Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3611 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η Ιταλία να μην ξεχνάμε είναι ο "βασιλιάς" των Ντίσνεϋ, οπότε όσο και να θέλουμε δεν τη φτάνουμε (αυτόν τον αιώνα τουλάχιστον  :P )

Το θέμα είναι να δούμε έστω τις περισσότερες (αν όχι όλες) τις ιστορίες της στα περιοδικά που ήδη έχουμε, αλλιώς ας σταματήσουν κάποια περιοδικά κι ας βγάλουν λίγα και καλά που λέει ο λόγος.

Με την εφημερίδα μόνο ένθετα με αρκετά καταξιωμένους δημιουργούς τύπου Ρόσα, Σκάρπα κλπ. βλέπω να μπαίνουν μελλοντικά. Φυσικά, ουδείς γνωρίζει...  :)

Επεξεργασία από Monkey D. Luffy
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31692
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  182
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  182
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2822 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Γιατί ο Κάρπι δεν είναι καταξιωμένος? 

 

Ο Ντε Βίτα? 

 

ο Μαρτίνα?

 

ο Σκάλα?

 

ο Μποττάρο?

 

ο Καβατσάνο?

 

Οι αδερφοί Μπαρόζο?...

 

Και φυσικά η λίστα συνεχίζεται...

 

Ας ξεκολλήσουμε επιτέλους από τα στερεότυπα της Ελλάδας ότι μόνο το τρίγωνο των Μπαρκς - Ρόσα - Σκάρπα είναι αξιόλογοι δημιουργοί. 

 

Δε χάθηκαν ούτε οι καλές ιστορίες ούτε οι καλοί δημιουργοί ας είμαστε λίγο λογικοί  :frape:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δε διαβάζονται οι ιστορίες των Μποταροσκαλοκαρπιδων :P

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31692
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  182
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  182
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2822 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Τώρα γίνεσαι πολύ άδικος  :P

 

Δες από ποιανών ιστορίες ήταν γεμάτα τα κλασικά που θεωρούνταν η καλύτερη έκδοση του Τερζό (πριν τα τελευταία τεύχη που είχε τελικά χαλάσει κι αυτό).  :)

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όποτε έπεφτα σε ιστορίες Μποτάρο-Σκάλα, ή τις προσπερνούσα ή τις διάβαζα με δυσκολία.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31692
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  182
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  182
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2822 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Ο Μποτάρο είναι όντως ιδιόμορφος και σε πολλούς δεν αρέσει γι αυτόν ακριβώς τον λόγο. Ο Σκάλα όμως...??? 

 

 

Όσο για τον Κάρπι εκεί είναι που εκπλήσσομαι απίστευτα πολύ... Πες μου ότι δε σου αρέσει ξεκάθαρα να κόψω πλέον ελεύθερα φλέβες :P :P :P 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

O Kάρπι είχε καλούτσικο σχέδιο και αρκετές καλές ιστορίες. Και πολλές χάλια. Οι άλλοι 2 είχαν άθλιο σχέδιο.

Επεξεργασία από Rorschach
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31692
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  182
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  182
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2822 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Με εντυπωσιάζει λοιπόν το άνοιγμα σε γούστα που υπάρχει! Είναι πραγματικά ενδιαφέρον  :)

 

 

Εμένα το στυλ του Μποτάρο που ξεφεύγει από τα συνήθη μου αρέσει ενώ το σχέδιο του Σκάλα θα έλεγα ότι είναι από τα πιο καλαίσθητα και αψεγάδιαστα. Όσο για τον Κάρπι ούτε συζήτηση. Ο άνθρωπος ήταν φαινόμενο  :)

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το στυλ του Σκάλα έμοιαζε με αυτό του Μποτάρο. Άσχημο σχέδιο.

Όσο για τον Κάρπι, αν ήταν αυτός φαινόμενο τότε ο Καβατσάνο είναι εξωγήινος :P

Επεξεργασία από Rorschach
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3996
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5048 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εμένα όλοι αυτοί οι σχεδιαστές που αναφέρατε μ'αρέσουν. :P  Αλλά πράγματι, ο Καβατσάνο είναι μακράν ο καλύτερος σχεδιαστής Ντίσνευ. Έντονο χαρακτηριστικό στυλ με πολύ πλαστικότητα και χωρίς παραμορφώσεις, χωρίς κενά ή υπερφορτωμένα καρέ γενικά. Έχει ένα ιδανικό στυλ σε αυτά που σχεδιάζει. Θα έλεγα πως είναι ο δεύτερος καλύτερος σχεδιαστής στα Ντίσνευ μετά τον Μπαρκς (και όταν λέμε Μπαρκς εννοούμε την περίοδο '49-'60 γτ μετά το '60 ειδικά... το σχέδιο του Μπαρκς "Στρομπλίζει" άσχημα).

