Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συμπτωματικά την ιστορία του επόμενου τεύχους (που είναι αυτή εδώ: http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2972-1P ) τη διάβασα χτες. Για μένα μία από τις καλύτερες ιστορίες των τελευταίων χρόνων. Εξαιρετική επιλογή για το Κόμιξ.

Για την ιστορία του Κόμιξ #2, τα σχόλια αργότερα καθώς αυτήν δεν την έχω διαβάσει.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  547
  • Reputation:   3220
  • Achievement Points:  555
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3887 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

την είδα αλλά παίζει τρούντυ και μαύρος πητ, και έχει και άλλη φωτό..από τη φωτό του ΚΟΜΙΞ φαίνεται να παίζει το μαύρο φάτασμα..

 

είναι και αυτή http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+3000-3 αλλά μοιάζει ακόμα πιο άσχετη

και αυτή http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+3020-1

 

λάθος μου αδερφέ, τον ήταν βήτα νόμιζα τόση ώρα ότι θα έχει η ιστορία, τους έμπλεξα από βιασύνη :blush:

οπότε έχεις δίκιο

Επεξεργασία από hardivic
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

75σελιδη η κεντρικη ιστορια του 3ου τευχους!! Ουαου! Και τι ιστορια, κι εγω την εχω υποψη μου και ειναι παρα πολυ δυνατη! Οι προσευχες μας για μεγαλες κεντρικες καλες ιστοριες εισακουστηκαν! Πανε οι παλιες κακες εποχες (θελω να πιστευω) οπου κυρια ιστορια ηταν κατι ηλιθιοτητες του τυπου ο Ντοναλντ εχασε το πορτοφολι του στη Λιμνουπολη και ψαχνει να το βρει, δια χειρος κυρ Μητσου απο τη Ζουαζιλανδη.

 

:yahoo:  :yahoo:  :yahoo:

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2215
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τεύχος 02

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

Και τον άλλο μήνα πάλι Κάστυ.

 

attachicon.gifKomix002AdNext.JPG

 

Και έτσι έχουμε δύο τεύχη με κεντρική ιστορία και εξώφυλλο με το Μίκυ. Ποιος θα το πίστευε.

 

 

Μίκυ ΚΑΙ Μαύρο Φάντασμα? :banana:  :giati:

Πάω τώρα αμέσως να πάρω το δεύτερο τεύχος  :)

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  725
  • Reputation:   3800
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πήρα το δεύτερο τεύχος . Δεν το ξεκίνησα ακόμα , αλλά διάβασα τα γράμματα των αναγνωστών . Είναι αξιοπερίεργο το ότι κάποιος παρατήρησε τον Μόμπυ Ντακ σε ένα καρέ του Μόμπυ Ντικ . Ενδιαφέρον η κίνηση αυτή ( αν και ανεπαίσθητη ) από τους δημιουργούς .

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34718
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μόλις το πήρα και εγώ. Δεν το έχω διαβάσει ακόμα, αλλά θα κάνω ένα σχόλιο για τη συνολική εικόνα. Ηδη μου φαίνεται ανανεωμένο. Τα άρθρα, τα γράμματα και γενικά όλο το στήσιμο αρχίζει και φέρνει σε κάτι νέο. Το εξώφυλλο απλά υπέροχο. Οσο για το γκουχ γκου χαρτί, εμένα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ μου αρέσει. ( :nek: ). Μου θυμίζει τα παλιά κόμιξ και επίσης μυρίζει ( :nek: :nek: ) πολύ ωραία.

 

Στα σημαντικά τώρα. Σκεφτόμουν ότι ο Κάστυ είναι μια πολύ ωραία λύση για εκσυχρονισμό (τι λέξη Θεε μου...) του ΚΟΜΙΞ αλλά περιορίζεται στα ποντικάκια. Για τα παπιά? Τι θα μπορούσε να βάλει το ΚΟΜΙΞ ώστε να μην είναι στο επίπεδο - σαβούρα της τελευταίας περιόδου, αλλά να είναι κάτι που θα περιμένουμε?

