Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5283 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Σαν επίδοξος μεταφραστής (έχω ήδη κάνει κάποιες μεταφράσεις και ελπίζω κάποια μέρα να ασχολούμαι αποκλειστικά με αυτό) με στεναχωρεί η μη αναφορά του ονόματος των μεταφραστών. Όμως η συγκεκριμένη εκδοτική για δικούς της λόγους δεν αναφέρει ποτέ ονόματα μεταφραστών, κάτι που πάντα θεωρούσα πολύ περίεργο. Δυστυχώς όμως μόνο ο εκδότης μπορεί να μας απαντήσει σε αυτό το ερώτημα... 

 

(να μια ερώτηση που μπορώ να κάνω το Σάββατο στην παρουσίαση του τόμου :P)

 

Θα σιγοντάρω κι εγώ, φίλε.

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4399
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5722 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εδώ μπορεί να ρίξει κανείς μια ματιά και στην ιταλική έκδοση αν θέλει να κάνει σύγκριση με τη δική μας. Το Μάιο βγαίνει ο 2ος τόμος ενώ η τιμή έχει καθοριστεί στα 25 ευρώ.
Εννοείται ότι θα τιμήσουμε την ελληνική παρόλο που ξεκινήσαμε την αμερικάνικη. :)

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6174 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ωπ, τι λες τώρα! Οι Ιταλοί θα βγάλουν και την έκδοση της Fantagraphics; Ωραίοι, αν μπορεί να τους στηρίξει το κοινό τους, τότε μια χαρά. Γενικά πάντως η συγκεκριμένη έκδοση της Fantagraphics είναι για σεμινάρια. Απίστευτα καλοδουλεμένη και μέχρι στιγμής αψεγάδιαστη, σε όλους τους τομείς. Όταν με το καλό ολοκληρωθεί, θα μιλάμε για την απόλυτη έκδοση των απάντων ενός κορυφαίου δημιουργού.

 

Ακόμα και να ακολουθήσω εν τέλει την ελληνική έκδοση, δεν μετανιώνω στο ελάχιστο που έχω αγοράσει ήδη 4 τόμους από αυτούς.

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3996
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σήμερα παρέλαβα και εγώ τον 1ο τόμο του Φλοϋντ Γκοτφρεντσον και τους δύο νέους του Καρλ Μπαρκς. Η παραγγελία έγινε την Δευτέρα. Πολύ γρήγοροι. ;) Οι τόμοι ήταν πολύ καλά προστατευμένοι στην συσκευασία τους και καθόλου στραπατσαρισμένοι. :D Καλά ο τόμος του Μίκυ Μάους είναι ΠΟΛΥ μαμάτος όμως!!! Ειλικρινά φοβερή έκδοση! Ανυπομωνώ να αρχίσω την ανάγνωση. :D

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6443 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Μόλις τον παρέλαβα αλλά ακόμη δεν τον άνοιξα, οπότε ίσως πλέον να μπορείτε να τους βρείτε και στα μαγαζιά καθώς εγώ δεν τους είχα παραγγείλει από το site. Εντυπώσεις κλπ μετά την απαραίτητη ανάγνωση, αλλά η πρώτη εντύπωση είναι εξαιρετικά θετική.

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6174 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Αν δεν τον παρήγγειλες από το site αλλά ούτε τον πήρες από μαγαζί, τότε πώς τον παρέλαβες :thinking:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6443 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Τα παραγγέλνω από την γυναίκα μέσω e-mail, η οποία διαβιβάζει το mail μου σε πολύ καλό φίλο μας Βιβλιοπώλη που είναι το μαγαζί του κοντά στην δουλειά της. Αυτός καβαλάει το ποδήλατο του και τρέχει να μου τα φέρει, είτε από την εκδοτική (βέρυ πόσιμπλ), είτε από άλλα βιβλιοπωλεία. Τα παραλαμβάνει το ταχυδρομικό περιστεράκι μου (η σύζυγος), πλερώνει κιόλας (με λίγο καλύτερη τιμή από την συνήθη) και μου τα φέρνει σπίτι. Πολύ κουραστικό φίλε, να ανοίξω την σακούλα που μου φέρνει να τα βγάλω από μέσα. :P

