Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  541
  • Reputation:   4754
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3792 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Εγω Παύλο με το που διαβάζω τα περιοδικάκια μου ξεχνάω με την μια τον κακο χαμό που κανουν ορισμένοι εδω μεσα. Μ'αρεσει τοσο πολυ αυτη η διαδικασία του να παω να το ψάξω στο περίπτερο, να το κρατάω στα χερια μεχρι το σπίτι και μετα το μεσημερι αραχτος στο κρεβάτι να το ξεκοκαλησω!!! :-)

Ας λεει ο καθενας το μακρι του και το και κοντό του!

Εμενα μου αρκεί που οσο αντέχουν τα οικονομικά μου μπορω αγοράζω ξανα ολα τα περιοδικά!

Οι ιστορίες που εχει μεχρι τωρα το Μικυ ειναι αρκετα καλες και ειμαι πλήρως ικανοποιημένος!!

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30343
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  15
  • Reputation:   90
  • Achievement Points:  15
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3522 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

κι εμένα μου άρεσε η κεντρική ιστορία και δείνει οτι το Κόμιξ έχει ξαναμπεί δυναμικά για να αφήσει το στίγμα του.

Βαθμολογώ με 9/10 όπως και τον μόμπι ντικ.

 

Με ενθουσίασε το γεγονός οτι και στο 3ο τευχος θα έχουμε την βασική ιστορία με τον Μίκυ.

Μακάρι να τις μοιράζει και να μην είναι παπιοκεντρικό όπως της Α περιόδου.

 

Βελτίωση στο χαρτί και στο δέσιμο παρατήρησα και η μυρωδιά καταπληκτική. (μου θυμισε λίγο Ποπάι σε μυρωδια.. ή πρέπει να κοιτάξω την μύτη μου; )

 

Επίσης δεν ξέρω αν παρατηρήσατε οτι στο καρέ που σκανάρουν τον ΗΒ και τον Μίκυ του βγάζει "Μη γήινο πλάσμα"

ενώ ο ΗΒ είνα γήινο πλάσμα απο το μέλλον... 

Επεξεργασία από Prof_Chaos
  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ευκολάκι. Η φυσιολογία του είναι τόσο προηγμένη που δεν υπάρχουν επαρκή δεδομένα στα σύγχρονα μηχανήματα για να τον αξιολογήσουν σωστά. :)

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  725
  • Reputation:   3800
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3574 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

κι εμένα μου άρεσε η κεντρική ιστορία και δείνει οτι το Κόμιξ έχει ξαναμπεί δυναμικά για να αφήσει το στίγμα του.

Βαθμολογώ με 9/10 όπως και τον μόμπι ντικ.

 

Με ενθουσίασε το γεγονός οτι και στο 3ο τευχος θα έχουμε την βασική ιστορία με τον Μίκυ.

Μακάρι να τις μοιράζει και να μην είναι παπιοκεντρικό όπως της Α περιόδου.

 

Βελτίωση στο χαρτί και στο δέσιμο παρατήρησα και η μυρωδιά καταπληκτική. (μου θυμισε λίγο Ποπάι σε μυρωδια.. ή πρέπει να κοιτάξω την μύτη μου; )

 

Επίσης δεν ξέρω αν παρατηρήσατε οτι στο καρέ που σκανάρουν τον ΗΒ και τον Μίκυ του βγάζει "Μη γήινο πλάσμα"

ενώ ο ΗΒ είνα γήινο πλάσμα απο το μέλλον... 

νομίζω πως ο ΗΒ είναι εξωγήινος , γιατί προέρχεται από άλλο πλανήτη , έστω και πιο προηγμένο τεχνολογικά .

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4441
  • Reputation:   34552
  • Achievement Points:  4508
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

νομίζω πως ο ΗΒ είναι εξωγήινος , γιατί προέρχεται από άλλο πλανήτη , έστω και πιο προηγμένο τεχνολογικά .

 

Τώρα που το λέτε, ξεκίνησε σίγουρα σαν άνθρωπος από το μέλλον. Αλλά όντως σε κάποιες ιστορίες αναφέρεται σαν εξωγήινος. Ο Τρύφων μάλλον θα έχει τη σωστή απάντηση.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5276 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Κι εγώ, έχω απαυδήσει με τις απεραντολογίες, τις "βυζαντινολογίες" και τις εικασίες επιπέδου "κολοκυθιάς" για ελάχιστης ουσιαστικής αξίας ζητήματα που κυριαρχούν στα ντισνεϋκά θέματα του φόρουμ από την ώρα που μαθεύτηκε ότι ο ΄Ομιλος της Καθημερινής πήρε τα δικαιώματα για τη συνέχιση της έκδοσης των Νίσνεϋ Κόμιξ στη χώρα μας.

