Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1159
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Προσωπικά δεν είμαι κατά του Σκαρπα αλλά ισάξιος με τον Μπαρκς δεν είναι. Ο μόνος που ίσως είναι στο ίδιο επίπεδο με τον μεγάλο δάσκαλο είναι Γκοτφρεντσον.

 

Την τελευταια διετια που διαβασα τις ιστοριες του συγκεντρωμενες στην Βιβλιοθηκη, υπηρξαν αρκετες ιστοριες που δεν μου φανηκαν πολυ ενδιαφερουσες. ΟΚ γουστα ειναι αυτα. Οι περισσοτερες ηταν σιγουρα καλες ομως, δε το συζητω.

 

Ο Γκοτφερσον ανηκει σε μια παλιοτερη γενια που σχεδιαζε ασπρομαυρα στριπ. Δεν ειναι αμεσα συγκρισιμος με τους υπολοιπους. Στο ΚΟΜΙΞ ειχαν εκδοθει λιγες ιστοριες του (ολες καλες ομως) οποτε δεν μπορω να κρινω.

 

Απο την εποχη του Μπαρκς εγιναν τα ντισνει κομικς οπως τα ξερουμε σημερα.

 

Για τα τεύχη 19-26 συμφωνώ αλλά για τα τεύχη 1-18 διαφωνώ κάθετα! Σε εκείνα τα τεύχη είδαμε πολύ ωραίο υλικό!

 

Αν θυμαμαι καλα, απο την αρχη εβαζαν ολο αυτο το line up που γραφεις πιο κατω (Βικαρ,Χαλας κλπ).

 

Θα μπορουσαν να βαλουν ιταλους στο παιχνιδι, εκδιδοντας παλιοτερες ιστοριες του Καρπι, Ντε Βιτα κλπ, με αντιστοιχα αφιερωματα, οπως εκαναν στον Μπαρκς και στο Ροσα.

 

Μεγαλωσαμε με ιταλους σχεδιαστες αλλα πλην του Σκαρπα και του Καβατζανο δεν ξερουμε πολλα για αυτους.

Επεξεργασία από Συλλεκτης
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  450
  • Reputation:   1816
  • Achievement Points:  450
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5569 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μήπως ο λόγος που δημοσιεύονται τόσο μέτριες ιστορίες είναι το κόστος; Με άλλα λόγια, ίσως για να μπορέσει ένα περιοδικό να δημοσιεύσει μια ιστορία πρέπει να πληρώσει ένα αντίτιμο στη Disney, ανάλογα με τη δημοτικότητά της. Οπότε αν μπει ένας Ρόσα που είναι ακριβός, θα πρέπει όλες οι υπόλοιπες να είναι όσο το δυνατόν φτηνότερες (άρα και χειρότερες), για να κρατηθεί η τιμή χαμηλή.

και εγώ πιστεύω και πίστευα απο την αρχή. η συνέχιση των disney περιοδικών απο την Καθημερινή ήρθε με κόστος. θυσίασαν δηλαδή την ποιότητα για να συνεχίσουν τα περιοδικά να κυκλοφορούν

Επεξεργασία από demiscy
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5283 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Δεν νομίζω ότι τα δικαιώματα για την αναδημοσίευση είναι συνάρτηση της ποιότητας της ιστορίας ή/και του ονόματος του δημιουργού.

 

Πάντως το ΚΟΜΙΞ με έχει απογοητεύσει τόσο πολύ που δεν άνοιξα ακόμη το #26. Θα περιμένω να δω τί θα ακολουθήσει μετά την 12δα των ιστοριών του Don και αν συνεχιστεί αυτό το χάλι μάλλον θα ακολουθήσει, ως προς εμένα, την τύχη του SuperΜίκυ.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο η Disney να χρεώνει διαφορετικές τιμές ανάλογα με τους σχεδιαστές. Εξ όσων γνωρίζω, χρεώνει ανά σελίδα το ίδιο ποσό. Πιο πιθανό το κόβω να είναι άλλοι λόγοι, παρά αυτός. Π.χ. να βάλουν έτοιμες ιστορίες (και ανανεωμένες χρωματικά), ώστε να έχουν χρόνο ένα ολόκληρο έτος να ασχοληθούν με την προετοιμασία όλων των εκδόσεων και να μην είναι με την ψυχή στο στόμα.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5283 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

 

 

Ζάμπλουτος κάτοχος Θησαυροφυλάκιου και τα ανήψια του επισκέπτονται τα δάση του Βορρά όπου πρώτος διατηρεί βιομηχανική μονάδα. Δυστυχώς το εργοστάσιό του μολύνει περισσότερο το δάσος από ότι και ο ίδιος πιστεύει. Οπότε μία τοπική φυλή Ινδιάνων με την βοήθεια της εγχώριας πανίδας αποφασίζουν να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους. Τα παπιά μπαίνουν και αυτά στο παιχνίδι.