  • Like 19
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12981
  • Reputation:   95048
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4651 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τα παραγγέλνω από την γυναίκα μέσω e-mail, η οποία διαβιβάζει το mail μου σε πολύ καλό φίλο μας Βιβλιοπώλη που είναι το μαγαζί του κοντά στην δουλειά της. Αυτός καβαλάει το ποδήλατο του και τρέχει να μου τα φέρει, είτε από την εκδοτική (βέρυ πόσιμπλ), είτε από άλλα βιβλιοπωλεία. Τα παραλαμβάνει το ταχυδρομικό περιστεράκι μου (η σύζυγος), πλερώνει κιόλας (με λίγο καλύτερη τιμή από την συνήθη) και μου τα φέρνει σπίτι. Πολύ κουραστικό φίλε, να ανοίξω την σακούλα που μου φέρνει να τα βγάλω από μέσα. :P

 

Είδες τα καλά του γάμου...? :lol:

 

 

Εδώ μπορεί να ρίξει κανείς μια ματιά και στην ιταλική έκδοση αν θέλει να κάνει σύγκριση με τη δική μας. Το Μάιο βγαίνει ο 2ος τόμος ενώ η τιμή έχει καθοριστεί στα 25 ευρώ.

Εννοείται ότι θα τιμήσουμε την ελληνική παρόλο που ξεκινήσαμε την αμερικάνικη. :)

 

Μία μικρή παρατήρηση...! :idea:

 

Στην δική μας έκδοση έχουν μεταφράσει και τα στριπς τού εξωφύλλου...!

Επεξεργασία από Indian
  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6174 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

[...] Καθυστερεί 5 ημέρες την κυκλοφορία ώστε να πουλήσει η ίδια η εταιρία όσα περισσότερα αντίτυπα γίνεται, και ύστερα από το μεγάλο μπαμ, θα τα προωθήσει σε όλα τα σημεία πώλησης ανά την Ελλάδα. [...]

 

Το παραπάνω θα ήταν καλή φάση, όμως τελικά δεν τους έκατσε δική τους θέση στο Comicdom. Υπάρχουν κάποιοι τόμοι Γκοτφρεντσον και Καρλ Μπαρκς στον πάγκο του Comicdom, όμως αφ' ενός δεν προωθούνται όσο αν υπήρχε ένας πάγκος αποκλειστικά της Νέας Ακτίνας, αφ' εταίρου δεν δίνουν καμία έκπτωση. Κρίμας. Δεν πειράζει, θα τα αγοράσω από τα γνωστά μαγαζιά (μάλλον θα πάω για ComicStrip και Comicon στη Σόλωνος).

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5283 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Το παραπάνω θα ήταν καλή φάση, όμως τελικά δεν τους έκατσε δική τους θέση στο Comicdom. Υπάρχουν κάποιοι τόμοι Γκοτφρεντσον και Καρλ Μπαρκς στον πάγκο του Comicdom, όμως αφ' ενός δεν προωθούνται όσο αν υπήρχε ένας πάγκος αποκλειστικά της Νέας Ακτίνας, αφ' εταίρου δεν δίνουν καμία έκπτωση. Κρίμας. Δεν πειράζει, θα τα αγοράσω από τα γνωστά μαγαζιά (μάλλον θα πάω για ComicStrip και Comicon στη Σόλωνος).

 

Και γιατί, φίλε Γιώργο, δεν γράφεσαι στα Βιβλία Τερζόπουλος και στο ΚΟΜΙΞ ΦΑΝ ΚΛΑΜΠ να τα πάρεις με έκπτωση 15% (21,30 τον Φλόυντ και 15,98 καθέναν από τους Μπαρκς, σύνολο 53,26) όπως εγώ;

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12981
  • Reputation:   95048
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4651 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το παραπάνω θα ήταν καλή φάση, όμως τελικά δεν τους έκατσε δική τους θέση στο Comicdom. Υπάρχουν κάποιοι τόμοι Γκοτφρεντσον και Καρλ Μπαρκς στον πάγκο του Comicdom, όμως αφ' ενός δεν προωθούνται όσο αν υπήρχε ένας πάγκος αποκλειστικά της Νέας Ακτίνας, αφ' εταίρου δεν δίνουν καμία έκπτωση.

 

Όντως Γιώργο...!Κι εγώ απογοητεύτηκα που δεν υπήρχε έστω και μία μικρή έκπτωση...! :(

 

Και γιατί, φίλε Γιώργο, δεν γράφεσαι στα Βιβλία Τερζόπουλος και στο ΚΟΜΙΞ ΦΑΝ ΚΛΑΜΠ να τα πάρεις με έκπτωση 15% (21,30 τον Φλόυντ και 15,98 καθέναν από τους Μπαρκς, σύνολο 53,26) όπως εγώ;

 

Νομίζω ότι πρέπει να το κάνω κι εγώ φίλε Τρύφωνα...!

