Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι διαβάσατε τελευταία; [ ...αυστηρά κόμικς μόνο ] part 2


Kabuki

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Έπιασα να διαβάσω τον βίο και την πολιτεία του Σκρουτζ και τα χαμένα επεισόδια, (μιας και πρόσφατα απέκτησα το 2ο) με την σειρά, τελείωσα το ΣΤβ και συνεχίζω ακάθεκτος  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

The Sandman Universe: John Constantine Hellblazer #1

 

Διάβασα σήμερα για δεύτερη φορά το πρώτο τεύχος της νέας σειράς Hellblazer. Ναι, τόσο πολύ μου άρεσε.

Έχουμε μια επιστροφή στις παλιές καλές μέρες της Vertigo εποχής του χαρακτήρα. Θεωρώ ότι ο Simon Spurrier είναι ένας πολύ ικανός και ταλαντούχος συγγραφέας και "πιάνει" τον παλμό του John. Το σχέδιο του Aaron Campbell είναι απόλυτα ταιριαστό με την ατμόσφαιρα και είναι ειλικρινά ότι καλύτερο έχω δει τα τελευταία 7 χρόνια σε τίτλο Hellblazer.

Λυπάμαι μόνο γιατί ο Campbell θα είναι ο σκιτσογράφος μόνο του πρώτου story arc. Τρία τεύχη είναι λίγα, πολύ λίγα :(

Το πρώτο story arc είναι βαθιά επηρεασμένο από τα έργα του Βρετανού ζωγράφου και ποιητή William Blake. Όσοι έχουν λίγες εγκυκλοπαιδικές γνώσεις για τον Blake, θα το εκτιμήσουν λίγο περισσότερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Η χρονιά ξεκινάει επιθετικά :) 1978-2020. Γιατί μπορώ :D 

 

80966654_10218866102616288_6751060484704698368_o.jpg

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η χρονιά ξεκίνησε συμπτωματικά με τον ίδιο ήρωα που είχε ξεκινήσει και η προηγούμενη. Με τον "Σμαραγδένιο Γίγαντα". :P

 

Πέρυσι ήταν το "World War Hulk", φέτος είναι το "The Incredible Hulk: Σιωπηλές κραυγές". :)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  4862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  160
  • Reputation:   705
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5883 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Levius Vol.1: Μάνγκα που εκτυλίσσεται σε ένα φανταστικό παρελθόν γύρω στα 1800,  με ανεπτυγμένη steampunk τεχνολογία, μετά από έναν καταστροφικό πόλεμο. Ο Levius, ένα δεκαεπτάχρονο αγόρι μάχεται σε αγώνες πυγμαχίας με ρομποτικά άκρα (που είναι πολύ δημοφιλείς). Ο ίδιος έχει χάσει το ένα χέρι του στον πόλεμο, τον πατέρα του και η μητέρα του είναι σε καταστολή σε κάποιο νοσοκομείο. Προφανώς είναι πολύ ικανός και αναρριχείται στους καλύτερους.  

Δε μου άρεσε η όλη ιστορία, το στήσιμο και ο τρόπος παρουσίασης της ιστορίας. Έχει ωραίο σκίτσο αν και δε μου άρεσε που χρησιμοποιεί υπολογιστή για να θολώνει το φόντο ώστε να δώσει αίσθηση βάθους.  Υπάρχει πάντως και σε άνιμε στο Netflix που είναι σίγουρα καλύτερο σε μερικά επεισόδια που είδα.

Βαθμός: 2/10 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  160
  • Reputation:   705
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5883 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Claymore Vol.1 (σελ. 187). Σχόλιο εδώ  9/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  160
  • Reputation:   705
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5883 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Captain Marvel Vol.1(2014) Έκδοση Οξύ. Σχόλιο εδώ  2/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Μια και συμπλήρωσα την σειρά πρόσφατα και δεν την είχα διαβάσει, είμαι στην μέση του Μπλούμπερυ  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Ας γραψω και εγω τι εχω διαβασει (σε ηλεκτρονικη μορφη) τον τελευταιο καιρο  απο τα Χριστουγεννα περιπου και μετα δηλ τους τελυταιους 2 μηνες περιπου.

 

Διαβασα Druuna ολα τα αλμπουμ εκτος του τελευταιου. Πολυ δυνατο σχεδιο αλλα το σεναριο ειχε καποιες διακοπες και ελειψεις να το πω ευγενικα.

 

Μετα επιασα τον τρομερο Enki Bilal που δεν ειχε τυχει να διαβασω μεχρι στιγμης. "Η τριλογια του Νικοπολ" πολυ καλη και διαφορετικη απο οτι περιμενα, μετα διαβασα τις συνεργασιες του με τον Πιερ Κριστιν, αρχικα την τριλογια "Θρυλοι του αυριο" με οικολογικες ανησυχιες που μου αρεσε μετριως και μετα τα εξαιρετικα "Φαλαγγες της Μαυρης ταξης" και "Παρτιδα Κυνηγιου". Επισης τα "Εξολοθρευτης 17" και τις συλλογες "Memories", "Call of the stars".Τελος την τετραλογια του Τερατος και την τελυταια του δουλεια τριλογια του Αιματος. Ενας σπουδαιος δημιουργος.

 

Μετα το "Kings in Disguise" ενα δυνατο κοιμικ που εξελισσεται στις ΗΠΑ στη διαρκεια της δεκαετιας του 1930 και φυσικα καταπιανεται με την παγκοσμια οικονομικη υφεση που ξεκινησε το 1929.

 

Τελος το "Puma Blues" ενα ενδιαφερον κομικ που εκφραζει τις ανησυχιες κυριως για πυρηνικο ολοκαυτωμα.