 

Διαρκώς βλέπουμε τα δέντρα και χάνουμε το δάσος. Κριτική ναι, όμως ουσιαστική και εποικοδομητική, όχι γκρίνια που εστιάζεται σε εκατοστά διαστάσεων, λεπτά του ευρώ ή στο γιατί τόσες σελίδες με ιστορίες στο ΚΟΜΙΞ και όχι τόσες.

 

Η δική μου άποψη είναι ότι, όπως δείχνουν τα πράγματα, γίνεται μια σοβαρή προσπάθεια για να ανακτηθούν κάποια από τα πράγματα εκείνα που χάθηκαν τα τελευταία χρόνια, είτε λόγω κρίσης είτε λόγω αλλαγής προσανατολισμού και ενδιαφερόντων των αναγνωστών.

 

Θεωρώ θετικό το γεγονός ότι πολλά νέα παιδιά ή απλώς νέοι αναγνώστες θα αποκτήσουν τους 14 ή 16 πρώτους τόμους της Βιβλιοθήκης του Μπαρκς, έστω και υπό νέο τίτλο, αντί 56 ή 64 ευρώ ενώ εμείς δώσαμε για τους 16 γύρω στα 320, καθώς και το ότι οι τιμές των εβδομαδιαίων ή μηνιαίων εντύπων συγκρατούνται σε ανεκτά επίπεδα. Αν δηλαδή κάποιος, όπως εγώ, αγοράζει όλα τα έντυπα θα θέλει (χωρίς την Βιβλιοθήκη ή τα τυχόν έκτακτα ή "ενισχυμένα" τεύχη και θεωρώντας το Σούπερ Μίκυ τριμηνιαίο) περίπου 16 ευρώ τους μήνες με 4 Παρασκευές και 18 τους μήνες με 5.

 

Τέλος, το Σούπερ Μίκυ είναι λίγο υπερβολικά παιδικό, αλλά δεν παύει να είναι συμπαθές.

 

Αφού λοιπόν εγώ ένιωσα έτσι, καταλαβαίνω απόλυτα τον Παύλο που -μη όντας και ορκισμένος ντισνεάκιας σαν την αφεντιά μου- έβγαλε φουσκάλες με όσα διάβαζε, αλλά ταυτόχρονα με αγγίζει η νοσταλγία που ένιωσε και που τον οδήγησε, παρ' όλα αυτά, να ξαναδιαβάσει Μίκυ Μάους και φυσικά συμφωνώ με τα 1000 με το κλίμα που μου μεταφέρει το ποστ του Γιώργου.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6336 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το τόπικ αυτό έχει καλές προθέσεις αλλά κακή εκτέλεση. Καλύτερα να κλειδωθεί, να γίνει σύσταση να γράφονται κριτικές, απόψεις, previews (που αρκετά είδα μεταφέρθηκαν κακώς εδώ, μαζί με τα τρολοπόστς) στις παρουσιάσεις και να ανοιχτεί παρόμοιο νέο τόπικ στη Γενική για γενικόλογη κουβεντούλα πάνω στα Ντίσνεϋ της Καθημερινής. Το παρόν είναι ένα ακαταλαβίστικο συνονθύλευμα που μπερδεύει τους πάντες και τα πάντα και τα κοάλα.

 

Just my 3 cents.

 

 :coffee: 

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5276 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Το τόπικ αυτό έχει καλές προθέσεις αλλά κακή εκτέλεση. Καλύτερα να κλειδωθεί, να γίνει σύσταση να γράφονται κριτικές, απόψεις, previews (που αρκετά είδα μεταφέρθηκαν κακώς εδώ, μαζί με τα τρολοπόστς) στις παρουσιάσεις και να ανοιχτεί παρόμοιο νέο τόπικ στη Γενική για γενικόλογη κουβεντούλα πάνω στα Ντίσνεϋ της Καθημερινής. Το παρόν είναι ένα ακαταλαβίστικο συνονθύλευμα που μπερδεύει τους πάντες και τα πάντα και τα κοάλα.

 

Just my 3 cents.

