Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι διαβάσατε τελευταία; [ ...αυστηρά κόμικς μόνο ] part 2


Kabuki

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

άρχισα τα Μανάρα και συγκεκριμένα το Κλίκ εκτός ελέγχου... με ενδιάμεσα διαλέιμματα Ντόναλντ για να πέφτουν οι τόνοι...

 

Εγώ το ξεφύλλισα μόλις το αγόρασα και τώρα το έχω αφήσει μέχρι να μου έρθει η όρεξη να το διαβάσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

  • Trees #1: αν και είχα εξαρχής βρει το concept της ιστορίας (εξωγήινοι οργανισμοί με τη μορφή πολύ ψηλών δέντρων προσγειώνονται στη Γη) πολύ ενδιαφέρον, δεν ψήθηκα να το τσεκάρω. Ούτε καν το κατέβασα. Το διάβασα σήμερα και μου φάνηκε αρκετά καλό, σίγουρα μ' έβαλε στο τρυπάκι να διαβάσω και άλλα τεύχη. Λίγο το σχέδιο με χάλασε, καθώς θα το ήθελα πιο καθαρό.
  • Ody-C #1: ΟΚ, νομίζω το κόμικ αυτό θ' αφήσει εποχή. Είναι ένα re-telling της Οδύσσειας στο εξώτερο διάστημα, με το φύλο όλων των χαρακτήρων αντεστραμμένο, δηλαδή η πρωταγωνίστρια είναι η Odyssia. Εξαιρετική ιδέα. Το σχέδιο είναι ψυχεδελικό, αλλά απολύτως κατανοητό και αρκετά ταιριαστό. Το κείμενο και οι διάλογοι είναι γραμμένοι σε κάποιο ποιητικό μέτρο (είναι αργά και τα χρόνια που διδασκόμουν Όμηρο, μοιάζουν μακρινή ανάμνηση :P), κάτι που ναι μεν απαιτεί την προσοχή του αναγνώστη και ψιλοκουράζει, αλλά δίνει άλλο αέρα. Ακόμη κι αν δε βελτιωθεί σε επόμενα τεύχη, θα είναι το λιγότερο ένα πολύ ενδιαφέρον κόμικ.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Tooth & Claw #1: νομίζω η Strativarious ήταν πολύ πειστική στο να το διαβάσω:

διαβασε το, διαβασε το ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ! :aria:

 

Ε λοιπόν το διάβασα μονορούφι. Είναι απίστευτα ευκολοδιάβαστο. Η ροή ήταν εξαιρετική και οι διάλογοι μου άρεσαν πάρα πολύ, καθώς αναδείκνυαν τη νοοτροπία κάθε χαρακτήρα, ακόμα και με λίγες φράσεις. Το σχέδιο είναι επίσης πολύ καλό, παρότι δεν το θεωρώ κάτι τρομερό, ενώ τα χρώματα είναι απλά υπέροχα. Αυτό όμως που με έφτιαξε περισσότερο είναι η λεπτομέρεια στο στήσιμο του κόσμου. Φαίνεται πως ο Busiek έχει κάνει πολύ λεπτομερές και πολυεπίπεδο world building, το οποίο παίζει σημαντικότατο ρόλο σε ιστορίες fantasy.

 

Για φωτισμό χρησιμοποιούσαν κάτι νεράιδες (?) που... εμμμ... συνουσιάζονταν μέσα στις λάμπες. :awesome: 

 

Νομίζω με το τεύχος αυτό άρχισε κάτι πολύ όμορφο! Έχω την εντύπωση ότι μπορούν να το διαβάσουν ακόμα και μη φαν του fantasy.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ρε παιδιά, ντρέπομαι που το έχω πάρει μονοπώλιο το θέμα τις τελευταίες μέρες. :blush: Γράψτε τίποτα να πάρουμε ιδέες και να αναζωογονηθεί το θέμα!

