Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4459
  • Reputation:   34714
  • Achievement Points:  4526
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Λόγω απουσίας μου σε ταξίδι έλειψα από το φόρουμ για κάποιο καιρό. Μπήκα και διάβασα 2 σελίδες σχόλια και έχω να πω οτι μου άρεσε. Η ανταλλαγή απόψεων σε πολιτσιμένο κλιμα, οι τόσες διαφορετικές τοποθετήσεις όλα αυτά μου άρεσαν. Δεν θα μπω στον κόπο να σχολιάσω κάτι γιατί θα ήθελα να σχολιάσω πολλά. Μόνο μια καλημέρα σε όλους...

 

Υ.Γ. Οχι μπήκα. Μενίγ συμφωνώ πάρα πολύ με το Post σου!!!!!!!Respect

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104527
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

 

Συγνώμη που το επανέλαβα, απλά δεν διαβάζω το συγκεκριμένο τόπικ και έτσι δεν είδα την καταχώρησή σου. :)

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4308
  • Reputation:   34148
  • Achievement Points:  4432
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Συγγνώμη αλλά με όλο τον σεβασμό... Πριν το Inducks δε διαβάζατε Disney??? Προσωπικά μου είναι παντελώς αδιάφορο τι θέση πήρε μία ιστορία Δίσνευ στο εσωπαπάκι... Όλα είναι υποκειμενικά!!! Ή σου αρέσει ή δε σου αρέσει μία ιστορία... Ποτέ δε κοίταξα την βαθμολογία στο εσωπάπακι πριν αγοράσω ένα τεύχος... Θα το αγόραζα ακόμα και αν όλες οι ιστορίες είχαν ολοστρόγγυλο μηδέν!!! Ποτέ 26-27 χρόνια τώρα δε διάβασα τεύχος και να μη περάσω ευχάριστα την ώρα μου!!! Για χρόνια ολόκληρα αγνόουσα σχεδιαστες-σεναριογράφους... Εν τέλει άρχισα να μαθαίνω αλλά αυτό δε μείωσε καθόλου την λαχτάρα μου κάθε φορά που βγαίνει νέο τεύχος!!! Ούτε άλλαξε τα κριτήρια μου για το σύνολο των ιστοριών...

Και έχει δίκιο ο "πατέρας" μου που λέει ότι ίσως αυτοπεριορίστηκα πιο πάνω γράφοντας μόνο όσο αφορά τις προτιμήσεις μου σε συγκεκριμένους δημιουργούς... Αλλά εδώ και χρόνια δε μου κάνουν άλλοι κλικ... Και δε ντρέπομαι να πώ ότι τον Θείο Κάρλ δε τον είχα και τόσο ψηλά στην εκτίμησή μου πριν τους 16 τόμους!!! Για αυτό έγραψα ότι τους ξεχωρίζω... Όχι αν είναι καλοί ή όχι...

Υποκειμενικά είναι όλα φίλοι μου... Μη ξέχναμε την απόλαυση και την χαρά ότα διαβάζουμε και ταξιδεύουμε με τα παπιά και τα ποντίκια μας... Όλα τα άλλα έρχοντα σε... πέμπτη μοίρα!!!

:cheers:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36524
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5413 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Yes man!Συμφωνώ μαζί σου 44 χρόνια ακροατής και κατόπιν αναγνωστης κόμικς πάντος τύπου.Μην ψάχνεται το παραμικρο για να μη σας αρέσει κάτι ψάξτε το παραμικρο για να χαρείται το αναγνωσμα σας.Κάτι που αρέσει στους Ιταλους δεν θα πει ότι θα αρεσει και σε εμας ή τούμπαλιν.

Ο γνωστος σκηνοθέτης Φρανκ Κάπρα είχε πει για την θέαση των ταινιων κατι που ισχυει και για την αναγνωση κόμικς -και όχι μόνο.

 

<<Το να διαβαζεις ενα κόμικς είναι σαν την εμπειρια του νακάνεις έ ρωτα με ενα ατομο για πρώτη φορά.Ειτε καλή είτε κακή είναι  μια εμπειρία. >>  

Καταχωρηση  2135 με εκφραζεις απόλυτα.