 

Μπαρκς? Εχει (??) εξαντληθεί. Ρόσα? Το ίδιο. Κανένας παλιός Σκάρπα είναι μια λύση. Κατά τα άλλα????

Επεξεργασία από ChrisL
  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34718
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Να ρωτήσω κάτι τους Διαχειριστές για να μην κάνουμε λάθη και μεταφέρετε μηνύματα. Τωρα ότι θέλουμε να γράφουμε για το ΚΟΜΙΞ/Μίκυ κλπ θα μπαίνει εδώ? Στη συζήτηση για κάθε περιοδικό τι θα γράφουμε? Μόνο τις εντυπώσεις από τις ιστορίες αυστηρά? Το προηγούμενο ποστ μου π.χ. ήταν καθαρά για το ΚΟΜΙΞ και για ιστορίες για αυτό.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Με αφορμή τα ποστ νεαρών, κυρίως, φίλων, θα επιχειρήσω μια σύντομη αναδρομή στις απαρχές και τους προδρόμους του αγαπημένου μας "ΚΟΜΙΞ", παραθέτοντας στοιχεία που όλα σχεδόν έχουν κατά καιρούς δημοσιευθεί στο φόρουμ.
 
Το "ΚΟΜΙΞ" κυκλοφόρησε το καλοκαίρι του 1988 με στόχο την δημοσίευση ιστοριών του Carl Barks που έχει επονομασθεί "Παπιάνθρωπος", στα αγγλικά "The Duck Man".
 
Οι ιστορίες του μεγάλου αυτού δημιουργού έγιναν για πρώτη φορά γνωστές στη χώρα μας μέσω του περιοδικού "Γέλιο και Χαρά", του οποίου κυκλοφόρησαν, την περίοδο 1954-1965, 164 τεύχη με ιστορίες Disney από τα συνολικά 400 τεύχη του της ίδιας περιόδου. 
 
΄Ομως το "Γέλιο και Χαρά" δεν δημοσίευε στοιχεία για τους δημιουργούς των ιστοριών που περιείχε. Βέβαια, οι δουλειές του Barks ξεχώριζαν και, όπως είπε ο Χρήστος Τερζόπουλος σε μια παλιά συνέντευξή του, τον είχαν ονομάσει "ο καλός σχεδιαστής".
 
Στη συνέχεια, από το 1966 που ξεκίνησαν οι Εκδόσεις Τερζόπουλου, στα περιοδικά τους δημοσιεύθηκαν αρκετές ιστορίες του "Θείου Carl" και στο "Μίκυ Μάους" και στα "Κλασικά" και στο "Σούπερ Μίκυ", αλλά, κυρίως, στο "Μεγάλο Μίκυ".
 
΄Ολα αυτά όμως τέλειωσαν με την κυκλοφορία του "Κόμικς", στα πρώτα τεύχη του οποίου η κύρια ιστορία (ή η μία από τις κύριες) ήταν πάντοτε του Μπαρκς.
 
Σιγά σιγά όμως, η αποκλειστικότητα αυτή του Barks άρχισε να χαλαρώνει και να δημοσιεύονται και ιστορίες άλλων δημιουργών, με σημαντικότερο από αυτούς τον Don Rosa αλλά και άλλους σπουδαίους ομότεχνούς τους, ώσπου φτάσαμε στην περίοδο της παρακμής, όταν άρχισαν να πλειοψηφούν οι ιστορίες δευτεροκλασάτων σχεδιαστών.
 
΄Ομως, από την αρχή της έκδοσής του, το "ΚΟΜΙΞ" ήταν περιοδικό "παπιοκεντρικό" και "παπιοκρατούμενο", πράγμα που ενοχλούσε κάπως όσους, όπως εγώ, ενώ αγαπούσαν  τις ιστορίες με τα παπιά, αλλά μια ιδιαίτερη αδυναμία στον Μίκυ και την παρέα του.
 
Αλλά και στα υπόλοιπα περιοδικά της "Νέας Ακτίνας", οι ιστορίες με τα παπιά υπερτερούσαν συντριπτικά σε αριθμό έναντι των ιστοριών με τον Μίκυ και την παρέα του.
 
