Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι διαβάσατε τελευταία; [ ...αυστηρά κόμικς μόνο ] part 2


Kabuki

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5712 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Διάβασα χθες μονορούφι τον πρωτο τόμο από την αγγλική έκδοση Corto Maltese χωρίς να έχω ξαναδιαβάσει Κόρτο και νομίζω ότι ταιριάζει το quote του Brian K. Vaughn που έχει στο οπισθόφυλλο: "Wow, where has Corto Maltese been all my life?"

 

Πραγματικά τέλειο. Πρέπει να το ξαναδιαβάσω άλλες 5-6 φορές μέχρι να βγει ο επόμενος τόμος. Μου θύμισε εποχές που ρουφούσα τα One Piece σαν να'ταν λεμονάδες. :obelix: Δε θέλω να μείνω στο σκοτάδι άλλο. Αν κρύβετε εδώ στο greekcomics κι άλλα τέτοια κόμικς φανερώστε τα γρήγορα.  :kabouris:

 

Σου λέμε, πολλές φορές. Aπλά οταν σου λέμε μας γράφεις και ξαναδιαβάζεις τον Morisson :pesta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13626
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  256
  • Content Count:  1846
  • Reputation:   22771
  • Achievement Points:  1847
  • Days Won:  16
  • With Us For:  4893 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σήμερα, διαβασα το 80ο τεύχος Λουκυ Λουκ: Μοναχικός Καβαλάρης. :blob6:

Μου άρεσε πολύ και για αυτο χάρηκα ακόμη περισσότερο που η Μαμουθ κυκλοφόρησε και αυτό το τεύχος. Το σενάριο διαφέρει λίγο από αυτό που έχουμε συνηθίσει.

 

 

προσοχή, αποκάλυψη πλοκής :)

Τα αδερφια χωριζουν τους δρόμους τους μετα από μεγάλο τσακωμό περί αρχηγίας. Για να αποφασιστεί δικαια, ποιος θα είναι ο αδιαφιλονίκητος αρχηγός της συμμορίας, μπαίνει ενα στοίχημα. Όποιος συγκεντρώσει 1εκατομμυριο δολλάρια, αυτός θα είναι και ο νέος αρχηγός! Μέχρι και ο ΛΛ δεν αντέχει στο τέλος να τους βλέπει να τσακώνονται και να είναι χωριστα! :P

 

 

 

Διαβάζεται πολύ ευχάριστα και μονοκοπανιά.

 

Ως προς την έκδοση, προσωπικά θα προτιμούσα το εξώφυλλο/οπισθόφυλλο να είναι ματ και όχι γυαλιστερό. Βέβαια, γούστα είναι αυτά αρα και υποκειμενικο.. :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25978
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  927
  • Reputation:   7609
  • Achievement Points:  927
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4204 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Τελείωσα την σειρά batman the new 52. -The court of owls, city of owls, death of the family, zero year  (μόνο το 2ο μέρος απο zero year έμεινε δλδ :P ) και τολμώ να πώ πως μου άρεσε πολύ. Αγωνία ,μυστικά, δράση..

πολύ καλό σενάριο και σχέδιο. 

Σε κρατάει! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21721
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4387 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Διαβασα το Flash: Wonderland που ειναι η ιστορια με την οποια ξεκινησα το run του o Johns. Ο Wally West μπλεκεται σε μια διασταση οπου ο δεσμος του με την υπερταχυτητα εχει διαραγει. Παρέα με τον Mirror Master και τον Captain Cold θα προσπαθησουν να βγαλουν ακρη και να συνεργαστουν ωστε να δραπετευσουν απο την διασταση αυτη προτου καταρρευσει. Καλη σχετικα ιστορια με συμπαθητικο σχεδιο, αν και στο τελος το χαλαει λιγο με τα παραμυθενια στοιχεια. kwtsoκλιμακα 6,5/10 :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Martian Manhunter - The Others Among Us: καθόλου κακό. Ο MM ανακαλύπτει ότι τελικά έχουν επιβιώσει και μερικοί άλλοι Πράσινοι Αρειανοί και προσπαθεί να τους σώσει, ερχόμενος σε διαφωνία με την JLA. Ξεκινάει καλά, κάπου αρχίζει να επαναλαμβάνεται και κάνει μια κοιλίτσα λόγω χρήσης πολλών κλισέ, αλλά το σώζει μ' ένα δυνατό plot twist. Καλό κόμικ για να καταλάβει κανείς τα αισθήματα και τον τρόπο σκέψης του MM, αλλά όχι και τόσο καλό για πρώτο ανάγνωσμα από τον ήρωα αυτό. Το σχέδιο είχε μερικές καλές στιγμές, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3577 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάβασα το Τι απέγινε ο άνθρωπος του αύριο. Δεν μου άρεσε. Μέτριο σενάριο με παρέλαση όλων των κακών με τη σειρά έτσι απλά για να λέμε πως εμφανίστηκε και αυτός, χωρίς να κάνουν σχεδόν τίποτα οι περισσότεροι. Γενικά δεν είχε σχεδόν τίποτα ξεχωριστό αυτό το κόμικ ώστε να δικαιούται τη φήμη του...μάλλον το όνομα του Alan Moore μετράει τελικά περισσότερο από την πραγματική αξία του κόμικ. 4/10

