Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  172
  • Reputation:   1054
  • Achievement Points:  172
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Αντικειμενικά, δεν χάνουμε και τίποτα, από την χαμηλή ποιότητα των ιστοριών που εκδίδονται αυτή την στιγμή. Το ΦΑΝΤΟΜ, πραγματικά ξεχώριζε με την ποιότητα του.. Προσωπικά, το σταματάω κάπου εδώ το θέμα, δεν θέλω να κουράζω.. Ο καθένας αποφασίζει με τα γούστα του και την τσέπη του!  

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3581 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το επόμενο είναι το Κόμιξ :reap:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1156
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2801 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ασχημα νεα :please::wall:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αφαιρέθηκε και από τις συνδρομές http://www.kathimerini.gr/disney-subscriptions

Νομίζω πως μπορούμε να θεωρήσουμε σίγουρο πως η έκδοση του Φάντομ σταματάει.

Δυστυχώς από ότι φαίνεται μάλλον ναι. Εγώ λέω ας του στείλουμε και κανένα ημειλ πάντως.

 

Φτου σκουληκομυρμηγκότρυπα :wall:  :wall: . Ένα από τα καλύτερα περιοδικά και το κόβουν; Αρπαχτή τελικά ήταν όντως η αύξηση τιμής, ώστε να καρπωθούν όσο το δυνατόν περισσότερα χρήματα  :spidey_yeah_that:

 

Ελπίζω τουλάχιστον να επιστρέψουν τα χρήματα σε όσους έκαναν συνδρομή.

Δεν νομίζω να επιστραφούν τα χρήματα. Απλά, μάλλον θα τους βάλουν σε μια συνδρομή με παρόμοια χρήματα. Το Ντόναλντ για παράδειγμα.

 

Ή απλά η αύξηση της τιμής ήταν μια ύστατη προσπάθεια να το σώσουν. 

Ναι αλλά μέσα σε 1 μήνα είδαν ότι βγαίνει;

 

Συμφωνώ πρέπει να ήταν πείραμα... Προφανώς όμως με την αύξηση της τιμής το πήραν λιγότεροι οπότε το έκριναν ασύμφορο σαν έκδοση... 

Πείραμα αλλά μέσα σε ένα μήνα τι συμπεράσματα να βγάλεις; Εάν ήταν σε 2-3 μήνες από τώρα κάπως θα το καταλάβαινα... Αλλά τώρα μου φάνηκε ότι βιάστηκαν...

 

Από τις συνδρομές μπορεί να αφαιρέθηκε μέχρι να υπολογίσουν τα νέα κόστη με την αλλαγή της τιμής, κάτι που είχε συμβεί και επί Τερζόπουλου. Μην βιάζεστε με την πολεμική, Θα μάθουμε σύντομα τι παίζει πιστεύω.

Είχαν ήδη υπολογιστεί τα νέα κόστη! Από 18 ευρώ που ήταν όταν είχε 1,90 πήγε στα 24 ευρώ με το νέο 2,50 για τον 1 χρόνο. Η μόνη ελπίδα είναι εάν έγινε τριμηνιαίο. Τότε μπορεί να ισχύει αυτό που λες.

 

Δεν ξέρω και δεν αποτελεί σοβαρή ένδειξη για μένα, αν σκεφτεί κανείς πως δεν είναι η πρώτη φορά που παραλείπουν πράγματα. Μπορεί να μην έχουν ολοκληρώσει τον προγραμματισμό τους π.χ.

Ισχύει αλλά εδώ δεν είναι το ίδιο... 

 

Το επόμενο είναι το Κόμιξ :reap:

Καλώς ή κακώς το ΚΟΜΙΞ και το ΜΜ θα είναι από τελευταία από τα περιοδικά που θα "φύγουν"... Το Ντόναλντ είναι πιο πιθανό να μας αφήσει. :)

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3994
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Να σημειωθει οτι τα χρήματα για τη συνδρομή μου στο ΚΟΜΙΞ το 2013 μου επιστράφηκαν μερικούς μηνες αφότου έκλεισε η εκδοτική, χωρίς να γίνει κ καμια κινηση απο πλευράς μου. Με πήρε μια κοπελίτσα τηλέφωνο κ της έδωσα το Iban για κατάθεση. Αν η Καθημερινή δεν κανει επιστροφη χρημάτων θα είναι τουλαχιστον γυφτια.

Επεξεργασία από Digisoul
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  450
  • Reputation:   1816
  • Achievement Points:  450
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5565 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Κρίμα που κόβεται το Φαντομ Ντακ.,

 

Απο την άλλη, το SLAM DUCK που βλέπουμε στο ημερολόγιο παίζει να είναι EDITOR'S CHOICE?