 

 

Γιάννο μου, η λέξη είναι Ζάπλουτος, από το επιτατικό "ζα" που σημαίνει πολύ και την λέξη πλούτος. Είναι και η μόνη σύνθετη με το ζα- λέξη της αρχαίας ελληνικής γλώσσας που έχει διατηρηθεί και στην νεοελληνική. Στα αρχαία ελληνικά υπήρχαν πολλές. Γνωστότερες το Ζάθεος (πολύ θεϊκός, Ιλιάδα Α, 38, "...Κίλλαν τε ζαθέην...") και Ζάλευκος, πολύ λευκός, που είναι και κύριο όνομα νομοθέτη που φέρεται να έζησε τον 7ο π.Χ. αιώνα στους Επιζεφύριους Λοκρούς στην Κάτω Ιταλία.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Την τελευταια διετια που διαβασα τις ιστοριες του συγκεντρωμενες στην Βιβλιοθηκη, υπηρξαν αρκετες ιστοριες που δεν μου φανηκαν πολυ ενδιαφερουσες. ΟΚ γουστα ειναι αυτα. Οι περισσοτερες ηταν σιγουρα καλες ομως, δε το συζητω.

 

Ο Γκοτφερσον ανηκει σε μια παλιοτερη γενια που σχεδιαζε ασπρομαυρα στριπ. Δεν ειναι αμεσα συγκρισιμος με τους υπολοιπους. Στο ΚΟΜΙΞ ειχαν εκδοθει λιγες ιστοριες του (ολες καλες ομως) οποτε δεν μπορω να κρινω.

 

Απο την εποχη του Μπαρκς εγιναν τα ντισνει κομικς οπως τα ξερουμε σημερα.

 

 

Αν θυμαμαι καλα, απο την αρχη εβαζαν ολο αυτο το line up που γραφεις πιο κατω (Βικαρ,Χαλας κλπ).

 

Θα μπορουσαν να βαλουν ιταλους στο παιχνιδι, εκδιδοντας παλιοτερες ιστοριες του Καρπι, Ντε Βιτα κλπ, με αντιστοιχα αφιερωματα, οπως εκαναν στον Μπαρκς και στο Ροσα.

 

Μεγαλωσαμε με ιταλους σχεδιαστες αλλα πλην του Σκαρπα και του Καβατζανο δεν ξερουμε πολλα για αυτους.

Κάτι κοινό που έχει ο Μπαρκς με τον Φλόυντ Γκότφρεντσον είναι ότι δημιούργησαν έναν κόσμο για να ζουν οι ήρωες τους. Ναι ο Φλουντ ήταν στα στριπ αλλά αυτό δεν τον μειώνει καθόλου. Προσωπικά τους βρίσκω (σχεδόν) ισάξιους.

 

Στα τεύχη 1-18 είναι ελάχιστα εως καθόλου Χαυμανς (1-2 φορές εάν θυμάμαι καλά) και το ίδιο για τον Χάλας... Είδαμε ονόματα όπως:

  • Καρλ Μπαρκς
  • Πάολο Μοττουρα
  • Κάστυ
  • Καββατσάνο
  • Μάρκο Τζερβάτζιο
  • Βίκαρ (κάποιες φορές)
  • Σκάρπα (1 φορά)

Ο Βίκαρ άντε είναι ανεχτός αλλά οι υπόλοιποι δεν.... Ιταλούς έχουμε στα τεύχη 1-18... Εάν είδες τα 5/7 της λίστας είναι Ιταλοί. Δεν θα με πείραζαν να μπαίναν και πιο παλιοί. Ιταλοί και υλικό υπάρχουν αλλά δεν ξέρουμε γιατί δεν τους βάζουν... :)

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1159
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Κάτι κοινό που έχει ο Μπαρκς με τον Φλόυντ Γκότφρεντσον είναι ότι δημιούργησαν έναν κόσμο για να ζουν οι ήρωες τους. Ναι ο Φλουντ ήταν στα στριπ αλλά αυτό δεν τον μειώνει καθόλου. Προσωπικά τους βρίσκω (σχεδόν) ισάξιους.

 

Στα τεύχη 1-18 είναι ελάχιστα εως καθόλου Χαυμανς (1-2 φορές εάν θυμάμαι καλά) και το ίδιο για τον Χάλας... Είδαμε ονόματα όπως:

  • Καρλ Μπαρκς
  • Πάολο Μοττουρα
  • Κάστυ
  • Καββατσάνο
  • Μάρκο Τζερβάτζιο
  • Βίκαρ (κάποιες φορές)
  • Σκάρπα (1 φορά)

Ο Βίκαρ άντε είναι ανεχτός αλλά οι υπόλοιποι δεν.... Ιταλούς έχουμε στα τεύχη 1-18... Εάν είδες τα 5/7 της λίστας είναι Ιταλοί. Δεν θα με πείραζαν να μπαίναν και πιο παλιοί. Ιταλοί και υλικό υπάρχουν αλλά δεν ξέρουμε γιατί δεν τους βάζουν... :)

 

Τα περισσοτερα απο τα ονοματα που αναφερεις σχεδιαζαν τις κεντρικες ιστοριες που οντως ηταν καλες στα τευχη 1-18 οπως και στα υπολοιπα.