 

Διάβασα και το Batman: Hush το οποίο αντίθετα το βρήκα πολύ καλό και παρ'όλο που ήταν μεγαλύτερο σε μέγεθος το διάβασα πιο εύκολα. Πολύ ενδιαφέρουσα πλοκή, δυνατό σενάριο και εντυπωσιακό σχέδιο. Ειχε βεβαια και καποια μειονεκτηματα...8/10 σε αυτό.

Επεξεργασία από Rorschach
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2121
  • Reputation:   20675
  • Achievement Points:  2156
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4545 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

 

Διάβασα και το Batman: Hush το οποίο αντίθετα το βρήκα πολύ καλό και παρ'όλο που ήταν μεγαλύτερο σε μέγεθος το διάβασα πιο εύκολα. Πολύ ενδιαφέρουσα πλοκή, δυνατό σενάριο και εντυπωσιακό σχέδιο. Ειχε βεβαια και καποια μειονεκτηματα...8/10 σε αυτό.

Μιας και ειμαι τρελος φαν της συγκεκριμενης ιστοριας (την εχω αγορασει 3 φορες σε διαφορετικη μορφη) , αν θελεις καποια στιγμη περνα απ το τοπικ του να γραψεις την αποψη σου, και κυριως τα μειονεκτηματα του, για να καταλαβω τι δε σου αρεσε!! :):best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35615
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Επειδή κάπως τα έχω καταφέρει να μην περνάω πάρα πολύ καιρό πλέον στην Αθήνα, όπου πέρα απ' το σπίτι μου βρίσκεται και η συλλογή με τα κόμικς μου, πολλές φορές περνάει καιρός χωρίς να διαβάσω ίχνος κόμικς. Από την τελευταία φορά που γύρισα, και αφού έκατσα 5 βδομάδες, έπεσα με τα μούτρα στην ανάγνωση πολλών τίτλων, άλλους για πρώτη φορά και άλλους για επανάληψη. Αυτά τα ολίγα...:

 

Storm 1-9, Grandville, Μακ Κόυ 1-3, Bone 1-5, Τζόναθαν Κάρτλαντ 1-5, 4 τεύχη Σπιρού και Φαντάζιο, 2 τεύχη Λούκυ Λουκ, 1 τόμο Looney Tunes, το καινούριο Baker Street, 3 τόμους Creepy Archives, Blood Opera, 2 τεύχη Ρίγη, Παράδοξος Ύπνος, O Γάτος πάει Διακοπές, Ντόγκι ΓκαρντΜικρές Ζωές, On the RoadΝεκρά Όνειρα, Αποκάλυψη - Ιστορίες Πολέμου, Ο Άγνωστος Εκδικητής, και ένα σωρό fanzines από το Comicdom...