Συνεχίζω λοιπόν ακάθεκτος :P:

  • God hates Astranauts #1: ένα από τα χειρότερα κόμικ που έχω διαβάσει τελευταία και σημειωτέον μου αρέσουν τα παράξενα/σουρεάλ κόμικς. Το σχέδιο ήταν μάλλον όμορφο, αλλά το στόρυ...  Η αλήθεια είναι ότι γέλαγες, αλλά όπως θα γελούσες σε μία χαζοαμερικάνικη κωμωδία. Αν είχε δουλευτεί καλύτερα η ροή ίσως να ήταν αρκετά καλό.
  • The Curse of the Mole-men: η πρώτη μου επαφή με τον Charles Burns. Η ιστορία ήταν μικρή, αλλά σε έκανε να νιώθεις κάπως άβολα, κάτι που απ' ότι έχω καταλάβει είναι χαρακτηριστικό του Burns. Το σχέδιο καλό, εκτός από τα τραγικά πρόσωπα. Όχι τίποτα ιδιαίτερο, αλλά κάτι που (παραδόξως) σου μένει στο μυαλό.
  • Transmetropolitan: έκανα μια απόπειρα. Δεν μπόρεσα να το διαβάσω για πολύ, αλλά σίγουρα είναι ένα ιδιαίτερο κόμικ. Ελπίζω οι φαν του να δείξουν κατανόηση.
  • White Lama: δεν έχω διαβάσει πολύ, αλλά φαίνεται αρκετά καλό. Το σχέδιο του Bess μου άρεσε ιδιαίτερα και προς το παρόν δεν μπορώ να πω κάτι για την ιστορία, εκτός από

 

το ότι η σκηνή που μετεμψυχώνεται ο Μεγάλος Λάμα είναι κυριολεκτικά mind-blowing! :wow: 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Διαβασα το oversized deluxe edition Muse απο Humanoids

Δε μπορω να πω η εκδοση φοβερη και το σχεδιο του Terry Dodson απλα υπεροχο...μπορω να πω απο τα καλυτερα του!

Σεναριακα ομως δεν εχει κατι σπουδαιο εκει που αρχιζει να αποκτα καποιο ενδιαφερον κανει μια μη αναμενομενη στροφη στη πλοκη και μας δινει το τελος! Βασικα o Denis-Pierre Filippi με το σεναριο του καταφερνει να υποστηριξει πολυ καλα το σχεδιο του Dodson....

Αξιζει να το αγορασετε αν θελετε να μαθετε σχεδιο..ή να χαζεψετε ομορφες ημι ερωτικες εικονες!

 

post-13060-0-47618100-1418747239_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Διάβασα το Crossed +100 #1 από Alan Moore (o οποίος ποτέ δεν απογοητεύει). Πάρα πολύ καλό ξεκίνημα. Μου πήρε 1 ώρα να το διαβάσω. Στην κυριολεξία. (Μπορεί κάποιος να το διαβάσει και πιο γρήγορα αλλά έχει τόσα πράγματα μέσα που έχει ενδιαφέρον να κάτσεις να τα μελετήσεις)

 