 

Τωρα διαβαζω κατι πιο χαλαρο και ασχολουμαι με το "Omaha the cat dancer".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  4862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  160
  • Reputation:   705
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5883 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Claymore Vol.2 (σελ. 185). Σχόλιο εδώ 8/10

  •  
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Διαβασα τα καινουρια Μπλεηκ Μορτιμερ. Χορταστικα αλλα μετρια κατα την αποψη μου και μπερδεμενα λιγο.

 

Το Berlin του Jason Lutes. Απλα εξαιρετικο. Μονο και μονο την βιβλιογραφια στο τελος του κομικ να δεις καταλαβαινεις την ερευνα που εκανε ο ανθρωπος αυτος. Θα δω και το Berlin Alexanderplatz του Φασμπιντερ να ολοκληρωθω!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διάβασα κάποια τεύχη (συγκεκριμένα τα #1, 2, 4 και 5) απ΄τη σειρά Jeremiah του Hermann, τον οποίο γνώρισα σαν σχεδιαστή στα Bernard Prince και Comanche.
Καταρχάς έμαθα ποιος είναι αυτός ο "περίφημος" Kurdy Malloy απ΄τον οποίο πήρε τ΄όνομα και το avatar o Σταύρος (a.k.a. @Kurdy Malloy.
Στην αρχή  νόμιζα διάβαζα western ή έστω κάτι σαν western.
Στην πορεία κατάλαβα τι παίζει.
Έγινε ένας πόλεμος μεταξύ μαύρων και λευκών, λογικά κάπου προς το τέλος του 20ου αιώνα. Δεν διευκρινίζεται το πότε ακριβώς.
Η ανθρωπότητα καταστράφηκε και δημιουργήθηκε ένας post-apocalyptic κόσμος, όπου οι άνθρωποι ζούσαν σαν τους πιονέρους της Άγριας Δύσης.
Ο Jeremiah με τον Kurdy είναι δυο φίλοι που προσπαθούν να επιβιώσουν σ΄έναν κόσμο που μπορείς να επιβληθείς μόνο με τα όπλα και τη βία.


Κάθε άλμπουμ αποτελεί αυτοτελή ιστορία, η οποία όμως μπορεί να κάνει αναφορές σε προηγούμενη.
Άνετα πάντως διαβάζεται αυτόνομα :)
Το σχέδιο του Hermann μου άρεσε αρκετά, αλλά η όλη θεματολογία με τους δυστοπικούς κόσμους δεν είναι και πολύ του γούστου μου.
Συν ότι τα σενάρια μου φάνηκαν αρκετά απλά.
Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα με τη σειρά, ούτε πέρασα άσχημα βέβαια.
Απ΄τα 4 τεύχη που διάβασα πιο πολύ μ΄άρεσε το #5 ("A Guinea Pig for Eternity").
Έχουν κυκλοφορήσει απ΄την Dark Horse στα αγγλικά τα 9 πρώτα άλμπουμ σε 3 omnibus εκδόσεις :)

 

14741713.thumb.jpg.4e112b12545af8d418f02aac319906ac.jpg 16159402.thumb.jpg.e2897d9f546e4cb6649fbcb7eac9ceee.jpg 19509302.thumb.jpg.a033f76255cfdcd385b6d278d75cabcb.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

22 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Καταρχάς έμαθα ποιος είναι αυτός ο "περίφημος" Kurdy Malloy απ΄τον οποίο πήρε τ΄όνομα και το avatar o Σταύρος (a.k.a. @Kurdy Malloy.

 

Λύθηκε, λοιπόν, κι αυτό το μυστήριο. :P

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διαβασα τον Δρακουλα, του Γιωργου και MALK.Πολυ καλο μπαινει ωραια στο θεμα και μπορω να πω οτι σαν ιστορια δεν βιαζεται να αναπτυχθει, αλλα αναπτυσεται σε σωστο χρονο, αρκετα πρωτοτυπη οσο βεβαια γινεται.Υπαρχουν καποιες ενστασεις, πχ, καποιοι διαλογοι ειναι αρκετα κοφτοι, αλλα δεν επηρεαζουν το αποτελεσμα, περιοριζονται απλα σε δυο τρια καρε, οπως επισης και η γραμματοσειρα του τιτλου του εξωφυλλου ειναι καπως λιγη και νομιζω οτι χανεται στο αποτελεσμα. Ενταξει αυτα ειναι μικρολεπτομερειες που πιστευω στο επομενο ενγχειρημα του Νικου θα διορθωθουν, οσο για το σχεδιο ειναι πολυ καλο και σκοτεινο και ταιριαζει στην ατμοσφαιρα της ιστοριας.Αυτα!:cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Charleys War. Διαβαστηκε τελευταια και με ενθουσιασε. Τα εγραψα και στο δικο του thread.

 

The First Kingdom του Jack Katz.  Το σχεδιο πολυ καλο ειχε καποιες εντυπωσιακες ολοσελιδες εικονες κυριως με πολλα προσωπα μεσα.  Το σεναριο τωρα αρκετα δυνατο ξεκινησε σαν μυθολογια fantasy, περασε σε επιστημονικη φαντασια και κατεληξε να σε βαζει σε πολλες σκεψεις γιατι οι ανθρωpοι πολεμαμε και αν μπορει να αποφευχθει.  Σιγουρα δυνατο κομικ αν και αυτο ειχε μερικες επαναληψεις που κουραζαν οπως και πολλους πολλους χαρακτηρες.