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25521
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  621
  • Reputation:   6374
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

ένα manga που μου δώρισε μια 13χρονη μαθήτρια μου (καθότι φέτος τους έβαλα πολιτιστικό πρόγραμμα "MAKING MANGA with school items" ~ ολοκληρώνεται τη βδομάδα τούτη και θα βγει CD with photos) που συμμετέχει στο εν λόγω πρόγραμμα:

 

"ΝΙΝJA GIRLS" tou Hosana Tanaka (ed. 'KC -KodanshaComics')

 

βρε τη πονηρή... (είναι για 16+ το κομικ) τι μου διάλεξε...  :hit: 

Επεξεργασία από Malk
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4460 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Batman #40 (Endgame Part 6)

 

Εχθες λοιπον κυκλοφορησε το τελευταιο μερος του Endgame.Για αλλη μια φορα αποδεικνυεται το ποσο μεγαλη ζημια μπορει να κανει το hype.Για εμενα το τελος του συγκεκριμενου arc ηταν μεγαλη απογοητευση (οπως και το τελος του Death of the Family).Ενω ο Snyder ξερει πολυ καλα πως να στηνει μια ιστορια και να της προσδιδει ενδιαφερον,στο τελος τα χαλαει ολα.Απλα δε μπορει να γραψει ενα ικανοποιητικο τελος.Ζημια εκαναν και οι δηλωσεις του τυπου "the ultimate batman story,the batman story to end all stories,fans will be blown away" και αλλες τετοιες υπερβολες.

 

Νομιζω πως ηρθε ο καιρος να αλλαξει η δημιουργικη ομαδα του τιτλου και να σταματησουν για λιγο αυτα τα "mind-blowing,awesome" storylines.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5712 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Batman #40 (Endgame Part 6)

 

Εχθες λοιπον κυκλοφορησε το τελευταιο μερος του Endgame.Για αλλη μια φορα αποδεικνυεται το ποσο μεγαλη ζημια μπορει να κανει το hype.Για εμενα το τελος του συγκεκριμενου arc ηταν μεγαλη απογοητευση (οπως και το τελος του Death of the Family).Ενω ο Snyder ξερει πολυ καλα πως να στηνει μια ιστορια και να της προσδιδει ενδιαφερον,στο τελος τα χαλαει ολα.Απλα δε μπορει να γραψει ενα ικανοποιητικο τελος.Ζημια εκαναν και οι δηλωσεις του τυπου "the ultimate batman story,the batman story to end all stories,fans will be blown away" και αλλες τετοιες υπερβολες.

 

Νομιζω πως ηρθε ο καιρος να αλλαξει η δημιουργικη ομαδα του τιτλου και να σταματησουν για λιγο αυτα τα "mind-blowing,awesome" storylines.

 

Δεν ξέρω αν είναι όντως έτσι τα πράγματα μιας και μετά το death of the family σταμάτησα να διαβάζω Batman περιμένοντας να τελειώσει ο Snyder το run του και να το διαβάσω συγκεντρωτικά, αλλά κι εγώ την ίδια εντύπωση έχω. Ότι δεν ξέρει πως να τελειώνει τις ιστορίες του. Στήνει πάρα πολύ καλά ολόκληρες ίντριγκες και συνομωσίες, δομεί πολύ ορθά την εξέλιξη της ιστορίας, αλλά όταν έρχεται η στιγμή της αλήθειας, για κάποιον ανεξηγητο λόγο το τέλος δεν είναι αντάξιο των προσδοκιών. Και στο court of owls το ένιωσα, και στο death of the family το ένιωσα, οπότε σκέφτηκα μήπως τελικά όλα δένουν κάπως μεταξύ τους σε κάτι συγκλονιστικό και πρέπει να διαβαστούν ως ολότητα. Ή όντως κάτι θέλει να μας πει αλλά το κρατάει για την τελευταία του ιστορία, ή απλά δεν ξέρει να γράφει τέλη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21721
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4387 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Το Grip : The Strange World Of Men του Gilbert Hernandez. Σε αυτο, μια υποθεση αμνησιας καταληγει στην αποκαλυψη ενος θρησκευτικου ηγετη που προετοιμαζοταν για το εργο του (βλ δευτερα παρουσια φαση) σε μια μυστικη τοποθεσια. Αρκετα παραξενο, με ιδιορυθμους χαρακτηρες και μεταφυσικες ανατροπες αλλα μπορω να πω οτι δεν με ενθουσιασε. Οχι οτι δεν περασα καλα, αλλα δεν μπορω να πω οτι θα το θυμαμαι μετα απο κανα μηνα. kwtsoκλιμακα 5,5/10 :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4460 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Mercy του J.M DeMatteis  (ευχαριστω τον κυριο xepeta για ακομη μια φορα)

 

Κλασσικη περιπτωση DeMatteis.Αρκετα ανθρωπινη ιστορια,γεματη συναισθημα και στοχασμους σχετικα με τη ζωη και τη φυση του ελεους.Ενω ομως η ιστορια ξεκιναει πολυ καλα,το τελος αποδεικνυεται καπως ελλειπες.Δε με απογοητευσε,απλως περιμενα κατι παραπανω.Το artwork ειναι του Paul Johnson και ταιριαζει απολυτα με το ψυχεδελικο κλιμα της ιστοριας.Μου θυμισε πολυ το στυλ των Dave McKean και Jon Muth.