Γι' αυτό χαιρετίζουμε με ενθουσιασμό την αλλαγή που έφεραν σ' αυτά τα δεδομένα οι "Καθημερινές Εκδόσεις" στο "Μίκυ Μάους" και στο "Σούπερ Μίκυ", όπου παρατηρείται πια αριθμητική ισορροπία μεταξύ ιστοριών με παπιά και ιστοριών με ποντίκια.
 
Κι ακόμη περισσότερο χαιρόμαστε με την δημοσίευση ιστοριών με τον Μίκυ στο "ΚΟΜΙΞ", η οποία άρχισε με το τεύχος #2 που κυκλοφόρησε σήμερα και παρουσιάζει τον "Δόκτορα Τικ-Τακ" του Casty και θα συνεχισθεί στο επόμενο τεύχος με τον "Σκοτεινό Κόσμο" του ίδιου δημιουργού.
 
Εννοείται ότι συνεχίζεται, δικαιολογημένα, η "παπιοκρατία" στο "Ντόναλντ" και, φυσικά στο "Φάντομ".

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  52

 Μόνο τις εντυπώσεις από τις ιστορίες αυστηρά? 

 

:best::D

 

:cheers5:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34718
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Και εμένα μ αρέσει η ισορροπία ανάμεσα στους δύο κόσμους. Και είναι γεγονός κ. Τρύφων ότι εσείς οι "ποντικόφιλοι" ζείτε τη χρυσή εποχή σας. Οι ιστορίες με ποντίκια τα τελευταία χρόνια είναι σαφώς ανώτερες από τις αντίστοιχες καινούριες των παπιών με εξαίρεση την πολυαγαπημένο μου doubleDuck. Παλαιότερα τα παπιά ταξίδευαν παντού ενώ ο Μίκυ έπιανε τον Μάυρο Πητ. Σήμερα στις νεες ιστορίες συμβαίνει το αντίθετο. Ο Μίκυ πάει παντού ενώ τα παπιά κυνηγάνε τους Λύκους (τελοσπάντων τους Μουργόλυκους). Απλά αναρωτήθηκα πιο πάνω πως θα επέλθει η ισορροπία στο επίπεδο των ιστοριών και όχι στον αριθμό. Δηλαδή για κάθε Κάστυ υπάρχει αντίστοιχος ΠαπιοΚάστυ?

 

Υ.Γ. κ. Διαχειριστά ευχαριστούμε για την ενημέρωση

 

Υ.Γ. Καλά πόσο ψώνιο είμαι που με θεώρησα "νεαρό" και απάντησα... :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

Επεξεργασία από ChrisL
  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6474
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Πήρα το δεύτερο τεύχος . Δεν το ξεκίνησα ακόμα , αλλά διάβασα τα γράμματα των αναγνωστών . Είναι αξιοπερίεργο το ότι κάποιος παρατήρησε τον Μόμπυ Ντακ σε ένα καρέ του Μόμπυ Ντικ . Ενδιαφέρον η κίνηση αυτή ( αν και ανεπαίσθητη ) από τους δημιουργούς .

Βασικά κι εγώ το είχα παρατηρήσει...

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30329
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  24
  • Reputation:   123
  • Achievement Points:  24
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3535 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 Μόλις τελείωσα το δεύτερο τεύχος του ΚΟΜΙΞ, και μπορώ να πω πώς η γνώμη μου παραμένει ίδια,τα πράγματα βαίνουν καλώς.Προφανώς και υπάρχουν κάποια στοιχεία στα οποία θα ήθελα να δω βελτίωση,αλλά η λέξη κλειδί για τους πρώτους μήνες κυκλοφορίας ειναι σταθερότητα.