 

  :coffee:

 

Παράδειγμα: Εγώ με το ποστ μου που προηγείται του δικού σου, απαντούσα σε δύο συνεχόμενα ποστ: ΄Ενα του Δρ. Πονοδότη και ένα του Bakinio που απαντούσε στον Παύλο. Τώρα το ποστ του Παύλου έχει εξαφανισθεί και ανάμεσα στο ποστ του Γιώργου και το δικό μου έχουν παρεμβληθεί άλλα τέσσερα. ΄Ετσι κι εγώ κι ο Γιώργος φαινόμαστε να απαντάμε στον αέρα αντί του Παύλου και επί πλέον εγώ να απαντάω στον Γιώργο μετά από 4 άλλους χωρίς να έχω πατήσει "Απάντηση", άρα στον αέρα πάλι.

 

Τελικά, όπως διαπίστωσα, ενώ και οι τρεις είχαμε γράψει στο ίδιο τόπικ ("Μίκυ Μάους"), το ποστ του Παύλου 

 

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=31411&p=382431

 

παρέμεινε εκεί παρόλο που ναι μεν υπερτερούσε το στοιχείο που αφορούσε το συγκεκριμένο περιοδικό, αλλά διατυπώνονταν και γενικότερες σκέψεις, ενώ τα δικά μας μεταφέρθηκαν εδώ.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5276 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Τώρα που το λέτε, ξεκίνησε σίγουρα σαν άνθρωπος από το μέλλον. Αλλά όντως σε κάποιες ιστορίες αναφέρεται σαν εξωγήινος. Ο Τρύφων μάλλον θα έχει τη σωστή απάντηση.

 

Δεν την είχα πρόχειρη, αλλά την έψαξα στη Wikipedia στο άρθρο για το "Σύμπαν των Ποντικιών" http://en.wikipedia.org/wiki/Mickey_Mouse_universe

σύμφωνα με το οποίο ο ΄Ητα Βήτα είναι άνθρωπος από το μέλλον αλλά συχνά αναφέρεται και ως εξωγήινος.

 

(Eega Beeva .......is a human from the future, sometimes also referred to as an alien).

 

΄Αρα όλοι είχατε λίγο δίκιο και ο ChrisL πιο πολύ από όλους. 

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3994
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5040 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ενα μεγαλο παραπονο εχω απο τη Καθημερινη. Γιατι να μην μπορουμε και εμεις οι 18αριδες να παρουμε μερος στους διαγωνισμους; Αδικια! XD

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5276 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Γιατί όχι κι εμείς οι 17 Χ 4;

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  541
  • Reputation:   4754
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3792 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Χαχαχα, Τρυφωνα η αληθεια ειναι πως δεν ημασταν τελειως εκτος θέματος, αλλα φυσικα ξερουμε πως οι διαχειριστές προσπαθούν να κανουν το καλυτερο για την εύρυθμη λειτουργεια του φόρουμ...

Απλα θεωρω πως λιγο ή πολύ θα βγεις και off topic. Ειμαστε τοσα και τοσα ατομα εδω μεσα με τόσες διαφορετικές απόψεις. Και ειναι λιγο ευκολο να βγεις απο τους κανονες του φόρουμ. Η κουβέντα σε συνεπαίρνει!

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  394
  • Content Count:  4300
  • Reputation:   34083
  • Achievement Points:  4424
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4307 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Συμφωνώ και εγώ ότι εδώ έχουμε ένα συνοθύλευμα post από άλλα θέματα που ενώ μπορεί να έχουν τον ίδιο πυρήνα δε βγάζουν κανένα νόημα άμα τα διαβάσεις χρονολογικά. Πάντως είναι γεγονός ότι καθόμαστε και ασχολούμαστε με το δέντρο και χάνουμε το δάσος. Το παρατηρώ και στον εαυτό μου λόγω της μεγάλης αγάπης που έχω στο σύμπαν του Disney... Αυτό που εγώ βλέπω αστείο ,ίσως και μερικοί άλλοι, να είναι κουραστικό στα μάτια των περισσότερων.

Αλλά σαν μια ηλεκτρονική μικρογραφία της κοινωνίας που είμαστε λογικό είναι να συμβαίνου αυτά!!! Μη λογικό θα ήταν το αντίθετο!!! Αλλά από όσα έχω δεί εδώ ,και τις γνωριμίες- φιλίες που έχω κάνει στη Λέσχη, ξέρω ότι οι ιθύνοντες προσπαθούν για το καλύτερο... Και αυτο βγαίνει προς τα έξω!!!