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31692
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  182
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  182
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2822 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Συμφωνώ ότι στο τέλος της καριέρας του Μπαρκς το σχέδιο του ήταν απαίσιο. Γενικά το σχέδιο του Μπαρκς δε με εντυπωσιάζει καθόλου. Οι δύο αγαπημένοι μου σχεδιαστές είναι οι Κάστυ και Καβατσάνο.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31692
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  182
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  182
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2822 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Τελικά μπέρδευα το όνομα του Σκάλα με έναν άλλον Ιταλό πιο νέο όμως που μου άρεσαν οι ιστορίες του... Φτάνει να θυμηθώ το όνομά του...  Τώρα κοίταξα στο ινταξ ποιος είναι ο Σκάλα και κατάλαβα ότι επρόκειτο για άλλον.

 

 

Όντως το σχέδιο του Σκάλα μοιάζει αρκετά με του Μποττάρο, έχεις δίκιο.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1160
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2806 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Γιατί ο Κάρπι δεν είναι καταξιωμένος? 

 

Ο Ντε Βίτα? 

 

ο Μαρτίνα?

 

ο Σκάλα?

 

ο Μποττάρο?

 

ο Καβατσάνο?

 

Οι αδερφοί Μπαρόζο?...

 

Και φυσικά η λίστα συνεχίζεται...

 

Ας ξεκολλήσουμε επιτέλους από τα στερεότυπα της Ελλάδας ότι μόνο το τρίγωνο των Μπαρκς - Ρόσα - Σκάρπα είναι αξιόλογοι δημιουργοί. 

 

Δε χάθηκαν ούτε οι καλές ιστορίες ούτε οι καλοί δημιουργοί ας είμαστε λίγο λογικοί  :frape:

 

Το ΚΟΜΙΞ φταιει,που μαλλον αντεγραφε αρθρα αμερικανικων εκδοσεων. Δημιουργησε την εντυπωση οτι καλοι ειναι αυτοι οι 3 μονο (εγω θα προσεθετα και τον Γκοτφερσον) και βαφτισαν ως ''επιγονους'' σχεδιαστες σαν τον Ροτα,τον Γιππες και τον Βικαρ, σαν το αμεσως καλυτερο πραγμα.

 

Ο Καρπι, ο Ντε Βιτα κλπ δεν ειχαν χωρο στο ΚΟΜΙΞ γιατι ηταν σχεδιαστες μικυμαου και οχι διαδοχοι του Πικασο οπως ο Ροσα.

 

Οσο για τους σχεδιαστες, κατα τη γνωμη μου το σημαντικοτερο σε μια ιστορια ειναι το σεναριο. Ο Μπαρκς ειχε ενα απλο, λιτο σχεδιο, δεν ηταν κατι ιδιαιτερο. Εγραφε ομως πολυ καλες ιστοριες. Και ο Στρομπλ ακομα δεν ειναι κακος σχεδιαστης, απλως τα σεναρια του Λοκμαν ειναι συχνα χαλια.

 

Απο τους παλιους ιταλους, μονο τον πατερα Ντε Βιτα θα χαρακτηριζα ως καπως μετριο. Οι υπολοιποι ειναι ανω του μετριου.

Επεξεργασία από Συλλεκτης
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31692
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  182
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  182
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2822 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Το ΚΟΜΙΞ φταιει,που μαλλον αντεγραφε αμερικανικων εκδοσεων. Δημιουργησε την εντυπωση οτι καλοι ειναι αυτοι οι 3 μονο (εγω θα προσεθετα και τον Γκοτφερσον) και βαφτισαν ως ''επιγονους'' σχεδιαστες σαν τον Ροτα,τον Γιππες και τον Βικαρ, σαν το αμεσως καλυτερο πραγμα.

 

Ο Καρπι, ο Ντε Βιτα κλπ δεν ειχαν χωρο στο ΚΟΜΙΞ γιατι ηταν σχεδιαστες μικυμαου και οχι διαδοχοι του Πικασο οπως ο Ροσα.

 

Οσο για τους σχεδιαστες, κατα τη γνωμη μου το σημαντικοτερο σε μια ιστορια ειναι το σεναριο. Ο Μπαρκς ειχε ενα απλο, λιτο σχεδιο, δεν ηταν κατι ιδιαιτερο. Εγραφε ομως πολυ καλες ιστοριες. Και ο Στρομπλ ακομα δεν ειναι κακος σχεδιαστης, απλως τα σεναρια του Λοκμαν ειναι συχνα χαλια.