 

 Το δεύτερο τεύχος είναι πιο ισορροπημένο από το προηγούμενο,με 5 ιστορίες αντί των 2 του πρώτου που μπορώ να πω ότι της βρήκα συμπαθητικές,πράγμα που είχε να συμβεί καιρό με τεύχος με τόσες ιστορίες, που συνήθως ήταν του πεταματού.Μόνο η βασική δεν μου άρεσε, αλλά είμαι εντελώς ακατάλληλος για να την κρίνω μιας και πάντα ήμουν φαν των παπιών.Αλήθεια οι φίλοι του μίκυ πως την βρήκατε;

 

 Το επόμενο τεύχος θα έχει ξανά Κάστυ αλλά (ευτυχώς) με Μαύρο Φάντασμα αυτή τη φορά.Συμφωνα με το inducks είναι 75 σελίδες,οπότε λογικά θα καταλαμβάνει και όλο το τεύχος.Ολο το ποντάρισμα σε μια ιστορία δηλαδή,για να δουμε.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Βουρ για μεγάλο Μικυ, εννοειται :blob3:παω κιολας να το ζητησω

 

΄Οπως είπε και ο 1530, Αριάννα μου, το "Σούπερ Μεγάλο Μίκυ" κυκλοφορεί την Παρασκευή 29/8 μαζί με το "Μίκυ Μάους".

 

Και κλείνει με 10σέλιδη του Μπαρκς που έχει να δημοσιευθεί στην Ελλάδα από το Μίκυ Μάους 336 του 1972.

 

:cheers5:

 

Ευτυχώς που αναδημοσιεύεται γιατί έλειπε από την συλλογή μου, καθώς δεν έχω το ΜΜ # 336.

 

Συμπτωματικά την ιστορία του επόμενου τεύχους (που είναι αυτή εδώ: http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2972-1P ) τη διάβασα χτες. Για μένα μία από τις καλύτερες ιστορίες των τελευταίων χρόνων. Εξαιρετική επιλογή για το Κόμιξ.

Για την ιστορία του Κόμιξ #2, τα σχόλια αργότερα καθώς αυτήν δεν την έχω διαβάσει.

 

Πράγματι "Ο Μίκυ Μάους και οι ...Σκιοναύτες" έχει βαθμολογηθεί από τους χρήστες του Inducks με 7,9/10 και βρίσκεται στην 171η θέση της κατάταξης, σε σύνολο 28744 ιστοριών. 

 

Μίκυ ΚΑΙ Μαύρο Φάντασμα? :banana:  :giati:

Πάω τώρα αμέσως να πάρω το δεύτερο τεύχος  :)

 

Μάλλον η φωτό που δημοσιεύει το ΚΟΜΙΞ με τους μαυροφορεμένους κουκουλοφόρους που έχουν περικυκλώσει τον Μίκυ και θυμίζουν το Μαύρο Φάντασμα προκάλεσε τη σύγχυση. Γιατί σύμφωνα με το Inducks το Μ.Φ. δεν περιλαμβάνεται μεταξύ των χαρακτήρων που εμφανίζονται σ' αυτήν την ιστορία.

 

Το #2 το πήρα κι εγώ και απλώς το ξεφύλλισσα. Επιφυλάσσομαι να πω τη γνώμη μου στο οικείο τόπικ, όταν το διαβάσω.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

 

Υ.Γ. Καλά πόσο ψώνιο είμαι που με θεώρησα "νεαρό" και απάντησα... :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

 

Φίλε μου έγραψα "νεαρών, κυρίως, φίλων". Πέρα από το ότι για μένα είσαι κι εσύ νεαρός, αφού είσαι συνομήλικος της κόρης μου. Και μια παράκληση: Στο φόρουμ είμαι για όλους Τρύφων(ας) χωρίς το "κύριος".

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6474
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

 Το επόμενο τεύχος θα έχει ξανά Κάστυ αλλά (ευτυχώς) με Μαύρο Φάντασμα αυτή τη φορά.Συμφωνα με το inducks είναι 75 σελίδες,οπότε λογικά θα καταλαμβάνει και όλο το τεύχος.Ολο το ποντάρισμα σε μια ιστορία δηλαδή,για να δουμε.

Και για μένα, αυτή θα είναι η πρώτη ιστορία που θα έχω διαβάσει με τον Μπιπ-Μπιπ.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λίγο απάτη για περιοδικό 100 σελίδων με τιμή 3,5 ευρώ να περιέχει μόνο μία ιστορία 75 σελίδων. Χωράει για πλάκα μια δεκασέλιδη.