 

Αναφερομαι στις συμπληρωματικες ιστοριες που εξ αρχης εβαζαν κατι ασχετους σκανδιναβους και λατινους μαζι με Μπαρκς που και που.

 

ΣτοΚΟΜΙΞ Β' δηλαδη το πολυ 2 αντε 3 (τοτε που εβαζαν Casty,Gervasio και Barks στο ιδιο τευχος) ιστοριες καθε τευχους να αξιζουν.

Επεξεργασία από Συλλεκτης
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στα πρωτα τευχη(προ Ροσα) ηταν λιγοτερες οι συμπληρωματικες γιατι οι περισσοτερες κεντρικες ιστοριες ηταν μεγαλες και εμενε λιγος χωρος...επισης ηταν πολυ καλυτερες(π.χ. Φαντομίας αλλα ακομα και οι ιστοριες των υπολοιπων(Βίκαρ, Φεριολι, Βαν Χορν κλπ) ηταν πιο προσεκτικά επιλεγμενες). Το Κόμιξ Β' ήταν άψογο μέχρι πέρυσι με λίγες εξαιρέσεις κάποιων τευχών.

Επεξεργασία από Rorschach
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31713
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  37
  • Reputation:   141
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Κατα τη γνωμη μου το ΚΟΜΙΞ εχει ριξει την ποιοτητα του για τον απλο λογο οτι στην Ελλαδα υπηρξαν πολλες ντισνευ εκδοσεις...αυτο ειχε ως αποτελεσμα να 'σπαει' το υλικο σε πολλα διαφορετικα εντυπα...Κοινο δεν εχει μονο το ΚΟΜΙΞ,κοινο μπορει να εχει (λεμε τωρα) ακομα και το μιννι η το σουπερ μικυ...Χρειαζονται επομενως καλες,κλασικες η οπως αλλιως θελετε ιστοριες και σε εκεινα τα περιοδικα...Για μενα που μαζευα μονο το ΚΟΜΙΞ και οχι μικυ μαους,κλασικα κλπ θα ηταν Θεου δωρο να ανατυπωσουν ιστοριες απο αυτα τα εντυπα (τις πρωτοκλασατες) και να φτιαξουν ενα περιοδικο γεματο απο ποιοτητα...αλλα θα ηταν αδικο για αλλους φιλους οι οποιοι σκανε συστηματικα πολλαπλασια ποσα απο μενα στα περιπτερα της γειτονιας τους...ΝΑΙ,υπαρχουν και καλες ιστοριες που ειναι αδημοσιευτες στην ελλαδα γενικοτερα,αλλα αυτες ειναι σχετικα λιγες και ενδεχομενως να μην εχουν εντοπιστει η να ειναι στα σχεδια για αλλα εντυπα.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31713
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  37
  • Reputation:   141
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Και για του λογου το αληθες ξερετε ποσες φορες μπηκα στον πειρασμο να αγορασω καποια τευχη μικυ μαους που ηταν κατα την κριση μου δυνατα?Αν αυτην μου την παρορμηση την εκανα πραξη εγω και αλλος κοσμος θα εμπαιναν σημαντικα εσοδα στα ταμεια της εκδοτικης...αυτο ακριβως θελουν.Δεν τους ειναι επικερδες να βαζουν ΟΛΕΣ τις καλες και τις γνωστες ιστοριες ντισνευ σε ΕΝΑ περιοδικο των 3,5 ευρω που βγαινει ΜΙΑ φορα το μηνα...γιατι αν συσσωρευσεις ολα τα καλα σε ενα εντυπο τα υπολοιπα χανουν το λογο υπαρξης τους...και προφανως για να συνεχιζουν αρκετα απο αυτα (Ντοναλντ,σουπερ μικυ κλπ) σημαινει οτι τους αποφερουν καποιο κερδος

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1159
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Στα πρωτα τευχη(προ Ροσα) ηταν λιγοτερες οι συμπληρωματικες γιατι οι περισσοτερες κεντρικες ιστοριες ηταν μεγαλες και εμενε λιγος χωρος...επισης ηταν πολυ καλυτερες(π.χ. Φαντομίας αλλα ακομα και οι ιστοριες των υπολοιπων(Βίκαρ, Φεριολι, Βαν Χορν κλπ) ηταν πιο προσεκτικά επιλεγμενες). Το Κόμιξ Β' ήταν άψογο μέχρι πέρυσι με λίγες εξαιρέσεις κάποιων τευχών.

 

Αυτο ακριβως ηταν που καλυπτε την γυμνια του περιοδικου.