 

Απο τους παλιους ιταλους, μονο τον πατερα Ντε Βιτα θα χαρακτηριζα ως καπως μετριο. Οι υπολοιποι ειναι ανω του μετριου.

Ο Στρομπλ σαν σχεδιαστής είναι ότι χειρότερο από άποψη προχειρότητας.

 

Και δεν φταίνε για το σχέδιο τα επίσης άθλια σενάρια του Λόκμαν.

 

Και η ποιότητα αυτή είναι φυσικό επακόλουθο αφού ο Λόκμαν και ο Στρομπλ έβγαζαν τις ιστορίες με το κιλό, μιλάμε για υπερπαραγωγή.

 

Το ίδιο ισχύει σε μικρότερο βαθμό για τον Μπαρκς ειδικά στο τέλος της καριέρας του. Κακώς έχει μυθοποιηθεί τόσο πολύ.

 

Ο Rosa αξίζει πολύ περισσότερο την αναγνώριση, όλες οι ιστορίες του είναι καταπληκτικές, σε αντίθεση με του Μπαρκς που ακόμα και κάποιες από τις θεωρούμενες ''καλές'' ιστορίες του στην πραγματικότητα είναι επαναλαμβανόμενες και μη ουσιώδεις.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1831
  • Reputation:   13182
  • Achievement Points:  1942
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3434 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Γιατί ο Κάρπι δεν είναι καταξιωμένος? 

 

Ο Ντε Βίτα? 

 

ο Μαρτίνα?

 

ο Σκάλα?

 

ο Μποττάρο?

 

ο Καβατσάνο?

 

Οι αδερφοί Μπαρόζο?...

 

Και φυσικά η λίστα συνεχίζεται...

 

Ας ξεκολλήσουμε επιτέλους από τα στερεότυπα της Ελλάδας ότι μόνο το τρίγωνο των Μπαρκς - Ρόσα - Σκάρπα είναι αξιόλογοι δημιουργοί. 

 

Δε χάθηκαν ούτε οι καλές ιστορίες ούτε οι καλοί δημιουργοί ας είμαστε λίγο λογικοί  :frape:

 

Η κύρια διαφορά είναι ότι, οι Μπαρκς - Ρόσα - Σκάρπα έγραφαν μόνοι τους σχεδόν όλα τα σενάρια που σχεδίαζαν και το έργο τους είχε μια αρκετά καλή συνοχή και επίσης δεν ήταν άμεσα εξαρτημένο από άλλους. Οι Ιταλοί δημιουργοί που αναφέρεις είναι είτε σεναριογράφοι (Μαρτίνα), είτε σχεδιαστές που αραιά και που έγραφαν και δικά τους σενάρια. Και για να λέμε την αλήθεια, συγκριτικά, οι καλές ιστορίες των Μπαρκς - Ρόσα - Σκάρπα είναι και πολύ καλύτερες και περισσότερες σε αριθμό, από τις αντίστοιχες καλές ιστορίες των άλλων σχεδιαστών. Από αυτούς που αναφέρεις, μόνο ο Μαρτίνα ξεχωρίζει, διότι μετά από αυτόν φάνηκε το μεγάλο κενό που δημιουργήθηκε στα ιταλικά σενάρια.

 

Επιπλέον: αν δεν υπήρχε ο Μπαρκς δεν θα υπήρχε ο Σκρουτζ, η Λιμνούπολη, οι Λύκοι, ο Ρόμπαξ, η Μάτζικα, ο Κύρος, και τόσοι άλλοι, αν δεν υπήρχε ο Ρόσα δεν θα υπήρχαν οι συγκεντρωμένες πληροφορίες για τον Σκρουτζ όπως τις γνωρίζουν όλοι εδώ μέσα (και έξω), και αν δεν υπήρχε ο Σκάρπα δεν θα αναπτυσσόταν τόσο γρήγορα και τόσο πετυχημένα η ιταλική σχολή. Για τους λόγους αυτούς, θεωρώ ότι αυτοί οι τρεις είναι πιο γνωστοί στο ευρύ κοινό, και για να έχει απήχηση ένα ένθετο σε εφημερίδα, δεν μπορεί να παρά να περιέχει ιστορίες των τριών αυτών δημιουργών. Οι ιστορίες των υπόλοιπων, θα φαίνονταν στο ευρύ κοινό ως τυχαίες ιστορίες - είτε καλές, είτε μέτριες κοκ. Μόνο ο Γκότφρεντσον θα μπορούσε να τους αντικαταστήσει, αλλά για κάποιους λόγους είναι σχετικά άγνωστος στην Ελλάδα.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31692
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  182
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  182
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2822 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Οκ ο Μπαρκς δημιούργησε αυτούς τους ήρωες, αλλά αυτό τι ακριβώς σημαίνει?