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3299
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  535
  • Reputation:   5347
  • Achievement Points:  535
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6092 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Την ιστορία του 3ου τεύχους την περίμενα εδώ και χρόνια! :D

 

Προς το παρών περιμένουμε το ΚΟΜΙΞ 1 εδώ στην ξενιτιά  :wall:  :grr:

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9630
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4686 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Χρόνια τη περίμενες;

 

Ούτε 2 χρόνια δε πέρασαν απ' όταν δημοσιεύτηκε.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3578 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

δεν ξέρω αν πρέπει να μπουν στο τόπικ του Μίκυ Μάους ή εδώ, τέλος πάντων


Στο νέο τεύχος Μίκυ Μάους:


  • Τι σκαρφίζεται ο ΚΥΡΟΣ για να κάνει αξέχαστες τις διακοπές των Λιμνοπολιτών; ( http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2960-1 )
  • Ο ΙΝΔΙΑΝΑ ΓΚΟΥΦΥ κατηγορείται για κλοπή, είναι αυτός ο ένοχος; ( μάλλον αυτή http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2957-5 )
  • Ο ΜΙΚΥ και ο ΓΚΟΥΦΥ ταξιδεύουν στην αρχαία Κίνα για να βρουν τις ρίζες της πυξίδας του θάρρους και να βοηθήσουν τον εγγονό του αυτοκράτορα να ξαναφέρει την άνοιξη στο βασίλειό του, θα τα καταφέρουν; ( http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2956-4P )

 


δε μου φαίνεται τίποτα ιδιαίτερο σαν τεύχος

Επεξεργασία από rorschach
  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4441
  • Reputation:   34552
  • Achievement Points:  4508
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εχουμε μπερδέψει λίγο τα μπούτια μας. Ας πούμε το προηγούμενο post γιατί να μην μπει στο Μίκυ Μάους. Προαναγγέλει τις ιστορίες.

 

Μήπως κ. Διαχειριστές να ξαναπάνε τα topic όπως ήταν και απλά να γίνουν κάποιες συστάσεις ώστε να μην ξεφεύγουμε με Post χωρίς νόημα (γιατί όντως τον τελευταίο καιρό είχε χαθεί η μπάλα). Στο τέλος όλοι θα γράφουν εδώ για όλα τα περιοδικά και θα γίνει ενα συνονθύλευμα από μηνύματα χωρίς λογική σειρά.

 

Συγγνώμη για την υπόδειξη, απλά παρατηρώ ένα μεγάλο μπέρδεμα. :)

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28472
  • Reputation:   190076
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6361 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πάει το 2ο Κόμιξ :) Ωραία η κεντρική ιστοριούλα, αλλά το μάτι μου έχει συνηθίσει να βλέπει άλλα πράγματα σε τέτοιες σελίδες. Οπότε ναι μεν την γουστάρισα σεναριακά, αλλά εικαστικά νομίζω ότι κολλάει στο μικρότερο ΜΜ.... Βέβαια, από την στιγμή που οι καλές ιστορίες των 4 σειρών ανά σελίδα (Μπαρκς και Ρόσα ουσιαστικά :) ) έχουν εξαντληθεί, τότε θα πρέπει να συνηθίσω να αντιμετωπίζω το Κόμιξ ως ένα glorified Μίκυ Μάους. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Κακό είναι το να μην υπάρχουν ιστορίες disney :D Λιγότερο κακό το να είναι τα τεύχη μάπα. Ε.... το τέλειο ήταν τα πρώτα Κόμιξ. Αυτά όμως πάει, μας τελείωσαν :D Αν και δεν με χάλασε χιλιοστό που τις προάλλες άραξα και διάβασα Βιβλιοθήκη Disney και ΜπαρκςΜπαρκςΜπαρκςΜπαρκς :) Ρε καθόλου λέμε.... 

 

Νομίζω ότι οι τωρινοί εκδότες κάνουν μια συνειδητή προσπάθεια να χρησιμοποιήσουν το inducks για τις επιλογές τους... :) Πως το εννοώ? .. Κοίταξα τις βαθμολογίες από τις ιστορίες που συμπλήρωναν το τεύχος. Αυτή των Μικρών Εξερευνητών δεν έχει καθόλου ψήφους μέχρι στιγμής. Από την ανάποδη όμως, οι άλλες 5 από αυτή την "σειρά" είναι στις θέσεις 13050, 6328, 6329, 16780 και 2369 (στην πρώτη ιστορία της σειράς εμφανίζεται και ο Κύρος... αυτό νομίζω εξηγεί 2-3 πράγματα :) ). Η επόμενη με την δεκάρα είναι στη θέση 1499, αυτή με το Ντόναλτ στην 12864 και η τελευταία που είναι Μπαρκς είναι στην 1114.

