Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι διαβάσατε τελευταία; [ ...αυστηρά κόμικς μόνο ] part 2


Kabuki

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Δεν έγινες Nightwing. Έγινες απλώς ένας RED Robin. :PPP:

 

1) Και ο Red Robin είναι καλός! 

 

2) Αλλά στο reboot ήταν από την αρχή Red Robin. :orchestra:  :PPP: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

part 2

συνεχίζω με τα κόμικς που διαβασα πρόσφατα (και δεν υπάρχει αντίστοιχο τόπικ γι αυτα)

 

Bodies (Si Spencer /Dean Ormston, Phil Winslade, Meghan Hetrick and Tula Lotay)

Bodies 001 (2014) (Digital-Empire)001.jpg

4 εγκλήματα σε 4 διαφορετικές εποχές στο Λονδίνο. Έχει το ενδιαφέρον του, το σχέδιο σε γενικές γραμμες ειναι πολύ ταιριαστό, αλλά συνολικά δεν μου εκανε ιδιαίτερη εντύπωση.

 

Dark Country (Thomas Ott)

dark_country_001.jpg

Κομιξοδιασκευή της ομώνυμης ταινίας, στη γνωστή υποβλητική ατμόσφαιρα και το σκοτεινό ύφος του Thomas Ott, χωρίς διαλόγους. Δεν έχω δει την ταινία, αλλά σε γενικές γραμμες εκτίμησα το κόμικ.Μπερδεύτηκα κάπου με την πλοκή (νομίζω ότι θα μπορουσε να ηταν πιο ξεκάθαρη) , αλλά εβγαλα ακρη στο τελος!

 

Shoplifter (Michael Cho)

000.jpg

Είχα διαβασει πολύ καλά λόγια γι αυτό το κόμικ, αλλά δυστυχως το ψιλοβαρεθηκα. Η υπόθεση έχει να κάνει με μια τυπισσα που ασφυκτιά στην αφιλόξενη πόλη, δεν ανέχει τη δουλεια της στη διαφημιστική εταιρία, έχει ψιλοκαταθλιψη και βρίσκει διεξοδο στο shoplifting (μικροκλοπες σε μαγαζια) για να νιωσει ζωντανη. Τετριμένα θέματα, που αν δε δίνονται με χιουμορ και σαρκασμό δε μου κανουν κλικ. Μέτριο.

 

Penny Dora & the wishing box + Oddly Normal

Penny Dora & The Wishing Box 001-000.jpg  Oddly Normal 001-000.jpg

2 fantasy all ages κομικς (που απευθύνονται κυρίως σε εφηβικό κοριτσίστικο κοινο). Έχουν χιούμορ, ταιριαστό σχέδιο και διαβαζονται ευχαριστα

 

Kinski (Gabriel Hardman)

Kinski 001-000.jpg

Ένας τύπος βρίσκει ενα παρατημενο σκύλο, τον ονομάζει Kinski κι ερχονται τα πανω κατω στη ζωή του. Παράξενο κόμικ με πολύ καλή ατμόσφαιρα και όμορφο ασπρόμαυρο σκίτσο, πολύ καλύτερο απ όσο το περίμενα!

 

 

part 1

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Για το The Wicked and The Divine μπορω να πω οτι το βρηκα πολυ μετριο απο τα πρωτα τευχη που διαβασα και συντομα βαρεθηκα. Ακομα μου φανηκε σαν ιστορια που θα διαβαζε κανεις σε εφηβικο κοριτσιστικο περιοδικο ενω ο εντονος χρωματισμος "θα παθω καταρράκτη" δεν βοηθησε και πολυ :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάβασα το The Killing Joke το οποίο μου άρεσε πολύ και το 1602 το οποίο επίσης μου άρεσε αρκετά αν και σε κάποια σημεία με κούρασε λίγο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Quantum & Woody OMNIBUS.