Science Fiction περίπου με αρκετή δόση horror που ακολουθεί μια ομάδα ατόμων το 2108 η οποία προσπαθεί να βρει μέσα στα ερείπια παλιά ντοκουμέντα της ανθρωπότητας(βιβλία, βιντεοκασέτες κτλ.). Δεν είχα ιδέα τι εστί Crossed (κόμικ του Grath Ennis) αλλά αυτό δε με εμπόδισε να καταλάβω τα πάντα. Ο Άλαν Μουρ εισάγει την ιδέα του Crossed τόσο ομαλά που σου δημιουργείται μια πολύ καλή ιδέα περί τίνος πρόκειται. Όπως πάντα υπάρχουν καταπληκτικά πράγματα που μπορούν να πραγματοποιηθούν μόνο από τα χέρια ενός τόσο καλού συγγραφέα. Για παράδειγμα, οι πρωταγωνιστές χρησιμοποιούν διαφορετικό λεξιλόγιο μιας και δεν είναι άνθρωποι του 2008, οπότε υπάρχουν "αναγωγές" λέξεων που πάνε προς μια πιο maybe κατάσταση, δηλαδή πέρα από τη λογική των αρχαίων Ελλήνων του ναι ή όχι και της απόλυτης βεβαιότητας. π.χ. αντί για τη λέξη shit χρησιμοποιούν τη λέξη brown, αντί για think(και μάλλον know, και μπορεί και άλλες αντίστοιχες) τη λέξη skull, κτλ. Και πολύ συχνά χρησιμοποιούν την έκφραση AFAWK(As Far As We Know). Δεν ξέρω, βέβαια, αν αυτά υπήρχαν και στα κόμικ του Garth Ennis. Αν ναι, τότε αξίζουν και σε αυτόν τα συγχαρητήρια. Δε λέω παραπάνω γιατί κρίμα είναι να το χαλάσω κι άλλο. Θα πω μόνο ότι εμπεριέχει αφήγηση μέσω ημερολογίου. (βλ. Watchmen)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Διαβαζω Crossed το τελευταιο καιρο και εχω διαβασει πολλα τευχη,αλλα μπορω να σου πω οτι αυτο που περιγραφεις με τον Moore δεν υπηρχε σε κανενα τευχος που διαβασα.Τωρα ειμαι στα πρωτα τευχη του Badlands το οποιο παιζει και να βγαινει και ακομα,αυτο δεν το ξερω με σιγουρια.Δε θα πρεπε να μαρεσει η συγκεκριμενη σειρα καθως ειναι πολυ διεστραμενη σε καποια τευχη(ειδικα αυτο το στορυ με εναν psychopath) αλλα ακομα μμπορω και την διαβαζω οποτε κατι λεει.Το Badlands ξεκινησε καλα παντως...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4350
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Διαβασα σημερα το Batman Noel. Μεσα στο πνευμα των εορτων, διασκευη της ιστοριας του Dickens "A Christmas Carol". Τρομερο,λεπτομερες και απιστευτο το σχεδιο του Lee Bermejo, απολυτα ατμοσφαιρικο.(τα παντα ολα δηλαδη :P) Η διαταξη των panel ειναι υποδειγματικη. H ιστορια (απο τον ιδιο) διασκεδαστικη και "ολοκληρωμενη". Γενικως, καντε μια χαρη στον εαυτο σας και στις γιορτες διαβαστε το.(τουλαχιστον για το σχεδιο)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12748
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  440
  • Reputation:   1797
  • Achievement Points:  440
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάβασα το Batman and Robin v1(26 τεύχη). Ουσιαστικά ακολουθεί τα "Final Crisis" και "Batman R.I.P.",με τον Dick Grayson να φοράει την στολή του Batman και τον Damian Wayne για νέο Robin.Πολύ καλό σε γενικές γραμμές,δεν βαρέθηκα κάπου ιδιαίτερα,σίγουρα δεν είναι ΤΟ "αριστούργημα" βεβαίως-βεβαίως.Το ξεκίνησα εξαιτίας του Morrison αλλά και οι υπόλοιποι writers δεν με απογοήτευσαν όπως και το σχέδιο που κατά την γνώμη μου είναι στα θετικά του "Batman and Robin".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Manifest Destiny #1 & 2: άλλο ένα εξαιρετικό κόμικ από την Image, που αριθμεί ήδη αρκετά τεύχη. Η υπόθεση μάλλον πρωτότυπη και πολύ ενδιαφέρουσα/πιασάρικη. Μια ομάδα εξερευνητών στέλνεται από τον Πρόεδρο των ΗΠΑ στη δύση, με σκοπό να προετοιμάσει το έδαφος για την εξάπλωση του κράτους. Μόνο που στα μέρη αυτά δεν κατοικούν αποκλειστικά Ινδιάνοι.

 

Ξανασκέψου το!

Πάντα τόσο επιπόλαιες αποφάσεις παίρνεις;

Ώστε είσαι σίγουρος. ΟΚ.

Τέρατα! Κάτι σαν κένταυρους, αλλά με μέλη βίσωνα. Που πολεμάνε κιόλας!  :xm:  

Manifest-Destiny-001-(Digital)-(Fawkes-Empire)-20.jpg

 

 

 

 

Το σχέδιο και τα χρώματα είναι πάρα πολύ καλά, αρκετές φορές δε εντυπωσιακότατα. Μου θύμισαν και λίγο Διαλυνά τα πρόσωπα, μπορώ να πω.