 

Κάνει αυτό τις ιστορίες του καλύτερες μήπως?

 

Εγώ θεωρώ ότι ακόμα και πολλές από τις καλές του ιστορίες είναι βαρετές, επαναλαμβανόμενες και με ένα σχέδιο υπερβολικά λιτό που εγώ θεωρώ ότι είναι ένδειξη προχειρότητας.

 

Δες από την άλλη τις ιστορίες όλων αυτών των παλιών Ιταλών που έχουν μπει στα Κλασικά. Απλά καταπληκτικές! 

 

Το σχέδιο των νεών Ιταλών είναι ακόμη πιο ανεπτυγμένο και λεπτομερές αν και κάποιοι δημιουργοί τα τελευταία χρόνια παραέχουν αφηρημένο σχέδιο.

 

Το σχέδιο του Μπαρκς πάντως για την εποχή του ίσως να ήταν καλό αλλά για τα σημερινά δεδομένα δεν είναι ούτε καν ικανοποιητικό. 

 

Για τον Σκάρπα συμφωνώ ότι είναι ένα κλικ παραπάνω από τους υπόλοιπους ιταλούς δημιουργούς αλλά όπως έχει δημιουργήσει καλές ιστορίες έχει δημιουργήσει και κακές. Το ίδιο ισχύει και για τους υπόλοιπους. Εγώ λοιπόν αυτό που προτείνω είναι να δημοσιευθούν οι καλές ιστορίες των δημιουργών που ανέφερα στο ποστ μου και φυσικά όχι οι μέτριες - κακές, γιατί τους αποκλείετε εντελώς? 

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1160
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2806 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ο Στρομπλ σαν σχεδιαστής είναι ότι χειρότερο από άποψη προχειρότητας.

 

Και δεν φταίνε για το σχέδιο τα επίσης άθλια σενάρια του Λόκμαν.

 

Και η ποιότητα αυτή είναι φυσικό επακόλουθο αφού ο Λόκμαν και ο Στρομπλ έβγαζαν τις ιστορίες με το κιλό, μιλάμε για υπερπαραγωγή.

 

Το ίδιο ισχύει σε μικρότερο βαθμό για τον Μπαρκς ειδικά στο τέλος της καριέρας του. Κακώς έχει μυθοποιηθεί τόσο πολύ.

 

Ο Rosa αξίζει πολύ περισσότερο την αναγνώριση, όλες οι ιστορίες του είναι καταπληκτικές, σε αντίθεση με του Μπαρκς που ακόμα και κάποιες από τις θεωρούμενες ''καλές'' ιστορίες του στην πραγματικότητα είναι επαναλαμβανόμενες και μη ουσιώδεις.

 

Το σχεδιο του Στρομπλ μου θυμιζει Μπαρκς στο καπως χειροτερο. Εκει που δεν μου αρεσει καθολου ειναι που κανει τους ανθρωπους σαν χιμπατζηδες. Τα παπια του ειναι καλα ομως.

 

@apetoussis

 

Επιπλέον: αν δεν υπήρχε ο Μπαρκς δεν θα υπήρχε ο Σκρουτζ, η Λιμνούπολη, οι Λύκοι, ο Ρόμπαξ, η Μάτζικα, ο Κύρος, και τόσοι άλλοι, αν δεν υπήρχε ο Ρόσα δεν θα υπήρχαν οι συγκεντρωμένες πληροφορίες για τον Σκρουτζ όπως τις γνωρίζουν όλοι εδώ μέσα (και έξω), και αν δεν υπήρχε ο Σκάρπα δεν θα αναπτυσσόταν τόσο γρήγορα και τόσο πετυχημένα η ιταλική σχολή. Για τους λόγους αυτούς, θεωρώ ότι αυτοί οι τρεις είναι πιο γνωστοί στο ευρύ κοινό, και για να έχει απήχηση ένα ένθετο σε εφημερίδα, δεν μπορεί να παρά να περιέχει ιστορίες των τριών αυτών δημιουργών. Οι ιστορίες των υπόλοιπων, θα φαίνονταν στο ευρύ κοινό ως τυχαίες ιστορίες - είτε καλές, είτε μέτριες κοκ. Μόνο ο Γκότφρεντσον θα μπορούσε να τους αντικαταστήσει, αλλά για κάποιους λόγους είναι σχετικά άγνωστος στην Ελλάδα.