 

***ίσως*** να πείτε ένα "οκ ρε συ φίλε. Δεν εντυπωσιαζόμαστε. Θα γουστάραμε ιστορίες που είναι μέσα από την 1000άδα. Τι μας τσαμπουνάς τώρα 4ψήφια νούμερα? Αυτό τσέκαραν? Και κατέληξαν σε τέτοιο συμπέρασμα?".... :) Οκ. Λογική ερώτηση. :) Δώστε όμως βάση στο εξής. Τι έχει παιχτεί στα Μίκυ Μάους (Β). :)

 

#αριθμός τεύχους - θέση ιστορίας στο inducks

 

#1 - 183 - 22259 - 26151 - 27241 -  - 
#2 - 27199 - 183 - 12525 - 22239 -  - 
#3 - 11662 - 183 - 27545 - 26328 - 24918 - 
#4 - 22446 - 183 - 23707 - 28102 -  - 
#5 - 16493 - 28177 - 25188 - 28110 -  - 
#6 - 27407 - 28597 -  -  -  - 
#7 - 19678 - 25420 - 28052 - 26894 - 28512 - 28487
#8 - 13556 - 1183 - 20788 - 26194 - 28470 - 
#9 - 21054 - 16394 - 21055 - 12931 -  - 
#10 - 17673 - 3388 - 28560 - 28568 - 28370 - 
 
Έχουμε λοιπόν την ιστορία των 4 πρώτων τευχών που αρεσε σε όλους (θέση 183. διόλου τυχαίο λοιπόν), έχουμε στο 8 την ιστορία του Κάστυ με τον τυχερό Γκούφυ (θέση 1183) και στο πιο πρόσφατο τον Πυγμαλίωνα (θέση 3388). Όλες οι άλλες οι ιστορίες είναι κυρίως θέσεις 2χ.χχχ :) Να σημειώσω ότι επί του παρόντος είναι ιεραρχημένες στο Inducks 28744 ιστορίες.
 
Βέβαια, με 5 και με 10 ψήφους που βλέπω να έχουν πέσει σε όλες αυτές τις ιστορίες πιθανότατα να παίζει τεράστια μπάλα το αν κάποιος έχει μπορέσει να διαβάσει μια ιστορία (λχ μεταφράστηκε στη χώρα του) καθώς και το ποιοι είναι αυτοί οι ελάχιστοι (άρα και πυροβολημένοι? :D σίγουρα όχι η πλειοψηφία... άρα πυροβολημένοι :lol: ) που έριξαν ψήφους....
 
Παρεμπιπτόντως, πήγα να "μετρήσω" έτσι και τις ιστορίες στο αρχικό Κόμιξ. Περιττό να πω ότι μιλάγαμε για ιστορίες της πρώτης 100αδας :) συνέχεια.... oh well... ***αυτό*** δεν ξανάρχεται :) 
 
Χαίρομαι που το 6 με τους Άρχοντες των Μάγων είναι τόσο καταποντισμένο :) Δεν θα με βγάλετε εσείς τρελό ότι είναι και καλά ωραίες ιστορίες :D Όσοι ψηφίζουν στο inducks, μάλλον συμφωνούν μαζί μου :) Η ιστορία του ΜΣ 16 (το δεύτερο με Άρχοντες) είναι θέση 28718. Η ιστορία του ΜΣ 15 (το πρώτο δλδ. το ορίτζιναλ. το αυθεντικό. αυτό από το οποίο έγιναν όλα τα άλλα) είναι θέση 28740 επί συνόλου 28744. Κάποτε θα πρέπει να βρούμε ποιες είναι αυτές οι 4 (τέσσερις) ιστορίες disney που θεωρούνται από τους ψηφοφόρους του inducks ως ακόμα χειρότερες :lol: :lol: :lol: :lol:
 
:cheers5:
 
 
υγ :) νταξ :) προφανώς για να βγήκαν κι άλλα, έχουν το κοινό τους. και σίγουρα δεν είμαι ούτε εγώ, αλλά ούτε και όσοι ψηφίζουν στο inducks :D Δεν άντεχα όμως να μη ρίξω τον κάρφαρο :D
 