Επεξεργασία από rorschach
  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24638
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το πηρα κι εγω.. μια πρωτη παρατηρηση! ειναι η ιδεα μου ή δεν αναγραφεται ποτε κυκλοφορει το επομενο τευχος?! :)

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6474
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Ή έστω μια απ' αυτές τις μικρές του Μπας ή του Μάου Χέυμανς...

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6474
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Το πηρα κι εγω.. μια πρωτη παρατηρηση! ειναι η ιδεα μου ή δεν αναγραφεται ποτε κυκλοφορει το επομενο τευχος?! :)

Όντως, δε γράφει...!

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34718
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Προφανώς (για εμένα) θα έχει και άλλη ιστορία και όχι μόνο τη βασική. Σίγουρα π.χ. θα έχει τη δεκασέλιδη του Μπαρκς. Απλά δεν τη διαφήμισαν

 

Υ..γ Τρύφων μάλλον ΟΛΟΙ όσοι ασχολούμαστε με ποντικοπαπιά και άλλα συναφή θα είμαστε πάντα νεαροί. :blob3: :blob3:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  52

ΚΟΜΙΞΑΚΙΑΣ 15, πέραν του κουμπιού Quote υπάρχει και το Multiquote. Θα σε παρακαλούσα να το χρησιμοποιούσες για όλες αυτές τις απαντήσεις της μιας πρότασης που κάνεις απανωτά και συνεχόμενα. 

 

και προς άπαντες. Παρακαλώ ελέγξτε λίγο το εάν τα ποστ σας παίρνουν thanks ή όχι. Όταν επανειλλημμένα ΚΑΝΕΝΑ σας ποστ δεν παίρνει thanks ή τα παίρνει από ελάχιστα (και δη τα ίδια και τα ίδια άτομα) τότε κάτι πάει θεόστραβα σχετικά με το τι γράφετε και το πως το προσλαμβάνει η υπόλοιπη κοινότητα. Όχι. Δεν είναι κάποιος κανόνας ότι πρέπει να παίρνει ένα ποστ thanks ή ότι υπάρχει κάποια ζυγαριά ή κάποιος μετρητής, αλλά εάν οι ίδιοι συνέχεια βάζουν αναμεταξύ τους thanks και είναι και οι μοναδικοί που βάζουν thanks ο ένας στον άλλον, τότε ελοχεύει η πιθανότητα όλοι οι υπόλοιποι να παρακαλάνε να μπει ένα κουμπί τύπου Unlike. Διότι μερικοί κυριολεκτικά παραμιλάτε μόνοι σας.

 

 

Ευχαριστώ

 

:cheers5:

  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προφανώς (για εμένα) θα έχει και άλλη ιστορία και όχι μόνο τη βασική. Σίγουρα π.χ. θα έχει τη δεκασέλιδη του Μπαρκς. Απλά δεν τη διαφήμισαν

 

Υ..γ Τρύφων μάλλον ΟΛΟΙ όσοι ασχολούμαστε με ποντικοπαπιά και άλλα συναφή θα είμαστε πάντα νεαροί. :blob3: :blob3:

Συμφωνώ με τον Chris! Εμένα προσωπικά με ένα ξεφύλλισμα που έριξα μου άρεσαν σχετικά οι αλλαγές... Να τις πω κιόλας!