Επεξεργασία από demiscy
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5465
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4217 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έγραψα χθες στην Καθημερινή για το Φάντομ, και μόλις πήρα απάντηση:

 

Δυστυχώς, Κρίτωνα, διακόπηκε η κυκλοφορία του συγκεκριμένου τίτλου λόγω χαμηλών κυκλοφοριών

 

 

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να σημειωθει οτι τα χρήματα για τη συνδρομή μου στο ΚΟΜΙΞ το 2013 μου επιστράφηκαν μερικούς μηνες αφότου έκλεισε η εκδοτική, χωρίς να γίνει κ καμια κινηση απο πλευράς μου. Με πήρε μια κοπελίτσα τηλέφωνο κ της έδωσα το Iban για κατάθεση. Αν η Καθημερινή δεν κανει επιστροφη χρημάτων θα είναι τουλαχιστον γυφτια.

Ναι άλλο τότε και άλλο τώρα. Τότε έκλεισε η εκδοτική. Τώρα δεν κλείνει.

 

Κρίμα που κόβεται το Φαντομ Ντακ.,

 

Απο την άλλη, το SLAM DUCK που βλέπουμε στο ημερολόγιο παίζει να είναι EDITOR'S CHOICE?

Το πιο πιθανό να είναι editor's choice αν και περίμενα κάτι καλύτερο... 

 

Έγραψα χθες στην Καθημερινή για το Φάντομ, και μόλις πήρα απάντηση:

Και επίσημα λοιπόν... Κρίμα :(

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15093
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ξενερώνω που θα βγάλει 0,60€ παραπάνω επί κάθε αγοραστή. Ειδικά τώρα που είναι το τελευταίο, όσοι ασχολούνται και το γνωρίζουν είναι πολύ πιθανό να το πάρουν εκτός προγράμματος. Παλεύει μέσα μου ο completionist με τον αναγνώστη.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4449
  • Reputation:   34604
  • Achievement Points:  4516
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Άσχημη εξέλιξη η οποία μου δημιουργεί κάποιες εύλογες απορίες.

 

Προσωπικά δεν έπαιρνα το Φάντομ, διότι, παρότι το δοκίμασα 2 φορές, δεν με κέρδισε. Ίσως γιατί γενικά δεν μ αρέσουν καθόλου τα MARVEL, DC κλπ που πιο πολύ μοιάζει παρά με κλασικό Ντίσνευ. Μαζί με το Σούπερ Μίκυ είναι το μόνο που δεν παίρνω. Παρόλα αυτά καταλαβαίνω οτι είναι ίσως η πιο ποιοτική σειρά των Ντίσνευ της Καθημερινής. Γίνεται να το αγοράζουν λιγότεροι από ότι π.χ. το Σούπερ Μίκυ ή το Ντόναλντ? Από την παρέα μας εδω από ότι έχω καταλάβει το διαβάζετε φανατικά. Πως γίνεται να μην έχει πωλήσεις? Μήπως έχει πιο ακριβά δικαιώματα από τα υπόλοιπα? 

Τελικά η Ελληνική Ντίσνευ πληρώνει δικαιώματα ανα ιστορία ή ανα έκδοση? Μου φαίνεται γενικά πάρα πολύ περίεργο και αναπάντεχο αυτό το κόψιμο. Και πολύ άσχημο όπως προείπα. 

 

Ελπίζω κάποια στιγμή, έστω και σαν επίτομο, να συνεχιστεί.

Ελπίζω επίσης να μην έχουμε άλλες τέτοιες εκπλήξεις στο μέλλον

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5465
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4217 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άσχημη εξέλιξη η οποία μου δημιουργεί κάποιες εύλογες απορίες.

 

Προσωπικά δεν έπαιρνα το Φάντομ, διότι, παρότι το δοκίμασα 2 φορές, δεν με κέρδισε. Ίσως γιατί γενικά δεν μ αρέσουν καθόλου τα MARVEL, DC κλπ που πιο πολύ μοιάζει παρά με κλασικό Ντίσνευ. Μαζί με το Σούπερ Μίκυ είναι το μόνο που δεν παίρνω. Παρόλα αυτά καταλαβαίνω οτι είναι ίσως η πιο ποιοτική σειρά των Ντίσνευ της Καθημερινής. Γίνεται να το αγοράζουν λιγότεροι από ότι π.χ. το Σούπερ Μίκυ ή το Ντόναλντ? Από την παρέα μας εδω από ότι έχω καταλάβει το διαβάζετε φανατικά. Πως γίνεται να μην έχει πωλήσεις?

 

Το πιο πιθανόν είναι ότι, όπως δεν αρέσει το Φάντομ σε σένα, δεν αρέσει και σε πολύ άλλο κόσμο και γι' αυτό είχε χαμηλή κυκλοφορία. Ούτε εμένα μου αρέσει, με το μπερδεμένο σχέδιό του. Εγώ μεν μπορεί να το έπαιρνα, αλλά φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι από αυτούς, που δεν τους αρέσει, θα έκαναν το λογικό, όπως εσύ, και απλώς δεν το έπαιρναν.