Επεξεργασία από comicsking
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Υιέ μου, υιέ μου, ούτε εγώ εξαρτώ την απόλαυση μιας ιστορίας που διαβάζω και την κρίση μου γι' αυτήν από την βαθμολογία της στο Inducks. Απλώς με ενδιαφέρει επικουρικά και το στοιχείο αυτό κυρίως για τις "μεγάλες" ιστορίες της 1ης χιλιάδας, της 1ης 500δας και κυρίως της 1ης 100δας.

 

Μειονεκτήματα της βαθμολογίας αυτής είναι η επιείκεια των βαθμολογητών και ο μικρός αριθμός τους στις συνηθισμένες ιστορίες (μόνο στις "μεγάλες" βλέπουμε 200-300 ψήφους), με αποτέλεσμα να συνωστίζονται σε κάθε δέκατο του 7 χιλιάδες ιστορίες. Βέβαια στον επίσημο πίνακα οι βαθμοί αναγράφονται με προσέγγιση εκατοστού και όχι δεκάτου της μονάδας κι έτσι τα πράγματα αποσαφηνίζονται κάπως περισσότερο.

 

Πάντως είναι λίγο υπερβολικό σε σύνολο 29080 ιστοριών μόνο 39 να έχουν πάρει βαθμό μικρότερο από 7.

 

Και ένα νέο: Πρόσφατα άλλαξε η σειρά των 3 πρώτων ιστοριών: Η "Επιστροφή στο Κλοντάικ" πέρασε πρώτη με 8,87, οι "Χαμένοι στις ΄Ανδεις" δεύτερη με 8,82 και -δυστυχώς για μένα που την λατρεύω- η "Χρυσή Περικεφαλαία" τρίτη με 8,81.

 

Δείτε εδώ τις πρώτες 100 σε βαθμολογία ιστορίες http://coa.inducks.org/recommend.php?top100=1 και εδώ τις 80 τελευταίες 

http://coa.inducks.org/recommend.php?top100=1&page=290

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6915
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4073 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

Ούτε κι εγώ νιώθω πως πέταξα τα λεφτά μου, φίλε, όμως το 5 Χ 10 δείχνει κάποια έλλειψη αίσθησης του μέτρου. 

 

 

Είδες; Τελικά υπάρχουν και άλλοι που βάζουν μεγαλύτερους βαθμούς ακόμα και από μένα...ο ΚΟΜΙΞΑΚΙΑΣ 15 με ξεπέρασε. :P

 

 

Αλλά κακά τα ψέματα ήταν τευχάρα!!! :nek:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είδες; Τελικά υπάρχουν και άλλοι που βάζουν μεγαλύτερους βαθμούς ακόμα και από μένα...ο ΚΟΜΙΞΑΚΙΑΣ 15 με ξεπέρασε. :P

 

 

Αλλά κακά τα ψέματα ήταν τευχάρα!!! :nek:

 

τι τευχάρα, μόνο 2/5 δεκάρια έβαλες, κάτω απ'το μέσο όρο σου άρα απογοητευτικό τεύχος :P

 

σοβαρά όμως συμφωνώ πως για τα δεδομένα του "Ντόναλντ" ήταν τευχάρα, δεν το περίμενα τόσο καλό

Επεξεργασία από rorschach
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  725
  • Reputation:   3800
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

διάβασα τη πρώτη ιστορία στο ντόναλντ και τη βρήκα πολύ πετυχημένη , αν δεν ήξερα θα έλεγα ότι αναφέρεται στην Ελληνική τηλεόραση 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6915
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4073 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

τι τευχάρα, μόνο 2/5 δεκάρια έβαλες, κάτω απ'το μέσο όρο σου άρα απογοητευτικό τεύχος :P

 

σοβαρά όμως συμφωνώ πως για τα δεδομένα του "Ντόναλντ" ήταν τευχάρα, δεν το περίμενα τόσο καλό

 

 

Όχι βρε συ,συνήθως 1/5 10αρι βάζω,άμα έχεις προσέξει....ίσως στο Σούπερ Μίκυ να έχω βάλει παραπάνω γιατί είναι περισσότερες οι ιστορίες. ;)

 

 

Ήταν και ωραίο το concept όμως (με τηλεόραση και ταινίες) γι'αυτό ήταν πιασάρικο το τεύχος. :best:

 

 

 

διάβασα τη πρώτη ιστορία στο ντόναλντ και τη βρήκα πολύ πετυχημένη , αν δεν ήξερα θα έλεγα ότι αναφέρεται στην Ελληνική τηλεόραση 

 

 

 

:yes: exactly!!!