 

Επισης,ο χρωματισμος των συμπληρωματικων ιστοριων για καποιο λογο ειναι αθλιος.Δεν μπορω να το εξηγησω ακριβως,αλλα αν πχ πατε στο τελευταιο τευχος και συγκρινετε τα χρωματα στην ιστορια του Ροσα και σε αυτες των υπολοιπων ειναι η μερα με τη νυχτα.

Για καποιο λογο επισης,κανουν το πανωφορι του Σκρουτζ κατακοκκινο στις ιστοριες αυτες.

 

@Med

 

Και για του λογου το αληθες ξερετε ποσες φορες μπηκα στον πειρασμο να αγορασω καποια τευχη μικυ μαους που ηταν κατα την κριση μου δυνατα?Αν αυτην μου την παρορμηση την εκανα πραξη εγω και αλλος κοσμος θα εμπαιναν σημαντικα εσοδα στα ταμεια της εκδοτικης...αυτο ακριβως θελουν.Δεν τους ειναι επικερδες να βαζουν ΟΛΕΣ τις καλες και τις γνωστες ιστοριες ντισνευ σε ΕΝΑ περιοδικο των 3,5 ευρω που βγαινει ΜΙΑ φορα το μηνα...γιατι αν συσσωρευσεις ολα τα καλα σε ενα εντυπο τα υπολοιπα χανουν το λογο υπαρξης τους...και προφανως για να συνεχιζουν αρκετα απο αυτα (Ντοναλντ,σουπερ μικυ κλπ) σημαινει οτι τους αποφερουν καποιο κερδος

 

 

Εχανες που δεν αγοραζες ΜΜ,ειχε καλο επιπεδο μεχρι τελους κατα τη γνωμη μου.

Επεξεργασία από Συλλεκτης
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα περισσοτερα απο τα ονοματα που αναφερεις σχεδιαζαν τις κεντρικες ιστοριες που οντως ηταν καλες στα τευχη 1-18 οπως και στα υπολοιπα.

 

Αναφερομαι στις συμπληρωματικες ιστοριες που εξ αρχης εβαζαν κατι ασχετους σκανδιναβους και λατινους μαζι με Μπαρκς που και που.

 

ΣτοΚΟΜΙΞ Β' δηλαδη το πολυ 2 αντε 3 (τοτε που εβαζαν Casty,Gervasio και Barks στο ιδιο τευχος) ιστοριες καθε τευχους να αξιζουν.

Οι ιστορίες αυτές δεν ήταν πολλές σε αντίθεση με τώρα. Υπήρχε και μέτριες συμπληρωματικές αλλά έμπαιναν καλές πολυσελλιδες συμπληρωματικές ισορροπούσε το πράγμα. 

 

Στα πρωτα τευχη(προ Ροσα) ηταν λιγοτερες οι συμπληρωματικες γιατι οι περισσοτερες κεντρικες ιστοριες ηταν μεγαλες και εμενε λιγος χωρος...επισης ηταν πολυ καλυτερες(π.χ. Φαντομίας αλλα ακομα και οι ιστοριες των υπολοιπων(Βίκαρ, Φεριολι, Βαν Χορν κλπ) ηταν πιο προσεκτικά επιλεγμενες). Το Κόμιξ Β' ήταν άψογο μέχρι πέρυσι με λίγες εξαιρέσεις κάποιων τευχών.

Συμφωνώ απόλυτα^^

 

Κατα τη γνωμη μου το ΚΟΜΙΞ εχει ριξει την ποιοτητα του για τον απλο λογο οτι στην Ελλαδα υπηρξαν πολλες ντισνευ εκδοσεις...αυτο ειχε ως αποτελεσμα να 'σπαει' το υλικο σε πολλα διαφορετικα εντυπα...Κοινο δεν εχει μονο το ΚΟΜΙΞ,κοινο μπορει να εχει (λεμε τωρα) ακομα και το μιννι η το σουπερ μικυ...Χρειαζονται επομενως καλες,κλασικες η οπως αλλιως θελετε ιστοριες και σε εκεινα τα περιοδικα...Για μενα που μαζευα μονο το ΚΟΜΙΞ και οχι μικυ μαους,κλασικα κλπ θα ηταν Θεου δωρο να ανατυπωσουν ιστοριες απο αυτα τα εντυπα (τις πρωτοκλασατες) και να φτιαξουν ενα περιοδικο γεματο απο ποιοτητα...αλλα θα ηταν αδικο για αλλους φιλους οι οποιοι σκανε συστηματικα πολλαπλασια ποσα απο μενα στα περιπτερα της γειτονιας τους...ΝΑΙ,υπαρχουν και καλες ιστοριες που ειναι αδημοσιευτες στην ελλαδα γενικοτερα,αλλα αυτες ειναι σχετικα λιγες και ενδεχομενως να μην εχουν εντοπιστει η να ειναι στα σχεδια για αλλα εντυπα.