υγ2 όοοοολο αυτό το αριθμολάγνο πυροβολημένο φρενοβλαβές ποστ είναι αφιερωμένο στον Θοδωρή. Πάντα με αγάπη  :flower2:
  • Like 24
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3678 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

 

Πάει το 2ο Κόμιξ :) Ωραία η κεντρική ιστοριούλα, αλλά το μάτι μου έχει συνηθίσει να βλέπει άλλα πράγματα σε τέτοιες σελίδες. Οπότε ναι μεν την γουστάρισα σεναριακά, αλλά εικαστικά νομίζω ότι κολλάει στο μικρότερο ΜΜ.... Βέβαια, από την στιγμή που οι καλές ιστορίες των 4 σειρών ανά σελίδα (Μπαρκς και Ρόσα ουσιαστικά :) ) έχουν εξαντληθεί, τότε θα πρέπει να συνηθίσω να αντιμετωπίζω το Κόμιξ ως ένα glorified Μίκυ Μάους. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Κακό είναι το να μην υπάρχουν ιστορίες disney :D Λιγότερο κακό το να είναι τα τεύχη μάπα. Ε.... το τέλειο ήταν τα πρώτα Κόμιξ. Αυτά όμως πάει, μας τελείωσαν :D Αν και δεν με χάλασε χιλιοστό που τις προάλλες άραξα και διάβασα Βιβλιοθήκη Disney και ΜπαρκςΜπαρκςΜπαρκςΜπαρκς :) Ρε καθόλου λέμε.... 

Τουλάχιστον οι άνθρωποι κάνουν μια συνειδητή προσπάθεια στο να κρατήσουν το Κόμιξ ως κάτι ποιοτικό ή τουλάχιστον πολύ άνω του μετρίου με αυτά που έχουν. Όπως είπες οι εποχές με ιστορίες της πρώτης 100δας πέρασαν και είδαμε πόσο καλά κατέληξε το προηγούμενο ΚΟΜΙΞ...

Τώρα πρέπει να συμβιβαστούμε με το γεγονός ότι ή θα έχουμε ένα ΚΟΜΙΞ που θα είναι η απόλυτη απόλαυση DISNEY για μερικά χρόνια με ιστορίες ΜΟΝΟ της πρώτης χιλιάδας και μετά το χάος ή θα βάλουμε νερό στο κρασί μας και θα πάρουμε τον μακρύ δρόμο που μπορεί κοντόφθαλμα να φαίνεται δύσκολος και άσχημος αλλά θα σου υποσχεθεί τουλάχιστον ΜΙΑ καλή ιστορία για δεκαετίες κάθε μήνα.

Προσωπικά απορώ γιατί δεν βάζουν Γκότφρεντσον? ('ντάξει αυτό είναι επειδή εγώ θέλω Γκοτφρεντσον :P )Οι ιστορίες του είναι αρκετά έως πολύ μεγάλες (έστω αυτές που έχω διαβάσει) άρα γεμίζουν εύκολα το ΚΟΜΙΞ. 

EDIT: Είμαι ένας από τους τρελούς που ψηφίζουν στο Inducks  :obelix:  

Επεξεργασία από Aoshi
  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3578 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Προσωπικά απορώ γιατί δεν βάζουν Γκότφρεντσον? ('ντάξει αυτό είναι επειδή εγώ θέλω Γκοτφρεντσον  :P )Οι ιστορίες του είναι αρκετά έως πολύ μεγάλες (έστω αυτές που έχω διαβάσει) άρα γεμίζουν εύκολα το ΚΟΜΙΞ. 

 

 

(καταλαθος εσβησα ολο το ποστ κανοντας edit :| )

 

ισως ειναι δυσκολο λογω της μορφης στριπ και του μεγαλου μεγεθους που εχουν οι ιστοριες του 