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6174 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Και γιατί, φίλε Γιώργο, δεν γράφεσαι στα Βιβλία Τερζόπουλος και στο ΚΟΜΙΞ ΦΑΝ ΚΛΑΜΠ να τα πάρεις με έκπτωση 15% (21,30 τον Φλόυντ και 15,98 καθέναν από τους Μπαρκς, σύνολο 53,26) όπως εγώ;

 

Επειδή 5% δεν είναι κανένα τραγικό ποσό (όχι πως είναι άσχημα αλλά μπορώ να το διαθέσω) συν το ότι το συνδυάζω με τη βόλτα, διαλέγω όποιο αντίτυπο θέλω γλιτώνοντας τις τσακίσεις και υποστηρίζω τα συνοικιακά κομικομάγαζα.

  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9590
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5464 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πείτε και σε μας που δεν καταφέραμε να έρθουμε (δυστυχώς μου έκατσε εργασία και χαρά εκείνη την ώρα  :sad1: ). 

 

Ειπώθηκε τίποτα ενδιαφέρον στην παρουσίαση; Ίσως για τη συχνότητα κυκλοφορίας; :)

 

Σαν επίδοξος μεταφραστής (έχω ήδη κάνει κάποιες μεταφράσεις και ελπίζω κάποια μέρα να ασχολούμαι αποκλειστικά με αυτό) με στεναχωρεί η μη αναφορά του ονόματος των μεταφραστών. Όμως η συγκεκριμένη εκδοτική για δικούς της λόγους δεν αναφέρει ποτέ ονόματα μεταφραστών, κάτι που πάντα θεωρούσα πολύ περίεργο. Δυστυχώς όμως μόνο ο εκδότης μπορεί να μας απαντήσει σε αυτό το ερώτημα... 

 

(να μια ερώτηση που μπορώ να κάνω το Σάββατο στην παρουσίαση του τόμου  :P) 

Ή για τους μεταφραστές;  :spidey_yeah_that:

Επεξεργασία από saveapenguin
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6174 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Είπαμε διάφορα και ωραία. Η παρουσίαση του Κ. Νικολάου ήταν πολύ κατατοπιστική και ήταν κρίμα που δεν μπορούσαν να διαθέσουν μεγαλύτερο χώρο ώστε να ακούσουν περισσότεροι. Είναι αρκετά που μπορούμε να γράψουμε ως ανταπόκριση, όμως από μεριάς μου, μέχρι να τελειώσει το Comicdom δεν θα έχετε ενημέρωση λόγω χρόνου :P

 

Απλά περιληπτικά θα αναφέρω πως στο τέλος κληρώθηκαν 5 τόμοι σε παρευρισκόμενους (δύο ήταν ο Zoo και ο Thanduckal), αρκετοί γνωρίσαμε τον κ. Ντέιβιντ, και στο τέλος τέλος όταν είχε φύγει όλος ο κόσμος, πήγαμε με τον adams στους Νικολάου & Τερζόπουλο και είχαμε μία ~15λεπτη συζήτηση «γενικού ενδιαφέροντος». Στο τέλος, ο Κ. Νικολάου μου έδωσε τον προσωπικό του τόμο που είχε φέρει για την παρουσίαση. Δεν θα πω περισσότερα αφ' ενός επειδή θέλω απελπισμένα να πάω για ύπνο μέχρι το Q&A του Wagner που ξεκινάει σε 7 ώρες, αφ' εταίρου επειδή τα παιδιά με τα οποία βρεθήκαμε στην έκθεση ήδη με κράζουν :PPP:

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 22
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5283 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Είπαμε διάφορα και ωραία. Η παρουσίαση του Κ. Νικολάου ήταν πολύ κατατοπιστική και ήταν κρίμα που δεν μπορούσαν να διαθέσουν μεγαλύτερο χώρο ώστε να ακούσουν περισσότεροι. Είναι αρκετά που μπορούμε να γράψουμε ως ανταπόκριση, όμως από μεριάς μου, μέχρι να τελειώσει το Comicdom δεν θα έχετε ενημέρωση λόγω χρόνου :P