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4811 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

μου ηρθε μεηλ οτι μεχρι και την παρασκευη θα υπάρχει εκπτωση 20% για το συγκεκριμενο 

:beer:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

μου ηρθε μεηλ οτι μεχρι και την παρασκευη θα υπάρχει εκπτωση 20% για το συγκεκριμενο 

:beer:

 

Δημήτρη, αν δεν το έχεις, πάρε το, αξίζει τον κόπο.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Τέκνον μου, χαίρομαι που συμφωνούμε διαφωνώντας. Αυτή είναι άλλωστε και η πεμπτουσία του διαλόγου.

 

Συμφωνούμε λοιπόν για το πολύ καλό επίπεδο της πρώτης ιστορίας μόνο που εσύ πιστεύεις ότι αν είχε γράψει και το σενάριο η αγαπημένη σου Σίλβια θα ήταν καλύτερη ενώ εγώ υποστηρίζω το αντίθετο.

 

Συμφωνούμε ότι η ιστορία με τον ΄Ητα-Βήτα ήταν επίσης πολύ καλή. Μόνο που εσύ, με την αδυναμία σου για το καυγατζήδικο παπί, εξαφάνισες τελείως τον Μίκυ και τον μετονόμασες Ντόναλντ. Δεν σου έφταναν 7 παπιοϊστορίες, ήθελες και την 8η. :mafia:

 

Συμφωνούμε σε γενικές γραμμές για την ξαδελφοϊστορία, αλλά διαφωνούμε για τις θηλυκού γένους πράκτορες. Τέλος, και οι συνολικές βαθμολογίες μας δεν απέχουν και πάρα πολύ.

 

Συμπέρασμα: Καλά τα πάμε!

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

:respect: φίλε Χρήστο, για το ποστ σου γενικότερα και πιο ειδικά για τις επισημάνσεις σου τις σχετικές με τις πληροφορίες που μας δίνουν οι ιστορίες του #22, κάποιες από τις οποίες, εγώ τουλάχιστον, στα πλαίσια της γρήγορης ανάγνωσης, δεν τους έδωσα σημασία, αλλά και τις αναζητήσεις σου τόσο για το ροκ όσο και -κυρίως- τις γενικότερες, που τις περιγράφεις με τόσο ελκυστικό τρόπο. 

 

Ειλικρινά χαίρομαι που ανήκω στο ίδιο φόρουμ με νέους, όπως εσύ αλλά και πολλοί άλλοι, που έχουν την έφεση αλλά και την ικανότητα να αναζητούν και να μαθαίνουν, εμπλουτίζοντας τις γνώσεις τους και διευρύνοντας τους ορίζοντές τους.

 

Γι' αυτό λοιπόν, σας αφιερώνω την μοναδική Ιθάκη του μεγάλου Αλεξανδρινού.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  541
  • Reputation:   4754
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3800 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ποσο πολυ με εκνεύρισε το τελος στην ιστορια "Η γιορτή των ξαδέλφων"!!!!! ΑΜΑΝ αυτος ο Γκαστόνε!!!

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ποσο πολυ με εκνεύρισε το τελος στην ιστορια "Η γιορτή των ξαδέλφων"!!!!! ΑΜΑΝ αυτος ο Γκαστόνε!!!

 

χάλασε σε μεγάλο βαθμό την ιστορία που μεχρι τοτε ήταν πολυ καλή! μα καμία έμπνευση; τα ίδια και τα ίδια...

 

γι'αυτο και αυτή η ιστορια πήρε το 9αράκι της πανηγυρικά

Επεξεργασία από rorschach
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Δεν ξέρω βρε παιδιά, aka dear admins, αλλά αυτή η ιστορία με την ακραία στεγανότητα μεταξύ κριτικής τεύχους και απάντησης στην κριτική μου θυμίζει το ανέκδοτο με τις δύο ειδικότητες οφθαλμιάτρων: τους ειδικούς για το δεξί μάτι και τους ειδικούς για το αριστερό μάτι.

