Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι διαβάσατε τελευταία; [ ...αυστηρά κόμικς μόνο ] part 2


Kabuki

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Last sons of America #1 από BOOM Studios.

Mini-series τεσσάρων τευχών.Το πρώτο τεύχος κυκλοφόρησε τη προηγούμενη εβδομάδα. Writer: Phillip Kennedy Johnson και Artist: Matthew Dow Smith.

Έπειτα από μια σειρά τρομοκρατικών επιθέσεων με χημικά - οι λεγόμενες "Agent Pink Attacks"- , ο πληθυσμός των ΗΠΑ έχει μείνει στείρος.Το πλουσιότερο έθνος στον πλανήτη έρχεται αντιμέτωπο με έναν αργό θάνατο.Οι πρωταγωνιστές της ιστορίας μας είνα τα αδέρφια Carver, o Jack και ο Julian o οποίος πάσχει από νανισμό, που εργάζονται ως adoption agents σε κράτη της Κεντρικής Αμερικής.Αγοράζουν παιδιά από φτωχές οικογένειες και τα πουλάνε σε ζευγάρια στις ΗΠΑ.
Δε θέλω να πω περισσότερα για τη πλοκή γιατί δε θέλω να σας το χαλάσω.Το πρώτο τευχός τελειώνει με ένα πολύ ωραίο cliffhanger. Έξυπνο γράψιμο από τον Johnson που σε ορισμένα σημεία σου θυμίζει το Children of Men και το μουντό σχέδιο του Dow Smith ταιριάζει απόλυτα με την ιστορία.

 

HIGHLY RECOMMENDED :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3582
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Διάβασα ενόψει της αυριανής επίσκεψης στο Athens Con, τα τέσσερα μεγάλα σήριαλ που περιέχουν ιστορίες της Ziche, δηλαδή το παπιομυστήριο, τον φθόνο και απληστία, το μεγάλο σπλας και τη ληστεία του αιώνα, περισσότερο εκ των οποίων μου άρεσε η ληστεία του αιώνα (επειδή έχει ολοκληρωμένη και καλά δομημένη υπόθεση χωρίς πολλές τρύπες :sun: ), ακολουθούμενη από το φθόνο και απληστία (ειδικά ο χειροπαίδαρος όλα τα λεφτά :P ) και εν συνεχεία παπιομυστήριο και τέλος ο σπλας, που τον βρίσκω απίστευτα σουρεάλ και τρελό και γι αυτό είναι τελευταίος στη κατάταξη! ;)

:magicadespel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Έκανα ένα μεγάλο catch up στο Walking Dead. Γύρω στα 20 τεύχη.

 

Αυτό που με είχε κερδίσει από την αρχή σ'αυτή την σειρά είναι το πόσο καλοκουρδισμένη είναι. Ο Kirkman κατάφερε να την δομήσει τόσο σωστά, που δύσκολα μπορεί να κάνει κάποιο στραβοπάτημα χωρίς να μπορεί να το μαζέψει. Τα τελευταία τεύχη είναι (για άλλη μια φορά) η απόδειξη. Το Walknig Dead το είχα αφήσει ακριβώς μετά το τέλος του τρομερά απογοητευτικού All Out War. Σαν ιδέα ήταν καλό. Εκεί που έχανε ήταν η εκτέλεση και, φυσικά, το πόσο πολύ τράβηξε. Εκεί λοιπόν ήταν το σημείο που με κούρασε και με έχασε. Μου πήρε δύο χρόνια για να αποφασίσω να ασχοληθώ ξανά. Ευτυχώς δεν με απογοήτευσε. Όπως είπα η σειρά είναι τόσο καλοκουρδισμένη που του δίνει την δυνατότητα να προσπεράσει μια κακιά στιγμή, έστω κι αν αυτή κράτησε έναν ολόκληρο χρόνο.

 

Από το All Out War και μετά η σειρά παίρνει ξανά τα πάνω της. Μια νέα απειλή εμφανίζεται από το πουθενά κάνοντας τους ζωντανούς νεκρούς να περάσουν και πάλι σε δεύτερη μοίρα. Πολλά πράγματα συμβαίνουν, με το σενάριο να ξεδιπλώνεται μέσα από μικρά sub plots, όχι όμως και μικρής σημασίας. Ο Kirkman, με το Walking Dead, έχει καταφέρει να δημιουργήσει ότι πχ και ο Martin με το Game of Thrones: έναν κόσμο. Ζωντανό, πολύ οικείο, ταυτόχρονα όμως με δικό του χαρακτήρα. Και είμαι σίγουρος ότι το Walknig Dead αν και ο Kirkman ίσως κάποτε σταματήσει να το γράφει, ουσιαστικά δεν θα έχει ποτέ του τέλος.

 

Διάβασα επίσης και το πρώτο τεύχος της καινούριας σειράς των Jason Aaron και R.M. Guera, The Goddamned. Μου άρεσε αρκετά. τα δύο ονόματα των δημιουργών βέβαια δεν μου άφηναν και περιθώριο να μην μου αρέσει. Για να μην κάνω κάποιο spoiler θα κάνω απλά έναν συσχετισμό: το Goddamned είναι για την θρησκεία ότι είναι το Manhattan Projects για την επιστήμη :)

 

Τέλος, διάβασα το πρώτο τομάκι του Wolf των Ales Kot και Matt Taylor. Συμπαθητικό, χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερο. Horror με αρκετές δόσεις χιούμορ και έξυπνων διαλόγων, στα πρότυπα των κυκλοφοριών της Image των τελευταίων χρόνων. Γρήγορο, μοντέρνο, δεν χάνει χρόνο να σου συστήσει τους χαρακτήρες, μαθαίνεις όμως ότι πρέπει να ξέρεις για αυτούς στην πορεία. Λίγο γιατί θέλει να αποδώσει ότι είναι καθημερινοί άνθρωποι που μπορεί και να ζουν δίπλα σου, λίγο επειδή δεν είναι κάτι που δεν έχεις ξανασυναντήσει, ειδικά σε αυτό το είδος. Θα διαβάσω και τα επόμενα, δεν θα είναι όμως από τις σειρές που θα περιμένω κάθε μήνα.