 

Sons of Chaos. Το σχεδιο δεν με ενθουσιασε αλλα τρωγοταν. Πολυ ωραιος ο χρωματισμος ομως. Στο σεναριο τωρα βρηκα μερικα ενδιαφεροντα πραγματα και ηταν μια ιστορια coming of age (που ελεγε και ο παππους μου) με τον πρωταγωνιστη μας να μεγαλωνει και να διεκδικει τη θεση του στα γεγονοτα. Το μονο που με χαλασε ηταν οι διαφορες αλλαγες οσον αφορα ημερομηνιες και προσωπα πραγμα ενοχλητικο αν εισαι Ελληνας. Παντως καλη απεικονιση του χαρακτηρα και της πανουργιας του Αλη Πασα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Έψαχνα ένα τέτοιο θέμα γιατί γενικά διαβάζω διάφορα αποσπασματικά για να υπάρχει μια ποικιλία, οπότε αργώ πολύ να γράψω συνολική κριτική στο αυτόνομο θέμα κάθε τίτλου.

 

Χθες διάβασα τα εξής:

 

Sin City: Το Σκληρό Αντίο - το είχα αρχίσει από το καλοκαίρι, επιτέλους το τελείωσα. Πολύ καλύτερο απ'όσο περίμενα, με εντυπωσίασε. Γενικά δεν είμαι φαν του Μίλλερ αλλά το συγκεκριμένο μάλλον είναι η αγαπημένη μου δουλειά του. Φοβεροί μακροσκελείς εσωτερικοί μονόλογοι, γραφικοί αλλά γεμάτοι βία και ανάπτυξη χαρακτήρων που δεν χορταίνεις, ενώ το σκοτεινό background με άσπρο μελάνι στους χαρακτήρες, είναι κάτι πραγματικά ξεχωριστό που απογειώνει το νουάρ ύφος. Θετικότατες εντυπώσεις λοιπόν, ήδη από τα πρώτα κεφάλαια είχα ψηθεί και παρήγγειλα όλη την σειρά, από Anubis και Μαμούθ (τα οποία τεύχη της Μαμούθ υπάρχουν με τεράστια έκπτωση στο Public, 30κάτι ευρώ έδωσα για 5 αρκετά γεμάτα τομάκια). 

 

Kόρτο Μαλτέζε: Η Μπαλάντα της Αλμυρής Θάλασσας (Μέρος Α') - τελείωσα και το 1/4 μέρη της περίφημης Μπαλάντας του Κόρτο. 2η επαφή που είχα με τον ήρωα, έχω διαβάσει και το 1ο μέρος της Κρυφής Αυλής του Μυστηρίου, η οποία δεν με τρέλανε. Ούτε το συγκεκριμένο δεν με άφησε και άφωνο όπως θα περίμενα από τις διθυραμβικές κριτικές, αλλά σίγουρα μου άρεσε παραπάνω από την Αυλή, ενδιαφέροντες και πολύπλοκοι χαρακτήρες και γενικά ένα αίσθημα περιπέτειας, σε συνδυασμό με το ιδιαίτερο αλλά ωραίο σχέδιο. Θα δω πώς θα εξελιχθεί και αν θα μου φανεί εντέλει αντάξιο της φήμης του (για τα γούστα μου τουλάχιστον).

 

Μαφάλντα - Aγόρασα πρόσφατα το omnibus με τα 12 τεύχη του Quino. Σίγουρα το είχα διαβάσει μικρότερος αποσπασματικά από φίλους, αλλά δεν το είχα αγοράσει καιρό τώρα. Διάβασα το 1ο κεφάλαιο. Θετικές εντυπώσεις μου άφησε κι αυτό, είχε ωραίο χιούμορ αλλά αυτό που σου μένει είναι οι πολιτικοκοινωνικοί σχολιασμοί του, σίγουρα δεν απευθύνονται σε παιδιά αλλά χρειάζονται ένα ωριμότερο μάτι για να τους κατανοήσεις. Πολύ ενδιαφέρον μου φάνηκε επίσης ότι αναφέρεται στην επικαιρότητα της εποχής και έχουμε πχ ξεκάθαρες αναφορές στον πόλεμο του Βιετνάμ, την εποχή που γινόταν. 

 

DCeased: Ξεκίνησα να διαβάζω κι αυτό, το 1ο τεύχος αρκετά ενδιαφέρον, θα δούμε πού το πάει. Η ιστορία βέβαια δεν είναι κάτι τρομερά πρωτοτυπο, αλλά τέτοια εναλλακτικά σύμπαντα που δεν περιορίζουν τον δημιουργό πάντα έχουν ενδιαφέρον.

 

Διάβασα και 2 τεύχη από τα Punisher: Η Επιστροφή (Μέρος 1ο) και Ultimate Spider-Man: Δύναμη κι Ευθύνη. Για αρχή, και τα 2 μου άρεσαν πολύ. Αναλυτικά στο σχετικό θέμα της Hachette όταν τα τελειώσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μιας κι ο κορονοϊός καθυστερεί την κυκλοφορία των κόμικς, έχω αρκεστεί στην ανάγνωση εκείνων που υπάρχουν στην στοίβα με τα αδιάβαστα.