 

Ναι, σωστά, να μην απεραντολογούμε στα θέματα της κριτικής, αλλά όταν θέλουμε να απαντήσουμε σε κάποιον ad hoc για την κριτική που έκανε, θα πρέπει μετά να ψάχνουμε την απάντησή μας σε άλλο τόπικ;

 

Θα μπορούσε τουλάχιστον να μπαίνει στην κουβεντούλα, μέσα στο απαντητικό ποστ, και εκείνο στο οποίο αναφέρεται η απάντηση.

 

Και ναι μεν το ποστ με το οποίο απαντώ σ' εκείνο του Duck, δεν σχετίζεται τόσο άμεσα με το Μίκυ Μάους #22, αλλά εκείνο με το οποίο απαντώ στο ποστ του Μενίγ νομίζω πως είναι mot à mot σχεδόν "κριτική" της κριτικής του.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Από το 1995 το κράτος αποφάσισε να δημιουργήσει έναν κατάλογο με την ακίνητη περιουσία όλων των Ελλήνων, ώστε εν συνεχεία να μπορεί να την φορολογήσει. Στην αρχή ασχολούταν μόνο με όσους είχαν μεγάλη ακίνητη περιουσία (και επέβαλε τον ΦΜΑΠ). Το 2008 θεώρησε ότι ολοκλήρωσε, έως ένα βαθμό, αυτή την καταλογογράφηση οπότε ξεκίνησε να ζητάει μόνο του αυτό τον φόρο (μέχρι τότε τον φόρο τον πλήρωνε όποιος είχε την καλή διάθεση (και πολύ αμφιβάλω εάν εν συνεχεία το κράτος τσεκάρισε εάν είχαν αυτή την καλή διάθεση όλοι όσοι έπρεπε να πληρώνουν αυτό τον φόρο)). Τον ονόμασε ΦΑΠ και τον ζήτησε με 2-3 χρόνια καθυστέρηση. Εν συνεχεία αποφάσισαν να ζητάνε φόρο από όλους. Στην αρχή τον ζήτησαν ως ΕΤΑΑ ή ΕΕΤΗΔΕ μέσω των λ/σμων ΔΕΗ και αφορούσε μόνο τα κτίσματα που είχαν μετρητή ΔΕΗ. Φέτος όμως αποφάσισαν ότι θα ήταν πιο δίκαιο το να ζητάνε από όλους όσους είχαν ακίνητη περιουσία. Είτε αυτή ήταν σε κτίσμα ή σε γη. Τον επέβαλαν. Μετά όμως ανακάλυψαν ότι είχαν κάνει κάποιες κραυγαλέες υπερεκτιμήσεις και ζήταγαν υπέρογκα ποσά για κάποιους που είχαν ακίνητη περιουσία σε μικρούς οικισμούς. Τον αναπροσάρμοσαν. Και τώρα βλέπουν ότι είναι άδικο να ζητάνε τα ίδια ποσά από όλους και έβγαλαν αυτή την ΠΟΛ 1237/2014

 

Ως εκτούτου αποσαφηνίζουν ότι άλλο πράγμα το να είναι ένα σκέτο τυπικό κομμάτι γης και άλλο το να είναι Οικόπεδο για ελλιμενισμό αεροσκαφών δημόσιας χρήσης ή Οικόπεδο για ελλιμενισμό αεροσκαφών ιδιωτικής χρήσης ή Λωρίδες γης, επί των οποίων βρίσκονται σιδηροτροχιές ή μερικές ακόμα κατηγορίες. Επιπρόσθετα κάποτε υπήρχαν 3ων ειδών δικαιώματα. Η πλήρης κυριότητα, η ψιλή κυριότητα και η επικαρπία. Τώρα βλέπω 13 διαφορετικά δικαιώματα. Ένα από αυτά είναι ένα "Κατοχή ακινήτου, πλην του Δημοσίου, που ανήκει στην "ΕΤΑΔ Α.Ε." και στην "Παράκτιο Αττικό Μέτωπο Α.Ε." με τη συναίνεση των Εταιρειών αυτών.". Είμαι σίγουρος ότι αυτή η ΕΤΑΔ ΑΕ ή αυτό το Παράκτιο Αττικό Μέτωπο ΑΕ είναι κάποια λογικά πράγματα και αξίζει τον κόπο ο νόμος να διακρίνει μεταξύ αυτών. Συν τοις άλλοις υπάρχουν τα "Κτίριο χαρακτηρισμένο ως έργο τέχνης ,σύμφωνα με τις διατάξεις του ν.3028/2002.", "Ιδιοχρησιμοποίηση για εκπλήρωση λατρευτικού, θρησκευτικού και κοινωφελούς έργου.", "Πρεσβεία ή Προξενείο." και γενικότερα άλλες 16 ειδικές κατηγορίες.