 

Σκεφτείτε 1994. Μετά σκεφτείτε πόσα από τα κόμικ εκείνης της περιόδου μπορείτε να διαβάσετε σήμερα χωρίς να υποφέρετε. Σϊγουρα όχι πολλά. Τώρα κάντε την υπέρβαση. Σκεφτείτε πόσα από εκείνα τα κόμικ όχι μόνο δεν είναι ανυπόφορα, αλλά στην πραγματικότητα είναι καταπληκτικά.Η μόνη απάντηση είναι το Quantum & Woody. Η χειρότερη υπερωηρωϊκή ομάδα που φτιάχτηκε ποτέ. Μη γελάλτε, το γράφει στο εξώφυλλο του κόμικ.  Ξεκαρδιστικό, με χαρακτήρες καρικατούρες που όμως έχουν βάθος και σπαρταριστούς διαλόγους. Δεν θα ήταν υπερβολή να πούμε ότι η Μάρβελ έκλεψε πολλά από αυτό το κόμικ όταν δημιούργησε τον Deadpool. Με πόρωσε τόσο πολύ που θα κάνω παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

part 3

 

Trees (Warren Ellis / , Jason Howard)

10964907_519374198203883_778276027_o.jpg

10 χρόνια αφότου τα εξωγήινα δέντρα ήρθαν στην γη κι οι άνθρωποι έμαθαν να ζουν στη σκιά τους. Πλάσματα από αλλού, με νοημοσύνη, που όμως δεν αναγνωρίζουν τους ανθρώπους ως νοήμονες ή έστω ζωντανούς.. Διαβασα τα πρωτα 7 τευχη κι εχω να πω ότι πρόκειται για μια πολύ ενδιαφέρουσα δουλειά του Ellis που δείχνει να είναι σε καλή φόρμα μ αυτό το κόμικ. Επίσης ωραίο το σχέδιο κι ο χρωματισμός 

 

Set to sea (Drew Weing)

10970231_519374164870553_1850084531_o.jpg

Ένας ποιητης χωρίς έμπνευση, γινεται κατα λάθος ναυτικός κι ανακαλύπτει την ποίηση μέσα απ τη ζωή 

η κεντρική ιδέα δεν ειναι πρωτότυπη, αλλά ειναι όμορφα δοσμένη. Κάθε σελίδα είναι ένα καρε.

 

Seuls (Gazzoti/ Vehlmann)

10988621_519373884870581_719830873_o.jpg

Ενα πρωί 5 παιδιά ξυπνουν κι ανακαλύπτουν ότι όλοι εχουν εξαφανιστει κι είναι μονα τους στην πολη. Ενδιαφέρον bd με καλές σεναριακες ιδέες και ωραίο σχέδιο.

(υπάρχει σε scanlation στο ιντερνετ με τον τίτλο alone)

 

lady killer (Joëlle Jones Jamie S. Rich)

10988650_519374001537236_1651328055_o.jpg

Η ιστορία μιας νοικοκυρας ( 50ς στυλ - απ αυτες που βλέπουμε στις διαφημίσεις της εποχής) που είναι ταυτόχρονα πληρωμένη δολοφόνος. Δυο τεύχη διάβασα προς το παρόν και το βρηκα διασκεδαστικο. Σχέδιο, σεναριο, στοιχεία παρωδίας σε σωστες δοσεις.

 

The king (Rich Koslowski)

6622502f9981f8ec176387372ade9f610d232be.jpg

Το δεύτερο κόμικ του Koslowski που διαβαζω (το πρώτο ήταν το Three Fingers). ;Eνας δημοσιογράφος (του κιτρινου τυπου κυρίως) καλείται να πάρει συνέντευξη από τον Βασιλιά Έλβις που γυρισε ζωντανος και δινει συναυλίες... Καλή ιδέα, καλή εκτέλεση - αν και κανει κάποιες κοιλιές. Μου άρεσε, αλλά το Three Fingers ήταν πολύ καλύτερο.

 

part 2  part 1

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Διάβασα σήμερα το swallow me whole του Nate Powell. Προκειται για την ιστορια δύο εφήβων,αδέρφια εξ' αγχιστείας, όπου το ένα πάσχει από σχιζοφρένεια και το άλλο από OCD. Θίγει αρκετά ζητήματα, όπως τη στάση που κρατάνε απέναντι τους οι υπόλοιποι,τα παιδιά στο σχολείο,οι καθήγητες ακόμα και οι γονείς τους,οι οποίοι ίσως κοιτάζουν επιφανειακά το πρόβλημα, μάλλον επειδή δε θέλουν να παραδεχτούν την ύπαρξη του.. Δε θέλω να πω άλλα για το περιεχόμενο,ειναι αρκετά βαθύ και δε μπορώ να πω ότι με την πρώτη ανάγνωση πήρα όσα είχε να μου δώσει. Σίγουρα ήταν αρκετά αφηρημένο και συμβολικο (ειδικά προς το τέλος) αλλά εκτός από αυτό ήμουν και υπερβολικά απασχολημένος με το να θαυμάζω το αριστουργηματικό του σχέδιο και τη φοβερή σκηνοθεσία!  :P