επισης μερικες περιεχουν ρατσιστικα στερεοτυπα της εποχης που γραφτηκαν

Επεξεργασία από rorschach
  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4441
  • Reputation:   34552
  • Achievement Points:  4508
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το Post του Aoshi ειναι αυτό που λενε on the spot. Πραγματικά το όλο θέμα είναι εκεί. Αν θέλουμε συνέχεια ιστοριάρες και στο Μίκυ και στο ΚΟΜΙΞ σε πολύ μικρό διάστημα πλέον θα αρκούμαστε σε μέτρια/άθλια τεύχη. Η πρώτη 100άδα είναι παρελθόν. Καλές ιστορίες χρειάζεται φυσικά και το ΜΜ με μεγαλύτερες μάλιστα μηνιαίες απαιτήσεις. Με μια μόνο καλή ιστορία το μήνα στο ΚΟΜΙΞ και με την προοπτική της συνεχόμενης δημιουργίας από τους γείτονες μας τους Ιταλούς μπορεί να έχει μεγάλη διάρκεια το όλο εγχείρημα. Επίσης και εγώ θέλω Γκότφερσον και θέλω κ άλλο Σκάρπα. Απορία μου είναι επίσης γιατί δεν αξιοποιούνται ΚΛΑΣΙΚΕΣ ιστοριάρες του 60 - 70 των Ιταλών που έχουμε να τις δούμε από τα τεύχη του Μίκυ Μάους κοντά στη πρώτη Χιλιάδα. Αφού το Μίκυ Μάους δεν πρόκειται να τις ξαναβάλει και τα Κλασικά δεν υπάρχουν πια, να η ευκαιρία. Ψοφάω να δω ιστορίες που μπήκαν π.χ. στο Σπέσιαλ Φάντομ Ντακ με το κίτρινο περίγραμμα του 92-93 δεν θυμάμαι καλά.

 

Τέλος νομίζω και εγώ ότι το ΚΟΜΙΞ σιγά σιγά θα γίνει το glorified Μικυ Μαους όπως σοφά ανέφερε ο germanicus. Ηδη το τεύχος #2 είναι κάτι τέτοιο.

 

Υ.Γ. Σε προηγούμενο μήνυμα ο Τρύφων ανέφερε ότι χίλιες φορές μια καλή ιστορία 70 σελίδων παρά 4 μικρότερες. ΣΥΜΦΩΝΩ με τα ΧΙΛΙΑ..

 

Υ.Γ. 2 73 + 10 +13 = 96. Ετσι βγαίνουν οι σελίδες του επόμενου ΚΟΜΙΞ με μια μεγάλη ιστορία και μια του Μπαρκς 10 σελίδων.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3678 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

 

(καταλαθος εσβησα ολο το ποστ κανοντας edit :| )

 

ισως ειναι δυσκολο λογω της μορφης στριπ και του μεγαλου μεγεθους που εχουν οι ιστοριες του 

επισης μερικες περιεχουν ρατσιστικα στερεοτυπα της εποχης που γραφτηκαν

Συμφωνώ όσον αφορά τα στερεότυπα, όντως πολλές ιστορίες έχουν τέτοια προβλήματα, αλλά για κάθε "κακιά" ιστορία υπάρχουν δύο καλές. Σε ένα τέτοιο έντυπο δεν μπορείς να βάλεις τις "κακές" ασφαλώς όπως σε κάποιο τόμο για άτομα που ξέρουν τι αγοράζουν.

Νομίζω ότι το μέγεθος και η μορφή δεν είναι πρόβλημα. Το Walt Disney's comics and stories (Θεέ μου σιδηρόδρομος...) τα κατάφερε μια χαρά χωρίζοντας το σε μέρη.

 

 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30329
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  24
  • Reputation:   123
  • Achievement Points:  24
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το να γίνει το ΚΟΜΙΞ ένα "αναβαθμισμένο Μίκυ Μάους" είναι κάτι δυσάρεστό,αλλά σίγουρα καλύτερο από τη κατάντια των τελευταίων ετών, έτσι;

 

Και κάτι άλλο, υπάρχει περίπτωση να έχουν κατα κάποιο τρόπο αγοραστεί τα δικαιώματα των ιστοριών των πρώτων τευχών πριν αρχίσει η έκδοση από την Καθημερινή; Γιατί αν ισχύει πρέπει να δούμε και τι πρωτοβουλίες θα πάρει ο νέος εκδότης στην επιλογή των ιστοριών.

Επεξεργασία από Ridcully
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3678 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μην βιαζόμαστε να ξεγράψουμε το ΚΟΜΙΞ ως ένα ''glorified Μίκυ Μάους'' επειδή δεν θα βάζει Ρόσα και Μπάρκς ρε παιδιά...Εντάξει ίσως δεν θα έχει 4 γραμμές ανα σελίδα(σιγά τα ωά) όπως είπατε αλλά ακόμα και το πρoηγούμενο ΚΟΜΙΞ δεν είχε πάντα. Μετά μας μένουν ακόμα Scarpa, Murry, Gottfredson,Taliaferro, Casty. Υπάρχει πράμα. Μετά είμαστε ακόμα στο δεύτερο τεύχος δώστε λίγο χρόνο στην εκδοτική που όπως είδατε ακόμα τρέχει να δει τη θα κάνει αλλιώς δεν θα άλλαζαν το design στο δεύτερο τεύχος και θα ήξεραν πότε και τη θα έχει το τρίτο.  :)

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3578 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

73 + 10 +13 = 96. Ετσι βγαίνουν οι σελίδες του επόμενου ΚΟΜΙΞ με μια μεγάλη ιστορία και μια του Μπαρκς 10 σελίδων.