 

Νομίζω ότι η διακοπή τής κυκλοφορίας τού Φάντομ είναι μία νύξη γι' αυτούς, που θεωρούν ότι τα δικά τους γούστα (Φάντομ=τέλειο, Super Μίκυ=απαράδεκτο) τα μοιράζεται η πλειοψηφία των αναγνωστών. Δεν υπάρχει τίποτε κακό, με το να έχεις διαφορετικά γούστα από τους άλλους, αλλά δεν υπάρχει και τίποτε κακό, με το να έχουν οι άλλοι διαφορετικά γούστα από εσένα, κάτι που δεν θα πρέπει να αποτελεί έκπληξη, όταν συμβαίνει.

 

Προσωπικά, αν έπρεπε να κατατάξω τους πέντε τίτλους τής Καθημερινής, θα έβαζα αυτόματα το Φάντομ στην πέμπτη θέση, αλλά μετά θα είχα φοβερό πρόβλημα, να βάλω τους υπόλοιπους τίτλους σε μια σειρά. Ναι, δεν είναι η κρατούσα άποψη στο φόρουμ, αλλά ίσως να είναι η κρατούσα άποψη στο κοινό των περιοδικών, που είναι παιδιά μέχρι δώδεκα ετών και όχι βροντόσαυροι σαν και μένα. Το ότι τα παίρνουν και κάποιοι μεγαλύτεροι, είναι το κερασάκι στην τούρτα για τους εκδότες.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3994
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το θέμα είναι κατά πόσο θα μπορέσουν να ευδοκιμήσουν και οι υπόλοιπες εκδόσεις Ντίσνευ που "απομένουν". Η Καθημερινή μας έδειξε πως μπορεί να κόψει ακαριαία μια έκδοση που δεν πουλάει. Άρα από βδομάδα σε βδομάδα μπορεί να μην δούμε καν νέο Μίκυ Μάους στα περίπτερα. Ήδη πρόσεξα πως το τιράζ έχει μειωθεί απελπιστικά πολύ για όλες τις εκδόσεις.

Αλήθεια έχουμε αριθμό πωλήσεων της Καθημερινής της Κυριακής από τότε που σταμάτησε να βάζει την Μεγάλη Βιβλιοθήκη Ντίσνευ; Θεωρώ πως είναι βασικότατος παράγοντας που καθορίζει την μοίρα των Ντίσνευ στην Ελλάδα. Γιατί αν κάπου θα μπορούσαν να συνεχίσουν να υπάρχουν θα ήταν στις εφημερίδες.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το να μην πουλουσε το Φαντομ μου φαινεται παραξενο αλλα οχι απιθανο. Αν και με οποιον εχω μιλησει εντος και εκτος Φορουμ η συζητηση πηγαινε αργα ή γρηγορα στο πως περναν καθε μηνα, ειτε με συνδρομη (απο το περιπτερο της γειτονιας τους) ειτε χωρις.    

Γενικα μιλωντας οι υπερηρωες και τα κομικ τους πουλανε πιο πολυ απο ποτε προφανως λογω της επιτυχιας του mcu. Εκει ισως που ατυχησε το Φαντομ, να ειναι το γεγονος οτι το συνολο ατομων που αγοραζει disney δεν κανει μεγαλο overlap με το συνολο των ατομων που αγοραζει υπερηρωηκα.

Οπως ειπα, παραξενο αλλα οχι απιθανο.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προσωπικά θα μου φαινόταν πολύ πιο λογικό το Φάντομ να ήταν πιο ψηλά στις πωλήσεις από Ντόναλντ και Σουπερ Μίκυ διότι είναι κάτι υπερηρωικό. Αν πάρουμε τα παιδιά πιο λογικό είναι να τους αρέσει ο Φάντομ. Και αυτό το λέω διότι τα παιδιά τοπυ σήμερα δεν είναι τα ίδια με τα παιδιά του χθες :) Πιο εύκολα θα τους αρέσει που είναι κοντά σε κάτι που γνωρίζουν πχ ο Φάντομ είναι σουπερ ήρωας κάτι που τους είναι γνωστό με άλλους χαρακτήρες όπως ο Σπαιντερ Μαν πχ.

 

Πάντως ελπίζω να συνεχιστεί κάποια στιγμή το Φάντομ. Είναι κρίμα να μην τελείωσει καθώς είχαν μείνει 12 τευχάκια.... Πάντως ξαναλέω εάν έχουμε διακοπές στη συνέχεια πιο εύκολο είναι να κοπεί το Ντόναλντ... 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3581 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πιο λογικό είναι να αρέσουν στα παιδιά ο Ντόναλντ και ο Μίκυ, παρά ο Φάντομ με τα ακαταλαβίστικα σενάρια και σκίτσα του.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  450
  • Reputation:   1816
  • Achievement Points:  450
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5565 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πιο λογικό είναι να αρέσουν στα παιδιά ο Ντόναλντ και ο Μίκυ, παρά ο Φάντομ με τα ακαταλαβίστικα σενάρια και σκίτσα του.