 

ps. Διάβασα και μπόλικα Marvel. Πέρα από το Doctor Strange, δεν υπάρχει κάποιο (από αυτά που διάβασα) για το οποίο θα άξιζε να γράψω μια δυο κουβέντες. Δυστυχώς... 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Tomboy #1 από το Danger Zone imprint της Action Lab.

Writer/Artist: Mia Goodwin

H Addison είναι μια τυπική 16χρονη έφηβη η οποία ζει με τον πατέρα της και τον παππού της.Είναι Halloween και ταυτόχρονα τα γενέθλιά της.Περιμένοντας τον καλύτερό της φίλο,Nick, να έρθει το πρωί για να πάνε μαζί στο σχολείο, ο πατέρας της ο οποίος είναι ο ιατροδικαστής της πόλης λαμβάνει μια κλήση από το τμήμα ότι βρέθηκε ένα πτώμα να επιπλέει στη λίμνη.Από αυτό το σημείο όλα αλλάζουν για τη νεαρή Addison.

Να πω ότι το Tomboy είναι από τα λίγα comics που με εξέπληξε ευχάριστα και το αγάπησα από τη πρώτη κιόλας ανάγνωση.Το σχέδιο της Goodwin είναι αρκετά ωραίο με  σωστές εναλλαγές έντονων και ζωντανών χρωμάτων και μουντάδας εκεί που χρειάζεται.

Ορίστε και ένα promotional video που "ανέβασε"  η δημιουργός στο youtube.

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Διάβασα το πρώτο κεφάλαιο από το Platinum End, τη νέα δουλειά Ohba και Obata, και μου φάνηκε ψιλοαποτυχία. Αν και στο τέλος έδωσε μια πιο ενδιαφέρουσα προοπτική ότι κάπου μπορεί να πάει στη συνέχεια, δεν ξέρω αν θα πρεπε να περιμένω πολλά. Ελπίζω να διαψευθώ σύντομα. Το σκίτσο, βέβαια, το βρήκα υπερ-άριστο. Δεν το χωράει το μυαλό μου ότι κάποιος μπορεί να σχεδιάζει τόσο καλά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Διάβασα για πρώτη φορά Ιζνογκούντ!

 

Συγκεκριμένα, δανείστηκα από τη βιβλιοθήκη του Γαλλικού Ινστιτούτου Θεσσαλονίκης το #1 Le Grand Vizir Iznogoud από τις εκδόσεις Dargaud. Απόλαυσα το ρετρό σχέδιο της γαλλοβελγικής σχολής του Tabary και τα πότε πολύ μπροστά πότε κλισέ και παιδικά (εξίσου ευχάριστα) ωστόσο αστειάκια του Goscinny. Δεν ήξερα ότι αποτελείται από μικρότερες οκτασέλιδες ιστορίες, κάτι που ήταν ευχάριστη έκπληξη γιατί αποφάσισα να το διαβάσω στα γαλλικά και πιστεύω ότι αν ήταν περισσότερες σελίδες μαζεμένες θα κουραζόμουν!

Ελπίζω να υπάρχει όλη η σειρά στη βιβλιοθήκη, θα δανειστώ λίγα λίγα όλα τα τεύχη. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

  • Memetic #1: μία που το διάβασα και μία που αδιαφόρησα να συνεχίσω τα υπόλοιπα 2 τεύχη της σειράς. Ένα meme εμφανίζεται στο διαδίκτυο, προκαλώντας ανεξήγητα κύματα ευφορίας σε όποιον το βλέπει. Μόνο που μετά από ένα 12ωρο, ματώνουν τα μάτια σου, ουρλιάζεις σαν δαιμονισμένος και επιτίθεσαι στους γύρω σου. Καλούτσικη ιδέα, αλλά το γράψιμο του Tynion δεν το πήγαινε παραπέρα και το σχέδιο του Eryk Donovan δεν βοήθησε πολύ.
  • JLA: Tower of Babel: holy moly. Απρόσμενα καλό κόμικ, ένα από τα καλύτερα υπερηρωικά που έχω διαβάσει. Βέβαια το σχέδιο του Howard Porter δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά η πλοκή και η ροή του Waid με άρεσαν πάααρα πολύ. Προτείνεται σε όσους θέλουν να διαβάσουν μια καλή ιστορία αγοριών με κολάν και μπέρτες. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Σήμερα τελείωσα το Graphic Novel "Περιπλανώμενος Ιππότης" από την Anubis και θα ξεκινήσω το Green Arrow (The New 52) Volume 7: "Kingdom" το οποίο παρέλαβα εχθές. Επίσης διαβάζω τα graphic novel του Assassin's Creed στα ελληνικά από τις εκδόσεις Διόπτρα. Έχω διαβάσει τα 2 από τα 6.

 

Edit: Το "Περιπλανώμενος Ιππότης" του George R.R. Martin ήταν πολύ καλό και προτείνω να το διαβάσουν όσοι είναι fan της σειράς βιβλίων ή/και της τηλεοπτικής σειράς "Game of Thrones".

Το G.A. Volume 7 δεν το διάβασα ακόμα οπότε θα σχολιάσω γενικά τη σειρά, δηλαδή τα 6 προηγούμενα volumes, τα οποία μου κατά την γνώμη μου ήταν εξαιρετικά. Γενικά λατρεύω τα comics της DC και ειδικά του Green Arrow.

Και τέλος, τα 2 Assassin's Creed που έχω διαβάσει μου άρεσαν αρκετά και δεν πιστεύω να απογοητεύσουν τους fan των video-games και των βιβλίων Assassin's Creed.