 

Απο αυριο μαλλον θα αρχισω το The Last One παλι του DeMatteis.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11885
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μιας και σκοπεύω κάποια στιγμή να δω το Daredevil απτο Netflix, είπα να κάνω μια επανάληψη τα κόμικς. Έτσι, γιατί είναι απολαυστικά. Έπιασα ξανά να διαβάσω το run του Μίλλερ. (Το αστείο είναι ότι την πρώτη φορά το είχα διαβάσει όλο στο ipad και μου άρεσε τόσο πολύ που αγόρασα το Omnibus και δεν το διάβασα, όμως. Οπότε τώρα είναι η πρώτη φορά που το πιάνω να το διαβάσω το έντυπο. :lol: )

 

Παρα είναι καλό το κόμικ. Άνετα από τα αγαπημένα μου και το θεωρώ και από τα καλύτερα υπερηρωικά. Έχει ένα ύφος το άτιμο που σε κάνει να το διαβάζεις ξανά και ξανά. Και η πλοκή είναι αριστοτεχνικά φτιαγμένη. 

 

Αλλά αυτό που μου έκανε εντύπωση, και μόνο γιαυτό θα το έβαζα στα αριστουργήματα, είναι οι 2 τελευταίες σελίδες του #191 (τελευταιο τεύχος του run). Απλά καταπληκτικές. Την προηγούμενη φορά που το είχα διαβάσει δεν ήμουν εξοικειωμένος με τα 'υπονοούμενα' και τους συμβολισμούς και δεν πήρα καν χαμπάρι τι έκανε ο Μίλλερ στις 2 αυτές σελίδες. Μόλις το συνειδητοποίησα τώρα όμως, έμεινα! Φοβερός ο Μιλλερ. Πάω να διαβάσω και το Born Again τώρα. :iron:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5712 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Μιας και σκοπεύω κάποια στιγμή να δω το Daredevil απτο Netflix, είπα να κάνω μια επανάληψη τα κόμικς. Έτσι, γιατί είναι απολαυστικά. Έπιασα ξανά να διαβάσω το run του Μίλλερ. (Το αστείο είναι ότι την πρώτη φορά το είχα διαβάσει όλο στο ipad και μου άρεσε τόσο πολύ που αγόρασα το Omnibus και δεν το διάβασα, όμως. Οπότε τώρα είναι η πρώτη φορά που το πιάνω να το διαβάσω το έντυπο. :lol: )

 

Παρα είναι καλό το κόμικ. Άνετα από τα αγαπημένα μου και το θεωρώ και από τα καλύτερα υπερηρωικά. Έχει ένα ύφος το άτιμο που σε κάνει να το διαβάζεις ξανά και ξανά. Και η πλοκή είναι αριστοτεχνικά φτιαγμένη. 

 

Αλλά αυτό που μου έκανε εντύπωση, και μόνο γιαυτό θα το έβαζα στα αριστουργήματα, είναι οι 2 τελευταίες σελίδες του #191 (τελευταιο τεύχος του run). Απλά καταπληκτικές. Την προηγούμενη φορά που το είχα διαβάσει δεν ήμουν εξοικειωμένος με τα 'υπονοούμενα' και τους συμβολισμούς και δεν πήρα καν χαμπάρι τι έκανε ο Μίλλερ στις 2 αυτές σελίδες. Μόλις το συνειδητοποίησα τώρα όμως, έμεινα! Φοβερός ο Μιλλερ. Πάω να διαβάσω και το Born Again τώρα. :iron:

 

Τι τευχάρα το 191. Τι ιστοριάρα! Παίζει να την έχω διαβάσει και 10 φορές. Δεν υπάρχει το πόσο καλή είναι. Το αστείο βέβαια είναι πως υπάρχει και κόσμος που κατηγορεί την ιστορία για σαδιστική βια. Άμα ο άλλος βέβαια θέλει να δει "πράγματα" ,είναι πολύ εύκολο να τα δει.