 

Οι ιταλοι σχεδιαστες δεν ειναι αγνωστοι, τους ξερουμε μεσα απο το εργο τους.

Για 50 χρονια τροφοδοτουσαν και συνεχιζουν να τροφοδοτουν τις εκδοσεις Ντισνευ στην Ελλαδα (με εξαιρεση το ΚΟΜΙΞ εν μερει).

Το κοινο αγαπησε αυτες τις ιστοριες και αυτο το απεδειξε η πορεια του ΜΜ ολες αυτες τις δεκαετιες.

 

Ο μονος λογος που το κοινο δεν τους ξερει με τα ονοματα τους ειναι οτι δεν εγιναν για αυτους αφιερωματα και αναλυσεις οπως εκανε το ΚΟΜΙΞ σε Μπαρκς και Ροσα.

Επεξεργασία από Συλλεκτης
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3611 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γιατί ο Κάρπι δεν είναι καταξιωμένος? 

 

Ο Ντε Βίτα? 

 

ο Μαρτίνα?

 

ο Σκάλα?

 

ο Μποττάρο?

 

ο Καβατσάνο?

 

Οι αδερφοί Μπαρόζο?...

 

Και φυσικά η λίστα συνεχίζεται...

 

Ας ξεκολλήσουμε επιτέλους από τα στερεότυπα της Ελλάδας ότι μόνο το τρίγωνο των Μπαρκς - Ρόσα - Σκάρπα είναι αξιόλογοι δημιουργοί. 

 

Δε χάθηκαν ούτε οι καλές ιστορίες ούτε οι καλοί δημιουργοί ας είμαστε λίγο λογικοί  :frape:

Βρε συ, μη βάζεις λόγια στο στόμα μου. Μίλησα για αρκετά καταξιωμένους και όχι απλά για αξιόλογους δημιουργούς! Δεν είπα ότι οι παραπάνω δεν είναι αξιόλογοι, άλλο το αξιόλογος, άλλο το καταξιωμένος. Δε συγκρίνεται ο Κάρπι με τον Μπαρκς, το Ρόσα κλπ..., αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι αξιόλογος. Επίσης, αυτοί που ανέφερες είναι υποκειμενικό το αν τους θεωρείς αξιόλογους. Εγώ τους αδελφούς Μπαρόζο και τον Σκάλα ούτε τους ξέρω... :)

Επεξεργασία από Monkey D. Luffy
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1367
  • Reputation:   9852
  • Achievement Points:  1383
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3081 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Στην ιστορία «Παπούτσια με Μνήμη» του Μίκυ Μάους #118 ο Γκούφυ λέει ότι φοράει παπούτσια νούμερο 52. Η πρώτη ιστορία του Μίκυ Μάους #119 είναι «Τα Μυστικά της Περιοχής 52». Πολλές αναφορές στο The New 52 της DC κάνει η Disney.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1963
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5559 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Θα περίμενε κανείς μετά την ολοκλήρωση της Μεγάλης Βιβλιοθήκης Disney να είχε τα άπαντα του Καρλ Μπαρκς. Προς έκπληξη μου όμως μπήκα στο inducks και εκεί που βγάζει τα στατιστικά πληρότητας ανά δημιουργό, στον Μπαρκς μου έβγαζε 93.7%. Πάτησα να δω ποιές ιστορίες είναι αυτές που έλειπαν απ' τη συλλογή μου και έβγαλε 11 δεκασέλιδες ιστορίες με πρωταγωνιστή τον Χοσέ Καριόκα, όλες σε σενάριο και μολύβια Μπαρκς (στα μολύβια συμπράττει και κάποιος Χόρχε Κάτο). Πως και αυτές οι ιστορίες δε συμπεριελήφθησαν στη Βιβλιοθήκη;

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12981
  • Reputation:   95054
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Στο σημερινό Μίκυ Μάους είχαμε αναδημοσίευση ιστορίας που είχε δημοσιευτεί στο Μίννι 120 https://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2543-4

 

Οπότε μιλάμε για την πρώτη αναδημοσίευση ιστορίας στο Μίκυ Μάους της Β' Περιόδου...? :thinking:

 

Εντάξει,αλλά μην γίνει συνήθεια...!Αν είναι να επαναληφθεί να γίνει με μέτρο...!