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13626
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  256
  • Content Count:  1846
  • Reputation:   22770
  • Achievement Points:  1847
  • Days Won:  16
  • With Us For:  4875 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Over the Garden Wall. -τρόμου, μυστηρίου-

post-13626-0-20442000-1449490243_thumb.jpg post-13626-0-93191000-1449490191_thumb.jpg

 

Είναι 4 τεύχη. Στα 3 πρώτα βλέπουμε δυο αδέρφια, τους Wirt και Greg, που χάνονται στο σκοτεινο και μυστήριο δάσος και προσπαθουν να γυρίσουν πίσω στο σπίτι τους. Βρίσκουν βοήθεια από εναν περίεργο ξυλοκοπο και από ένα μικρο γαλαζοπούλι, το οποιο όμως κρύβει ενα μυστικο.

 

Στο 40, έχουμε την ιστορία του ξυλοκοπου και πώς κατεληξε στη φαση που τον βρήκαμε στα προηγούμενα τευχη.

post-13626-0-57131700-1449490630_thumb.jpg

 

Και επίσης, ενα special τευχος με μια περιπετεια τους καθως προσπαθούν να γυρίσουν σπίτι. post-13626-0-08426300-1449490396_thumb.jpg

 

Ωραιο σχέδιο, ωραία χρώματα, ενδιαφέρουσα ιστορία και όσο ό,τι να 'ναι οι αντιδράσεις :P των χαρακτήρων και όσα συναντουν οι πρωταγωνιστές όσο πρέπει να είναι για να σε κολλήσει.

 

Ειναι ενα κομικ βασισμένο στη σειρα κινουμενων σχεδίων Over the Garden Wall (+wiki) Αν καποιος διαβασει μονο το κομικ χωρις να ξερει τη σειρα, θα σκέφτει ότι εχει αφεθει χωρις ουσιαστικό τέλος. Όμως το κομικ ''κλείνει'' τρύπες και αποτελει και ''origin'' του ξυλοκοπου.

 

Λόγω του κομικ, ξεκινησα τη σειρα και πρέπει να πω ότι ειναι μια πολυ καλη σειρα, με πετυχημένη ατμόσφαιρα μυστηρίου. Αναλογη ειναι και του κομικ.

 

Καλο ειναι να έχεις μια ιδεα απο τη σειρα πριν διαβασεις το κομικ. Καθε επεισόδιο ειναι 11 λεπτακια. οπότε, φεύγει πολυ γρήγορα.

 

προτείνεται.. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Διάβασα το πρώτο τεύχος του Dark Knight The Master Race. Το αδικώ που έχω γνώμη από το πρώτο τεύχος, αλλά είναι απαίσιο. Δεν υπάρχει καμιά χαρά στο να γυρνάς τις σελίδες. Δεν έχει να πει τίποτα. Υπάρχουν βέβαια 2-3 σεναριακά σημεία που του δίνουν ύπαρξη αλλά δε δικαιολογείται αυτό το σύνολο σελίδων για να πουληθούν σε μια γκαλερί. Η ιστορία σε σκίτσο του Miller είναι το λιγότερο πιο άχρηστη και από το DK2. O Kubert σε μερικά σημεία μιμείται τον Miller,  που φαίνεται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Διάβασα τον 8ο τόμο του SCALPED (Vertigo). Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Να το διαβάσετε όλοι! Οχι μόνο τον 8ο τόμο. Και τους 10!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Τη προηγούμενη εβδομάδα ξεκίνησαν δύο πολύ ωραίες indie σειρές.

 

Snow Blind #1 από BOOM Studios.

O Teddy ζει μια ήσυχη και βαρετή ζωή σε μια μικρή πόλη στην Αλάσκα μαζί με τους γονείς του.Εσωστρεφής έφηβος με μόνη συντροφιά του τα βιβλία.Όλα όμως θα αλλάξουν ξαφνικά όταν κατά τη διάρκεια ενός πάρτυ θα τραβήξει μια αστεία φωτογραφία τον πατέρα του και θα την αναρτήσει στο facebook.Τότε θα μάθει ότι η οικογένειά του βρίσκεται σε πρόγραμμα προστασίας μαρτύρων.

Αρκετά καλή noir ιστορία η οποία σου κινεί το ενδιαφέρον και σε κάνει να θέλεις να μάθεις τη συνέχεια. Είναι mini-series μόλις τεσσάρων τευχών οπότε τα πράγματα θα πρέπει να κυλίσουν λίγο γρήγορα. Μένει να δούμε αν αυτό θα είναι καλό ή κακό.

 

InSEXts #1 από AfterShock comics.

Victorian era horror με δύο ερωμένες που αναζητούν εκδίκηση.Όπως κάποιος μπορεί να καταλάβει από τον τίτλο, οι δύο γυναίκες είναι κάτι παραπάνω από άνθρωποι και σταδιακά θα δούμε αυτή τους τη μετάλλαξη. Να μην ξεχνάμε και το SEX στον τίτλο. Τι κάνουν τα έντομα; Τρώνε, συνουσιάζονται, και αναπαράγονται ;) 

Ιδιαίτερη μνεία εδώ για το υπέροχο σχέδιο της Ariela Kristantina.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

goodbye chunky rice: απο το δημιουργο του Blankets Craig Thompson. Aποτελει την πρωτη του δουλεια η οποια πηρε και βραβειο Harvey. Η ιστορια μιλαει για μια χελωνα (chunky rice) που φευγει απο την πολη του οπου εμενε με τον πολυ καλο του φιλο (ενα ποντικοειδες με το ονομα Danfel) για να αναζητησει την περιπετεια. Υπαρχουν και αλλοι 2 χαρακτηρες,των οποιων η ιστορια μπαινει σφηνα στην κυρια,ενος μοναχικου κυριου που φροντιζει ενα τραυματισμενο πουλι και 2 σιαμαια αδερφια που δε μπορουν να χωριστουν χειρουργικα.