Ας πάρουμε για την Β΄ Περίοδο τις εκδόσεις που υπάρχουν:

  • Ντόναλντ: Σκανδιναβικές και Ιταλικές (μέτριες,καθημερινές) ιστορίες
  • Φάντομ: Συγκεκριμένη Ιταλική σειρά ιστοριών
  • ΜΜ: Νέες ιστορίες από το Τοπολινο
  • Super Μίκυ: Δανέζικες μικρές ιστορίες.
  • ΚΟΜΙΞ (Όπως θα έπρεπε να είναι): Πολύ καλές Σκανδιναβικές, Ιταλικές κλπ ιστορίες

Από ότι βλέπουμε δεν υπάρχει καμία έκδοση πέραν του ΚΟΜΙΞ μέχρι στιγμής όπου θα μπορούσαν να δημοσιευτούν καλές αδημοσίευτες ιστορίες. Ακόμα και οι καλές Ιταλικές εκεί έμπαιναν πλέον όπως είδαμε στα τεύχη 1-18. Παιδιά υπάρχει πολύ υλικό και καλό υλικό από την Σκανδιναβία αλλά και από Ιταλιά που μένει μέχρι στιγμής αναξιοποιήσιμο... Και για αυτό φταίει το επιτελείο. Ακόμα όπως βλέπετε πλέον δεν έχουμε πολλές εκδόσεις και ακόμα δεν φταίνε οι πολλές εκδόσεις αλλά η διαχείριση. Οι Ιταλοί έχουν εκδόσεις για όλα τα γούστα που είναι τόσες πολλές που δεν μπορώ να της θυμηθώ. Αυτοί γιατί πάνε καλά; Απλό διότι διαχειρίζονται τα πάντα πολύ καλύτερα.

 

 

Αυτο ακριβως ηταν που καλυπτε την γυμνια του περιοδικου.

 

Επισης,ο χρωματισμος των συμπληρωματικων ιστοριων για καποιο λογο ειναι αθλιος.Δεν μπορω να το εξηγησω ακριβως,αλλα αν πχ πατε στο τελευταιο τευχος και συγκρινετε τα χρωματα στην ιστορια του Ροσα και σε αυτες των υπολοιπων ειναι η μερα με τη νυχτα.

Για καποιο λογο επισης,κανουν το πανωφορι του Σκρουτζ κατακοκκινο στις ιστοριες αυτες.

 

@Med

 

 

Εχανες που δεν αγοραζες ΜΜ,ειχε καλο επιπεδο μεχρι τελους κατα τη γνωμη μου.

 

Κάθε άλλο για μένα. Οι συμπληρωματικές του Φαντομία και άλλες πολυσέλιδες εξυπηρετούσαν άριστα τον σκοπό τους και ακόμα μπορούν εάν τις ξαναβάλουν. Με τις δεκασέλιδες που τις τρώμε με το τσουβάλι δεν είδαμε προκοπή διότι μπαίνουν και κακές δεκασέλιδες αλλά και είναι και πάρα πολλές. Το έχουν παρακάνει! Καλά ο χρωματισμός αρκετών δεν είναι καθόλου καλός. Όχι ότι θα σωθούν εάν είχαν καλύτερο χρωματισμό :P

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28485
  • Reputation:   190225
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Δε συμφωνω, απλως μια μεγαλη μεριδα των αναγνωστων (οι πιο νεοι μαλλον επηρεαστηκαν απο το ΚΟΜΙΞ που λιβανιζε συνεχεια Ροσα και Μπαρκς) εχουν μια προκαταληψη υπερ αυτων των δυο, και κατα των ιταλων.

 

Και ο Μπαρκς και ο Ροσα εχουν αδιαφορες και μετριες ιστοριες, οπως ολοι οι δημιουργοι.

 

Τον Σκαρπα θα τον εβαζα ισαξιο με τον Μπαρκς και λιγο πιο πανω απο τον Ροσα.

 

Πράγματα 3 δημιουργών καταλάβαινα/ξεχώριζα/μου έμειναν με θετικό τρόπο από τον καιρό προ Κόμιξ όπου δεν ήξερα από δημιουργούς και τα τοιαύτα. Barks, Murry και Cavazzano :)

 

Από την ανάποδη τώρα... Επειδή μόλις μπήκα σε σκέψεις. Κάτι που σιχαινόμουν ήταν η Τζένη και ο Λούλης. Σιχαινόμουν και σιχαίνομαι. :) Μπήκα λοιπόν στο τριπάκι μόλις τώρα να τσεκάρω μπας και είχαν κάποιο κοινό δημιουργό. Βλέπω λοιπόν ότι ψάχνοντας για ιστορίες που δημιουργήθηκαν πριν το 1984 και δημοσιεύτηκαν σε κάποια στιγμή στην Ελλάδα (άρα λογικά εκεί θα περιλαμβάνεται το υλικό που είχα διαβάσει μικρός (είμαι του 72) και είχα σιχαθεί) βρίσκω 35 ιστορίες. Απ'ότι βλέπω 20 από αυτές είναι Scarpa... Δεν εγγυώμαι ότι *αυτές* ήταν οι ιστορίες που με σιχτίριαζαν. Από την άλλη όμως μπαίνω τώρα σε ένα χ τριπάκι :lol:

 

:cheers5:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  545
  • Reputation:   3205
  • Achievement Points:  553
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Εγώ με τη σειρά μου όταν δεν καταλάβαινα από ονόματα και δημιουργούς, πίσω στη δεκαετία του '80 και τις αρχές του '90, αυτά που είχα ξεχωρίσει ήταν κυρίως οι ιταλικές ιστορίες, με μπροστάρηδες το Romano Scarpa και το Giovan Battista Carpi. Στην πορεία μπήκε στην εξίσωση ο Don Rosa και λίγο ο Carl Barks, τον οποίο εκτίμησα περισσότερο μόλις πρόσφατα με τη βιβλιοθήκη Barks. Για τον Cavazzano δε μπορώ να πω ότι τρελάθηκα ποτέ. Σε αντίθεση με το Massimo De Vita του οποίου οι ιστορίες και το σχέδιο είναι πολύ υψηλά στις προτιμήσεις μου (όχι οι τελευταίες δουλειές του). 

30 περίπου χρόνια αργότερα και έχοντας διαβάσει πολλά κιλά μικιμάου, έχοντας πλέον επίγνωση του τι και ποιόν διαβάζω, αυτοί εξακολουθούν να είναι οι αγαπημένοι μου δημιουργοί. Ο Scarpa, ο αγαημένος μου, έχει συμμετάσχει σε πολλές μέτριες ακόμη και κακές ιστορίες. Αυτές όμως δεν είναι ικανές να διαγράψουν τις καλές του, ή έστω να αμαυρώσουν την εικόνα του στα μάτια μου. Εξάλλου στις περισσότερες έχει συνεισφέρει μόνο σχεδιαστικά, και αυτό που δεν ήταν καλό ήταν το σενάριο. Επίσης ήταν άλλες εποχές. Δεν ξέρω πόση πίεση δέχονταν οι δημιουργοί για να παράξουν έργο σε σχέση με τους πιο πρόσφατους, είτε αυτοί λέγονται Don Rosa, είτε Casty (τελευταία προσθήκη στους αγαπημένους δημιουργούς - αν και στο έργο του έχω παρατηρήσει ένα συγκεκριμένο μοτίβο που ακολουθεί και κάνει κάποιες από τις ιστορίες του κάπως επαναλαμβανόμενες). Επίσης πολλές μέτριες ιστορίες έχει δημιουργήσει και ο Carl Barks, με χαρακτηριστικό παράδειγμα τους τελευταίους τόμους της βιβλιοθήκης. Ο Rosa νομίζω ότι έχει τον πιο καλό κατάλογο.

Η μισητή σε πολλούς Τζένη είναι αυτή που τράβηξε το ενδιαφέρον του τεράστιου Barks. Μην το παραβλέπουμε και αυτό. 

 

Σχετικά με το ΚΟΜΙΞ Β', μου άρεσε αρκετά ως πολύ στην προ Rosa εποχή, έστω και μόνο για την κεντρική ιστορία σε κάποια από τα τεύχη του. Πλέον το περιοδικό το παρακολουθώ από εδώ και από το inducks, και θα ξανασχοληθώ μαζί του μόνο όταν σταματήσει να είναι συνδυασμός επανατυπώσεων χιλιοτυπωμένων ιστοριών και δευτερευουσών επιπέδου Super Μίκυ.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1159
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Κάθε άλλο για μένα. Οι συμπληρωματικές του Φαντομία και άλλες πολυσέλιδες εξυπηρετούσαν άριστα τον σκοπό τους και ακόμα μπορούν εάν τις ξαναβάλουν. Με τις δεκασέλιδες που τις τρώμε με το τσουβάλι δεν είδαμε προκοπή διότι μπαίνουν και κακές δεκασέλιδες αλλά και είναι και πάρα πολλές. Το έχουν παρακάνει! Καλά ο χρωματισμός αρκετών δεν είναι καθόλου καλός. Όχι ότι θα σωθούν εάν είχαν καλύτερο χρωματισμό :P

 

Εννοειται πως αυτες του Φαντομια και του Μπαρκς ειναι στις καλες συμπληρωματικες. Βικαρ και λοιποι ομως οχι, με μερικες εξαιρεσεις.