  • Από την πρώτη σελίδα κιόλας βλέπουμε μια διαφορά. Στην διαφήμιση για το επόμενο τεύχος, δεν βλέπουμε ούτε περίληψη της κύριας ιστορίας, ούτε διαφήμιση για άλλες, αλλά έναν ξερό τίτλο. Ακόμα, τα γράμματα του τίτλου "Περιεχόμενα" δεν έχουν περίγραμμα.
  • Στα "Γράμματα στην Σύνταξη", το Χρονολόγιο καταλαμβάνει όλη την αριστερή μεριά της σελίδας, και οι τρεις στήλες των άρθρων έχουν γίνει δύο.
  • Διαφοροποίηση και στα "Νέα του ΚΟΜΙΞ", με το περίγραμμα των πλαισίων να είναι όπως το κάναμε εμείς στην αρχική της ΚΟΜΙΞ Wiki.
  • Διαφορές έχουμε και στα συνοδευτικά άρθρα των ιστοριών, όπου έχουμε πάλι κόκκινο πλαίσιο αριστερά και δύο στήλες.
  • Στο τεύχος βρίσκουμε διαφημίσεις για το Μίκυ Μάους, το Ντόναλντ, την Μεγάλη Βιβλιοθήκη Disney, το Super Μίκυ.
  • Τέλος, στην τελευταία σελίδα, δεν βρίσκουμε την παλιά ολοσέλιδη διαφήμιση για το επόμενο τεύχος. (πράγμα που δεν μου άρεσε αλλά τέλος πάντων...)
  • Το χαρτί μου φαίνεται κάπως καλύτερο από αυτό του ΚΟΜΙΞ 1.

Επίσης να πω ότι και εάν μου αρέσουν πιο πολύ οι ιστορίες με τα παπιά μου αρέσουν πάρα πολύ οι ιστορίες του Κάστυ τον οποίο θεωρώ τον σύγχρονο Σκάρπα σχετικά με το πως χειρίζεται τον Μίκυ... Όσο για το τεύχος 3 μου φαίνεται πολύ καλή ιστορία του Κάστυ αλλά όπως είπα παραπάνω πιστεύω πως δεν θα είναι μόνο μια...

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Λίγο απάτη για περιοδικό 100 σελίδων με τιμή 3,5 ευρώ να περιέχει μόνο μία ιστορία 75 σελίδων. Χωράει για πλάκα μια δεκασέλιδη.

 

Ας σταματήσει πια, βρε παιδιά, αυτή η γκρίνια. Κάλλιο μια 75αρα (ιστορία εννοώ) και καλή παρά 4 20ρες (ιστορίες πάντα) και σαχλές. ΄Αλλωστε το 75 στο 96 (γιατί οι 4 είναι εξώφυλλα) δεν είναι κακή αναλογία και στο #2 οι ιστορίες καλύπτουν 79 από τις 96 σελίδες.

 

Το πηρα κι εγω.. μια πρωτη παρατηρηση! ειναι η ιδεα μου ή δεν αναγραφεται ποτε κυκλοφορει το επομενο τευχος?! :)

 

Δεν το είχα προσέξει και μου κάνει εντύπωση.

 

Ή έστω μια απ' αυτές τις μικρές του Μπας ή του Μάου Χέυμανς...

 

Από αυτές ειδικά, προτιμώ τις ...διαφημίσεις.

 

Προφανώς (για εμένα) θα έχει και άλλη ιστορία και όχι μόνο τη βασική. Σίγουρα π.χ. θα έχει τη δεκασέλιδη του Μπαρκς. Απλά δεν τη διαφήμισαν

 

Υ..γ Τρύφων μάλλον ΟΛΟΙ όσοι ασχολούμαστε με ποντικοπαπιά και άλλα συναφή θα είμαστε πάντα νεαροί. :blob3: :blob3:

 

Αν είχε, θα το έλεγε. ΄Αλλωστε 75+10=85 στις 96 και δεν βγαίνουν αν υπολογίσουμε τις μόνιμες στήλες και τις διαφημίσεις.

Υ.Γ. Είμαστε, σίγουρα.

 

Και μια συμπλήρωση στο καίριο, από κάθε άποψη, ποστ του φίλου :germ:

Για όσους έχουν την ελληνική εκδοχή του GC, το Quote και το Multi-quote είναι, αντίστοιχα, το Απάντηση και το Πολλαπλή Παράθεση.