 

Αυτή την εβδομάδα, είπα να χαλαρώσω με τον αγαπημένο σκύλο του @Μενίγ Πουαγώ, τον Ραντανπλάν και τον πιο αγαπημένο κακό των κόμικς, τον Ιζνογκούντ. :)

 

20201130_104859.thumb.jpg.72b18628f32c5577cc028c5804548c5a.jpg

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  264
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  251
  • Reputation:   950
  • Achievement Points:  251
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Το γράφω εδώ γιατί δε βρήκα συγκεκριμένο νήμα για το Batman Detective Comics. Διαβάζω διάφορα που έχω αγοράσει και δεν έχω προλάβει ακόμα και είμαι στο τεύχος 1027 το οποίο είναι ένα 144σέλιδο τεύχος με αφορμή την 1000 εμφάνιση του Batman στο Detective Comics. Δε το συνηθίζω αλλά έπαθα πλάκα με το συγκεκριμένο. Οι ιστορίες (η πλειοψηφία) ήταν απόλαυση να τις διαβάζεις και από πλευράς σκίτσου και από πλευράς κειμένου. Έχουν περάσει κατά καιρούς διάφορα τέτοια "ειδικά" τεύχη με αφορμή διάφορες αιτιολογίες που συνήθως ήταν στα δικά μου γούστα το χειρότερο τεύχος της σειράς που διαβάζω. Τί πράγμα ήταν αυτό στο 1027 δε μπορώ να το περάσω έτσι. Από τα ελάχιστα comics που θα διαβάσω για δεύτερη φορά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Grimm Fairy Tales vol.2 #45  The Handless Maiden

 

Συνήθως δε γράφω για single issues που έχω διαβάσει αλλά το παρόν τεύχος με εξέπληξε ευχάριστα και μου άρεσε αρκετά.

Κατά κάποιο τρόπο έχουμε μια επιστροφή στις ρίζες, τότε που κάθε ένα από τα αρχικά τεύχη της σειράς αποτελούσε διασκευή ενός παραμυθιού των Αδελφών Γκριμ.

Η συγκεκριμένη ιστορία (The Handless Maiden / The Girl Without Hands / The Armless Maiden) δεν είναι μία από τις γνωστές των Αδελφών Γκριμ ωστόσο η Zenescope κατάφερε να τη διασκευάσει και τη δέσει αρμονικά με το τρέχων story arc, The Dark Book.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1767
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5758 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Τους τελευταίους δυόμισι μήνες, από τις γιορτές και μετά, τα είδα όλα πράσινα

 

IMG_20210305_153215.thumb.jpg.1db2f2fad74c253c5347814773883c6d.jpg

 

Με επιμονή και αρκετές δυσκολίες λόγω Brexit, μόλις τελείωσα το run του Geoff Johns στο Green Lantern. 

Δηλώνω εντυπωσιασμένος από το όραμα , την προνοητικότητα, την φαντασία και το μέγεθος του όλου εγχειρήματος. Ο τύπος πήρε έναν ήρωα , που οι καλύτερες στιγμές του ήταν ένα διάστημα στα 90s που έγινε κακός,  καταλήγοντας νεκρός , τον αναγέννησε και δημιούργησε ένα ολοκαίνουργιο, πολύχρωμο και συναρπαστικό σύμπαν.  Και το έκανε με σεβασμό και ρίζες στο παρελθόν του, σωστά δομημένες ιστορίες,  νέους ήρωες, συνεχείς εκπλήξεις ενώ ταυτόχρονα συνεχώς ανέβαζε στροφές,  με όλο και πιο απειλητικούς κακούς και δραματικές καταστάσεις.

     Αν προσθέσουμε σ'αυτά την εξαιρετική εικονογράφηση στην πλειοψηφία των ιστοριών και την υποδειγματική αλληλεπίδραση με άλλους τίτλους στα δύο  Mega Crossover  Blackest Night &  Brightest Day, τότε η συγκεκριμένη σειρά παίρνει εύκολα θέση ανάμεσα στα καλύτερα υπερηρωικά - και όχι μόνο - κόμικ , όλων των εποχών.

      Για εμένα , αυτή ήταν η μεγαλύτερη χρονική διάρκεια που ασχολήθηκα με ένα συγκεκριμένο κόμικ αποκλειστικά και δεν το μετάνιωσα καθόλου. Τα filler τεύχη ήταν ελάχιστα, μετά το Darkest Night, πίστεψα πως θα βαρεθώ, αλλά διαψεύστηκα. Κάπως κατάφερναν να  κρατάνε διαρκώς αμείωτο το ενδιαφέρον και να περιμένω πώς και πώς να ξεκλέψω λίγο χρόνο για να συνεχίσω. Ακόμα και το τέλος ήταν άψογο, αφού έδωσε μια νότα οριστικού φινάλε, παρόλο που η σειρά συνεχίστηκε.

    

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

55 λεπτά πριν, kujo79 είπε:

Τους τελευταίους δυόμισι μήνες, από τις γιορτές και μετά, τα είδα όλα πράσινα

 

IMG_20210305_153215.thumb.jpg.1db2f2fad74c253c5347814773883c6d.jpg

 

Με επιμονή και αρκετές δυσκολίες λόγω Brexit, μόλις τελείωσα το run του Geoff Johns στο Green Lantern. 

Δηλώνω εντυπωσιασμένος από το όραμα , την προνοητικότητα, την φαντασία και το μέγεθος του όλου εγχειρήματος. Ο τύπος πήρε έναν ήρωα , που οι καλύτερες στιγμές του ήταν ένα διάστημα στα 90s που έγινε κακός,  καταλήγοντας νεκρός , τον αναγέννησε και δημιούργησε ένα ολοκαίνουργιο, πολύχρωμο και συναρπαστικό σύμπαν.  Και το έκανε με σεβασμό και ρίζες στο παρελθόν του, σωστά δομημένες ιστορίες,  νέους ήρωες, συνεχείς εκπλήξεις ενώ ταυτόχρονα συνεχώς ανέβαζε στροφές,  με όλο και πιο απειλητικούς κακούς και δραματικές καταστάσεις.

     Αν προσθέσουμε σ'αυτά την εξαιρετική εικονογράφηση στην πλειοψηφία των ιστοριών και την υποδειγματική αλληλεπίδραση με άλλους τίτλους στα δύο  Mega Crossover  Blackest Night &  Brightest Day, τότε η συγκεκριμένη σειρά παίρνει εύκολα θέση ανάμεσα στα καλύτερα υπερηρωικά - και όχι μόνο - κόμικ , όλων των εποχών.