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31692
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  182
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  182
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2822 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Βρε συ, μη βάζεις λόγια στο στόμα μου. Μίλησα για αρκετά καταξιωμένους και όχι απλά για αξιόλογους δημιουργούς! Δεν είπα ότι οι παραπάνω δεν είναι αξιόλογοι, άλλο το αξιόλογος, άλλο το καταξιωμένος. Δε συγκρίνεται ο Κάρπι με τον Μπαρκς, το Ρόσα κλπ..., αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι αξιόλογος. Επίσης, αυτοί που ανέφερες είναι υποκειμενικό το αν τους θεωρείς αξιόλογους. Εγώ τους αδελφούς Μπαρόζο και τον Σκάλα ούτε τους ξέρω... :)

Κατάλαβα τι εννοείς όμως δεν κατανοώ γιατί πρέπει να έχουμε στη ζωή μας μόνο τους τρεις αυτούς ''καταξιωμένους''. Εγώ θεωρώ ότι αυτοί που ανέφερα είναι πολύ καλύτεροι από τον Μπαρκς ή ίσοι του. Ο Ρόσα από την άλλη έχει απελπιστικά λίγες ιστορίες οπότε δεν υπάρχει μέλλον σε αυτόν τον τομέα, ειδικά μετά τη δημοσίευση ιστοριών του στο ΚΟΜΙΞ, ενώ ο Σκάρπα δε θα έλεγα ότι έχει πολύ υψηλότερη ποιότητα από αυτούς που ανέφερα στο ποστ μου. Όλοι αυτοί οι παλιοί Ιταλοί (μαζί και ο Σκάρπα φυσικά) έχουν πολλές μέτριες ιστορίες αλλά έχουν και πολλές καλές. Ας δημοσιευθούν λοιπόν οι καλές οοοολων αυτών των δημιουργών και ας μην περιοριζόμασττε σε έναν μόνο δημιουργό.  :angel:

 

Θα περίμενε κανείς μετά την ολοκλήρωση της Μεγάλης Βιβλιοθήκης Disney να είχε τα άπαντα του Καρλ Μπαρκς. Προς έκπληξη μου όμως μπήκα στο inducks και εκεί που βγάζει τα στατιστικά πληρότητας ανά δημιουργό, στον Μπαρκς μου έβγαζε 93.7%. Πάτησα να δω ποιές ιστορίες είναι αυτές που έλειπαν απ' τη συλλογή μου και έβγαλε 11 δεκασέλιδες ιστορίες με πρωταγωνιστή τον Χοσέ Καριόκα, όλες σε σενάριο και μολύβια Μπαρκς (στα μολύβια συμπράττει και κάποιος Χόρχε Κάτο). Πως και αυτές οι ιστορίες δε συμπεριελήφθησαν στη Βιβλιοθήκη;

Ίσως να παίζει ρόλο που πρωταγωνιστούν χαρακτήρες βραζιλιάνικης κοπής, για τη δημοσίευση των οποίων ίσως να μη χρειάζεται μόνο η άδεια της Disney... XD

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24638
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Θα περίμενε κανείς μετά την ολοκλήρωση της Μεγάλης Βιβλιοθήκης Disney να είχε τα άπαντα του Καρλ Μπαρκς. Προς έκπληξη μου όμως μπήκα στο inducks και εκεί που βγάζει τα στατιστικά πληρότητας ανά δημιουργό, στον Μπαρκς μου έβγαζε 93.7%. Πάτησα να δω ποιές ιστορίες είναι αυτές που έλειπαν απ' τη συλλογή μου και έβγαλε 11 δεκασέλιδες ιστορίες με πρωταγωνιστή τον Χοσέ Καριόκα, όλες σε σενάριο και μολύβια Μπαρκς (στα μολύβια συμπράττει και κάποιος Χόρχε Κάτο). Πως και αυτές οι ιστορίες δε συμπεριελήφθησαν στη Βιβλιοθήκη;

 

Και δεν ειναι μονο αυτες.. υπαρχουν και 20 ιστοριες με τους Μικρους Εξερευνητες σε σεναριο Μπαρκς και σχεδιο των John Carey, Tony Strobl και Kay Wright.

Οι συγκεκριμενες μπηκαν στην αντιστοιχη αμερικανικη εκδοση της βιβλιοθηκης απο την ''Another Rainbow''.

 

Ο λογος που δεν συμπεριεληφθησαν ειναι οτι η δικη μας εκδοση ειναι πιστη αντιγραφη της ιταλικης εκδοσης (στην οποια δεν ειχαν συμπεριληφθει) 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31692
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  182
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  182
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2822 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Στην Ιταλική Βιβλιοθήκη τότε γιατί δεν μπήκαν οι συγκεκριμένες ιστορίες..??? Για τον Χοσέ να το καταλάβω αλλά για τους Μικρούς Εξερευνητές...??? 