 

 

Πράγματα 3 δημιουργών καταλάβαινα/ξεχώριζα/μου έμειναν με θετικό τρόπο από τον καιρό προ Κόμιξ όπου δεν ήξερα από δημιουργούς και τα τοιαύτα. Barks, Murry και Cavazzano :)

 

Από την ανάποδη τώρα... Επειδή μόλις μπήκα σε σκέψεις. Κάτι που σιχαινόμουν ήταν η Τζένη και ο Λούλης. Σιχαινόμουν και σιχαίνομαι. :) Μπήκα λοιπόν στο τριπάκι μόλις τώρα να τσεκάρω μπας και είχαν κάποιο κοινό δημιουργό. Βλέπω λοιπόν ότι ψάχνοντας για ιστορίες που δημιουργήθηκαν πριν το 1984 και δημοσιεύτηκαν σε κάποια στιγμή στην Ελλάδα (άρα λογικά εκεί θα περιλαμβάνεται το υλικό που είχα διαβάσει μικρός (είμαι του 72) και είχα σιχαθεί) βρίσκω 35 ιστορίες. Απ'ότι βλέπω 20 από αυτές είναι Scarpa... Δεν εγγυώμαι ότι *αυτές* ήταν οι ιστορίες που με σιχτίριαζαν. Από την άλλη όμως μπαίνω τώρα σε ένα χ τριπάκι :lol:

 

:cheers5:

 

Μια απο τα ιδια! Θα προσεθετα Σκαρπα και Gatto στη λιστα. Ο Gatto ειχε το χαρακτηριστικο οτι σχεδιαζε 2-3 σταγονιτσες κοντα στα ματια των χαρακτηρων, και μου ειχε τραβηξει την προσοχη. Μαλλον το εκανε για να δωσει κινηση στο σχεδιο. Κατι παρομοιο εκανε και ο Capitanio. Ο Ουιλιαμ Βαν Χορν σχεδιαζει κουνουπια για τον ιδιο λογο.

 

Ο Μαρι εχει χαρακτηριστικο τροπο στο πως σχεδιαζει και τοποθετει τα χερια των χαρακτηρων, συνηθως μπροστα απο το στομα ή προτεταμενο καθως περπατουν. Ειχε πλακα να προσπαθεις να βρεις μονος σου ποιοι ηταν οι σχεδιαστες τοτε.

 

Ο Λουλης και η Τζενη μου αρεσουν, θα μπορουσαν να ειναι και Ελληνες αν ηταν αληθινοι ανθρωποι :hot:

Ισως δεν ειναι τυχαιο που τους εφτιαξε ιταλος (ουνα φατσα ουνα ρατσα)

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104523
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6042 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Παρουσίαση-κριτική του υπ' αριθμόν #117 τεύχους του νέου Μίκυ Μάους.

 

Εξώφυλλο (αναμένεται...)

 

 

 

Δεν αναμένεται πιά Γιάννη μου, η πρώτη σχόλασε. :)

 

:valtnino:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31692
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  182
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  182
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2821 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Φαινεται πολυ καλη. Θυμαμαι που την περιοδο που βγηκε κοιτουσα τα νεα τευχη του Topolino και μου ειχε κινησει το ενδιαφερον XD

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν τα λέτε όλα υπέροχα κάπου χάνει την αξία της αυτή η λέξη :P όπως και οι βαθμολογίες 9/10 κλπ

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Κοίτα, προσωπικά μου άρεσαν πολύ οι ιστορίες και για τα δεδομένα του Μίκυ που στην πρώτη 100άδα είχε μερικές απίστευτα κακές ιστορίες, νομίζω ότι αξίζει μια επιβράβευση που άλλαξε πορεία πλεύσης και πλέον οι περισσότερες ιστορίες του είναι ευχάριστες και καλές! Ούτως ή άλλως οι πραγματικά υπέροχες ιστορίες προορίζονται για το ΚΟΜΙΞ υπό κανονικές συνθήκες... 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα αγοραστεί και θα διαβαστεί! :D Κάστυ και Φατσίνι. Ωραίο δίδυμο αλλά θα προτιμούσα να είχε σχεδιάσει ο Κάστυ την ιστορία. (Μάλλον τις ολοκληρωτικά δικές του, τις κρατάνε για το ΚΟΜΙΞ) Από ότι φαίνεται το ΜΜ τα πηγαίνει όλο και πιο καλά. :)

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9590
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5463 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Κάτι έχω χάσει προφανώς. Απ'ότι φαίνεται η Καθημερινή θα εκδώσει μόνο τους 47 από τους 48 τόμους και η σειρά θα ολοκληρωθεί μένοντας ανολοκλήρωτη. Υπάρχει κάποια εξήγηση από την εκδοτική;

 

Και γιατί δεν γκρινιάζει κανείς άλλος; :P

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3775 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η σειρά "Μεγάλη βιβλιοθήκη Καρλ Μπαρκς" είχε 48 τόμους και βγήκαν 16. Η σειρά "Μεγάλη βιβλιοθήκη Ντισνευ" είχε 47 και βγήκαν όλοι; Τι δεν καταλαβαίνεις; :P
 

Κάτι έχω χάσει προφανώς. Απ'ότι φαίνεται η Καθημερινή θα εκδώσει μόνο τους 47 από τους 48 τόμους και η σειρά θα ολοκληρωθεί μένοντας ανολοκλήρωτη. Υπάρχει κάποια εξήγηση από την εκδοτική;