Θα το χαρακτηριζα παιδικο στο ειδος του,χωρις με αυτο να προσπαθω να το μειωσω στο ελαχιστο. Τα θεματα του ειναι περαν της φιλιας η μοναξια,η φροντιδα,η απωλεια. Μην περιμενετε ομως να παει  βαθια,πως να το κανει αλλωστε με 120κατι σελιδες (οι οποιες διαβαζονται ευχαριστα και μονορουφι) ; Μεχρι στιγμης δηλαδη περιγραφω κατι που θα μπορουσα να χαρακτηρισω ως τον "μικρο πρίγηπα" τον κομικς (ως προς το στυλ,οχι τη θεματολογια)

Σχεδιαστικα δε διαφερει απο τις επομενες δουλειες του Thompson, υπαρχουν πυκνες και εντονες γραμμες για το περιβαλλον και οι ηρωες ειναι καρτουνιστικοι-μη ρεαλιστικοι. Εμενα μου αρεσε :)

Ωραιο κομιξακι, δε μου τιναξε τα μυαλα αλλα περασα πολυ ωραια. 7/10

 

επισης δαιβασα το καλυτερο νουαρ κομικ που χω διαβασει ποτε,μα ποτε!! Αυτο με εκανε να ερθω εδω να γραψω. Ευτυχως το βρηκα στο ιντερνετ και θα το ποσταρω εδω σε σποιλερ. 2 σελιδες ειναι, οποτε ανοιξτε τη μποτιλια με το μπραντυ,ριξτε 2 δαχτυλα ποτο αγαρμπα στο γυαλι,αφηστε μισοανοικτες τις περσιδες ωστε να φωτιστειτε σα ζεβρα ετοιμη να καλπασει στη σαβανα του εγκληματος και καλη διασκεδαση

 

 

 

 Tracer_Bullet_3.gif

Tracer_Bullet_4.gif

Tracer_Bullet_5.gif

Tracer_Bullet_6.gif

Tracer_Bullet_7.gifTracer_Bullet_8.gif

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13626
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  256
  • Content Count:  1846
  • Reputation:   22770
  • Achievement Points:  1847
  • Days Won:  16
  • With Us For:  4875 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

dimious, καν'το παρουσιαση!!! :blob3:  Ηδη εχεις γραψει ότι χρειάζεται και ωραια! :blob3:  Σουλουπωσε το και ανεβασε το ως παρουσιαση.

 

Κριμα ειναι να χαθει εδω! Φαινεται ενδιαφερον! :sun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

:lol:

 

Όντως κορυφαίο αυτό το δισέλιδο νουάρ που ανέβασες!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Kαι αυτην την ιδιοφυια δεν την ειδαμε ουτε καν στη φαση των 64!   :(

 

Strativarious δε μπορω να υποσχεθω κατι. Ισως επειδη δε θεωρω οτι και το ποστ ειναι τοσο λεπτομερες. Μια παρουσιαση (το ξερεις σιγουρα καλυτερα αφου εχεις κανει τοσες) θελει αρκετη περισσοτερη ωρα και φροντιδα. Και καλη πενα που δε διαθετω (κατι διαφημιστικα στυλο απο το χοντορ εχω). Απλα το προβλημα ειναι μαλλον το οτι τα ποστ εδω ειναι ακρετα μικρα και βιαστικα..Αρκετα ειναι του στυλ "διαβασα αυτο και αυτο" πιο πολυ σαν καταγραφη παρα σαν κριτικη :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Νομίζω ότι λίγο-πολύ είναι έτοιμη η παρουσίαση. Απλά 1-2 πληροφορίες για την έκδοση (πότε κυκλοφόρησε κλπ), λίγες σάλτσες στην κριτική και βουαλά!

Go Dimious, go!  :hop:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

We can never go home από Black Mask Studios.

Παρακολουθούμε τη πορεία δύο εφήβων runaways.Προσθέστε σε αυτό και υπερδυνάμεις και έχουμε ένα υπέροχο teenage drama.

Αποφάσισα να διαβάσω αυτό το 5-issue mini-series αφού το πήρε το μάτι μου σε πολλές λίστες με τα καλύτερα comic books του 2015. Μόλις ολοκλήρωσα την ανάγνωση και εξεπλάγην ευχάριστα.Δε το περίμενα τόσο καλό.Δικαιολογημένα μία από τις καλύτερες σειρές του 2015.

 

Δείτε και το σχετικό trailer.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13626
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  256
  • Content Count:  1846
  • Reputation:   22770
  • Achievement Points:  1847
  • Days Won:  16
  • With Us For:  4875 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Murphy Pendleton

.Δε το περίμενα τόσο καλό.Δικαιολογημένα μία από τις καλύτερες σειρές του 2015.

 

 

Κι εγω το ίδιο, Murphy! :blob3:  Δεν το ήξερα ότι θεωρήθηκε από τις καλύτερες σειρές.. λογικο μου φαίνεται.. :)

 

Στο πρώτο τεύχος, σκέφτηκα ότι το πάει καλά, για να δουμε.. Και όντως, ειναι πολυ καλο κομικ. :)

 

Ως κεντρική ιδεα, -εφηβοι την κάνουν κλπ- ειναι συνηθισμένο και δε λες ότι ειναι κατι το τρομερό, αλλα όπως παρουσιάζεται και τα στοιχεία που μπαίνουν, οι αντιδράσεις κλπ, το κάνουν πολυ πετυχημένο!  Σε κρατάει..