Manifest-Destiny-002-(2013)-(Digital)-(Fawkes-Empire)-010.jpg

 

El Borbah: τι να πω; Τρομερό χιούμορ, ωραίο σχέδιο, ακατάπαυστο υβρεολόγιο και πολλή βία! Και νόημα ταυτόχρονα. Πολλές χιλιάδες  :respect: τόσο στον Burns, όσο και στον κύριο που το ανέβασε εδώ.

Επεξεργασία από GeoTrou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

JLA Classified #1-3

Του χαοτικού Grant Morrison. Οι Ultra marines κάνουν κάτι στους JLA και τους βοηθάει ένα αντίγραφο Robin. Ως συνήθως δεν υπάρχει αλληλουχία στους διαλόγους από καρέ σε καρέ. Κάθε ένα είναι αποκομμένο με μια σούπερ κουλ ατάκα. Οι χαρακτήρες μιλούν και ποτέ δε συζητούν μεταξύ τους. δεν ενδιαφέρεται τι λέει ο ένας για τον άλλον. Κλασικός Morrison, που κάνει τα μάτια μου να τσούζουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ξαναδιαβασα το Pirouette #1 απο Black Mask Studios και στο καπακι το δευτερο τευχος.

Ερωτας με τη πρωτη αναγνωση.Πολυ δυνατο γραψιμο απο τον Mark L. Miller και λεπτομερεστατο σχεδιο απο τον Carlos Granda.Ψυχολογικος τρομος με φοντο ενα τσιρκο.Υπαρχουν αρκετα πανελ που σε κανουν να αισθανεσαι αβολα και να συμπασχεις με τη νεαρη Pirouette.Τι μας κανεις ρε Miller? Στο The Jungle Book δακρυσαμε.Εδω θα μας κανεις να κλαψουμε.

 

"The Duke loosens his belt for two reasons...neither of them are good news for me."  :sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25521
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  621
  • Reputation:   6374
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4272 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Διάβασα το επικό EL CID (επετειακή έκδοση της dark horse -όλα τα επεισόδια που δημοσιεύτηκαν στο πάλαι πότε "EERIE" της Γουώρεν).

Όπως καταλαβαίνετε: σχέδιο έντονα επηρεασμένο από την σούρεαλ ψυχεδέλεια δεκαετίας 70', απίστευτο panel building, άψογο sketching layout, απαράμιλα στοιχεία γραφής του μεγάλου εικονογράφου Gonzalo Mayo (ένας από την άπαιχτη και τρομερή ομάδα εικονογράφων -"η ισπανική αρμάδα"- που μεσουράνησε στις εκδοσεις και τίτλους της Γουώρεν)και σε εξώφυλλο του τιτανοτεράστιου Sanjulian...

Όλες οι σελίδες του, 1+1... :)

 

EerieElCid1p4.jpg

Ξαναδιαβάζεται και ..." ταξιδεύετε" πάντα με την ίδια απόλαυση.

 

Αν ζήλεψα τέτοιο ταλέντο; Περιττή η απάντηση...

Δάσκαλοί μου, άπαντες της "αρμάδας".

(και θα ήθελα ανάλογες επετειακές σε δουλειές AURALEON, GONZALEZ,F. FERNADEZ, L.SANCHEZ, και άλλων...άπαντες: οι βασιλιάδες του παγκόσμιου Α/Μ κόμικ)

 

21233.jpg

 

*για περισσότερα, εδώ:

 

https://www.darkhorse.com/Books/21-233/Eerie-Presents-El-Cid-HC

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Τρομερό κόμικ, φοβερή σχολή!!!

 

 


(και θα ήθελα ανάλογες επετειακές σε δουλειές AURALEON, GONZALEZ,F. FERNADEZ, L.SANCHEZ, και άλλων...άπαντες: οι βασιλιάδες του παγκόσμιου Α/Μ κόμικ)

 

 

 

Θα ήθελα κι εγώ να εκδοθούν συγκεντρωτικά τα άπαντά τους.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Διάβασα το επικό EL CID (επετειακή έκδοση της dark horse -όλα τα επεισόδια που δημοσιεύτηκαν στο πάλαι πότε "EERIE" της Γουώρεν).