 

Στα της εκδοσης τώρα για να μαστε τυπικοί: πολύ όμορφη η έκδοση της Topself,σκληρόδετη με σαγρέ εξώφυλλο,απο τις πιο καλαίσθητες της βιβλιοθήκης μου.Είπαμε,το φετίχ ειναι φετίχ :P

 

Πολύ θετική η εντύπωση από αυτήν την πρώτη επαφή με το δημιουργό και σίγουρα όταν έρθει η ώρα θα ασχοληθώ και με άλλες δουλειές του :)

 

Αν με τα παραπάνω δε σας πείθω αρκετά παραθέτω και τα βραβεία-υποψηφιότητες του :)

Winner of the Eisner Award for Best Graphic Novel.

Nominated for three Eisner Awards including Best Cartoonist and Best Lettering.
WInner of the Ignatz Awards for Outstanding Artist and Outstanding Debut.
One of YALSA’S "Great Graphic Novels for Teens."
Finalist for the LA Times Book Prize. (Swallow Me Whole was the first graphic novel since 1992’s Maus to be nominated for this prize in any category.)

 

βαθμολογια:8/10 :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Xμμμ... :thinking: Μολις αλλαξε θεση στην σειρα προταιρεοτητας στα αδιαβαστα :lol:

 

Ωραια τα εγραψες Μητσε :respect: , γιατι δεν γραφεις δυο λογια παραπανω ωστε να γινει μια

ομορφη παρουσιαση; Σκεψου, σε ποσους ακομα μπορεις να εξαψεις την περιεργεια και να τους

κανεις κοινωνους αυτου του, φαινομενικα τουλαχιστον, υπεροχου κομικ!

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Όσοι έχετε διαβάσει κόμικς της Image θα συμφωνήσετε μαζί μου ότι δεν υπάρχει σειρά της εταιρίας που να μην είναι τουλάχιστον λίγο ενδιαφέρουσα ή διασκεδαστική. Ε, για μένα βρέθηκε η εξαίρεση στον κανόνα και το όνομα αυτής, Pretty Deadly. Πάρα πολύ κακό κόμικ.  :down: Ενώ στη θεωρία η ιδέα για την κόρη του Θανάτου που περιδιαβαίνει τη γη και έρχεται σύγκρουση με τον πατέρα της φαίνεται να έχει προοπτικές, η συγγραφέας καταφέρνει να την καταστρέψει ολοκληρωτικά. Μπερδεμένο σενάριο, ανούσιοι διάλογοι και στήσιμο των καρέ που κάνει τα πράγματα ακόμα χειρότερα. Συμπαθητικό σχέδιο και πολύ πετυχημένος χρωματισμός από την Bellaire (έρχεται και στο comicdom) αλλά τι να το κάνεις όταν η ιστορία πάσχει τόσο. Μακριά και αγαπημένοι. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όσοι έχετε διαβάσει κόμικς της Image θα συμφωνήσετε μαζί μου ότι δεν υπάρχει σειρά της εταιρίας που να μην είναι τουλάχιστον λίγο ενδιαφέρουσα ή διασκεδαστική. Ε, για μένα βρέθηκε η εξαίρεση στον κανόνα και το όνομα αυτής, Pretty Deadly. Πάρα πολύ κακό κόμικ.  :down: Ενώ στη θεωρία η ιδέα για την κόρη του Θανάτου που περιδιαβαίνει τη γη και έρχεται σύγκρουση με τον πατέρα της φαίνεται να έχει προοπτικές, η συγγραφέας καταφέρνει να την καταστρέψει ολοκληρωτικά. Μπερδεμένο σενάριο, ανούσιοι διάλογοι και στήσιμο των καρέ που κάνει τα πράγματα ακόμα χειρότερα. Συμπαθητικό σχέδιο και πολύ πετυχημένος χρωματισμός από την Bellaire (έρχεται και στο comicdom) αλλά τι να το κάνεις όταν η ιστορία πάσχει τόσο. Μακριά και αγαπημένοι. 

