχώς ήρθαν μετά οι Greg Rucka και Darick Robertson και ξέπλυναν τον τίτλο. Και πάλι όμως έπεσαν γρήγορα οι πωλήσεις γιατί το μη υπερηρωικό δεν τράβηξε και έφεραν τα μεγάλα όπλα. Mark Millar John Romita Jr. Klaus Janson.

 

Legends of the Dark Knight #128-132

Dennis O'Neil και Sergio Cariello. Η πρώτη, ας πούμε, συνάντηση των Batman & Green Arrow και των πολιτικών τους ταυτοτήτων. Eπιχειρηματίες που δε χωνεύονται, σουπερήρωες που δε χωνεύονται και μετά τα βρίσκουν. Μετρια ιστορία που προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την αναβίωση του Green Arrow της εποχής. Ο σκιτσογράφος θυμίζει τον Claudi Castellini.

 

Διάβασα και καμιά 60 Green Lantern Και το Emma, αλλά ας μιλήσουμε στα δικά τους τόπικ :holidays:

Επεξεργασία από x_for_xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.