      Για εμένα , αυτή ήταν η μεγαλύτερη χρονική διάρκεια που ασχολήθηκα με ένα συγκεκριμένο κόμικ αποκλειστικά και δεν το μετάνιωσα καθόλου. Τα filler τεύχη ήταν ελάχιστα, μετά το Darkest Night, πίστεψα πως θα βαρεθώ, αλλά διαψεύστηκα. Κάπως κατάφερναν να  κρατάνε διαρκώς αμείωτο το ενδιαφέρον και να περιμένω πώς και πώς να ξεκλέψω λίγο χρόνο για να συνεχίσω. Ακόμα και το τέλος ήταν άψογο, αφού έδωσε μια νότα οριστικού φινάλε, παρόλο που η σειρά συνεχίστηκε.

    

Πράγματι εξαιρετικό run από κάθε άποψη. Θυμάμαι να το διαβάζω ταχύτατα, παρόλο που δεν το συνηθίζω. Με είχε πραγματικά συνεπάρει. Καλογραμμένο από την αρχή ως το τέλος, με χαρακτήρες με βάθος. Μπράβο σου κιόλας που κατάφερες να το μαζέψεις σε μικρότερες εκδόσεις, το έκανα κι εγώ πριν μερικά χρόνια και πραγματικά ήταν δύσκολο εγχείρημα καθώς πολλά είναι εξαντλημένα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διάβασα το Lydie, σε σενάριο Zidrou και σχέδιο Lafebre.
Γράφω λίγα λόγια για την υπόθεση με ολίγα spoilers.
Έχετε το νου σας. Όποιος θέλει να διαβάσει το άλμπουμ ας παρακάμψει το σχόλιό μου.


Eίμαστε στη δεκαετία του '30 κάπου στη Γαλλία και η ιστορία έχει να κάνει με μια νεαρή και ολίγον ελαφρόμυαλη γυναίκα που χάνει το μωρό της στη γέννα.

Δεν μπορεί να ξεπεράσει τον πόνο της κι έτσι φαντασιώνεται ότι το μωρό της ζει.
Το ταϊζει, το βαφτίζει, το βγάζει βόλτα, το πάει σχολείο κτλ.
Οι γείτονές της για να μην τη στεναχωρήσουν πάνε με τα νερά της και προσποιούνται και οι ίδιοι ότι το μωρό υπάρχει, χωρίς να λείπουν και οι κακοπροαίρετοι.
Κι έτσι κάπως περνάνε τα χρόνια μέχρι που...

...εντάξει, μη σας σποϊλάρω και το φινάλε :lol:

 

Πολύ ενδιαφέρον κόμικ, άκρως συγκινητικό, με αρκετές αλληγορίες. Που δεν ξέρω αν τις έπιασα όλες.
Ειδικά στο τέλος να πω την αλήθεια δεν πολυκατάλαβα τι ήθελε να πει ο ποιητής :thinking:

Αυτό μπορώ να πω ήταν και το βασικότερο ψεγάδι (δεν το λες μικρό βέβαια).
Θα προτιμούσα επίσης να απλωθεί λίγο περισσότερο η ιστορία.
Να μην περνάνε τόσο γρήγορα τα χρόνια.
Σαν να πηδήξαμε ένα μεγάλο χρονικό διάστημα 10 ετών εκεί προς το τέλος.
Έπρεπε να είχαμε καμιά 20αριά σελίδες επιπλέον.
Τέλος πάντων. Καλό ήταν. Θα μπορούσε και καλύτερο αν ήταν πιο σαφές στο τέλος.

Το σχέδιο, αν και καρτουνίστικο, έχει χαρακτήρα και ταιριάζει στο ύφος της ιστορίας.

 

7/10

 

105620_c.thumb.jpg.c7be4d643497d1675550f62e4c990625.jpg 684_P1.thumb.jpg.03260d5692174650b3176333923105c9.jpg

 

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φαινεται ωραιο!:cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

3 ώρες πριν, deadneighbours είπε:

Φαινεται ωραιο!:cool:

Kαλό είναι.
Και σχετικά μικρό. Διαβάζεται γρήγορα.
Απλά το τέλος του είναι λίγο ασαφές. Δεν είμαι σίγουρος ότι το κατάλαβα.
Αφήνει τον αναγνώστη να υποθέσει τι έγινε και να δώσει ο ίδιος την ερμηνεία.
Σε κάποιους αρέσουν αυτές οι τεχνικές αφήγησης. Εγώ προσωπικά προτιμώ ξεκάθαρα πράματα.


Διάβασέ το πάντως. Μπορεί να το εκτιμήσεις περισσότερο από μένα.
Υπάρχει στ΄αγγλικά σε ψηφιακή μορφή απ΄την Europe Comics :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Λοιπον ας γραψω ξανα εδω για αυτα που διαβασα τους τελευταιους μηνες σε ηλεκτρονικη μορφη.

 

The Mouse Guard. Αγωνια δραση περιπετεια με πολυ ομορφο σχεδιο. Μοιαζει σαν παραμυθι για παιδια αλλα διαχειριζεται ενηλικα θεματα οποτε νομιζω κανει για ολους

 

Eagle The Making of an Asian America President.  Ενα ενδιαφερον μανγκα που ασχολειται με την πολιτικη. Πρωταγωνιστης ενας Αμερικανος γερουσιαστης ασιατικης καταγωγηςπου θελει να παρει το χρισμα για να κατεβει για προεδρος των ΗΠΑ. Ιντριγκα, μαχαιρωματα, προδοσιες, σκανδαλα, συμφεροντα χρηση και ρολος των ΜΜΕ σε αυτα τα πραγματα. Μου κρατησε πολυ το ενδιαφερον και σου δειχνει τα απο πισω της πολιτικης και πως παιζουν βρωμικα για να πετυχουν το επιθυμητο αποτελεσμα.