 

Αυτά όσον αφορά τα κτίσματα. Μερικά έστω εξ'αυτών. Διότι υπάρχουν και θέματα με τις εκτάσεις γης, είτε μιλάμε για οικόπεδα, είτε για αγροτεμάχια. Όπου λχ υπάρχει ένα "Γήπεδο εκτός σχεδίου πόλης ή οικισμού με μερική απαγόρευση χρήσης. Δεν νοείται μερική απαγόρευση χρήσης ο περιορισμός της δυνατότητας κατασκευής κτισμάτων ή η δυνατότητα οικοδόμησης με βάση διαφορετικούς συντελεστές δόμησης κ.λπ. επί γηπέδου εκτός σχεδίου πόλης και εκτός οικισμού, με βάση την πολεοδομική νομοθεσία. Δεν νοείται μερική απαγόρευση χρήσης, όταν πρόκειται για γενική απαγόρευση που επιβάλλεται με βάση την πολεοδομική νομοθεσία για όλα τα ακίνητα μιας περιοχής. Π.χ. γενική απαγόρευση λειτουργίας πρατηρίων υγρών καυσίμων κ.λπ.."

 

Οοοοοολα αυτά είναι λογικά πράγματα (μέσα στον όποιο παραλογισμό του ΕΝΦΙΑ). Όπου εν συνεχεία έχεις τα εξ'ισου λογικά του να μειώνεις τον ΕΝΦΙA. Με 2 διαφορετικούς τρόπους κριτηρίων. Έναν για 50% έκπτωση και έναν για 100% έκπτωση.

 

Όλα αυτά είναι λογικά πράγματα. Και οδηγούν σε ένα απίστευτο μπάχαλο και μια απίστευτη γραφειοκρατία που οδηγούν τον απλό πολίτη να ζητάει τη συνδρομή κάποιου ειδικού. 

 

Για να μην έχουμε λοιπόν 500 σελίδες "νομοθεσίας" που θα κάθονται και θα αποσαφηνίζουν το τι ειναι τι, ποιο κείμενο είναι σοβαρό, ποιο δεν είναι, και προκειμένου οι παρουσιάσεις των Disney να διαβάζονται ετέθη ένας τρομακτικά απλός κανόνας. Τρομακτικά απλός. Μόνο τα εξώφυλλα και οι κριτικές των τευχών. Μόνο αυτά εκεί. Μπήκε, δουλεύει, κρατάει τα τόπικ ευανάγνωστα. :cool:

 

 

 

Θα μπορούσε τουλάχιστον να μπαίνει στην κουβεντούλα, μέσα στο απαντητικό ποστ, και εκείνο στο οποίο αναφέρεται η απάντηση.

 

Απορία. Γιατί θα πρέπει αντί να διαγραφτεί οτιδήποτε είναι εκτός θέματος (όπως έχει επισημανθεί στους σχετικούς κανόνες ότι μπορεί να συμβεί) (πάτημα ενός κουμπιού), ΚΑΙ να μεταφέρεται (2 πατήματα κουμπιού συν μια πληκτρολόγηση ενός αριθμού) αλλά ΚΑΙ να επεξεργάζεται περεταίρω? (πατήματα πολλών κουμπιών + ανάγνωση, ανάλυση και κατανόηση σε βάθος ενός κειμένου) Ειδικά στα ποστ κάποιων που ***σταθερά*** αδιαφορούν παγερά για το συγκεκριμένο κανόνα και ποστάρουν ***όπου*** τους καπνίσει? :)

 

:cheers5:

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Μένω έκπληκτος για το γεγονός ότι χρειάσθηκε να επιστρατευθεί η ιστορία της φορολόγησης της ακίνητης περιουσίας στην Ελλάδα την τελευταία εικοσαετία για να τεκμηριωθεί η ανάγκη στεγανοποίησης των θεμάτων στο φόρουμ.