 

Αυτο.

 

Μιλάμε για τις "Νέες περιπέτειες" και όχι για τον Φάντομ που ξέραμε απο παλιά στα Μικυ Μαους

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

 Γίνεται να το αγοράζουν λιγότεροι από ότι π.χ. το Σούπερ Μίκυ ή το Ντόναλντ? Από την παρέα μας εδω από ότι έχω καταλάβει το διαβάζετε φανατικά. Πως γίνεται να μην έχει πωλήσεις? 

 

Άλλο πράγμα το ποιος εκφράζει τη γνώμη του και άλλο πράγμα το ποιος κάνει τι. Το έχω γράψει άπειρες φορές. Υπάρχουν μέλη εδώ μέσα τα οποία καραγουστάρουν Ντόναλντ αλλά δεν εκφράζουν τον ενθουσιασμό τους διότι κάποιοι ρίχνουν τομάτες έτσι και πεις κάτι τέτοιο. 

 

Καραλογικό. Ντόναλντ διαβάζεις για λάητ χιούμορ, για χαβαλέ, διότι θες κάτι να σε διασκεδάσει και να ξεφύγεις από την μιζέρια της καθημερινότητας. :) Εάν γράφοντας ότι το γουστάρεις, ξαναγυρνάς σε μίζερες καταστάσεις, πολύ απλά δεν το γράφεις :) (ισχύει και για το φόρουμ αυτό το πράμα :) μπαίνουμε για να χαλαρώσουμε και να ψυχαγωγηθούμε. Εάν βλέπουμε μιζέρια, φεύγουμε :) Εάν βλέπουμε κέφι και δημιουργία, μένουμε :) εδώ και 10 χρόνια αυτό το πράμα :) )

 

Κάποιες φορές (ίσως και τις περισσότερες :) ) υπάρχει το φαινόμενο της σιωπηλής πλειοψηφίας :)

 

:cheers5:

  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15093
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Προσωπικά θα μου φαινόταν πολύ πιο λογικό το Φάντομ να ήταν πιο ψηλά στις πωλήσεις από Ντόναλντ και Σουπερ Μίκυ διότι είναι κάτι υπερηρωικό. Αν πάρουμε τα παιδιά πιο λογικό είναι να τους αρέσει ο Φάντομ. Και αυτό το λέω διότι τα παιδιά τοπυ σήμερα δεν είναι τα ίδια με τα παιδιά του χθες :) Πιο εύκολα θα τους αρέσει που είναι κοντά σε κάτι που γνωρίζουν πχ ο Φάντομ είναι σουπερ ήρωας κάτι που τους είναι γνωστό με άλλους χαρακτήρες όπως ο Σπαιντερ Μαν πχ.

 

Πάντως ελπίζω να συνεχιστεί κάποια στιγμή το Φάντομ. Είναι κρίμα να μην τελείωσει καθώς είχαν μείνει 12 τευχάκια.... Πάντως ξαναλέω εάν έχουμε διακοπές στη συνέχεια πιο εύκολο είναι να κοπεί το Ντόναλντ... 

Με τη λογική αυτή και ο Φάντομ είναι πολύ "φλώρος" για τα σημερινά παιδιά που ψάχνουν κάτι υπερωικό. Δεν πάει έτσι. Ή τουλάχιστον αυτό πιστεύω. Αν πουλάει, είναι επειδή αυτά

... τα ακαταλαβίστικα σενάρια και σκίτσα του...

ο κόσμος τα βρίσκει περισσότερο ενδιαφέροντα από τα υπόλοιπα. Μου φαίνεται πολύ πρόχειρο και βεβιασμένο το συμπέρασμα ότι επειδή μοιάζει με υπερηρωικά που έχουν την τιμητική τους τελευταία λόγω κινηματογράφου και τηλεόρασης καταλήγει να πουλάει το Φάντομ. Το ότι σαν περιεχόμενο είναι διαφορετικό από τα υπόλοιπα, φαίνεται από το εξώφυλλο. Με την ανάγνωση 2-3 τευχών καταλαβαίνει κανείς περί τίνος πρόκειται. Αυτός που το αγόρασε ακόμα και ως υποκατάστατο αμερικάνικου υπερηρωικού θα το κάνει προσάναμμα για το τζάκι.

 

 

Έδιτ: Στίξη ιζ φορ δε γουίκ.