 

Stray Bullets. Απλα το λατρεψα. Υποκοσμος εγκληματιες, πολυ βια (σαν ταινια του Ταραντινο) και αρκετα συναισθηματικο, ενα μεγαλο μωσαικο με πολλους χαρακτηρες. Μη γραμμικη αφηγηση που εκτεινεται σε 3 δεκαετιες.  41 τευχη τα αυθεντικα, συν 8 η σειρα killers συν αλλα 42 η επομενη σειρα sunshine roses (που ειναι Prequel Βασικα)

 

The Divine The Wicked. Καλο σχεδιο αλλα μετριο σεναριο. Τιποτα το εξαιρετικο αλλα το τελειωσα ευχαριστα και νομιζω ειχε καλο τελος που εξηγησε ολες τις αποριες που ειχε δημιουργησει. (επειδη το διαβασα μετα το stray bullets ισως το εφαγε η συγκριση)

 

Gideon Falls. Ενα αρκετα ενδιαφερον κομικ που δεν ξερω σε ποια κατηγορια να το καταταξω.Συνομωσιολογια, θεολογια, παραφυσικο, επιστημονικη φαντασια και λιγο Horror Θα ελεγα. Γενικα μου αρεσε.

 

Sweet Tooth. Πολυ καλο με τα κλισε του. Ηρωες αντιηρωες, αγωνια coming of age ιστορια σε ενα μετααποκαλυπτκο κοσμο, ηταν αρκετα καλο

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Και διπλοποσταρω για να γραψω αυτα που διαβασα απο τον Ιουνη και μετα σε ηλεκτρονικη μορφη (και ελπιζω πλεον απο δω και περα να με βολεψει ο χωρος και ο χρονος να διαβασω μπολικα σε κανονικη μορφη γιατι εχω μαζεψει παλι καμποσα αδιαβαστα)

 

Καταρχας ασχοληθηκα με τον κοσμο του Sandman και ειλικρινα μαγευτηκα αλλα και δυσκολευτηκα σε καποια σημεια. Αρκετα δυνατο κομικ , ωραιος ο Neil Gaiman, θελει σιγουρα και 2η αναγνωση για να το νιωσεις πληρως.

 

Μετα ασχοληθηκα με κομικ του Ed Brubaker (κυριως αυτα που εκανε μαζι με Sean Philips).

 

Kill or be killed. Αρκετα καλο, μου κρατησε το ενδιαφερον. Αν ηξερα οτι θα εβγαινε στα ελληνικα δεν θα το διαβαζα μαλλον στα αγγλικα.

 

The Fade Out.  Μου αρεσε πολυ πολυ. Ιστορια στο παλιο Χολυγουντ με μυστικα και κρυμμενα εγκληματα. Το θεωρω το 2ο καλυτερο του Brubaker που διαβασα (μαλλον μαζι με Kill or be killed).

 

Fatale. Ξεκινησε πολυ καλα σαν ιστορια Noir αλλα τελικα ειχε πολυ στοιχειο fantasy μεσα και τελικα μετριο το αποτελεσμα. Πολυ ωραια ατμοσφαιρικα εξωφυλλα παντως.

 

Incognito, Sleeper, Scene of the crime μετριουτσικα δεν τα θεωρω κατι το ιδιαιτερο.  Το Velvet επισης ενιωθα οτι το χω ξαναδιαβασει αλλου και καλυτερα μαλιστα (με μυστικους πρακτορες κτλ)

 

Deadenders. Ξεκινησε πολυ δυνατα νομιζω ηταν καλο αλλα το τελος δεν με αφησε ικανοποιημενο.

 

Και εκλεισα με το Criminal που θεωρω (απο αυτα που διαβασα) την καλυτερη δουλεια του. Ειμαι και fan των μαφιοζικων οποτε πραγματικα το απολαυσα. Δεν με κουρασε καμμια ιστορια, ηταν ενδιαφερον οτι ο δευτερευων χαρακτηρας σε μια ιστορια ηταν πρωταγωνιστης σε καποια αλλη οποτε εχτισε ενα κοσμο με πολλους ισαξιους χαρακτηρες σιγα σιγα και νομιζω δικαιως θεωρειται μια πολυ καλη δουλεια απο πολλους.

 

Μετα αποφασισα να παω Ιαπωνια μερια αλλα τελικα στην αρχη περασα απο διπλα και εξηγουμαι αμεσως.

 

Ξκινησα με το Usagi Yojimbo νομιζοντας οτι ειναι Manga αλλα ειλικρινα δεν με πειραξε καθολου. Μια πολυ πολυ καλη δουλεια απο τον Stan Sakai που τιμαει την πατρογονικη του χωρα και δημιουργησε μια δουλεια που σε διδασκει πολλα πραγματα για την Ιαπωνια (εκεινης της εποχης). Ακομα θυμαμαι τα τευχη που σου εξηγουσε πως φιαχνοταν οι χαρταετοι ή τα οπλα ή το  tatami (το πατωμα) και αλλα πολλα. Ο πρωταγωνιστης μας ειναι ο ορισμος του καλου παιδιου οπου εχασα το μετρημα ποσες φορες απλα εβγαζε νοκ αουτ τους αντιπαλους του και σκοτωνε μονο αν ηταν αναγκη.