συμφωνω για το συγκεκριμενο, το περίμενα πολύ καλύτερο :)

 

Σχέδιο και χρωμα μου αρεσαν παρα πολύ, αλλά σεναριακά δεν ήταν καθόλου του γουστου μου. Ποιητικό στυλ και αναληθοφανεις διάλογοι έκαναν το κομικ κουραστικό για μενα - επίσης η πλοκη ηταν αρκετα προβλέψιμη. Στα 3 τευχη το παρατησα :)

 

Μου κανε εντύπωση που το είδα σε διαφορες λίστες με best/ must read :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ο ορισμος του overhyped το συγκεκριμενο,ειχα ξεκινησει και γω να το διαβαζω αλλα μετα απο κανα δυο τευχη λεω δε παει αλλο.Το σχεδιο καλο αλλα κομματακι κουραστικο απο ενα σημειο και μετα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Twelve Gems από Fantagraphics books.

 

Το μυρίστικα ότι ήταν καλτιά. Ήξερα ότι κατά 99% θα ήταν σαχλαμάρα. Αλλά ήθελα να βεβαιωθώ και απόλυτα. Ε τώρα που το διάβασα βεβαιώθηκα. Προμοτάρεται ως χιουμοριστικό/ περιπέτεια, αλλά στην πραγματικότητα είναι ένα αρκετά αποτυχημένο sci-fi κόμικ που επειδή ο μπάρμπας του author δούλευε στην fantagraphics κατάφερε και το εξέδωσαν. 

 

Προσπαθήστε να επίεσετε τον εαυτό σας ότι είναι σαν τα ναρκωτικά. Δεν χρειάζεται να τα δοκιμάσεις για να ξέρεις ότι σου κάνουν κακό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Όσοι έχετε διαβάσει κόμικς της Image θα συμφωνήσετε μαζί μου ότι δεν υπάρχει σειρά της εταιρίας που να μην είναι τουλάχιστον λίγο ενδιαφέρουσα ή διασκεδαστική.

 

Πάνω σ'αυτό έχω μεγάλη ένσταση. Η Image των τελευταίων χρόνων ξεκίνησε να εκδίδει κόμικς κάπως διαφορετικά από τις (κακά τα ψέματα) χαζομάρες των δύο μεγάλων. Αυτό, από την ανάγκη του κόσμου (κυρίως της αμερικάνικης αγοράς) να ξεφύγει από τα χιλιοειπομένα υπερηρωικά κόμικς, ερμηνεύτηκε (και επικράτησε) πως η Image βγάζει καλά κόμικς. Λάθος. Ρίξτε μια ματιά στα solicitations της Image κάθε μήνα. Από τους σχεδόν 70 (!) τίτλους τις (μαζί με τα mini-series), πόσοι είναι αυτοί που πραγματικά αξίζουν; 10; Από οποιαδήποτε εταιρία κι αν επιλέξετε να διαβάσετε επτά τίτλους, σίγουρα ο ένας θα είναι καλός. Αυτό που κάνει η Image αυτή τη στιγμή και που πραγματικά έχει ενδιαφέρον, είναι ότι εκμεταλευόμενη το hype που δημιουργήθηκε, κατάφερε να συγκεντρώσει τα μεγαλύτερα ονόματα της σύγχρονης σκηνής και να δουλεύουν (έστω και εμμέσως) για αυτήν.

 

Στο ότι το Pretty Deadly δεν είναι κάτι το αξιόλογο θα συμφωνήσω με τα χίλια. Όπως και το Sex Criminals, όπως και το Lazarus, όπως και το Velvet, όπως και το Revival.. και πάει λέγοντας.

 

Συνοψίζοντας. Κατά την άποψή μου, άλλο όμορφα κόμικς, άλλο αξιόλογα. Και εκεί ακριβώς την "πατήσαμε" με την Image :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

το Sex Criminals μου αρέσει   :moutra2:

 

μπορεί να μην είναι ΤΟ καλύτερο αλλά είναι καλό

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

το Sex Criminals μου αρέσει   :moutra2:

 

μπορεί να μην είναι ΤΟ καλύτερο αλλά είναι καλό

 

Κι εμενα το revival και το lazarus :moutra:

 

και το sex criminals όντως  δεν ειν κακο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

 