Όπως καταλαβαίνετε: σχέδιο έντονα επηρεασμένο από την σούρεαλ ψυχεδέλεια δεκαετίας 70', απίστευτο panel building, άψογο sketching layout, απαράμιλα στοιχεία γραφής του μεγάλου εικονογράφου Gonzalo Mayo (ένας από την άπαιχτη και τρομερή ομάδα εικονογράφων -"η ισπανική αρμάδα"- που μεσουράνησε στις εκδοσεις και τίτλους της Γουώρεν)και σε εξώφυλλο του τιτανοτεράστιου Sanjulian...

Όλες οι σελίδες του, 1+1... :)

 

EerieElCid1p4.jpg

Ξαναδιαβάζεται και ..." ταξιδεύετε" πάντα με την ίδια απόλαυση.

 

Αν ζήλεψα τέτοιο ταλέντο; Περιττή η απάντηση...

Δάσκαλοί μου, άπαντες της "αρμάδας".

(και θα ήθελα ανάλογες επετειακές σε δουλειές AURALEON, GONZALEZ,F. FERNADEZ, L.SANCHEZ, και άλλων...άπαντες: οι βασιλιάδες του παγκόσμιου Α/Μ κόμικ)

 

21233.jpg

 

*για περισσότερα, εδώ:

 

https://www.darkhorse.com/Books/21-233/Eerie-Presents-El-Cid-HC

To ειχα παρει πριν καιρο το συγκεκριμενο οπως και αλλες creator centric συλλογες της Dark Horse και εικαστικα ειναι υπεροχο.Πτροτεινονται επισης και οι συλλογες των Bernie Wrightson,Steve Ditko,Richard Corben οπως και η συλλογη απο το The Hunter με επισης πολυ ωραιο artwork απο Paul Neary αν θυμαμαι καλα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Birthright 1&2: κλασικό, αλλά πάντα ενδιαφέρον στόρυ, όπου ένα αγοράκι που χάνεται και καταλήγει σ’ ένα μαγικό κόσμο. Εδώ όμως, έχουμε το κάτι παραπάνω, καθώς η πλοκή είναι αρκετά διαφορετική και υπάρχει ένα δυνατό twist στο πρώτο μόλις τεύχος. Το σχέδιο καλό, χωρίς να με τρελαίνει κιόλας. Καλή προσπάθεια, αλλά δε μου έκανε το κλικ.

 

The Wicked & the Divine 1&2: κι άλλη Image. Η βασική ιδέα είναι θεϊκή, κυριολεκτικά και μεταφορικά, και μένει να δούμε πώς θα το διαχειριστούν οι δημιουργοί. Ωραίο σχέδιο, στα όρια της pop art. Συστήνεται ανεπιφύλακτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διαβασα το Wolverine Noir post-23328-0-54122800-1421861114_thumb.jpg

 

Εχει στοιχεια που το κανουν ενδιαφερον χωρις να προκειται για κατι εξαιρετικο.

Η ιστορια κυλαει πολυ γρηγορα, το διαβασα σε παυση του Top 10 και τα τεσσερα

τευχη του, μου φανηκαν σαν ενα του Top 10 σε διαρκεια :P

 

Λιγο αφελες το στορυ και με αρκετες σεναριακες ευκολιες.

Η εικονογραφηση εχει τα πανω και τα κατω της, σωζεται κατα πολυ απο το χρωμα

και τα μελανια, τα οποια εχουν βοηθησει πολυ την noir ατμοσφαιρα του κομικ.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Millennium #1

Μετα απο σχεδον 16 χρονια ο Frank Black επιστρεφει στο προσκηνιο.Writter ειναι ο Joe Harris ο οποιος μας εχει δειξει την ικανοτητα στα tv series continuations με την πολυ επιτυχημενη πορεια του X-Files Season 10 και artist η Colin Lorimer την οποια ειχαμε δει στο two-part story "Immaculate" (X-Files Season 10 #16-#17-guest εμφανιση του Frank Black).