 

Μετα επιασα το 47 Ronin του ιδιου δημιουργου αλα ενω το σεναριο ειναι καλο (την ξερω σαν ιστορια), ΔΕΝ μου αρεσε καθολου το σχεδιο.  Στο Usagi με τα ζωακια μου αρεσε πολυ αλλα εδω το στυλ του για τους ανθρωπους με χαλασε και το βρηκα πολυ μετριο.

 

Μετα πηγα σε Φρανκ Μιλερ και στο Ρονιν που δεν ειχα διαβασει το οποιο βεβαια ειναι ε.φ. Αλλα νομιζω μια καλη δουλεια γενικα.

 

Οποτε μετα απο την παυση τελικα πηγα οντως μερια και εστιασα σε Manga εποχης με σαμουραι κτλ

 

Ξεκινησα με το Lone Wolf and Cub.   8,500 σελιδες και ομως φυγανε πολυ γρηγορα. Πολυ δυνατο σχεδιο και εξαιρετικο σεναριο μου κρατησαν αμειωτο το ενδιαφερον και καταλαβα απολυτως γιατι φιγουραρει παντα ψηλα σε λιστες με Manga σχετικα με samurai και γιατι στην Ιαπωνια απεκτησε τοσες μεταφορες σε ταινιες και σειρες.  Μια ιστορια εκδικησης που θα γινουν τα παντα για βρει ο πρωταγωνιστης μας (φουλ αντιηρωας) την δικαιωση που αξιζει. Το λατρεψα και νομιζω ειναι το καλυτερο manga που εχω διαβασει εγω. (ελπιζω καποια στιγμη να κονομησω και να παρω τους τομους της dark horse στα αγγλικα να το εχω)

 

Μετα επιασα το Lady Snowblood (του ιδιου σεναριογραφου αλλα διαφορετικου σχεδιαστη). Αρκετα καλο και αυτο (και παρομοιο με το πρηγουμενο) αλλα σαφεστατα οχι τοσο επιδραστικο.

 

Μετα επιασα το Samurai Executioner , αδελφακι του Lone Wolf and Cub , απο τους ιδιους δημιουργους που εξελισσεται την ιδια περιοδο (εχει και crossover με τους δυο πρωταγωνιστες) το οποιο επισης λατρεψα. Ανθολογια διαφορων ιστοριων με τον πρωταγωνιστη μας να εχει Β ρολο συνηθως και μας δειχνει ενα μωσαικο της εποχης εκεινης πολυ καλο κατα την αποψη μου.

 

Μετα μπηκα στον κοσμο του Vagabond που πολλοι manga fans το θεωρουν το καλυτερο Manga με σαμουραι. Τρομερο το σχεδιο ειλικρινα ειδικα σε κατι καρε μεσα στην φυση χαζευα για αρκετη ωρα και καλουτσικο το σεναριο. Αρκετα καλο αλλα δεν συμεριζομαι την αποψη οτι ειναι το καλυτερο σαμουραι manga.  Κατα την αποψη μου το Lone Wolf and cub ειναι καλυτερο σαν δουλεια συνολικα.

 

Μετα διαβασα το Path of the assassin (των δημιουργων του Lone Wolf). Καλουτσικο με νιτζα πρωταγωνιστες και τα παιχνιδια εξουσιας σε πρωτο πλανο. Ηταν ενδιαφερον αλλα οχι τοσο καλο οσο οι αλλες τους δουλειες.

 

Shigurui.  Καλο σχεδο, μετριο σεναριο αλλα με κρατησε μεχρι το τελος. Στα μειον του ειναι οτι ξεκινησε καποιες δευτερευουσες ιστοριρες που δεν οδηγησαν πουθενα και μειναμε με την απορια.

 

Τελος διαβασα το Blade of the Immortal.  Με πολλα στοιχεια φαντασυ και παραξενα οπλα, δεν ηταν ιστορικα ακριβες οπως αλλες δουλειες αλλα με κρατησε να το τελειωσω και νομζι ηταν μια καλη δουλιτσα και αυτο.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Διάβασα το Παμκιν #3. Εκπληκτικό κατασκοπευτικό σενάριο απ' τον Μάρρυ και σχέδιο το γνωστό της Silver Age των αμερικάνικων κόμικς(παρ' ότι ιστορία με ήρωες disney ο Μάρρυ χρησιμοποιεί κυρίως ανθρώπινες μορφές).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Με αφορμή την επερχόμενη σειρά της Marvel Moon Knight, είπα να διαβάσω κάτι τις με δαύτον για να μάθω ποιος είναι. Γκούγκλαρα για προτάσεις και έπεσα σε δαύτο. 15 Best Moon Knight Comics You Should Read Right Now. Σε ένα σάητ που δεν γνωρίζω. Κροστσέκαρα τα όσα προτείνει με τις βαθμολογίες στο goodreads, και επέλεξα 3. Πέρασε καμπόσος καιρός, ξέχασα τι βαθμολογίες είχα δει στο goodreads, έπιασα να διαβάσω. Ξεκίνησα με το πρώτο χρονολογικά. Moon Knight: Fist of Khonshu.

 

ΠΟΝΑΩ

 

ΠΟΝΑΩ λέμε! 