 

 

Ίσως λόγω ποιότητας αλλά εφόσον δημοσίευσαν 48 τόμους 200 σελίδων τι  της άφησαν 20 ιστοριούλες στην απέξω?

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1831
  • Reputation:   13182
  • Achievement Points:  1942
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3434 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Οπότε μιλάμε για την πρώτη αναδημοσίευση ιστορίας στο Μίκυ Μάους της Β' Περιόδου...? :thinking:

 

Εντάξει,αλλά μην γίνει συνήθεια...!Αν είναι να επαναληφθεί να γίνει με μέτρο...!

 

Κατ' ακρίβειαν, είναι η δεύτερη ανατύπωση σε Μίκυ Μάους της Β' περιόδου. Υπήρξε και ένα μονοσέλιδο της Ζίκε που είχε εμφανιστεί και επί Τερζόπουλου. Σε άλλες εκδόσεις της Καθημερινής υπήρχε επαναδημοσίευση εξωφύλλου σε Σούπερ Μίκυ, μερικές ιστορίες Καρλ Μπαρκς στο Κόμιξ Β' και διάφορα παιχνίδια/σπαζοκεφαλιές σε Ντόναλντ και Σούπερ Μίκυ.

 

Και κοιτάξτε εδώ ψευτιά και παραπληροφόρηση:

post-30580-0-19583000-1474135396_thumb.jpg

 

Και το κακό με τις μεγάλες εκδοτικές είναι ότι αν το κάνουν μια φορά, τότε το εφαρμόζουν όλο και πιο συχνά (βλέπε επιπλέον κέρδη λόγω χρήσης προηγούμενων μεταφρασμένων κειμένων, κλπ). Πριν μερικές βδομάδες άρχισαν με μια μονοσέλιδη, τώρα με μια τυχαία ιστορία του Τοπολίνο, και πριν να καταλάβει κανείς τι γίνεται μπορεί να έχουμε μια σειρά επανατυπώσεων στα τεύχη της βασικής έκδοσης των Ντίσνεϋ.

 

Η γνώμη μου είναι ότι οι επανατυπώσεις δεν έχουν πλέον χώρο στις καινούριες εκδόσεις Ντίσνεϋ. Ούτε και μία. Φάγαμε με το ζόρι τόσες πολλές από την προηγούμενη εκδοτική τον καιρό που δεν υπήρχε το inducks και δεν μπορούσαμε να γνωρίζουμε ότι αγοράζουμε τις ίδιες ιστορίες πριν να διαβάσουμε ένα νέο τεύχος, που τώρα εγώ προσωπικά δεν θέλω να ξαναδώ ούτε μία επανατύπωση. Ούτε καν τις κλασσικές ιστορίες. Πόσο μάλλον, τυχαίες ιστορίες του Τοπολίνο.

 

Και εάν κάποιος θέλει να βρει παλιές ιστορίες που εκδόθηκαν στην Ελλάδα πριν από 10 ή 20 χρόνια, υπάρχουν πλέον τόσοι πολλοί τρόποι να βρεθούν παλιά τεύχη με ιστορίες Ντίσνεϋ, που η οποιαδήποτε ιστορία μπορεί να βρεθεί αργά ή γρήγορα.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3299
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  535
  • Reputation:   5347
  • Achievement Points:  535
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6100 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Και δεν ειναι μονο αυτες.. υπαρχουν και 20 ιστοριες με τους Μικρους Εξερευνητες σε σεναριο Μπαρκς και σχεδιο των John Carey, Tony Strobl και Kay Wright.

Οι συγκεκριμενες μπηκαν στην αντιστοιχη αμερικανικη εκδοση της βιβλιοθηκης απο την ''Another Rainbow''.

 

Ο λογος που δεν συμπεριεληφθησαν ειναι οτι η δικη μας εκδοση ειναι πιστη αντιγραφη της ιταλικης εκδοσης (στην οποια δεν ειχαν συμπεριληφθει) 

 

Αρκετές από αυτές αν όχι όλες έχουν σχεδιαστεί αργότερα ξανά από τον Daan Jipees και έχουν δημοσιευθεί στη Βιβλιοθήκη. Λογικά για αυτό.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1831
  • Reputation:   13182
  • Achievement Points:  1942
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3434 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Θα περίμενε κανείς μετά την ολοκλήρωση της Μεγάλης Βιβλιοθήκης Disney να είχε τα άπαντα του Καρλ Μπαρκς. Προς έκπληξη μου όμως μπήκα στο inducks και εκεί που βγάζει τα στατιστικά πληρότητας ανά δημιουργό, στον Μπαρκς μου έβγαζε 93.7%. Πάτησα να δω ποιές ιστορίες είναι αυτές που έλειπαν απ' τη συλλογή μου και έβγαλε 11 δεκασέλιδες ιστορίες με πρωταγωνιστή τον Χοσέ Καριόκα, όλες σε σενάριο και μολύβια Μπαρκς (στα μολύβια συμπράττει και κάποιος Χόρχε Κάτο). Πως και αυτές οι ιστορίες δε συμπεριελήφθησαν στη Βιβλιοθήκη;

 

Χμμ... Στο δικό μου inducks λέει 94.5% και ακόμα δεν έχω πάρει τα τεύχη 46 και 47 της Βιβλιοθήκης Ντίσνεϋ.  !?!?!