Πάνω σ'αυτό έχω μεγάλη ένσταση. Η Image των τελευταίων χρόνων ξεκίνησε να εκδίδει κόμικς κάπως διαφορετικά από τις (κακά τα ψέματα) χαζομάρες των δύο μεγάλων. Αυτό, από την ανάγκη του κόσμου (κυρίως της αμερικάνικης αγοράς) να ξεφύγει από τα χιλιοειπομένα υπερηρωικά κόμικς, ερμηνεύτηκε (και επικράτησε) πως η Image βγάζει καλά κόμικς. Λάθος. Ρίξτε μια ματιά στα solicitations της Image κάθε μήνα. Από τους σχεδόν 70 (!) τίτλους τις (μαζί με τα mini-series), πόσοι είναι αυτοί που πραγματικά αξίζουν; 10; Από οποιαδήποτε εταιρία κι αν επιλέξετε να διαβάσετε επτά τίτλους, σίγουρα ο ένας θα είναι καλός. Αυτό που κάνει η Image αυτή τη στιγμή και που πραγματικά έχει ενδιαφέρον, είναι ότι εκμεταλευόμενη το hype που δημιουργήθηκε, κατάφερε να συγκεντρώσει τα μεγαλύτερα ονόματα της σύγχρονης σκηνής και να δουλεύουν (έστω και εμμέσως) για αυτήν.

 

Στο ότι το Pretty Deadly δεν είναι κάτι το αξιόλογο θα συμφωνήσω με τα χίλια. Όπως και το Sex Criminals, όπως και το Lazarus, όπως και το Velvet, όπως και το Revival.. και πάει λέγοντας.

 

Συνοψίζοντας. Κατά την άποψή μου, άλλο όμορφα κόμικς, άλλο αξιόλογα. Και εκεί ακριβώς την "πατήσαμε" με την Image :)

 

H Ιmage όμως έχει "αυτό" που φάνηκε στα δύο αμέσως επόμενα ποστ μετά το δικό σου. Βγάζει κόμικς που βρίσκουν το κοινό τους.Δεν είναι απαραίτητα ευρείας κατανάλωσης ή δεν απευθύνονται στο ευρύ κοινό, αλλά ακόμα και να μην είναι τόσο καλά (που ειδικά για ορισμένα που αναφέρεις διαφωνώ) έχουν όλα υποστηρικτές. Εν αντιθέσεις ας πούμε με τον 100οστό τίτλο Μπάτμαν που τον παίρνεις "γιατί είναι Μπάτμαν" τα κόμικς της Image τα παίρνεις γιατί σου αρέσει ως κόμικ, όχι γιατί εμφανίζεται κάποιος/κάποια χαρακτήρας που λατρεύεις. Δηλαδή τα παίρνεις για το περιεχόμενο και όχι για τον χαρακτήρα. Ποιά άλλη εταιρία μπορεί να το ισχυριστεί αυτό;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μα το θεμα δεν ειναι να αρεσουν ολα τα κομικς της image σε ολους,προφανως υπαρχουν και σειρες που για ορισμενους δεν λενε τιποτα οπως το Pretty Deadly η το Sex Criminals το οποιο αν και δεν εχω διαβασει μυριζει hipsterila απο μακρια οποτε δεν χρειαζεται κιολας,εχει ομως το προτερημα σε σχεση με τις δυο μεγαλες εταιρειες οτι υπαρχει κατι για ολους και δεν ειναι τα κομικς τους (ακομα τουλαχιστον) διαφημιστικα φυλλαδια για τις επερχομενες κινηματογραφικες μεταφορες,οι ανθρωποι εχουν καποια ποικιλια στο line up τους και δεν ειναι συντηρητες ip οπως ειναι Dc k Marvel.Και μιας και αναφερθηκα στον Fraction,εχει διαβασει κανενας Casanova ?(ναι ψιλοασχετο αλλα μιας και το θυμηθηκα....)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ουσιαστικά δεν διαφωνούμε. Αν με ρωτήσεις ποιας εταιρίας τα κόμικς προτιμώ αυτή τη στιγμή, θα πω χωρίς δεύτερη σκέψη την Image. Η ένστασή μου είναι στην άποψη που επικρατεί ότι οτιδήποτε δικό της είναι και ενδιαφέρον. Νέο; Ναι. Φρέσκο; Ναι. Διαφορετικό; Ναι. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι μου αρέσει κιόλας. Βέβαια δεν είμαι και αντιπροσωπευτικό παράδειγμα :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3352 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=30180&hl=%2B%CF%87%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%82+%2B%CE%BC%CE%AF%CF%83%CF%83%CE%B9%CE%BF%CF%82&do=findComment&comment=363101

 