 

Τον χαρακτήρα της πρωταγωνίστριας (Madison) τον βρίσκω ενδιαφέρον για εφηβη τύπισσα. Μου άρεσε το τέλος και αναμένω τρελά τη συνέχεια το 2016!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Εκτός από τη συνέχεια αναμένουμε το Μάϊο και το FCBD τεύχος της Black Mask το οποίο θα περιέχει ολοκαίνουριες ιστορίες για το We can never go home και Young Terrorists.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Διάβασα το Batman: Noel του Bermejo. Για το artwork δεν έχω λόγια. Δε νομίζω να έχω δει τόσα πολλά splash pages σε οποιοδήποτε κόμικ. Το σενάριο είναι καλό και ο παραλληλισμός με την Χριστουγεννιάτικη Ιστορία του Dickens αρκετά επιτυχημένος. Η αφήγηση που χρησιμοποιείται, από την άλλη, έχει μερικά στραβά. Συνολικά ένα ωραίο κόμικ, ιδανικό για τις μέρες που διανύουμε. Προτείνεται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Διάβασα το Earth 2 της νέας 52 σειράς. Ο πρώτος χρόνος είναι πολύ κακογραμμένος και δεν αξίζει. Ο James Robinson γράφει άτσαλα και με εκνευρίζει με τα πολλά τετραγωνάκια διαφορετικού χρώματος στο ίδιο καρέ. Υποτίθεται ότι είναι οι σκόρπιες σκέψεις των πρωταγωνιστών. Είναι τόσο απαίσιο όσο ήταν και στο Justice League of America που το κατέστρεψε. Δεν μπορεί να είναι τόσο ανίκανος! Μόλις το πήρε ο Tom Taylor καταφέρνει να το κάνει συμπαθητικό, ευανάγνωστο και να κυλήσει όμορφα. Δεν είναι ΤΟ κόμικ αλλά τουλάχιστον δεν ντρέπεσαι που το διαβάζεις.

 

Σαν το JSA δεν υπάρχει. Όλα τα υπόλοιπα είναι δευτεράτζες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

The Goddamned #2 Επάξια συνέχεια του πρώτου τεύχους της εναλλακτικής βιβλικής ιστορίας των Jason Aaron και R.M. Guera. Αυτή την φορά το σενάριο περιορίζεται στα βασικά αφήνοντας να σηκώσει όλο το βάρος το ε-ξ-α-ι-ρ-ε-τ-ι-κ-ό σχέδιο του Guera. Αφού τελειώσεις την ανάγνωση ξαναγυρνάς το τεύχος από την αρχή και το χαζεύεις. Και μετά ξανά. Και ξανά. Χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο καταφέρνει και σε αρπάζει από τον λαιμό.

 

Fight Club 2 #8 Στο όγδοο τεύχος τα πράγματα κάπως ξεφεύγουν. Δεν θέλω να πω παραπάνω μιας και η σειρά τρέχει αυτή την στιγμή στα Ελληνικά αλλά ο Palahniuk έχει αρχίσει να το τραβάει αρκετά χωρίς αυτό να σημαίνει όμως πως δεν έχει ενδιαφέρον. Palahniuk είναι εξάλλου...

 

Dark Knight III: The Master Race #1 Collector's Edition Αν πρέπει να πω με ένα ναι ή με ένα όχι αν μου άρεσε, θα πω ναι. Τουλάχιστον για την ώρα. Ξέρω ότι δεν πρόκειται να διαβάσω κάτι αντίστοιχο ούτε του DK Returns (αδύνατον να στήσει ξανά κάτι τόσο άρτιο) ούτε όμως και του Strikes Again (που το βρήκα αρκετά επιπόλαιο). Το όλο στήσιμο φαίνεται από μακριά ότι είναι Miller, το μελάνωμα του Janson είναι πολύ κοντά στο ύφος του DKR και γενικά όλοι οι συντελεστές κάνουν καλά την δουλειά τους. Η έκδοση ποιοτικά είναι πολύ καλή, θα μπορούσαν όμως εκτός από το oversized μέγεθος να προσθέσουν και μερικά extras όπως πχ μερικά από τα 3500 variants που τυπώθηκαν ή προσχέδια που θα δικαιολογούσαν καλύτερα τα 13 του δολάρια. 

 

Miracleman by Neil Gaiman and Mark Buckingham #1-3 Υπέροχα τεύχη. Η σειρά αλλάζει προσανατολισμό και απογειώνεται. Ο Gaiman ξέρει ότι δεν μπορεί να κοντράρει στα ίσα τον Moore και από εκεί που παρακολουθούσαμε τις περιπέτειες του ήρωα (που κακά τα ψέματα, μετά από τόσα χρόνια όπως ήταν φυσικό έχει αρχίσει να φαίνεται η ηλικία τους), αποφασίζει να ασχοληθεί γενικότερα με τον κόσμο του. Διαφορετικού ύφους ιστορίες από έναν από τους καλύτερους σύγχρονους παραμυθάδες, εικονογραφημένες άψογα από τον Buckinham. Τι άλλο να ζητήσεις; Δεν ξέρω πώς θα το πάνε στην συνέχεια, αυτά τα τευχάκια όμως διαβάστε τα οπωσδήποτε. 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ghosto Rider #1-35 (2006)

 

Του DANIEL WAY που προσπαθεί να γράψει κάτι αλλά δείχνει να του γλιστρά από τα χέρια το σενάριο. Δεν υπάρχει ούτε ένας support χαρακτήρας, πράγμα που το κάνει βαρετό. Στο σχέδιο οι τέλειοι MARK TEXEIRA και JAVIER SALTARES, δίνουν μια απόλυτη ατμοσφαιρική χροια του υπερφυσικού, που όμως ώρες ώρες οι μάγκικοι διάλογοι τύπου Supernatural λίγο ξενερώνουν. Αλλά κυλάει. Κάποια στιγμή το παίρνει ο πιο ικανός JASON AARON, στην ουσία όμως δε διορθώνει κάτι και το οδηγεί στο κλείσιμο του περιοδικού.