 

Δεν ξέρω τι θα βρουν άμα διαβάσουν ανάποδα το τεύχος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6424
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3917 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διάβασα το The Sword των Luna Brothers, και έπαθα πλάκα !!!! Πρόκειται για μία κοπέλα που βρίσκει ένα σπαθί χιλιάδων χρόνων που της δίνει τρομερές δυνάμεις όταν το κρατά και είναι το μόνο όπλο που μπορεί να σταματήσει τρεις πανισχυρους αρχαίους θεούς που θέλουν να υποδουλώσουν τον κόσμο,να τους πάρει τις δυνάμεις που είναι ο έλεγχος του νερού , της γης και του αέρα και να τους σκοτώσει. Αρχισα να διαβάζω τα πρώτα τεύχη για χαβαλέ, και με ρούφηξε ! Διάβασα και τα 24 μονοκούκι ! Εχει τόσες ανατροπές και τόσο καλό σχέδιο και σενάριο που δεν σε αφήνει να το αφήσεις. Ανετα γίνεται κινηματογραφική τριλογία.Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Τρομεροί Luna Brothers  :clap2:  :clap2:  :clap2: 
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11885
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Διάβασα το Multiversity: Ultra Comics #1. Δε γίνεται να κρατήσεις μούτρα στον Μόρρισον. Εϊναι αξιαγάπητος. Πόσο χαίρομαι καμια φορά όταν διαβάζω κόμικς του. Το συγκεκριμένο το λάτρεψα. Κλασικός Μόρρισον για όσους γνωρίζουν οπότε μείνετε μακριά. ;) Πραγματικά, μπορώ να διαβάζω για πάντα υπερηρωικά αρκεί να τα γράφει ο καραφλός θεός. Αν δεν τα γράφει ο Μάστερ δεν είναι για μένα.  :iron:

 

(Τώρα θέλω να ξαναδιαβάσω το Action Comics του και δεν τα έχω μαζί μου.  :givemebeer: )

Επεξεργασία από Blackbeard
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11885
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Daredevil Born Again. Αριστούργημα. Miller και Mazzucchelli δίνουν ρέστα. Έχω μείνει άλαλος. Δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω γιαυτό το κόμικ. 

 

Crossed +100 #4. Κάθε φορά που διαβάζω κάτι από Άλαν Μουρ συνειδητοποιώ πόσο ψηλά έχει θέσει τον πηχη. Τα κόμικς του είναι άπειρες φορές ανώτερα από οτιδήποτε κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή. (Εννοείται βέβαια αυτά που διαβάζω. Αλλά η αλήθεια είναι πως δεν έχω δει παρόμοιο επίπεδο σε κανένα κόμικ που δεν είναι του Μουρ.) Πραγματικά, γράφει με τόση τέχνη που φαίνεται εξωπραγματική. Και εκεί που νόμιζα ότι στο συγκεκριμένο κόμικ δε μπορούσε να με εντυπωσιάσει ακόμη περισσότερο, έγραψε τις 2 κα-τα-πλη-κτι-κες τελευταίες σελίδες του #4. Πρέπει να μαζέψω τα μυαλά μου απτον τοίχο τώρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30585
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  37
  • Reputation:   109
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3421 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ξεκίνησα το judge dredd: the dark judges. Η ιστορία φαίνεται αρκετά καλή μέχρι στιγμής άλλα το comic είναι πάρα πολύ μικρο στο μέγεθος με αποτέλεσμα να μην ευχαριστιέσαι το σκίτσο και σε κάποια μπαλονάκια υπάρχουν κάποιες λέξεις που της έχουν με σκούρο μαύρο και είναι και αρκετά κοντά  με της άλλες και δεν καταλαβαίνεις τη γράφουν. Για μένα δεν αξίζει και πολύ αυτήν η εκδοσή 

http://www.public.gr/product/comics/foreign-comics-and-manga/judge-dredd:-the-dark-judges/prod3550202pp/

Επεξεργασία από spidercat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9381
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4460 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