Ε απο τα εργα που μπορουν να μεινουν ασχολιαστα...Τι να πω και εγω για αυτον τον εμβληματικο ανθρωπο και αυτα που περασε και εγραψε...Η μεταφορα σε κομικ ειναι το λιγοτερο...Οι ψειροπαρατηρητες μονο απο ευγενεια και τακτ θα ειπαν καλη κουβεντα για το σχεδιο μιας και αφορα ενα τετοιο βιβλιο-πως θα μπορουσαν να κανουν αλλιως.Αν καποιος στο φορουμ παρουσιαζε ενα τετοιο σχεδιο πιστευω παντως πως 9/10 θα κανανε παρατηρησεις και υποδειξεις.Η Μυρτω Ραις δεν ξερω που ακριβως εβρισκε την ελπιδα (οπως λεει) και ποση αλληγορια αντεχει ενας νους παντως μπροστα στην (πολιτικη και οχι μονο) ματαιοτητα που παραδεχεται ο ιδιος ο Μισσιος η υστεροφημια του "αριστερου αγωνιστη" που ειδα σε καποιες αναφορες μαλλον ειναι τεραστια ντροπη (και παρερμηνευση) κατα την γνωμη μου...

Οπως και να'χει,δυσκολο καποιος με συναισθηση να τονισει τυχον "κακως κειμενα" ενος τετοιου εργου..Μπροστα στην ιστορια και "τα τετοια" του ανθρωπου ωχριουν τα συναφη..Εμενα με συγκινησε λιγο οπως αναμενοταν και με αφησε περισσοτερο "χωμα" πρωινιατικο..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

να ρωτησω ετσι απο περιεργεια.. απο τη στιγμη που υπαρχει παρουσιαση (βαζεις κ λινκ) γιατι δεν γραφεις εκει την κριτικη σου; ετσι ωστε οποιος θελει να πληροφορηθει γι αυτο το εργο να μπει εκει και να διαβασει οτι εχει γραφτει.. anyway

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3352 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

να ρωτησω ετσι απο περιεργεια.. απο τη στιγμη που υπαρχει παρουσιαση (βαζεις κ λινκ) γιατι δεν γραφεις εκει την κριτικη σου; ετσι ωστε οποιος θελει να πληροφορηθει γι αυτο το εργο να μπει εκει και να διαβασει οτι εχει γραφτει.. anyway

Εδωσα link λογω του πρωτου κανονα αυτου του θεματος και ειπα 2-3 πραγματακια (τα οποια δεν θεωρω εμπεριστατωμενη κριτικη πανω στο κομικ) λογω του τριτου κανονα...Κριτικη θεωρω τα κειμενα του link εγω μια προχειρη γνωμη σε 4 γραμμες λογω αυτου που διαβασα τελευταια,ειπα να αναφερω..Για να μην βαλω ενα σκετο λινκ και εναν τιτλο..

Επεξεργασία από Τυφλοπόντιξ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Καλά έκανες και έγραψες εδώ, αλλά ακόμα καλύτερα θα ήταν αν έγραφες και κατιτίς στην παρουσίαση. Ώστε όποιος ψάχνει πληροφορίες για κάποιο κόμικ πηγαίνοντας στην εκάστοτε παρουσίαση να βρίσκει συγκεντρωμένες όσο το δυνατόν περισσότερες γνώμες. :)

 

Σειρά μου τώρα. :PBatman - Deathblow: After the Fire. Κάτι ότι είναι ιστορία του Batman, κάτι ότι το έχει γράψει ο Azzarello (100 bullets :gun2: ) και σχεδιάσει ο Bermejo  :awesome: , το είχα σταμπάρει καιρό. Όλο όμως και δεν το αποφάσιζα να το πάρω λόγω των κακών κριτικών στα διάφορα site. Μέχρι που βρέθηκε στο bazaar της Anubis και αγοράστηκε πάραυτα. :D Ο Batman ερευνά μια σειρά φόνων από έναν μυστηριώδη πυρικινητικό ενώ παράλληλα μέσα από μια σειρά από flashback παρακολουθούμε την πριν 10 χρόνια συνάντηση του Deathblow (ένα είδος παρα-κυβερνητικού εκτελεστή) με τον ίδιο εγκληματία και τα κίνητρα του τελευταίου για να ξαναεμφανιστεί στο Gotham μετά από τόσο καιρό. Πρόκειται λοιπόν για ένα είδος crossover, με τον έναν ήρωα να δρα τώρα και τον άλλον μια δεκαετία νωρίτερα.