Επεξεργασία από DaDiRa
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45752
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πολύ κρίμα, στενάχωρα πράγματα. Θυμάμαι τις αντιδράσεις όταν είχε πρωτοξεκινήσει, σαν ψέμματα μας φαινόταν. Εν τω μεταξύ το πήγαιναν τέλεια. Μεγάλο μέγεθος, χωρίς διαφημίσεις στο οπισθόφυλλο (ώστε να είναι ενιαίο 2σέλιδο), είχε και όλα τα έξτρα, έχωσαν και τα συμπληρωματικά τευχάκια σφήνα στην κύρια σειρά, όλα ήταν ιδανικά. Απ' ό,τι φαίνεται όμως ο κόσμος μάλλον το παράτησε. Πήγαν να μας προσφέρουν κάτι περισσότερο καλό απ' όσο άντεχε ο μέσος καταναλωτής. Κρίμας. Αναρωτιέμαι αν θα συνέχιζε η σειρά αν είχαν κρατήσει το μικρό μέγεθος του Τερζόπουλου, αν έβαζαν διαφήμιση στο οπισθόφυλλο, αν είχαν λιγότερες σελίδες με μεγαλύτερη τιμή, κλπ.

 

Επιπροσθέτως, ίσως να παίζει ρόλο το ότι το ελληνικό κοινό έχει συνδυάσει τα Disney ως αυτόνομα τεύχη. Παίρνει ένα Μίκυ Μάους τον μήνα για να διαβάσει κάτι ανάλαφρο και ξέρει πως δεν  θα έχει προβλήματα συνοχής. Στο Φάντομ, είμαι σίγουρος πως υπάρχει κόσμος που διάβασε ένα τυχαίο τευχάκι, δεν κατάλαβε τίποτα, και το παράτησε. Όπως επίσης μπορεί να το παράτησαν και άτομα που το έπαιρναν κάθε μήνα, δεν το διάβαζαν, σε κάποια φάση χάθηκαν, δεν θυμόντουσαν ποιο τεύχος είχαν αγοράσει και τελικά είπαν να το αφήσουν. Έχουμε δει τέτοια δείγματα ακόμα και εδώ μέσα.

 

Στην προκειμένη δεν ξέρουμε νούμερα πωλήσεων. Μπορεί το περιοδικό να έκανε λιγότερες πωλήσεις όντως από τα υπόλοιπα, μπορεί όμως και να πουλούσε αντίστοιχα, όμως να το σταμάτησαν επειδή δεν αξίζει σε σχέση με τον κόπο και την δουλειά που έπρεπε να ρίξουν. Και να ρεφάρουνε από άλλης άποψης (περισσότερος χρόνος για άλλες εκδόσεις, κλπ). Δεν είμαστε μέσα στην εταιρία για να ξέρουμε. Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν πρέπει να υποτιμάμε τις εκδόσεις του «σωρού». Σε πάρα πολλές περιπτώσεις εταιριών (κόμικς και μη) έχουμε δει πως μία εταιρία θέλει κάτι κάζουαλ για το μεγάλο κοινό, και πού και πού βγάζει και τα ψαγμένα για το μικρότερο αλλά φανατικότερο κοινό της. Κάτι μικρές πριγκίπισσες, Σούπερ Μίκυ και άλλα περιοδικά που εμείς τα φτύνουμε ως επί το πλείστον, μπορεί να είναι μία σημαντική οικονομική ανάσα για την εταιρία. 

 

Στην Ιταλία έχουν άλλη παιδεία και μπορούν να υποστηρίξουν τέτοιες συνεχόμενες εκδόσεις. Αν είχαμε κι εμείς σχολές δημιουργίας Disney, καλούσαμε δημιουργούς για signings και εκδηλώσεις, τους παραγγέλναμε ιστορίες για πρώτη εμφάνιση στο ΚΟΜΙΞ, αν είχαμε άμεσες εκδηλώσεις και ενημερώσεις από την εταιρία, αν κάναμε promo εκδηλώσεις για τις ειδικές εκδόσεις (όπως το Φάντομ), τότε θα είχε μεγαλώσει και θα είχε συσπειρωθεί το κοινό, ώστε να μπορούσε να στηρίξει αντίστοιχες εκδόσεις. Όμως αυτά είναι πράγματα που απαιτούν όρεξη, μεράκι, δουλειά, και κυρίως πολύ χρήμα, για να αποδώσει εν τέλει μακρόχρονα οφέλη. Δεν νομίζω να τα δούμε σύντομα από την Καθημερινή.

 

EDIT
Και μία υπογραφή που χρησιμοποιώ αλλού, που όμως ταιριάζει απόλυτα με το θέμα (πού να ήξερα τότε...)