The Last One του J.M DeMatteis

 

Ειλικρινα δε γινεται να διαβασεις ιστορια του DeMatteis και να μη συγκινηθεις.Μεχρι στιγμης δεν εχω διαβασει πιο ανθρωπινες ιστοριες.O DeMatteis εχει γινει ενας απο τους αγαπημενους μου writers.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11885
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Daredevil: The Man Without Fear. Δε μπορούσε ο Μίλλερ να είχε γράψει πολύ περισσότερα κόμικς να φχαριστηθούμε;; Ότι παράγεται από τα χέρια του είναι ανεκτίμητο. Αν δεν είχα μεγάλη ιδέα για τον Σούπερμαν θα ήταν ήδη ο αγαπημένος μου ο Daredevil. Και αυτό γιατί ο Μιλλερ είναι θεός.-  Μάλλον ήρθε η ώρα να πάρω το Dark Knight Strikes Again και το All-Star Batman and Robin (τα οποία έχω διαβάσει αλλά δεν είχα την τιμή(λεφτά) να τα αποκτήσω) και να ξαναδιαβάσω τα Sin City. Αχχχ Μίλλερ! :hug2:   :love2:  :icecream:  :flowers7:

 

 

Υ.Γ. (Δεν ήξερα ότι ο Ρομίτα ήξερε να σχεδιάζει.)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Το μαύρο είδωλο της Αφροδίτης-γιάννης Καλαϊτζής

Χιούμορ με πολιτικούς-παρά πέντε

Οι σφαιρες του χρόνου-βιβλιοθήκη κομιξ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13626
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  256
  • Content Count:  1846
  • Reputation:   22771
  • Achievement Points:  1847
  • Days Won:  16
  • With Us For:  4893 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάβασα το ''Όλα είναι κομικξς!'' του tasmar.  Όχι όμως το τομακι με τα στριπάκια που ειχε βγάλει η Jemma  το 2013, αλλά την ηλεκτρονική εκδοση.

 

Περιλαμβάνει στις πρώτες σελίδες τα επεισόδια που δημοσιεύθηκαν στο περιοδικό 9 της Ελευθεροτυπίας το 2009 και το υπόλοιπο συγκέντρωνει τα καθημερινά στριπάκια που δημοσιεύθηκαν στο socomic.gr από τον Ιανουάριο ως τον Αύγουστο του 2012.

 

Νομίζεις ότι θα διαβασεις κατι καθαρά χιουμοριστικό; Νοpe..! Θα γελάσεις, θα μειδιάσεις μεν, αλλά θα σε προβληματίσει δε. Ίσως και να ενοχλήσει με μερικα. Γιατί; Γιατί τα χώνει σε όλους και σε όλα, ακόμα και στον εαυτό του.. :P Ετσι, στην ψυχρα.. :P 

 

Λέει την πικρή αλήθεια για την ελληνική κοινωνία ωμά, μέσα πάντα απο την δική του ματιά για τα πράγματα. :)

Προτείνεται :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Superman - True Brit: ένα χιουμοριστικό what if κόμικ, με τον Σούπερμαν να προσγειώνεται σε μια φάρμα της Αγγλίας και όχι των ΗΠΑ. Οι γονείς του αντί να το ενθαρρύνουν, σκέφτονται το τι θα πουν οι γείτονες και γενικά δεν θέλουν να ξεχωρίζουν. Ο Σούπερμαν πιάνει δουλειά σε κουτσομπολίστικη εφημερίδα και γνωρίζει την ξαδέλφη της Λόις Λέιν :P Δεν το λες και ξεκαρδιστικό, αλλά υπήρχαν μερικές καλές στιγμές, αναφορές στους Monty Python (μιας και ένας εκ των συγγραφέων είναι ο John Cleese) και 1-2 αστείες ατάκες

 

 

smtb-075.jpg

 

 

 