Σαν σενάριο δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά διαβάζεται ευχάριστα και παρά τα flashback η ροή είναι στρωτή. Κι ακόμα κι αν με απογοήτευσε λίγο ο Azzarello, ο Bermejo στάθηκε 100% στο ύψος του. Καταπληκτικό σχέδιο, όσοι έχετε δει δουλειά του, πχ το Joker που είναι και με τον ίδιο συγγραφέα, πιστεύω θα συμφωνείτε. Από μένα, μόνο και μόνο λόγω σχεδίου θα έπαιρνε ένα 3,5. Γενικά όμως όσοι είστε φίλοι του Νυχτερίδα μπορείτε να ρίξετε μια ματιά άφοβα. :)

Επεξεργασία από saveapenguin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Witchblade #180-#181 (Darkness Falls: The Death of Jackie Estacado Part 1 and Part2)

 

Το συγκεκριμενο storyline εχει περασει απο σαραντα κυματα μεχρι να εκδοθει.Ειχε ανακοινωθει αρχικα ως original graphic novel με ημερομηνια κυκλοφοριας Καλοκαιρι 2013.Ακυρο.Υστερα μετατραπηκε σε 4-part limited series με artist τον Stjepan Sejic καποια στιγμη μεσα στο 2014.Ακυρο και αυτο.Τελικα κατεληξε να εκδοθει στις σελιδες του τιτλου Witchblade σε δυο μερη.Writer ειναι ο David Hine,ο οποιος εγραψε το τελευταιο run του Darkness.Artist ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν ειναι ο Sejic αλλα ο Gabriel Rearte.Με μια λεξη: απογοητευση.Ενω ειχα υψηλες προσδοκιες(μιλαμε για το θανατο του Jackie),το τελικο αποτελεσμα με διεψευσε.Υποτονικο και βεβιασμενο στη καλυτερη των περιπτωσεων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Death of the Family

 

Το προπέρσινο croosover-event των τίτλων του Batman. Ο Joker ξέρει ένα μυστικό και ανακατεύει τα διάφορα κολαούζα του Batman. Βαρέθηκα και με δυσκολία το ολοκλήρωσα. Οι δημιουργοί δείχνουν να μη διασκεδάζουν. Δουλεύουν σκληρά, φαίνεται αυτό, αλλά το αποτέλεσμα δείχνει άψυχο. Για κάποιον περίεργο λόγο κύλισαν πιο γλυκά τα Batgirl, χωρίς να έχω ιδιαίτερη αδυναμιά στο χαρακτήρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25978
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  927
  • Reputation:   7609
  • Achievement Points:  927
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

SOUTHERN BASTARDS... εξαιρετικό! δεν ηθελα να το αφήσω..και οταν τελείωσε το αμέσως επόμενο ήταν να ψάξω πότε το vol 2.  Σχέδιο πολύ καλό σενάριο ακόμη καλύτερο!

Να το τιμήσετε! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μόλις διάβασα το Nameless #2 του Grant Morrison ομολογώ ότι δεν περίμενα να είναι τόσο καλό. Ενθουσιάστηκα. Στυλ science fiction space horror adventure action με βάση στα occult θέματα και στους αντίστοιχους συμβολισμούς. Είμαι στ'αλήθεια εντυπωσιασμένος.

 

Καλό το Nameless, αλλά αν θέλετε να διαβάσετε άριστο κόμικ πιάστε το Crossed +100 από Alan Moore. Δεν έχω βρει κανένα ελάττωμα. Αντιθέτως. Διάβασα σήμερα το τρίτο τεύχος και το θεωρώ άνετα το καλύτερο κόμικ που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή. 

 

Επίσης, τελείωσα χθες και το Supreme: Blue Rose από Warren Ellis με το τεύχος 7. Πάρα πολύ καλό. Μου φάνηκε από τα λίγα κόμικς (μαζί με το Trees) που καταφέρνουν να χτίσουν μια ατμόσφαιρα που σε κάνει να χαζεύεις το κόμικ με τις ώρες. Ειλικρινά, πιστεύω πως ο Warren Ellis δίνει ρέστα τώρα τελευταία. 