 

Παραλείπω τα υπόλοιπα και εκφράζω την λύπη μου για την, ως φαίνεται, εκ μέρους σου κατάταξή μου σ' εκείνους "που ***σταθερά*** αδιαφορούν παγερά για το συγκεκριμένο κανόνα και ποστάρουν ***όπου*** τους καπνίσει".

 

Την κατηγορία αυτή λοιπόν την αρνούμαι κατηγορηματικά. Ούτε παγερά αδιαφορώ για τον συγκεκριμένο κανόνα, ούτε ποστάρω όπου μου καπνίσει. Το μόνο που θα μπορούσε να μου καταλογίσει κάποιος είναι μια culpa levis (ελαφρά αμέλεια), οφειλόμενη τόσο στην "ρύμη της γραφίδας", όσο και στο γεγονός ότι τα θέματα της κριτικής τεύχους και της συζήτησης για το τεύχος πολύ συχνά συμπλέκονται.

 

Για παράδειγμα, πώς και πού μπορεί ένα μέλος να απαντήσει σε κάποια σημεία της κριτικής ενός άλλου μέλους για ένα συγκεκριμένο τεύχος (περίπτωση απάντησής μου στο ποστ του Μενίρ) ή να σχολιάσει μια καταχώριση που δεν περιορίζεται αυστηρά στην κριτική του τεύχους αλλά επεκτείνεται -θεμιτά κατ' εμέ- και σε άλλα συναφή θέματα (περίπτωση απάντησής μου στο ποστ του Duck);

 

Μια σκέψη βέβαια, που την έκανα μετά την εκ μέρους σου περιγραφή της χρονοβόρου διαδικασίας μεταφοράς ενός απαντητικού ποστ, πολύ περισσότερο μάλιστα όταν αυτό συνοδεύεται και από το απαντώμενο, είναι να κάνει κάποιος copy στο ποστ στο οποίο θέλει να απαντήσει και μετά να ανοίξει δικό του στην "κουβεντούλα" στο οποίο να προτάξει με paste αυτό που αντέγραψε και να απαντήσει εκεί.

 

Και αυτό θα προσπαθήσω να κάνω στο εξής για να μην χαλάμε χωρίς σοβαρό λόγο τις καρδιές μας και να μην υποστώ ξανά τόσο οξεία και εν πολλοίς άδικη κριτική (όχι τεύχους, αλλά απόψεων :mafia:).

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Έγραψα όλο εκείνο το μακρυνάρι προκειμένου να σου θυμίσω ότι η γραφειοκρατεία προξενείται από την πολυνομία και συνήθως στόχος της πολυνομίας είναι η καλύτερη απονομή δικαιοσύνης :)

 

Όπως έχει ξαναειπωθεί εάν κάποιος θέλει να κριτικάρει/σχολιάσει το ποστ κάποιου άλλου μέσα σε μια παρουσίαση ας έρθει εδώ και ας γράψει ένα "με αφορμή εκείνο εκεί το ποστ έχω να πω".

 

Μπορείς να είσαι απόλυτα σίγουρος ότι ξέρω υπερβολικά πολύ καλά ποιοι ποστάρουν μη-κριτικές στις παρουσιάσεις των disney. Εξαιρετικά καλά. Τρομακτικά καλά. Απίστευτα καλά :)

 

 