 

 

Στην Ιταλική Βιβλιοθήκη τότε γιατί δεν μπήκαν οι συγκεκριμένες ιστορίες..??? Για τον Χοσέ να το καταλάβω αλλά για τους Μικρούς Εξερευνητές...??? 

 

Ίσως λόγω ποιότητας αλλά εφόσον δημοσίευσαν 48 τόμους 200 σελίδων τι  της άφησαν 20 ιστοριούλες στην απέξω?

 

 

Η ιταλική σειρά εκδόθηκε το 2008. Υπάρχουν ιστορίες του Μπαρκς με τους Μικρούς Εξερευνητές που τις ξανασχεδίασε ο Ντάαν Γίππες μετά το 2008.
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31692
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  182
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  182
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2822 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

apetusis Έχεις δίκιο αρχίζουν σιγά σιγά και ίσως στο μέλλον να το κάνουν σύστημα να βάζουν ιστορίες ήδη δημοσιευμένες για χαμηλότερο κόστος. Όλα είναι πιθανά. Γιατί το περίμενε ποτέ κανείς αυτοί που είχαν το σλόγκαν <<όχι στις αναδημοσιεύσεις, μόνο νέες ιστορίες>> ότι θα έβαζαν τόσους μήνες ως κεντρικές ιστορίες στο ΚΟΜΙΞ ανατυπώσεις ιστοριών του Ρόσα???

 

 

Πάντως το Μίκυ Μάους μέχρι στιγμής καλά το πάνε, επιφυλάσσομαι όμως για το μέλλον.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31692
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  182
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  182
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2822 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Αρκετές από αυτές αν όχι όλες έχουν σχεδιαστεί αργότερα ξανά από τον Daan Jipees και έχουν δημοσιευθεί στη Βιβλιοθήκη. Λογικά για αυτό.

Αν ισχύει αυτό τότε λύθηκε το μυστήριο  :) Το βρίσκω απόλυτα λογικό να μη δημοσιεύονται αφού έχει δημοσιευθεί η επανασχεδιασμένη τους εκδοχή.

 

Στην ιστορία «Παπούτσια με Μνήμη» του Μίκυ Μάους #118 ο Γκούφυ λέει ότι φοράει παπούτσια νούμερο 52. Η πρώτη ιστορία του Μίκυ Μάους #119 είναι «Τα Μυστικά της Περιοχής 52». Πολλές αναφορές στο The New 52 της DC κάνει η Disney.

Καλά μιλάμε υφαίνεται ολόκληρη συνωμοσία πίσω από την πλάτη μας  :netghost:  :fish2:  :gyros:

Επεξεργασία από Disney Maniac
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1963
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5559 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

 

Χμμ... Στο δικό μου inducks λέει 94.5% και ακόμα δεν έχω πάρει τα τεύχη 46 και 47 της Βιβλιοθήκης Ντίσνεϋ.  !?!?!

 

 

Μετράει και εξώφυλλα, σκίτσα και διάφορα ξέμπαρκα.

 

Και δεν ειναι μονο αυτες.. υπαρχουν και 20 ιστοριες με τους Μικρους Εξερευνητες σε σεναριο Μπαρκς και σχεδιο των John Carey, Tony Strobl και Kay Wright.

Οι συγκεκριμενες μπηκαν στην αντιστοιχη αμερικανικη εκδοση της βιβλιοθηκης απο την ''Another Rainbow''.

 

Ο λογος που δεν συμπεριεληφθησαν ειναι οτι η δικη μας εκδοση ειναι πιστη αντιγραφη της ιταλικης εκδοσης (στην οποια δεν ειχαν συμπεριληφθει) 

 

Σωστό κι αυτό. Να πω σ' αυτό το σημείο πως προτιμώ το στρωτό σχέδιο του Strobl απ' το υπερβολικά δυναμικό σχέδιο του Jippes. Για παράδειγμα στην ιστορία "Officer For a Day", βρίσκω το ριμέϊκ του Jippes υποδεέστερο.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.