 

 

Secret Wars #6

 

Σταμάτησα στη δεύτερη σελίδα. Πώς τα διαβάζετε αυτά; Δεν περιγράφω άλλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Spawn The Undead #1-9 (full run)

 

Ειχα πολλα χρονια καποια τευχη στην συλλογη μου και δεν τα διαβαζα επειδη μου ελειπαν καποια αλλα...

 

Τελικα τσαμπα περιμενα να συμπληρωσω το run, εκτος απο δυο τευχη που αποτελουν μια ενιαια

ιστορια, ολα τα τευχη ειναι αυτονομες, μικρες, slice of life ιστοριες.

Καποιες καλες, καποιες λιγο αδιαφορες, ολες εχουν κατι να πουν, σε ενα κλιμα διαφορετικο απο αυτο της κεντρικης σειρας.

 

Δεν μετανιωνω που τα αγορασα τοτε, σε μια εποχη που αγοραζα οτι εγραφε πανω Spawn!

Καπου στο μακρινο 1999-2000 δηλαδη  :lol:  :lol:  :lol:

 

Επισης ξανα-ξανα-ξανα-ξανα-ξαναδιαβασα την Βαβελ #22 post-23328-0-74361200-1451509502_thumb.jpg

Μια στο τοσο χρειαζομαι ενα αφιερωμα στον Moebius για να στανιαρω  :P

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13626
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  256
  • Content Count:  1846
  • Reputation:   22770
  • Achievement Points:  1847
  • Days Won:  16
  • With Us For:  4875 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ApocalyptiGirl - An Aria for the End Times, φρέσκο του 2015.

 

Πολυ μακριά στο μέλλον...Η Aria, βρίσκεται σε ξένο πλανήτη, μόνη της, με συγκεκριμένο σκοπό. Της έχουν αναθέσει μια και μοναδική αποστολή: Να εντοπίσει την χαμένη αρχαία πηγή ανυπολόγιστης δυναμης.

 

Αν και αρχικα, θα εμενε για μικρο χρονικό διάστημα τελικά κατεληξε να βρισκεται εκει για πολυ, πολύ καιρό. Το θέμα ειναι αν θα το βρει, και αν το βρει θα προλάβει να φυγει πριν...;

 

post-13626-0-66484400-1451596949_thumb.jpgpost-13626-0-49731100-1451596969_thumb.jpg post-13626-0-38477300-1451597549_thumb.jpgpost-13626-0-91975400-1451597189_thumb.jpg post-13626-0-95848900-1451597174_thumb.jpg

 

Ο Andrew MacLean δημιούργησε ενα πάρα πολύ καλο σύμπαν, με ιδανική -για την ιστορία- πρωταγωνίστρια, γ@μ@τα περίεργους χαρακτήρες έχοντας ως όπλο του, το πολύ ωραίο (για μένα) σχέδιο.

Όμως.. ψιλοτζιφος.. Αφου το σεναριο μπάζει. Δεν αξιοποιεί αυτο που εχει στα χερια του. ΄Ήθελε κι αλλο, για να εχει ολοκηρωμένο νόημα.

 

Παρα το θέμα, όμως, που εχει το σεναριο, το κόμικ δε γινεται κουραστικο. Το αντιθετο κιολας, θα το πρότεινα για αναγνωση! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13626
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  256
  • Content Count:  1846
  • Reputation:   22770
  • Achievement Points:  1847
  • Days Won:  16
  • With Us For:  4875 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Captain America - White

 

Το είχα μπανίσει από το καλοκαίρι που ανακοινώθηκε η συνέχειά του (εδώ και το πειστήριο, στην τελευταία σειρά.. :P :P ) και τελικά, καλά έκανα! Οποιος δε διαβαζει υπερηρωικά, μη διστασει να κανει μια δοκιμη όπως και στο Batman Europa που τα σπαει μεχρι τωρα. Στην περίπτωση, όμως, του Captain America έχουμε συνδυασμό υπερηρωικού - πολεμικού με το τελευταιο να υπερτερει στην ατμόσφαιρα. Έχουμε, αλλωστε σε πρωταγωνιστικό ρόλο τον Fury και την ομάδα του, τους Howling Commandos!! :blob6:

 

Το κεντρικό θέμα ειναι ο θάνατος του sidekick του Cap, του Bucky.. Και βλέπουμε μια ιστορία η οποια διαδραματίζεται αρχικά στην Αμερική και μετά, μεταφέρεται στη Γαλλία.

post-13626-0-93303000-1451678061_thumb.jpg post-13626-0-51598200-1451677910_thumb.jpg post-13626-0-48701200-1451678153_thumb.jpgpost-13626-0-13678700-1451678132_thumb.jpg

Ο Jeph Loeb μαζί με τον Tim Sale κάνουν πραγματικά πολύ καλη δουλεια όπως και στον Daredevil στην Color Series, που ανήκουν και τα δυο.  Σχέδιο πολύ ωραίο -η τεχνική που ακολούθησε με τραβηξε, κινηματογραφικό ξετύλιγμα και σενάριο που ξεφευγει..

 

Προτεινεται! :) Όμως...υπάρχει κάτι το οποιο δε ξερω αν τελικα το θεωρω σουπερ ή όχι, αμφιταλαντεύομαι..

 

ακολουθει καρασπόιλερ, αν θες να το διαβασεις, μην το ανοιξεις, στο χαλάω

 

όλη η αφήγηση σου εδινε την εντύπωση ότι ο θάνατος του Bucky θα ήταν μερος της ιστορίας, αμ δε.. ασχετο ήταν...μετα εγινε.. Τωρα εχω τσατιστει για αυτό ή όχι;; :P :P :P

 

 

Hello Again (εχει και μερικες σελίδες αν ανοιξετε το λινκ)

 

post-13626-0-84847600-1451678712_thumb.gif

 

Κόμικ του Μax estes. Το διαφορετικό σε αυτο το κόμικ που το κάνει να αξίζει ειναι ότι αν και φαίνεται απλό, δεν είναι. Με μικρές και πολύ απλές εικόνες, σε κάνει να νομίζεις ότι διαβαζεις κατι το συνηθισμένο. Σιγα-σιγα όμως σε εκπλήσει το πόσο ωραια ξεδιπλωσε την ιστορία του. Χωρις φανφαρες.