 

Παρα πολυ καλο το πρωτο τευχος και θετει τις βασεις για την μετεπειτα εξελιξη της πλοκης.Δε ξερω ποσοι θυμοσαστε τον serial killer Monte Propps που ειχε αναφερθει στο πιλοτικο επεισοδιο X-Files.Μια μονογραφια του Mulder για τη συνδεση των serial killers με τον αποκρυφισμο ειχε οδηγησει τις αρχες στη συλληψη του Propps και ετσι ο Fox εγινε διασημος FBI profiler.Εδω περα μαθαινουμε παρα πολλες λεπτομερειες σχετικα με την υποθεση Monte Propps και το πως συνδεεται με το Millennium group που ο Frank νομιζε οτι ειχε διαλυθει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πήρα ένα πακετάκι με κόμικ Μπάτμαν πρόσφατα και διάβασα χτες και σήμερα το Year One(πολύ καλό) και το Whatever happened to the Caped Crusader? (το οποίο δεν έφτασε καν τις χαμηλές προσδοκίες που είχα).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6421
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3899 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εκατσα και διάβασα επιτέλους τα 9 AXIS όλα μαζί. Eνα από τα πολύ καλά event της εταιρείας τελευταία, με καλό σενάριο και ρυθμό που σου κρατάει το ενδιαφέρον αμείωτο χωρίς να βαρεθείς,συν κάποιες σημαντικές αποκαλύψεις για κάποιους χαρακτήρες. Ειδικά το όλο concept αντιστροφής συγκεκριμένων χαρακτήρων( Carnage όλα τα λεφτά) ήταν πολύ διασκεδαστικό, εκτός ίσως του Χαλκ, που δεν με εψησε και τόσο... Το εκπληκτικό όμως είναι πως, για κάποιον που παρακολουθεί την δουλειά του Remender στην Marvel τα τελευταία χρόνια, είναι πως τα περισσότερα run του από Uncanny X-force, Captain America,Uncanny Avengers ακόμη και το limited  Brother Voodoo Avenger of The Supernatural, ειναι σαν να δημιουργήθηκαν όλα ώστε να οδηγήσουν σε αυτό το γεγονός.. Δεν γνωρίζω αν αυτό είχε στο μυαλό του όταν ξεκίνησε να τα γράφει πολλά χρόνια πριν ή απλά μπόρεσε να τα συνδέσει όλα τώρα. Και στις δύο περιπτώσεις όμως νιώθω να με δικαιώνει στην άποψη μου πως, τόσο αυτός, όσο και ο Hickman είναι ότι καλύτερο έχει να επιδείξει η Marvel σε writers τα τελευταία χρόνια..

  • Στα μείον του ίσως η εκδοχή του χαλκ όπως είπα και η δυσκολία που κάποιος μπορεί να έχει στην κατανόηση κάποιων σημείων και αναφορών μέσα στα run που προανέφερα, όχι στο γενικό σενάριο καθώς δίνεται μια γενική εικόνα στον πρόλογο, αλλά στις αντιδράσεις και αλληλεπιδράσεις πολλών χαρακτήρων (Deadpool-Apocalypse,Havok-wasp, Cap-Steve Rogers-Nomad ,Rogue-Scarlet Witch κ.α) που για μένα είναι σημαντικές...
Επεξεργασία από Dio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Eν τω μεταξύ ακριβώς αυτόι οι δύο writers που αναφέρεις κατέστησαν για μένα την Μάρβελ ξένη. Όχι στο σύνολό της μιας και ακόμα οι δυετερεύοντε χαρακτήρες είναι γενικά καλοί, αλλά θεωρώ ότι από τότε που ανέλαβαν αυτοί να είναι οι "αρχιτέκτονες" της εταιρίας, οι μηνιαίοι τίτλοι πρώτου μεγέθους έχουν γίνει παντελώς ανυπόφοροι.

 

Με έχουν φτάσει σε σημείο να νοσταλγώ τους τρομερούς "πλατειασμούς" του Bendis.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Βασικά όλοι μιμούνται τον Bendis. Ή τον Morrison. Ή νομίζουν ότι κάνουν κάτι τέτοιο. Με τραγικά αποτελέσματα. Τουλάχιστον ο πρώτος είναι πραγματικός συγγραφέας και έχει γίνει πολύ πιο προσιτός στα Χ-ΜΕΝ.