 

germanicus Moved posts from 'ΜΙΚΥ ΜΑΟΥS' to 'Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν' >2010 ΜΙΚΥ ΜΑΟΥS Topic ID: 31411 Yesterday, 11:22 AM
germanicus Moved posts from 'ΜΙΚΥ ΜΑΟΥS' to 'Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν' >2010 ΜΙΚΥ ΜΑΟΥS Topic ID: 31411 15 November 2014 - 10:02 PM
germanicus Moved posts from 'ΝΤΟΝΑΛΝΤ' to 'Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν' >2010 ΝΤΟΝΑΛΝΤ Topic ID: 31532 14 November 2014 - 01:08 PM
germanicus Moved posts from 'ΚΟΜΙΞ (Β' ΠΕΡΙΟΔΟΣ)' to 'Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν' >2010 ΚΟΜΙΞ (Β' ΠΕΡΙΟΔΟΣ) Topic ID: 31641 12 November 2014 - 08:06 AM
germanicus Moved posts from 'ΜΙΚΥ ΜΑΟΥS' to 'Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν' >2010 ΜΙΚΥ ΜΑΟΥS Topic ID: 31411 10 November 2014 - 04:30 PM
germanicus Moved posts from 'ΜΙΚΥ ΜΑΟΥS' to 'Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν' >2010 ΜΙΚΥ ΜΑΟΥS Topic ID: 31411 06 November 2014 - 02:35 PM

 
:cheers5:
 
 
  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

 

Έγραψα όλο εκείνο το μακρυνάρι προκειμένου να σου θυμίσω ότι η γραφειοκρατεία προξενείται από την πολυνομία και συνήθως στόχος της πολυνομίας είναι η καλύτερη απονομή δικαιοσύνης :)

 

Όπως έχει ξαναειπωθεί εάν κάποιος θέλει να κριτικάρει/σχολιάσει το ποστ κάποιου άλλου μέσα σε μια παρουσίαση ας έρθει εδώ και ας γράψει ένα "με αφορμή εκείνο εκεί το ποστ έχω να πω".

 

Μπορείς να είσαι απόλυτα σίγουρος ότι ξέρω υπερβολικά πολύ καλά ποιοι ποστάρουν μη-κριτικές στις παρουσιάσεις των disney. Εξαιρετικά καλά. Τρομακτικά καλά. Απίστευτα καλά :)

 

 

 

germanicus Moved posts from 'ΜΙΚΥ ΜΑΟΥS' to 'Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν' >2010 ΜΙΚΥ ΜΑΟΥS Topic ID: 31411 Yesterday, 11:22 AM
germanicus Moved posts from 'ΜΙΚΥ ΜΑΟΥS' to 'Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν' >2010 ΜΙΚΥ ΜΑΟΥS Topic ID: 31411 15 November 2014 - 10:02 PM
germanicus Moved posts from 'ΝΤΟΝΑΛΝΤ' to 'Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν' >2010 ΝΤΟΝΑΛΝΤ Topic ID: 31532 14 November 2014 - 01:08 PM
germanicus Moved posts from 'ΚΟΜΙΞ (Β' ΠΕΡΙΟΔΟΣ)' to 'Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν' >2010 ΚΟΜΙΞ (Β' ΠΕΡΙΟΔΟΣ) Topic ID: 31641 12 November 2014 - 08:06 AM
germanicus Moved posts from 'ΜΙΚΥ ΜΑΟΥS' to 'Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν' >2010 ΜΙΚΥ ΜΑΟΥS Topic ID: 31411 10 November 2014 - 04:30 PM
germanicus Moved posts from 'ΜΙΚΥ ΜΑΟΥS' to 'Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν' >2010 ΜΙΚΥ ΜΑΟΥS Topic ID: 31411 06 November 2014 - 02:35 PM

 
:cheers5:
 

 

 

Φίλε Νίκο, δεν σκοπεύω να συνεχίσω την αντιπαράθεση μαζί σου γιατί μπορεί να τσακώνομαι για χαβαλέ για τον Μίκυ και τα παπιά ή να διαφωνώ έντονα για το αν μια ιστορία του Scarpa είναι καλή ή άθλια, αλλά δεν είναι στο χαρακτήρα μου να αντιδικώ με φίλους για σοβαρά θέματα. 

 

Είπα τη γνώμη μου για την αυστηρή στεγανοποίηση των θεμάτων, δεν έπεισα και, κατά συνέπεια, θα φροντίσω να χαλιναγωγήσω τον αυθορμητισμό μου, αυτόν που νωρίτερα χαρακτήρισα ως "ρύμη της γραφίδας", και να συμμορφωθώ στους κανόνες.