 

Multiversity που διαβάζω δε με ξετρελαίνει. Βέβαια, μακάρι να έπαιρναν παράδειγμα οι writers υπερηρωικών μπας και έγραφαν κανένα σωστό κόμικ. Πιστεύω πως αν διάβαζα κι άλλα superhero θα το θεωρούσα τέλειο το Multiversity γιατί πολύ απλά το θεωρώ το στάνταρ του είδους. Ένα πράγμα που απολαμβάνω είναι ότι μου φαίνονται οι ιστορίες του το κλασικό παράδειγμα προς μίμηση. Τα υπόλοιπα (DC ειδικά) δεν καταλαβαίνω τι προσπαθούν να κάνουν.

 

Howard the Duck #1. Ξεκίνησε πολύ δυνατά. Για να πω την αλήθεια, ίσως το απόλαυσα λίγο παραπάνω γιατί μου θύμισε αρκετά την ιστορία που σχεδίασα για το επόμενο φανζιν. (όχι να το παινευτώ. αχέμ.)  Το χιούμορ του Zdarsky ταιριάζει απόλυτα με το δικό μου και γελάω σε κάθε καρέ του. Και το σχέδιο του Quinones βοηθάει πολύ. Φαίνεται, βέβαια, ότι ο Zdarsky θέλει εξάσκηση ως writer, αλλά τόχει. Η υπόθεση ακολούθησε ενδιαφέρουσα πορεία και δεν το περίμενα. Με εξέπληξε ευχάριστα.

Επεξεργασία από Blackbeard
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Τα υπόλοιπα (DC ειδικά) δεν καταλαβαίνω τι προσπαθούν να κάνουν.

 

:lol: Απορώ πώς επιβιώνουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4388
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  238
  • Reputation:   1326
  • Achievement Points:  238
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5946 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Superman - Earth One!  

 

Δεν είχα τι να διαβάσω μεσοβδόμαδα και μου έπεσε στα χέρια το συγκεκριμένο graphic novel.

 

Straczynski και Davis νομίζω ότι κάνανε εξαιρετική δουλειά. Ήμουν λίγο επιφυλακτικός στην αρχή λόγω του ότι δεν έχω και μεγάλη επαφή με τα υπερηρωικά αλλά τελικά οι τελικές εντυπώσεις ήταν παραπάνω από θετικές!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διαβασα το Planetoid του Ken Garing, δανεισμενο απο την συλλογη γνωστου-αγνωστου του φορουμ :P

 

Ειναι η ιστορια του Silas και διαδραματιζεται σε ενα μελλοντικο, δυστοπικο συμπαν.

Ο Silas, ενας πρωην στρατιωτικος, παγιδευεται σε εναν αγνωστο πλανητη και οι περιπετειες

του για επιβιωση ξεκινουν! Δεν γραφω παραπανω για την αποφυγη σποϊλερ.

 

Ενα πολυ ομορφο κομικ με καταπληκτικο artwork!

Η αποδοση συναισθηματων γινεται με πολυ πετυχημενο τροπο μεσω του χρωματισμου.

Ο κοσμος που προλαβαινει και χτιζει σε τοσο λιγες σελιδες ο Garing ειναι τοσο γεματος οσο πρεπει.

Δυστυχως δεν καταφερνει να ξεφυγει απο καποια μικρα κλισε του ειδους, χωρις ομως

αυτο να χαλαει το τελικο αποτελεσμα.

 

Στο δια ταυτα, ενα πολυ καλο sci-fi κομικ, με δυνατη ιστορια και υπεροχο σχεδιο.

Το προτεινω σε ολους τους φαν του ειδους και σε οποιον θελει να εξερευνησει

τα sci-fi μονοπατια των κομικς.

 

Ελπιζω να δουμε κι αλλες ιστοριες απο το συμπαν αυτο :angel:

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Διάβασα χθες μονορούφι τον πρωτο τόμο από την αγγλική έκδοση Corto Maltese χωρίς να έχω ξαναδιαβάσει Κόρτο και νομίζω ότι ταιριάζει το quote του Brian K. Vaughn που έχει στο οπισθόφυλλο: "Wow, where has Corto Maltese been all my life?"

 

Πραγματικά τέλειο. Πρέπει να το ξαναδιαβάσω άλλες 5-6 φορές μέχρι να βγει ο επόμενος τόμος. Μου θύμισε εποχές που ρουφούσα τα One Piece σαν να'ταν λεμονάδες. :obelix: Δε θέλω να μείνω στο σκοτάδι άλλο. Αν κρύβετε εδώ στο greekcomics κι άλλα τέτοια κόμικς φανερώστε τα γρήγορα.  :kabouris:

Επεξεργασία από Blackbeard
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.