PKSIG2013_zpsd63f5711.jpg

  • Like 29
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ κρίμα, στενάχωρα πράγματα. Θυμάμαι τις αντιδράσεις όταν είχε πρωτοξεκινήσει, σαν ψέμματα μας φαινόταν. Εν τω μεταξύ το πήγαιναν τέλεια. Μεγάλο μέγεθος, χωρίς διαφημίσεις στο οπισθόφυλλο (ώστε να είναι ενιαίο 2σέλιδο), είχε και όλα τα έξτρα, έχωσαν και τα συμπληρωματικά τευχάκια σφήνα στην κύρια σειρά, όλα ήταν ιδανικά. Απ' ό,τι φαίνεται όμως ο κόσμος μάλλον το παράτησε. Πήγαν να μας προσφέρουν κάτι περισσότερο καλό απ' όσο άντεχε ο μέσος καταναλωτής. Κρίμας. Αναρωτιέμαι αν θα συνέχιζε η σειρά αν είχαν κρατήσει το μικρό μέγεθος του Τερζόπουλου, αν έβαζαν διαφήμιση στο οπισθόφυλλο, αν είχαν λιγότερες σελίδες με μεγαλύτερη τιμή, κλπ.

 

Επιπροσθέτως, ίσως να παίζει ρόλο το ότι το ελληνικό κοινό έχει συνδυάσει τα Disney ως αυτόνομα τεύχη. Παίρνει ένα Μίκυ Μάους τον μήνα για να διαβάσει κάτι ανάλαφρο και ξέρει πως δεν  θα έχει προβλήματα συνοχής. Στο Φάντομ, είμαι σίγουρος πως υπάρχει κόσμος που διάβασε ένα τυχαίο τευχάκι, δεν κατάλαβε τίποτα, και το παράτησε. Όπως επίσης μπορεί να το παράτησαν και άτομα που το έπαιρναν κάθε μήνα, δεν το διάβαζαν, σε κάποια φάση χάθηκαν, δεν θυμόντουσαν ποιο τεύχος είχαν αγοράσει και τελικά είπαν να το αφήσουν. Έχουμε δει τέτοια δείγματα ακόμα και εδώ μέσα.

 

Στην προκειμένη δεν ξέρουμε νούμερα πωλήσεων. Μπορεί το περιοδικό να έκανε λιγότερες πωλήσεις όντως από τα υπόλοιπα, μπορεί όμως και να πουλούσε αντίστοιχα, όμως να το σταμάτησαν επειδή δεν αξίζει σε σχέση με τον κόπο και την δουλειά που έπρεπε να ρίξουν. Και να ρεφάρουνε από άλλης άποψης (περισσότερος χρόνος για άλλες εκδόσεις, κλπ). Δεν είμαστε μέσα στην εταιρία για να ξέρουμε. Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν πρέπει να υποτιμάμε τις εκδόσεις του «σωρού». Σε πάρα πολλές περιπτώσεις εταιριών (κόμικς και μη) έχουμε δει πως μία εταιρία θέλει κάτι κάζουαλ για το μεγάλο κοινό, και πού και πού βγάζει και τα ψαγμένα για το μικρότερο αλλά φανατικότερο κοινό της. Κάτι μικρές πριγκίπισσες, Σούπερ Μίκυ και άλλα περιοδικά που εμείς τα φτύνουμε ως επί το πλείστον, μπορεί να είναι μία σημαντική οικονομική ανάσα για την εταιρία. 

 

Στην Ιταλία έχουν άλλη παιδεία και μπορούν να υποστηρίξουν τέτοιες συνεχόμενες εκδόσεις. Αν είχαμε κι εμείς σχολές δημιουργίας Disney, καλούσαμε δημιουργούς για signings και εκδηλώσεις, τους παραγγέλναμε ιστορίες για πρώτη εμφάνιση στο ΚΟΜΙΞ, αν είχαμε άμεσες εκδηλώσεις και ενημερώσεις από την εταιρία, αν κάναμε promo εκδηλώσεις για τις ειδικές εκδόσεις (όπως το Φάντομ), τότε θα είχε μεγαλώσει και θα είχε συσπειρωθεί το κοινό, ώστε να μπορούσε να στηρίξει αντίστοιχες εκδόσεις. Όμως αυτά είναι πράγματα που απαιτούν όρεξη, μεράκι, δουλειά, και κυρίως πολύ χρήμα, για να αποδώσει εν τέλει μακρόχρονα οφέλη. Δεν νομίζω να τα δούμε σύντομα από την Καθημερινή.

 

EDIT

Και μία υπογραφή που χρησιμοποιώ αλλού, που όμως ταιριάζει απόλυτα με το θέμα (πού να ήξερα τότε...)

PKSIG2013_zpsd63f5711.jpg

Πάρα πολύ σωστά όλα τα επιχειρήματα.

 

Αυτό που  θα ήθελα να υπογραμμίσω είναι ότι οι ιστορίες στο Φάντομ δεν είναι αυτόνομες. Είναι μεγάλη η διαφορά του με το Αλμανάκο. Αντί η Καθημερινή να βγάλει πάλι το Αλμανάκο για να προωθήσει τον Φάντομ έβγαλε τις Νέες Περιπέτειες. Το ότι κάποιος πρέπει να συλλέξει τα τεύχη το ένα μετά μετά το άλλο για να καταλάβει την ιστορία στο μέγιστο είναι πολύ σημαντικό.