 

Το Uncanny Avengers είναι σαν πίνακας του Πόλακ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τέλειωσα σήμερα τις Περιπέτειες του Περτουίλαμπι. Άψογο τόσο σαν κόμικ όσο και σαν έκδοση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τον τελευταιο καιρο αποφασισα να διαβασω τα Κομιξ απο εκει που τα παρατησα πριν

απο ενα χρονο περιπου. Ξεκινησα με το τευχος #289 και σημερα τελειωσα το #293

Με τεραστια εξαιρεση την ιστορια Η αιχμαλωτη του χειμαρρου της αγωνιας του Ροσα,

δυο-τρεις ιστοριες του Μπαρκς και αλλη μια ιστορια που θυμαμαι αυτη την στιγμη,

ολες η υπολοιπες ιστοριες χαλι μαυρο  :down:

Μα αληθεια, το αγοραζα αυτο το περιοδικο; :P

 

Ευτυχως στα δυο τευχη της καινουργιας περιοδου που εχω ηδη διαβασει εχει γινει πολυ

καλυτερη επιλογη ιστοριων!

Κααααααποια στιγμη ελπιζω να τελειωσει επιτελους η στοιβα με τα αδιαβαστα Κομιξ.

 

 

Επισης το Tales of woodsman Pete, καλουτσικες μικρες ιστοριες, καποιες ειχαν τις στιγμες τους

και βγαζουν πολυ γελιο, ενω καποιες αλλες ηταν απο μετριες εως αδιαφορες και τελος,

διαβασα το Lone Racer, γλυκια ιστορια ταλαιπωρημενων ψυχων, απροσδοκητο το τελος

με εκανε να γελασω αν και δεν ηταν αληθινα αστειο. Μετριο εν τελει :)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τον τελευταιο καιρο αποφασισα να διαβασω τα Κομιξ απο εκει που τα παρατησα πριν

απο ενα χρονο περιπου. Ξεκινησα με το τευχος #289 και σημερα τελειωσα το #293

Με τεραστια εξαιρεση την ιστορια Η αιχμαλωτη του χειμαρρου της αγωνιας του Ροσα,

δυο-τρεις ιστοριες του Μπαρκς και αλλη μια ιστορια που θυμαμαι αυτη την στιγμη,

ολες η υπολοιπες ιστοριες χαλι μαυρο  :down:

Μα αληθεια, το αγοραζα αυτο το περιοδικο; :P

 

Ευτυχως στα δυο τευχη της καινουργιας περιοδου που εχω ηδη διαβασει εχει γινει πολυ

καλυτερη επιλογη ιστοριων!

Κααααααποια στιγμη ελπιζω να τελειωσει επιτελους η στοιβα με τα αδιαβαστα Κομιξ.

 

 

 

αξιοθαυμαστο το οτι οχι μονο αγοραζες αυτο το θλιβερο περιοδικο αλλα ειχες διαβασει και μεχρι το τευχος 288...ρισπεκτ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

τον τελευταιο καιρό εχω διαβασει πολλά και διαφορα (θα τα αναφερω λίγα λίγα) :P

 

part 1

 

ας ξεκινησω με το Through the woods (Emily Carrol)

000.jpg

που ηταν σε διαφορες λίστες με τα τοπ του 2014. Αυτόνομες τρομαχτικές παραμυθένιες ιστορίες, που σε κάποια σημεία ήταν πραγματικά ανατριχιαστικές. Πολύ καλή η χρήση του χρώματος και πολύ ατμοσφαιρικο. Αξιζε τα καλά λόγια που γραφτηκαν γι αυτο.

 

Deadly class (Rick Remender,  Wes Craig) 1-10

Deadly Class - Reagan Youth v1-000.jpg

Ενας τελειωμένος άστεγος πιτσιρικά καταλήγει σε μια σχολή εκτελεστων τη δεκαετια του 80. Εξαιρετική μεταφορά του κλίματος του σχολείου και της εποχής, καλογραμμενοι χαρακτηρες, απο τα καλύτερα που διαβασα τον τελευταιο καιρο!