Ένα απλό συμπαθητικό κόμικ, το χιούμορ του οποίου όμως είναι κάπως πεπαλαιωμένο και γυρίζει γύρω από τα διαβόητα tabloids της Αγγλίας και την υποτιθέμενη μετριοπάθεια των Βρετανών. Και, για το Θεό, δεν μπορεί να προσπαθούν να μας πείσουν οι Άγγλοι ότι τα τρένα τους καθυστερούν και αποτελεί άθλο να τα κάνεις να έρχονται στην ώρα τους!  :wall:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Διάβασα χθες το Domu του μεγάλου Katsuhiro Otomo. Σε ένα μεγάλο συγκρότημα διαμερισμάτων πραγματοποιούνται φόνοι και "αυτοκτονίες", που η αστυνομία αδυνατεί να διαλευκάνει πλήρως. Παρότι το μυστήριο δεν επιλύεται ακριβώς, ο αναγνώστης μαθαίνει σχετικά σύντομα ποιος ευθύνεται και σύντομα εμφανίζεται η νέμεσίς του. Κι έτσι ξεκινάει μια καταστροφική μάχη με υπερφυσικές δυνάμεις και παράπλευρες απώλειες, η οποία πιθανώς κρύβει μια ενδιαφέρουσα αλληγορία. Μια καλογραμμένη ιστορία, η οποία ξεκινάει "ήρεμα" και κλιμακώνεται με έναν θαυμάσιο και βίαιο τρόπο. Βλέποντας το σχέδιο, καταλαβαίνεις γιατί ο Οτόμο θεωρείται ένας από τους πιο επιδραστικούς μανγκάκα, αν όχι ο πιο επιδραστικός. Ένα αριστούργημα, όχι μόνο των μάνγκα, αλλά και των κόμικς γενικότερα.

 

Υ.Γ.: Σχωράτε με για το διπλοποστάρισμα :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5712 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Μια πεντασέλιδη ιστορία του Μπάρκς από τον τόμο που πήρα μαζί με την Εφημερίδα της Κυριακής. Αυτό.

 

Μου άρεσε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Και γιατί ρε συ Άγγελε δεν το γράφεις στην παρουσίαση του κόμικ; Κρίμα να χαθεί στον σορό μια τόσο ωραία κριτική

 

:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5712 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Και γιατί ρε συ Άγγελε δεν το γράφεις στην παρουσίαση του κόμικ; Κρίμα να χαθεί στον σορό μια τόσο ωραία κριτική

 

:P

 

Διότι όταν υπάρχει κόσμος ο οποίος έχει τι ικανότητες και τις γνώσεις να αναλύσει πόσα δευτερόλεπτα χρειαζόταν ο Μπάρκς κάθε πρωί όταν πήγαινε στην τουαλέτα, ποσα λεπτά την ημέρα ξόδευε στο ψάρεμα, πόσες φορές και σε ποιό έντυπο έχει ξαναδημοσιευτείη κάθε ιστορία του, καθώς και οποιαδήποτε άλλη πληροφορία η οπόια είναι εντελώς παρεμεφερής και πρακτικά ουδεμία σχέση έχει με το περιεχόμενη ή την ποιότητα μιας ιστορίας, ποιός είμαι εγώ, ο μικρός και ταπεινός ανανγνώστης που δεν τα ξέρω όλα αυτά αλλά απλά διαβάζω και μου αρέσει; Τολμάω να πω ότι απλά το διάβασα και μου άρεσε;

 

Δεν μπορώ να τα βάλω με τα θεριά. Συγγνώμη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5275 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Και γιατί ρε συ Άγγελε δεν το γράφεις στην παρουσίαση του κόμικ; Κρίμα να χαθεί στον σορό μια τόσο ωραία κριτική

 

:P

 

Αχ, αυτός ο σωρός, Βασίλη μου :mafia:. Σ' έσωσε το άρθρο, αλλιώς θα ψάχναμε διανυκτερεύον Γραφείο.

 

Μη στενοχωριέσαι όμως. Το 1994, όταν πέθανε η Μελίνα, ολόκληρος Χατζηνικολάου είπε από τηλεοράσεως "Σε λίγο φθάνει το αεροπλάνο με τον σωρό της Μελίνας". Φαίνεται όμως πως τον μάζεψαν και σε ελάχιστο χρόνο ξαναβγήκε και είπε "Το αεροπλάνο με την σορό της Μελίνας προσγειώθηκε". ΄Ημουν αυτήκοος μάρτυς. 

 

:sorry: για το πείραγμα, φίλε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3577 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τον τόμο 17 της Βιβλιοθήκης Ντίσνεϋ. Μέτριες ιστορίες για Μπαρκς, 7/10 και κάτω σε όλες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.