 

Δεν φταίει τόσο το περίεργο σχέδιο όσο η μη αυτονομία. Περίεργο σχέδιο μπορεί να το θεωρούν κάποιοι εδώ αλλά για κάποιους άλλους μπορεί να μην είναι.

 

Γενικά πάντως οι λόγοι που αναφέρει ο Γίωργος είναι πολύ λογικοί. Ακόμα και ότι δίχως το Φάντομ παραμένει περισσότερος χρόνος για τις άλλες εκδόσεις. Με στεναχωρεί πολύ διότι ήταν πολύ κοντά στην ολοκλήρωση και ότι από τότε που ανέλαβε η Καθημερινή το περιοδικό είχε βρει τη σωστή πορεία του. Ευελπιστώ ότι επειδή τα τεύχη που μένουν είναι λίγα ότι μπορεί να το δούμε ξανά στο μέλλον. Ίσως δούμε τις ιστορίες αυτές και σε κανένα Αλμανάκο που ίσως σκεφτεί να βάλει στα περιοδικά η Καθημερινή κάποια στιγμή; Δεν θα ήταν τόσο κακό... 

 

Από την εποχή του Τερζόπουλου μπορούσαν να γίνουν τόσα πράγματα για την προώθηση και δεν έγιναν και είναι λυπηρό... Πολύ δύσκολο πιστεύω να τα δούμε από την Καθημερινή διότι δεν υπάρχει αυτό το κάτι παραπάνω που λέγεται μεράκι όπως λέει και ο Γιώργος παραπάνω. Εδώ έκαναν εκδήλωση το 2014 και είχαν έναν "άγνωστο" σχεδιαστή και την προωθούσαν για το παιδικό κοινό μόνο... Πράγμα που δεν το θεωρώ έξυπνη κίνηση ούτε στο ελάχιστο :)

 

@DaDiRa Δεν πάει έτσι. Όσον αφορά την Ντισνευ ο Φάντομ είναι ότι πιο κοντινό στο υπερηρωικό (με τη δική του χάρη). Στην Αμερική που λατρεύουν τα υπερηρωικα θα έχει επιτυχία διότι είναι πιο κοντά στα γούστα τους. 

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1156
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2801 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Επιπροσθέτως, ίσως να παίζει ρόλο το ότι το ελληνικό κοινό έχει συνδυάσει τα Disney ως αυτόνομα τεύχη. Παίρνει ένα Μίκυ Μάους τον μήνα για να διαβάσει κάτι ανάλαφρο και ξέρει πως δεν  θα έχει προβλήματα συνοχής. Στο Φάντομ, είμαι σίγουρος πως υπάρχει κόσμος που διάβασε ένα τυχαίο τευχάκι, δεν κατάλαβε τίποτα, και το παράτησε. Όπως επίσης μπορεί να το παράτησαν και άτομα που το έπαιρναν κάθε μήνα, δεν το διάβαζαν, σε κάποια φάση χάθηκαν, δεν θυμόντουσαν ποιο τεύχος είχαν αγοράσει και τελικά είπαν να το αφήσουν. Έχουμε δει τέτοια δείγματα ακόμα και εδώ μέσα.

 

Ανηκω σε αυτην την περιπτωση, αργησα καπως να παρω χαμπαρι αυτη τη σειρα, και βαριομουν να μπω στη διαδικασια να ψαξω παλια τευχη.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3994
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Με κάλεσαν σήμερα από την Καθημερινή.

Η κυκλοφορία του περιοδικού Φάντομ έχει ανασταλλεί μου είπαν.

Μου πρότειναν ή να διαλέξω κάποιο άλλο περιοδικό για συνδρομή ή να μου επιστραφούν τα χρήματα.

Οπότε Φάντομ πάπαλα!

 

Υπάρχουν κάπου στο νετ τα τεύχη που δεν θα κυκλοφορήσουν ώστε να διαβάσουμε τουλάχιστον το τέλος της σειράς; Στα αγγλικά πάντα.

Επεξεργασία από Digisoul
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3581 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Υπάρχουν κάπου στο νετ τα τεύχη που δεν θα κυκλοφορήσουν ώστε να διαβάσουμε τουλάχιστον το τέλος της σειράς; Στα αγγλικά πάντα.