 

Ο Willy παλεύει με το παρελθόν, τις ενοχές και τις τυψεις για το πριν και το τωρα. Προσπαθει να διαχειριστει τη ζωή του αλλα μαλλον δεν τα καταφερνει τοσο καλα.

 

Daredevil Yellow

 

Επανέρχομαι στην color series, με μια σειρά 6 τευχών. Βγαζουμε το πολεμικό στοιχείο που είπαμε στον Captain America και κρατάμε όλο το άλλο στυλ. Υπάρχει ρομαντισμός, πόνος για τη χαμένη πραγματική αγάπη (την Kate), φιλία και συγκρουση...α!.. και το πέρασμα των fantastic four :P :P :P

post-13626-0-05443500-1451679351_thumb.jpg post-13626-0-25882800-1451679325_thumb.jpg post-13626-0-01117400-1451679480_thumb.jpg

Το θέμα στο κομικ ειναι πώς γνωρισε την Kate και πώς την έχασε...

Φαίνεται ιδιαίτερα (τουλάχιστον ετσι μου φανηκε εμενα :P) ότι ο Daredevil είναι υπερηρωας μεν αλλά όχι τόσο υπερ-ηρωας, όσο ήρωας με καποια πλεονεκτηματα σε σχεση με τον μεσο όρο των ανθρώπων.

 

Για φανς και μη του Daredevil, μια ιστορία που αξίζει.

 

Batman - Europa

 

Δεν εχει ολοκληρωθεί ακόμα.. ειναι ongoing που λέμε :P, αλλα από όσο εχω διαβάσει, τα σπα-ει!! Εχουν κυκλοφορήσει 3 τευχη. Θεωρω γαματο το ότι βλέπουμε τον μπατμαν από πολη σε πόλη της Ευρωπης και μάλιστα παρεα με τον Τζοκερ που..

 

 

καταλήγει να ειναι ουσιαστικά στην ίδια πλευρα για να γλιτωσουν τον θάνατο

 

 

post-13626-0-24190600-1451680082_thumb.jpg post-13626-0-22786800-1451680096_thumb.jpg

όταν έμαθα ότι θα κυκλοφορήσει, είχα πει ότι θα το τσεκάρω. Και σε αυτό καλα εκανα. Είμαι ενθουσιασμενη μεχρι τωρα.. Ταυτα. Για πληροφορίες σχετικά με την ιστορία κλπ: εδώ  :) Συγγνωμη αλλα μη τα ξαναγραφω, σορρυ.. :(

 

Καλή χρονιά! :beer::cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πέρασε το AthensCon αλλά έστω και ετεροχρονισμένα είχα την πρώτη μου επαφή με τις ιστορίες του Peter David στον Hulk. Διάβασα το trade με τα Future Imperfect και το The End. Καταπληκτικά! Δεν περίμενα να διαβάσω Hulk και να με αφήσει τόσο ευχαριστημένο. Το κοινό μοτίβο των δύο ιστοριών είναι ότι ο ήρωας βρίσκεται σε ένα δυστοπικό μέλλον και έρχεται αντιμέτωπος με τον ίδιο ουσιαστικά αντίπαλο- τον εαυτό του. Στο Future Imperfect ταξιδεύει σε ένα μέλλον που ένας τρίτος παγκόσμιος πόλεμος έχει προκαλέσει τεράστιες ζημιές στην ανθρωπότητα και ο μόνος οργανωμένος πυρήνας ανθρώπων βρίσκεται κάτω από την κυριαρχία του αδίστακτου δικτάτορα Maestro. Στο The End ο αντίστοιχος πόλεμος έχει καταστρέψει ολοσχερώς τον πλανήτη και ο Hulk είναι ο τελευταίος επιζών - αυτός και οι κατσαρίδες. Πιο εσωτερική ιστορία, βλέπουμε μια τον Bruce Banner και μια τον Hulk να περιδιαβαίνουν τον κόσμο. Καταπληκτικές ιστορίες και οι δύο ενώ και το σχέδιο είναι στα ίδια επίπεδα. Ειδικά στο Future Imperfect ο Perez έχει φτιάξει κάποιες πολύ ωραίες σκηνές μάχης και κάποια πολύ λεπτομερή καρέ. :wow: Θα ψάξω κι άλλο Peter David.

 

 

post-9879-0-24987400-1451911965_thumb.jpg

 

 

Διάβασα επίσης το The Highwaymen, miniseries πέντε τευχών που κυκλοφόρησε από τη WildStorm το 2008. Δύο παροπλισμένοι πράκτορες-μεταφορείς (φάση Jason Statham στο Transporter) αναγκάζονται να επανέλθουν στο προσκήνιο για να εκτελέσουν μια τελευταία αποστολή ύστερα από την απαίτηση του εκλιπόντος προέδρου Bill Clinton :P. ενώ τους κυνηγά η CIA. Ταινία δράσης σε μορφή κόμικ. Και όμως δεν είναι κακό. Έχει γίνει πολύ καλή δουλειά στους διαλόγους και στη ροή της ιστορίας ενώ το σχέδιο εξυπηρετεί το σκοπό του πάρα πολύ καλά. Διασκέδασα πάρα πολύ διαβάζοντάς το - προτείνεται.  :)

 

 

 

Επεξεργασία από saveapenguin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Διάβασα το Just a Pilgrim των Ennis και Ezquerra, περιμένοντας κάτι πολύ καλό. Δυστυχώς το βρήκα μετριότατο, τόσο σεναριακά, όσο και σχεδιαστικά.