ψάχνω να βρω που είχα δει την πρόταση και βλέπω ότι το είχε και πρώτο-πρώτο....... Θέλω να πιστεύω ότι ο άνθρωπος που έκανε την λίστα δεν είναι στόκος. Θέλω να πιστεύω ότι (α) είχε να διαλέξει από πολύ λίγα κόμικ ενός δεκατοπεντοκλασσάτου ήρωα της Μάρβελ (β) έχει ιδιαίτερη σημασία ως κόμικ στην γενική ιστορία του χαρακτήρα (όπως λχ τα πρώτα κόμικ των Σούπερμαν και Μπάτμαν είναι αφόρητες παπάντζες με τα σημερινά μέτρα και σταθμά, αλλά προφανώς ιστορικότατες για τους χαρακτήρες και συν τοις άλλοις καινοτόμες για την εποχή τους) και (γ) είναι επηρρεασμένος από την παιδική του ηλικία. Στην τελική και εγώ γουστάρω κάποια κόμικ που μου έκαναν εντύπωση όταν τα διάβασα στα 10 μου :) 

επόμενες στάσεις το High Strangers του Moench απ'το 99 και το From the Dead του Ellis απ'το 14. για να δούμε πόσο μαζόχας είμαι :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Επανερχομαι μετα απο 4 μηνες περιπου να σας πω τι διαβασα σε ηλεκτρονικη μορφη τους τελευταιους μηνες (γιατι αυτα σε εντυπη τα εχω γραψει καθενα στο θεμα του)

 

Once upon a time in France (Il était une fois en France).   Ενα ωραιο γαλλικο κομικ βιογραφικο για ενα πλουσιο Εβραιο που στη διαρκεια του Β ΠΠ ειχε πολυ αμφλεγομενη δραση και πολλοι τον θεωρουν ηρωα της αντιστασης ενω αλλοι συνεργατη των γερμανων. Το βρηκα ενδιαφερον.  Προκειται για αυτο το κομικ εδω και αφορα αυτο το προσωπο

 

carbon and silicon (Carbone & Silicium) του Mathieu Bablet (οπου τον γουσταρω σαν δημιουργο και εχω παρουσιασει στο φορουμ εδω 2 δουλειες του). Αρκετα δυνατο κομικ που θελει και δευτερη αναγνωση για να το καταλαβεις. Καλο αλλα μου αρεσε λιγοτερο απο αλλες δουλειες του (πχ το shangri la)

 

Και μετα πλακωθηκα σε manga παλι

 

Nausicaä of the Valley of the Wind.  Παρολο που γουσταρω Μιγιαζακι  και εχω δει πολλες ταινιες του αυτο δεν το ειχα δει σε ταινια. Οποτε επιασα το Manga για να το γνωρισω και γενικα μου αρεσε. Φαντασια, περιπετεια, δυνατοι χαρακτηρες και πολλες οικολογικες ανησυχιες εβγαλαν ενα καλο αποτελεσμα. Απο οσο διαβασα και η ταινια ηταν πολυ επιτυχημενη στην εποχη της κατι καθολου παραξενο.

 

Attack on Titan.  Το ηξερα σαν ονομα επιδη ειναι και anime και αποφασισα να του δωσω μια ευκαιρια (σαν περιληψη δεν μου φαινοταν ενδιαφερον). Τελικα ομως κολλησα και καταλαβα γιατι εγινε και αυτο τοοσ μεγαλη επιτυχια. Ειχε και καποια κουραστικα σημεια και επαναληψεις (νομιζω ολα τα manga που τραβανε πολλα χρονια το εχουν αυτο το κακο) αλλα καπου στη μεση που εξηγησε καποια πραγματα εστρωσε πολυ το σεναριο.

 

Death Note. Επισης το ηξερα σαν ονομα πολυ καιρο τωρα. Πολυ δυνατο και εξυπνο και με κρατησε παρολο που εξελισσοταν κυριως σε ενα δωματιο με συσκεψεις, σχεδια κτλ

 

A Bride's Story.  Ενα ιστορικο manga που εξελισσεται το 19ο αιωνα στις περιοχες κοντα στην Κασπια θαλασσα. Αφορα την ιστορια μιας νεαρης νυφης και πως προσαρμοζεται σιγα σιγα στο νεο της σπιτι στην οικογενεια του αντρα της. Μετα βαζει και αλλες πρωταγωνιστριες σε κοντινες περιοχες και βλεπουμε και τις δικες τους ζωες. Τρομερο σχεδιο με μαγεψε ειδικα στα τοπια και στα ζωα.

 

Vinland Saga. Ιστορικο manga και αυτο που πρωταγωνιστες ειναι Βικινγκ και εξελισσεται γυρω στο 1,000 μΧ. Το πρωτο κομματι αφορα κυριως την κατακτηση της Αγγλιας απο τους Βικινκγ αλλα μετα η πλοκη μεταφερεται και σε αλλα μερη.  Δεν εχει ολοκληρωθει ακομα αλλα εχει βγαλει 190 κεφαλαια περιπου μεχρι στιγμης. Πολυ δυνατο και αυτο.

 

Και τωρα εχω ξεκινησει και διαβαζω το Dororo μια δημιουργια του πατριαρχη των Manga Οσαμου Τεζουκα.

 

Και μελλοντικα εχω βαλει στο προγραμμα (και εχω ηδη περασει στο ταμπλετ) τα fist of the north star, full metal alchemist.  Και αρκετα αργοτερα θα πιασω και το Berserk (γιατι αλλιως θα με κυνηγαει ο φιλος @ Guts αν δει οτι διαβαζω αλλα Manga  :D εκτος του δικου του αγαπημενου)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  639
  • Reputation:   5732
  • Achievement Points:  646
  • Days Won:  5
  • With Us For:  902 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Ωραίες επιλογές @ albertus magnus
Το Berserk τα έχω ξαναπεί οτι είναι το αγαπημένο μου κόμικ σε σχέδιο και σενάριο!
Κακώς καθυστερείς την ανάγνωση του,  στο τέλος του πέμπτου τόμου πιστεύω θα έχεις ήδη εθιστεί στο φαινόμενο Berserk.
 
Διάβασε τα πρώτα πέντε Manga και θα με θυμηθείς! :dadira:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.