 

Ψάξε pkna στο piratebay.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Εδώ και χρόνια :) Δεν ειναι όμως αυτή εδώ η ενότητα για λινκς :) Απλώς να πω ότι ο PK στα αγγλικά λέγεται Duck Avenger, το Μακρυά πολύ μακρυά θα μπορούσε να ονομαστεί Far far away, ο Ένας νέος ήλιος Under a new sun, οι Σκοτεινές δυνάμεις In the Fog και πάει λέγοντας :)

 

:cheers5:

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94937
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πραγματικά πολύ λυπηρό για τους φίλους της συγκεκριμένης σειράς η αναπάντεχη διακοπή...! :(

 

Και είναι πολύ κρίμα να διακόπτεται ένα κόμικ,σε μία περίοδο που τα κόμικς και ειδικότερα τα κόμικς περιπτέρου,έχουν μία ανάπτυξη...!Σίγουρα οι υπεύθυνοι της έκδοσης κάτι θα ξέρουν περισσότερο που τους ανάγκασε να προβούν σε αυτή την ενέργεια...!Εκεί που αντιδρώ είναι ότι αυτή η κίνηση γίνεται αναπάντεχα και χωρίς να έχει προηγηθεί κάποια ανακοίνωση...!Μου θύμισε πρακτικές Τερζόπουλου,που ανέλαβε ο γιος του,ξεκίνησε δυναμικά,έβγαλε έναν-δύο τίτλους (επανέκδοση),έβγαλε την βιβλιοθήκη του Γκόντφρεντσον και μία ωραία πρωία...πάπαλα...!

 

Όπως και να έχει,ας ελπίσουμε ότι δεν θα δούμε άλλη διακοπή περιοδικού των Καθημερινών Εκδόσεων...!Μπορεί να υπάρχει μία μερίδα (ίσως η πλειοψηφία) που δεν της αρέσουν τα Disney (ίσως και να τα μισεί),αλλά υπάρχουμε και κάποιοι που έχουμε μεγαλώσει με αυτά και η εβδομαδιαία-μηνιαία ανάγνωσή τους μας κάνει και πάλι παιδιά...! :)

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9471
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5142 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Απογοήτευση και μάλιστα μεγάλη γιατί αποδεικνύεται για άλλη μια φορά ότι και αυτοί οι εκδότες ντισνευ δεν σέβονται τους αναγνώστες τους. Λογικό να βλέπουνε τα κέρδη σαν εταιρία άλλα ρε αδερφέ 12 κωλοτεύχη έμειναν για να κλείσει η σειρά. Βγάλτα κι ας έχεις ζημιά. Τα 60 εκατομμύρια τα είχες για την άδεια. ..

Άποψη μου ότι σύντομα θα ρθει το τέλος για όλες τις σειρές σταδιακά.

Οι αναγνώστες τιμωρούν.

Ειρωνεία το ότι περίμενα να κλείσει η σειρά για να αρχίζω να τη διαβάζω. Λες και τους είχα μυριστεί.

Επεξεργασία από ifaisteio
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1830
  • Reputation:   13175
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3429 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Γνωρίζει κάποιος κάτι για ετούτο?

 

post-30580-0-28833300-1479371983_thumb.jpg

(Εκδ. Σιδέρης)

Επεξεργασία από apetoussis82
  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Αυτό είναι απορία :) Γιατί δεν το έβαλες στις Απορίες-Γεν.Βοήθεια? :)

 

Λογικά το "Ο Ντόναλντ γυρίζει τον κόσμο" (για να το βρει αύριο κάποιο search :) ) είναι μετάφραση του Donald Duck's World Tour της Western Publishing του 1971

 

10966942368.jpg

 

Από κάτω στο αμερικάνικο εξώφυλλο λέει Golden Book. Σήμερα μιλάγαμε στο Γαλάζια Σειρά για τα Little Golden Book που μεταφράστηκαν εκεί και είχαν Disney περιεχόμενο :) Τα GB όμως ήταν ξεχωριστή σειρά από τα LGB (γι'αυτό και το DDWT δεν υπάρχει στη σχετική λίστα. )

 

Υλικό από μέσα (το αμερικάνικο)

 

s-l1600.jpg

 

Από εκδόσεις Σιδέρη 3 πράγματα έχουν παρουσιαστεί μόνο και δεν είναι κανένα από αυτά :)

 

:cheers5:

  • Like 12
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1830
  • Reputation:   13175
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3429 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Αυτό είναι απορία :) Γιατί δεν το έβαλες στις Απορίες-Γεν.Βοήθεια? :)

 

Μ'αυτό, απορώ κι εγώ!

 

 

Ποιο καλό παιδί θα το αγοράσει από το γνωστό αθηναϊκό κατάστημα (στα 10 ευρωπουλάκια) ώστε να κάνει και την Παρουσίαση?

  • Like 4
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δυο νέες εκδόσεις στην Βραζιλία! Μια με κλασσικά στριπάκια και μια άλλη με σκληρό εξώφυλλο που από ότι φαίνεται θα περιέχει ιστορίες με την Μάτζικα και την Μαντάμ Μιμ! 

 

post-25682-0-16847700-1479419110_thumb.jpg

post-25682-0-16847700-1479419110_thumb.jpg

post-25682-0-16847700-1479419110_thumb.jpg

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.