 

Απλά περιληπτικά θα αναφέρω πως στο τέλος κληρώθηκαν 5 τόμοι σε παρευρισκόμενους (δύο ήταν ο Zoo και ο Thanduckal), αρκετοί γνωρίσαμε τον κ. Ντέιβιντ, και στο τέλος τέλος όταν είχε φύγει όλος ο κόσμος, πήγαμε με τον adams στους Νικολάου & Τερζόπουλο και είχαμε μία ~15λεπτη συζήτηση «γενικού ενδιαφέροντος». Στο τέλος, ο Κ. Νικολάου μου έδωσε τον προσωπικό του τόμο που είχε φέρει για την παρουσίαση. Δεν θα πω περισσότερα αφ' ενός επειδή θέλω απελπισμένα να πάω για ύπνο μέχρι το Q&A του Wagner που ξεκινάει σε 7 ώρες, αφ' εταίρου επειδή τα παιδιά με τα οποία βρεθήκαμε στην έκθεση ήδη με κράζουν :PPP:

 

Α, ώστε κάνατε μυστικές επαφές πίσω από την πλάτη μας; Ε, βέβαια, ο Φάντομ Ντακ δεν είσαι; Και ο Ντέιβιντ πότε ήρθε και δεν τον είδαμε; Σοβαρολογώντας, εγώ με τον Μενίρ, με το που τέλειωσε η παρουσίαση φύγαμε σφαίρα, γιατί μόλις είχα λάβει Π.Μ. από την Paola ότι είχαν φτάσει με τον Βασίλη στην είσοδο και έπρεπε να τους υποδεχτούμε και να τους ξεναγήσουμε, όπως και έγινε.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5283 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

 

Ειπώθηκε τίποτα ενδιαφέρον στην παρουσίαση; Ίσως για τη συχνότητα κυκλοφορίας; :)

 

Ή για τους μεταφραστές;  :spidey_yeah_that:

 

Γενικώς, όπως είπε και ο Φάντομ, ειπώθηκαν πολλά ενδιαφέροντα. Κρίμα που δεν μπόρεσες να τα ακούσεις. Για τα δύο ειδικότερα ερωτήματα έχω να πω ότι κατ' αρχήν δεν λέχθηκε τίποτε για συχνότητα κυκλοφορίας, απλά ο κ. Νικολάου είπε ότι ελπίζουν να συνεχιστεί κανονικά η έκδοση τής σειράς (δεν θυμάμαι ακριβώς τη διατύπωσή του), ενώ για τον μεταφραστή, σε ερώτησή μου πριν την έναρξη τής παρουσίασης, είπε ότι στην έννοια τής επιμέλειας κειμένων περιλαμβάνεται κι η μετάφραση, υιοθετώντας την άποψη που διατύπωσε ο φίλος Comics Fan στο πόστ #33 πιο πάνω (συνεννοημένοι είσαστε Σπύρο μου; ). Επομένως, ο μεταφραστής είναι ο Δημήτρης Δημακόπουλος. Επιχείρησα να διατυπώσω κάποιου είδους διαφωνία, αλλά άρχιζε η παρουσίαση και δεν επέμεινα. Τελειώνοντας όμως την κατατοπιστικότατη ομιλία του ο κ. Νικολάου, ευχαρίστησε τούς συντελεστές τής έκδοσης και εκεί ανέφερε ρητά "τον μεταφραστή Δημήτρη Δημακόπουλο".

 

Για το συγκεκριμένο θέμα, όπως αναφέρω και πιο πάνω, στο ποστ #34, έχοντας προσωπική εμπειρία, θεωρώ ότι πρόκειται για δύο διαφορετικές εργασίες και ότι ακόμη και όταν το πρόσωπο τού μεταφραστή και εκείνου που έκανε την επιμέλεια κειμένων (που λέγεται αλλιώς και γλωσσική επιμέλεια) συμπίπτουν, πρέπει να αναφέρεται ρητά ότι το πρόσωπο αυτό έκανε κα τις δύο αυτές εργασίες. Απόδειξη του ισχυρισμού μου αυτού είναι ότι στη σχετική σελίδα -την οποία ανεβάζω σκαναρισμένη- του δίτομου έργου LAROUSSE της ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗΣ, τού οποίου είχα κάνει πριν 5-6 χρόνια τόσο τη μετάφραση από τα γαλλικά όσο και την γλωσσική επιμέλεια (ή επιμέλεια κειμένων), αναφέρεται ρητά:

 

Μετάφραση - Γλωσσική Επιμέλεια

Τρύφων Ευαγγελίδης

post-11531-0-92680700-1366542295_thumb.jpg

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12981
  • Reputation:   95048
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4651 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Είπαμε διάφορα και ωραία. Η παρουσίαση του Κ. Νικολάου ήταν πολύ κατατοπιστική και ήταν κρίμα που δεν μπορούσαν να διαθέσουν μεγαλύτερο χώρο ώστε να ακούσουν περισσότεροι. Είναι αρκετά που μπορούμε να γράψουμε ως ανταπόκριση, όμως από μεριάς μου, μέχρι να τελειώσει το Comicdom δεν θα έχετε ενημέρωση λόγω χρόνου :P

 

Απλά περιληπτικά θα αναφέρω πως στο τέλος κληρώθηκαν 5 τόμοι σε παρευρισκόμενους (δύο ήταν ο Zoo και ο Thanduckal), αρκετοί γνωρίσαμε τον κ. Ντέιβιντ, και στο τέλος τέλος όταν είχε φύγει όλος ο κόσμος, πήγαμε με τον adams στους Νικολάου & Τερζόπουλο και είχαμε μία ~15λεπτη συζήτηση «γενικού ενδιαφέροντος». Στο τέλος, ο Κ. Νικολάου μου έδωσε τον προσωπικό του τόμο που είχε φέρει για την παρουσίαση. Δεν θα πω περισσότερα αφ' ενός επειδή θέλω απελπισμένα να πάω για ύπνο μέχρι το Q&A του Wagner που ξεκινάει σε 7 ώρες, αφ' εταίρου επειδή τα παιδιά με τα οποία βρεθήκαμε στην έκθεση ήδη με κράζουν :PPP:

 

Τελικά ήρθε ο Ντέιβιντ...? :NoNo:

Όχι ρε σύ κι έφυγα αμέσως μετά την παρουσίαση...! :wall:

Κρίμα γιατί ήθελα να τον γνωρίσω...!

Τον βγάλατε καμία φωτογραφία να δούμε πως είναι...? :P

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6174 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Α, ώστε κάνατε μυστικές επαφές πίσω από την πλάτη μας; Ε, βέβαια, ο Φάντομ Ντακ δεν είσαι; Και ο Ντέιβιντ πότε ήρθε και δεν τον είδαμε;

 

Αυτό ακριβώς :D

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Συγκρισιακά με τον αγγλικό τόμο, ποιό είναι καλύτερο; Προς τα που γέρνει η ζυγαριά;

Επεξεργασία από Jim®
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Συγκρισιακά με τον αγγλικό τόμο, ποιό είναι καλύτερο; Προς τα που γέρνει η ζυγαριά;

 

πολυ ωραια ιδέα! :idea:

όποιος εχει ζυγαριά και τους 2 τομους (αγγλικο/ελληνικο) ας του ζυγίσει να μας πει ποσα γραμμάρια διαφορά έχουν!!!

 

:D

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11400
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4677 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

πολυ ωραια ιδέα! :idea:

όποιος εχει ζυγαριά και τους 2 τομους (αγγλικο/ελληνικο) ας του ζυγίσει να μας πει ποσα γραμμάρια διαφορά έχουν!!!

 

:D

 

1351737293781_funny-pictures.jpg

 

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5283 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Φίλοι μου, τους έχω και τους δύο, αλλά δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός, γιατί την έχω καταβρεί με τον ελληνικό, ο οποίος σίγουρα υπερέχει ως προς το ότι κατάφερε να αποδώσει σε μια ξένη γλώσσα και το "γράμμα" κι το πνεύμα (όπως λέμε εμείς οι νομικοί) ή απλούστερα και τον τύπο και την ουσία τού πρωτοτύπου. Κι ακόμη, επειδή νιώθω τον ελληνικό λίγο σαν παιδί μου, μια και πάσχισα κι εγώ για να βγει.

Παρεμπιτόντως, τον τέλειωσα αλλά επειδή το σχετικό ποστ που θα ανεβάσω θα είναι λεπτομερές (με σπόιλερ, εννοείται) επιφυλάσσομαι να το παρουσιάσω συντόμως.