 

Η ιστορία του επόμενου Κόμιξ είναι 75 σελίδες. Η ιστορία ξεκινάει στη σελίδα 11 και οι 2 τελευταίες ειναι το οπισθόφυλλο οπότε πάμε στις 87. Υπολόγισε κάποιο συνοδευτικό κείμενο για τη βασική ιστορία(το λιγότερο 2 σελίδες), υπολόγισε κάποιες εσωτερικές διαφημίσεις(3 σελίδες στο Κόμιξ #2). Μάλλον μένει χώρος για καμιά 4σέλιδη, όπως αυτή του Κόμιξ #2 για την οποία επίσης δεν υπήρχε αναφορά στο Κόμιξ #1.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4337 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Η ακόμα καλύτερα, μπορεί να έχει διαφημίσεις για συνδρομές και για θηκες!  :yahoo:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5276 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

 

 

Ο Καστυ απο πολλες αποψεις θεωρειται ο νεος Ροσα. Οχι, δεν ειναι ο Σκρουτζ ο αγαπημενος του ηρωας ουτε το σχεδιο του ειναι εξοργιστικα λεπτομερες και τεχνικο σαν του Ροσα, για να προλαβω τους ανηλικους φιλους που δεν εχουν μαθει ακομα τη σημαια του μεταφορικου λογου και ενδεχομενως σπευσουν να παρερμηνευσουν την προταση αυτη..

 

 

 

Εξαιρετική η παρουσίαση φίλε Gladstone, μόνο διόρθωσε εκείνο το "σημαία του μεταφορικού λόγου" γιατί αλλοιώνει τελείως το νόημα της φράσης σου.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5276 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Δεν θα επιχειρήσω να απαντήσω στο ποστ http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=31765&p=382714 του Νικόλα. Τι να απαντήσω άλλωστε εκτός από ένα πελώριο RESPECT για την ιδέα, για τον κόπο του να την τεκμηριώσει, για την υπομονή του, για τη γνώση, για τη σωστή αποτίμηση της αξίας της βαθμολογίας των χρηστών του Inducks, για τη γνήσια αγάπη του για τα Ντίσνεϋ Κόμικς.

 

Θα προσθέσω ότι ούτε κι εμένα μου άρεσαν οι ιστορίες της σειράς "Ο ΄Αρχοντας των Μάγων".

 

Τέλος, απλώς,ως μικρή συνεισφορά, έψαξα και βρήκα τις 4 χειρότερες σε βαθμολογία Inducks ιστορίες, που είναι:

 

http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2776-3 στη θέση 28741.

 

http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2623-1P στη θέση 28742.

 

http://coa.inducks.org/story.php?c=I+PK3+++1-1 στη θέση 28743.

 

http://coa.inducks.org/story.php?c=D+2000-072 στη θέση 28744.

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30278
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  12
  • Reputation:   60
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Τέλος, απλώς,ως μικρή συνεισφορά, έψαξα και βρήκα τις 4 χειρότερες σε βαθμολογία Inducks ιστορίες, που είναι:

 

http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2776-3 στη θέση 28741.

 

http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2623-1P στη θέση 28742.

 

http://coa.inducks.org/story.php?c=I+PK3+++1-1 στη θέση 28743.

 

http://coa.inducks.org/story.php?c=D+2000-072 στη θέση 28744.

Θέλω να τις διαβάσω από περιέργεια, να δω πόσο χάλια είναι :hit:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3678 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Θέλω να τις διαβάσω από περιέργεια, να δω πόσο χάλια είναι

Mπορεί το πρόβλημα να είναι στο ότι δεν έχουνε ούτε μια ψήφο.

Γενικώς στο Inducks υπάρχει πρόβλημα όσον αφορά τις βαθμολογίες γιατί με 5 και 20 ψήφους που παίρνουν οι περισσότερες ιστορίες καλή αποτίμηση τις "αξίας" τους ΔΕΝ κάνεις.

 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.