 

Μόνο, θα σε παρακαλέσω να μην δώσεις ούτε εσύ συνέχεια σ' αυτήν τη συζήτηση.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

παρωδία του Σταρ Τρεκ στο νέο Τοπολίνο

 

3079cover.jpg

 

30791.jpg

 

και γκατζετάκι που δε θα δούμε ποτέ στην Ελλάδα (@1530 :P

Immagine_032.jpg

Επεξεργασία από rorschach
  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4581 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χαχά, γουστάρω! :P

 

Mίκυ - Kirk

Γκούφυ - Spock

Μίννυ - McCoy (θα μπορούσε να είναι και ο Σπόκ, αλλά ο Σπόκ νομίζω είχε δυο χρυσές γραμμές στην στολή του)

Οράτιος - Scotty

Κλάραμπελ - Uhura

Γάντζος - Sulu

 

Ο Chekov μας τελείωσε.

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Με το καλό να μας έρθει κι εδώ.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6915
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4073 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

Φυσικά και να έρθει,ελπίζω να είναι στο επόμενο ή το παραεπόμενο....α και να δίνει μαζί και το διαστημόπλοιο δώρο με το τεύχος ε; :poke2:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

post-30213-0-23105000-1416310302_thumb.jpg

 

5 απολαυστικές ιστορίες σας περιμένουν στα περίπτερα:

 

διόρθωσαν επιτέλους το Φέρθυ :banana:

και τώρα έχουμε το Λούτβιχ :damn:

 

όλες οι ιστορίες είναι από το Τοπολίνο 2830

Επεξεργασία από rorschach
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6915
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4073 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

@rorschach :lol: 

 

 

Σε λίγο θα δούμε τίποτα του στυλ "Ντόναλτ" "Γαστόνε" "Ρόπαξ",κτλ είμαι βέβαιος. :P

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Το Τοπολίνο 2830! Και οι 5 ιστορίες :D 

 

:cool: (Αφού θέλω να δημοσιεύουν ολόκληρα τα Τοπολίνο :) μπας και χαμπαριάσουν μερικοί ότι αυτή η στάνη, αυτό το γάλα βγάζει :D )

 

:cheers5:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

η τελευταία ιστορία είναι "σίκουελ" αυτής http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL++835-AP

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4459
  • Reputation:   34714
  • Achievement Points:  4526
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τις προηγούμενες μέρες ήμουν Λονδίνο. Μπήκα σε ένα Τ Ε Ρ Α Σ Τ Ι Ο κομιξάδικο και σε μια γωνία τις είχε όλες μαζεμένες. Πανάκριβα βέβαια, αλλά ήταν όλες μαζεμένες. Ηθελα να είχα τα χρήματα + το χώρο να τα πάρω και να τα έχω. Στο τέλος αρκέστηκα να τα κοιτάω σαν θλιμμένο κουτάβι. Ελπίζω σύντομα να μεταφραστούν κ εδώ!!!

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

attachicon.gifmikycover23-thumb-large.jpg

 

5 απολαυστικές ιστορίες σας περιμένουν στα περίπτερα:

 

διόρθωσαν επιτέλους το Φέρθυ :banana:

και τώρα έχουμε το Λούτβιχ :damn:

 

όλες οι ιστορίες είναι από το Τοπολίνο 2830

 

 

Πολύ φοβάμαι ότι η πτώση του Topolino Greco aka Μίκυ Μάους - Β΄ Περίοδος, συνεχίζεται. Παραθέτω, ενδεικτικά, τη βαθμολογία και τη θέση (σε σύνολο 29117 ιστοριών) στην κατάταξη του Inducks των 5 ιστοριών του Μίκυ Μάους #23 με τη σειρά που τις παραθέτει ο φίλος Ρόρσαχ:

 

7,4/10 - 12685η.

7,2/10 - 28015η.

7,3/10 - 22583η. 

7,3/10 - 22584η και

7,2/10 - 28697η. Της ιστορίας αυτής επαπειλείται και 2ο μέρος (εκτός αν δημοσιεύεται ολόκληρη).

 

 

η τελευταία ιστορία είναι "σίκουελ" αυτής http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL++835-AP

 

Μόνο που η αρχική είναι δημιούργημα των Massimo De Vita Guido Martina και κατέχει την 321η θέση στην παραπάνω κατάταξη, με 7,8/10 βαθμούς.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.