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

post-11351-0-06012300-1368976622_thumb.jpg

 

Μετά την Ελλάδα, η σειρά κυκλοφορεί και στην Ιταλία, από τις εκδόσεις Rizzoli Lizard.Ίδιες σελίδες, ίδιο μέγεθος.Η μόνη διαφορά είναι στην τιμή, η οποία φτάνει τα 26 ευρώ. 

 

http://coa.inducks.org/issue.php?c=it/FGL+++1

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5283 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

 

attachicon.gifhr.jpg

 

Μετά την Ελλάδα, η σειρά κυκλοφορεί και στην Ιταλία, από τις εκδόσεις Rizzoli Lizard.Ίδιες σελίδες, ίδιο μέγεθος.Η μόνη διαφορά είναι στην τιμή, η οποία φτάνει τα 26 ευρώ. 

 

http://coa.inducks.org/issue.php?c=it/FGL+++1

 

Δηλαδή τους φάγαμε τους Ιταλούς κατά ένα μήνα!

 

Το διέπραξα, παιδιά, παρασύρθηκα και από το "Μετά την Ελλάδα" τού Quackmore και βλέποντας στο inducks May 2011 το διάβασα May 2013 !!!!

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9632
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

 

attachicon.gifhr.jpg

 

Μετά την Ελλάδα, η σειρά κυκλοφορεί και στην Ιταλία, από τις εκδόσεις Rizzoli Lizard.Ίδιες σελίδες, ίδιο μέγεθος.Η μόνη διαφορά είναι στην τιμή, η οποία φτάνει τα 26 ευρώ. 

 

http://coa.inducks.org/issue.php?c=it/FGL+++1

Δεν είχε βγει όλος ο Γκότφρεντσον στην Ιταλία σε άλλου στυλ τόμους; :thinking:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4399
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5722 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για την ακρίβεια πάλι μας έφαγαν και παρόλο που είχαν ήδη εκδόσει πριν 2 χρόνια το έργο του Γκότφρεντσον σε μία έκδοση μέτρια, το ξαναέβγαλαν ακολουθώντας την έκδοση της fantagraphics. Ο 1ος τόμος εκδόθηκε περίπου μισό χρόνο πριν. :)

 

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=28719&p=285191

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6174 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Δεν ήταν μέτρια, ήταν πολύ καλή η προηγούμενη έκδοσή τους. Απλά της Fantagraphics παίζει εκτός συναγωνισμού :P

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12160
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Δηλαδή τους φάγαμε τους Ιταλούς κατά ένα μήνα!

 

Το διέπραξα, παιδιά, παρασύρθηκα και από το "Μετά την Ελλάδα" τού Quackmore και βλέποντας στο inducks May 2011 το διάβασα May 2013 !!!!

Βασικά παίζει να το είχαν λάθος στο inducks, γι αυτό παρασύρθηκα κι εγώ.Άντι για 2011, να είχαν γράψει 2013.Ενώ στην αντίστοιχη έκδοση της Carl Barks Library, οι ημερομηνίες να ήταν σωστές.Από την άλλη πάλι, επειδή δεν είχα προσέξει και καλά κι επειδή περάστηκαν τώρα οι τόμοι, μπορεί να το θεώρησα εγώ ως νέα κυκλοφορία. :thinking:

Επεξεργασία από Quackmore
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5283 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Βασικά στο inducks το είχαν λάθος, γι αυτό παρασύρθηκα κι εγώ.Άντι για 2011, είχαν γράψει 2013.Ενώ στην αντίστοιχη έκδοση της Carl Barks Library, οι ημερομηνίες ήταν σωστές.

 

Τότε μπορεί να το διόρθωσαν αφού το είδα κι εγώ, γιατί την πρώτη φορά που κοίταξα, μού φάνηκε πως διάβασα 2013 και μετά το ποστ τού Vintaz ξανακοίταξα και έγραφε 2011.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4399
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5722 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν ήταν μέτρια, ήταν πολύ καλή η προηγούμενη έκδοσή τους. Απλά της Fantagraphics παίζει εκτός συναγωνισμού :P

 

Πράγματι θα μπορούσες να το πεις και έτσι. Έχω αγοράσει το 1ο τεύχος της ιταλικής πρώτης έκδοσης και τον αμερικάνικο της Fantagraphics. Συγκριτικά μου φάνηκε τόσο μέτριος ο ιταλικός που τον καταχώνιασα σε μια ντουλάπα και κράτησα τη Fantagraphics. :)

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.