 

Mesmo Delivery (Rafael Grampa)

mesmo_001.jpg

Ταραντινικό σενάριο, άσκοπη βία, φοβερό σχέδιο. Δυστυχώς αρκετά μικρό, σεναριακά μοιαζει με εισαγωγικό, αλλά μου άρεσε!

 

I am not batman (Moebius)

I am not Batman (1995) (Minutemen-Ion) pg 01.jpg

8σελιδη μετρια παρωδια Μπατμαν απο Moebius. Μπορουσε και καλύτερα.

 

cosplayers (Dash Shaw)

Cosplayers 001-000.jpg

ενδιαφερον κόμικ που ασχολείται με 2 Cosplayers που τραβανε βιντεο με τυχαιους ανθρωπους και τα ανεβαζουν στο Youtube (1ο τευχος) και τη συμμετοχη τους σε ενα comicon αφιερωμενο στον Tezuka (2ο τευχος). Δε μετανιωσα που το διαβασα, αλλά δεν ξετρελαθηκα κιολς.

 

The Wicked + The Divine v01 (Kieron Gillen /Jamie McKelvie)

The Wicked + The Divine - The Faust Act v1-000.jpg

Καθε 90 χρόνια 12 θεοί γίνονται θνητοι ... pop stars, ζουν το απογειο της δόξας τους 2 χρόνια και μετα πεθαινουν. Μάλιστα... Εκτός απο τον ολοκάθαρο συσχετισμό θεοι -> stars που λατρευονται σα θεοι, δε βρηκα κατι ιδιαίτερα ενδιαφερον προσωπικα. Το σχέδιο μου θυμιζε κοριτσίστικο teen comic (καλοσχεδιασμενο αλλά τίποτα τρομερό). Αν δεν είχαν γραφτεί τόσα διθυραμβικά σχόλια για το συγκεκριμένο κόμικ, θα το θεωρουσα συμπαθητικό. Τωρα το βρίσκω υπερεκτιμημενο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

The Wicked + The Divine v01 (Kieron Gillen /Jamie McKelvie)

attachicon.gifThe Wicked + The Divine - The Faust Act v1-000.jpg

Καθε 90 χρόνια 12 θεοί γίνονται θνητοι ... pop stars, ζουν το απογειο της δόξας τους 2 χρόνια και μετα πεθαινουν. Μάλιστα... Εκτός απο τον ολοκάθαρο συσχετισμό θεοι -> stars που λατρευονται σα θεοι, δε βρηκα κατι ιδιαίτερα ενδιαφερον προσωπικα. Το σχέδιο μου θυμιζε κοριτσίστικο teen comic (καλοσχεδιασμενο αλλά τίποτα τρομερό). Αν δεν είχαν γραφτεί τόσα διθυραμβικά σχόλια για το συγκεκριμένο κόμικ, θα το θεωρουσα συμπαθητικό. Τωρα το βρίσκω υπερεκτιμημενο.

 

Ο klein φοιτητής Cretin το διαβάζει ανελειπώς και βλέποντας όλα αυτά που γράφουν στο ιντερνετ ήμουν έτοιμος να αρχίσω να το αγοράζω. Αλλά αν δεν άρεσε σε σένα τότε έχουμε πραγματικά μια μετριότητα. Χμ,... το επεξεργάζομαι...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ο klein φοιτητής Cretin το διαβάζει ανελειπώς και βλέποντας όλα αυτά που γράφουν στο ιντερνετ ήμουν έτοιμος να αρχίσω να το αγοράζω. Αλλά αν δεν άρεσε σε σένα τότε έχουμε πραγματικά μια μετριότητα. Χμ,... το επεξεργάζομαι...

 

Επιτέλους μεγάλωσα λίγο. Νιώθω σαν τον Robin που ήθελε να φύγει από την σκιά του Batman και έγινε Nightwing. :nek: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Δεν έγινες Nightwing. Έγινες απλώς ένας RED Robin. :PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τον τελευταιο καιρο αποφασισα να διαβασω τα Κομιξ

 

 

:shootme:

 

 

μην ξανακουσω κουβεντα για τον spider-man

 

 

 

 

 

spider-maaaaaaaaaaaannnnnnnn!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! panik.gif

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.