Και γιατί δεν γκρινιάζει κανείς άλλος; :P

Επεξεργασία από totally_wired
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30431
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  122
  • Reputation:   364
  • Achievement Points:  122
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3493 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Εγω μονο μια εξηγησει δινω στην μη εκδοση του τομου 48 επειδη δεν ειναι καθαρα κομικ απλα ποιο ιστορικος τομος θεωρησαν ποιο καλο για τους αναγνωστες που στην συγκεκτημενη εκδοση νομιζω οτι εχουν ως στοχο ποιο πολλη τα παδια απο τους ανθρωπους που το αγοραζουν και για συλλογη και οχι μονο για αναγνωση

Να βαλουν του επιγονους την αλλη κυριακη .ελπιζω με καποιο τροπο να βγει και ο 48 παντως.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1159
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Εχει ανεβει το επιπεδο των εξωφυλλων και ιστοριων στο ΜΜ τις τελευταιες εβδομαδες. Πολυ ελπιδοφορο :banana:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4715 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Εγώ να ρωτήσω κάτι; Το σκυλί των Φίσκερβιλ δημοσιεύθηκε τελικά; Γιατί ήταν η μόνη ιστορία απο την 16αδα που με ενδιέφερε!

 

ΑΚΥΡΟ ΑΚΥΡΟ ΑΚΥΡΟ

 

Τελικα ειδα στο inducks πως ηταν στη προηγουμενη δεκαεξάδα. Απλά ήταν τόσο μικρη ιστορία που ο΄θτε που την θυμόμουν!

Επεξεργασία από Jim®
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Κριμα για τον 48ο... Τον περιμενα πως και πως!

 

Τεσπα παμε για αλλα απο το αλλο καλοκαιρι και συγχαρητηρια στην καθημερινη για την εκπληκτικη εκδοση αυτη που ολοκληρωθηκε σε μολις 3 καλοκαιρια !:D

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31713
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  37
  • Reputation:   141
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Μηπως συνεχισουν μετα τους επιγονους και βγαζουν κατι αλλο??(καναν Βιο,καμια βιβλιοθηκη ροσα η σκαρπα) :)

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

O τόμος 48 νομιζω πως απευθυνεται μονο σε συλλεκτες. Δε θα ενδιεφερε τον μεσο αναγνωστη της εφημεριδας.

Θα μπορουσαν να τον κυκλοφορησουν αργοτερα αυτονομο σε λιγοτερα αντιτυπα(αν και δεν περιμενω να γινει)

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγω μονο μια εξηγησει δινω στην μη εκδοση του τομου 48 επειδη δεν ειναι καθαρα κομικ απλα ποιο ιστορικος τομος θεωρησαν ποιο καλο για τους αναγνωστες που στην συγκεκτημενη εκδοση νομιζω οτι εχουν ως στοχο ποιο πολλη τα παδια απο τους ανθρωπους που το αγοραζουν και για συλλογη και οχι μονο για αναγνωση

Να βαλουν του επιγονους την αλλη κυριακη .ελπιζω με καποιο τροπο να βγει και ο 48 παντως.

Γιατί το τα παιδιά θα το ήξεραν; Επίσης το τομάκι είχε και στριπ. Μια χαρά θα ήταν εάν έβγαζαν τον 48 και μετά τους Επίγονους... Εμένα μου φαίνεται ότι βαρίοντουσαν να μεταφράσουν το τομάκι.

 

Πραγματικά κουτοπόνηρες. Χρησιμοποίησες σωστή λέξη. Σήμερα λοιπόν τελείωσε το καλοκαίρι μαζί με την υπέροχη εγκυκλοπαίδια. Δεν θέλω να παραπονιέμαι αλλά περίμενα μέχρι τελευταία στιγμή κάποια έκπληξη ώστε να υπάρχει και η εγκυκλοπαίδια 48. Φυσικά και αυτο που δίνουν ΑΞΙΖΕΙ με τα χίλια. Πολυ ωραίος τόμος για όσους δεν τον έχουν. 

 

Αλλά πραγματικά κουτοπόνηρες απαντήσεις έδιναν. Θα ήθελα να ήξερα τι έχει αυτός ο τόμος για όσους τον έχουν δει στα ιταλικά και αν αξίζει (και υπάρχει τρόπος) να τον βρω εύκολα και φθηνά (εννοώ όχι μια περιουσία) έστω και στα Ιταλικά. 

Κοίταξε θα το δούμε εάν αξίζει διότι πρέπει να σταθούμε σε κάτι που λέει η διαφήμιση. Η διαφήμιση μιλάει για συλλεκτικό τεύχος και όχι τομάκι. Εάν είναι σε στυλ Editor's choice δεν αξίζει καθόλου. Ακόμα, το συγκεκριμένο τόμο μπορεί κάποιος από το 2009 να το βρει και υπάρχει ακόμα στα public με 7-9 ευρώ... Πάντως στο φβ λένε για κακή επιλογή διότι πολλοί έχουν το τομάκι...

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.