Ο Ennis είχε μερικές καλές ιδέες, αλλά δεν το προχωρούσε καθόλου και τελικά με το ζόρι διάβασα και τα πέντε τεύχη. Το τέλος ήταν βέβαια αρκετά πρωτότυπο, αλλά δεν κατάφερε να το σώσει. :(

Μετά λοιπόν από το κόμικ αυτό, αργά το βράδυ, σκέφτηκα να ξεφυλλίσω τον πρώτο τόμο του Alias. Και μπορεί να βρήκα μέτριο το σχέδιο του Gaydos, αλλά ο Bendis έχει κάνει πολύ καλή δουλειά, με αποτέλεσμα να διαβάσω καμιά εικοσαριά σελίδες μονορούφι. Όταν τα τελειώσω θα γράψω εκτενή κριτική στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13626
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  256
  • Content Count:  1846
  • Reputation:   22770
  • Achievement Points:  1847
  • Days Won:  16
  • With Us For:  4875 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα ξαναγράψω μερικά πάλι... :blush: :blush:

 

Legendary Talespinners (από τους James Kuhoric, Grant Bond)

post-13626-0-33501900-1452019206_thumb.jpg

 

3 τευχάκια από την dynamite το 2010 που μετά συγκεντρώθηκαν σε τομακι 83σελίδων. Ο κόσμος των παραμυθιών είναι αληθινός, όμως έχει καταστραφει και θα εξαφανιστεί γιατί η καλή φύλακας του μυθικου κόσμου μεταμορφώθηκε σε κακιά μαγισσα. Τωρα, το μονο που χρειάζεται ειναι να εξαφανίσει τους δυο εναπομείναντες ''Legendary Talespinners''. Aυτους δηλαδη που γνωρίζουν και αφηγούνται όλες τις ιστορίες ώστε να μεινει ζωντανός ο μυθικός κόσμος και οι χαρακτήρες του. Η κοπέλα που δεν εχει ιδεα ότι ειναι Talespinners, δε μοιαζει πολυ με αυτη στο εξωφυλλο, την εχουν ψιλοαλλαξει σε στυλ..m1703.gifm1702.gif

 

Εχει ωραίο σχέδιο και καποια σχεδιαστικά κολπάκια για να το ομορφύνει πχ. post-13626-0-25418700-1452019329_thumb.jpg post-13626-0-67756400-1452019313_thumb.jpg

 

Το σενάριο καλό, ρεει. Εχει τα μυθικα στοιχεία προσθέτωντας και λίγα τρομου..

Ειναι ενα ωραιο αναγνωσμα.  Δεν ειναι το αριστουργημα της χρονιάς αλλα αξίζει της προσοχής. Κι αναλογα τα γούστα μπορεί να αρεσει πολυ. :beer:

 

Hulk - Gray (colour series)

 

6 τεύχη από τους Jeph Loeb Tim Sale. Υπέροχο όπως το Daredevil, Captain America. Για spider-man blue, επιφυλασσομαι, θα δουμε.. :P 

post-13626-0-76165100-1452021022_thumb.jpg post-13626-0-23446100-1452021035_thumb.jpg post-13626-0-46524700-1452021049_thumb.jpg post-13626-0-84865100-1452021131_thumb.jpg

Όμορφη ιστορία, για εναν πολυ αγαπημενο ηρωα! Συναντούμε εναν hulk ευαίσθητο, πολυ δυνατό, καταστροφικό και πολυ ενοχικο..Ένα ατού του για μενα ειναι το γκρι χρωμα και όχι το πρασινο στο οποιο τον εχουμε συνηθίσει. Δινει μια αλλη ατμόσφαιρα.

Οι συνήθεις ατακες του [πχ.The madder Hulk gets, the stronger Hulk gets. Hulk smash και με την πολυ αγαπημένη: Hulk just wants to be left alone.] χρησιμοποιούνται άριστα.

 

Το στορυ ειναι πώς ο Bruce εγινε hulk, τα πρώτα γεγονότα, η μεγαλη του αγαπη Betty.. Η τύπισσα λίγο μου την έσπασε κάποια στιγμή αλλά i'm okei now.. :P

 

Tomb of the Zombies (2012, 94 σελίδες)

post-13626-0-98218100-1452021198_thumb.jpg

 

Αυτό είχε τη φάση του! Κωμικό με ζόμπι, Αίγυπτο, τρελο επιστημονα και όλα αυτα σε indie στυλ κομικ. Απλό ασπρόμαυρο σχέδιο, χωρίς πολλά πολλά αλλά προσεγμένο και σεναριο καλο χωρις κενα. ...Το διαβάζεις για να περάσεις καλά!!! Εμενα μου άρεσε πάρα πολύ!

post-13626-0-22197500-1452022324_thumb.png post-13626-0-56715700-1452022313_thumb.png

Η Kate Crane η πρωταγωνίστρια καλειται από τον επιστημονα θειο της στην Αιγυπτο για να γινει βοηθός του. Εκεινη δεχεται και ότανπαει, σιγα-σιγα βλεπει ότι κατι δεν παει καλα με αυτα που κανει ο θειος της.

 

Και δυο μικρα κομικς, φανζιν φάση, ολιγοσέλιδα.. Αν τα βρει καποιος στο κομικσοδρόμο του ας τα διαβασει. :)

 

Το Bob (2014) που ειναι ουσιαστικά αυτο βιογραφικό, αφου ειναι η ιστορία του σκύλου του και καλου φίλου του, Bob. Το γραφει και στην εισαγωγή. post-13626-0-04921400-1452022343_thumb.jpg  και

 

το Burnard the Hungry Bunyip (2015). Ε, ό,τι να ναι 9 σελιδο... :Ppost-13626-0-97975000-1452022393_thumb.jpg

 

 

Αυτα.. θα επανέλθω (ελπίζω να μην το βλεπετε ως απειλή αυτό.. :P :P)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.