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Βλέπω πως κανείς δεν πρόσεξε πως δεν αναγράφεται ημερομηνία κυκλοφορίας του επόμενου τεύχους ή το πότε κυκλοφόρησαν οι ιστορίες στο εξωτερικό που δημοσιεύτηκαν στο παρόν τεύχος.  :) Κάτι που περίμενα να το δω να σχολιάζεται πρώτο-πρώτο. :)

Επεξεργασία από GreekComicFan
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6063 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Βλέπω πως κανείς δεν πρόσεξε πως δεν αναγράφεται ημερομηνία κυκλοφορίας του επόμενου τεύχους ή το πότε κυκλοφόρησαν οι ιστορίες στο εξωτερικό που δημοσιεύτηκαν στο παρόν τεύχος.  :) Κάτι που περίμενα να το δω να σχολιάζεται πρώτο-πρώτο. :)

 

Είσαι ο 2ος-3ος που το πρωτοσχολιάζει... :valt:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6425
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3927 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Aπο το φουμπου της Καθημερινής


 


post-29478-0-94012900-1409141371_thumb.jpg


  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Είσαι ο 2ος-3ος που το πρωτοσχολιάζει... :valt:

Βάλε παραπομπή γιατί μου ξέφυγε προφανώς με τις συνεχείς μεταφορές των σχολίων. :)

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4460
  • Reputation:   34718
  • Achievement Points:  4527
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

ΚΟΜΙΞ #2

 

Δόκτωρ Τικ-τακ: Bitch please, it's Casty :D Σεναριάρα, σχεδιάρα και όλα τα συναφή. Περίμενα κάνα 10/10 ιστορία, ήταν ένα κλικ κάτω, όμως και πάλι μια χαρά :D

 

Το μυστικό των πειρατών: No reason to exist, no reason to live. Σοβαρά τι ιστορία ήταν αυτή; Κανένα νόημα δεν εντόπισα, τίποτα. Μόνο θετικό το σχέδιο σε κάποια σημεία που ήταν αρκετά καλό και λεπτομερή.

 

Η δεύτερη τυχερή δεκάρα: Ιστορία μπέρδεμα. Έτσι κι αλλιώς οι ιστορίες του Vicar ποτέ δεν είχαν μεγάλο potential, ε αυτή το χειροτερεύει. Όχι παρελθόν, όχι παρόν κλπ. Καλά, η "εξομολόγηση" της Δις Ευταξίας στο τέλος, μακράν ότι το πιο ηλίθιο μέρος της ιστορίας.

 

Το πράσινο τείχος: Ναι ρε, γουστάρω τέτοιες σύντομες χαζο-ιστοριούλες από τα αδέρφια Heymans. Κι αυτή καλή ήταν. Τη Νταίζυ και τις άλλες 3 τις γριές άνετα τις έσφαζα στο γόνατο.

 

Η μεγάλη παρέλαση των ζώων: Κλασικός ανατρεπτικός Μπαρκς, που ξες ότι στο τέλος θα κερδίσει το πιο απλό. Μια χαρά κι εδώ. :)

 

Επόμενο τεύχος:

Casty πάλι. Με Ατομίνο Μπιμπ-Μπιμπ. Πάμε ρε να θυμηθούμε Σκάρπα :D

robbenfirar.gif

 

Μεγάλε Robben :D

 

 

 

 

Σίγουρα selling point του τεύχους ο Casty, ο κλασικός Μπαρκς + για μένα ο Heymans. Οι άλλες 2, ειδικά η πειρατική, για τα σκουπίδια.

Επίσης και το χαρτί φαίνεται να έχει αλλάξει, αν κι εμένα ούτε του 1ου τεύχους με πείραζε.

 

 

Νομίζω αυτό πρέπει να το γραψεις στο τόπικ του ΚΟΜΙΞ και όχι εδώ. Είναι αυτό που ρώτησα πιο πάνω. :)

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μπουτέψαμε την μπέρδα μας.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

 

 

Τώρα παρατήρησα κάτι που στο πρώτο τεύχος δεν υπήρχε, μπορεί να είναι μονωμένο περιστατικό και να είναι μόνο στο δικό μου αντίτυπο. Αλλά το δικό μου τεύχος(εκτός του ότι είχε κάποια πάνελ που έπεσε περισσότερο μελάνι, που δεν με πείραξε, λεπτομέρειες) ήταν μέσα στην μουτζούρα! Πραγματικά ήταν λες και πριν από μένα το πήρε και το ξεφύλλισε ανθρακωρύχος. Το πάθατε και εσείς αυτό;

Όχι, έπεσες σε κακέκτυπο.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.